Leidsche wandelaars in goede conditie LEID5CH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 28 Juli 1938 SPORT LUCHTVAART De vierdaagsche te Nijmegen VOETBAL. Jaarvergadering Leidsche Voetbalbond. Een ongewoon korte bijeenkomst. De Leidsche Voetbalbond hield gister avond zijn, door afgevaardigden van 32 der 34 aangesloten clubs bezochte jaarlijk- sche algemeene vergadering in den foyer van ,,Den Burcht" onder voorzitterschap van den heer P. H. Steenhauer, die zich in zijn welkomstwoord in het bijzonder richt te tot het lid van verdienste, den heer Van der Meer. Spreker zelde dat men een goed jaar achter den rug heeft, hoewel het spel over het algemeen nog te ruw is geweest. Ter bestrijding van dit euvel riep hij aller medewerking in. De heer Dijkman las ver volgens de notulen, die werden goedge keurd, evenals het jaarverslag van den heer Caro, waaruit wij reeds het een en ander hebben vermeld, en de daarbij be- hoorende verslagen der diverse commissies. De heer Caro, aan wien door den voorzit ter warme hulde werd gebracht voor zijn verdienstelijk werk voor den bond, lichtte nog toe dat de financieele toestand wel be langrijk gunstiger is geworden, doch 'dat het saldo van f. 649 22 feitelijk iets ge flatteerd is. Immers verleden jaar was er, bij het opmaken van het verslag, heel wat meer te vorderen dan thans, waardoor de cijfers niet volkomen den voortgang weer geven. In werkelijkheid bedraagt deze on geveer f. 412, in plaats van f. 625, zooals men bij lezing van het huidige verslag misschien denken'zou. Voornamelijk is de vooruitgang te danken aan het feit dat de kosten voor den bondenwedstrijden veel lager geworden zijn terwijl de inkomsten aan boeten zijn gestegen. Ingekomen was een voorstel van D.V.S. om aan art. 19 van het Hulsh. Reglement het volgende toe te voegen: „Candldaatstellingen moeten uiterlijk een week vóór de algemeene vergadering bij het secretariaat zijn ingezonden. Elke candldaatstcliing moet vergezeld gaan van een bereidverklaring van den betrok ken persoon, dat hij de candidatuur aan vaardt!'. De heer Piket herinnerde als toelichting aan het gebeurde van het vorige jaar toen niemand een candidaat had gesteld in de vacature-Van der Meer en de verkiezing werd uitgesteld en schriftelijk plaats vond, De clubs kregen alsnog gelegenheid can- dldaten te stellen, en dat gebeurde ook. doch D.V.$. acht dit onjuist. Men heeft vóór de vergadering ruimschoots gelegen heid tot overleg en kan er dan op de ver gadering zoo noodig over discussieeren. Daartoe is het vorig jaar geen gelegenheid geweest. De voorzitter verklaarde dat het bestuur volkomen accoord ging met het voorstel, dat hierna met algemeene stemmen werd aanvaard. Op voorstel van het bestuur werd ver lorens besloten tot vaststelling van een /ubileumfonds voor de viering van het 40- jarigr bestaan ln 1943 en tot storting van een bedrag van f. 200 uit de kas in dat fonds. De heer Van der Woerd merkte nog op dat het ook gewenscht was het 35-jarig be staan niet geheel ongemerkt te laten voor bijgaan, doch hij kreeg uit de vergadering geen steun. Bij de bestuursverkiezing werd de voor zitter, de heer Steenhauer, bij acclamatie herkozen, evenals het bestuurslid, de heer C. J. Metsoh. In de kascommlssie werden benoemd de heeren Burggraaf, Vos en Hüner. Na een korte pauze (omdat de vergade ring anders te vroeg beëindigd wasging de voorz. te ongev. kwart over negen over tot de gebruikelijke plechtigheid van de uitreiking van de L.VB.-Sleutels (gewon nen door Zuiderkwartier), den Zaterdag- middagbeker (gewonnen door Quick Boys) en de diverse medailles. Slechts drie gegadigden gaven zich op voor de rondvraag. De heer Piket (D.V.S.) vroeg naar de schorsing van een tweetal leden, waarop van de bestuurstafel geant woord werd dat deze geschied was omdat zij in den zomer voetbalwedstrijden hadden georganiseerd hoewel zulks door den bond verboden was. De heer Piket vroeg clemen tie voor de geschorsten, die niets anders hebben gedaan dan te voldoen aan het verlangen van tientallen jongens, die ook in den zomer gaarne willen voetballen. Spreker vroeg het bondsbestuur zelf de raak voor zomermaanden te organiseeren. Voetbal in den zomer is toch niet tegen te houden. De heer Teeuwen (Lugdunum) reide dat zijn vereeniging het voorstel van Óen heer Piket ondersteunde, waarop de voorzitter antwoordde dat het bestuur de raak nog eens onder de oogen zien zal. Accoord werd gegaan met het idee van den heer Van der Woerd om deze kwestie (eventueel in den loop van het volgende seizoen) in een aparte vergadering te be spreken. De heer Van der Woerd (Zuiderkwar tier) drong er hierna op aan ook een prijsje beschikbaar te stellen voor den tweeden finalist in den strijd am L V.B.- sleutels en Zaterdagmiddagbeker, hetgeen van bestuurszijde goedgekeurd werd. Tevens zal jaarlijks een diploma uitgereikt worden aan de winnaars van sleutels en beker. Aan den heer Swanenburg (Leidsche scheidsrechters-vereeniging) werd mede gedeeld op diens vraag dat door scheids rechters (tevens L.V.B.-leden) geen voor stellen kunnen worden ingediend ter alge meene vergadering, behalve dan dat zij 'hij minstens 5 man) candldaten kunnen stellen voor het bestuur. De heer Swanenburg verzocht verder j voor de scheidsrechters een embleem be schikbaar te stellen, hetgeen overwogen worden zal. Eveneens zal het bestuur, op aandringen van den heer Bezemer 1 A. R. c 1 rijn gedachten laten gaan over het '■'«rplichtend stellen van het uitkomen in sportcostuuum door de arbiters. De heer Steenhauer sloot hierna om kwart voor tien deze vergadering. WATERPOLO. A.Z.C. I—L.Z.C. I 1—9. Voor dezen vrlendschappeiijken wedatryd be stond van de zijde van het publiek nog al wat belangstelling. Zooals algemeen werd verwacht konden de A.Z.C.'ers het niet houden tegen L.Z.C.wat zich dan ook demonstreerde in een waren doelpuntenregen van 19. Al leek het spel van A.Z.C. ln het begin nog al bemoedigend, daar na een doelpunt, van L.Z.C. door Tim dadelijk de gelijkmaker kon worden gemaakt, direct hierop lieten de be zoekers een spel zien waartegen A.Z.C. niet be stand was. De linksvoor van LZ.C. scoorde niet minder dan drie doelpunten achter elkaar, ter wijl voor de rust door den midachter en mld- voor nogmaals werd gescoord 1—6. Ook na de rust bleven de bezoekers ln den aanval en werden door hen nog drie doelpunten gemaakt, waarna het einde kwam met een 19 neder laag voor A.Z.C. A.Z.C. II en L.Z.C. II leverden een bijna gelijk ^pgaanden strijd. Vooral ln de eerste helft was A.Z.C. II steeds ln den aanval, al wist zij geen doelpunten te maken. De rust kwam dan ook met een gelijken stand 00. Na de rust begon A.Z.C. weer goed te spelen, waarbij vooral het werk van Raaphorst opviel. Doch door het uitstekend bewaken van de be zoekers kreeg de Leidsche doelman het ge makkelijk. Vlak voor het einde gelukte het L.Z.C. door haar midvoor te scoren 01. Met dezen stand kwam dan ook het einde. Hierna speelden de dames van A.Z.C. tegen die van L.Z.C. De eerste helft verliep vrij vlot. Hierbij werd door mej. v. d. Berg een doelpunt gemaakt. 10. A.Z.C. blec-f daarna ook het meest in den aanval waarbij door Truus Bonte nog voor de rust 20 kon worden gemaakt. Na de rust was er echter geen sprake meer van polo-spel en geleek het meer een water ballet. De bal scheen dan ook voor de dames steeds zwaarder te worden daar geen enkele goede worp meer werd gedaan. De bal werd wel heftig aan weerszijden betwist doch door het onvoldoende gooien kwam hier niets van terecht. Zonder verdere doelpunten kwam aan deze waterspartelpartij een einde. BESLISSINGSWEDSTRIJD A.Z.C.—ELFHOEVEN. Doordat Elfhoeven uit Reeuwljk den polo wedstrijd tegen H.G.A. te Den Haag met 10 heeft gewonnen en hierdoor dus een gelijk aantal punten kreeg als A.Z.C. Alphen), zul len Elfhoeven en A.Z.C. een beslissingswed strijd om het kampioenschap moeten spelen. WIELRENNEN. De Ronde van Frankrijk. BOSKOOP I—ELFHOEVEN II 3—0. Boskoop I heeft haar laatsten competitiewed strijd gespeeld tegen Elfhoeven II en zij heeft ook dezen wedstrijd in winst weten om te zetten. Zoodoende heeft ze den eeretitel onge slagen weten te behalen. Als scheidsrechter H. de Jong beginnen laat, blijkt Elfhoeven over zes spelers te beschikken en laat Boskoop een man uitvallen. Weldra ontwikkelt Boskoop een aardig spel en ontkomt hei Elfhoevendoel op fortuinlijke wijze aan doorboring. Dan plotseling krijgt Schouten den bal toegespeeld en hij geeft met een prachtig schot Boskoop de leiding. Hierna ontlaat zich een zware regenbui, waarvoor het publiek weg vlucht. Als Pluvius eenigszins tot kalmte komt. wordt het spel hervat. Fel dringt Boskoop haar tegen standers terug en weldra is het 2—0 Dan valt weer de regen in stroomen neer. maar het spel gaat door. Goed wordt aan beide kanten ge speeld. Boskoop is echter ontegenzeggelijk dc meerdere. Eens zien we het heele team op het Elfhoeven-doel aam-ukken en het is Van den Bosch, die met een goed gericht schot er 3—0 van maakt. Terwijl de regen nog steeds neer- plast komt weldra het eind en heeft Boskoop na twee jaar het ongeslagen kampioenschap van den kring Gouda behaald en openen zich voor haar de poorten van den K.N.Z.B. Een boemeltempo. De achttiende étappe van de ronde van Frankrijk, welke gisteren van Straatsburg naar Metz over 186 km. werd verreden, le verde geen bijzondere moeilijkheden op. Vrijwel voortdurend ging het over een vlak parcours en in verband met de warmte en de stoffige wegen werd er een boemeltempo aangenomen, dat bijna nooit boven de 25 k m. uitkwam Degenen, die bandbreuken be kwamen, konden met behulp van anderen gemakkelijk weer bijkomen. Eenmaal leed Vervaecke bandbreuk, maar Bartali dacht er niet aan te trachten zijn voorsprong door een uitlooppoging te ver- grooten. Dit boemeltempo was oorzaak, dat Anton van Schendel, die gistermorgen on danks hevige pijnen aan schouder en rech terarm toch maar op de fiets was geklom men. niet al te veel achter geraakte. Alleen toen in het laatste gedeelte van de étappe het tempo wat verhoogd werd, kon onze landgenoot het niet volgen. Middelkamp en Hellemons bleven echter by hem en tezamen kwamen zy Metz bin nen, slechts ruim tien minuten later dan de winnaar en het groote peleton. Reeds eergisteren lieten wij uitkomen, dat van Schendel toen hy even bulten Belfort zoo ernstig gevallen was, met enormen moed is doorgereden om niet uit te vallen. Gisteren leed hij misschien nog wel ergere pynen, doch niettemin heeft hy wederom door gezet. Vlak voor Metz waren enkele renners definitief uit het peleton gesnapt. In de straten van de stad werd om de overwin ning gestreden en de snelle Marcel Kint slaagde er in zijn derde sprintoverwinning te behalen. Het is wel opmerkeiyk. dat deze Belg van de vyf laatste étappes er drie heeft kunnen winnen. Overigens is de étappe van gisteren ook door een Belg gewonnen. De koerscommis- sarissen hebben hun beslissing herzien, waarbij Masson en Weckerling tezamen op de eerste plaats werden gezet. Weckerling werd tweede, de Belg eerste. De uitslag luidt: 18e étappe StraatsburgMetz 186 km. 1. Klnt. 5 uur 43 min. 27 sec. 2. Le Guevel, 3. Leducq, 4. M. Clemens, 5. Fontenay, allen zelfden tijd. 6. Mersch 5 uur 43 min. 40 sec. 7. Servadei. 8. Egli. 9. Frechaut. 10. 36 renners, waaronder Bartali, Ver vaecke, enz. 51e Middelkamp 5 uur 54 min. 35 sec. 52e Hellemons en van Schendel 5 uur 54 min. 35 sec. Algemeene rangschikking: 1. Bartali 127 uur 22 min. 42 sec. 2. Vervaecke 127 uur 43 min. 59 sec. 3. Cosson 127 uur 52 min. 43 sec. 4. Vissers 127 uur 59 min. 19 sec. 5. M Clemens 128 uur 6 min. 23 sec. 6. Vicini 128 uur 11 min. 38 sec. 7. Lowle. 42e. Middelkamp 130 uur 9 min. 23 sec. 50e. van Schendel 130 uur 45 min. 14 s. 55e. Hellemons 132 uur 20 min. 44 sec. BILJARTEN. PARDON—BEUK. De in Zomerzorg gespeelde partij tusschen Pardon en Beuk had het volgende resultaat: Pardon 500 39 88 12.82 Beuk 281 39 45 7.25 TENNIS. OM DEN DAVISBEKER. Loting Europeesche finale. De finale der Europeesche zone voor den Davisbeker wordt morgen. Zaterdag en Zondag a.s. te Berlijn gespeeld, waarbij Duitschland en Zuid-Slavië eikaars tegenstanders zijn De loting voor deze ontmoeting had het vol gende resultaat: i Morgen: HenkeiPuncec, gevolgd door Von MetaxaPallada. Zaterdag: Henkei en von Metaxa tegen Kukuljevic en Mitic. Zondag: Henkei—Pallada. gevolgd door von Metaxa—Puncec. DUIVENSPORT. DE ZWALUW (VOORSCHOTEN) Wedvlucht met jonge duiven vanaf St. Kath. Wavre 'België). Afstand tot het hok van de eerste prijswinnaar 118.63 K.M. De duiven werden om 7 uur 5 min. met Noordelijken wind in vrijheid gesteld. De eerste prijswinnaar be reikte het hok om 9 uur 12 min. 22 sec. en had met een gemiddelde snelheid van 931.4 M. per minuut gevlogen. De laatste prijswinnaar werd om 9 uur 56 min. 56 sec. geconstateerd. De prijzen werden als volgt behaald: J. Ver- I hoeven 1. 7. 16; G. A. v. Adrichem 2. 5. 6; N. N. 3; J. Caspers. Stompwijk. 4. 13, 15; H. H. J. v. Klaveren 8, 10; V. Pierlot 9. 11. 14, 17; G. Zwaan 12. JEUGDKAMPIOENSCHAPPEN. Te Apeldoorn zijn de jaarlijkschc wedstrijden gehouden om de nationale jeugdkampioen schappen. De laatste uitslagen waren. Jongens-enkelspel: Demi-finale Bosschaart sl. Borgeslus 61. 62. Wilton sl. Akkersdijk 4—6. 6—3, 6—3. In de finale slaagde Bosschaart na een span nende partij er in te winnen van Wilton. De eerste set verloor hij met 46. Doch de beide volgende won hij met 63 en 75. waarmede hij beslag legde op het kapioenschap. Meisjes-enkelspel: Demi-finale: Felix sl. Thonus 8—6, 60. De Roos sl. Dlemer Kool 7—5, 6—4. In een zeer aantrekkelijken eindstrijd, waar van het publiek ten volle genoot sloeg mej. Felix met 86. 63 mej. De Roos en veroverde daardoor den titel. Hbld. Amsterdamsche sportvliegers zijn Hagenaars te slim af. OLYMPISCH NIÉUWS. JAPAN NAAR DE SPELEN TE HELS1NGFORS. Het Japansch olympisch comité heeft beslo ten een team naar de Olympische spelen in 1940 te Helsingfors te zenden. BOKSEN. FREDDIE STEELE GESLAGEN. Te Seattle ((Amerika) verloor dc wereldkam pioen in het middengewicht Freddie Steele, te gen wien van Klaveren binnenkort hoopte uit te komen, in de eerste ronde door k. o. van zijn landgenoot Al Hostak. Dit gevecht ging om den titel, zoodat Hostak wereldkampioen werd. In totaal zijn er 44 uitvallers. NIJMEGEN. Woensdagavond. (Van een bijzonderen medewerker). Dinsdagavond hebben wij or.s, n-t het schrij ven van onzen vorigen brief, nog geruimen tijd in de gebouwen opgehouden en hier en daar een kijkje genomen. Ook al omdat het weer de menschen by honk hield, was er in de cantine een band ondergebracht van een zeer uitgebreide samenstelling. De musici wa ren keurig in costuum gestoken en wisten door het ten gehoore brengen van de meest popu laire liederen de stemming er maar al te wel in te houden. Voor dansen, wat vroeger altijd plaats had. was er uit den aard der zaak nu geen ruimte. Maar gezongen is er uit volle borst. heer Goudsmit. die niet op een zoodanige snelle verplsatsing is ingesteld, gezelschap. Druten was vlug bereikt. Onder de velen die zich op den weg bevonden waren ook de Fran- schen, zeven in getal, die het nog al koud hadden. Het zijn pientere kerels die langs den weg rennen met korteren pas dan wij. Hollan ders, meer rust behoeven en niet eerder terug zyn. Na thuiskomst hebben wij onze vermoeide ledematen op de treden van een auto gevlijd en met een achterspatbord als een steuntje in den rug, het levendige schouwspel in het oog genomen. Dat komen der deelnemers neemt uren in beslag en is een kijkspel op zich zelf. Zuster de Graaf kwam met een vitaliteit binnen om er jaloersch op te zyn. Niet minder Juf Steffelaar van Brunhilde, wier aanwezig heid we wel hadden vermoed. Achtereenvolgens zagen wij de reeds eerder genoemde heeren met uitzondering van mr. Goudsmit binnen komen, allen perfect in con ditie. Mr. Goudsmit was zoo wys geweest er wat langer over te doen. Ook ..Pro Patria" onder leiding van zyn commandant H. Colen brander mocht gezien worden. Kranig kwamen ze binnen. Ook dit was. war. men noemt. af. De heer Jansen van de P.T.T. was al eerder NEERLANDIAL. D. De gisteren gespeelde wedstrijd Neerlandia D. eindigde in een 5—1 overwinning van L- D Rust 3—1. nederlaagwedstrijden d.s.o. A s. Zondag speelt om 12 uur d.S.o. iii tegen «•VS. III en om 2 uur d.s.o. ii-H.v.s. i. Twee Leidenaars op stap; links de heer Joh. v. d. Berg en rechts de heer J. Oosterdag. Toen het weer opknapte hield een kapel er in een muziektent den gang in met daverende knalnummers. Tegen half elf zocht ieder, na een meewarigen blik in de richting van de sterren te hebben geworpen, de veeren weer op. Te 5 uur gingen wij vanmorgen de poort uit naai' Druten, een heel eind zoo in den vroe gen ochtend. De omgeving van het land is daar ongeveer gelijk als bij ons het polderland. Weiden afge wisseld echter door vruchtbaar land, vee en vruchtboomen. Op den weg naar Druten kwamen wij al dra in contact, met de afdeeling Leidsche politie, die er ook ditmaal weer als de kippen bij was, alsmede met de heeren Goudsmit. W. en J. v. d. Linden. De heer W. v d. Linden trok later met dc politie op en is daar dan ook by gebleven. De heer J. v. d. Linden hield den Reünie t« Druten. Druten is de eerste rustplaats voor de meeste Leidsche 55 K.M. deelnemers en het duurde dan ook maar kort of een groot deel van onze mannelijke deelnemers zat daar om den grooten stamtafel in de meest nonchalante houding gezellig de boterham te verwerken, onder het genot, van warme melk of chocomel. Hier en daar moest een pootje opgelapt wor den en moesten wat beenen bijgewreven wor den. Tot hier was het weer minder prettig, wel geen regen, maar de lucht dix oewolkt en voor den tijd van het jaar waterkoud. Aan klachten was er geen gebrek. De heer Hendriks verrichtte den dienst van E.H.B.O.. wel een 1 bof dat hij ons behulpzaam heeft willen zijn. In ons rusthuis waren buiten de eerstge- noemden en de politiedeelnemers ook de opper- wachtmeester J. Quyst van het 6e R.V.A.. de 1 heeren Joh. v. d. Berg en J. Oosterdag (van j de P.T.T.) aangeland. De heer v. d. Berg be diende als van ouds weer de piano. Verder waren er de heeren C. de Ruyter en W. C. de Wekker. Na de moede beenen weer in beweging té hebben gezet, ontdekten wij onder een lommer rijken boom. op een ronde bank. de heeren Paulides en W. C. Plezier Sr. die een flcschje melk zaten te verschalken. De heer A. Plezier Jr. was wegens voetge- I brek iets achtergebleven. Dat komt wel meer voor. voor hen is het dan maar zien bij te komen. Pfuiflyk en Bergharen waren spoedig bereikt. Daar rende ons de heer De Jager van de Burgerwacht voorbij, die blyk gaf met een hem onbekenden politieman wandelvriendschap te hebben gesloten. Het ging hem best. naar den zin en hij vertoonde geen spoor van ver moeidheid. Door naar Wichen. langs betrekkelijk goede wegen. Gelukkig door de omstandigheden geen stof. Maar DrutenWichen is een behoorlijke afstand, welke vroeger in twee etappes werd afgelegd, doch nu door het betrekkelijk koele weer in eenmaal kon worden afgelegd. Het weer klaarde prachtig op en het zonne tje kwam er tegen onze verwachting in mooi door. Allen knapten er zichtbaar van op. In Wichen werd weer rust gehouden en ook naar gelang van aankomst was hel weer ver trekken door vrywel alle genoemde Leidsche deelnemers. Het spreekt van zelf. dat wy langs den weg meepikten hetgeen spontaan werd aangeboden, van Maggi tot dropjes en van bananen tot voetpoeder. Van Wichen uil werd het laatste eindje kort en zonder ongelukken bereikten allen, de een meer. de ander iets minder goed. de eindstreep. By het komen op den Graafschen weg ontdek ten wij mej. J. Lemmers, geflankeerd door de heeren J. Heusch en A. v. d. Horst, Door mid del van een mondharmonica hield mej. Lem mers er den gang dapper in. Onderweg zagen wij ook mevrouw en den heer Krijgen uit Oegstgeest, die in gezelschap van de dochter van den heer van Breda van de N.Z.H.T. de verrichtingen van Pa in oogen- schouw kwamen nemen. Maar Pa was de heele familie te vlug af en zat op dat tijdstip vermoe delijk al te Nijmegen in het bad om zich op te frisschen. Geslaagde „herkenningsvlucht" van de V.O.S. Gisteravond organiseerde de vrijwillige orga nisatie van sportvliegers (V.O.Sj voor de tweede maal een herkenningsvlucht. De eerste maal. in Maart van dit Jaar. moest een aantal sportvliegers zich van Ypenburg naar Schiphol begeven, zonder door een groep sportvliegers, die van het hoofdstedelijke vliegveld opstegen, gesignaleerd te worden. Dit signaleeren. ge schiedde door groote cijfers op de neuzen der vliegtuigen aangebracht, welke op 200 meter af stand leesbaar waren. Twee Haagsche vliegers slaagden er toen in ongemerkt op Schiphol te komen. Ditmaal was de beurt aan Amsterdam en door een slimme krijgslist slaagden alle vijf deelnemende Amsterdamsche machines er in op Ypenburg te landen, zonder door de acht ..verdedigende'' Haagsche vliegtuigen herkend te worden. De Hagenaars hadden een waar vangnet om Ypenburg heen geconstrueerd, waarbij ieder van de acht vliegtuigen een secter had om te verdedigen, terwijl de grensgedeelten extra ver sterkt waren. Dit systeem faalde evenwel tegen de door Amsterdam toegepaste list. De machines van Schiphol begaven zich n.l. allen gezamen lijk achter elkaar, alleen met een hoogte-ver schil van pl.m. 100 meter, op weg vla Haarlem en Noordwyk, waar zij natuurlijk door het daar opgestelde Haagsche vliegtuig werden gesigna leerd. Dit vloog evenwel veel te laag pl.m. 400 meter en toen de bestuurder de Amster damsche machines boven zijn hoofd zag. gaf hij onmiddellijk vol gas om op hoogte te komen, doch toen waren alle Amsterdammers er net doorheen geglipt en konden zonder herkend te worden, op Ypenburg landen. De andere Hage naars bleven nog geruimen tijd in de lucht, maar toen ze niets zagen, keerden ze één voor één naar Ypenburg terug, waar ze tot hun ver- gazing alle Amsterdammers keurig op een rij zagen staan. Een sportieve oefening, welke zeker ook haar leerzame zijde heeft. Het ligt in de bedoeling deze „herkenningsvluchten" tusschen Amster dam en den Haag eenige malen per jaar te houden en twee sportvliegers hebben hiervoor een wisselbeker uitgeloofd, dien deze maal Amsterdam dus meeneemt, Nog dit jaar, en wel in September hopen de Haagsche sportvliegers revanche te nemen. DE POSTVLUCHTEN. Vanmorgen om zes uur is de „Buizerd" van Schiphol naar Indië vertrokken. Het vliegtuig heeft de volgende bemanning: Gezagvoerder van Balkom. tweede bestuurder Schot, werktuigkundige Hendriks, radiotelegra fist Selmm en steward Kras. Aan boord bevindt zich 141.726 kg. vracht. 365.051 kg. briefpost en 4.000 kg. pakketpost. Er zijn zeven passagiers aan boord, waarvan twee de reis meemaken tot Batavia. De ande ren zyn onderscheidenlijk bestemd voor Bagdad Karachi. Jodhpur. Allahabad en Singapore. Voor tusschenliggende trajecten zijn twee passages geboekt en wel voor Leipzig, Bangkok en SingaporeBatavia. De ..Pelikaan" is vanochtend van het vlieg veld Tjililitan naar Nederland vertrokken. Het toestel vervoert 282 K.G. post, 18 K.G. pakket- post en 82 K.G. vracht. Voor tusschentrajecten zijn 18 passagiers geboekt. DE „MERCURY" THUIS. De vliegboot is gisteren van Lissabon naar Engeland teruggevlogen en te Southampton geland. DUITSCHE VLUCHT OM DE WERELD. De Japansche regeering heeft vergunning verleend voor het vliegen over Japansch gebied door een viermotorig Focke-Wulf vliegtuig, dat 8 Augustus van Berlijn zal vertrekken voor een 35.800 K.M. lange vlucht om de aarde met i tusschenlandingen, n.l. te Bagdad, Karatsji. Hanoi, Tokio. Nome, San Francisco en Dublin. Ook de heer C J. W. Jansen uit Leiden, wandelt in de Vierdaagsche mee. binnengekomen en stapte rustig in zyn col bertje rond. Met hem hebben wy samen onze verheven maar ongemakkelijke zitplaats ge deeld. De heer W. J. Woestenburg kwam beide keeren goed binnen, wat. gezien zijn ernstige ziekte in het voorjaar een felicitatie waard ls. Door vrouwlief wordt hij gued in net oog ge houden, wat ook met hét oog op zijn gezond heid zeer zeker te prijzen vait. Ons spiedend oog heeft ook haar ontdekt. Een keurige groep vormden de Zwitsers Jn hun helroode kiel. waarop op de linkerborsthelft een helder wit kruis is aangebracht. De Hitler-Jugend, die met eon detachement van pl.m. veertig personen uit is gekomen en waartegen uit den aard der zoak met gemengde gevoelens was opRezien. vormt een keurig: ge heel. dat door de wijze van mare heeren, uit rusting en omgang met ecre mag woiden ge noemd De Engelsc'i-.a doen het iets minder goed. zouden wy zeggen, maar dit is dan ook cm groote burgerlijke groep, waarvoor een an dere maatstaf past. Een en ander doet geen afbreuk aan de ver richtingen van onze militairen, die geen minder goede prestaties leveren en niet tot de uit gele zen rii behooren. Donderdag gaan we weer te 5 uur op slap, naar en om Arnhem. Een route welke niet ieders onverdeelde belangstelling draagt. Volgens de weerprofeten is het mooi en erg warm weer. zoodat het er zal gaan spannen. Woensdagmorgen zijn er 16 deelnemers niet gestart, terwijl er in den loop van den dag 19 uitgevallen zijn. In totaal zijn er dus 44 uit vallers. ZWEEFVLIEGTUIG GEDAALD TE ZWAMMERDAM. Gistermiddag vond te Zwammerdam een door den heer W. J. de Jong. wonende te Rijswijk, met het zweefvliegtuig P.H. 75. uitgevoerde vlucht zijn einde in een goed geslaagde landing. De zweefvlieger, die zich op het vliegveld Ypenburg door een motorvliegtuig had laten opsleepen. legde den afstand YpenburgZwam- merdam af in l1* uur. Minder geslaagd was de landingplaats, die de heer De Jong had uitgekozen. Hij verkeerde in de meening op een zeer gunstige plaats te zyn geland, nabij verschillende goede verkeers wegen. Dus op een gunstige plaats om te worden opgehaald. In werkelijkheid bevond hy zich midden in den polder Middelburg op een plaats die slechts te bereiken is over gras- dammen en niet dan na het openen van on telbare hekken, welke deze dammen, waarop vee weidt, in stukken van enkele honderden meters verdeelen. Het duurde dan ook geruimen tijd voordat hulp kwam opdagen en dc gemeente-veld wachter van Zwammerdam ter plaatse was. De heer De Jong had toen zijn vliegtuig reeds voor vervoer gedemonteerd. Het per auto ter plaatse ophalen zal echter niet zoo gemakkelijk gaan. 2364 VLIEGVELDEN IN AMERIKA. Het Amu'ikaansehe bureau voor nandels- luchtvaart heeft medegedeeld, dat in de Ver- eenigde Staten, ingesloten Alaska, thans 2364 vliegvelden liggen. Hiervan kunnen 715 gebruikt worden voor nachtvluchten. 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11