BINNENLAND Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 30 Juli 1938 's Nachts ging de telefoon Het bergingswerk van de „Karimata". Het opgebaggerde goud naar Amsterdam gebracht. Hedennacht niets opgehaald. De heer Schroder, agent van Lloyds te Amsterdam en lid van de firma Langeveldt Schroder, die gistermiddag op Terschelling is aangekomen, is hedenmorgen naar Am sterdam vertrokken met het opgebaggerde staafje goud Het zal in Amsterdam in de brandkast ten kantore v. de firma Langeveldt Sohrö- der bewaard worden. De nachtploeg van de Karimata. die hedenmorgen om kwart over zeven op Ter schelling aankwam, met twee fotografen, die vannacht opnamen hebben gemaakt, heeft niets bijzonders opgehaald De buit bestond slechts uit stukken wrakhout. De heer Van den Broek, directeur van de gemeenschappelijke mijnbouwmaatschappij Billiton, is vanochtend met de „Storte- melk", het sleepbootje van de fa. Doeksen, naar den baggermolen gevaren. Met hem gingen mede de heer Van de Capellen en de bekende schilder en medewerker aan ons Blad. Piet van der Hem, die een tee- kening van de Karimata zal maken. Tenslotte vernemen wij, dat naar alle waarschijnlijkheid het goud. dat eventueel nog zal worden opgehaald, voorloopig op den baggermolen bewaard zal worden en dus niet onmiddellijk naar Amsterdam zal worden gebracht. Pensioenregeling voor de reserve-officieren. Overgang naar de beroepsrangen. Een wetsontwerp is ingediend in zake de pensioenregeling voor reserve-officieren der Koninklijke landmacht, die zich. ter aan vulling van het bestaande tekort aan be roepsofficieren. krachtens een daartoe ge sloten verbintenis in aetieven dienst be vinden met bestemming om naar het korps beroepsofficieren bii het leger hier te lande over te gaan. alsmede een pensioenregeling Wijziging der wet op N ederlanderschap. Kosten voor naturalisatie ook te voldoen bij negatief resultaat. Een wetsontwerp is ingediend tot nadere wijziging der wet op het Nederlanderschap en het ingezetenschap. Krachtens artikel 3 der wet op het Ne derlanderschap en het ingezetenschap wordt als een der voorwaarden voor natu ralisatie gesteld, dat een zekere som be taald moet zijn. welker grootte nader wordt bepaald door het belastbaar inkomen van den verzoeker. Deze gelden kunnen wor den beschouwd als een tegemoetkoming in de kosten, door den staat ten behoeve va>n belanghebbenden gemaakt, bij het onder zoek naar de wenschelijkheid. hun natu ralisatie te bevorderen Dooreengenomen dekken zij die onkosten per aanvrage niet. I Met zijn ambtgenoot van financiën is de minister van justitie van meening. dat ook zij. wier verzoeken tot naturalisatie wor den afgewezen of die achteraf hun ver zoeken intrekken, in bovenbedoelde kosten behooren bij te dragen, daar toch ook te hunnen behoeve, zij het met een negatief resultaat, eenzelfde onderzoek wordt In gesteld. Deze bijdrage dient dan eveneens naar de mate van het belastbaar inkomen bepaald te worden en wel in den vorm van een percentage van het bedrag, verschul digd. indien naturalisatie wel zou zijn ge volgd. De minister van justitie is van meening dat vaststelling van dit percentage op 25 als juist kan worden beschouwd. De voorgestelde maatregel zal tevens, naar de meening van den minister, het lichtvaardig indienen, respectievelijk her halen van naturalisatie verzoeken, welke veel administratieve bemoeiing veroorza ken. kunnen tegengaan. Vermindering van het aantal naturalisaties wordt hierdoor niet verwacht, mits de normen, welke op verkrijging van het Nederlanderschap wor den toegepast, niet worden verzwaard. Om plotselinge indiening van verzoeken te voorkomen, wordt, het ten slotte ge- wenscht geacht, dat de voorgestelde wets wijziging werking zal hebben van den datum der indiening van dit ontwerp af. INTERNATIONALE REGELING VAN DEN AFZET VAN STEENKOLEN. Conferentie te Scheveningen. Naar wij vernemen, is gisteren in het Palace-Hotel te Scheveningen een confe- Ter aanvulling: van een bij de Ko ninklijke marine nog gedurende een aantal jaren te verwachten tekort aan beroepsofficieren, ligt het in de bedoe ling om een aantal officieren der Ko ninklijke marinereserve met een vrij willig verband voor onbepaalden tijd in actieven dienst te doen komen, zoowel voor den dienst hier te lande als in de overwesche gewesten. Tot het sluiten van een vrijwillige verbintenis, als vo renbedoeld, zullen onder meer worden toegelaten reserve-officieren, die thans een betrekking bekleeden bij hier te lande gevestigde groote stoomvaart maatschappijen. Het wordt wenschelïjk geacht de voor de beroepsofficieren der zeemacht en hun weduwen en weezen od pensioengebied geldende bepalingen mede van toepassing te doen zijn op voornoemde reserve officieren der zeemacht en hun nabestaan, den. Het voorgestelde in de artikelen 1 en 5 besprekingen, welke tén vervolge op die in vorige conferenties terzake werden ge houden, hebben een bevredigend verloop gehad. Zij zullen binnenkort worden voort gezet. voor hun weduwen en weezen. rentie gehouden van Europeesche kolen- Ter voorziening in het bestaande tekoit producenten met het doel, een regeling van aan beroepsoffcieren bij de landmacht was I den afzet Van steenkolen, in den geest voor een aantal reserve-officieren de ge- van de conventie terzake tusschen Enge- legenheid opengesteld om naar het korps land €n Poien Voor te bereiden, beroepsofficieren bij het leger hier te Aan de conferentie hebben alle kolen- lande over te gaar. De adspiranten. die producenten in Europa, t.w. België, Duitsch voor zoodanigen overgang in aanmerking lard Engeland. Frankrijk. Nederland. Po- wenschten te komen, moeten zich 'oij ge- ien en Tsjecho-Slowakije, deelgenomen. De zegelde verklaring onder meer verbinden om als reserve-officier vrijwillig ih werke lijke n dienst te komen tot den datum van ingang van hun benoeming tot beroeps officier'. welke benoeming volgens de thans geldende regeling uiterlijk in September 1942 kan worden verwacht. Waar belanghebbenden, zoodra zij voren bedoelde verbintenis hebben gesloten, zich steeds in werkelijken dienst zullen bevin den. een volledige dagtaak zullen hebben en dus in positie geheel gelijk zijn te stellen met hen, die tot het beroepspersoneel der Koninklijke landmacht behooren, wordt het wenschelijk geacht de voor de beroeps officieren bij het leger hier te lande en- hun weduwen en weezen op pensioengebied geldende bepalingen mede van toepassing te doen zijn op de hier voren bedoelde categorie van reserve-officieren. Mede is een wetsontwerp ingediend voor een pensioenwet voor officieren der Ko ninklijke marinereserve, die zich ter aanvulling van een bii de Koninklijke marine bestaand tekort aan beroepsofficie ren krachtens een daartoe door hen gesloten vrijwillige verbintenis voor onbe paalden tijd in actieven dienst bevinden, alsmede ook voor hun weduwen en weezen. Tuberculose en Ongevallenwet. Regeering tegen opneming der t.b.c. onder met ongevallen gelijk gestelde beroepsziekten. In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsont werp tot wijziging der Ongevallenwet 1921 en der Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922. zegt de minister van Sociale Zaken de opneming van tuberculose als beroeps ziekte van het verplegend personeel in de Ongevallenwet te moeten ontraden. Het zal zi. reeds moeilijk zijn om uit te maken of deze ziekte al dan niet het gevolg is van besmetting in het bedrijf. Men kent den tijd, die tusschen besmetting en „aanslaan" daarvan verloopt, niet en de aandoening wordt, zelfs bii verpleegsters in tb.c- sanatoria, dikwijls laat herkend, omdat er geen klachten zijn. Van beoordeeling van den incubatietijd kan dan zeker geen sprake zijn. Opneming van de tuberculose onder met ongevallen gelijkgestelde be roepsziekten zou daarom tot gevolg hebben, dat aan de betrokken inrichtingen tot een scherpe voorkeuring zou moeten worden overgegaan, hetgeen hooge kosten zou medebrengen. Van iedere verpleegster zou men in den aanvang dienen vast te stellen of zij al dan niet aan tuberculose lijdt of heeft geleden. Indien zich later tuberculose voordoet, kan dit een vroegere besmetting zijn. die door den zwaren arbeid aanwak kert. Het bijzondere doet zich voorts voor, dat nieuwe verpleegsters vrij van tubercu lose zouden moeten worden aangenomen, maar dat zij dan juist zeer vatbaar zijn voor Infectieuze aandoeningen. Daarom ziet men bii de verplegenden juist gaarne een kleine positieve reactie. In beginsel zbu er geen bezwaar tegen bestaan om 9childerseczeem onder de be roepsziekten op te nemen, maar de groote moeilijkheden, welke de omschrijving zal bieden leiden den minister er toe, deze opneming te ontraden. De acute of in betrekkelijk korten tijd ontstane vergiftigingen vallen reeds thans onder artikel 1 der Ongevallenwet 1921. Wat chronische koolmonoxyde-vergiftiging betreft, deze is. indien zii voorkomt, het geen door sommigen wordt betwijfeld, bui tengewoon zeldzaam en ontstaat dan nog meestal door vergiftiging buiten het bedrijf (.wonen boven een garage, lekke gasleidin gen of riolen). Reeds de diagnose ..acute kooloxyde-vergiftiging" biedt dikwijls zulke groote moeilijkheden, zegt de minister, dat er naar zijn oordeel, gezien het voor afgaande. geen aanleiding bestaat de hier- bedoelde vergiftiging onder de beroepsziek ten op te nemen. Werkzaamheden der vereeniging voor luchtbescherming. Nadere afbakening en bepaling van werkwijze. De regeeringspersdienst meldt: Na overleg met het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging voor Lucht bescherming wordt door den minister van blnnenlandsche zaken een commissie in gesteld waarvan de samenstelling bin nenkort nader zal worden bekend ge maakt aan welke zal worden opgedra gen, te adviseeren over een nadere afba kening van de werkzaamheid en een na dere bepaling van de werkwijze van de ge noemde vereeniging. HET SMOKKELEN DOOR SPOORWEGPERSONEE L. Onze spoorwegmedewerker schrijft: Naar aanleiding van de ontdekking van smokkelen door machinisten der Ned. Spoorwegen, is het toezicht op het loco motief- en treinpersoneel op de grenssta tions bijzonder verscherpt en worden deze nu ook gevisiteerd. Door de directie der Ned. Spoorwegen is onlangs nog per dienstorder bekend ge maakt, dat personeel dat zich aan smok kelarij schuldig maakt, direct oneervol ontslagen zal worden, zoodat. wanneer blijkt, dat deze machinisten zich hieraan schuldig hebben gemaakt, zij ontslagen zuilen worden. Het onderzoek, ook door de Ned. Spoor wegen, duurt nog voort. DE REGELING TUSSSCHEN BURGOS EN NEDERLAND. De in rechtsch Spanje verschijnende bladen begroeten de regeling tusschen de regeering van Franco en Nederland, waar in zij een bewijs zien van het toenemende vertrouwen van het buitenland in het rechtsche Spanje. De Nederlandsche agen ten en sub-agenteri mogen de Nederland sche vlag hijschen. hun correspondentie wordt niet aan censuur onderworpen, en zij mogen telegrammen in code verzenden. WIJZIGING DER INDISCHE BEGROOTING. Een wetsontwerp is ingediend houdende goedkeuring van besluiten van den gou verneur-generaal tot wijziging van eenige afdeel lngen der Indische begrooting voor 1938 De overdracht aan de groepsgemeen- schappen Minangkabau en Bandjir van een gedeelte van de landszorg voor open bare werken, landbouw, tuinbouw en bin- nenvissoherij, onderwijs, volksgezondheid en op veeartsentjkundig gebied, zoomede de gelijktijdige overdracht van onderwijs- en gezondsheidseorg aan de stadsgemeenten Padang. Fort de Koek en Bandjermasln. maken het mogelijk de uitgavenramingen op de daarbij betrokken afdeellngen van de begrooting van Nederlandsch-Indlë voor 1938 met in totaal f. 1.137.588 te verminde ren, waartegenover staat een vermindering van de raming van ontvangsten tot een totaal van f. 249.836. Het verschil tusschen deze twee bedragen, zijnde f. 887.752, komt in aanmerking om ter beschikking van bovengenoemde gemeenschappen te wor den gesteld voor de bekostiging van de over te dragen overheidszorg. De werkelijke kosten voor het land van de nieuwe regeling der financieele verhou ding zullen bedragen f. 6.345.007. Een wijziging in de begrootlng betreft een verhooging van post „burgerlijke lucht vaart" met f. 165.000 voor voorzieningen aan landingsterreinen in verband met de doortrekking der Britsche vliegbootverbin- ding Engeland—Singapore naar Australië. door J. P. BALJE. De jonge dokter üick Kortenhoef legde zijn detective-roman op zij en keek op het nachtklokje. Al kwart voor twee ze was laat vannacht! Een tikje geïrriteerd stak hij een sigaret op. Niemand wist beter dan hijzelf, hoezeer hij zijn nachtrust noodig had. want zijn jonge, op bescheiden voet begonnen prak tijk. had zich allengs sterk uitgebreid en hoewel hij zijn doktersexamen nog maar enkele jaren achter zich had, was hij zich er van bewust, dat hij reeds een reputatie- begon te krijgen. Van 's ochtends vroeg, als de eerste „buspatiënten" kwamen, tot 's avonds laat in de polikliniek, was hij steeds in de weer. Maar sinds die eerste nachtelijke telefoongesprekken met dat onbekende meisje, kon hij er niet toe ko men. te gaan slapen, vóór haar belletje in zijn kamer had weerklonken. Dat was een vreemde sensatie geweest, om half twee in den nacht. Hij werd uit zijn eerste slaap opgeschrikt door het schrille telefoon belletje en een beetje nar rig. want hij had een extra-vermoeienden dag achter den rug. nam hij den hoorn op, niet anders verwachtend, dan dat hij voor een ernstig geval werd geroepen En toen had hij die zachte stem gehoord, die vroeg: ..Hallo, met wie spreek ik?" ..Met dokter Kortenhoef. Wat is er aan j de hand?" Even was er stilte, dan een lachje. ..Dat I is leuk, ik ken u wel". Van verbazing had hij even niet geweten, wat te zeggen. Hij was nog half slaperig en van het hierbij aangeboden ontwerD van allesbehalve in een stemming, om grapjes wet heeft deze strekking. aan te hooren. Nijdig blafte hij: Intusschen zal het noodig blijken voor ..Wat is er voor leuks? Hebt u me ^oodig, de hierbedoelde categorie van officieren der ligt er iemand op sterven? Of bent u dron- Kon marinereserve, die tijdens den gehee- ken?" len duur van hun vrijwillig verband bii het reserve-personeel in actieven dienst zullen zijn. eenige bijzondere bepalingen te tref fen in hoofdzaak voor wat aangaat den diensttijdeisch, waaraan zal moeten worden voldaan voot het verkrijgen van pensioen recht ter zake van langdurigen dienst en voor het bekomen van recht op verhooging van pensioen uit hoofde van verblijf in. actieven dienst van het rijk tusschen de Keerkingen Eerstbedoelde tijd zal worden gesteld od 35 dienstjaren. Ruilverkavelingswet. Bij Kon. bestuit is bepaald, dat de Ruilverkavelingswet op 1 Augustas a.s. in werking zal treden. Weer datzelfde lachje, dat hem nijdig maakte, maar toch iets bekorends had ..Geen van belden, dokter. Ik verveel me, dat ls alles. En daarom belde ik de eerste de beste op". Zijn eerste impuls was, om nijdig den hoorn neer te smijten, maar aan den an deren kant scheen het meisje zijn gedach ten te raden, want haastig, bijna smeekend klonk de stem weer ,3üjft u aan de telefoon, legt u niet neer. Ik ikheb u misschien toch noodig. Het leven is zco arm aan gebeurtenissen, zoo arm aan romantiek. Daarom bedacht ik dit. Wsest u niet boos". „Ik heb geen tijd voor romantiek. Aan de werkelijkheid heb ik ruimschoots vol doende. U onthoudt me den slaap, dien ik hard noodig heb, juffrouw. „Tlane! Noem me maar Liane. En blijft tl nog even met me praten. Een paar mi nuten maar". Zoo was het eerste gesprek geweest. En den volgenden nacht had ze weer om half twee opgebeld en weer hadden ze enkele minuten met elkaar gesproken. Ze had ge weigerd te zeggen, wie zij was, omdat dat alle romantiek van het geval zou weg nemen. Misschienhad ze gezegd, als we elkaar wat beter kennen, noem ik mijn naam. Na die twee eerste koeren bleef hij wak ker, tot het telefoonschelletje door de nachtelijke stilte klonk, hoewel hij zichzelf een ezel schold. Maar haar stem had iets fascineerends. ze was zacht, een tikje heesch zelfs, maar er zat een warme klank in en haar iachje trok hem aan. en iederen macht tusschen half twee en twee uur kwam ze weer! Hij was begonnen, haar ach voor te stel len. Zij moest een bijzonder meisje zijn, anders dan de meesten. Uit de gesprekken met haar merkte hij. dat ze geest bezat en dat niet alleen de zucht naar een bijzon dere sensatie haar tot die zonderlinge telefoongesprekken had gedreven Hij be trapte er zichzelf op dat de romantiek ook vat op hem kreeg en dat hij verlangde naar het oogenbllk. haar stem weer te hooren. Was het mogelijk, dat je verliefd werd op een stem, een lachje? De stem en het lachje van een volkomen onbekende! Dokter Kortenhoef doofde zijn sigaret en keek ongeduldig naar het kleine klokje Bijna vijf voor twee, zou ze vannacht over slaan? Hij voelde het als een teleurstelling. Maar in hetzelfde moment ging het schel letje. Snel nam hij den hoorn op. En reeds klonk haar stem. „Hallo, Dick!" Hij voelde zijn hart wat sneller kloppen. Idioot, hij was toch een nuchter, practisch man, en ditdit was toch eigenlijk non sens. Goed voor een HBS 'er in zijn Sturm- und Drang-periode. maar niet voor een dokter met een uitgebreide praktijk. .Hallo. Liane. Luister eens. een paar weken lang duurt dit spelletje nu al. Je verschuilt je achter een voornaam, die je waarschijnlijk verzonnen hebt maar ik wil Je leeren kenmen. Ik wil, hoor Je. Zeg me eindelijk, wie je bent". „Dat zou alle romantiek vermoorden, Dick. Zóó is het veel beter. Waarom wil je me leeren kennen? Het zou misschien een teleurstelling voor je worden. „Waarom ik je wil leeren kennen? Ik hou van Je stem. je lachje, Liane. Ik ver lang naar je, hoe vreemd het ook lijkt. Zeg me wie je bent. waar ik je kan ont moeten. Zeg het me". Er volgde een lange stilte, hij hoorde al leen een ruischen langs de draad, een licht gekraak. .Hallo!", riep hij, „Hallo!" Toen heel zachtjes: .Hag Dick!" Daarna was de verbinding verbroken. Er had iets heel melancholieks geklonken in haar stem, die nog zachter scheen dan anders. Drie dagen was het nu al geleden, dat ze voor het laatst had opgebeld Dokter Kortenhoef kwam meer nachtrust te kort, dan ooit, want tot drie uur bleef hij wach ten. wachten op haar stem. En in de korte nachten, die hem restten, droomde hij van haar. stelde hij zich haar voor, zooals ze moest zijn. b lond, slank, geen verblindende schoonheid, maar een meisje met geest, een meisje, waarmee het een genoegen moest zijn, te praten. Op den vierden avond klonk eindelijk weer het schrille telefoonschelletje. Kwart over één, zoo vroeg was ze nog nooit ge weest. Zenuwachtig luisterde hij. Maar het werd een teleurstelling. Ditmaal was liet werkelijk een boodschap van een patiënt Of hij direct bij de familie Mertens wilde komen. Ja, het was heel ernstig met de juffrouw Toen hij den hoorn neerlegde, vloekte hij. Nooit was het hem te veel geweest, midden in den nacht een patiënt te bezoeken, maar nunu zou Liane hem mogelijk kunnen opbellen, Jutst als hij weg was. Hij moest een lichte aarzeling overwinnen dan kleedde hij zich snel aan, liep naar de garage en iin suizende vaart schoot zijn auto door de slapende, nachtdonkere stra ten. Een hopeloos geval, die juffrouw Mer tens. Bij de eerste visite had hij al gezien dat er geen eer aan te behalen zou zi>n Langzaam maar zeker werd haar bloed vergiftigd. Op zijn schellen werd hem snel open gedaan. Aan de ontdane gezichten zag hij, dat het al te laat was. Stil stond hij aan het bed, naast een hullende moeder, een vader, die zich de lippen stuk beet. „Ze heeft een brief voor u achtergelaten, dokter!" „Dr. Kortenhoef. Persoonlijk" stond er op het couvert Iets weerhield hem, den brief enkele regeltjes, nerveus het couvert open. Het waren maas enkele regeltjes. „Vergeef me, Dick", las hij. „dat ik Je zoo misleidde. Ik had een telefoon In mijn kamer on ik kon de verleiding niet weer staan. Je op te bellen. Ik hield van Je, maar je hebt het natuurlijk nooit geweten, want ik was voor jou alleen het ,hope looze geval". Toen heb ik me getroost met een Illusie. Ik wilde zoo graag met je spreken, van mensch tot mensch, en niet als een doodzieke tot haar dokter. Die paar weken hebben me gelukkig gemaakt, Dick. Vooraldat je me zei. naar me te ver langen. Al wist je dan ook niet wie ik was, hoe ik was! En een illusie is vaak mooier dan de werkelijkheid, vooral voor een zieke! Daarvoor dank ik je Dick! Wees niet boos op me. LIANE. Dokter Kortenhoef liet den brief uit zijn vingers glijden en er was een pijnlijk trekje om zijn mond, toen hij naar de telefoon keek (Nadruk verboden). (Auteursrecht voorbehouden). DE NIEUWE WEG DORDRECHT— MOERD1JKBRUG. Hedenmorgen ls het wegvalt Krabbeweg- Moerdijkbrug. ter lengte van ongeveer 7 K.M., voor het motorverkeer opengesteld. Hiermede ls wederom een gedeelte van den' rijksplanweg no. 16 Rotterdam. Dordrecht Moerdijk, Princenhage. Zundert, grens voltooid, en is het Zuiden aanmerkelijk dichter bij het Noorden gekomen, zooal niet in afstand, dan wel in tijd. De oude weg toch was veel te smal voor het drukke autoverkeer, terwijl bovendien door de tal- looie wielrijders wegens gebrek aan vrijliggende rijwielpaden de veiligheid vaak bedenkelijk in het gedrang kwam. Op het nieuw- wegvak zullen in de toe komst 2 gescheiden rijbanen aan het ver keer ter beschikking staan: voorloopig is slechts de Westelijke baan uitgevoerd, welke een breedte heeft van 6 25 m„ met kantstrooken van 50 m. en een harde par- keerstrook van 2 50 m. Rijwielpaden zijn niet aangelegd, doch de oude weg wordt aan het rljwielverkeer overgelaten, dat dezen met het locale verkeer moet deelen. In deze belangrijke Noord-Zuid verbin ding begint geleidelijk eenige teekening te komen. In 1934 werd het wegvak IJssel- mondeZwijndrccht voor het verkeer opengesteld, waarvan nu ook de tweede rijbaan wordt aangelegd, en in 1936 volgde de Moerdijkbrug Het gedeelte Princen- hage-grens wordt niet nieuw aangelegd, doch de bestaande weg wordt en ls reeds voor een groot deel gemoderniseerd. Voor jaar 1939 (!l komt de overbrugging van de Oude Maas aan de beurt en dan rest nog de nieuwe weg Moerdijkbrug—Prin cenhage. waarvan de voltooiing over enkele jaren ls te verwachten. Dan is de traverse door Rotterdam op peil gebracht en blijft als uiteindelijke vol tooiing in deze route voor den automobi list slechts de rondweg om Rotterdam als onvervulde wensch. DE AARDAPPELPRIJZEN. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Van Sleen betreffende de aardappelprijzen heeft de minister van economische zaken als volgt geantwoord. Het is den minister niet bekend, dat er ten tijde, dat de vragen omtrent de aard appelprijzen werden gesteld (11 Juli j 1.1 nog sprake was van ontstellend hooge prij zen voor dat volksvoedsel. De prijzen wa ren op dat tijdstip Integendeel aanmerke lijk gedaald en varieerden voor de ver schillende sorteeringen van f. 1.50 tot f.5 per 100 K G. Bij dergelijke prljsnoteerlngen kan er voor den minister geen aanleiding zijn maatregelen tot prijsverlaging te beramen. Bovendien was reeds op 5 Juli door hem de beslissing genomen tot het verstrekken van rooivergunning voor de soort eigen heimer voor bepaalde streken des lands per 7 Juli en voor andere deelen per 15 Juli. TOESTAND VAN DUITSCHE VLUCHTELINGEN. Nadere vragen aan de regeering. Het lid der Tweede Kamer, de heer Don ker, heeft den minister van Justitie gt- vraagd of het juist is, dat gedurende den laatsten tijd wederom eenige Duitscie vluchtelingen, terwijl zij zich hier te lan de in afwachting van de beslissing over hun al of niet-uitleiding in arrest bevon den, zich van het leven hebben beroofd of pogingen daartoe hebben gedaan? Het Kamerlid wenscht te weten, hoeveel van vorenbedoelde personen zich in den loop van het laatste Jaar van het leven hebben beroofd of pogingen daartoe heb ben gedaan, onder welke omstandigheden deze daden hebben plaats gevonden en of en in hoeverre daarbij de vrees voor uit leiding naar Duitschland van Invloed is geweest; voorts vraag de heer Donker, welke maatregelen er worden getroffen om zelfmoord of poging daartoe van zich in arrest bevindende vluchtelingen te voorkomen, of de minister deze maatrege len voldoende acht en op welke wijze, al vorens een beslissing wordt genomen tot uitleiding van vluchtelingen naar Duitsch land, de minister van Justitie zich verge wist, of een betrokken vluchteling aldaar levensgevaar dreigt. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie). Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. HET BADEN TE KATWIJK AAN ZEE. Geachte Redactie. Mag lk naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer Van Alphen en de mededee- ltng van de zijde van het bestuur van V.V.V. het volgende opmerken? Reeds jaren lang heb ik des zomers mim „zitje'1 op het strandgedeelte tusschen -Chris tina" en de Burgersdijkstraat, welk gedeelte grenst aan dat waar de heer v. A. zijn tent heeft opgeslagen. Met mij weten vrijwel site badgasten die zich aan de zorgen van Hutb heb ben toevertrouwd, dat hier overdag door vot- wassenen niet mag worden gebaad. En juist daarom wordt dit gedeelte door mij en zoovele anderen verkozen. Wij wülen nu eenmaal een meer rustige omgeving en gevoelen er niets voor om den geheelen dag tusschen heeren en dames in zwemcostuums te zitten. Hiermeoe bedoel lk niets onaangenaams! Toen eenige jaren geleden een poging wem gedaan tot opheffing van het zwemverboa. heeft een verzoekschrift aan den Gemeenteraad op korten termijn door honderden gasten on derteekend, er waarschijnlijk toe bijgedragen dat deze aanval op onze rust althans voorloops van de baan was. Er zijn echter ook badgasten, die er araten- over denken, en voor wie het spelen en baden In zee in de nabijheid van hun tent juist een voornaam onderdeel van hun strandgenoegen beteekent. Aan hun wenschcn werd tegemoet gekomen, toen op het gedeelte van den Guit waar overigens hetzelfde zwemverbod geldt oog luikend het baden werd toegelaten binnen een strook van naar ik meen pl.m. 50 M. van oe Watering af. Zoo is er als vanzelf door de Jaren heen een scheiding ontstaan, en hangt het van de opvat ting der gasten af voor welken exploitant w zich uitspreken, een toestand die m.l. als ecotga bedenking heelt, dat de strook niet afgebakeno en er ter plaatse geen toezicht was. Ik kan me daarom de teleurstelling van oen heer v. A. en anderen voorstellen, en zou net toejuichen. Indien een zoodanige regeling vas ten vorm kreeg, waarbij definitief aan de w-en- schen van den heer v. A. en mij. die in dit op zicht elk een bepaalde richting vertegenwoorai- gen. werd voldaan. Met belefden dank voor a verleende plaatsruimte. Hoogachtend, P. M. ADRIAANSR. 2—i

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10