CHIEF WHIP De Leidsche Bioscoop-Programma's De T.T.-races begonnen teiDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 30 Juli 1938 De strijd in Spanje stralend zomerweer gezonde zeeluchtals toppunt van genot de beste sigaret voor Uw gezondheid Een Naaimachine C.F. MEERPOEL's Knijnenburg (Wassenaar) ten val gekomen Dagbladreclame is niet te vervangen CONCERT IN „RH1JNGEEST Gisteravond gaf de muziekvereeniging der N.Z.H.T.M. onder leiding van den diri gent Reinier van 'tHoff in het Park van ..Rhljngeest" een concert. Het hartelijk ap plaus na elk nummer bewees hoe de vele patiënten dit concert waardeerden Dr Verwey vertolke in zeer waardeerende woorden den dank der verpleegden. WINKELIER VOOR F. 125 BESTOLEN. De dief is ontkomen. Gistermiddag omstreeks kwart over vier betrad een man door een zijdeur het fi liaal van de Velo-Waschmachlnemaat- schappij aan de Breestraat alhier, juist op een oogenblik, dat zich niemand in den winkel bevond. Toen de dochter des hui zes naar voren kwam, vroeg de man den eigenaar te spreken. Van de afwezigheid van het meisje maakte de man vervolgens misbruik door de deur van de brandkast te openen, welke in een aangrenzend kan toortje stond en waarvan de sleutel in het slot stak. Hij deed een greep in een stapeltje al daar liggende bankbiljetten en een bakje met rijksdaalders en maakte in totaal een bedrag van circa f. 125 buit. Toen de eigenaar even later in den win kel kwam. zag hij zijn bezoeker nog juist vertrekken. Men vermoedde direct onraad, stelde een onderzoek in en kwam tot de ontdekking, dat er geld uit de brandkast verdwenen was. waarop aangifte bij de politie volgde. De man sprak met een eenigszins Duitsch accent, droeg een beige colbertcostuum met blauwe stropdas, zilveren ring aan linkerpink; lengte plm. 1.70 M.; gele ge laatskleur, donker achterover gekamd haar en kleine donkere oogen. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Vergadering in het Katwijksche Raadhuis. In afwijking van de gewoonte kwam de Kamer van Koophandel gistermiddag in bet Raadhuis te Katwijk in openbare ver gadering bijeen. De voorzitter de heer D. ten Cate Brouwer herdacht allereerst het overleden lid. den heer J. J. Reijnders. dien hii schetste als een goed en trouw lid dei- Kamer. die hier steeds op de bres stond •voor de belangen der tuinders in de ge meente Alkemade. De Kamer hoorde deze woorden staande aan De notulen werden goedgekeurd Od verzoek van het Vebo-bestuur werden ten behoeve van de a.s. tentoonstelling van vee en bodemproducten door de Kamer drie verguld-zilveren medailles beschikbaar ge steld. De voorzitter deelde mede, dat van den burgemeester het verzoek was binnen gekomen om een vertegenwoordiging te bewerkstelligen van Leidsche handel en industrie bii het défilé, dat in September a.s. in Amsterdam zal worden gehouden voor H.M. de Koningin. De Kamer stelt pogingen in het werk om een deputatie van 12 Leidsche heeren samen te stellen als vertegenwoordiging van de Universiteit, de K. v. K. en de 3 October-vereeniging. Teneinde het gemeentebestuur van advies te kunnen dienen, heeft het Bureau der Kamer een enquête ingesteld naar de door den Bond van Handels, en Winkelbedien den uitgesproken wenschelijkheid om op Zaterdagavond een verplichte 8 uur-winkel sluiting in te voeren. Hoewel het ter zake door de drie middenstandsorganisaties uit gebrachte advies afwijzend luidde, meende het Bureau tegenover B. en W. verplicht te zijn een zelfstandig onderzoek in te stellen. De resultaten daarvan zijn nog niet be kend. De heer van Appel vroeg of het advies der Middenstandscentrale voor het Bureau niet. van voldoende waarde was om zijn houding te bepalen. De voorzitter antwoordde, dat het Bureau daaraan veel waarde hecht, doch tegen over B. en W. is het daarmede niet ver antwoord. De voorzitter deelde mede, dat bij den minister van waterstaat in het belang der Katwijksche reeders zal worden aan gedrongen op eenige meerdere openstelling van de bruggen in den autowee Den Haag Amsterdam ten behoeve van de passage der loggers. Momenteel is er te weinig ge legenheid voor het verkeer te water om te passecren. De aftredende en plaatsvervangende leden der Bevrachtingscommissie werden herkozen In de vacature van den heer J. D. Bokslag werd als plaatsvervangend lid gekozen de heer C. van Rijn te Katwijk aan Zee. Een adres inzake de distributie van levensmiddelen in nature werd aangehou den tot een volgende vergadering teneinde de leden in de gelegenheid te stellen het eerst nog eens te bestudeeren. Er werd nog wij uitvoerig over het adres en de principes gedebatteerd, doch tot een beslissing kwam het niet. Het door ons reeds vermelde concept- adres aan den minister van Econ. Zaken betreffende de overneming der Landbouw crisismaatregelen door belanghebbenden, werd na een toelichting door dr. Knibbe en eenige gedachtenwisseling. waaraan werd deelgenomen door de heeren van Zonneveld. Bergers en van der Kloot, on gewijzigd vastgesteld. De voorzitter stelde voor, dat de Kamer van Koophandel op de in begin September te houden Industrie- en Vaktentoonstelling Leyds Goedt" met een eigen stand ver tegenwoordigd zal zijn. De vergadering ging met dit voorstel accoord evenals met het voorstel van het Bureau om ten behoeve van de vervaardi ging van een frankeersbempel voor deze tentoonstelling een bijdrage te verleenen van,, f. 75. Na de rondvraag, welke niets bijzonders opleverde, ging de Kamer over in huis houdelijke zitting. ERNSTIGE AANRIJDING. Wielrijdster zwaar gewond. Hedenmorgen omstreeks halfnegen ls de I7-jarige wielrijdster C. R.. wonende in de Heerensteeg alhier, doordat zij bij het omslaan van den hoek Breestraat-Kort Rapenburg te veel rechts hield, met het stuur van haar fiets in aanraking geko men met een aldaar staand paaltje van de oversteekplaats voor voetgangers. Het ge volg was, dat zij de macht over het stuur verloor en naar de linkerzijde omviel. Juist op dat oogenblik reed een zware vrachtauto voorbij, waarvan de bestuurder onmogelijk naar links kon uithalen. Het droevig gevolg was. dat het rechterach- terwiel haar over het lichaam ging en het meisje ernstige inwendige kneuzingen be kwam. In zorgwekkenden toestand werd zij door den Eerste Hulpdienst naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Dezer dagen is de bekende zaak in ijzeren gereedschappen, radio- en electri- clteitsartlkelen, huisvlijtbenoodigdheden enz. van den heer M. Blitz, Haarlemmer straat 163 a geheel gerestaureerd en gemo derniseerd heropend. De nieuwe étalage's, opniimkasten, betimmeringen enz. maken een keurigen indruk en verhoogen het aan zien ten zeerste. van prima kwaliteit en tóch niet zoo duur! DAN naar: KWALITEITS NAAIMACHINEHANDEL AlléénBREESTRAAT 171 - TEL. 2657 Uitsluitend le klas merken. Levering uit voorraad van ABLER - LADA PFAFF - Dt'RKOPP - HUSQVARNA. 5238 CIngea MedJ 5169 (Ing*z, Mad.) HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: N.V. Jachtwerf „De Zijl" en Technisch Bureau „Nautlca", Leiderdorp. (NederJ. Staatscourant: 14 Juli 1938, bijvoegsel Nr. 1116). Dir.: P. J. van Zijp, Leiderdorp, Maatsch. kap.: f. 10.000.waarvan ge plaatst en gestort f. 2.000. Opheffing: „Zomerlust", Stationsweg 55, Leiden. Café-restaurant. Wijzigingen Firma L. van Dam. Lange Koppenhink- steeg 6. Leiden. Kaashandel. Vestiging fi liaal: te Haarlem, Gen. Cronjéstraat 18. („De Kaashal"). P. Plug Pzn.. Hessenstraat 22a, Katwijk aan Zee. Behanger, stoffeerder en ma trassenmaker. Vestiging filiaal: Sccr. Var- kevlsserstraat 38 (meubelzaak), Katwijk aan Zee. Fabriek voor Hout- en Metaalbewerking „De Groene Specht", Voorstraat 80, Kat wijk aan Zee. Het bedrijf van bovenge noemde zaak is ondergebracht in de zaak: Sigarenmagazijn D. Geslnk en wordt on der den naam „De Groene Specht" voort gezet. H. Kortekaas. Verl. Dorpstraat B 181. Warmond. Handel in groenten, fruit, co mestibles en kruidenierswaren. Overleden eigenaar H. Kortekaas, d d. 12 Juli 1933. Nieuwe eigenaresse: wed. G. A. Kortekaas v. d..Maat, Warmond. W. Schneider. Hoofdstraat 08. Leiderdorp Autogarage en rijwielhandel. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: h&ndel in eieren en boter. Drukkerij Rijnland (comm. Venn.) van Boetzelaerstraat 10, Alphen a. d. Rijn. De bepalingen ten aanzien van derden zijn gewijzigd. Bijv. uitgeoefend bedrijf: uitge versbedrijf in den ruimste.: zin. Nieuwe beheerend vennoot: G. J. J. Leene. Alphen a. d. Rijn. De Jubileumcommissie heeft aan on zen stadgenoot den heer G. Scheepstra op gedragen het ontwerpen van een passende versiering van enkele bruggen en andere punten in de stad gedurende de feestelijk heden in verband met het regeerlngs- jubileum van H.M. de Koningin. Woensdag a.s. zullen ruim 1000 leden van de Leidsche Coöperatieve Vereeniging „Vooruit" per extra trein van hier naar Gent vertrekken. De extra-trein zal uit 14 rijtuigen bestaan Geslaagd voor de acte Engelsen L.O. onze stadgenoot, de heer N. Snel, opgeleid door den heer N. Spijker, alhier. Voor het R.K. Mulo-examen diploma A. zijn te 's-Gravenhage geslaagd A. Peter- se, W. Schalks, N. Stikvoort, J. Vreeburg en J. v. d. Wiel, allen alhier. Mej. L, A. van de Stadt alhier, is ge slaagd voor het examen Fransch M.O. A. Zondag 7 Aug. hoopt frater C. A. Tonus van de Congregatie van het Onbevlekt Hart van Maria, die morgen te Scheut-Brussel de priesterwijding zal ontvangen, zijn eer ste plechtige H. Mis op te dragen in de Parochiekerk van den H. Petrus, alhier. Drie toeschouwers door de machine gewond. De T.T.-wedstrijden zijn vanmorgen op het circuit van Drente aangevangen met een drietal nationale races, een noviteit, welke waarschijnlijk oorzaak was, dat de belangstelling dit jaar wellicht nog groo- ter was dan ooit te voren. Naar wij van de T.T.-commissie verna men, werd het aantal toeschouwers, dat zich langs het circuit bevond, op zeven duizend personen geschat. Dc weersom standigheden waren buitengewoon gunstig. Een heerlijk frisch windje zorgde er voor, dat het niet al te warm werd. In alle drie klassen der nationale races werd het een spannenden kamp. In de zware klasse gebeurde er helaas een ongeluk. In de 500 cc.-klasse werd het gedurende d£ze uur-race de na tionale wedstrijden waren op één uur totaal bepaald een spannend duel tusschen Maltha én Knijnenburg. In de voorlaatste ronde kwam Knij nenburg uit Wassenaar, die op tien meter achter Maltha lag, bij het uit komen van den bocht te De Haar, een driehonderd meter van de pits verwij derd, ten vaL Hij zelf kwam in een drogen greppel naast den weg terecht. De machine maakte enkele buitelingen en plofte over de met stroo bedekte af schutting temidden van het publiek neer. Een toeschouwer werd daarbij ernstig gewond. Met een gebroken been moest het slachtoffer naar het zieken huis te Assen worden overgebracht. Twee andere toeschouwers werden licht gewond. De rijder Knijnenburg zelf kwam er wonder boven wonder zonder noemenswaardig letsel af en kon zich te voet naar de pits begeven. De uitslagen in de drie nationale races weren 250 cc.-klasse: 1. A. Maasland Jr., Den Haag, met Matchless, tijd 1 uur 7 min. 37 3/5 sec., gemiddelde uursnelheld 102.8 K.M 350 cc.-klasse: 1. J. Visser, Mldlum, met Lady, tijd 1 u. 6 min. 59 sec., gemiddelde uursnelheid 118.5 K.M. 500 cc.-klasse: 1. B. Maltha, Rotterdam met Triumph, 1 u. 5 min. 37 sec., gemiddel de uursnelheid 121 KiM. 2. J. Bron. Am sterdam, met Vincent H.R.D., tijd 1 u. 5 min. 17 3/5 sec., gemiddelde uursnelheid 119.6 K.M. De snelste ronde ln de drie klassen der nationale races werd gemaakt door Maltha, nj. in de derde, met een tijd van 7 min. 59 sec., d.w.z. een gemiddelde van 124.3 K.M. Aan de Ebro. De troepen van Barcelona zijn bij Gan- desa nog steeds in den aanval en zijn thans de stad eenigszins voorbij getrokken die zich hardnekkig verdedigt. Ondanks het intensieve optreden der rechtsche luchtstrijdkrachten blijven de strijdkrachten de Ebro overtrekken met manschappen en materiaal. Falset is door Franco's luchtmacht ge bombardeerd. Er vielen 25 dooden en 70 gewonden. Hodgson naar Burgos. De Engelsche agent voor het rechtsche Spanje, Hodgson, keert vandaag naar Bur gos terug. Reuter verneemt, dat hij in structies met zich meeneemt betreffende de regeling van de laatste bijzonderheden voor de instelling der commissie, die een onderzoek zal gaan instellen naar de aan vallen op Britsche schepen. De voorge stelde commissie zal bestaan uit een En- gelschen en een rechtschen Spaanschen officier, terwijl, zoo noodlg, een onafhan kelijke arbiter zal worden aangesteld. Franco moedigt groote gezinhen aan Generaal Franco heeft een systeem tot steun aan de groote gezinnen opgesteld Gezinnen met twee kinderen of meer zul- len naar gelang van behoefte door den staat worden gesteund. Deze steun wordt betaald uit een fonds van vijf mlllioen peseta, dat ls getrokken uit de inkomsten van den natlonalen graandlenst en verder uit de bijdragen van werkgevers en werk nemers, dividendbelasting, boeten enschen kingen. Vastgesteld ls, dat de bijdragen van werkgevers steeds driemaal zoo groot zijn als de bijdragen van de werknemers. Trianon-Theater, Nu in de zomer maanden het onderwerp ..vacantie" veel vuldig wordt besproken, is het interessant, eens te gaan zien wat twee jongemannen en boezemvrienden (Gustav Fröhlich en Tibor von Halmay) op hun vacantiereis overkomt. Wat beleven die twee vlotte, le venslustige Jongelieden? „Een avontuur in Hotel Excelsior"! Ieder jaar opnieuw, als zijn bezorgde moeder denkt dat hij paar denmarkten afreist, maakt Peter met zijn vriend een snoepreisje naar mondainer oor den, b.v. Venetië. Zij vermaken zich op perbest en een kleine flirtation is hun niet onaangenaam. Ditmaal, weer in het Lido, wordt Peter evenwel serieus verliefd en het avontuur groeit uit tot een diepe genegenheid. Het voorwerp daarvan. Ma rion, is een vrouwelijke advocaat, door een goedmeenende vriendin uit haar muffe werksfeer meegetroond naar zee. Marion, eerst wat argwanend, wordt al gauw door den vroolijken Peter ingepalmd en het komt niet meer bij haar op. hem te wantrouwen. Alles gaat goed, totdat een van Peter's vroegere „liefdes" de juridische hulp van Marion inroept wegens een door hem verbroken trouwbelofte. Haar „avon tuur" lijkt als twee druppels water op dat van Marion en als op hetzelfde oogenblik een afscheidsbrief van Peter komt, waant de advocate zich bedrogen. Zij stelt zich nu tot taak Peter een proces aan te doen en hem de trouwbelofte aan Yvonne te doen inlossen Dat haar welsprekendheid tenslotte op heel andere gevolgen uitloopt is grpotendeels te danken aan de begrij pende en sympathieke moeder van Peter. Gustav Fröhlich is ten voeten uit de van levenslust tintelende jongeman en voor een fijnen humor met kostelijke trek jes zorgt als steeds Tibor von Halmay. Met goed bezette bijrollen is deze rolprent een waar vacantiegenoegen. Voor de pauze weet een secretaresse, die een erienis krijgt (Madeleine Carroll) met veel liefde, intrigue en handigheid van een onterfden plezlermakenden jongeman (Francis Ledercr) een ai'cszlns aanneme lijk echtgenoot-ln-spé te maken. Zij wordt daarbij terzijde gestaan door een bevriend advocaat; een verloopen baron, die aast op haar fortuin, speelt eveneens een dank bare en goed vertolkte rol in deze buiten gewoon geestige comedie .Jmimmy erft een dollar". Luxor-Theater. „De gentleman-vage- bond". Een modern sprookje? Noem het liever het lied van alle tijdenGeef een eenvoudigen mensch, die de armoede gewoon is, geld bij handen vol en vTaag u met belangstelling af wat hij er mee doen zal, of hij het zal aanwenden voor eigen welzijn, maar tevens om anderen er mee gelukkig te maken, dan wel er dwaze dingen mee te doen en het te ver brassen „bij wijntje en Trijntje."! Drie mannen krijgen in deze genoegelijke Duitsche film de kans zich een goede po sitie en een gelukkig leven te verschaffen. Dat zijn een kleermaker, een meubelmaker en een schoenmaker. Te zamen winnen zij een hoofdprijs uit een loterij, verdeelen het geld en ieder gaat zijn weg met de belofte na een jaar in een oude herberg samen te komen en er zijn wedervaren te vertellen Wat zal hun lot zijn? Krijgen zij gelijk, die beweren durven dat het menschdom over het algemeen te verstandig is om onverwacht snel verworven schatten op onverantwoordelijke wijze tegen den balk te gooien, of zullen minder goede elemen ten in den mensch het winnen en zal de zucht naar het avontuur: het vagebondl- seeren, de overhand krijgen, met alle nood lottige gevolgen van dien? Het is deze film, welke op die vragen een antwoord te geven poogt, en dat antwoord luidt ln twee van de drie gevallen ongun stig. Slechts één van het drietal kiest den verstandigsten weg: trouwt het meisje, dat hij liefheeft, en benut zijn kapitaal om zich een mooie positie te verschaffen Van de andere twee is er nog één, die in het 1 huwelijk gaat treden, maar hij is dan zijn I duiten ai lang kwijt en is afhankelijk van Ide welwillendheid van den rijken vriend. Deze vagebond, die dus wat al te laat op den goeden weg terugkeert, is Heinz Rüh- mann, en wat ls hij een kostelijk type om als hoofdfiguur te dienen in de vele avon turen, welke hij beleeft in zijn rol van rijk geworden kleermaker, die meent voor geld alles te kunnen koopen, doch door heel de wereld (behalve door een enkel bescheiden meisje) ln het ootje wordt ge nomen. En de derde man ls Paul Hörbi- ger. de „zwerver bij geboorte", die zich zoo heerlijk vrij en op zijn gemak voelt temidden van de tientallen vagebonden, die teeren op zijn gevulden buidel, en voor zijn glas wijn en „den wijden, verren weg" tenslotte alles over heeft Deze rolprent heeft per saldo een diepe ren zin dan het amusement, hetwelk ons in de eerste plaats trekt, maar ook dat amusement alleen is reeds geheel en al de moeite waard om er een avond van bio scoopbezoek voor over te hebben. Een stroom van humor wordt over u uitgego ten, een reeks van voortreffelijk geënsce neerde filmbeelden u voorgetooverd en het is alles van zoo prettig onderhoudenden aard dat de tijd omvliegt „Eva en Co" is een Amerikaansche film met een tikje overdrijving, doch heel veel grappige momenten. Naast een vlotte tee kenfilm ziet men verder hoogst belang wekkende opnamen Van het bezoek van het Engelsche koningspaar aan Parijs en van den wielerwedstrijd door Frankrijk, en wel juist van dat gedeelte, waarin onze landgenooten Middelkamp en Van Schen- del ieder een etappe gewonnen hebben. Rex-Theater. „Shall we dance?" is de nieuwste rolprent van het niet te over treffen danspaar Fred Astaire—Ginger Rogers, Zij slagen er met elke film op nieuw in, nog steeds een climax in hun virtuose prestaties teweeg te brengen, en ook nu weer valt een weergalooze origi naliteit op in de tapdance op rolschaat sen. Doch bovendien is „Shall we dance?" een uiterst geestig werk, waarin een groot aantal fijne trouvailles getuigt van het vernuftig brein van den scenarioschrijver. Fred Astaire Ls in dit wonderlijk mengsel van lichte comedie en zang en dans in de hoedanigheid van den Russischen danser Petrov in contact gekomen met Linda Keene. een Amerikaansche danseres, die hij volkomen overbluft, evenals haar ma nager, in wien we den komiek Edward Everett Horton ontdekken Zijn aarzelingen en te late reflexen hebben weer een bui tengewoon komische werking. Verder is er nog een prachtige hoteldirecteur van Eric Blore, en deze komieken, ieder van een speciaal genre, vormen een keurige afwis seling voor het volmaakte dansen en „tap pen" van Ginger en Fred. De muziek neemt voorts een overwegende plaats in en ls zeer melodieus. De tweede film is „Hoogvliegers", een kostelijke film met Bert Wheeler en Ro bert Woolsey, die in deze klucht weer bij zonder op dreef zijn. Lupe Velez vervult de vrouwelijke hoofdrol en vooral haar imitaties van Dolores del Rio, Greta Garbo en Simone Simon trekken sterk de aan dacht. Een film, om zich mee te amu seeren Lido-Theater. Een vuurwerk van gees tige persiflage op Amerikaansche toestan den, zou men de laatste Eddie Cantor film „Ali Baba komt in Filmsta.d" kunnen noemen. Ook na de voorstelling heeft men plezier over den humor en de „steken" op de „New Deal", de presidentsverkiezin gen en -speeches, het presidentschap in het algemeen, de inflatie, de belastingen en de regeerlngsbetrekkingen, enz. Eddie Cantor lanceert over die typisch Ameri kaansche instellingen een reeks ongeloof lijk rake „zetten". Men staat werkelijk verbaasd, dat Hollywood eigen misstanden en vooze plekken in de politiek zoo open hartig en onverbloemd durft verkondigen. Deze film Is overigens een droom van een filmfigurant, die na een verdoovend slaap middel als Ali Baba ln Bagdad komt, waar een sultan hem gastvrij onthaalt en Ali Baba eenige niet na te vertellen dwaas heden beleeft. David Butler vatte dit verhaal ln een goede regie; hij moet eveneens, het kan niet anders, schik in het geval gehad hebben. Vooraf gaat een Fransche film over het vliegwezen, getiteld „Anne-Marie", een ver haal met zeer opmerkelijke kwaliteiten. Fotografisch getuigt deze spannende film van een groot vakmanschap, terwijl daar naast het sterke scenario rijke spelmoge- lijkheden biedt. Annabella. de charmante actrice, dié zichzelf met haar doorlefefd spel overtreft, draagt met een ongekende frischheid en vol temperament elke scène, waarbij weer eens te meer opvalt, hoe fo- togénique zij is. Een spannend gebeuren, dat culmineert in een „blindvlucht" in noodweer, brengt den strijd in beeld van een pilote, die eensdeels aangetrokken wordt door de kameraadschap van haar collega's en andersdeels door de liefde voor een jongen uitvinder in beslag genomen wordt. Annabella speelt deze rol met haar waarlijk zeer groot talent en Pierre Ri chard Willm is een goede partner. Casino-Theater. Volop sensatie bevat de avontuurlijke film „De gemaskerde adelaar", een twee-weeksche seriefilm, welke echter in één programma vertoond wordt, zoodat de liefhebber bijna 5000 M. spannende gebeurtenissen te verwerken krijgt. En, laten we er direct bijvoegen, het verhaal is zoo boeiend en onderhou dend weergegeven, dat men in gespannen aandacht zit toe te kijken en zich eigen lijk pas na afloop realiseert, dat men vóór en na de pauze dezelfde hoofdfiguren heeft aanschouwd. Wat het verhaal zelf betreft, dit is zóó sensationeel, dat er evengoed drie series van gemaakt hadden kunnen worden. Het speelt zich af onge veer een eeuw geleden, toen Californië nog niet behoorde tot de Vereenigde Staten, doch een Mexicaansche provincie vormde. Eén der eersten, die op het gerucht, dat er goud gevonden zou zijn, zich een on metelijke rijkdom wilde verwerven, was Jason Burz, een wreed man, die zich In verbinding stelde met de Russische regee ring, haar een rijke kolonie voorspiegelde èn als zijn deel slechts het dictatoriale gouverneurschap ambieerde. Tot dat doel heeft Burz zich meester gemaakt van het terrein van zijn buurman Loring, en m het daarop volgend gevecht wordt Loring met zijn oudsten zoon door Burz's man den vermoord. De Jongste zoon, Don Lu ring, zweert wraak en van dit oogenblik af bestrijdt hij de snoode plannen van Burz. Hij doet zulks in een vermomming en noemt zich „de Adelaar", Hij is een ruiter, zooals geen ander, en slim in ziJh weloverdacht optreden, zoodat Burz besluit, den jongen man voor zich te winnen. Maar de adelaar is te gewiekst, om zit" te laten vangen en hij komt zelfs op de hoogte van de plannen van Burz en de Russische regeering. Na een bijzonder groot aantal sensatloneele voorvallen slaagt de adelaar er uiteindelijk ln, zijn tegenstander te overmeesteren en zen gouverneur te worden, waarmee tevensoe moord op zijn vader en broer gewroken is. Bob Livingston en Fred Kohier speie" de voornaamste rollen op boeiende waarvan reeds velen op den eersten avona genoten hebben. 21

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2