BINNENLAND LEiDSCH DAGBLAD, Woensdag 27 Juli 1938 Derde Blad No. 24028 KERK- EN SCHOOLNIEUWS 79sfe Jaargang Het moderne middel Instantine RECHTZAKEN VRAGENRUBRIEK De goldrusK op Terschelling. Nadert de dag, waarop de goud staven worden gevonden? (Van onzen speclalen verslaggever). Er kan nu wel worden geconstateerd, dat voor het werk van de Karlmata weldra belangrijke dagen zullen aanbreken. Er is thans reeds gerulmen tijd gebaggerd en nu is men gekomen bij de plaats, waar naar men hoopt de goudstaven zullen worden gevonden. Uit verschillende omstandighe den hebben wii kunnen afleiden, dat de genen. die met de leiding van dit groot- sche en unieke werk zijn belast, van oordeel zijn. dat het beslissend stadium spoedig is aangebroken. Dag en nacht is thans steeds een der leiders aan boord van de Karimata. Het wrak voor zoover dit nog aan wezig Is ligt vermoedelijk zoodanig, dat de Karimata thans bij het voorschip ls. De molen graaft een soort van talud en gaat daartoe voortdurend heen en weer, waarbij men langzaam vooruit komt. Reeds is men een paar maal op het voorste punt gestoo- ten Daaruit kan worden afgeleid, dat nu spoedig vondsten kunnen worden gedaan, al Is het niet waarschijnlijk, dat men de eerste dagen al bij het goud komt. De kans op het vinden van geldstukken is echter lang niet gering. Zekerheid is er in geen enkel opzicht, temeer daar niet voldoende bekend is hoe het achterschip ligt. De vondst van de Spaansche matten bewijst echter, dat men beslist op den goeden weg ls. Zeer groot is ook het aantal kogels, dat den laa'sten tijd naar boven ls gebracht. Thans is ongeveer de helft van het afge bakende gedeelte afgebaggerd, waarbij in oogenschouw moet worden genomen dat de Karimata vóór dit terrein is begonnen. Ook daaruit kan worden afgeleid, dat de vondsten binnen niet al te langen tijd moeten worden verwacht. Steeds blijkt op nieuw, dat de wijze, waarop de Gemeen schappelijke Mijnbouw-Maatschappij ,JBil- liton" dit werk heeft georganiseerd, niet voor verbetering vatbaar is. Alle deskun digen zijn van oordeel, dat dit de eenlge manier is om de schatten te bergen. Be vinden deze zich in het afgebakende ge deelte. dan zullen ze zonder eenigen twijfel worden gevonden, temeer daar het zoo goed als onmogelijk Is, dat het goud door de kleilaag is gezakt. Voor de werf. welke de Karimata heeft gebouwd, J. en K. Smit te Kinderdijk, is het werk een groot succes. De molen heeft door het opruimen van den toren van Beckers bewezen tot bijzondere presta ties in staat te zijn. Wij hebben stukken ijzer gezien, welke door de Kari mata van den toren waren afgesneden en die blauw aangeloopen waren. Dit bewijst, dat door den druk van de kolossale emmers tch een hitte van ongeveer 750 graden heeft ontwikkeld, hetgeen onder water iets nggen wil. Thans ls duidelijk gebleken, dat de toren van Becker niet op. maar naast het wrak beeft gestaan. Od Terschelling is men dankbaar, dat door het werk van de Karimata welvaart op het eiland is gebracht. Er staat thans teen enkele werklooze meer ingeschreven; het Is uiterst moeilijk op Terschelling werk. krachten te vinden. Men hoopt vurig, dat de Karimata een aantal goudstaven zal ophalen Maar. zoo redeneert men. alles moet niet naar boven worden gebracht. Vndt men een deel van den schat, dan komt men later terug om de rest te halen! Er zijn de laatste dagen gevonden 4 ttoaanvche matten met de beeltenis van Csrolus III en 3 koperen Engelsche munten yet Georee III. Verder zyn 75 ballastbroo- den opgehaald, welke elk 100 K.G. wegen. De werkloosheid. De directeur van den rijksdienst der 'erkloosheidsverzekering en arbeidsbemia- óeling deelt mede, dat in de week 4 tot «n met 9 Juli bij gesubsidieerde vereeni- I ïtogen met werkloozenkas waren aangeslo- I 563.500 personen (waaronder 76.000 j landarbeiders). Voor de 487.500 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 23.2 (in de vorige verslagweek, 20 en met 25 Juni), was dit percentage 23.li. In de eerste verslagweek van Juli was «et werkloosheidspercentage voor alle ver- Meerden in de laatste jaren a.v.: 1932 «6.2; 1933 24.2; 1934 25.9; 1935 29.3; 1936 30.8; 1937 24.3; 1938 23.2. Bij de organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 9 Juli in totaai 328.599 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 310.477 manen. Van deze werkzoeken den waren er 310.363 werkloos, onder wie 297.285 mannen. Blijkens mededeeling van den directeur- generaal van werkverschaffing en steun verlening namen in April de navolgende Aantallen personen deel aan het cultureel toerk voor werkloozen: cursussen 17.830, *erkobjccten 1879, centrale werkplaatsen <l97. kampen voor jeugdige personen 1952. U1TGELEIDING VAN EEN DUITSCHER. Het Tweede Kamerlid Wendelaar heeft aan den minister van justitie de volgende vragen gericht: 1. Is het juist, dat een Duitscher, die in Nederland bescherming had gezocht tegen «Jjn Duitsche achtervolgers en die reeds ■bds 4 November 1936 en laatstelijk met •®n -teeds verlengde verblijfsvergunning in land vertoefde, half Mei gearresteerd eind Juni over de Du tsche grens ultge- is en terstond daarna te Emmerik doodgeschoten is? 2. Wil de minister mededeelen, waarom «re Duitscher gearresteerd is en hoe zijn «twüzixur te verdedigen is van het s*and- Jent der regeering u't. zooals de minister °o 9 Juli 1.1. in de Tweede Kamer bij y' bahandehmg van de interpellatie-De aangegeven en volgens hetwelk uHwijzin-s achterwege zou blijven, wan- een vluchteling dientengevolge ernstig ««vaar zou dreigen? Nederlandsche Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers. Heden ls in de „Harmonie" te Gronin gen het tweedaagsche Jaarlijksche con gres begonnen van den Nederlandschen Bond van Huls- en Grondeigenaren en Bouwondernemers. In de ochtenduren werd het bondsbe- sjuur ten stadhulze door het gemeentebe stuur ontvangen, waarbij hartelijke toe- spraken weiden gehouden. De voorzitter, de heer S. J. Mook uit Rotterdam, maakte in zijn openingswoord met bijzondere vreugde en dankbaarheid gewag van het veertigjarig bestaan der Gromngsche afdeellng. die groote activi teit en enthousiasme bU haar arbeid aan den dag legt. Wat de afgeloopen periode betreft zijn er nog steeds taJrijke factoren, die tot bezorgdheid aanleiding geven Van eenige verbetering van het sterk verlaagde huurpeil is geen sprake. De hooge en verhoogde overheidslasten en tarieven op het onroerend goed druk kend, bleven nog steeds onveranderd ter wijl weinig gunstige perspectieven tot eventueele verlaging vallen te ontdekken. Met instemming kunnen wij slechts gewa gen, dat een In verband met de dekking voor defensieuitgaven voorgenomen ver hooging der personeele belasting, welke uiteindelijk zoozeer op de huren drukt wel met tot uitvoering zal komen, aldus spr. Ten aanzien van de kansen tot canonver laging. kunnen wij eveneens slechts pessi mistische geluiden doen hooren. Van de re geering werd bericht ontvangen, dat zij geen maatregelen in overweging kon ne men. Tengevolge van de sterke renteda ling van obligatieleningen met de daar aan verbonden risico's voor koersverlies bij rentestijging is in toenemende mate een sterke concurrentie ontstaan op de hypotheekmarkt. Ondanks deze sterke concurrentie werkt een algemeene rentedaling voor bestaande posten slechts zeer traag en in talrijke ge vallen in het geheel niet door. Ook als men op individueel economische gronden de hooge rente gemotiveerd acht. dan is deze daarmede nog niet ethisch gerecht vaardigd. als w(j daarbij slechts in aan merking nemen, dat de moeilijkheden voor den debiteur zijn ontstaan door de van overheidswege geforceerde huurdaling. Aan de grondoorzaak van de moeilijk heden kunnen debiteuren het moreele recht ontleenen, van hun crediteuren een sterk tegemoetkomende houding te erlan gen. Het moge intusschen met instemming en dankbaarheid worden erkend, dat talrijke crediteuren een groote coulance jegens hun debiteuren betrachten, zoo zelde spre ker, Het valt echter niet te ontkennen, dat ten aanzien van de rente de houding van de meeste crediteuren, voornamelijk de particuliere geldgevers, uiterst stroefis. Een verlaging der rente, desnoods on der verplichting deze aan te wenden tot aflossing, zooals door ons bij herhaling is aanbevolen, zou in belangrijke mate bijdragen tot saneering van te hooge pos ten en daarmede tot herstel van vertrou wen in het onroerend goed en het hypo thecaire crediet. Ook in deze richting is de medewerking van crediteuren niet onverdeeld gunstig en in vele gevallen uiterst stroef. Na deze pessimistische geluiden kan ook van een enkel lichtstraaltje worden ge waagd Het trekt de aandacht, dat in steeds ruimeren kring belangstelling valt waar te nemen voor het bestaande bezit, met de daarin geïnvesteerde kapitalen. Aan het vraagstuk der talrijke onbe woonde woningen, van ongelimiteerden nieuwbouw, van saneering van stadswijken en van het verbeteren van verouderde woningen werd buiten onze eigen kring van direct belanghebbenden, eveneens aandacht geschonken. Met groote instemming kunnen wij ge tuigen, dat ook de regeering voor het be staande bezit een open oog blijkt te heb ben. En wij waardeeren het ten zeerste, dat de regeering in deze richting een poging onderneemt om door middel van aanmoe digingspremies iets te doen ten aanzien van de talrijke z.g.n. ongewilde en ver ouderde woningen. Tijdens de bijeenkomst hield mr. P. H. W. Ch. van Wlcheren een rede over; „De hulseigenaar en zijn rechten tegenover openbare besturen bij aanschrijving tot verbetering en onbewoonbaarverklaring van woningen." zang en muziek terwijl het woord werd gevoerd door mevr. N. Zweers—de Vries en den heer J. M. Mante. voorzitter van de afd. Breda. Hedenmorgen ving de algemeene verga dering aan. De voorzitter, ds. J. v. Herksen opende haar op gebruikelijke wijze en sprak vervolgens aan de hand van het voorgelezen Schriftgedeelte uit 1 Cor 9 een openingswoord. Hierna kwam het jaarverslag van den secr.. den heer J. Feitsma van IJmuiden, aan de orde. Het maakt melding van een ledental van ruim 3700, 103 afdeeling^n, 10 prov. bonden en 664 verspreide leden. Het maandblad verscheen In een oplage van 6600 ex. en een Kerstno. van 30 000 ex. Het verslag werd na bespreking goedgekeurd evenals het beleid van het hoofdbestuur. Medegedeeld werd dat bij enkele candi- daatstelling was gekozen tot penning meester-administrateur. den heer J. O. Elshout te Apeldoorn, die door den voor zitter met een vriendeliik woord werd geïnstalleerd. De voorzitter bracht den afgetreden functionnarls. den heer G. Buitendijk te Nieuwer-Amstel, die tal van jaren de ver- eeniging in deze functie heeft gediend en door huiselijke omstandigheden was ge noopt af te treden onder instemming der vergadering dank voor zijn trouw, ijverig en deskundig beheer. De vereeniglng be noemde daarop den heer Buitendijk tot eere-lid. al3 een erkenning van zijn ver diensten. Na afloop van de morgenvergadering vereenigde men zich aan een gemeen schappelijke Brab. koffietafel. In de hedenmiddag gehouden slotzitting werd besloten de jaarvergadering in 1939 le Leeuwarden te houden. yjf is Instantine. In Instantine zijn voortreffelijke werking en x'? absolute onschadelijkheid op -.ijSiK': ideale wijze vereenigd. Kj Onthoudt daarom stilt en voorkomt pijnen I Doosjes a 12 tabletten 70 ctzakjes a 2 tabletten 15 ct. 5015 (lngez. Med.) GEREF. VEREEN1GING VOOR DRANKBESTRIJDING. De 38e algemeene vergadering. Heden is in hotel „Dennenoord" te Breda de 38e algemeene vergadering ge houden van de Geref. Ver. voor Drank bestrijding onder presidium van ds. J. v. Herksen, Geref. predikant te Ermelo. Aan de jaarvergadering ging gisteravond een huishoudelijke zitting vooraf waarin de rekening en de verantwoording van den penningmeester-administrateur, den heer J. C. Elshout van Apeldoorn werden goed gekeurd en de penningmeester van zijn beheer gedechargeerd. Het verslag sluit met een eindcijfer van f. 5863.08 en een nadeelig saldo van f. 243.68. De begrooting werd vastgesteld met een eindcijfer van f. 5443. Een voorstel-Apeldoorn om over te gaan tot uitgifte van een verjaringskalender werd door het hoofdbestuur om redenen van kosten bestreden en vervolgens ver worpen. Naar aanleiding van een voorstel- Zeeland in betrekking tot samenwerking met andere organisaties in de drankbe strijding hield de voorzitter een korte inleiding waarin hij eenige richtlijnen voor deze samenwerking gaf. Na de eerste zitting volgde een begroo- tlngssamenkomst, aangeboden door de ontvangende afdeeling die stond onder leiding van den voorzitter van den Brab.- Limburgschen bond der vereeniging, ds. C. J Hakman van Almkerk. De samenkomst die het karakter droeg van een Bonte Brabantsche avond werd opgeluisterd door NEDERLANDSCH CREDIET AAN FRANKRIJK. Het Tweede Kamerlid Rost van Tonnin gen, heeft aan de ministers van finan ciën en van buitenlandsche zaken de vol gende vragen gesteld: 1. Hebben de ministers kennis genomen van het feit, dat een crediet van 35 mil- lioen gulden verleend is door de firma Mendelssohn en Co. te Amsterdam aan den Franschen staat, voor den duur van l'/« jaar? 2. Is het den ministers bekend, dat de verleening van dit crediet samenviel met een flauwe stemming voor den Franschen franc op de Internationale wisselmarkten? 3. Hebben de ministers kennis genomen van het lelt, dat de Nederlandsche Bank de wissels van dit crediet voor 1 jaar dis- contabel heeft verklaard, terwijl in begin sel dezelfde begunstiging zou zijn verleend voor het overblijvende halfjaar, dat het crediet daarna nog loopt? 4 Zijn de ministers niet van oordeel, dat de Nederlandsche bank aldus de disconta- billteit van dit crediet practisch voor een tijdsduur van 1 jaar heeft vastgesteld en derhalve, zoo al niet naar de letter, dan toch naar den geest In strijd heeft gehan deld met de bepalingen der bankwet-1937? 5 Zijn de ministers niet van meening, dat de liquiditeit der Nederlandsche bank op deze wijze wordt geschaad, terwijl een ongerepte liquiditeit met het oog op de stijgende spanningen op de Internationale wisselmarkten dient te worden gehand haafd? 6. Is het den minister bekend, dat de geldbehoeften der Fransche openbare lichamen, ondanks de recente belasting- verhoogingen, nog altijd door Fransche deskundigen op 40 a 50 milliard Irancs per Jaar worden geschat? 7. Willen de ministers mededeelen, welke waarborgen de Fransche staat voor de stipte terugbetaling van dit crediet heeft gegeven? 8. Willen de ministers mededeelen, welk bedrag nog uitstaat van het crediet van 150 millioen gulden, dat door hetzelfde bovengenoemde bankiershuis in het najaar van 1937 aan Fransche spoorwegen werd verstrekt? 9. Zijn de ministers niet van meening, dat een dergelijke vastlegging van midde len in Frankrijk indruischt tegen het be lang der Nederlandsche volkshuishouding? 10. Is het den ministers bekend, dat de credieten, waaraan de Fransche schatkist een voortdurende behoefte heeft, grooten- deels besteed worden voor de bewapening? 11. Zijn de ministers niet van oordeel, dat de financiering der Fransche bewape ning met Nederlandsch kapitaal indruischt tegen de politiek van zelfstandige onzij digheid van ons land? 12. Welke maatregelen denken de minis ters te nemen om een mogelijke toekom stige schending van de bankwet 1937 door den president der Nederlandsche bank te verhinderen? PREDIKBEURTEN. Leiden Geref. Gem. <N. Rijn;: Donderdag- nam. 8 uur. ds. H. Ligtenberg van Lisse. Nieuw-Vennep Chr. Geref. Kerk: heden- nam. half acht 10. t.; ds. E. du Marchie van Voorthuizen van Urk. te te NED. HERV. KERK. Zestal te Eelde: J. E. Cannegieter te Eext: dr. B. ter Haar Dzn. te Diepenveen; P. J. van Leeuwen te Oude-Pekela; M. G. Rosbergen te Noordwijk (Gron.)F. A. Westhoff te Diever en H. N. Ysbrandy te Grouw. Bedankt voor Akkerwoude C. Wormolt-s Heemsa (O.). GEREF. KERKEN. Beroepen te Hijken: W. Loopstra, cand. Groningen. Aangenomen naar Wissenkerke: A. A. Oosten brink, cand. te Kampen. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Drietal te Den Haag: mr. H. H. Gaaikema te Dantumawoude; H. W. Meihuizen te Veendam en P. Vis te Arnhem. GEREF. GEMEENTEN. Drietal te Ierseke: J. Fraanje te Barneveld: A. v. Stuyvenberg te Benthuizen en A Verha gen te Middelburg. GEREF. ZONDAGSSCHOOLVEREENIGING „JACHIN". VERKEER OP SNELWEG AMSTER DAM—DEN HAAG. De telling op den nieuwen weg Amster dam's-Gravenhage van 25 Juli ji. heeft uitgewezen, dat 3100 personenauto's van 's morgens 6 uur tot middernacht passeer den. In beide richtingen een bijna gelijk aantal. Voorts kwamen er circa 500 vracht wagens van zeer uiteenloopend kaliber en 400 autobussen voorbij. Van 7 tot 13 Augustus wordt de telling vervolgd. Dan zullen tevens de provincie- letters genoteerd worden en wellicht ook het aantal buitenlanders. (Hbld.) DE A.N.W.B.-GRENSKIOSKEN. Nadat reeds de A.N.W.B.-grCnskiosken te Beek bii Nijmegen en te Eijsden. nabij Maastricht, officieel werden geopend volgde gisteren de opening van het inlichtingen bureau te Wernhout aan de groote Inter nationale route AmsterdamBrussel. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minis ter van justitie zal Vrijdag 29 Juli as. niet plaats hebben. De minister van economische zaken heeft in verband met de viering van het regeeringsjublleum van Hare Majesteit de Koningin burgemeester en wethouders van alle gemeenten gemachtigd, een al dan nie. voorwaardelijke ontheffing te ver- leenen van het bepaalde in de artikelen De 64e algemeene vergadering. Heden Is te Scheveningen in de Bethel- kerk de 64e algemeene vergadering gehou den van de Geref. Zondagsschoolvereeni- ging „Jachin", onder presidium van prof. dr. F. W. Grosheide, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit. Aan de jaarvergadering ging gisteravond een bidstond vooraf waarin ditmaal voor ging ds. B. Bouma. Geref. predikant te Noordwijk aan Zee. Na den bidstond vond een begroetingssamenkomst plaats, aan geboden door de Scheveningsche regelings commissie. Hedenmorgen om half tien opende prof. Grosheide de jaarvergadering op gebrui kelijke wijze en sprak een openingswoord waarin hij allen welkom heette inzonder heid de afgevaardigden van de Ned. Zon- dagsschoolvereeniglng en van hét Geref. tractaatgenootschap „Filippus". Met een enkel woord wees de hoogleeraar op de beteekenls van het eenvoudige Zondags schoolwerk, waarin hij allen tot getrouw heid opwekte. Hierna kwamen de verschillende jaar verslagen aan de orde. Ze vonden bereids allen in het orgaan een plaats. Het jaar verslag van den secretaris werd uitge bracht door den heer A. R. Koster, hoofd der Chr. school te Zwammerdam. We ont leenen er aan dat bij Jachin thans zijn aangesloten 141 Zondagsscholen. 71 evan- gelisatiecommissiën en 164 kerkeraden, terwijl in 9 plaatsen nog een afdeeling van Jachin bestaat. Vijf kerkeraden bedankten als contribuant. Het financieel verslag van den pen ningmeester, den heer A. Boot van Den Haag. werd eveneens goedgekeurd en deze functionnarls van zijn beheer gedechar geerd. Ds. A. Dondorp, Geref. predikant te Heemstede bracht verslag uit over het orgaan „De Zondagsschool" en ds. J. A. Tazelaar, idem te Rotterdam over de Boekbeoordeeling. Alle verslagen werden onder dankzegging goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren A. Boot te 's-Gravenhage en A. R. Koster te Zwammerdam werden herkozen. Hierna werden eenige referaten gehouden. ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK. HAAGSCHE RECHTBANK. Inbreker staat terecht. De 50-jarige J. M. uit Leiden had zich voor de Rechtbank te verantwoorden ter zake inbraak met diefstal te Delft. Door het vernielen van een ruit in den winkel van mej. van Z. was hij binnen gekomen, waar na het kasregister door hem was openge broken en ook de brandkast geforceerd. De buit bestond uit enkele bankbiljetten van f. 25 en van f. 10, benevens eenige rijksdaal ders en guldens. Uit den winkel zelf, die zeep en andere waschmaterialen bevatte, waren geen goederen gestolen. De verdachte bekende. Verdachte had weliswaar nog een blanco strafregister, doch volgens mededeeling van den Officier waren de inlichtingen over verdachte on gunstig. Dit was aanleiding om twee jaar gevangenisstraf tegen verdachte te vragen. Uitspraak over 14 dagen. Hij wilde geen advocaat F. L. van H., uit Antwerpen, had in de R.K. Bewaarschool aan den Veenweg te Nootdorp eens gekeken of er iets van zijn gading was en bij die gelegenheid een liets- tasch weggenomen. De dader was evenwel opgespoord, en Dinsdag had hij zich te ver antwoorden voor de Rechtbank. Een zuster en een onderwijzeres kwamen als getuigen over de vermissing mededeelln- gen doen, waarna de Officier mededeelde, dat verdachte reeds negentien veroordeelin gen in België achter den rug heeft. In verband hiermede vorderde de Officier een jaar gevangenisstraf. De verdachte zeide geen prijs te stellen op een verdediger Uitspraak 9 Augustus. Rijwieldiefstal. Voor een café in de Hartesteeg te Leiden stond het rijwiel van den bakker J. A. v. V. De 31-jarige kellner J. F. zou dit rijwiel hebben gestolen, voor welk feit hij gister middag terecht stond. Verdachte ontkende. De Officier achtte evenwel het bewijs toch geleverd en wees erop dat verdachte reeds meerdere malen is veroordeeld. Eisch een jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. E. B. te L. Het adres van Topy Glerum luidt: mevrouw Dethmers. Julianalaan 23. Oegstgeest. G. J. L. te L. Van Amsterdam gaat om 9.15 (dagdienst) en om 21- uur (nachtdienst) een boot naar Kampen. Prijs voor volwassenen le kajuit enkele reis f. 1.50, retour il maand geldig) f. 2.25; 2e kajuit resp. f. 1.— en f. 1.50. Kinderen t.m. 3 jaar vrij, van 4 t.m. 9 jaar halve prijs. Rijwielen en kinderwagens f. 0.30. Ligplaats boot de Ruyterkade Steiger 6. Am sterdam. H. G. te V. Leiden. Haarlem. Alkmaar, den Oever, afsluitdijk. Zurich, Harlingen. Fra- neker. Leeuwarden. Totaal 183 K M. H. S. te L. Een wegenkaart heeft U hier te lande nergens meer noodig. Naar kampeer- gelegenheden kunt U het beste lnformeeren in de gemeente, waar U denkt te overnachten. Van G. te L. Hier ter stede bestaat het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuls. dat gevestigd ls aan de Hooglandsche Kerk- gracht. J. L. te L. Leiden. Alphen, Utrecht, Amersfoort. Totaal 75 K.M. H. de R. te A. Agrarisch Nieuwsblad, uitg. NV. de Agrarische Pers, Meppel iverschijnt lederen dag). De jaarlijksche zitting. In de gtsteren te 's-Gravenhage voort gezette zitting van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk werd benoenjd als lid van den Raad van Ned. Kerken, in plaats van dr. R. B. Evenhuis de heer mr. G H Slotemaker te Bruine te Heem stede. Vervolgens bracht ds. J. Boonstra rapport uit over een voorstel van dr. L. Snethlage om art. 25 van het Reglement voor kerkelijk opzicht en tucht zoodanig te wijzigen, dat voortaan den leden per soonlijk en onder alle omstandigheden geheimhouding zou worden opgelegd Hoe wel de Commissie niet ontkent, dat der gelijke gevallen zich hebben voorgedaan of zich kunnen voordoen, blijkt elk bewijs van op eigen initiatief verstrekte inlich tingen over tuchtzaken te ontbreken. Een absoluut verbod van geheimhouding wordt schadelijk geacht. De kerkelijke besturen worden geacht voldoende inzicht te heb ben in deze kwesties op de juiste manier op te treden. Derhalve wordt geconclu deerd. niet op het voorstel van dr. Sneth lage in te gaan, hetgeen werd aangeno- men. Vervolgens werd een door dr G Oort- huys opgesteld concept-bewijs van in- tenland vertoeven", aan art. 4 Alg. Regl. stemming aangenomen, naar aanleiding ir, aanmerking kunnen komen De com- van een ingekomen schrijven van de Ned. missie vraagt zich af. wat <^en dusdanige Chr. Geheelonthoudersver. betreffende emplicatie voor waarde heeft, als de.mid- onvoldoende. De Synode aanvaardde het rapport met dank. Vervolgens kwam aan de orde het verslag der Alg Syn Com missie Mr. Lisman werd wegens ziekte door zijn secundus mr. C. de Roon Swaan vervangen. Tweemaal werd vergaderd en zij liet zich verschillende keeren vertegen woordigen. Van de aanvaarding van het hoogleeraarsambt van prof. dr. J. H. Sem- melink aan de Universiteit te Groningen werd melding gemaakt. De Alg. Commis sie benoemde de heeren dr S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel en mr. G. A. Schuller tot Peursem tot leden van de Commissie tot correspondentie met bui tenlandsche kerken. Over een ingekomen schrijven van ds A. G. B ten Kate te Brussel, betreffende de geestelijke verzor ging van de Ned. Hervormden in het bui tenland rapporteerden de heeren prof. dr. W. L. Aalders en ds. J Barbas. Een con cept-voorstel inzake die verzorging werd opgesteld. Voorgesteld werd aan art. 55 Alg. reglement toe te voegen: ..mede zijn aan de Synode toevertrouwd de geestelijke belangen der Ned. Hervormden die uit Nederland naar het buitenland zijn ver trokken". en dit in een reglement uit te werken. Van een tweetal bezwaren werd melding gemaakt Daar reeds sprake is van de Oost- en West-Indische kerken zou de toevoeging ..mede behartigt de Synode zooveel mogelijk de geestelijke belangen van de Ned. Hervormden, die in het bui- hanahaving van art. 3 der Zondagswet, alsmede dat de toepassing van de geheele Zondagswet in het belang van het ker kelijk leven zou zijn. Uit het rapport van ds. N. Blommaert blijkt, dat door de Prov. Kerkbesturen totaal 83 examina werden afgenomen. delen om haar te realiseeren ontbreken. Zij drukte verder haar leedwezen er over uit, dat zij niet een positiever resultaat heeft bereikt. Op voorstel van den presi dent werd besloten de dooi de heeren ten Kate en de Haar voorgestelde regeling be treffende het reorganisatie-voorstel art 11 waarvan 70 met goed gevolg. 42 studenten Alg. Regl. af te wijzen. Voldaan werd aan studeerden te Utrecht, 16 te Lelden 9 te het verzoek van de Commissie "an rap- 2 onder b en c, en 8 eerste lid onder b Groningen en 1 te Parijs. Er waren 3 zeer port inzake art. 53 Rel en c van de winkelsluitingswet, ten aan- goede examens, 38 goede en 29 middelma- en tucht om diligent'r* - tige. Leertucht, Bijbelsche geschiedenis en zien van de werkdagen, waarop de vie ring van dit jubileum in de verschillende gemeenten zal plaats hebben. kennis van symbolische en liturgische ge schriften waren dikwijls middelmatig en vori-- -??ht Hierna hief de president we0v.ns Syno- dus Contracta en commissievergadering deze zitting op.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9