BUITENLAND LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Zaterdag 30 Juli 1938 De strijd in het Verre Oosten de algemeene toestand. duitschland. griekenland. De opstand op Kreta ten einde. Binnenland Terschelling komt tot rust. frankrijk. roemenie. tsjf-cho-slow akije. portugal. engeland. WA1KT uit ned. oost-indie. Buitenland Stadsnieuws runciman1» taak in tsjecho- SLOWAKIJE. Beek naar Oslo. Zooals reeds gemeld, zal lord Runciman, vergezeld van lady Runciman, Dinsdag naar Praag vertrekken. Hij zal voorts vergezeld worden door Geolfry Peto, oud-parlementslld, terwijl F. T. A Ashton, G. Watkin, R. J. Stooford en Ian Henderson van den consulairen dienst, die als tolk zal optreden, evenals zijn par ticuliere secretaris en een stenograaf reeds eerder naar Praag zullen gaan. Runciman zal verblijf houden in een hotel te Praag. Zoodra hij zal aankomen, zal hij contact zoeken met president Benesj en vervolgens met de leden der regeering en de leiders der Sudeten-Dultsche partij. Uiteraard heeft Runciman geen enkel „plan" bij zich, aangezien de eerste phase van zijn werkzaamheden er uit zal bestaan om zonder vooropgezette denkbeelden zich op de hoogte te stellen en inlichtingen van allerlei aard in te winnen Op grond daarvan zal hij dan geleidelijk een zeker aantal voorstellen uitwerken, welke hij later zal voorleggen aan de re- eeerlng en aan de leiders der Sudeten-Duit- schers. De Poolsche minister Beek ls gisteravond per schip van Gdynia naar Kopenhagen vertrokken, vanwaar hij zich naar Oslo zal begeven. Het bezoek aan Oslo, waar de mi nister 1 Augustus verwacht wordt, vormt een tegenbezoek van dat, hetwelk de Noor- sche minister van buitenlandsche zaken Koht in November 1936 aan Warschau ge bracht heeft. In regeerlngskrlngen verklaart men, dat de besprekingen, die Beek met de Noor- sche staatslieden zal voeren, het karakter zal dragen van een algemeene gedachten- wisseling over den Europeeschen toestand en dat tusschen de beide landen niet over een diplomatieke overeenkomst zal worden onderhandeld. Goebbels spreekt te Breslau. Goebbels heeft te Breslau een rede ge houden, waarin hij o.m. zelde. dat Duitsch- land een zware economische en politieke strijd om het bestaan voert. De democra tische buitenwereld kan en wil dikwijls Duitschland niet begrijpen. Deze buiten wereld is zelfs bereid Europa ln den bloe dtesten oorlog te verwikkelen, wanneer daarmede ln Duitschland het nat.-socia lisme kon worden vernietigd, doch zij komt met haar plan te laat. Goebbels laakte in adierpe bewoordingen de anti-Duitsche ej ven-campagne in een zeker deel van de trjtenlandsche pers. Hij somde in het kort ■'O, wat de nationaal-socialistische regee- nng tot stand gebracht heeft. Duitschland, zeidc hij, heeft thans weer vrienden in de wereld en staat niet alleen. Goebbels be sloot met hulde en dank te brengen aan Adolf Hitler, „voor alle Volks-Duitschers de incarnatie van het Duitsche Rijk en het Duitsche volk". De gouverneur van Kreta hoeft aan Metaxas medegedeeld, dat. de op standige beweging volledig Is onder drukt. De orde is in Kanea hersteld. De autoriteiten hebben de openbare gebouwen weer bezet. De opstande lingen hebben de stad ontruimd en zijn op de vlucht geslagen. Het naderen van vliegtuigen uit Athene deed de opstandelingen uiteen gaan! De minister-president had tot de bevol king op Kreta een proclamatie gericht waarin gezegd wordt: ,.Op het oogenblik, waarop intensief het werk tot nationaal herstel voortgezet wordt, zijn gewapende muiters Kanea bin nengetrokken. Zij hebben dc stad bezet. Ik ben vast besloten de opstandelingen met alle mid delen te onderwerpen, teneinde wettige orde op te leggen en voor het volk van Kreta orde en rust te verzekeren, Steunende op de vaderlandslievende ge voelens van het Kretenzer volk en op de bewijzen van vertrouwen, die het gegeven heeft, noodig ik het geheele volk van Kreta uit, den muiters geenerlei bijstand te ver- leenen en het Helleensche volk te toonen. dat Kreta solidair aan den kant van de natie als geheel staat. In geheel Grieken land heerschen volstrekte orde en rust en het geheele volk staat aan den kant der regeering". Zondag of Maandag nieuwe verrassingen De „ongeluksploeg" is teleurgesteld (Van onzen speclalen verslaggever). TERSCHELLING, Vrijdagavond telefoon). (Per Wijziging legercommando. Generaal Aube, die reeds inspecteur van de verdediging tegen aanvallen uit de lucht was, is benoemd tot inspecteur-generaal 'an de passieve landsverdediging. Generaal Daudin is benoemd tot direc leur van deze verdediging. Alle diensten, welke betrekking hebben op deze verdedi ging en welke tot nu toe verdeeld waren «ver verschilende ministeries, zullen thans vallen onder het ministerie van landsver dediging. Het testament van koningin Maria. Het van het jaar 1933 dateerende testa- Kent der overleden koningin-moeder Ma- ba van Roemenië is officieel gepubliceerd. Het testament bepaalt, dat alle kinderen der koningin slechts hun verplichte aan deel krijgen, met uitzondering van aarts- hertogln Heana, die .behalve haar ver plichte aandeel, bijna de geheele verdere nalatenschap ontvangt, daar zij ln een on rustiger financieele positie dan de overige kinderen verkeert. Het slot Baltschik aan de Zwarte Zee Wjgt koning Carol, een bij Boekarest ge- «Sen landgoed ontvangt de vroegere ko- b'igin Elisabeth van Griekenland. Koningin Maria van Joego-Slavl? en Wins Nicolaas ontvangen hun erfdeel uit buitend in geld. Haar kleinzoon, kroonprins Michael van Roemenië, liet koningin Maria een grooten «amant na, dien zij indertijd van koning 'frdinand ten geschenke ontvangen heeft. Haar overige kostbare sieraden heeft de koningin reeds tijdens haar leven aan haar «ne dochters geschonken. Hei testament bevat voorts een reeks '<8aten. waaronder een van 200.000 lei voor ««dochter van generaal Zwiedneok von «■Kienhorst als dank voor zijn trouwen. •Jngjarigen dienst als adjudant en hof maarschalk der koningin. De „collecte voor de vrijheid". °e „collecte voor de vrijheid" heeft meer 400.000 000 kronen opgebracht Het «"'al gevers beloopt 150.000. Een fabriek wit 30.000 000 kronen gegeven. Zooals z'«h herinnert werd deze inzameling «°Dend onmiddellijk na den 21en Mei, den ,van de plotselinge mobilisatie in ,.il°"?"slowakiJe, teneinde te d'enen tot !®terkin? der landsverdedigin". .De party van Henlein welzerde aan te bevelen om 0e«l te nemen zyn aan de collecte Hs B if^-ohe militaire missie zal vertrekken. Brit!lwleus wordt medegedeeld dat de Ï(T. "c militaire missie binnenkort haar leden hebben beëindigd De meeste as ^„,an.c*e commissie zullen 12 Augustus definitief het land verlaten. BELGIË. Radiorede van Spaak. Minister-president Spaak heeft voor de radio een rede uitgesproken, waarin hij uiteenzette, dat minstens op vier gebieden reeds belangrijke resultaten zijn behaald, n.l. op financieel, sociaal, taalkundig ge bied en op het gebied der bestuurshervor- ming. Het saldo van het deficit zal opge heven worden. Iets waartoe de regeering de plechtige verbintenis heeft aangegaan Zij zal het evenwicht op de gewone be grooting tot stand brengen, o.m. door be zuinigingen en door opheffing van zekere misbruiken. De buitengewone begrooting zal eveneens met zorg worden opgesteld. Zij zal worden beperkt tot leeningsmogelijk- heden. De regeering zal desniettemin trach ten de economische bedrijvigheid te be vorderen en zoo min mogelijk de directe staatslasten te verzwaren. De Kamer zal waarschijnlijk ln het be gin van October bijeenkomen. Zij zal dan zoo snel mogelijk de gewone en de buiten gewone begrootingen moeten behandelen. Het parlement zal een wetsontwerp voor gelegd krijgen, waarop de verkoop van al cohol wordt geregeld en een wetsontwerp, dat het statuut en de productie en dis tributie van electrlciteit regelt. Op deze wijze, aldus Spaak, zal een nieuwe etappe die het land versterkt en uitrust en die het in staat stelt zijn weg te vervolgen. In orde en vrijheid, naar een volmaakteren socialen vooruitgang, afgelegd zijn en re delijke menschen weten wel, dat men al leen dat verwachten kan, zelfs van de beste regeeringen, tenzij men avonturen wenscht. Aan den anderen kant moet de Internationale toestand ons niet boven mate verontrusten, aldus Spaak. Men moet hopen op de wijsheid der volkeren en van hen. die hen lelden. De regeering heeft dezer dagen de gelegenheid gehad weder om een bevestiging te geven van haar in ternationale politiek van onafhankelijk heid. onpartijdigheid en evenwicht. Zij voert die politiek uit in een geest van be grip en verzoening. Zij baseert die politiek op het leger, dat nooit zoo sterk ls geweest als vandaag. Wat de coalitieregeering. die onder mijn leiding staat, wenscht, is de eenheid der Belgen tot stand te brengen tegenover de groote problemen, die zich voordoen. Niet toevallig hebben wij gewild, dat het natio nale feest dit jaar op schitterende wyze werd gevierd. Voor den koning, den behoe der der permanente belangen des vader lands. hebben wij gecommunieerd met duizen en duizenden Belgen in liefde voor het land, trouw aan zijn groote geestelijke stroomingen, onwrikbare aanhankelijkheid aan zijn vrije Instellingen. Wij hebben ge tuigenis afgelegd van onze tegenwoordige kracht en van ons vertrouwen in de toe komst. Mogen deze ontroerende uren ons dagelljksch leven bezielen. Het parlement op reces. In het Lagerhuis Ls het bombardement op het Britsche stoomschip „Kellwyn", dat in de haven van Gandia tot zinken ls ge bracht, ter sprake gekomen. In antwoord op verscheidene vragen verklaarde onder staatssecretaris Butler, dat het schip, dat een lading steenkool aan boord had, aan gevallen is door een laag vliegend toestel. De inlichtingen, welke tot dusverre ont vangen zijn. aldus Butler, geven de ge dachte in, dat de aanval opzettelijk ge schied is. Butler antwoordde vervolgens, ontkennend op een vraag van Noel Baker, den Labour-afgevaardigde. die wilde weten of de regeering voornemens was sir Robert Hodgson terug te roepen, omdat het stoom schip voorwerp is geweest van vier onder scheiden aanvallen. Miss Rathbone, onaf hankelijk parlementslid, vroeg den minis ter, of, gezien het feit, dat deze aanval opzettelijk was. de waarschuwingen, die door den premier en door den minister van buitenlandsche zaken gegeven zijn, niet het gevaar met zich mede brachten, ernstig nadeel te berokkenen aan het prestige van de regeering, wanneer zij niet worden begeleid door een of andere actie. Butler antwoordde, dat hoewel de haven van Gandia in pacht gegeven is aan een Engelsche maatschappij, zij niet temin deel uitmaakt van Spaansch gebied. „Wanneer wij zouden doordringen op Spaansch gebied, om deze haven te ver dedigen, zouden wij deelnemen aan den oorlog, waartoe wij niet bereid zijn." De civiele lord der admiraliteit ver- Aan de „Karlmata" ls bi) het vertrek van Kinderdijk een groot wit bord bevestigd waarop vermeld staat den naam van de werf, welke den molen bouwde, met daarop in het Engelsch: „Goud- en tinbaggermo len". Deze eerste naam scheen velen louter fantasie. Thans is het echter werkelijkheid geworden. De firma J. en K. Smit te Kin derdijk kan er trots op zijn een bagger molen te hebben gebouwd, welke goud heeft opgehaald. Na de opwinding van vanmorgen ls het in den loop van den dag weer wat rustiger geworden op Terschelling, al ls het duide lijk te bemerken, dat er iets byzonders op het eiland is gebeurd. Vanmorgen ls de omroeper met de bel door het dorp gegaan en heeft op verschillende plaatsen bekend gemaakt, dat er goud was gevonden. Hij voegde eraan toe, dat de „Prinses Juliana' een der booten van de reederij Doeksen des middags een tocht naar de „Karimata" zou maken. Velen maakte van de gelegenheid gebruik om den goudbaggermolen vanuit de verte te bewonderen. De „Prinses Juliana v:as met tientallen vlaggen gepavolseerd Bij het vertrek uit de haven speelde een harmonica-orkestje" „Draaien, altyd maar draaien". Met de postboot „SchelUnger- land" van vanmiddag halfvier arriveerde zoovele gasten op het eiland, dat op West Terschelling geen kamer meer te krijgen is Aan boord van de „Schelllngerland" stond een draaiorgel uit Harltngen, dat door een ondernemenden draaiorgelman naar Ter scheling was gebraclfit. Onder deze draai orgelmuziek kwam de postboot ln de haven aan. Met spanning verbeidden velen vanavond het moment, waarop de „Stortemelk" met de aflossing van de „Karlmata" zou aan komen. De meeste belangstelling had ech ter de leider van het werk, de heer Bol „Vandaag kan er niets gevonden worden' deelde hij ons mede, „de molen is immers een eind teruggegaan, een zuivere veilig heidsmaatregel. Zoo wij nu iets vinden dan zal dat beteekenen. dat de „Karimata" het werk niet grondig heeft gedaan. Wanneer wij niets vinden dan is het in orde. Ik ver wacht niets". En zoo kwam het uit. Nie mand van de aflossing had iets bijzonders te melden. Er was niets dan zand opgebag gerd. Interessant is het te vermelden dat toen vanmorgen het groote nieuws be kend werd de drukte op het postkan toor van West-Terschelling overstel pend was. De directeur van het kan toor, de heer D. de Boer vertelde ons dat hij in aUerijl een noodhulp-telefo niste had aangesteld. In Leeuwarden werd een telefoniste speciaal belast met de lünen van Terschelling. Tusschen 8 en 12 uur was de drukte het grootst. Ook uit Londen werd vele malen opge beld. Ongeveer 50'/. van de gesprekken was dringend en nog moest men meer dan een uur wachten. Er waren hon derd gesprekken van langen duur. Tele grammen werden over een aparte lijn via Texel gezonden. Met de postboot van acht uur is o.m. ge arriveerd de heer Van den Broek, een der directeuren van de gemeenschappelijke Mijnbouw Maatschappij Billiton. Het Fan farecorps van West-Terschelling heeft van avond een tocht door het dorp gemaakt. Na dien muzikalen rondgang trok het corps de gelagkamer van het hotel binnen, waar de heer Van den Broek een dronk uitbracht op het muziekcorps, en de Terschellingerbe volking dankte voor de groote belangstel ling en de feestvreugde. Terschelling, Zaterdagmorgen. Velen wachtten vanmorgen op de terug komst van de Stortemelk. Thans kwam de sleepboot echter de haven binnen zonder de sirenes te laten loeien en de vroolijk wapperende vlaggen van gisteren waren weggehaald, zoodat men direct kon zien dat er geen goud gebaggerd was. De ploeg, die hedennacht aan het werk geweest is. noemt zich de ongeluksploeg Wij hebben een oogenblik met enkelen van hen gesproken en zij verkeerden in een neerslachtige stemming, omdat het niet klaarde in antwoord op een verdere vraag: „De instructies, die gegeven zijn aan de koninklijke marine, zijn in overeenstem ming met de politiek der regeering, welke er in bestaat iedere gewenschte bescher ming te geven aan Britsche schepen, die zich buiten de grens der territoriale wa teren bevinden, en niet bestaat uit be scherming dezer schepen binnen die wa teren". Tenslotte zijn er nog debatten gehouden over het vluchtelingenvraagstuk. Sprekende over de bijeenkomst in den loop van de volgende week te Londen van de commissie, tot welker oprichting te Evian werd besloten, zeide lord Winter- ton te gelooven, dat Myron Taylor en Be- renger beiden aanwezig zouden zijn. Hu hoopte, dat zy belangrüke posities zouden gaan bekleeden in de nieuwe organisatie en voegde hieraan toe. dat. naar hy hoor de, het ln de bedoeling lag, dat een En- gelschman voorzitter zou worden, in welk geval de Britsche regeering hem verzocht had haar te vertegenwoordigen in die functie. Daarna ging het Huis op reces. Cham berlain is naar Chequers vertrokken. Woensdag keert hy nog even te Londen terug om dan in Schotland te gaan vis- schen. gelukt was goud naar de oppervlakte te brengen. Zy vertelden ons. dat zy den ge- heelen nacht ln groote spanning naar de zeeftrommels hadden gestaard, doch wat er kwam: geen goud. Wel is nogmaals het bewijs geleverd, dat men boven het wrak van de Lutlne zit, want er zijn weer tientallen kogels naar boven gekomen en o.a. heeft een ook opge baggerd een fraaie koperen kruk van een deur van de Lutine. Dat er vandaag nog goud gevonden zal worden is niet waarschijnlijk. Het zal wel morgen of Maandag worden eer xich weer nieuwe verrassingen zullen voordoen. Ds. N. G. KERSSIES. viert ds. N. G. Ker&sies, Geref. te Wezep, zUn 40-jarig amts- Morgen predikant jubileum. Nicolaas Gerhard Ker&sies werd 14 Jan. 1875 te Beetgum Fr.) waar zijn vader predikant was. geboren en staat uit een oud predikantengeslacht De jubilaris studeerde aan de Theol. School te Kampen en werd ln 1898 candidaat om 31 Juli van dat jaar te Kapelle-Biezelinge in zijn eerste gemeente te worden bevestigd door zijn vader, wijlen ds. J. Kerssles, waarop de jubilaris zijn ambt aanvaardde sprekende over Jae. 1 21b. In 1904 vertrok ds. Kers sles naar den Ham (O.) welke standplaats hy in 1917 met zijn tegenwoordige gemeente verwisselde, waar de jubilaris 13 Mei van laatstgenoemd Jaar Intrede preekte met 2 Cor. 4 7. Zoowel ln zijn eerste als in zyn tweede gemeente mocht ds Kerssles den stoot geven tot de oprichting van een Chr. school, de eerste die ln beide plaatsen tot stand kwam Ds. Kerssles heeft zich in zijn gemeente op velerlei gebied bewogen. Hy is bestuurs lid van de Oranjevereeniging, mede oprichter en bestuurslid van de vereenl- ging .Algemeen Belang" tot bevordering van het vreemdelingenverkeer, is voorzitter van de plaatselijke commissie van den Buitengewonen Vrywilligen Landstorm en was ook lid van het Motorcorps van den B.VX. Ook is hij bestuurslid van het Chr. Mil. Tehuis ln het kamp van Oldebroek. De jubilaris ls voornemens om a.s. Maandag te recipieeren en 's avonds een gedachtenisrede uit te spreken. Hij heeft op zyn verzoek van de classis Harderwijk tegen eind Aug. eervol emeritaat ontvan gen en ls voornemens zich voor studie doeleinden naar Parijs te begeven waar hij zich heeft laten inschrijven als student aan de Darbonne, om zoo mogelyk later Geref. werken uit Nederland in het Fransch te vertalen. MOTORRIJDER TEGEN VRACHTAUTO GEBOTST. Vannacht te omstreeks half één is te Abcoude de 23-iarige B. Smit uit Amster dam met zijn motorrijwiel tegen een stil staande vrachtauto gereden. De motor rijder liep een groote hoofdwonde en ernstige inwendige kneuzingen op. Na het verleenen van de eerste hulp is de heer Smit naar het Binnen Gasthuis te Am sterdam vervoerd en ter verpleging opge nomen. Van het front. De Chineezen erkennen dat Tal Hoe, ge legen op 50 mijl ten Noord-Oosten van Kloe Klang, ls gevallen. Gemeld wordt, dat zeer zware gevechten zyn geleverd toen de Japansche troepen ten Zuiden van de Jang Tse de hoofdmacht ontmoetten der Chineesche troepen ten Zuiden en Zuid-Westen van Kiae Kiang. Chineesche vliegtuigen hebben de Japar.- sche oorlogsbodems op de Jang Tse gebom bardeerd. Men verklaart, dat zij een dezer schepen tot zinken hebben gebracht en verscheidene andere getroffen hebben. Het Russisch-Japansch grens-lncident. Van Russische zijde wordt gemeld: Een Japansch-Mandsjoerijsche afdeeimg heeft getracht, zich meester te maken van een heuvel, die gelegen is 2 K M. ten W. van Tsjangkoefeng. De sovjet-Russische grens wachten hebben de afdeeling teruggedre ven. Aan belde zijden vielen dooden en ge wonden. De sovjet-zaakgelastigde te Tokio heeft opdracht gekregen, bij de Japansche regeering tegen deze grensschending te protesteeren. Fabrieks- Aanvoer Lange Fabrleks- HET MOTORONGELUK BU LAREN. Slachtoffer overleden. Hedenmorgen om zeven uur ls in het St. Jans-ziekenhuis te Laren overleden de 45-jarige heer S. uit Haarlem, die gister avond ernstig werd gewond bij een motor ongeval op den Ryksweg ter hoogte van hotel ,De Witte Bergen" onder de gemeente Eemnes. Mr. J. F. E. Belinfante te Den Haag ls met ingang van 1 Augustus benoemd tot adjunct-directeur van het Algemeen Nederlandsch Persbureau „A.N.P." KINDJE VAN ZES JAAR VERBRAND. BATAVIA. 30 Juli. (Aneta/AN.P.) De brandweer werd hedenochtend tweemaal gealarmeerd voor een brand in Chineesche winkeltjes. By een van deze brandjes is een Chineesch kindje van zes jaar omgekomen Bij het andere brandje zyn vermoedens van brandstichting gerezen. DE VERDWENEN „HAWAÏ CLIPPER". Olievlek op zee gevonden. In de nabijheid van de plek, vanwaar de verdwenen „Ha/wai Clipper" zijn laatste bericht heeft gezonden, is een groote olie vlek op zee gevonden. POLEN WIL MANDSJOEKWO ERKENNEN. De Poolsche ambassadeur te Tokio, Dero- mer heeft tijdens een bezoek aan het ministerie van buitenlandsche zaken den minister en den ambassadeur van Mandsjoekwo medegedeeld, dat zijn regee ring voornemens is Mandsjoekwo te erken nen. Polen wil een verdrag van vriend schap en een verdrag van handel en scheepvaart met Mandsjoekwo sluiten. LEIDEN, 29 Juli. Noteering Coöperatieve Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-Vereen. „Lelden en Omstr." Per 100 Kg.:'Roode kool 1.30—2.60; Groene kool 2.80—4.20; Prei ft—6.10; Rabarber 1; Uien 2.70—5.50; Peen 1.50—5; Aardappelen 1.10—3.80; Andijvie 23; Sla 2 4; Druiven 46; Snijboonen 5—15; Stokboonen 1321; Pronkboonen 56; Stamboonen 613; Tuinboonen 1.504; Doperwten 616; Peulen 7; Postelein 36; Spinazie 16; Tomaten: A 4.60—9. B 5—880. C 4—5.60. CC 4—4.60. Per J00 stuks: Andijvie 0.501.60: Komkommers 23.50; Bloemkool 1.509.90; Meloenen 935; Salade 0.502.60; Perziken 0.50—12.20. Per 100 bos: Kroten 11.80; Pieterselie 3070; Radijs 1—1.70; Selderie 0.30—1.40; Uien 0.70—1.60; Peen 2.90—7-20; Rabarber 0.802.90. LEIDEN. 30 Juli. Botermarkt boter 1.36; Boerenboter 1.261.30. 1040 Kg. Handel matig. LEIDEN. 25—30 Juli. Turfmarkt turf. aanvoer 110.000 stuks, 89; turf. aanvoer 10.000 stuks, 9. HOOFDDORP, 28 Juli. Rogge per 100 kilo f. 7.15—7.50. Chevalier gerst f. 7.30—7.50, winter - gerst f. 6.006.25, haver f. 6.006.25. duiveboo- nen f. 9.5011.50, gele mosterd f. 1415. kana riezaad f. 8.258.75, karwyzaad f.20—21, blauw- maanzaad f.30—31.50, koolzaad f. 9.50—10.75. NAALDWIJK. 29 Juli. Bond Westland. Ali cante 4455 ct.. Frankenthalers 4047 ct„ Col man 53 ct.. Maroc 48 ct.. Emil Royal 45 cent, Champion 6576 ct.. Muscaat 6475 ct.. dubb. bessen 1823 ct.. dubb. boonen 69 ct. per kg., tomaten A 66—85 ct.. B 58—68 ct.. C 54—61 ct. per bak, fabrieksbessen rood 17—70 ct,. witte 10.50 p. 100 kg„ uien 7085 ct„ netmeloenen 914 ct., suikermei. 2641 ct., perziken 412 ct. per stuk. KATWIJK/RIJN. 29 Juli. Groentenveiling Vroege aardappelen per 25 kg.: bonken 6585. groote 6085, drielingen 3550. Eigenheimers groote 6595, idem drielingen 30—60; sla per 100 stuks f. 1.50—2.20. bospeen f. 4.306.80. bloem kool I f. 6.809.80, idem II f. 1.504.30, kroten f. 1.401.70, peen p. kist 4575 cent. LEIDERDORP. 29 Juli. Kippeneieren 2.80 —3.90; Eendeneieren 1.70—2.80; Boter 59—75; Kaas 1530; Hanen 2430; Eenden 28; Konij nen 0.15—1.15. LEIDSCHENDAM29 Juli. Vrije Veiling - Aangevoerd 8311 kipeieren, prijs f. 3.854.25 per kippen f.0.40—0.75; hanen f.0.15—0.45: 100; Te Utrecht is geslaagd voor het exa men Engelsch M.O. A. de heer J. W. Segaar alhier, leerling van mej. Nell Kagie. Bij K. B. van 25 Juli is o.a. benoemd tot gedelegeerden van de Nederlandsche regeering bij het 2e internationaal con gres voor anthropologische en ethnologi- sche wetenschappen, dat van 1 tot 6 Aug. 1938 te Kopenhagen zal worden gehouden: prof. dr. J. de Vries, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit alhier. duiven f. 0.08017. konijnen f. 0.251.35 p. stuk. LEIDSCHENDAM. 29 Juli. Engelsche kom kommers 1ste soort f. 3.404.60, 2de soort f 2.10 —2.80; gele komkommers 1ste soort f. 2.303.10, 2de soort f.22.30: Kropsla 1ste soort f. 1.80— 3.30, 2de soort f. 0.50—1.50; Stoofsla f 3—4; Peen f.46.10; Bloemkool 1ste soort f. 4.70 8.50, 2de soort f. 2.504.20. uitschot f.2; Toma ten, midd. f. 2.402.80: groote ronde f. 2.50—3; 2de soort f.2—2.40; 3de soort f.2; bonken f. 2.202.50; Andijvie per 100 f. 0.501.40; Spinazie 4 Ko. 812; Postelein f. 1.20—2.50; Rabarber per 100 bos f.2—3: snijboonen f.10— 15; Spercieboonen f. 1014; Radijs f. 1.502: Selderie f. 1.201.60; Tuinboonen f.34: Dop erwten f.1016; Meloenen f.520; Druiven f.2022; Roode en witte bessen f.9—14: Per ziken f. 3.80—8.50. NOORDWIJKERHOUT. 27 Juli. Veiling ..De Eendracht". Aardbeien 3856 ct. per slof; witte capucijners f. 0.701.10: grauwe cap. f. 0.85 1.30; raspers f. 1—1.25; doperwten f. 0.80—1.30: peulen f0.701.65: blauwe schokkers f. 1.30— f. 1.301.55: krombekken f.0.75—1.30: snijboo nen f.0.701.35; stokheerenb. z. dr. f. 1.55; dubb. heerenb. z. dr. f. 0.851.10; tuinboonen f. 0.161.18. alles per zak van 10 KG. RIJNSBURG. 29 Juli. Bloemenveiling. Gladio len Halley 25—40, Brillant 60—70. Polijst 60—80'. Picardië f. 1.802.60. witte lelies f. 2.002.40. Ru- bia 8—16. Convilli 2040. Godetia gepeld rose 4065. Axlepia 3060. Achilleia 4060. Zinnia f. 0.40—1.40, Auratum f2.003.60. Sciabose 30 50. Garadia 2030. Kopgodesia f1.403.60. Cen- tise gemengd 47. Anjers 70—90. Grenadine 10—20. Floxs gemengd f1.102.40. RIJNSBURG. 29 Juli. Groentenveiling. Aard appelen f. 0.600.90. waschpeen f. 0.50—0.70 per kist. bloemkool I f. 6.008.50, idem II f. 25. kropsla f. 1.001.60 per 100. kroten f. 1—1.50. peen f.46 per 100 bos. ROELOF ARENDSVEEN. 29 Juli. Bloemkool 3 cent per stuk. tomaten f. 1.05 per bak, sla f. 2.00— 3.60 per 100 krop. srujboonen-kas f. 0.510.90, snijboonen. volle grond f. 0.72—0.75, aanvoer 28070 kg., princeboonen f. 1.20. id. z dr. f. 1.35— 1.45, stamboonen z .draad f. 0.901.20. Rente- gevers f. 1.65. tuinboonen f. 0.25. capucijners 65 cent per 10 kg., augurken grof f. 1.15—1.35. aan voer 27975 kg., bommen f. 0.751.00. stippel f. 0.370.40 per 25 k.g. TER AAR. Centrale Veiling 29 Juli. Andijvie 1921. sla vellen 24 cent per kist van 4 kg., witte capucijners f. 1.60, tuinboonen 19—31. snijboo nen 53—97, princesseb. f. 1.201.50. dubb. stam- princessen f. 0.801.30, witte pronkb. 1539 per 10 kg., postelein 7 ct. per kg., breekpeen f. 2.00 3.60, uien f. 0.501.60 per 100 kg., kroten f. 1.30 f. 2.50. rabarber f. 2.20—5.20. peen f. 2.60—5.00 per 100 bos. sla f. 1.00—2.90 per 100 stuks, bloem kool 1 11 ct. per stuk. tomaten A 24 cent per pond. augurken f. 3.20, aug. f. bast. f. 1.20. id. bast. f. 1.10. id. grof f. 1.00—1.45. id. stipp. f0.40. id. komk. f 0.65—0.85. UTRECHT. 30 Juli. Veemarkt Aanvoer 2375 stuks vee. 600 koeien. Stieren 3337. han del matig, prijzen iets stijver; Slachtkoeien 2e srt, 3337. 3e srt. 2732. handel matig, prijzen iets hooger; Vaarzen 1.602.40; Melkkoeien 1.70 290; Kalf koeien 190300: Varekoeien 140 220. handel kalm. prijzen hooger: 110 Magere kalveren 3065. handel kalm, prijzen onveran derd; 320 Nuchtere kalveren S—12. h. redelijk; 410 Magere varkens 2848. Schrammen 20—28. 570 Biggen 16—20. h. matig; 100 Magere scha pen 16—27. h. z. kalm prijzen lager: 265 Zu!g- lammeren 11—15. h. gedrukt, prijzen lager; 250 Kg. Boter; 100 Kg. Kaas 50—70 30.000 Eieren 3.404: 120 mud Aardappelen 4.207; Kippen 70—90; Eenden 4070; Duiven 4050; Konijnen 0.351.30; Jonge hennen 0.801.45; Jonge hanen 5080. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3