LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 28 Juli 1938 Binnenland Buitenland RECHTZAKEN MARKT EI RICHTEN BEURSOVERZICHT Nederlandsch protest tegen de Mexicaansche olie-politiek De regeeiingspersdienst meldt: De Nederlandsche tijdelijk zaakgelastigde te Mexico City is, in aansluiting op zijn stap bij de Mexicaansclie regeering van Liefdesroman van een oplichter. Op den Tweeden Kers'dag 1936 maakte op een zanguitvoering te Den Haag een dertigjarige vrijgezel kennis met een meisje en aangezien hij op haar eén prettigen en betrouwbaren indruk had weten te maken, leidde dit contact al spoedig tot introductie bii haar famlie Deze scheen met den candidaat wel ingenomen, temeer daar hij AANRIJDING TE LISSE. Hedenmorgen om ongeveer 10 uur fietste de 77-jarige heer Vr. aan den Heerenweg te Lisse nabij de bollenschuur „Driehui zen". Hij kreeg door'tot nu toe onopge helderde oorzaak plotseling van de tram een duw. waardoor hij kwam te vallen en eenige ribben brak Voorts bekwam de heer Vr. een lichte hersenschudding. Dr. Van Dijk verleende de eerste hulp en achtte overbrenging naar het St. Elisa- bethgasthuls te Leiden noodzakelijk. Juni J.l. overgegaan tot de overhand!- i zeide. een goede betrekking te hebben ver ging aan den Mexicaansohen minister van buitenlandsche zaken van een memoran dum. opgesteld door de Nederlandsche be langhebbenden bU de Mexicaansche petro- leum-maatschappijen. waarin deze hun standpunt volledig hebben uiteengezet en gewezen hebben op: 1. De ongrondwettigheid van de Mexi caansche onteigeningswet van 23 Novem ber 1936, 2. de onwettigheid van het Mexicaansche onteigeningSbesluit van 18 Maart 1938. 3 de ongeldigheid van de uitspraak van den Mexicaamschen arbeidersraad van 18 Maart j.l., waarin verklaard wordt, dat het arbeidscontract, dat geldig is krachtens het besluit van 18 December 1937, ls be ëindigd. Bestrijding van insecten plagen. Bestuiving van boomen en planten van uit vliegtuigen. Proeven op Ypenburg. Nog dikwijls worden onze mooie bosschen door insecten-plagen geteisterd. Non-vlin ders, colorado-kevers en ander gedierte ireten de boomen kaal en het prachtige loof verdwijnt in enkele dagen in hun hon gerige magen. Bespuiting en bestuiving van het gebladerte met insecten-dooden kregen als rechercheur bti de Haagsche zedenpolitie met vooruitzicht op mooie promotie. Een vast adres had de man hier nog niet en dat vond de familie wel wat vreemd maar daaraan wist hij wel een mouw te passen: hy verwachtte n.l. bin nenkort te worden overgeplaatst naar Amsterdam. Inderdaad vertrok hij kort daarop naar de hoofds'ad en bleef daar een'gen Ujd, doch niet lang daarna keerde hij terug met de mededeeling dat hij weder bij de Haagsche politie werkzaam was gesteld en dat hij bevorderd was in een hoogeren post bii de recherche te Den Haag. Hij huurde een huls in de Bloemenbuurt te Den Haag. bestelde te Rotterdam voor f.1400 aan meubels (welke hij nooit be taalde i en zegde spoedig daarna de huur van het huls weer af, omdat hii in d e buurt niet wonen mocht. Om toen een andere woning te huren moest de familie financ'eele medewerking verleenen. hetgeen zij deed. Korten tijd later kwam de man by het meisje met een verbonden hand, die bii een aanhouding zoodanig gekwetst heette te ziin, dat eenige vingers waar- schynlyk moesten worden geamputeerd. Hii zou daardoor ongeschikt worden voor den dienst en slechts een laag pensioen krijgen Alleen bestond de mogelijkheid dat een professor te Groningen hem genezen kon. De familie verstrekte daartoe f. 100 Natuuriyk is de man n'et naar Groningen geweest Hii verklaarde echter dat de be handeling te duur was en ging daarom om den anderen dag naar een assistent van een professor te Leiden. Inderdaad bleek NEW YORK EN DE NEDERLANDSCHE KUNSTENAARS. Door bestuur en afgevaardigde leden van de Amsterdamsche federatie van beel dende kunstenaars werd in de dezer dagen gehouden vergadering instemming betuigd met de houding van den Tentoonstellings- raad. de stof ls het eenige middel hiertegen en tot nu toe geschiedde dit door middel van j op zekeren dag de hand geheel genezen" groote motorspuiten Het bezwaar daarby is, dat de spuiten dikwijls niet op voldoende hoogte kunnen komen om ook de toppen van de boomen ie bereiken en dat de bovenkant van de bladeren, waar de insecten het meest zit ten, moeilijk te bestuiven zyn. Het is dan ook geen wonder, dat men ook hier het vliegtuig, het moderne „manusje van al les", heeft te baat genomen om uitkomst te brengen. Het Initiatief daartoe nam de vrijwillige organisatie van sportvliegers (V.O.S.), relke, nadat zij eerst met een in een vlieg tuig gebouwd bestulvingstoestel proeven c? het vliegveld had genomen, hedenoch- lad twee deskundigen uitnoodigde deze jroeven bij te wonen Het waren de heeren Ir. J. J. Fransen, entomoloog van de samenwerkingscommis sle inzake de bestudeering en bestrijding van insectenplagen ln bosschen en L. C. C. Schoevers, phyto-patholoog van den plan- ten-ziektenkundigen dienst. Het bestulvingstoestel. dat door de na tionale luchtvaartschool ontworpen en ge construeerd is, was in het vliegtuig de PH.-A.T.I. ingebouwd, doch is zóó eenvou dig van constructie, dat het zonder eenige moeite in kort tijdsbestek in elk ander «portvllegtuig kan worden aangebracht. Het bestaat uit een groote. ronde bus. met spits toeloopenden bodem, welke in een buis eindigt. Deze buis steekt onder het vliegtuig uit en ls af te sluiten door middel van een houten prop. Op het moment, dat men wil gaan bestuiven, trekt men de prop naar de hoogte en het fijne poeder valt in een dikken stroom onder het vliegtuig uit. De bus bevat 25 liter bestuivingsmate- riaal, hetgeen voor de bestuiving van een oppervlakte van eenige hectaren bosch kan dienen. Vanochtend deed men de proeven slechts boven het vliegveld waar bij het Insecten-poeder vervangen was boor bestuivingsmiddelen van verschillen de zwaarte (talk, thomas-slakkenmeel, magsel) om op deze wyze na te gaan, boe de verschillende stoffen zich ver spreiden. Deze stoffen de z.g. draagstof- 'tn, zullen dan dienen om het insecten- PPeder aan te mengen, opdat dit zich in voldoende mate kan verspreiden. Er stond vandaag evenwel te veel wind om in dit opzicht een bepaalde conclusie te rikken. Alle „draagstoffen", zoowel de lich tere als de zwaardere, werden onmiddellijk <bor den wind meegeblazen en het eenige, ■at de deskundigen hedenochtend konden vaststellen, was, dat de bestuiving van vliegtuigen uit zeer zeker mogelijk is en in bepaalde gevallen de eenige wyze. Het be stuiven van boomenrijen langs lanen b.v. brengt dikwijls groote moeilijkheden mee en van uit een vliegtuig, dat de heele laan overvliegt, zal dit nu zeer eenvoudig te boen zyn. En waar de motorspuit haar werk wél f.W-i kan doen, kan het vliegtuig altyd Prachtig aanvullenden arbeid verrichten. Biedt de technische kant dus weinig moei lijkheden, het bestuivingstoestel zou nog enkele verbeteringen kunnen ondergaan De economische en practische zyden zyn er natuurlijk ook nog. De kosten van benzine enz. spreken na tuurlijk ook een woordje mee, de kwestie hoeveel bestuivingsmateriaal men in het vliegtuig kan mede nemen, zulks in ver band met den afstand tusschen het te bestuiven bosch en het dichtst byzynde vliegveld enz. Doch blykt men op deze wijze bosschen te kunnen sparen, welke tot nu toe een slachtoffer van insecten zijn geworden, dan zullen die vragen ook kei tot een oplossing worden gebracht. Men hoopt zoo spoedig mogelijk een "srkelyke bestuivingsproef te kunnen ne men. Zy nog vermeld, dat men in het buiten rand deze methode van bestuiven reeds lang kent en dat een Nederlander, dr. De Hoog, tien jaar geleden een boekje schreef over de methode, welke men in Duitsch- land toepast. Daar had men evenwel een bestaand toestel geheel voor dit doel om- Kbouwd, hetgeen veel kostbaarder en Winder praktisch Ls, daar volgens het sy steem van de V O.S. ieder sportvliegtuig in enkele oogenblikken, zonder veel kosten als een „bestuivingstoestel" kan worden ln- Eericht. Dat had evenwel f 300 gekost en de familie moest betalen. Toen kreeg zij eindelijk argwaan doch de man wis' zich schoon te praten en zag nog kans de familie f.250 af te zetten om er een wagon anthraciet voor te koopen. Tenslotte kreeg hij geld voor een „dienst reis'" naar Antwerpen en f.40 om achter stallige belasting te betalen. Een bedrag van f.110, dat hij tegelykertijd voor zyn aanstaande schoonmoeder aan het belas tingkantoor voldoen zou, verdween even eens in zijn zakken. Maar toen was het liedje dan toch ook werkeiyk uit. In totaal had hy de familie voor f. 1500 opgelicht Hij werd voor den officier van justitie geleid, om kort daarna ln het huis van bewaring te worden ingedo'en. De roman ls hiermee echter nog niet ten einde, want in het huis van bewaring zag de man (die De B. bleek te heeten) kans, ziekte te simuleeren en naar het ge meentelijke ziekenhuis ter verpleging te worden overgebracht. Gisterennacht meldde de portier van het ziekenhuis de vermissing van den pa tiënt. die er, gekleed in blauwen broek en witten borstrok, van door bleek te zijn ge gaan. Thans is men den vluchteling nog zoe kende. Moordaanslag te Rotterdam. KABELBALLON OP DRIFT. Tijdens Fransche manoeuvres heeft een vliegtuig den kabel van een kabelballon vernield. Het vliegtuig slaagde er in te dalen, doch de ballon dreef met de beide inzittenden af naar de Argonnen en daal de 3 K.M. van Vouziers. Een der inzitten den heeft een arm gebroken. NIEUWE POOLSCHE NOTA AAN TSJECHO-SLOWAKIJE. De Poolsche regeering hee/t een nieuwe nota gezonden aan de regeering te Praag over de anti-Poolsche activiteit van com munisten in Tsjecho-Slowakije. De eerste nota dienaangaande is gezonden op 22 Maart en de Tsjechische regeering ant woordde hierop op 7 Mei en 1 Juli. In het laatste antwoord heeft de Tsje chische regeering een aantal maatregelen opgesomd, welke genomen waren om aan de Poolsche eischen te voldoen. Deze wor den door Polen niet voldoende geacht. In verband met deze tweede nota merkt men op, dat de Tsjechische autoriteiten de zaak blijkbaar als een kleinigheid be schouwen. De Poolsche regeering heeft bereid verklaard, de Tsjechische politie te doen bijstaan door haar eigen politie, ten einde de actie tot een goed einde te voe ren. FRANSCH MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. Vannacht is bij de heuvel Saint-Ram- bert Dalbon bij Lyon, een militair vlieg tuig brandend omlaag gestort. Uit het wrak zijn vijf lijken geborgen. ONRUST IN RANGOON. Dinsdag jX hebben zich in Rangoon ernstige ongeregeldheden voorgedaan, wel ke zijn ontstaan doordat een Mohamme daan een boek had uitgegeven, waarin het Boeddhisme werd beleedlgda. Tijdens de ongeregeldheden werd een politieman ge dood, een Europeesch politieofficier en ze ven inlandsche politiemannen, alsmede 23 Indiërs gewond. Een detachement van het Yorkshire lichte infanterieregiment her stelde de orde en bleef den geheelen nacht op wacht in de betrokken wijk.'gewapend met mitrailleurs. Gisteren hebben zich echter de ongeregeldheden herhaald. Op het oogenblik staat het geheele zakenle ven stil. Drie personen zijn gisteren ge dood en dertig gewond. Vrouw ernstig door revolverschot gewond. De dader gearresteerd. Op den Schiedamschen Singel te Rot terdam werden vanmiddag omstreeks half één de voorbijgangers en omwonenden op geschrikt door een revolverschot. Ernstig getroffen en bloedend zakte een vrouw in elkaar om onmiddellijk weer op te staan en wankelend een nabij gelegen kappers zaak binnen te loopen. Hier zakte zij we derom ineen en zeide: „nu heeft hij zijn zin". Er schijnt reeds langen tijd tusschen den dader, den 30-jarigen J. K. en zijn 32- jarige verloofde mej. J M„ die in betrek king was bij de dames S. eveneens wonen de aan den Schiedamsche Singel, verschil van meening te zijn geweest. Toen mej. M. op weg naar haar betrekking vanmiddag K. ontmoette, moet deze, volgens ooggetuigen met haar opgeloopen zijn. Tijdens een ont stane twist wond de man zich zeer op. Hij trok een revolver en plaatste deze op den rug van de vrouw en vuurde. De kogel drong het lichaam binnen en verwondde ernstig de linker long. Toen de vrouw in elkaar gezakt was. en voorbijgangers den man wilden grijpen, zwaaide deze met de revolver en schoot wederom. Het wapen ketste echter, waardoor verdere ongeluk ken werden voorkomen. K. nam de vlucht. Door velen achtervolgd, rende hij de Witte de Withstraat in. Op den hoek van de Hartmanstraat gekomen, dreigde een agent van politie den woesteling te zullen neer schieten, waarop deze zich overgaf en naar de politiepost aan de baan kon worden overgebracht, waar hij in voorloopige be waring is gesteld. In de kapperszaak had men inmiddels den Geneesk. Dienst gewaarschuwd. Per auto is de vrouw in ernstigen toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd. FRANKRIJK EN TSJECHO-SLOWAKIJE. De Fransche pers bespreekt de rede van lord Halifax in het Hoogerhuis en de zen ding van Lord Runciman. In de „Jour" schrijft Pietri, dat men thans genoeg heeft gezegd, dat in 1914 één woord van lord Grey een oorlog had kunnen voorkomen. Thans heeft Engeland dit woord gesproken. Indien al waar is, dat de geschiedenis zich herhaalt, dan zal men toch geen oorlog hebben, zoolang deze gesteldheid voortduurt. Dormesson schrijft in de „Figaro", dat men heeft gezegd, dat Frankrijk op de tweede plaats is geschoven in een zaak, welke haar in de eerste plaats aangaat. Dit is niet juist, Aangezien Frankrijk zich in het Tsjechische kamp bevindt, heeft het niet dezelfde autoriteit van Engeland om op te treden als raadsman van beide partijen. De hoofdzaak is thans, dat de wijsheid de overwinning behaalt. Donnadieu schrijft in „l'Epoque" dat lord Halifax gisteren in het Hoogerhuis heeft medegedeeld, dat lord Runciman, toen hij zijn opdracht vernam, heeft gezegd: „dat staat gelijk met in een notedop den oceaan opvaren", doch de raadsman is blijkbaar nog niet overtuigd van een schipbreuk, wamt hij heeft tien dagen noodig, om zijn bagage gereed te maken. In de „Populaire" schrijft Leon Blum, dat een volksstemming bij de Sudeten misschien een meerderheid voor Henlein zou geven, doch zeker zou een volksstem ming in geheel Tsjecho-Slowakije een meerderheid geven voor Benej en Hodza. Men moet dus niet meer spreken over een volksstemming en het werk van Run ciman afwachten. POLITIEPOST IN PALESTINA OVERVALLEN. De politiepost in het centrum van de stad Bethlehem is door een bende van 150 gewapenden overvallen. Drie politiemannen werden gedood en het posthuis werd ge plunderd. Een andere bende heeft de kolonie Yok- nean bij Haifa aangevallen. De kolonisten waarschuwden door middel van vuurpijlen de politie en militairen. De aanvallen wer den afgeslagen en de aanvallers leden zware verliezen. Bij Amman is een Bedoeïnenstam door een gewapende bende aangevallen. De aanvallers maakten zich meester van de sieraden van de vrouwen en het vee en namen de vlucht. Zij werden door militai ren achtervolgd, die de bandieten gevan gen namen en het gestolene aan de eige naars teruggaven. NIETS BEKEND VAN EEN BEZOEK VAN WIEDEMANN Omtrent de geruchten over een bezoek van den vertrouwensman van den Fuehrer, kapitein Wiedemann aan Londen in het komende weekeinde verneemt Reuter op Whitehall, dat daar niets van een derge lijk bezoek bekend is. Ook op de Duitsche ambassade wist men nergens van. DE OSLO-STATEN TE GENEVE. In een klaarblijkelyk van officieuze zyde geïnspireerd artikel in de „Social-Demo- kraten". dagblad te Stockholm, wordt de houding uiteengezet, welke de Oslo-staten op de komende vergadering van den Vol kenbond te Genève zullen aannemen. In plaats van te verzoeken hun het recht toe te kennen sancties facultatief toe te pas sen, zullen de zeven mogendheden zich er toe beperken haar standpunt uiteen te zet ten en er op te wijzen, dat het in het be lang is van de organisatie van Genève den feitelyken stand van zaken te erkennen. VRIJGESPROKEN De gewezen slager W. te Alphen, die destyds moest terechtstaan wegens het in voorraad hebben van gesmolten vet. werd door den waarn. kantonrechter gisteren vrijgesproken, omdat hij zulks had gedaan cp bevel van den hulpkeurmeester. BRITSCH SCHIP GEZONKEN. Het Brltsche stoomschip „Triton" dat tengevolge van het slechte weer een toe vlucht had gezocht in de baai van Portlock in Somerset, is op een klip geloopen en ge zonken. De bemanning was in staat zwem mende de kust te bereiken. VERDRONKEN. Gisteravond om negen uur was de tien jarige A. J. V. wonende in de Markensche- straat te Den Haag, nog niet thuisgeko men. Zijn vader heeft toen aan de politie de opsporing van den knaap, die het laatst was gezien door zijn broertje nabij de Nieuwe Haven te Scheveningen. Heden ochtend omstreeks halfzeven is het lijk van den vermisten jongen uit de 2de Binnen haven opgehaald. Bij het dreggen en op halen is een tankboot van de Shell be hulpzaam geweest. DE OVERVAL OP DE ANTI-FASCISTISCHE TENTOONSTELLING. Onder leiding van den rechter van in structie is vanochtend nogmaals een onder, zoek Ingesteld in de lokalen vam de anti fascistische tentoonstelling; te Brussel. Een ijzeren staaf en enkele biljartqueues wer den ln beslag genomen Ook is het kas register teruggevonden, doch het geld is verdwenen. De rechter veronderstelt, dat het gestolen is. Vier leden van het nationale legioen zijn gearresteerd. In het partijgebouw van het nationale legioen is huiszoeking verricht; een aantal gummiknuDpels werd in beslag genomen. Ook ten huize van de vier arrestanten is huiszoeking verricht. AMSTERDAM, 28 Juli. Het gaat op het oogenblik met Wallstreet weer niet den gewenschten kant uit. De reac ties der laatste dagen hebben de koersen bij elkaar weer vrij sterk naar beneden gedrukt. Dit neemt echter niet weg. dat het niveau, waarop de noteeringen zich bewegen, toch nog aanmerkelijk hooger ligt dan dat. hetwelk nog niet zoo lang geleden werd aanschouwd. Tal van posities, welke op korten termijn zijn op gebouwd. kunnen op voordeelige wijze worden geliquideerd en winstnemingen kunnen dan ook niet uitblijven. In de Ver. Staten wordt de inzinking, die gisteren viel waar te nemen, dan ook gedeeltelijk toegeschreven aan een tech nische aanpassing van de markt, en deze ver klaring is tot op zekere hoogte dan ook wel aanvaardbaar. Uit alles wat omtrent de situatie in de Ver. Staten vernomen wordt, blijkt dui delijk dat het optimisme nog altijd de over hand heeft. De berichten omtrent den gang van zaken in verschillende tikken van bedrijf zijn dan ook van een vrij bemoedigende strek king. De verbetering voltrekt zich echter niet in een zoo vlug tempo els men aanvankelijk had verondersteld en wanneer nu en dan blijkt, dat de opleving, alles wel beschouwd, nog lang niet zoo groot is als men het vaak wil voor stellen, dan wordt onwillekeurig even een ge voel van teleurstelling te voorschijn geroepen en de effectenbeurs ondervindt daarvan dan den weeromslag. De daling, die gisteren viel waar te nemen, hield bliikbaar ook verband met de maatrege len, wellcp het beursbestuur ten opzichte van een bepaalde categorie beurshandelaren beoogt te nemen. Men ls blijkbaar bevreesd, dat de affaire hierdoor wel eens zou kunnen worden geschaad. Waar reeds verscheidene maatregelen zijn ge nomen. welke den beurshandel eenigszins aan banden leggen, daar is het verklaarbaar, dat men zich omtrent verdere voorschriften, die een beperkend karakter dragen, spoedig onge rust maakt. Alles bijeengenomen echter zal de ontwikkeling van dp effectenbeurs in de Ver Staten od den duur toch rog worden gedicteerd door de wijze. waaroD de economische toe stand zich ral ontwikkelen. De middagbeurs. De affaire op de Amsterdamsche effecten beurs was heden van geringen omvang. De ondernemingslust was geheel verdwenen en op geen enkele afdeeling ging iets van beteekenis om. De stemming was aan den gedrukten kant en de koersen kwamen meerendeels op een eenlgszins verlaagd peil. doch van verkoops- drang was toch niets te bemerken. Waar schijnlijk oefende de inzinking in Wallstreet eenigen invloed uit. De Amerikaansche fondsen werden op kleine schaal verhandeld en wer den algemeen lager afgedaan. Over het geheel genomen bewogen de noteeringen zich om streeks de New-Yorksche pariteiten. Van de locale fondsen waren Koninklijken prijshou dend. Ten opzichte van gisteren viel vrijwel geen koersverandering waar te nemen. Rub- beraandeelen werden hier en daar wat lager afgedaan. Amsterdam Rubbers moesten enkel procen ten prjjs geven. De tabaksafdeeling was stil. Deli Batavia's en Oude Deli's werden enkele punten lager genoteerd. Op de industrie- afdeeling was de belangstelling voor de Philips- aandeelen aanmerkelijk bekoeld. Bij de opening werd een vijftal procenten beneden het vorige slot afgedaan doch onder beurstijd werden geen groote variaties meer te zien gegeven, Unilevers en Aku's kwamen wat lager te lig gen. De scheepvaartafdeeling was geheel ver waarloosd. Suikerfondsen verkeerden meeren deels in reactie, ondanks de berichten omtrent verdere afdoeningen door de Nivas. die overi gens betrekking hadden op oude afdoeningen. De belangstelling voor aandeelen Vorstenland- sche cultuur-maatschappij was nog wel niet geheel geluwd doch de omzetten waren toch kleiner geworden. Vergeleken met het vorige slot moest een verlies van eenige procenten worden opgeteekend. De beleggingsmarkt was stil. De Nederland sche staatspapieren waren over het geheel ge nomen goed prijshoudend. De sooorwegdrieën werden iets hooger genoteerd doch liepen later op den middag een fractie achteruit. Voor de Oude Schuld bestond een vaste stemming Aan Fransche fondsen werd slechts geringe aandacht geschonken. WISSELKOERSEN Londen 8.95 5/8 (8.95Vt); Berlijn 73 08 (73.05); Parijs 5.025/4 (5.03»; Brussel 30.78 (30.77); Zwitserland 41.68 (41.67); Kopen hagen 40.(40.»Stockholm 46.17' (46.17Vs)Oslo 45.— (45.— New-York 1.8115/16 (1.8113/16); Praag 6.29 (6.29). Lire 8.— (8.—). Prolongatie V* Part. disc. 1/8; Dag geld 1/4. Registermarken 33 5/8; Crediet Sperr- marken 8 5/8; Effectensperrmarken 7 5/8; Reismarken 48'/«; Bankpapier 24 3/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. LEIDEN. 27 Juli. Noteering Coop. Groenten-, Fruit- en Bloemenveilingver. „Leiden en om streken". Roode kool f. 1.80 tot f. 3.00, uien f. 2.90—4.80, peen f. 2.00—7.00. aardappelen f. 1.50—4.20. andijvie f. 2.00—3.00. sla f.3—10.00. druiven f 4046. snüboonen f.514. stokboonen f. 21—24. stamboonen f8—16, tuinboonen f. 2.50- f. 4.00, doperwten f6—13, postelein f.3—7. spi nazie f.2—7. tomaten A f5—7. tomaten B f. 5,60—'7.60. C f 4.40—5.60. CC f. 4.00—4.40 per 100 kg., andijvie f. 0.50—1.80. komkommers f.2— f. 3.60, bloemkool f. 1.50—11.30. meloenen f.20— f. 37. salade f0.50—3.20, perziken f. 0.50—8.50 per 100 stuks, kroten f. 0.90—1.70, pieterselie 30—70, selderie 30—80. uien f. 1.40—1.90. peen f. 2.50—8.20 en rabarber f. 1.00—2.60 p. 100 bos. BENTHUIZEN, 27 Juli. 1780 Kippen eieren 3.20—3.80. BOSKOOP. Coop. Ver. ..De Boskoopsche Vei ling". Veiling van eerste soort bloemen op 27 Juli. Pechtold 15—20 ct., Wendland 16—23 ct., Hadley 19—27 ct., Claudius Pernet 10—15 cent, Briarclif 13—18 ct.. Butterfly 10—16 ct., Ste ward 1218 ct., Wilh. Kordes 1014 ct.. Mme Jules Bouché 1217 ct.. Rosalandia 1016 ct.. Florex 1420 ct., Vierlanden 1519 ct., Mac Keiler 10—14 ct., Chas B. Kilham 12—17 ct., Edith Helen 13—19 ct.. Aug. Noack 10—14 ct.. Else Poulsen 2028 ct., Gloria Mundi 1624 ct., Ellen Poulsen 1418 ct., Paul Grampel 1520 cent, Rosa Mundi 3248 ct., Mevr. v. Straaten van Nes 1016 ct., Ingar Ohlson 1618 ct.. Queen Mary 2025 ct., Juliana 1923 ct.. Duis burg 2128 ct.; witte lelies per bos 10 stuks 2834 ct., roode lelies per bos 10 stuks 1216 ct.. Clematis Durandii per bos 1732. Prins Hen drik f.1001.20. anjers 46 ct. en vuurpijlen 69 cent. GOUDA, 28 Juli. Aangevoerd in totaal 1306 stuks, waarvan 50 slachtvarkens. vette varkens van 26 tot 27 ct. per pond, levend met 27/ kor ting; 469 magere varkens, prijzen van f.31 tot f.42 per stuk; 711 biggen, f 1519 per stuk; Geldersche biggen f.1822 per stuk; 4 runde ren f.125290 p. st.: 58 nuchtere kalveren f.5 f.12 per stuk; 14 bokken en geiten f.26 p. st. handel matig. Algemeene markt: 461 partijen kaas. Prijzen le kwal. met rijksmerk van f. 23.5025.50. 2e kw. f. 2123. zware tot f. 27, handel matig. 230 pon den boter. Goeboter van 75 tot 80 ct. p. pond, weiboter 70 tot 75 per pond, handel vlug. 140.000 eieren. Kipeieren van f. 3.203.60 per 100 stuks, eendeieren van f. 3.003.25 per 100 stuks. Han del matig. Coop. Zuid-Holl. Eierveiling g. a. (C. Z. H. E.) te Gouda. Aanvoer 108.500 kipeieren. Prijzen: 56/58 kg. f. 3.40 per 100 stuks, 58/60 kg. f. 3.40— f. 3.45, 60/62 kg. f. 3.45—3.55, 62/66 kg. f.3.60— f. 3.70, bruine 58/68 kg. f. 3.453.90, kleine eie ren f. 3.30 per 100 stuks, aanvoer 600 eenden eieren, prijzen: f.2.502.55 per 100 stuks, hen eieren f. 2.60 per 100 stuks. HONSELERSDIJK. Centr. Westl. Bloemen veiling 27 Juli. Spectrum f. 1.001.20. Salmon f. 1.00—1.70. rose f. 1.00—2.80. wit f. 1.00—1.90. geel f. 1.502.20. gemengd f.1 401.70, Char ming f. 5.40. P.egal f.4.50—5.10. Topsy f. 1.00— 1.30. Kokomo f. 2.202.40, Gerbera f. 3.504.00, Zenalen 5080, Zinnia f 1.002.30. Jap. lelie f. 2.00—2.20. Suratum f. 2.20—2.40. rozen f. 1.20— f. 1.70 per 100; Plumosa 1638, Sprengerie 56, dahlia 813, gladiolen 820. Tritoma 45 ct. per bos. KATWIJK a. d. RIJN. 27 Juli. Groenten - veiling Vroege aardappelen: Bonken 65—70, Groote 0.701.00; Driehngen 5065: Eigenhei mers (groote) 65—85: id. Drielingen 20—70; Sla 1 40—2.30; Bospeen 4.30—6.50; Bloemkool I 8 7C»—10.80; id. II 5.10—6.40; Kroten 70—80; Peen p kist 45—70; Rabarber 2.40—3.10. LEIDSCHENDAM. 27 Juli. Engelsche kom kommers le soort f. 3.506.80, id. 2e soort f. 2.00- f. 3.50, idem 3e soort f. 2.00. gele komkommers le soort f. 2.003.20, idem 2e soort i. 2.00. krop sla le soort f. 1.00—3.10. idem 2e soort f. 0.50— f. 1.00. peen f. 6.007.50. bloemkool, le soort f. 5.00—9.80, idem 2e soort f. 150—3.50. tomaten midden f2.504.50. idem. groote ronde f. 2.60 f 3.50, idem 2e soort f. 2.30—4.20. idem. 3e soort f. 2.002.30, idem bonken f. 2.003.00. andijvie per 100 f. 0.501.50. idem per kilo 23, spinazie 4 kg. 1016, postelein 36. rabarber per 100 bos f. 1.503.50, snijboonen 1216, spercieboonen 12—17, radijs f. 1.00—1.50. seldery f. 1.00—1.90. peulen 1015. tuinboonen 36, doperwten 1018 meloenen 628, druiven 2022. roode en witte bessen 714. NAALDWIJK. 27 Juli. Veilingen van Bond Westland Dubb. aalbessen rood 15—24, zwart 5763, Alicante 4356. Royal 4849. Franken- thaler 4047, Champion 5681. Colman 59, Maroc 59. Muscaat 72—1.09. doperwten 8, dubb. boonen 9—11, snij 13—16, frambozen 39. prui men 7275. "2e soort 58—60. spinazie 6. mo rellen 3338 per kg.; gr. aardappelen 70—80, poters 35—50 per 25 kg.: kroten 1.60—1.80. an dijvie f.1 00—1.30. sla f. 1.80—2.20. komkommers f. 2.00—2.70, eieren f. 3.70—4.10. selderv f. 1.40, rabarber f. 1.60—3 70, peterselie 40—80. peen f.4 per 100; bloemkool 4—6. netmeloen 11—15, sui kermeloen 34—52. perziken 7—11. 2e 3—6. auber gine 1420 per stuk: tomaten 79f. 1.05 B 76—88. C 69—f. 1.01. CC 50—65, bonken 50—51 per bak, fabrieksaalbessen rood f. 16.90, wit f. 9.80 roode kool f. 1.00—1.30 per 100 kg. NOORDWIJKERHOUT. 27 Juli. Veiling „De Eendracht" Aardbeien 38—50: Hamerwten 5080; Witte Capucijners 1—1.35; Grauwe Ca- pucijners 1—1.15; Krombekken 0.75—1.75; BI. Schokken 1.60—1.75; Snijboonen 0.70—1 40: Enk. boonen m. dr. 1.501.60: Dubb. boonen z. dr. 0.95—1 15; Raspers 1.10-1 45; Tuinboonen 16-90. RIJNSBURG. 27 Juli. Groentenveiling Aardappelen 0.70—1; Drielingen 40—60; Wasch- peen 50—75: Bloemkool I 8—11; id. n 3—6; Kropsla 1—1.50; Kroten 1.20—1.60; Peen 5—6. RIJNSBURG, 27 Juli. Bloemenveiling Distels 8—12; Asters 30—42; Asclepia 35—60; Leeuwenbekken 3—5: Kop Godetia rose 2.40— 3.90; Godetia gepeld 40—60; Grenadine Anjers 1021; Witte Lelies 22.30; Auratum 2.40 4.80; Rubia 14—18: Convilli 30—80; Vuurbaak 30—40: Gladiolen Hallev 30—50; Brillant 50— 70: Polijst 60—80 Picardië 2.20—3.40; Fleming Zwart 1—1.30. ROELOFARENDSVEEN. 27 Juli. Bloeihkool 8 ct. per stuk. sla f. 1.903.00 per 100 stuks, snij- boonen-kas f. 0.61—1.06. snij boonen-vollegrond f 0.750.78, aanvoer 28620 kg., id. stek 5051 cent. princeboonen f. 1.50—1 65. id. z. draad f. 1.60 dubb. stamboonen z. draad f. 1.40—1.60. capu- cijnres f. 0.95. tuinboonen 25 ct. per 10 kg., augur ken grof f. 1.701.95, aanvoer 21375 kg., bom men 8590 ct.. stippel 4050 ct.. per 25 kg. TER AAR, 27 Juli. Centrale Veiling. Andijvie 1622. sla vellen 8 ct. per kist 4 kg., tuinboonen 3137. snijboonen f. 0.551.10. princesseboonen f. 1.551.65. dubb. stampr. f. 1.00—1.55. vitte pronkb. f. 0.35—0.60 per 10 kg., postelein 6—7 ct. per kg., breekpeen f. 1.90—3.20. uien f. 1.50—2.30, per 100 kg., kroten f. 1.20—2.50. rabarber f. 2.50. peen f. 3.00—5.00 per 100 bos. sla f. 1.30—2.60 p. 100 stuks, bloemkool I's—10. komkommers 2—3 cent per stuk. tomaten A 2—4 ct. per pond. augurken fijn f. 3.30, id. f. bast f. 1.60 id b^st. f. 1.25, id. grof f. 1.55—1.90, id. stipp. f 0 55 id. komk f. 0.35—1 10 per 25 kg. ZEVENHOVEN. 27 Juli. Aantal 1291 stuks. - Kipeieren f. 3.203.55 per 100 stuks, eendeie ren f. 2.40. VOORSCHOTï'N. 27 Juli. Veiling V.P.V. Kippeneieren 44,40; Eendeneieren -*.40; Ha nen 3050. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3