Waar de Vrouw belang in stelt Vacantie en onze schoonheid Bij komstigheden IEID5CH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 28 Juli 1938 Laat u verbranden, maar op een verstandige manier Hoe eenvoudige japonnetjes worden opgefleurd Spelletjes voor het strand Wie heeft de zijde ontdekt Baby gaat mee op reis Grapjes Een ding is vaak moeilijk te begrijpen: de meeste vrouwen willen dolgraag een mooi gelijkmatig bruine teint hebben, maar ze willen er niets voor doen, uitge zonderd misschien het vluchtig gebruiken van een beetje zonnebrandolie te pas of te onpas. Gek toch, en dat, terwijl ze voor alle mogelijke andere schoonheidsonder- deelen letterlijk alles overhebben! Is het zoo moeilijk om te verbranden? O neen, heelemaal niet, als u met een branderig, vlekkerig gezicht en een vuur- roode neustop genoegen neemt! Is het dan zoo moeilijk om mooi bruin te worden? Ook niet, maar het eischt eeni- ge voorbereiding en daarvan wilde ik u eens iets vertellen. In de eerste plaats moet u onthouden, dat men om een mooie bruine teint te krij gen, eindelijk al een poos van tevoren moet beginnen met een degelijke lichaams verzorging. Veel Parisiennes in Frankrijk is het zonnebad als bron van gezondheid en schoonheid tegenwoordig hoog in eere! beginnen reeds vroeg in het voorjaar haar ochtendgymnastiek voor het open raam uit te voeren en dan in een dun badpak, zoo dat de huid dan reeds den heilzamen in vloed der lucht ondergaat. En als haar eigenlijke vacantie is aangebroken, waar in ze definitief volmaakt bruin hopen te worden, hebben ze al een paar voorberei dende zonnebadj es achter den rug b.v. tijdens de weekends buiten. Deze kleine zonnebaden zijn juist zoo bijzonder goed voor de huid, mits we ze nemen zonder ons in te vetten. We moe ten er echter vroeg in den morgen bij zijn. vóór de zon haar grootste kracht heeft. De huid is dan al een beetje aan de vacan tie-zonnebaden gewend. In de eerste vacantiedagen moet u erg oppassen om niet door een te plotselingen overgang alles te bederven. Hoe jammer van de heerlijke vacantie, als die door verbrande, schrijnende plekken of een paar hoofdpijndagen al in het begin wordt bedorven! Soms wordt aangeraden het lichaam bij kleine gedeelten tegelijk aan de zon bloot te stellen, maar dit is een tamelijk lastige methode. Veel prettiger is het, het eerste zonnebad te nemen met een heel lichte ka toenen of crêpe badmantel over het zwem pak. Daarna een dag rust en vervolgens kunt u met de regelrechte zonnebaden be ginnen. Het eerste zonnebad moet om een goeden overgang te hebben! worden genomen om 9 uur in den morgen en mag niet langer dan een half uur duren. Den volgenden dag begint u om halftien te zonnen tot kwart, over tien, den derden dag van 10 tot 11 uur. Zoodra de zonnebaden een uur duren, moet u ook beginnen met de huid in te vetten en als u de hier beschreven voorbereidende maatregelen niet hebt ge nomen, dan natuurlijk reeds eerder. Als na een paar dagen de huid aan d,e bestraling gewend is, kunt u gerust ook om elf of zelfs om 12 uur het lichaam aan de zon blootstellen; langer dan een uur is echter nooit aan te raden. Een ding moet u niet vergeten: een gezonde, goed onder houden huid verbrandt altijd het beste. En een gezonde huid krijgt of houdt men op iederen «leeftijd door veel wasschen en borstelen, waardoor de doode cellen voort durend worden verwijderd. Er gaat. als u gezond bent, niets boven een koude afwas- sching iederen morgen! Hebt u op de een of andere manier - door een onvoorzichtigheid waarschijnlijk! toch een kleine huidverbranding opgedaan, wees dan verstandig en ga niet met het zonnebad door. Draag voor enkele dagen een shawl of lange mouwen of kousen dat hangt er van af waar de zonnebrand zich heeft voorgedaan en behandel de vurige plekken met geklopt eiwit, dat u er twintig minuten op laat indrogen. Daarna afbetten met rauwe melk en tenslotte met rozewater. Kleeding en gelaatszorg. Een kleine tip voor zorgelooze vrouw tjes, die dit zelf nog niet ontdekt hebben: Gebruik voor het zonnebad twee badcos- tuums met verschillend décolleté, die u om de beurt aantrekt. U krijgt dan geen leelijke witte strepen over rug en schou ders. En wist u.... dat de beste kleuren voor het zonnebad wit, hemelsblauw en heldergeel zijn? Dit zijn de drie eenige kleuren, die de ultra-violette stralen in haar geheel doorlaten! Vele dames dweepen met een zonnebril voor aan het strand of op de fiets. Nu, dit kan zijn voordeelen hebben en is zeker voor gevoelige gestellen die gauw last van hoofdpijn hebben, aan te bevelen. Bij het zonnebaden kunt u de bril echter beter achterwege laten, want natuurlijk blijven er leelijke witte kringen om uw oogen. Verstandig is het, tijdens het zonnebad de oogen te sluiten, dan worden de oogleden meteen mooi bruin. Het eischt een weinig zelfbeheersching, maar als u zich op de juiste manier hierop instelt, geeft het te vens een heerlijk gevoel van rust en ont spanning. Het is wenschelijk. voor de vacantie het gezicht een paar keer flink te stoomen boven warme damp. zoodat alle onreinhe den uit de huid verdwenen zijn. En denkt u er ook aan uw neus te beschermen? Dit lastige lichaamsdeel heeft de neiging, snel ler te verbranden dan de rest van het ge zicht. zoodat het gewoonlijk vuurrood wordt. Leg er dus zoo nu en dan een „neusje" van karton of maar heel ge woontjes een bananenschil op, dan bruint alles gelijk op. Gedurende de eerste zon nebaden moet de gelaatshuid worden in gevet, later kunt u dit gerust achterwege laten. Is 's avonds voor het naar bed gaan uw huid een beetje branderig, gebruik dan wat zacht crème of lauwe lanoline. Laat dit een kwartiertje zitten en bet voorzich tig na met rauwe melk. Laat geen gelegenheid voorbijgaan, uw gezicht aan den regen bloot te stellen. Niets is zoo uitstekend voor uw teint! FELICITAS. Een kraagje, een das, een corsagebloem. een lintje, een strikje. het lijkt alle maal klein en onbelangrijk, maar het is het niet. Althans niet meer in onzen tijd, nu het erom gaat, geheel correct en pre cies „juist" gekleed (te zijn! Een japon netje mag eenvoudig zijn dit is zelfs een groot voordeel mits de simpele ver siering. hierop aangebracht door de gar neering maar boeit door keurigheid en een beetje originaliteit. Beter dan een klaargekocht jabotje of versierinkje staat nog altijd iet» dat uzelf hebt ontworpen. Maar dat ls" natuurlijk niet ieder's werk Met een das, een strik gaat het gemakkelijk, maar wanneer we terechtkomen in de regionen van kant en Hollen is beter dan luieren en je blijft er jong bij. Geen heerlijker speelterrein dan het strand en geen prachtiger dagindeeling dan de regelmatige afwisseling van bad, zonnebad en spel. En dit niet alleen voor de kinderen, maar ook zser zeker voor vader en moeder, ja zélfs voor grootvader en grootmoeder, als die zoo verstandig geweest zijn hun lenigheid door de jaren heen een weinig te cultiveeren. De tachtigjarige koninklijke tennis speler Mr G. is een schitterend voorbeeld, dat alle „ja maar's" op dit gebied grondig tot zwijgen brengt, vindt U niet? We gaan dus in afwisseling met bad en zonnebad en met ons lees- en luieruurtje natuurlijk want dat mogen we zeer zeker ook hebben eens iederen dag min stens een uur spelen. Zoo'n uur vliegt om en het houdt ons fit, zoodat dat ellendige zout-zak-achtige gevoel, dat een echt .luie" vacantie met zich meebrengt, ons nooit besluipen kan. Hier volgen enkele spelletjes voor vol wassenen, waaraan natuurlijk ook de kin deren kunnen meedoen. Maar het is beter dat die apart spelen, dan ls er een juiste verdeeling van krachten en ze loopen ons rJet voor de voeten. Bal aanraken. Een zwaar karwei voor één van de spe lers n.l. degene, die in het midden staat, maar een echt luchtig ontspanningsspel letje voor de anderen. De spelers 5 tot 10 bijv. gaan m een kring staan en werpen elkaar een lee- ren bal toe. De speler in het midden moet probeeren. den bal in het voorbijgaan aan te raken Gebeurt dit, dan is degene, die het laatst gegooid heeft, af en.moet in het midden gaan staan. Gevonden voorwerpen De spelers gaan in een kring staan en leggen een aantal voorwerpen, bijv. bal len, taschjes. kranten enz om zich heen. n.l. tweemaal zooveel voorwerpen als er spelers zijn min één. Op vijf spelers dus negen dingen. Nu geven allen elkaar de hand en draaien vlug in 'n kringetje rond. Volgens oude Chineesche documenten zou de ontdekking van de zijde te danken zijn aan een der gemalinnen van den kei zer Hoang-Fi. die ongeveer 2000 jaar voor Chr. regeerde. Gedurende vele eeuwen heeft dan ook aan het Chineesche hof de gewoonte bestaan, dat de keizerin zich ieder jaar met groot gevolg in plechtigen optocht naar een der paleistuinen begaf, waar in een afgeschoten gedeelte de hei lige moerbeiboomen stonden, daar met een gouden sikkeltje een paar bladeren af sneed en deze aan de zijderupsen te eten gaf De zijdeteelt werd het eerst ln Europa ingevoerd doordat Chineesche bedelmon niken in hun holle wandelstokken de co cons naar Constantinopel vervoerden. tulle, vaak te zamen met organdie en zijde verwerkt, dan wordt het lastiger Onze teekening geeft u een kleine op wekking door u enkele „bijkomstigheden", die treffen door hun eenvoud en keurig heid, te laten zien Beneden: een orlgineele horizontaal ge- strikte zwarte of donkerbruine das op een groene Japon en daarnaast kraagje van wit piqué met gekleurde schulpjes. Boven: Jabot in drie kleuren mauve, bloemen van witte of gekleurde organdi versieren een donker japonnetje in twee kleuren; opgenaaide banden van roode en blauwe afzij op een zwart toiletje en het zeer moderne opstaande witte kraagje, dit- ZONDAG: Vermicellisoep, Kalfsfrican deau, Snijboonen, Aardappelen, Meloen. MAANDAG: Koud kalfsvlecsch, Sloofsla, Aardappelen, Koude rijstebrij met gestoof de boschbessen. DINSDAG: Gekookte bot. Zure Saus, Aardappelen, Kropsla, Havermoutpap. WOENSDAG, Macaroni met poulet en witte saus. Gestoofde tomaten, Wentel teefjes. DONDERDAG: Gehakt, Worteltjes, Aard appelen, Ohocoladevla. VRIJDAG: Zalm uit blik. Kropsla met mayonnaise, Aardappelen, Trommelkoek. ZATERDAG: Dikke tomatensoep, Panne koeken, Vruchten. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Groentesla, Gekookte aardappelen, Boter, Maizenapudding met gestoofde ver- sche pruimen. 2. Gevulde eieren. Rijst, Kerrysaus, To- matensla. Drie in de pan. 3. Macaroni-schelpen met kaas, Stoofsla in vuurvasten schotel met bruine boter, Aardappelen, Hangop met beschuit en suiker. 4. Magere tomatensoep, Gebakken eieren, Komkommer en kropsla, Aardappelen met boter, Citroenrijst met vamllevla. FRISSCHE TOESPIJZEN VOOR WARME DAGEN. maal met zwarte strikjes afgewerkt. Maak het het kindje en uzelf wat gemakkelijk! Augustus, de vacantlemaand bij uitne mendheid! Nu is het overal druk en vol. „Gezellig" vindt de een, „vreeselijk" klaagt de ander. Hoe het zij, het kan zijn, dat u juist in deze maand vacantie krijgt en dat u besloten zijt baby mee te nemen Nu gaat het er natuurlijk om. het kindje zooveel mogelijk te laten genieten en zoo weinig mogelijk te doen lijden door de reisver- moelentssen. Laat ons eens kijken wat we 1 hiervoor kunnen doen. We maken een klein hangmatje of een rcisbrancard Deze voorwerpen zijn alle bei zeer practisch en wat zoo prettig is: we kunnen ze zelf maken. Op een oogenblik geeft iemand, die niet meespeelt een teeken bijv. een fluitsig naal. de spelers laten elkaar los en rapen de voorwerpen vlug op. Ieder probeert er twee te pakken te krijgen; degene, die er maar één heeft is af en mag niet meer meedoen. De speler, die het langste aanblijft, heeft het spel gewonnen. Touwwspringen Voor dit spel moet men een beetje spor tief zijn. De spelers gaan in een kring staan en een van hen laat een bal aan een eind touw in het rond slingeren. De anderen moeten telkens als de bal langs hen scheert eroverheen springen. Dit ver- eischt van allen wat vlugheid en van den „slingeraar" vrij wat handigheid. Ballenwedstrijd. Hiervoor heeft men twee ballen noodig en een even aantal spelers. De eene helft behoort tot partij A. de andere tot partij B. Men kan het verschil aangeven, door bijv. de spelers van partij A. een zakdoek om den arm te binden. Nu gaan allen in een kring slaan; om de beurt een speler van partij A en een van partij B. Iedere partij krijgt een bal en laat dien vliegensvlug onder zijn eigen leden rond gaan, belde in dezelfde richting. Er komt een oogenblik, dat een der ballen den an dere heeft ingehaald en dan heeft die partij gewonnen. Het reishangmatje: een uitkomst voor baby. Het hangmatje is uitstekend geschikt voor een zuigeiin- getje: Man kan het ln de coupé ophangen, iusschen de twee bagagenetten in en als hel kindje er warmpjes toegestopt in ligt, zal het even heerlijk slapen als thuis ln de wieg en geen gevaar loopen. eruit te vallen. Voor het hangmatje hebt u noodig een stuk grof katoen, zeer stevig natuur lijk, in groen, blauw of rood. Geeft u echter de voorkeur aan gebloemd cretonne, dan moet de stof dubbel worden genomen. U knipt de stukken volgens het schema, dat u hier ziet. De halfcirkelvormige zijkant Het komt terecht! Aanbidder: ..Ik heb de eer, U om de hand van uw dochter te vragen, maar ik moet bekennen, dat mijn inkomen ln verhou ding tot de vurige liefde, die ik voor haar koester, gering is". Haar vader: „O, die verhouding komt in den loop der jaren wel terecht!" Onder vriendinnen. Eva: „Je verbeeldt je toch zeker niet, dat je een schoonheid bent, wel?" Nora: „Nee hoor: Maar jouw ouders moeten wel dol op kinderen zijn geweest, dat ze jouw hebben grootgebracht!" Een kansje. Mevrouw Pietersen: „Ik heb de papegaal nu al meer dan twee jaar en hij heeft nog geen woord gesproken!" Mijnheer Pietersen: „Me dunkt, je moest hem eens een kansje geven!" wordt natuurlijk tweemaal geknipt. Als u de stukken aan elkaar hebt genaaid en de randen met zoomen afgewerkt, naait u de zoomen aan één kant dicht en schuift er kleine latjes in, dat geeft meer zekerheid. Het andere einde van den zoom wordt met een drukker gesloten. Wilt u het hang matje opvouwen om het in den koffer te kunnen meenemen, dan haalt u de latjes bijv. houten gordijnroetjes eruit. Ver volgens bevestigt u aan de vier hoeken van de hangmat vier stevige banden van 2 c.M. breed, die u zelf kunt maken van dub belgevouwen piqué. De banden moeten 50 c.M. lang zijn en ultloopen ln S-vormige haken, waarmee u het hangmatje ophangt. Vergeet vooral niet een zeiltje onder baby te leggen! Voor grootere kinderen zal een brandcardje meer geschikt zijn. Het moet iets langer zijn dan de afstand tusschen de twee ban ken in de coupé. U maakt het van twee stukken hout, lang pl.m. 90 c.M. (bezem- slokken, die u even met lakverf een pret tig kleurtje geeft, zijn heel geschikt! k» waartusschen u stevig katoen spant, dat met spijkertjes wordt bevestigd. De lap ka toen moet dezelfde kleur hebben als de stokken en 85 bij 75 c.M. groot zijn. Als hel doel van de reis bereikt ls, rolt u het gevalletje op en bindt het op een koffer en het veroorzaakt daar absoluut geen last. De volgende week een paar eenvoudige tips om baby's verblijf buiten zoo prettig mogelijk te maken. Vanilierijst met gestoofde boschbessen, Benoodigdheden 6 personen1 L. melk, 150 gr. rijst, 1/4 stokje vanille, 50 gr. suiker zout. 1 pond boschbessen, suiker, sago. Bereiding: De melk met de vanille en zout aan de kook brengen, de gewasschen rijst er in strooien en onder af en toe roe ren gaar laten worden. Kooktijd 1 uur. De suiker er doorroeren, vanille verwijderen en als de rijst wat afgekoeld ls ze overdoen in een glazen schaal. De boschbessen uit- zoeken, wasschen en met een klein beetje water aan de kook brengen. 5 minuten door laten koken, dan niet te dik binden met wat aangemengde sago en op smaak me: suiker afmaken Als de compote afgekoeld is op de rijstebrij scheppen. Griesmeelpudding van versch fram bozen en bessensap (rödgröd). Benoodigdheden (6 personen): plm 1'- pond bessen en 2 ons frambozen samen met wat water verdund, 1 L. sap, 120 gr. gries- mee, plm. 200 gr. suiker. Bereiding: De bessen en frambozen uit zoeken en wasschen, ze met wat water aan de kook brengen, 5 minuten door laten koken en alles overgieten op een haren zeef. Het sap meten en aanvullen met water tot men 1 L. heeft. Daarna weer aan de kook brengen, griesmeel en suiker, die droog door elkaar geroerd zijn er in strooien en de massa inkoken tot pudding- dikte. De pudding met de garde van het vuur kloppen tot de kleur lichter wordt, dan in den omgespoelden vorm overdoen. Dunne room er bij presenteeren. Wil men de massa niet als pudding eten, dan neemt men op 1 L. sap 60 70 gr. griesmeel en doet dit over in een vlaschaal Voor 6 personen heeft men dan voldoen- l de aan 3/4 L. Van 3/4 L. melk maakt men vanlllevla, die geschept wordt. Voor de vla: Benoodigdheden: 3/4 L. melk 1 ei, 30 gr. maizena, 60 gr. suiker, vanille BereidingDe melk met de vanille en het zout aan de kook brengen en '/i uur laten trekken. Het ei met de suiker uitroeren, de maizena toevoegen en zooveel warme melk dat de massa goed voorverwarmd ls. Dan bij de melk gieten en de vla door laten koken. De vanille verwijderen, de vla onder nu en dan roeren af laten koelen om het vormen van een vlies te voorkomen en op de rodgröd scheppen. Vanillevla met bramencompóte. Benoodigheden 3/4 L. vanillevla (zie vorig recept), 1 pond bramen, plm. 90 gr- suiker, sago. Op de gewone manier vanillevla maken, en als ze koud is overdoen in een vlaschaal. De bramen voorzichtig wasschen en met suiker bestrooid plm. 1 uur laten staan. Het uitgeloopen vocht er afschenken, bin den met wat aangemengde sago en warm over de bramen heen gieten De vanillevla er mee bedekken Deze compote kan ook gegeven worden bij y ries- mecl- en maizenapudding, of bij koude vanilierijst. Sla van verschillende groenten met mayonnaise. Dit gerecht kan aan de koffie gegeven worden, of als hoofdschotel bij een vegeta- rischen maaltijd. Men kan hiervoor aller lei groenten gebruiken, juist de zomer groenten zijn hiervoor heel geschikt. Na tuurlijk kan men ook verschillende combi naties maken. Een lekkeren schotel maakt men op de volgende manier: pond sla- boontjes afhalen en in stukjes snijden, 1 bos wortels schrappen en in plakjes snij den. 1/4 bloemkool in kleine stukjes ver deden. Deze groenten met elkaar in weinig water met zout bijna gaarkoken af Sie'?.n en af laten koelen Een komkommer -'.lul len en in plakken snijden met wat zout weg zetten. 3 of 4 tomaten overgieten met kokend water, schillen en in plakken snij- den. Met peper en zout bestrooid wegzet- ten gedurende plm. V» uur. Alle groenten behalve tomaten met. ma; inaise vei men gen. zoodat de smaak goed is Overdoen 'P en platten schotel of in 'n slabak, de plak ken tomaat er als een rand omheen le88eIj Naar verkiezing pommes frites of gebakte» I aardappelen er bij geven. 43

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 12