.Werkverschaffing en zorg voor de werklooze jeugd De goldrush op Terschelling LEID5CH DAGBIAD - Derde Blad Donderdag 28 Juli 1938 Wat door het Rijk wordt gedaan RECHTZAKEN /CtlECP/ TJMNCINjj IMT/IMIN /TUKKIN De Burgemeester- strandvonder vertelt Merkwaardig document van ooggetuigen der Lutine-ramp. HEEM1F Afsluiting van de laatste geul in den Biesoosch op 1 September 1926. Een millioenen- werk was in volle uitvoering (Van onzen specialen verslaggever). Werkverschaffing, zorg voor de werklooze JeugdZijn er onderwerpen aan te wij zen die, in ons land en in de laatste jaren, meer in het middelpunt der belangstelling hebben gestaan dan deze? Niemand Den Haag allerminst! zal het ontkennen Toch heeft de Regeering vaak critiek op de uitvoering van haar taak aan te hooren. critiek die soms gerechtvaardigd soms ook onbillijk is. Het is niet te verwonderen dat het Departement van Sociale Zaken, mede in verband met het laatste, aanleiding heeft gevonden om wat meer bekendheid te geven aan hetgeen op dit gebied verricht is en wordt. Dezer dagen zijn de vertegenwoordigers van binnen, en buitenlandsche pers. op excursie geweest naar Dordrecht. Zwijn- drecht en Rotterdam, waarbij ook de Minister van Sociale Zaken. mr. C. P. M. Romme. van ziln belangstelling blijk gaf. Wanneer de Regeering gevraagd zou wor den wat er in werkverschaffing zoo al ver richt is. dan mag zij in de allereerste plaats op den Biesbosch wijzen, welke door in dijking een landaanwinst van ongeveer 1000 H.A heeft opgeleverd. Waar eens water woelde, golft thans goudgeel graan op vruchtbaren grond, gewonnen door ar beid van weckloozen Dat het werk niet rechtstreeks door de gemeente Dordrecht werd aangepakt, doch dat voor de uitvoering een vereenig ng „De Biesbosch" werd opgericht, wordt hierdoor verklaard, dat een vereeniglng. in verband met eenige wettelijke bepalingen, vlotter kon werken. Het was een zeer gunstige omstandigheid, dat met dit werk een oppervlakte cultuur land van een kleine 1000 HA. aan den Nederlandschen bodem werd toegevoegd. In 1926 werden de dijken ter lengte van ongeveer 8'/» KJVf. en de uitwateringssluis gemaakt. Deze werken werden door aan nemers uitgevoerd, waarbij het te werk stel len van een zeker aantal te Dordrecht woonachtige werkloozen was voorgeschre ven. In 1937 werden de aarden banen voor de wegen, in totaal 30 K M gemaakt, terwijl tevens begonnen werd me' het in cultuur brengen van het ingedijkte gebied, dat vóór de indijking bestond uit griend- en rietland, eenige kleine laag omkade gras- poldertjes, slikken, water, platen met bie zen enz. Ruim f. 2.000.000 aan loon. Tot aan het einde van 1937 is in totaal aan directe loonen voor de uitvoering der werken betaald f. 2.076 0C0 In den nieuwen polder wonen momenteel 16 gezinnen of ongeveer 70 personen. In totaal zijn er nu 14 boerderijen verrezen De gemiddelde opbrengst aan pacht bedroeg over 1937 plm f. 117 per hectare. Gemiddeld vinden 160 arbeiders werk en een bestaan in den polder gedurende het geheele jaar. In het vorige jaar zijn 13 groote open landbouwhangars gebouwd met behulp van jeugdige weTkloozen ivan 1424 jaari; daaraan werd vanaf Maart tot eind Decern, ber gewerkt door 31 jongens. Thans worden eenige dier hangars door jeugdige werk- loozen dichtgemaakt en van een stalruimte voorzien. Door dit werk wordt den jeug digen werkloozen vakbekwaamheid bij ge. bracht. Zij werken dan ook onder strenge discipline. De kwaliteit der nieuwe gronden is uit stekend en de oogsten staan kwantitatief en kwalitatief bovenaan. Heeft Dordrecht, d.w.z. het gemeente bestuur van deze stad, bij de werkzaam heden in den Biesbosch een hoogelijk te waardeeren initiatief getoond, niet minder is dit het geval met het zoogenaamde Wanty, waarbij zoowel het park als het zwembad onderdeelen vormden van een grooter plan. dat od last van het gemeente bestuur ln 1932 door den dienst der ge meentewerken opgemaakt is als werkobject voor werkloozen Dat grootere plan beoogt een complex gronden, bestaande uit grien den. balkgaten en rietgorzen, gelegen aan het riviertje „het Wanty" aan de Oostzijde der stad tot een ontspanningsoord voor Dordt's inwonenden te maken. De opper vlakte hiervan is 60 H.A., waarvan 40 H_A. in het bezit der gemeente zijn. De werkzaamheden zijn begonnen in 1933: tot nu toe is aan deze verken be steed een bedrag van ruim f. 500.000. waar van ca f. 210 000 aan loonen voor werk loozen is uitbetaald Gedurende 5 jaren is aan een aantal werkloozen varieerend van 40 tot 120 man werk verschaft en in het algemeen mag gezegd worden dat deze werkverschaffing een succes is geworden Vooral het park leende zich er coed toe om daarin ook door ongeschoolden eenvoudig grondwerk te doen verrichten; meermalen is gebleken dat met zekere animo aan dit project is gewerkt, de arbe'dsprestaties waren dan ook zeer bevredigend. En het resultaat is daaraan evenredig: een park en een zwem bad, welke belde uiterst geslaagd mogen heeten. Dordrecht heeft nog meer waar het zich op beroemen mag en wel de Centrale Werk plaats. welke voor het eerst in Dordt ver rees. Thans zijn er 33 van deze werkplaatsen in ons land. welke in totaal een subsidie van 3 A 4 ton oer jaar krijgen. Verscheidene jongens uit de Centrale Werkplaats zijn overgegaan naar het bou wen van de hangars in den Biesbosch. Dit is geschied in volledig overleg met het be stuur der Vereenlging „De Biesbosch". Werkverschaffing Zwijndreeht. Door de volle medewerking van het Departement van Sociale Zaken is het mogelijk geweest te Zwijndreeht in werk verschaffing uit te voeren de opruiming van een zeer groot aantal woningen die tot krotten waren vervallen en de gele'de- 1 ke opbouw van goede arbeiderswoningen. Met afbraak alleen was men er echter niet. want in Zwijndreeht is nog steeds gebrek aan woningruimte, zoodat tot weder opbouw besloten moest worden. De afbraak geschied' geheel in werkver schaffing in eigen beheer. De opbouw ge schiedt ook in werkverschaffing maar meestal met inschakeling van de aanne mers. De eerste 24 huizen zijn opgebouwd ln eigen beheer, omdat het gemeentebestuur wilde nagaan, of het mogelijk was. verschil lende machinale werken door handwerk te doen vervangen Naar aanleiding van deze proef zijn toen 26 woningen aanbesteed op werkverschaffingsvoorwaarden. Deze eerste 50 woningen zijn nu geheel gereed en een tweede groep van 58 woningen is onder dezelfde voorwaarden aanbesteed, het ge heel dus uit te voeren met inschakeling van de aannemers. Dit werk verloopt zeer goed. De werklooze bouwvakarbeiders worden hier aan werk in eigen vak geholpen. Er wordt meestal gewerkt ln accoord loon en de loonen, die men verdient, zijn zeer behoorlijk. En Rotterdam? Mogen Dordrecht en Zwijndreeht met eere genoemd worden in den strijd tegen de werkloosheid, niet minder vindingrijk is Rotterdam's gemeentebestuur geweer Het Bosch- en Parkplan Kralingen is daar het beste bewijs voor. De Maasstad heeft zich nimmer ln veel natuurschoon verheugd Daarom besloot de gemeenteraad in het jaar 1911 om de laag gelegen landen rondom den Kraling- schen Plas. een oppervlakte van 4 mihioen vierkante metertto' een ontspannings oord te maken. Het geheele terrein moest daartoe eerst 6 a 7 meter opgehoogd worden, waartoe men millioenen kub-eke meters grond voornamelijk afkomstig uit de Waalhaven, heeft moeten aanvoeren. Oorspronkelijk had Rotterdam er op ge rekend reeds in het jaar 1923 in het eerste gedeelte van het bosch te kunnen wande len, terwijl het geheele werk in 1946 gereed zou zijn. Door verschillende oorzaken is het werk echter belangrijk vertraagd. De mogelijkheid om ln 1940 toch gereed te zijn bestaat overigens nog steeds. Sinds 1933 wordt thans in werkverschaf fing aan dit grootsche werk gearbeid. In nuchtere cijfers zeg men dan. dat bijna een helf millioen kubieke meter grond, 27 000 kubieke meter compost. 80.0C0 kubieke me ter zand, 6000 kubieke meter koolasch. bijna 14000 kubieke meter puin en ruim 1800 kubieke nieter steenslag verze; zijn. Nog meer cijfers? Hier zijn ze: 1.300.000 bossen rijshout en 130.000 bossen riet zijn voor de zlnkstukken aangewend, kilometers wegen, wandel- en ruiterpaden aangelegd. Een tweede voorbeeld van gelijken aard ls de aanleg van een singel en een plant soen in het groeiend stadsdeel Blijdorp. Ook dit werk zou niet tot stand gekomen zijn, indien niet de zelegenheld had be staan het ln werkverschaffing uit 'e voe ren. Voorts is en wordt in werkverschaffing uitgevoerd de verbetering van bestratingen in verschillende stadsgedeelten, terwijl voor de toekomst nog een groot aantal werken od het programma staat. Bil den Minister zijn plannen ingediend met een te verwer ken bedrag van ln totaal f. 1 479 000. waar. van f 765.000 aan loon. In het boventtaande heeft men kunnen lezen wat ln een drietal Nederlandsche gemeenten, met krachtlgen s'eun der Re geering. te;en de werkloosheid gedaan wordt. Millloenenwerken ziln uitgevoerd of nog in uitvoering. Het is stellig goed hierop nog eens de aandacht te vestigen KANTONGERECHT TE LEIDEN. Volgende vonnissen zijn geveld: P. E. P. overtreding motor- en rijwielregl., f.20 of 8 d. met toew. civ. vordering ad f. 36.50; G. A. de G., Zoeterwoude, overtr. motor- en rijwielwet f.4 of 2 d J. K. zwervende, openb. dronkenschap f.6 of 3 d.; A. J. G.. Den Haag. autorijden over een gesloten verklaarden weg, f.4 of 2 d.; A. v. d. W., wlelrijden over een gesloten verklaarden weg. f.2 of 1 d.; F. F., zwervende, openb, dronkenschap, f.6 of 3 d.; J. W. W. idem f.15 of 10 d.; J. Th. O.. Alke made. overtr. leerplichtwet, f.5 of 3 d.; A. V.. Zoeterwoude. overtr. alg. politieverord. Zoeter woude. f.10 of 5 d.; A. N. A. v. d. W.. idem idem f.5 of 3 d.; A. V. idem idem f.5 of 3 d.; J. G. M„ overtr. regl. autovervoer personen, f. 3 of 2 d.; C. G.. geen gevolg geven aan bevel van verkeersagent, f.2 of 1 d.; A. v. G.. Den Haag. autorijden zonder licht, f.4 of 2 d.; A. D. B, Noordwljk, overtr. motor- en rUwielregl.. f. 3 of 2d.; D. H., Noordwykerhout. wlelryden zonder rood achterlicht, f. 2 of 1 d.; C. C. M.. wlelrijden zonder rood achterlicht, f.2 of 1 d.; J. R.. zwervende, wlelrijden zonder licht, f.2 of 1 d.; Th. F. S., wlelrijden zonder rood achterlicht. f.2 of 1 d,; R. dc W., overtr. motor- en rijwlel- icgd. 2-maal f. 1.50 of 2-maal 1 d.; H. v. d. H., Voorschoten, wlelrijden zonder rem. f,3 of 2 d.; S. D. te Leiden zonder noodzaak wlelrijden over een trottoir, f.2 of 1 d.; A. C. Z. idem f.3 of 2d.; L. P. geen gevolg geven aan het bevel van een verkeersagent, f.4 of 2 d.; G. K., overtr. verord. Lelden op het verkeer te land. f. 2 of 1 d.; A. v. d. O. Idem f. 2 of 1 d.; H. v. d. V. idem f. 2 of 1 d.; J. H. A. J. B. idem f. 3 of 2 d.; P. J. G.. Noordwijkerhout, geen gevolg geven aan het bevel van een veldwachter f. 10 of 5 d.; C. A. J. R.. overtr. verord. Lelden op de straatpolitie, f. 1 of 1 d. opt men groot gevaar ^kou to vatten. Maar tabletten helpen dadelijk. Het »flaye%«-kruls waarborgt de uitstekende werking IBAYI en onschadelijkheid. X^R 5053 (Ingez, Med.) Holland—Amerika HJn EDAM. New York n R'dam, 27 Juli te Antwerpen. Kon. Ned. Stoomb. MU- NEREUS. 26 Juli, v. Passages n. Bilbao BERENICE, 26 Juli v. Fatras n. Algiers COLOMBIA, 25 Juli van Reykjavik n Merok BENNEKOM. 26 Juli van Cristobal n. Curacao SIMON BOLI VAR. uitr.. 26 Juli te Curacao BARNE- VELD, 26 Juli v. Arlca n. Mollendo ODYS SEUS. 27 Juli v. Amst. n. Kopenhagen HEBE, 27 Juli v. Amst. n. Hamburg. My. Nederland TARAKAN, thulsr., 27 Juli van Genua. Holland—Afrika LUn NIJKERK. 27 Juli n.m. 3 u. van Amst. te Hamburg. Halcyon LUn STAD HAARLEM Vlaardln- gen n. Porto Ferrajo, pass. 27 Juli Gibraltar Rott. Llovd SLAMAT, thuisr.. 27 Juli van Marseille KOTA RADJA. 27 Juli v. Bata via n. R'dam BLITAR, 26 Juli v. Batavia n. R'dam. RotterdamZ. Amerika LUn ALPHERAT. 27 Juli van R'dam te Hamburg. Kon. Holl. Lloyd ZAANLAND. 27 Juli van Amst. te Hamburg. Diverse Stoomvaartberichtcn: TRITO, 26 Juli v. Belfast n. Fowey ZEE LAND. 26 Juli v. Stockholm te Kotka DELFSHAVEN. 27 Juli v. Tampa te Vlissln- gen JONGE JOHANNA. Antwerpen naar Alexandrie, pass. 26 Juli Vlisslngen AM- STEL. 26 Juli v. Yxpllla n. R'dam KAT WIJK. 26 Jüll v. R'dam te Melilla MARK. 26 Juli v. Raumo n. R'dam WARMOND. 27 Juli v. Sunderland n. Wiborg KATEN- DRECHT, 27 Juli v. Havre n. R'dam - ETREMA, naar Fayal v.o.. pass. 26 Juli Wight EXPORT. 26 Juli v. Gravesend n. Delfzijl LOOSDRECHT. Hamburg n. Richmond, pass. 26 Juli Wight DELFSHAVEN, Tampa n. Stettin, pass. 25 Juli Prawlepoint WICKENBURGH. 26 Juli v. Jersey n. Bor deaux RIJNSTROOM. 26 Juli v. Swansea te Newport. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. WAAR GAAN DE OUDE RIJWIELPLAATJES HEEN? Nog enkele dagen scheiden ons van den eer sten Augustus De verwisseling van de oude rijwielplaatjes zal dan weer plaats vinden. On geveer drie millioen belastingmerken zullen hun dienst weer hebben gedaan en zijn voor de bezitters waardeloos geworden. Wat zult U met het voor U niets meer betee- kenend rijwielplaatje doen? Toch zeker niet argeloos wegwerpen? De stichting ..Steunfonds van de Vereeniglng tot bevordering der belangen van Tuberculose patiënten in Nederland", die reeds een achttal Jaren de oude rljwielplaatjes. lood, tin. zink, zil verpapier. capsules van melkflesschen enz. ten bate van de t.b.c.-bestrijdlng inzamelt en steun verleent zonder onderscheid van richting of geloof, doet ook nu weer een ernstig beroep op de geheele Nederlandsche bevolking haar in haar moelzamen arbeid te steunen. Verzamelt de oude metalen zooveel als ge kunt. waardoor wellicht weer enkele bedreigde menschenlevens kunnen worden gered I Brengt een en ander daar. waar onze biljet ten hangen of aan het Secretariaat: Heeren straat 97. (Van onzen specialen verslaggever). Gistermorgen heeft de Burgemeester- strandvonder van Terschelling, de heer J. A. H. Reynders. een bezoek aan de Kari mata gebracht. Het was voor het eerst.dat de burgemeester er den molen ln werking zag. Hij trof het niet bijzonder, want tij dens zijn bezoek werd geen enkel voor werp van eenige beteekenis in den zeef- trommel aangetroffen. De baggeremmers brachten zand en niets dan zand naar bo ven. In de ruime burgemeesterskamer van het aardige gemeentehuis van Terschel ling. hadden wij gistermiddag een onder houd met den heer Reynders. „Wat ls Uw oordeel over de Karimata?" vroegen wij. „Ik kan niet anders zeggen, dan dat het verbazingwekkend is". „Wat denkt U van de kansen van het werk?" was onze volgende vraag. De burgemeester dacht even na, sloot de pogen en toen antwoordde hij langzaam „Ik denk er precies zoo over als de meeste menschen op het eiland. Zit het goud er nog, dan haalt deze sinjeur het er uit! Het is alleen de groote vraag of de schat er nog ls. Dat weet niemand. Zekerheid daar omtrent bestaat niet!" De strandvondersrechten „Hoe staat het met de strandvonders- rechten?" was onze volgende vraag. „Is het Inderdaad juist, dat de strandvon der nog rechten kan gelden wanneer het goud in Terschelling aan wal wordt ge bracht?" „Dat is een ingewikkelde geschiedenis" deelde de burgemeester Reynders mede. „Ik voor mij geloof, dat men de zaak zoo moet bezien: De rechthebbenden op het goud zijn ln de eerste plaats Lloyds en vervolgens voor een klein percentage de bekende combinatie Eschauzier. De Ge meenschappelijke Mijnbouw-Maatschappij „Billiton" tracht voor de rechthebbenden legen zekere voorwaarden het goud te bergen. Ik sta op het standpunt, dat de Inhoud van de Lutlne dus door de rechthebbenden zelve wordt beheerd en ln dat geval kan er van bepaalde rechten geen sprake zijn" Glimlachtend vervolgde de burgemees- Ier: „Velen hier op het eiland, hebben an dere inzichten. Die beschouwen elk schip, dat onbeheerd wordt aangetroffen als hun eigendom. Het ls voorgekomen, dat Ter- ■chellingers aan boord van een gestrand schip klommen, dat geheel verlaten was. Zij kleedden zich ln de aan boord aanwe zige uniformen en lieten de tafels dekken. Er kwam toen een kapitein van een ber gingsmaatschappij aan boord, die echter spoedig een goed heenkomen zocht. Want al te duidelijk had men hem aan het ver stand gebracht, dat slechts de mannen die aan boord waren, rechten konden laten gelden! Een oud document. In het particulier archief van den bur gemeester, bevinden zich verschillende be langwekkende documenten. De heer Reyn ders toonde ons een stuk, opgemaakt t 14 Maart 1860 voor den bureemeester- st.randvonder van Terschelling, waain de ramp van de Lutlne door een ooggetuige wordt beschreven. De toen 80-jarige oud- vlsscher J. Volkers Visscher geeft daarin een door zijn handteekenlng bekrachtigd relaas van het vergaan van de Lutlne, Hij woonde toen op Vlieland, waar om 2 uur 's nachts de commandant van het bij Vlie land liggende Engelsche oorlogsschip „Wol verina" gelastte aan de bemanning van de Vlielander loodsboot om naar bulten te gaan, daar een in nood verkeerend schip vuurpijlen had opgelaten. Ondanks het vreeselijke weer ging de loodsboot naar bulten, welke onder commando stond van Vlsscher's vader. De bemanning bestond uit zes koppen. Buitengaats trof men al lerlei drijvende voorwerpen aan, waaron der tonnen en wrakhout Ook werden drie lijken van mannen, gekleed in uniform, blauwe, broek en jas met wit vest. aan boord gehaald. In de branding lag een schip, waarvan nog slechts een klein ge deelte boven water uitstak. Het bleek het Engelsche oorlogsschip „The Lutlne" te zijn. In het want bevond zich een man, die met groote moeite naar beneden werd gehaald Het was de schrijver van het schip, die volgens de verklaring van Vis- reher krankzinnig was geworden tenge volge van de verschrikkingen, welke hij had doorgestaan. Om vijf uur ln den och tend keerde de loodsboot naar Vlieland te rug. De geredde en de drie lijken werden aan boord van de „Wolverina" gebracht. Den volgenden dag werden de slachtoffers op Vlieland begraven. Het waren do kapi tein Skynner, kenbaar aan twee epaulet ten op zijn jas en twee zijner officieren. Het document maakt er verder melding van. dat Visscher een dag later den ge redden schrijver aantrof, die gebruik maakte van een kruk, daar een zijner beenen was geblesseerd. Opvallend is het, dat in deze verklaring van een ooggetuige met geen enkel woord melding wordt ge maakt van de mededeellngen, welke de schrijver zou hebben gedaan over de schat ten. welke zich aan boord van de Lutine bevonden. Burgemeester Reynders wees er ons voorts nog op, dat de gronden bij Ter schelling zeer merkwaardig zijn. Zoo is ln 1860 het Duitsche schip Wllhelmsburg, aan boord waarvan zich 385 landverhuizers bevonden, op de kust van Terschelling vergaan Slechts 4 leden van de beman ning werden gered De timmerman, die dronken ln een hut lag te slapen, werd met hut en al aan wal gespoeld. Toen drie andere leden der bemanning aan het strand kwamen, deed de ontnuchterde timmerman juist de deur van de hut open! Het wrak van de „Wllhelmsburg" lskort geleden bij Oost-Terschelling weer aan de oppervlakte gekomen. Er zijn toen enkele planken van het schip gehaald. Thans ls het echter weer spoorloos ln bet zand verdwenen! De „paraplule" van Jansen. Bij de voorwerpen, welke de „Karimata" de laatste dagen naar boven heeft ge haald, bevindt zich ook de z.g. paraplue van Jansen. De heer Jansen was een Duit sche vriend van Beckers, die een ijzeren voorwerp vervaardigde ln den vorm van een paraplule. Hiermede werden verschil lende stukken van de Lutlne opgehaald. Op die wijze werd ongeveer de plaats van het wrak bepaald. Gisteravond ls in de haven van West- Terschelling een groote zolderschuit aan gekomen, waarop zich het materiaal be vindt, dat in de laatste dagen door de „Karimata" is omhoog gehaald Tal van wrakstukken van de „Lutlne" liggen op deze schuit zooals takels, stukken van het want, IJzeren kettingen en ringen, kope ren platen, ballastbrooden, kogels enz. Duidelijk kan men hieruit zien, dat het geen er nog van de „Lutlne" over is, ln stukken en brokken wordt opgebaggerd. Steeds duidelijker blijkt dat men spoedig belangrijke vondsten hoopt te doen. Gis teravond ls op Terschelling ook de hoofd agent van Lloyds ln Nederland, de heer Schröder, gearriveerd. De „Karimata" werkt thans op een diepte van bijna 20 meter. 5062 Hebt U hem ook al geprobeerd? U moet beslist ken nismaken met den eenigen „tapijtreini ger", den STOFZUIGER ƒ90.— (Ingez, Med VOOR VRIJDAG 29 JULI. Hilversum I. 1876 en 415,5 M. 8.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 730 VPRO, 9.00 VARA, 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gram.muziek (Om ca. 8.16 Berichten) 10.00 Morgenwijding 10.20 Gram.muziek 11.00 Declamatie 11.20 Orgelspel 12.00 Ensemble „Excellos" (Om ca. 12.15 Berichten) 12.45 Planovoordracht 1.15 Vervolg concert 2.00 Declamatie 2.30 Variété-programma 4.00 Gram.muziek 5.00 Voor de kinderen 5.30 Orgelspel 6 00 Fantasia 6.30 Politiek radiojournaal 6.50 De Ramblers 7.20 Berichten ANP. 7.30 Berichten 7.35 „Akersloot, een bloembollen en veeteeltdorp", causerie 8.00 Planovoor dracht 8.30 Causerie „Frieslands cultuur vanaf de Middeleeuwen" 9,00 VARA-orkest en Gram.muziek 10.00 Fragm. uit de ope rette „Maske lm Blau" 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding 11.00 Gram.muziek 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.55—12.CW Gram.muziek. Hilversum II, 301,5 M. Algemeen Pro gramma, verzorgd door de NCRV. 8.00: Schriftlezing, meditatie 8.15 Berichten, gra- mofoonmuziek (9.30—9.45 Gelukwenscheni - 10.30 Morgendienst 11.00 Gram.muziek 11.10 Cello, piano en gram.muziek 12.00 Be richten 12.15 Gram.muziek 12.30 Ensemble v. d. Horst en Gram.platen 2.00 Gram.muz. 2.40 Christ. Lectuur 3.00 Solistenconcert en Gram.muziek 2.40 Christ. Lectuur 3.00 Solistenconcert en Grafn.muziek 4.45 Gram. platen 5.00 Orgelspel 6.00 Gram.muzieic 6.30 Tuinbouwpraatje 7.00 Berichten 7.15 Litteraire causerie 7.45 Reportage, eventueel Gram.muziek 8.05 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten 8.15 Haarlemsche Orkestvereniging 9.00 Declamatie 9.45: Vervolg concert 10.40 Gram.muziek 11.50 —12.00 Schriftlezing. Droitwich. 1500 M. 11.20 BBC-Northern Ireland-orkest 12.10 Orgelconcert 12.40 Sydney Kyte's Band en solisten 1,15 De clamatie 1.35 Het Willoughby-trio 2.20 Het Cellini-trio 2.50 Pianovoordracht 3.10 Gram.muziek 3.55 Liedjes bij de piano 4.15 Gram.muziek 4.45 Radiotooneei 5.20 Fluitvoordracht 5.40 Het Gershom Par- kington-kwintet 6.20 Berichten 6.50 Par lementair overzicht 7.05 BBC-Northern- orkest 8.00 Sonny Miller en zijn „Ro\al Hawaiians'' e.a. 8.35 Het versterkte BBC- Varlété-orke8t en solisten 9.20 Radiotooneei met muziek 10.05 Causerie „Up agains' it" 10.20 Berichten 10.45 Het Stratton- strUkkwartet 11.35 Dansmuziek 11.50 12.20 Dansmuziek (gr.pl.). Radio Paris, 1648 M. 8.10—9.05, 10.10 en 12.35 Gram.platen 1.50 Zang 2.05 en 3.05 Gram.muziek 4.35 Zang 5.20 Kamermuz. 6.20 Zang met toelichting 8.35 Zang 8.50 Radiotooneei 10.50 Gram.muziek 11.2012.50 Nachtconcert. Keulen, 456 M. 6.50 Gram.muziek 7.30 en 8.50 Tentoonstelllngsorkest 12.20 Amu sementssextet en solist - 1.35 Gram.muziek - 2.30 Omroepkleinorkest eh -Amusementsorkest 6.35 Sollstenconcert 8.30 Amusements orkest 9.50 Rijkszending, gewijd aan het Duitsche Turn- en Sportfeest 11.40 Otto Fricke's orkest 12.20—3.20 Nachtconcert, Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gra- mofoonmuziek 12.50 en 1.30 Sarba-orkest 1.50—2.20 Gram.muziek 5.20 Omroepdans- orkest en solist 6.05 Ver. van Blaasinstru menten 7.20 Gram.platen 8.20 Stafmuziek van het 8ste Linieregiment (Om circa 9.05 Radiotooneei) 10.30—11.20 Omroepdans- orkest. 484 M.: 12.20 Gram.platen 12.50 en 1.30 Omroepkleinorkest 1.50—2.20 Gram.muziek 5.20 Omroepkleinorkest 5.50 Zang 6.05 Vervolg concert 6.38. 7.10 en 7.35 Gram.muz. 8.20 Stafmuziek van het 1ste Reg. „Guides" 8.50 Radiotooneei 9.20 Vervolg concert 9.50 „The swingphonic dance orchestra" 10.30 Gram.muziek 10.50 onbekend 11.15 11-20 Gram.platen. Deutschlandsender, 1571 M. 7.20 Geva rieerd programma 8.30 Bonte avond 9.50 Zie Keulen 11.20 Berichten 11.50 Omroep orkest 115 Tijdsein 1.26—2.20 Nachtcon cert. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. VrUdag 29 Juli. lste Programma: lederen dag van 824 uur: Avro. Vara enz. 2de Programma: lederen dag van 824 uur: Kro. Ncrv enz. 3de Programma: 8.00 Keulen 10.20 Parijs Radio 12.05 Radio PTT. Nord 12.20 Keu len 12.55 Brussel VI. 14.20 Droitwlch 16.45 Keulen 17.20 Parijs Radio 18.35 Keulen 19.20 Brussel VI. 19.50 diversen - 20.30 Keulen 21.50 Brussel Fr. - 2220 Brussel VI. 22.45 Droitwich 23.40 Keulen. 1de Programma: 8 00 Brüssel VI 9 20 di versen 10.35 London Reg 17.20 Droit^Hi 18.50 London Reg. 19 20 Droitwich 20,35 Gram.muziek G.R.D. of div. 22.05 London Reg. 22.20 Droitwich 22.45 London Rëf?» WUzigingen voorbehouden. 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10