Uit de Omstreken LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 28 Juli 1938 miLiTfliRccoLonnts NOVA-THEATER, Katwijk a. Zee Voor Dammers THIJS IJS EU DE VREEMDE VEEKANE1V BESPREKING INZAKE HET CONTRACTLOON. Al eenigen tijd maakt een punt van ernstige bespreking bij de werknemers organisaties uit een vast te stellen con tractloon, zooals zulks in meerdere streken, de Bollenstreek, het Westland, enz. reeds lang is vastgesteld. Meerdere vergaderin gen zijn hierover in den afgeloopen win termaanden en ook nog dit voorjaar ge houden. Men hoorde sinds eenigen tijd weinig meer over deze aangelegenheid. Doch thans komt de zaak weer aan de orde en de tuinders van KatwijkValkenburg, Katwijk-Zee. Rijnsburg zullen nogmaals en wel op Dinsdag 2 Augustus a s. op het gemeentehuis te Rijnsburg, het centrale punt der verschillende plaatsen, in de gelegenheid gesteld worden hun stand punt in deze mondeling uiteen te zetten tegenover den door den Minister van Economische Staken benoemden arbiter den heer W. Drees, die daarna uitspraak zal doen in dit arbeidsgeschil Te voren worden de tuinders nog in de gelegenheid gesteld een schriftelijke toelichting in te dienen. AALSMEER. Gebakken zeevisch. Ook in deze gemeente blijkt er onder de w°rkloozen en hiermede gelijkgestelden veel animo te bestaan voor de gebakken zeevisch, welke via het gemeentebestuur wordt gedistribueerd. De 70 K.G. op den laatsten aistrlbutie- dag in voorraad, bleek grif verkocht te kunnen worden. Deze visch, welke tegen den lagen prijs van 15 cent per pond ver krijgbaar wordt gesteld, blijkt uitstekend gebakken en zeer smakelijk te zijn, zoodat het zich wel laat aanzien, dat het ver bruik nog belangrijk zal toenemen. Dilim afgezaagd. Op de scheepmakerij van Gebrs. de V. alhier had de machinale houtbewerker J. B het ongeluk, met een zijner handen in aanraking te komen met een zaag. Het gevolg was, dat zijn duim zoo goed als af- gesneden werd Na voorloopig verbonden le zijn, verleende dr. O, den man genees kundige hulp. De Chr. Dames-zangvereeniging Dindua" alhier (dir. de heer G. v. d. Hulst) behaalde op het zangconcours te Zeist in de eere-afdeeling een lsten prijs met 328 punten. Een mooi succes! BENTHUIZEN. Gevonden Voorwerpen. Een zilveren horloge en een konijn. In lichtingen bij de politie. Bij den schietwedstrijd van Burger wachten te Katwijk behaalde in klasse A P. Spruitenburg den 4den; J. Buys 5den; A. Blljleven den 8sten prijs. Klasse B.: G. Mets den 4den; H. v. Leeuwen den 9den pr. Klasse C: 5de pr. A. Bregman; 14de pr. J. v. Leeuwen; 17de pr. L. Spruitenburg. 5de pr.; A. Slootmaker 6de pr. Bevorderd tot scherpschutter J. Timmerman, G. C. Diephout, M. Vermeulen, A. Blijleven. J. Buys, A. Slootmaker en G. Mets. Bij het revolver sc hie tende comm. G. C. Diephout 5de pr. Burgemeester mr. J. A. S. Holland 7de prijs. Naar wij vernemen zullen zoolang de verbouwing der Ned. Herv. Kerk niet ge reed is de godsdienstoefeningen in het vei linggebouw worden gehouden te beginnen van Zondag a.s. HAARLEMMERMEER. Weder een aanrijding op den nieuwen Rijksweg. Woensdag werd op den nieuwen Rijks weg nabij den Lisserweg een daar rechts van den weg stilstaande personenauto, ter wijl de chauffeur, de heer G. uit den Haag, even zat te lezen, plotseling aangereden door een achterop komende auto, bestuurd door den heer S. uit Amsterdam, die bij het passeeren vermoedelijk de macht over het stuur kwijt was geraakt, waardoor zijn wagen in plaats van naar links naar rechts uitweek. De schok was zóó hevig, dat de auto van G. een geheelen slag in de rondte maakte en een spatbord nagenoeg geheel werd aferukt. G., die hevig geschrokken was, had door de scherven van een gebro ken ruit eenige lichte verwondingen beko men doch kwam, evenals S., overigens met den schrik vrij. In verband met de door de Oranje vereniging te Hoofddorp te organiseeren feestelijkheden ter herdenking van het 40- Jarlg Regeeringsjubileum van H.M. de Koningin, vernemen wij, dat voor het op het gemeentelijk concoursterrein op te voe ren openluchtspel „40 jaar onder Oranje" dat 24 tafereel en zal omvatten de noodige voorbereidingen voor de te houden repetities enz. zijn getroffen. De heer S. J. Bos, regisseur van de tooneelvereeniging „Gezellig samenzijn" te Hoofddorp, heeft de leiding van deze uitvoering op zich ge nomen. Ten raadhuize te Hoofddorp is aan gifte gedaan dat in deze gemeente zijn ge vonden: twee manden, een handtaschje, een portemonnaie met inhoud en een maandkaart voor een oogspecialist. Geslaagd te Haarlem voor het Mulo- diploma A: G. C. van Wijk te Hoofddorp. HILLEGOM. De werkloosheid is deze week terug- ge'ioopen. De week begon met 136 en ein digde met 131 ingeschreven werkloozen. Verleden jaar om dezen tijd waren er '68 werkloozen. Orgelbespeling in de Oude Kerk. Evenals vorige jaren heeft de organist van de Oude Kerk, de heer Nic. van Bee- len, gisteravond zijn eerste orgelconcert van dit seizoen gegeven. De heer van Bee- len doet dit elk jaar geheel belangeloos; de opbrengst komt ten bate van het verwar mingsfonds der Herv. Kerk. De aanwezigen hebben wederom genoten van zes mooie orgelnummers. Medewerking verleende de heer J. A. Ponse uit Rotterdam, zang. De heer Ponse, die hier geen onbekende is, bekoorde ten zeerste met zijn fraaien zang. De heer van Beelen eindigde dit ge slaagde concert met een „Improvisatie over Nederlandsche volksliederen" KATWIJK AAN ZEE. De verjaardagsbusjes ten bate der Chr Jeugdorganisatie hebben over de maanden Mei en Juni opgebracht f. 13,24. TELEFOON 400 Vrijdag 29 en Zaterdag 30 Juli presen teeren wij U* de sterkste speelfilm der laatste jaren De gevangene v. h. Haaien- eiland (Wie doodde President Lincoln?). Zietde ontsnapping van Dr. Mud door de met haaien bevolkte wateren van Fort Jefferson. Vóór de pauze ,,'s werelds troetelkind Shirley Temple" in haar mooiste en liefste film DE KLEINSTE REBEL De kleinste maar toch de grootste aller filmartisten zal U weer eenige uren van ongekend genot verschaffen door haar bekoorlijk spel. Alle dagen 2.30 groote kindervoor stelling met Shirley Temple. Aanvang der avondvoorstelling 8 uur. Toegang vanaf 30 cent. Vanaf Maandag 1 Augustus presen teeren wij U Gladys Swarthout en Fred Mc. Murray In een filmwerk van onweerstaanbare charme CHAMPAGNE WALS Een film die U meesleept in haar dei nende vroolijkheid. Vóór de pauze een tragisch filmwerk met komische - momenten met het allerliefste ventje Peter Bosse: PETERTIE Armoede, eenzaamheid, en een leven zonder liefde vereenigen een kleinen jongen met een ouden man. Een film die tot uw hart zal spreken. Alle dagen speciale jeugdvoorstellin gen, aanvang 2.30. Laat Uw kinderen komen kijken naar het frissche, eer lijke spel van Peter Bosse en U bezorgt hun een middag waar ze lang plezier van zullen hebben. 5073 Plaatsbespr. aan de Cassa, van- 67 uur of telef. 400. Hedenavond nog vert. v. Slavenschip met voor de pauze Charlie Chan in het Circus. LISSE. Tragisch ongeval. Gistermiddag heeft zich bij de fa. Gebrs. Moolenaar een tragisch ongeval voorge daan. De timmermansknecht M.^van Groen geraakte met zijn hand in de zaagmachine en werd zwaar gewond. Nadat Dr. van Dijk eerste hulp had verleend werd de on gelukkige in ernstigen toestand onmiddel lijk naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd. Gouden Bruiloft. Het echtpaar N. v. d. Eist en C. den Hol lander, resp. 73 en 78 jaar oud, wonende in de Wagendwarsstraat alhier, hoopt op 9 Aug. a.s. zijn gouden huwelijksfeest te vie ren. In verband met den gezondheidstoe stand moet echter alle uiterlijk feestbetoon achterwege blijven. A.s. Zilveren Priesterfeest van Pastoor Van Zuylen. Op 15 Aug a.s. hoopt pastoor G. P. A. van Zuylen alhier zijn 25-jarig Priester feest te vieren. Uit de Parochianen heeft zich een co mité gevormd om dezen dag feestelijk te vieren. Hierin namen zitting burgemeester dr. S. Baron van Wijnbergen, als voorzit ter van het eere-comité, terwijl voorts zit ting namen in het eere-comité weth. P. Warmerdam; het R.K. Kerk- en Armbe stuur; dr. F. G. M. Haase en dr. W. A. Simonis. Het uitvoerend comité bestaat uit de heeren kapelaan J. H. M. van Ingen, voorzittermej. A. van Schooien, secre taresse; mej. A. Barnhoorn, penningmees- teresse. In het dag. bestuur hebben zitting geno men de vertegenwoordigers der R.-K. Standsorganisaties, de heeren C. Strik, C. W. BarnhoornTh. F. van Rijn, J. P. de Koning,' C. v. d. Berg, J. C. Smakman en J. C. Clemèns. Op 13 Aug. zal de pastoor feestelijk wor den ingehaald. Alsgeschenk van de parochianen wordt hem ëen luidklok voor-de kerk aangeboden, welke eén gewicht zal hebben van 600 KG. me t een toon klank G is. De receptie zal plaats vinden 14 Aug., terwijl dan des avonds een feestavond wordt georganiseerd. Door een onbekenden gever is eveneens een klok geschonken, zoodat met de be staande klok in het geheel 3 klokken aan wezig zullen zijn. Geslaagd voor het examen Handels kennis L.O. onze plaatsgenoot de heer J. C. v. d. Hilst. LEIDSCHENDAM. Ter gelegenheid van haar 100-jarig bestaan, heeft in de vorige maand de af- öeeling van den Centralen Bond van Transportarbeiders haar leden een feest avond aangeboden. Gisteren was de beurt gekomen voor de kinderen der leden, aan wie een uitstapje werd aangeboden. Onder leiding van de echtgenooten van de be stuursleden ging het per blauwe tram naar Den Haag. Allereerst werd een bezoek ge bracht aan de waterpartij; vandaar werd gewandeld naar de Bataaf, waar allen ruimschoots werden onthaald. Hier heeft de jeugd zich naar hartelust vermaakt met verschillende spelen en niet het minst bij de poppenkast van den bekenden heer van Gennen. Voor velen werd het sein van vertrek te vroeg gegeven. Tegen den avond bracht de Blauwe Tram hen allen weer thuis. NOORDWIJK. De inzet der Strandfeesten. Alhier zijn de strandfeesten ingezet met het bouwen van forten op het strand. Er waren veel deelnemers, n.l, 11 ploegen van 5 jongens. Jammer genoeg kwam om onge veer 3 uur de vloed opzetten en deze ver woestte alle stukken op één na. Het fort No. 11 heeft zich lang goed gehouden en verwierf den prijs. Het was vervaardigd door de jongens J. en W. v. d. Vorm, Urtus. J. W. Dekker en J. Laurens. Er namen ook 21 meisjes aan dezen wed strijd deel. Zij deden allen flink haar bést en brachten het tot mooie kunststukken. De 1ste prijs viel ten deel aan M. Snoek; de 2de prijs aan T van Herwerden en T. de Geer, de 3de prijs aan H. Versteeg en F. de Geer. De jury bestond uit badgasten, een 4-tal dames en 2 heeren. SASSENHEIM. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia Hendrika Maria. d. van Th. Verkleij en van C. G. J. Verdegaal; Dirk, z. van D. van der Vis en van R. C. Roos; Leen- dert, z. van M. Oudshoorn en van J. de Koo- ker; Gerry, z. v. G. Snip en van W. M. Oudolf: Cornelia Hendrika Gerarda, d. van H. Langeveld en van C. M. J .van der Wiel; Gezina, d. van A. Constandse en van J. M. Hij zeiendoorn. Getrouwd: J. E. van den Berg, oud 29 jaren en G. C. Deters, oud 27 jaren. Loop der Bevolking. Gevestigd: H. H. Nieuwenhuizen, Berkenlaan 35, van 's-Gravenhage; S. Spaan en gezin. Rijksstraatweg 37. van Heteren; H. Capel en echtgenoote, Julianalaan 41 van Amsterdam; J. Wolters, Hoofdstraat 259, van H. en L. Zwaluwe. Vertrokken: W. Barnhoorn. Zandslootkade 42. n. Bloemendaal; G. C. Deters. Tijlloosstraat 26. naar Voorhout; E. Beneke. Iepenlaan 26. naar Amsterdam; J. van Munsteren en gezin, H. Ba derstraat 11, naar Amsterdam. Gevonden: een sleutel (looper), een damesjurk, een actetasch met barbiersge reedschap, een padvindersriem. 3 manden. Inlichtingen bij de politie alhier. Alle correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan het Bureau van ons Blad of aan den Red. C. de Nle, Soestdijkschekade 162, 's-Gravenhage. Oplossingen binnen drie weken na publicatie. Probleem no. 4108. Auteur: J. K. HEYL Jr. Zwart 12 sch. op: 9, 11, 12, 14, 17, 18, 20. 23, 28, 29, 34 en 36. Zwart. 1 2 3 4 6 NOORDWIJK BINNEN. Voor het R.K. Mulo-examen slaagden te den Haag onze plaatsgenooten de jon gedames Annie Braun en Ina- van der Meer. OEGSTGEEST. Geslaagd te Den Haag. voor het exa men hoofdakte de héér Manis Manik alhier. Geslaagd te Rotterdam voor het exa men nuttige handwerken mej. C. T. Sirag alhier. RIJNSBURG. Beroepen. Beroepen is te Kantens (Gr.) bij de Geref. Kerk de heer J. van Nieuwkoop cand. tot den H. Dienst alhier. 37. Thijs holde door de onderaardsche gang die was nogal donker en heel lang; maar tot hier toe ging zijn vlucht niet slecht, want nu kwam hij werkelijk bij een trap terecht. Thijs juichte bijna, toen hij deze trap thans vond, Want die ging naar boven toe, en dus naar den beganen grond! Nu zou dus al heel spoedig blijken, of hij den uitgang kon bereiken Daar boven aan de trap was 'n deur heel dik met ijzeren scharnie ren en twee sterke sloten doch Thijsje kon haar zóó maar open stooten, want de beide boeven die er 't laatste waren door gegaan, hadden haar in haast niet eens op slot gedaan! Toen stond Thijsje in een heel gewone kleine schuur het was er kaal cn vuil, er hmgen sphmewebben aan den muur; niemand, die dit zaakje zag kon den ken dat er een geheime onderaardsche werkplaats met veel gangen onder lag! Maar daar dacht Thijsje niet lang aan; want hij zag een onbewaakte deur, waardoor hij vrij naar buiten toe kon gaan. WASSENAAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Rimberta Maria Barbera. D. van P C. Remmcrswaal en W. de Vries Marjo- lijntje, D. van W. Greve en H. I. Pool Wil helmus Adrianus. Z. van W. F. Paardekooper en A. M. Brabander Peter Johan. Z. van J. Pot en S. Kleijnendorst Overleden: Maria van Tongeren 51 j., echtg. van T. H. Remmerswaal Adrianus Cornells Hoogendoorn 61 j.. echtgenoot van A. M. v. d. Ham Jacoba Helena Hardonk 72 j., weduwe van G. v. d. Barselaar Maarten van der Bent 50 J.. echtgenoot van H. v. d. Laan. Ondertrouwd: A. Niks en P. J. Poortman T. L. Kok en C. M. Klumper. Getrouwd: A. A. B. Portheine en J. G. Gre gory A. G. Fortuin en M. J. Verhagen J. H. Luijnenburg en A. M. Putker J. N. Beuk en L. A. v. d. Hulst. Loop der Bevolking. Gevestigd: G. Bruckmann, Zijdeweg 15 A. van Buijtene. Wassenaarscheweg 9c W. G. Corwin en gezin. Konijnenlaan 39 A. Doo- re^ians. Van Calcarlaan 18 J. C. Duijnhou- wer. Wassenaarsche Slag 8a Wed. T. Epler, geb. Manjour en zoon. Oud-Wassenaarscheweg 5 M. Friedmann. Araweg 18 P. A. Fuijt, v. Z. v. Nijeveltstraat 282 J. Scherft, v. Z. v. Nijeveltstraat 282 M. M Güdden. Groot Hoefijzerlaan 48 J. Gourevitch, Oud-Wasse- naarscheweg 5 A. Heemskerk, Raaphorstlaan 3 J. K. W. Heinbach en vrouw, Schouwweg 816 M. Heijnen. Bloemcamplaan 16 M. Humpert, Prinses Marielaan 19 A. Janke, Konijnenlaan 33 W. H. Jens en vrouw, L. Kerkdam 29 H. Kosters, Oud Wassenaar scheweg 8 J. G. Romijn, Deylerweg 143 G. J. Schuitemaker en vrouw. v. Z. v. Nijevelt straat 209 J. J. v. Slogteren, Backershagen- laan 3032 H. A. Smits, Eikenlaan 5 T. Stratmann. Bloemcamplaan 61 A M. Leg- deur, geb. Tonnis, Kasstraat 1 J. J de Vos tot Nederveen Cappel en vrouw. Amazonelaan 1 N. Wakkie. Gr. Hoefijzerlaan 46 W. Werker. St. v. 's-Gravesandeweg 84 F. Wolfs, L. v. Koot 23 i L. IJ. van Wijngaarden, Kerkehout 16. Vertrokken: M. E t*. Becker naar Den Haag. Rooseboomstraat 71 J. P. v. d. Meer naar Den Haag. Withuisstraat 97 N. v. d. Veen n. Den Haag. Zwolschestraat 38-g H. Nor vak n. Den Haag. Frankenstraat 36 H. M. Gardien n. Den Haag. Mariastraat 2a W. J. v. Duin naar Voorhout. Jac. v. Beierenweg 152 H. J. J Bohme n. Ned.-Indië H. Balcerzak n. Bottrop (Did.) C. H. Hendriks n. Den Haag, Engelenburgstraat 59 R. Vrie- sendorp n. Amsterdam. Valeriusplein 20 huis A. M. Luynenburg geb. Putker n. Voorschoten. Vernèdepark 53 M. J. Fortuyn, geb. Ver hagen naar Den Haag. Hildebrandstraat 88 G. M. N. Lau n. Keulen A. W J. Coerts n. Den Haag. Van Speykstr. 28 J. G. Portheine. geb. Gregory n. Oegstgeest. L. de Colignylaan 34 T. de Vente n. Amsterdam. Sijsjesstraaf 18 A. Post n. Rotterdam, v. Oosterzeestraat 72 b F. Gerlach n. Duitschland F Wanek n. Den Haag. J. v. Nassaustraat 99 T. Vark^- visser n. Den Haag. And. Bickerweg 9 H de Dreu n. Den Haag. Resedastraat 46 J. van Dalfsen n. Den Haag. Merkusstraat 150. Kinderfeest Buurtvereeniging Oostdorp en omgeving. Gistermiddag had onder begunstiging van prachtig weer het jaarlijksohe kinder feest plaats van de buurtver. ..Oostdorp en Omgeving", dat wederom bijzonder ge slaagd is. De voorzitter der buurtvereeniging, de heer Brokaar, heette allen hartelijk wel kom. Spr. bracht hartelijk dank aan allen, die het welslagen van dit feest hadden mogelijk gemaakt. Vervolgens werd een poppenkast vertoond door den heer Devilé uit Leiden, die de klucht „Pinokkio" op voerde. Van het spel werd door de kinde ren buitengewoon genoten. De kinderen werden tijdens een onderbreking tussohen de bedrijven getrakteerd. Vervolgens traden op de clowns Halley en Jonny. Nadat onder leiding van den heer Deviié nog een zangwedstrijd werd georganiseerd, liet hij een goochelaar zien. waarna we derom werd opgetreden door het clown duo. Nadat de voorzitter het feest, had ge sloten werd den kinderen bij het verlaten van den tuin een verrassing en een trak tatie ter hand gesteld. Een V.V.V.-week. Ter gelegenheid van het 40-jarig regee ringsjubileum van H. M de Koningin zal door de Wassenaarsche Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer in samenwerking met een 10-tal plaatse lijke groote vereenigingen een V.V.V.-week worden georganiseerd. Deze week zal wor den gehouden van 26 Augustus tot 1 Sep tember en zal aansluiten op het feest, te organiseeren door de Koningin Wilhelmina Vereeniging, te houden op 31 Augustus en 1- September. Het getuigschrift van ..Huishoudkun dige ten plattelande" werd aan de Rijks- landbou w-huishoudschool ..Nieuw Rolle- rak" uitgereikt aan mej. J. A. Blink alhier. Geslaagd te Den Haag voor het Mu lo-diploma A. H. Mulder, H. Hilgeman en H. v. d. Brink, allen alhier. Geslaagd te Den Haag voor het exa men handteekenen L.O. mej. J. M. de Vis ser, alhier. 46 47 48 49 60 Wit. Wit 12 sch. op: 25. 26, 30. 32, 37, 38. 39. 42, 43. 44, 45, en 47. Probleem no. 4109. Auteur: J. K. HEYL Jr. Zwart: 13 sch. op: 8, 9, 14, 15, 16. 20, 22, 23, 24 en 26. Wit 13 sch. op: 28. 30, 32, 33. 34. 35, 37. 38, 39. 41, 42. 44 en 46. Eindspel No. 4110. Zwart een dam op 15. Wit 3 dammen op 26, 28 en 36. Eindspel No. 4110 is een aanschouwelijk ant woord op de tweede vraag van Optendrees. Wit mag in dezen stand 10 zetten doen; de stand is remise indien zwart de juiste zetten doet. Zwart laten wy nu foutief spelen als volgt Wit: 1. 26—31. 2. 36—47, 3. 31—26, 4. 47—36. 5. 26—31. Zwart: 15—29. 29—12, 12—18, 18—29. 29—20. Men ziet nu. dat wit dezelfde positie heeft als bij den aanvangszet (tweemaal dezelfde stand) doch niet achter elkaar; by den 2en. 3en en 4en zet is de stand niet gelijk aan de voor gaande. zwart kan dus nog niet remise eischen en wit doet zyn vyf volgende zetten: 6. 35—47, 7. 31—26, 8. 47—38. 9. 26—48, 10. 48—26. Zwart: 20—3, 3—25, 25—9, 9—36. 36—47. De tiende zet van zwart is foutief, wit heeft een val opgezet waar zwart inloopt en mag nu nog twee zetten doen. Deze standen komen hoogst zelden voor. In de meeste gevallen worden standen van een tegen drie dammen remise gegeven zonder door te spelen. Correspondentie: J. K. H. te W. - Het eerste probleem is met een kleine wyziging ge plaatst. daar uw oplossing niet mogeiyk was; als zesde zet slaat wit niet naar 10 doch naar 6; de dam doet als dam geen dienst en moet een schyf zyn, waardoor er twee witte schijven te veel waren. Wil s.v.p. in het vervolg contro leeren of de bedoelde combinatie wel mogeiyk is, U weet meerslag gaat voor. De achterstallige probleemoplossingen zullen in de volgende rubriek ingehaald worden. ZEVENHOVEN. Burgerlijke Stand. Gehuwd: A. Aartman en M. G. v. Lammeren. Geboren: Petrus Joseph. Z. van A. Pietersen en C. J. v. d. Zwet. Hebben altijd voorrang, ook al kruisen zij den voorrangs- weg, waarop u rijdt. 3—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7