De strijd in Spanje DONDERDAG 28 JULI 1938 No. 24029 STADSNIEUWS HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN GEMENGD NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht Aan de Ebro. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30'Ct97rj>er regel toot advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zij n Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd «UtC per 3 maanden f. 2.35 per week f.O.lS Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten! (voor binnenland f. 0.80 per 3 mn&> 1±s. afscheid van den heer l. j. roborgh. Als ingenieur-verificateur van het Kadaster. Den Lsten Augustus a-s. gaat de heer L. J, Roborgh, ingenieur-verificateur van het Kadaster te Den Haag. wegens het berei ken van den 55-Jarigen leeftijd "SRijks dienst met pensioen verlaten. Na in Januari 1892 benoemd te zijn tot abspirant-landmeter, werd hij in Januari 18% landmeter en September 1910 bij keuze Ingenieur-verificateur te Leeuwar den, waarna in December 1921 zijn ver plaatsing als zoodanig ln Den Haag ge schiedde. waardoor de bureaux 's-Graven- hage. Rotterdam en Leiden onder zijn be heer kwamen. Met den heer Roborgh gaat een zeer I verdienstelijk hoofdambtenaar het ka daster verlaten, een hoofdambtenaar, die altijd zijn beste krachten heeft ingespan nen om den kadastralen dienst zoo goed mogelijk te doen functionneeren, hetgeen steeds gepaard ging met het behartigen ran de belangen van grondeigenaren en hypotheekhouders. Op Zaterdag 30 Juli as. bestaat er ge legenheid van lO'/t tot ll'/i uur om van dfcn heer Roborgh op zijn bureau Buiten hof 37 te Den Haag afscheid te nemen. Dien avond zal hem door de landmeters in de divisie 's-Gravenhage een afscheidsdi ner worden aangeboden. muziekvereeniging „6 r. v. A." Naar het défilé voor H. M. de Koningin. Gistermiddag is de kapitein dr. C. L. Walther Boer in de Doelenkazerne geweest met het doel om de vrijwillige muziekver- I teniging van het 6e regiment artillerie te kluisteren, over het al of niet bekwaam I gn om deel te nemen aan het défilé voor I M. de Koningin op 29 Augustus as. Nadat eenige muzieknummers waren uitgevoerd, betuigde de kapitein zijn groo ts tevredenheid over da muzikale presta tie van genoemde vereeniging. Gevolg van een en ander is, dat het vrij willig muziekkorps van 6 R.V.A. is aan gewezen om tijdens het défilé de muziek te verzorgen voor wat betreft het wapen der bereden artillerie. Voorwaar een groo- te eer! De voorzitter der vereeniging welke tij dens de muziek te paard optreedt als di rigent, moet as. Vrijdag te gelijk met de rodere dirigenten in den Haag de be sprekingen voor de regeling bijwonen. m.u.l.o.-examen. Geslaagd zijn voor het M.UX.O.-examen diploma A: W. F. Laman, Hillegom; J. Hylkema, id.; T. C. Kool, id.; P. S. Anes, Leiden; A. La- man. id.; D. Kraaij, id.; M. Hoogendoorn, Oegstgeest; L. Kruijt, Katwijk aan Zee; 1. de Wal, id.; C. Houwaard: id.; W. van Zanten, Hillegom; W. Serdijn, Leiden; O. G. de Rooy, Hillegom; H. G Veltkamp, id.; F. W. Möhlmann. id.; J. C. van Duijn, Lei den; L. M. Geluk, Roelof arendsveen; S Kukler, Leiden; H. van Laar. Ter Aar; N. ran der Nat, Leiden; A. J. Madu, id.; C. F. L. Lut, id.; K. Haasnoot, Katwijk ad. Rijn; J. Kuipers. Katwijk a. Zee; J. Dreef Sassenheim; C. O. F. van Zonneveld, id.; H W. Roodenburg. Haarlemmermeer; C. D. de Graaf, id.; P H. van der Zaal, Lisse; A. Kopenaal, id.; J. M. C. Segers. Lisse; T. Kranenburg, Haarlemmermeer; C. J. landré. Leiden; G. J. Buys, Oegstgeest; H. Knook, Leiden; K. v. Egmond, Alphen a. d. i Rijn. Voor diploma B: M. Breedijk, Nieuwkoop; J. A. van Vliet, leiden; J. P. Brouwer, id.: W. Boer. ld.; H. ran den Berg, Hazerswoude; M. Booy, Al- Phen aan den Rijn. blurtvereeniging hoogewoerd. Op de bestuursvergadering der Buurtver. ..Hoogewoerd" werd besloten een onmid dellijk schrijven te richten aan het college van B. en W. onzer gemeente in verband met de toestanden, welke aan het licht zijn Bekomen bij het droogleggen van het Gangetje. Het komt het bestuur alleszins lewenscht voor dergelijke markthandela- ren elders in één verband bij elkander te Plaatsen, zooals ook in andere gemeenten geschiedt en niet midden in den binnen stad bij middenstandszaken, welke der gelijke kwalijk riekende ondernemingen gaarne zien verdwijnen. Tevens werd besloten, over te gaan tot een feestelijke versiering tijdens de as. Jubileumfeesten van H. M. de Koningin. handelsregister kamer van koophandel. Wijziging: Fa wed Jac. den Holder en Zoon, Koordeinde 55, Leiden. Groothandel en iabricatie van visscherijartikelen. Procu ratie verleend aan: Mej. A. M. den Holder, Zeiden. Geslaagd te Den Haag voor het exa men handtèekenen L O. de heer P. J. J. Duindam, alhier. de vermeende fraude bij de gemeente-reiniging te middelburg. Eind 1937 vond de justitie aanleiding een onderzoek in te stellen naar de handelin gen van den 53-jarigen directeur van den gemeentelijken reinigings- en ontsmet- tingsdienst te Middelburg. J. F. V. en in verband daarmede hebben toen b. en W. den heer V. buitengewoon verlof toege kend. Op 8 April stond V. voor de rechtbank terecht wegens onregelmatigheden, die eenige jaren geleden bij den dienst zouden hebben plaats gehad en eischte de officier van justitie drie maanden gevangenisstraf. Doch reeds op 13 April sprak de recht bank hem vrij. Tot hooger beroep is het niet gekomen. V. was -evenwel tot nu toe niet in actieven dienst teruggebracht. In de raadsvergadering van gisteren heeft de burgemeester medegedeeld, dat b. en W., na de zaak van alle zijden te hebben bekeken, besloten hadden het buitengewoon verlof vooralsnog te besten digen. Zij willen de beslissing afwachten inzake plannen tot samenvoeging van gemeentediensten, waarover een tweede deskundig raoport is verschenen, dat zich thans in handen van de commissie voor gemeentewerken bevindt. verdronken. Bij het spelen aan boord van het sleep- schip „Wilhelmina" dat op de Nieuwe Maas te Rotterdam nabij de buitenplaats Merode ligt, is het vierjarig zoontje van den schippersknecht P. J. Vos, wonende aan boord van dat schip, overboord ge slagen en verdronken. Op verzoek van de IJsselmondsche politie heeft de Rotter- damsche rivierpolitie in de buurt gedregd en na eenigen tijd zoeken slaagde de be manning van de „Politie 3" er in het lijk van het ventje op te halen. Gistermorgen te half twaalf is de 2-j. M v. O. in de van der Werfstraat tegen een rijdende bakfiets, bestuurd door J. T. B., opgeloopen Het kind brak de rechterarm en is door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis ge bracht. Geslaagd voor het diploma Electro- Technisch opzichter, onze plaatsgenoot de heer J. J. van der Linden. Geslaagd te Rotterdam voor het examen Nuttige Handwerken onze plaats- genoote mej. H. H. A. Heerius. aanrijding tusschen wielrenners. Op den Spieringweg in den Grooten IJpolder bij Amsterdam zijn twee wiel renners, die bezig waren zich te trainen, met elkaar in aanrijding gekomen. Een van hen kwam zoo ernstig te vallen, dat hij met een zware hoofdwonde, een her senschudding en een sleutelbeenfractuur in het Wilhelmina-Gasthuis moest worden opgenomen. door truck gegrepen en gedood. Gisteravond omstreeks zeven uur is op den Deventerstraatweg te Holten een ern stig ongeluk gebeurd. De 14-jarige A. Bannink stak te voet plotseling den weg over en werd daar gegrepen door een zes- wielige truck uit Gorinchem. Het meisje was op slag dood. BUITENLANDSCH GEMENGD. ontploffing aan boord van een onderzeeër. Aan boord van den onderzeeër „Espoir", die gemeerd lag bij het arsenaal van den Mourillon te Touion, is een ontploffing ontstaan, toen arbeiders bezig waren de wanden van de accumulatorenafdeeling met een isoleerende stof te bestrijken. Een matroos vond den dood door ver stikking. Doordat het isolatiemateriaal in brand was gevlogen, was hij bovendien overdekt met brandwonden. Twee arbeiders die in een andere afdee- ling bezig waren, werden door de vlam men omringd en bekwamen zware brand wonden. Hun toestand is verontrustend. door een foto in de krant Tijdens haar bezoek aan Parijs heeft Koningin Elisabeth van Engeland ook een ziekenhuis bezocht Daarvan zijn foto's genomen, ook wij hebben er een van ge plaatst in onze foto-pagina Naar de „LTntransigeant" thans meldt, heeft tengevolge van zoo'n foto een zuster haar broer teruggevonden! Een 75-jarige Engelsche dame zag in de krant een foto en herkende in een zieke haar 36 jaar geleden verdwenen broeder. Met be hulp van de directie van haar lijfblad, reisde zij naar Parijs. Het werd een har telijk wederzien. Haar broer was als clown door de wereld getrokken en 80 jaar oud, te Parijs in een ziekenhuis opgenomen. fabrieksvloer ingestort. In een fabriek van radio-onderdeelen in een der voorsteden van Kopenhagen is een ponsmachine door den vloer van de eerste verdieping gezakt en tusschen de beneden werkende arbeiders terecht gekomen. Een aantal arbeiders en arbeidsters werd meegesleurd. Ongeveer dertig personen werden gewond. De fabriek is wegens ge vaar voor instorten gesloten. overval op anti-fascistische tentoonstelling. Gisteravond hebben omstreeks vijftig personen een overval gepleegd op de anti fascistische tentoonstelling, die op het oogenblik georganiseerd wordt door de Brus-elsche federatie van de socialistische partij in een gebouw aan den Boulevard du Jardin Botanique. Na de stands dooreen geworpen te hebben hebben de daders brochures en den inhoud van de kas meegenomen. Twee personen zijn gewond. Er is geen enkele arrestatie verricht. Het parket heeft een onderzoek ter plaatse Ingesteld. groote brand in' de haven van vancouver. Gisteravond is brand uitgebroken aan de kade van de Canadian Pacific Steamship Company in de haven van Vancouver, waardoor het passagiersschip .Empress of Russia" ernstig gevaar liep. De geheele brandweer van Vancouver was op het ter rein van den brand aanwezig en bootwer kers werden te hulp geroepen. In een uur tijd stonden alle pakhuizen langs de kade in vlammen. ontploffing in een fabriek. In een fabriek in Banska Bistrce in Slowakije is door een ontploffing, die waar schijnlijk door kortsluiting is ontstaan, een schade aangericht van veertig millioen Tsjechische krqpen. 35 arbeiders werden gewond. AUTO VAN EEN WEG GEVALLEN. Op de Simplonstraat in Italië is de be stuurder van een auto, waarin negen per sonen reden, het stuur kwijtgeraakt. De auto vloog van den weg en viel in een afgrond van vijf meter. Drie inzittenden werden uit de auto in een beek gewor pen en verdronken, vier anderen liepen kwetsuren op. BINNENLAND. De goldrush op Terschelling (3e Blad). Een Nedcrlandsch vertegenwoordiger naar Franco Binnenland, 3e Blad). Werkverschaffing door het Rijk (3e Blad). BUITENLAND. Lord Halifax bevestigt de rede van Cham berlain (le Blad). De strijd aan de Ebro (le Blad). Duitsche pers valt het Tsjechische natio- naliteiten-statuut aan (Buitenl., le BL) Barcelona's antwoord inzake het vrijwilli- gersvraagstuk (le Blad). Het vluchtelingenvraagstuk in het Britsche Hoogerhuis (Buitenland, le Blad). zie voorts laatste berichten eerste blad. In ons land zal de wind voor- loopig uit West blijven, met matige kracht en zal het weer opklarend zijn, met aangename zomer-tempera tuur. Over den strijd aan de Ebro blijven de berichten tegenstrijdig. Te Burgos wijst men er op, dat men niet verbaasd behoeft te zijn over den weer stand der republikeinen op den rechter oever van de Ebro. aangezien hun bruggen vernield zijn en hun niets anders over blijft dan weerstand te bieden tot het uiterste hunner krachten en tot hun munitie ls uitgeput. De bijzondere correspondent van de „Messagero" aan het front van de recht- sche troepen in Catalonië bericht aan zijn blad te Rome. dat de roode troepen de Ebro konden oversteken, dank zij de hulp van marxistische elementen onder de burgerbevolking van het door de troepen van Franco bezette gebied. Deze personen, die vroeger deel hebben uitgemaakt van de „marxistische" militie, stonden nog tn verbinding met de Catalaansche regeering en hebben onmst gezaaid langs den oever, waarvan gebruik werd gemaakt door de republikeinen. Het laatste legerbericht van Burgos zegt. dat de rechtschen den vijand in den sector van de Ebro zware verliezen hebben toegebracht. De luchtmacht ging door met het ver nielen van de door de linkschen gebouwde bruggen en de regeeringstroepen leden overal in het gebied van de riviermonding een gevoelige nederlaag. In het zuidelijk deel van dezen sector werden verscheidene linksehe afdeelinger. omsingeld en krijgs gevangen gemaakt. Het legerbericht van Barcelona daaren tegen luidt, dat de regeeringstroepen het in het Ebrogebied veroverde terrein heb ben gezuiverd. Het aantal krijgsgevan genen overschrijdt de 4000. De opmarsen gaat voort en de regeeringstroepen strijden ;n de nabijheid van Viilalba, Los Arcos en Gandesa Gandesa zou zelfs omsingeld zijn. Spoedig zal wel blijken, hoe de situatie precies is. Gevaarlijk voor Franco lijkt ons deze tegenaanval echter al niet meer. Zoo de bruggen inderdaad uit de lucht vernield zijn, verkeeren de linksehe troe pen over de Ebro zelfs in gevaar! Tarragona heeft een nieuwen lucht aanval te verduren gehad. Om half vier wierpen Junker-bombardementstoestellen talrijke brandbommen en ontploffings projectielen oo de stad. Verscheidene ge bouwen vlogen in brand. Het aantal slacht offers is nog niet bekend. Het antwoord van Barcelona aan de Britsche regeering. De nota, die de Spaansche regeering aan de Britsche regeering heeft gezonden en waarvan de tekst is gepubliceerd, bestaat uit vier deelen: de eigenlijke terugtrekking der vrijwilligers, de controle ter zee, de con trole in de lucht en de belligerentenrech- ten. De Spaansche regeering aanvaardt de voor het terugtrekken ontworpen regeling en zal loyaal medewerken aan de daad werkelijke uitvoering ervan. Zij vestigt de aandacht van de Britsche regeering op een punt, dat zij van belang acht: Het plan houdt in. dat de van het front teruggetrokken vrijwilligers getranspor teerd zullen worden naar de nabij Palos, Cartagena, Malaga en Cadix gelegen „con centratiezones". De regeering vraagt zich af of er verband bestaat tusschen de vast stelling dezer zones en het aantal vrijwilli gers. dat iederen dag moet worden terug getrokken. Zij gelooft, dat het aantal vrij willigers, dat aan haar zijde strijdt, 6.000 bedraagt, terwijl het cijfer voor den vijand nabij de 100.000 ligt. Daar de evacuatie dient te geschieden naar verhouding van het totale aantal vrijwilligers, zouden dus 1.000 man aan de zijde van Valencia terug getrokken moeten worden tegen 10.000 aan de zijde van Burgos. Volgens het plan zou echter de inscheping der aldus terugge trokken vrijwilligers binnen vijf dagen die nen te geschieden, en zullen de concentra tiekampen 3.000 dezer vrijwilligers kunnen bevatten. De regeering vraagt zich af. hoe men deze moeilijkheid zal kunnen omzei len. De regeering wenscht, dat de Mooren en vreemdelingen, die voor 18 Juli 1936 bij het vreemdelingenlegioen zijn ingelijfd en op het oogenblik buiten het terugtrekkings plan vallen, eveneens geëvacueerd worden. Vervolgens spreekt zij er haar verwonde ring over uit. dat niet de evacuatie van het oorlogsmateriaal wordt overwogen, want zij beschouwt dit als de belangrijkste vorm van buitenlandsche inmenging Het tweede deel van de nota handelt over de controle ter zee, die de regeering onvol doende acht. Zij spreekt er haar verbazing over uit, dat men permanente observatie posten heeft ingesteld in vier regeerings- havens en vier havens der rechtschen. Zij doet opmerken, dat de vier regeeringsha- vens de vier groote toegangspoorten tot haar grondgebied vormen, terwijl de re geering van Franco na de aanwijzing van vier havens op het rechtsche grondgebied nog een twaalftal belangrijke toegangswe gen overzee zal houden. De bombardementen op open steden. De ambassadeur der Barcelona-regeering heeft op het Foreign Office een nota over handigd, waarin Barcelona mededeelt, het voorstel te aanvaarden betreffende uit zending eener Britsche commissie van on derzoek naar de bombardementen op open steden. Voorwaarden worden niet gesteld. In het Britsche Lagerhuis heeft Butler over de Britsche oommissie van onderzoek naar de bombardementen op open steden in Spanje het volgende medegedeeld: De commissie zal bestaan uit twee En gelsche onderdanen, een gepensionneerd officier van de Royal Air Force en een actief artillerie-officier. Het gunstige antwoord van Franco be helsde nog een verzoek; De autoriteiten van Burgos wenschen n.l„ dat het onder zoek over breeder terrein zal worden uitge strekt. Op een vraag omtrent de bedoeling hier van, antwoordde Butler, dat de autoritei ten van Burgos wenschen, dat het onder zoek eveneens uitgestrekt zou worden tot andere wreedheden, die niet in verband stonden met luchtbombardementen. De rechtsche troepen, welke meer dan anderhalfjaar hun stellingen te Merida bezet hielden, hebben zich ontdaan van den druk. welke op dit belangrijke spoor wegknooppunt door de republikeinen werd uitgeoefend. Onverwachts werd een offen sief langs het spoorwegnet in de richting van Don Benito ingezet en het gelukte den Franco-troepen belangrijke plaatsen in te nemen; zij drongen door tot voorbij Castuera. De gevaarlijke front-inham werd hier door weggewerkt, de kaart geeft met een fijn gearceerd gedeelte de terreinwinst weer. Het oude front was zeer dicht bij de Portugeesche grens gelegen en het gevaar was niet ondenkbaar, dat de linkschen een wig hierin hadden kunnen drijven. Thans is dit gevaar geweken en rukken de natio- nalen op naar Cabeza en vervolgens naar Aimaden. waar rijke zilver kwikmij nen ge legen zijn. Tusschen Cabeza en Penarroya vormt zich wederom een nieuwe frontzak en hierin houden de linkschen stand bij Monterubio. Op de kaart zijn aangegeven de voor naamste plaatsen van beteekenis, welke in het opmarschgebied voorkomen: de pijltjes geven de richting aan van het offensief.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1