BINNENLAND E. H. B. O.-demonstratie te Katwijk aan Zee 79sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 28 Juli 1938 Derde Blad No. 24029 Gouden Echtvereeniging te Alphen Interessante nabootsing der treurige werkelijkheid BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Van het echtpaar Stapper-Mulder Foto Kruyt. Nederlandsch vertegen woordiger naar Franco. Geen erkenning, noch ide jure, noch de facto. De Regeeringspersdienst deelt het vol gende mede: In aanmerking nemende, dat het gezag van generaal Franco zich thans uitstrekt over het. grootste gedeelte van Spanje, heeft de Nederlandsche regeering met diens bewind een rege ling getroffen inzake wederzijdsche vertegenwoordiging in dier voege, dat elk van beiden een agent zal vestigen teneinde de belangen van zijn land- genooten voor te kunnen staan. Bovendien zullen In een aantal nader overeen te komen plaatsen sub-agenten kunnen worden benoemd, die werkzaam heden zullen verrichten, vergelijkbaar met die van consulaire ambtenaren. Een erkenning, hetzij de jure, hetzij de facto houdt deze regeling niet in. Hierboven een scène tijdens de interessante E H. B. O.-demonstratie, die gister avond te Katwijk gehouden werd. De afd. „Katwijk en Omstreken" van de Ned. Ver. E.H.BO., heeft gisteravond een demonstratie gegeven op den Zeeweg bij het Gemeentehuis te Katwijk, dat veron dersteld werd als hulpziekenhuis dienst te doen Velen waren aanwezig om getuigen te zijn van een z.g. „verkeersongeval", waarbij de patiënten geschminkt waren, om de werkelijkheid nabij te komen. On der de aanwezigen werden opgemerkt de burgemeester mr. W. J. Woldringh v. d. Hoop en vertegenwoordigers van den luchtbeschermingsdienst n.l. het hoofd daarvan mr. R. Warmoltz en de onder commandant D. C. O. Boekhoven. Verondersteld werd. dat een bestuurder van een auto een wielrijder wilde pas- teeren, doch deze werd aangereden. Na de aanrijding slingerde de auto over den weg en botste met groote snelheid tegen een, tit tegenovergestelde richting komende nto aan. De botsing was zóó hevig, dat rerschillende inzittenden uit de auto ge vingerd werden en langs den weg lagen. Er speelde zich het volgende af. Een be stuurder lag voorover, bloed sijpelde uit gehoorgang: pols en ademhaling waren niet waarneembaar, de gelaatskleur was bleek. De wielrijder lag, kreunend van pijn, onder zijn rijwiel en toen dit ver wijderd was, bleek, dat het rechteronder- been gebroken was en dat hij voorts schaafwonden aan beide armen had. De andere bestuurder lag op zijde met een gapende wonde aan het hoofd, loopende van kruin naar voorhoofd, de linkeron derarm vertoonde een afwijkenden stand en een beenpunt stak door de huid heen. Verder hadden een paar kinderen ver wondingen opgeloopen. Den voorzitter en trainer der plaatse lijke afdeeling de heer J. J. v. d. Kamp komt alle lof toe voor de regie van dit verkeersongeval, dat een getrouwe naboot sing was van de treurige werkelijkheid, die zoo dikwijls bij het huidige snelverkeer voorkomt. De cursisten konden nu toonen, hoe zij de lessen, genoten van de doktoren J. C. A Cleveringa en H. M. Hueting, die tegenwoordig waren en die leiding gaven, in praktijk konden brengen. Hierin slaag den zij wonderwel. Na de eerste hulp ver leend te hebben, werden drie der slacht offers per brancard naar het ziekenhuis (Gemeentehuisi vervoerd. Met veel belangstelling werd alles ge volgd. Na afloop der demonstratie werd namens het bestuur van de plaatselijke afdeeling aan alle deelnemers in het Ge meentehuis koffie geschonken. Het voormalige instructie- bataljon marcheert Kazerne te Kampen heet voortaan t J. B. van Heutsz-kazerne. Er marcheerde gistermiddag een zeer bijzondere colonne door de smalle straten van do oude ijselvesting Kampen Als een langgerekte slang kronkelde zij zich tus- sc'nen de aaneengesloten, eeuwenoude huizenrijen. Geen Kampenaar -was thuis gebleven. Dicht opeen gehoopt hadden de in woners van dit karakteristieke stadje zich langs de randen van de trottoirs geschaard om van het, voorbijtrekken van deze zeker niet minder karakte ristieke colonne getuige te zijn. Voor op: de stafmuziek van het eerste re giment infanterie en daarachter: acht honderd oud-volontairs van het voor malige instructiebataljon, dat tot 1924 In Kampen gelegerd is geweest en toen 's opgeheven. Zii marcheerden in rij en van vier. In de eerste rij: dr. H. Colijn, minister van staat, minister van algemeene zaken, maar ook volontair van 1886. Rechts van hem luitenant generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, commandant van het veldleger, links van den minister president: de burgemeester van Kam pen, de heer H. M. Oldenhof en de garnizoenscommandant te Kampen, luitenant-kolonel J. K. Lammcrts. En daarachter, in tweehonderd rijen van vier: opperofficieren, hoofdofficieren, su balterne officieren en onderofficieren, ge leerden en ambachtslieden, bankdirecteu ren en ambtenaren, hotelportiers en trein conducteurs enz. enz. doch allen: oud- 'olontair te Kampen De man, die het ini tiatief tot deze bijzondere reünie heeft ge nomen en die in den minister-president jtmand vond, die het plan van harte toe juichte en de verwezenlijking er van op toe mogelijke wijze steunde, zal zijn leven lang dankbaar terugdenken aan het mo- ■h'nt, waarin de gedachte aan een reünie het eerst bij hem opkwam. °m ruim half drie reeds stelde de lange colonne zich voor de kazerne op en werd afgemarcheerd naar de Nieuwe kerk in de Broerstraat. Een even interessant als indrukwekkend schouwspel deze marsch. De stafmuziek schetterde vroolijke marschen en daar achter marcheerden fier en krachtig acht honderd vaderlanders uit alle lagen der maatschappij. Men kwam oogen te kort om alles goed op te nemen. De reünisten, in het bijzon der natuurlijk dr. Colijn, werden door de sa am ge.stroomde Kampenaren hartelijk toegejuicht. De plechtigheid in het kerkgebouw en vooral de rede, welke de minister-presi dent tot zijn mede-reunisten hield, heeft op allen, die aanwezig waren, een onver- getelijken indruk gemaakt. Na de plechtigheid in het kerkgebouw, die besloten werd met het zingen van het Wilhelmus, gingen de reünisten wederom in marschformatie terug naar de kazerne, voor den ingang waarvan de leerlingen van de school voor verlofsofficieren een eerewacht vormden. De reünisten verzamelden zich op het voorplein en voor de tweede maal sprak de minister-president hen toe. Nu was zijn toespraak geheel gewijd aan de nagedach tenis van. generaal van Heutsz. Dr. Colijn schetste van Heutsz als de belangrijkste volontair, die ooit aan het instructieba- tallon verbonden is geweest Hij deelde mede. dat het legerbestuur heeft goedge vonden. dat de kazerne voortaan de „Ge neraal J. B. van Heutsz Kazerne" zal hee- ten. Door hem te eeren zoo sprak dr. Colijn wordt het geheele voormalige instructiebataljon geëerd. Op duidelijke blokletters is de naam op den voorgevel aangebracht. Aan het slot van zijn korte toespraak trok de minis ter-president het doek. dat nog op dat moment de letters had bedekt, van den voorgevel weg. Enkele woorden werden vervolgens nog gesproken door den garnizoens-comman- dant. waarna aan het borstbeeld van ge neraal van Heutsz namens de verzamelde reünisten een krans werd gehecht Ook deze tweede plechtigheid werd besloten met het Wilhelmus. De leden van het eere-comité en die van het uitvoerend comité werden in den na middag ontvangen door het gemeentebe stuur. De reünisten kwamen des avonds bijeen in de cantine van de kazerne, waar de stalmuziek speelde en een voordrachtkun- stenaar optrad. Eveneens des avonds gaf het stedelijk muziekcorps een concert ln de buiten sociëteit. Crematie dr. L. Heijermans. Groote deelnemende belangstelling te Westerveld. Onder enorme belangstelling vond gis termiddag op Westerveld de cremhti.e plaats van het stoffelijk overschot van dokter L. Heijeftnans, oud-directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst te Amsterdam Reeds lang voor den tijd. waarop de plechtigheid zou geschieden, waren hon derden belangstellenden aanwezig, en toen de baar naar het crematorium werd ge dragen, werd deze gevolgd door een lan gen stoet, waarin wij o.a. opmerkten de heeren dr. C. van den Berg, directeur- generaal van de Volksgezondheid, dr N. M. Josephus Jitta, voorzitter van den Ge zondheidsraad. S. Rodrigues de Miranda namens het gemeentebestuur van Amster dam. Koos Vorrlnk, voorzitter der S D.A.P.. E. Kupers. voorzitter van het N.V.V.. dr. C. J. Brenkman. oud-onderdirecteur van den Gem. Geneesk. en Gezondheidsdienst te Amsterdam, dr. J. Tuntler, de opvol ger van den overledene, prof. dr. W. P. C. Zeeman namens de faculteit der genees kunde aan de Gem. Universiteit van Am sterdam. Jan van Zutphen, W. H. Vliegen, Jan Oudegeest, dr. Henri Polak, H. Hoog land namens de S.-D, Statenfractie, de oud-wethouders van Amsterdam, dr. I. H. J. Vos en J. Douwes enz. Eenige broeders van den Geneesk. Dienst fungeerden als slippendragers en verder volgden verple gend en administratief personeel van den dienst, die als de schepping van den over ledene kan worden beschouwd. In de nieuwe aula werd de baar te midden van een groot aantal kransen en bloemstuk ken neergezet. De heer Rodrigues de Miranda, spreken de namens het Gemeentebestuur van Am sterdam, herinnerde er aan, dat 28 Decern ber van het vorige jaar Burgemeester en Wethouders van Amsterdam de volle ge legenheid hadden, bij het afscheid van dokter Heijermans als directeur van den Gem. Geneeskundigen en Gezondheids dienst, hem te danken voor alles, wat hij voor de gemeente heeft gedaan. Bij al het leed, dat onder ons gaat. is er voor B. en W. van Amsterdam één lichtpunt, n.l. dat zij in de gelegenheid waren hem hulde te brengen en alles te zeggen, wat zij na mens de bevolking van Amsterdam te zeg gen hadden. Spr besloot zijn rede met woorden van troost tot de familie. Dr. N. M. Josephus Jitta herinnerde er aan, hoe vol levenskracht en werklust de overledene bij zijn afscheid was. Spreker heelt steeds veel bewondering voor dok ter Heijermans gehad en het was hem aangenaam, dat hij, nadat deze zijn werk in Amsterdam verlaten had, veel met hem in contact kwam. Prof. dr. J. A. Veraart bracht den over ledene dank voor alles wat hij gedaan heeft voor de uitvoering der sociale ver zekering, in het bijzonder voor de ziekte- wet. Verder werd nog gesproken door de hee ren Hoogland. Vorrlnk, Wiardi Beekman, Jan van Zutphen en Tuntler. Onder de tonen van „Aase's Dood" van Grieg werd de baar neergelaten. Een zoon van den overledene dankte de sprekers en de andere belangstellenden. De maximum-snelheid. HET VOORZITTERSCHAP VAN DE LIBERALE STAATSPARTIJ. Prof. Telders bereid een candidatuur te aanvaarden. Naar „De Vrijheid" mededeelt, is bij den secretaris der afdeeling Leiden van de Liberale Staatspartij een verklaring in gekomen van prof. mr. B. M. Telders al daar. volgens welke deze zich bereid ver klaart een candidatuur voor het voorzitter schap van de partij in de komende vaca- ture-mr. W. C. Wendelaar te aanvaarden. PARMENTIER GAAT MET DE D. C. 4 VLIEGEN. Di October naar Amerika. In October, aldus vernemen wij. zal de K.L.M.-gezagvoerder K. D. Parmentier voor eenigen tijd naar Amerika vertrek ken. Deze studiereis heeft een nauw om schreven doel: het nieuwste toestel van de Douglas Aircraft, de DC 4. zal n.l. tegen dien tijd aan verschillende groote Amerikaansche vervoersmaatschappijen worden ..uitgeleend", opdat de piloten er ervaringen rnee kunnen opdoen. K, D. Parmentier zal dan in de gelegen heid worden gesteld mede te vliegen met de D.C, 4. en zal derhalve de eerste Ne- derlandsche piloot zijn, die met dit toe stel vliegt. De D.C. 4 is door Nederland nog niet besteld. Immers de eerste series dezer toestellen zijn uitsluitend voor Amerika bestemd; met den aanbouw daarvan zal eerst worden begonnen, zoodra de proef vluchten met het prototype D.C. 4 geëin digd zijn. Een volgende serie zal daarna voor het buitenland worden vervaardigd. De erva ringen van Parmentier met de D.C. 4 zul- i len ongetwijfeld van invloed zijn op een. I spoedige, Nederlandsche order voor deze toestellen. <Hb!d.) 50 k.m. in alle gemeenten? Het ligt in de bedoeling van den Minister van Waterstaat, zoo meldt de „Tel bin nenkort bij de invoering van de Verkeers- wet voor te stellen, voor alle plaatsen van Nederland eenzelfde maximum snelheid te bepalen. Vermoedelijk zal dit voor de be bouwde kommen der gemeenten 50 KM. per uur zijn. Vermoedelijk zal de Minister een speling van 5 KM. voorstellen, zoodat de automo bilist of motorrijder eerst bij het over schrijden van 55 K.M. strafbaar zou zijn. MOEILIJKHEDEN IN „MADJOE". De Vereeniging van Oud-Onderofficieren van het Koninklijk Nederlandsch-Indische leger „Madjoe" hield haar algemeene ver gadering. in gebouw Palace te Rotterdam. Bij de bespreking van het beleid van het hoofdbestuur werd de samenwerking tus- i schen Madjoe en de Bonden van Oud- I onderofficieren in Indië ter sprake ge- I bracht. Deze kwestie zal in handen gesteld worden van een commissie. Met algemeene stemmen werd het be leid van het hoofdbestuur goedgekeurd. Tot leden van verdienste werden be noemd de heeren H. van Dishoek, J. Keim, H. A. Hittenhausen, W. A. Brede- woud en N. C. de Moet. Bij punt 9 der agenda, de „vereeni- gingstaak". ontmoette het H.B. feilen tegenstand. De inzichten van het Hoofd bestuur, neergelegd in een resolutie, welke beoogde een uitspraak der alge meene vergadering te verkrijgen, daarop neerkomende, dat in verband met de on gunstige algemeene economische om standigheden en de dreiging op inter nationaal terrein de algemeene vergade ring zich niet gerechtigd achtte verzoe ken tot de regeering te richten, waar aan financieele consequenties verbonden zijn. zoolang zich geen gunstiger perspectieven openen, konden geen meer derheid verkrijgen. Het hoofdbestuur stelde daarop zijn functie ter beschikking. De president, de heer Japin, trok zich geheel terug, terwijl de overige hoofd bestuursleden nog 6 maanden zullen aan blijven, in welke tijdsperiode een nieuw bestuur zal worden samengesteld, waartoe van het referenduum gebruik gemaakt zal worden. set cjvote -met v-»-» ecv 2>nbbcle ,,/cosfr slechts If ce*%t. toOCubïfH tlvCf jcle L cAtu "Wi-rtZ \>erl<rij r "1 voer «.'esclicvjrew. 5054 l* 90-0251» (Ingez. Med.) HTJTS" EN GRONDEIGENAREN. Op den morgen van den tweeden dag van het congres van den Nederlandschen bond van huis- en grondeigenaren en bouwondernemers had een bondsbestuurs- vergaaering plaats, waar verschillende in terne aangelegenheden ter sprake kwa men. Na een gemeenschappelijke lunch maak te het gezelschap een rijtoer in de om geving van Groningen. Hiermede was het congTes ten einde. NEDERLANDSCHE BOND VAN VARKENSHANDELAREN. In de te Meppel gehouden vergadering van den Nederlandschen Bond van Var- kenshandelaren werd de heer J. Turksma, Leeuwarden, als voorzitter herkozen. GEEN DAGPASSEN VOOR AUTOBUS- REIZIGERS NAAR DUITSCHLAND. Onze spoorwegmedewerker schrijft: Naar aanleiding van de bepaling der Duitsche autoriteiten dat geen dagpassen voor reizigers met autobussen naar de Duitsche grensplaatsen als Kleef, Wesel en Aken meer worden afgegeven, hebben zoo wel de Ned. Spoorwegen als de Ato en autobusonderneming zich tot de Duitsche consulaten gewend, met verzoek om deze bepaling, waardoor de autobusondernemin gen evenals de winkeliers en café's in deze grensplaatsen veel schade ondervinden, op te heffen. De Duitsche consulaten hebben echter afwijzend beschikt, zoodat geen dagpassen meer worden uitgegeven. Door deze bepaling is het grensverkeer geheel stilgelegd. UIT NED. OOST-INDIE. HET AUTO-ONGELUK BIJ KEMLAGI. Een der slachtoffers overleden. MODJOKERTO, 28 Juli (Aneta/A.N.P.) Dr. Tamaela, gouvernements Indisch arts alhier, die deze week bij een auto ongeluk nabij Kemlagi werd gewond, is aan zijn kwetsuren overleden. De andere gewonden, de echtgenoote van dr. Tamaela, mevrouw Cohen uit Semarang en ae chauf feur. zijn vooruitgaande. GEBOREN: Joannes Jacobus, Z. van J. J. Houps en A. Onvlee George Simon, Z. van W. H. v. d. Kaaij en C. M. v. Halderen Jacob, Z. van J. Vinke en F. E. Dietzmann Trijntje. D. van J. Buijs en J. den Heijer Grietje, D. van J. Zandbergen en J. v. d. Zwart. ONDERTROUWD L. de Groot jm. 31 j. en C. v. Tol jd. 34 j. A. W. v. d. Berg jm. 31 j. en W. O. v. d. Horst jd. 24 j. GEHUWD: K. Bakker jm. en A. G. Bierfischer jd. C. G. v. d. Berg jm. en A. Schouten jd. C. v. Kralingen jm. en E. Blansjaar jd. A. Kret jm. en M. Lancel jd. J. Langerak jm. en A. Feitsma jd. E. Molenaar jm. en J. Velt- huijsen jd. H. Niesing jm. en J. C. Jaspers jd. H. Reyken jm. en A. Ouwerkerk jd. H. A. Robbers jm. en J. Briër jd. H. Ruij- tenbeek wedr. en A. Alblas wede. C. H. Steenbergen jm. en C. Devilee jd. N. J. A. v. d. Voort jm. en H. M. v. Schaik jd. M. de Wit jm. èn D. Stravers jd. J. van Zeist jm. en M. v. Zeist jd. P. G. Maas jm. en J. E. de Water jd. P. A. v. d. Raad jm. en A. v. <i Post jd. W. H. Plat jm. en W. Ziegelaar jd. G. T. M. de Looper jm. en J. de Haas jd. J. J. v. Hasendonk jm. en M. Koeke- bakker jd. A. J. Boons jm. en J. de Haas jd. OVERLEDEN H. Edelman, Z. 4 weken. ZAKENREIS OiH DE WERELD. Hollandsche zakenlieden gaan per vliegboot en boot. Twee Nederlandsche zakenlieden, de heeren C. H. Dreyer en F. J. Entrop, zijn heden met het K.L.M.-vliegtuig PHARB Buizerd", gezagvoerdet de heer J. J. van Balkom. van Amsterdam naar Batavia ver trokken Zij zullen enkele dagen in Neder- lar.dseh-Indië verblijven om vandaar met een der K.N.I.L M.-vliegtuigen in 2'h dag van Java naar Sydney te vliegen. Onze landgenooten maken een wereldreis op commercieele basis. De luchtweg wordt alleen genomen met vliegtuigen, welke de Nederlandsche vlag voeren. Van Sydney zulllen de heeren Dreyer en Entrop hun reis vervolgen per boot. n.l met de Cana dian Pacific, naar Vancouver en van daar langs de Amerikaansche Westkust door het Panamakanaal en de Golf van Mexico naar New York. De tocht wordt besloten met een zeereis. Hierboven het echtpaar Pieter Stapper en Jannetje Mulder wonendt vu.i Man- aersloostraat te Alphen a. d. Rijn. dat 10 Augustus a.s. zijn gouden huwelijksfeest hoopt te herdenken. Zoowel de 75-jarige bruid als de 71-jarige bruidegom mogen zich nog in een goede gezondheid verheugen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9