LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 27 Juli 1938 Het voormalige instructie-bataljon te Kampen marcheert Groote belangstelling voor de reünie Buitenland Stadsnieuws BEURSOVERZICHT VRACHTAUTO OMGESLAGEN BIJ HET UITWIJKEN VOOR EEN WIELRIJDSTER. Twee personen gedood. Vanmorgen zijn op den Zwolschenweg te Deventer de 69-jarige H. Koning en de 17-jarige A van 't Spijker, die daar liepen, onder een vrachtwagen, welke omviel, ge raakt en gedood. De bestuurder van den wagen, W. Wolt huis uit Groningen, wilde uitwijken voor een wlelrijdster. waarbij de wagen kantel de Koning werd zeer ernstig gewond en overleed in het ziekenhuis. Van 't Spijker kwam geheel onder den zwaren wagen te recht en was op slag dood. De bestuurder van de auto kreeg lichte verwondingen aan een der armen. De wlelrijdster be kwam geen letsel. minister balthasar aangekomen. De Belgische minister van openbare werken en werkverschaffing, de heer Bal thasar, is hedenochtend met den direc teur-generaal van bruggen en wegen, den heer de Veem en zijn kabinetschef, den heer Kuypers, te Den Haag aangekomen voor een kort verblijf in ons land. waar van het programma gisteren gemeld is. Ter begroeting van den minister waren op het station Hollandsche spoor aanwe zig de Belgische gezant, baron Herry met den gezantschapsraad. baron Ruzettc en ir. Harmsen, hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat. De Belgische minister en de hem ver gezellende heeren hebben in hotel Des In- des hun intrek genomen. Weer Britsch schip tot zinken gebracht. Het Britsche koopvaardij-schip „Dell- wyn" is in de haven van Gandia dooreen watervliegtuig, dat van Majorca kwam, lot zinken gebracht. Dit is de vijfde aanval op het schip in drie dagen tijd. Het schip vervoerde een lading steenkool met toestemming van de uiet-inmengingscontrole. de amerikanen zijn tegen dictatuur. Volgens een statistiek, opgesteld doot dr George Gallup, directeur van het Ame- likaansch instituut voor de openbare mee ning. zijn in de Vereenigde Staten twintig personen tegen een tegenstanders van dictatoriaal geregeerde landen. Op de vraag: „indien een oorlog uit zou treken tusschen Frankrijk en Engeland un de eene zijde en Italië en Duitschland un de andere, aan welke zijde zoudt gij itaan?" spraken van de honderd personen rich 65 uur voor Frankrijk en Engeland, drie voor Italië en Duitschland, terwijl 32 Seen partij zouden kiezen. Op de vraag: „indien in Europa een oorlog uit zou breken, zouden dan de Ver eenigde Staten den vrede kunnen bewa ren?" verklaarden 54 tegen 46 voor den vrede. ANTI-semietische maatregelen in italië. Het bijeenroepen van den grooten fas- eiitlschen raad op 1 October in Italië is onmiddellijk in verband gebracht met den strijd voor de zuiverheid van het ras, welke steeds grooter vormen aanneemt. Hoewel men geen voorspellingen kan doen, gaat liet gerucht, dat de groote fascistischcn raad voornamelijk bijeen wordt geroepen om maatregelen te nemen tegen de Joden. Zij zullen niet uit Italië verjaagd worden, doch zij zullen geen openbare ambten mo- Sin bekleeden en ook geen examen mogen atleggen voor ambtenaar. Men merkt trou wens op, dat hun aantal in openbare func ties en in het leger al zeer gering is. Verder zal de groote raad vermoedelijk ha criterium vaststellen voor het Italiaan se ras. Waarschijnlijk zullen Italiaansche tnderen worden erkend als Italiaansch. wk wanneer de moeder van Joodsch oï 'nder ras is alarmtoestel voor vliegtuigen. Bij het technologisch Instituut van Ca- hfornië is heden een toestel voor het au tomatisch uitzenden van S.O.S.-signalen soor vliegtuigen ingediend. De uitvinders verklaren, dat het toestel onbrandbaar is. Het wordt aangebracht aan den staart en Lij een schok raakt het los en zendt vier éagen lang onafgebroken noodseinen uit, eelfs als het vliegtuig wordt vernield. DE TOCHT VAN DE „MERCURY". i Het vliegtuig .Mercury" is komend van de Azoren, te Lissabon gedaald. ZUINIGHEID IN ITALIË. In verband met de schaarschte van graan tn Italië, hebben de eigenaars van hotels en restaurants opdracht gekregen te zor- ?en, dat hun personeel en klanten geen brood vermorsen. Zoo weinig mogelijk brood m"8 op tafel worden gezet en stukjes brood, "elke overgelaten zijn, moeten op de een M andere wijze worden gebruikt. EEN POOLEXPEDITIE. Heden is Lincoln Ellsworth aan boord jmn de „Europa" naar Engeland vertrokken "vet twee vliegtuigen voor de vierde Zuid- Pool-expeditie. welke in het najaar zal vertrekken. Na enkele weken jacht te heb- jjjn gemaakt op groot wild in Kenya, zal worth zich tr K-.aostad aan boord van Noorsche schip ..Wyatt-c-p" bogeven, "»l de volgende maand, met negentien man a" "oord uit New-York zal vertrekken, —'sworbh vs voornemens Enderbyland te ."JWzoekem en hoopt vroeg in het komende '«>r via Australië terug te keeren. Rede van dr. Colijn. Eenige honderden reizigers heschen zich vanmorgen beladen met koffers op het perron te Zwolle in de hooge trcin- wagens om zich naar de oude IJsel-vesting Kampen te laten rijden. Wie zli waren? oud-volontairs van het voormalige instruc tie-bataljon, dat tot 1924 In Kampen heeft gelegen en toen ls opgeheven. Zij kwamen bijeen voor de meermalen aangekondigde reünie. Tot hen behoorde ook de m'nister- presldent, dr H Colijn Een feestelijk met vlaggen versierde stad heette de ongeveer 800 gasten welkom. On danks grauwe luchten heerschte er een vroolijke en blijde stemming. Zij deelde zich mede aan de Kampenaren zelf; want reeds in den vroegen ochtend dromdsn zij voor het station en aan het einde van de lange IJselbrug samen om de aankomst der reünisten gade te slaan. Vanmiddag werden de leden van het eere-comlté in de Stadsgehoorzaal ontvan gen. Hierbij was ook de minister-president, voorls de oud-generaal-majoors G. H. C Cramer. G H Fraser, H de Iongh. H. J. de Klein, J. L. van der Moer, H Zeeman, J. P. A. van Weeren. prof. L van Vuuren, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Utrecht en vele anderen. Na deze ontvangst begaf men zich naar de voormalige instructie-bataljon-kazerne, waar de reünisten zich intusschen reeds hadden verzameld. En terwijl de stafmu- ziek van het eerste regiment infanterie vrooitike klanken ten gehoore bracht, werd ook hier de kameraadschap vernieuwd en oude herinneringen opgehaald. Vooraf gegaan door de stafmuziek werd vervolgens met vieren uit de flank afgemarcheerd naar de Nieuwe Kerk aan den Broerweg. Na korte begroetingswoorden gesproken door den voorzitter van het comité. W. F. O. van der Drift, den burgemeester van Kam pen. den heer H. M Oldenhof en den gamizoens-commandant van Kampen, lui tenant-kolonel J. K. Lammens, hield de minister-president, dr H. Colijn, een rede, Spr. had lof voor hen. die het initiatief tot deze samenkomst hebben genomen Zit hebben er niet alleen degenen, die in deze dagen naar Kampen togen, een dienst mee bewezen maar wat meer is. zli heb ben er door geëerd een s'uk militair leven, dat sinds eenige jaren tot geschiedenis geworden is en dat recht kan doen gelden op waardeering van de natie in haar geheel en in het bijzonder van hen, die de ouder lijke woning verlieten op een leeftijd, dat anderen zich nog koesterden in den zonneschijn van den huiselijken kring. In dit verband wenschte dr Colijn slechts met een naam te volstaan, dien van zijn ouden chef, generaal van Heutsz den voltooier van het werk door J. Pieterz. Coen voor meer dan drie eeuwen begonnen. De minister-president schetste hierop den toestand in ons land op militair en op cultureel gebied omstreeks 1850, het jaar van oprichting van het instructie-bataljon. Bij Kon. Besluit van 21 November 1850 werd een instructie-bataljon opgericht tot aankweeking en opleiding van korporaals en onder-officieren der infanterie. Het pleit voor deze school aldus dr. Colijn dat van de ruim 23.000 volontairs, die bij het I.B hebben gediend er toch ongeveer 3500 den officiersrang hebben weten te l>e- reiken. De lotgevallen van het bataljon wilde spr niet uiteenzetten. Hij wenscht slechts een paar namen te noemen. Den eigelljken vader van het I.B. achtte spr. kapitein Engelbrecht, die in 1848 een geschrift over de kadervorming in het licht had gegeven en die evenals luitenant-kolonel van Mui- ken, de eerste commandant van het batal jon, lid was van het comité van defensie, dat der regeering omtrent het krijgswezen van advies placht te dienen. Een betere I plaats voor de vestiging van het I.B. dan Kampen zou in Nederland moeilijk te vin den zijn en spr. dacht hierbij voora! aan de geestelijke sfeer, waarin de puriteinsche levenstoon altijd overheerscht heeft. De reünisten van vandaag hebben dan ook niet maar aan het I.B. alleen of aan Kampen alleen, doch aan beide saam er kentelijk te zijn voor hetgeen zij hier in hun Jeugd ontvangen hebben. Dr. Colijn stelde vast, dat de levensgang van hen, die hier hun opleiding genoten, wel zeer uiteenloopend is geweest, veel meer, dunkte hem, dan bij eenige vakoplei ding het geval zal zijn. Vandaag willen allen niet anders zijn dan ex-volontairs van het oude. I.B. Spr verzocht den aanwezi gen van hun plaatsen op te staan voor het brengen van een stille hulde aan al de vo lontairs, die op het veld van eer zijn geval len of aan bekomen wonden voor den vijand zijn bezweken. Nadat dr. Colijn de redenen tot ophef fing van het bataljon had uiteengezet, schetste hij tenslotte het gevoel van natio nale eenheid, dat in de weermacht van den staat en met name ook in het oude I.B. werd aangekweekt. Hij besloot met te verklaren, dat de oud- volontairs van het I.B. die trouw schuldig zijn aan een vorstenhuis, dat van den eer sten Willem van Oranje af, onbegrensde trouw heeft gehouden aan het Nederland- sche volk. Haile Selassie wint proces. De rechter te Londen heeft thans Haile Selassie in het gelijk gesteld in zijn klacht tegen de Cable and Wireless limited, van welke maatschappij hij 10.000 pond sterling elschte voor het onderhouden van een draadloozen dienst tusschen Abessynië en Engeland voor de bezetting van het land door Italië. De ex-negus was in hooger beroep ge gaan tegen een eerder vonnis, waarbij de rechter zich niet bevoegd verklaarde. britsch postvliegtuig verongelukt. Uit Nairobi wordt gemeld, dat vanoch tend vroeg een postvliegtuig van de Wil son Airways kort na den start bij Klsumu in Kenya tegen een heuvel is gevlogen. De vier leden van de bemanning zijn om gekomen, het toestel ging in vlammen op. dit jaar geen groote manoeuvres in duitschland. De „Berliner Boersenzeitung" zet uit een, waarom dit jaar geen groote ma noeuvres van de weermacht zullen worden gehouden, zooals in het najaar van 1937. Het blad schrijft, dat het niet ieder jaar mogelijk is een zoo groote troepenmacht bijeen te brengen, afgezien van de kosten. Ook vroeger werden niet elk jaar zooge naamde „keizer-manoeuvres" gehouden. Derhalve zullen in 1938 slechts oefeningen worden "gehouden in verband, niet grooter aan een divisie. Vermoedelijk zullen in 1940 wederom groote manoeuvres worden gehouden. meteoorsteen waargenomen. Het Hayden Planetarium te New-York heeft een grooten meteoorsteen waargeno men, welke het luchtruim ln nood-ooste- lijke richting doorkliefde. Het was de grootste meteoorsteen, welke men ooit in deze streek heeft gezien. De steen pas seerde onder den Grooten Beer en de Poolster en liet een lang spoor van blau we en roode vonken achter. PRIVAAT-DOCENT. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, is C. H. Fortanier, alhier, tot wederopzeg- gens toegelaten als privaat-docent bij de faculteit der geneeskunde aan de rijks universiteit alhier, om onderwijs te geven in de psychotherapie en de praeventieve psychiatrie. Bij beschikking van den minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, is A. A. Snijder, te 's-Gravenhage, tot we- deropzeggens toegelaten als privaat-do cent bij de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversiteit alhier, om onderwijs te geven ln de sociale verzekeringsgenees- kunde. Bi] beschikking van den minister van Financiën in de ontvanger der directe be lastingen, enz. J. Smit verplaatst van het kantoor der invoerrechten en accijnzen te Budel (station) naar de inspectie der di recte belastingen alhier, 2e afdeeling de overtocht over de ebro. De bijzondere correspondent van de „Messagero" aan het front van de recht- sche troepen in Catalonië bericht aan zijn blad. dat de regeeringstroepen de Ebro konden oversteken dank zij de hulp van marxistische elementen onder de burger bevolking van het door de troepen van Franco bezette gebied. Deze pesonen, die vroeger deel hebben uitgemaakt van de „marxistische" militie stonden nog in verbinding met de Cata- laansche regeering en hebben onrust ge zaaid langs den oever, waarvan gebruik werd gemaakt door de regeeringstroepen. Hieruit blijkt dus, dat de llnksche troe pen nog niet zijn teruggedrongen. Officieel wordt uit Barcelona medege deeld. dat de regeeringstroepen, die de Ebro zijn overgetrokken, hebben bericht, dat zij Villalba hebben bezet en thans voor Gandesa liggen. ZIJ hebben verder bericht vierduizend gevangenen te heb ben gemaakt, /CUklP/ rJUNCIM NAGEKOMEN. Rotterdam-Z. Amerika Lgn ALHEMA, thuis reis, 26 Juli van Rio Janeiro. Holland-Australië Lijn AAGTEKERK, uit reis. 26 Juli te Mornugao MARKEN, thuis reis. pass. 27 Juli Ouessant. MU Nederland POELAÜ LAUT. uitreis, pass. 25 Juli Gibraltar. JOHAN VAN OLDEBARNEVELT. uitreis. 26 Juli van Suez TARAKAN. thuisreis. 26 Juli te Genua MOENA, uitreis, 26 Juli te Antwerpen. Java-New York Lyn TAWALI, 25 Juli van Singapore naar Batavia. Kon. Paketv. Mij. LEMATANG. 26 Juli van Bangkok te Reunion BARENTSZ. 25 Juli van Batavia te Singapore TEGELBERG. 26 Juli van Shanghae naar Hongkong NIEUW ZEELAND, pass. 26 Juli Thursday Island. Silver-Java-Pacific Lijn MANOERAN, 25 Juli van Manilla naar Pacific Kust. Kon. Holl. Llyod EEMLAND, thuisreis, pass. 26 Juli Ouessant. MONTFERLAND. 26 Juli van A'dam te B. Aires. Kon. Ned. Stoomb. Mü- BARNEVELD, 25 Juli van Tocopilla naar Arica. AGAMEMNON. 26 Juli van Volos naar Kimassi BREDA, uitreis. 26 Juli te Valpa raiso NEREUS. 26 Juli van R'dam te Pas sages SATURNUS, 26 Juli van Or an te Venetië. Java-China-Japan Lijn TJIKEMBANG, Z4 Juli van Vita naar Nuevitas. Holland-Amerika Ltfn BOSCHDIJK, 25 Juli van Galveston naar New Orleans ROT TERDAM. toeristenreis, 23 Juli van Tallinn. LEERDAM, 27 Juli van New Orleans te R'dam NIEUW AMSTERDAM. New York naar R'dam. 29 Juli n.m. 1 uur te Plyuouth verw. BILDERDIJK. 26 Juli van Baltimore te Philadelphia VEENDAM. 26 Juli van R'dam te New York STATENDAM, 27 Juli van R'dam naar New York. vruchtboomen oculeeren. „Mijn zoon heeft vijf jaar geleden enkele pitten gezaaid van een buitenlandsche peer. Een hieruit voortgekomen boompje ls nu ongeveer 1 Meter hoog. Hoe te han delen om hieraan vruchten te krijgen?" Zoo luidde ongeveer een vraag, welke wij dezer dagen ontvingen en hoewel we in ons laatste schrijven reeds meedeelden, dat de hieraan verbonden werkzaamhe den beter door een vakman kunnen wor den uitgevoerd, naar aanleiding van bo venstaande het volgende: Wanneer we een vraag krijgen als boven vermeld, wordt daarbij gewoonlijk meege deeld, dat men niet meer met zekerheid weet, van welk soort de gezaaide pitten afkomstig waren, maar zeker Ls, dat de vrucht buitengewoon mooi en lekker was. Dit laatste is dan ook meestal de oorzaak van het zaaien. In dit verband moeten we er al direct op wijzen, dat onze be kende vruchtsoorten niet „zaadvast" zijn. D.w.z. wanneer we van een bepaalde soort appel of peer of pruim enz. de pitten of steenen zaaien, dan zullen de daaruit voortkomende boompjes wel vrucht dragen ook al duurt dat soms vrij lang. Appel- of perenzaailingen dragen niet zelden vrucht op 12- a 15-jangen leeftijd, terwijl pruimen het iets eerder doen. Maar hier in komen deze vruchten alle overeen, r.J dat ze niet van dezelfde soort zijn als de vruchten, waarvan de pitten (steenen) afkomstig waren en daarop vaak zelfs niet gelijken. Om dit nog met een voorbeeld duide lijk te maken: Wanneer we een pit zaaien van een Goudreinet en daaruit een boompje kweeken. dan zal dit laatste vruchten dragen op 12- a 15-jarigen leef tijd, maar deze vruchten lijken meestal niet op een Goudreinet en zijn in negen van de 10 gevallen minder van kwaliteit dan genoemde appelsoort. Om nu aan een gezaaid boompje een bepaalde soort te kweeken, dient dit boompje te worden geënt. Laat men het boompje waarvan in bovenstaande vraag sprake is zonder meer opgroeien, dan zsd het wel /ruchten geven, maar men kan alleen gissen naar den draagtijd en de hoe danigheid der vruchten. Bedoeld enten wordt in de boomkwee- kerij in twee jaargetijden uitgevoercf n.l. in Maart en in Juli en begin Augustus. In eerstgenoemde maand wordt de te en ten boom op een bepaalde hoogte afge sneden en wordt er een één-jarig takje met drie a vier knoppen van een bepaald soort op geplaatst Door de vergroeiing krijgt men uit dit opgeplaatste entje een kroon of soms een stam kroon, aan welke laatste dan vruchten groeien van bekende qualitelt. Op zware gronden zal de geënte boom op ongeveer 10-jarigen leeftijd vrucht geven, op lichtere gronden eerder De entmethode, welke in Juli wordt toe gepast, wordt oculeeren genoemd en wijkt ln alle opzichten af van het enten of grif felen van Maart. In laatst genoemde maand zijn de boom en het enthout in winterslaap, in Juli is alles in volle ont wikkeling. Bedoeld oculeeren gaat als volgt in zijn werk: Öp het gezaaide boompje wordt, dicht bij den grond op een gladde plaats een T- vormige insnijding gemaakt door den bast tot op het Jonge hout. De dwarssnede bijv. 3 c.M. lang, de vertikale 5 c.M. Met behulp van het mes wordt daarna aar. beide kanten van de opgaande insnijding de bast voorzichtig los gemaakt. In Juli gaat dit laatste heel gemakkelijk. Dit is de eenige wonde, welke op de te oculeeren boom wordt gemaakt: er mogen geen takjes of andere deelen worden afgesne den tijdens of kort vóór dit werk. Daarna hebben we noodig een groenen scheut van een soort, waarvan we willen oculeeren. Laatst bedoelde scheut heeft een dikte van een potlood en we nemen er de blad schijven af, de bladstelen niet. Daarna nemen we, liefst van het middelste ge deelte van dezen scheut een oogje of knopje, door met een scherp mes rondom dit oogje te snijden, zoodat we een bast- schildje krijgen ter lengte van bijv. 3 c.M. en breed 1 c.M. Dit schildje kunnen we tusschen duim en vinger afdoppen van den scheut (dopspruit) en op dit bastschildje zit dan het oogje of knopje en tevens eea bladsteel. Aan den achterkant van dit schildje zien we duidelijk ten pitje, zieltje genoemd. Dit laatste mag niet op den scheut blijven zitten, want dan lukt de operatie niet en hiervoor bestaat groote kans als men later oculeert dan in Juli of begin Augustus. Het afgenomen bast schildje met het oogje wordt daarna voor zichtig tusschen den bast geschoven, waar deze laatste is los gemaakt op het te ocu leeren boompje, zóo, dat men na inschui ving van het schildje alleen het blad steeltje en knopje ziet. Een bandje wordt omgewonden om het schildje stevig tegen de houtkant van den jongen boom te doen sluiten. Bovengenoemd pitje of zieltje vergroeit met het boompje en na een dag of tien is dit vast te stellen, doordat het bladsteeltje bij de minste aanraking af valt. Het omgev/onden bandje wordt dan afgenomen Het aangegroeide oogje of knopje blijft gedurende den zomer en herfst in rust en aan den geoculeerden boom wordt in dien tijd niets gedaan. In het volgend voorjaar wordt de Jonge boom ongeveer 5 c.M. boven de oculatieplaats afgesneden en het opgeplaatste oogje loopt uit en vormt een scheut. Deze laat ste wordt aan een bijgeplaatsten stok of aan het stompje vastgebonden in Mei en Juni en zoo rechtop geleid. Behalve be doelden scheut vormen zich meerdere op het afgesneden boompje. Deze laatste be- hooren aan en komen uit knoppen van het gezaaide boompje en worden geregeld weggebroken. Op boven beschreven ma nier krijgt men een plant, waarvan het onderste gedeelte, n.l. de wortels, behoo- ren tot de zaailing, terwijl het boven- grondsche deel hoofdzakelijk is gegroeid van den tak. afkomstig van het opge plaatste oogje Op zware gronden zal een aldus gekweekt boompje ook pas na 8 a 10 jaar vrucht dragen, maar men weet dan in elk geval zeker welke vruchten er aan komen. Ten overvloede wijzen we er nog op. dat op perezaailing een peersoort en op appel-zaailing een appelsoort wordt geënt. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Re dactie onder motto: „Tuinbouw". Holland-O. Azië Lijn GAASTERKERK. thuisreis, 26 Juli te Genua. HoUand-Afrika Lijn HEEMSKERK, thuis reis, 26 Juli te Dar es Salaan. Halcyon Lijn STAD VLAARDINGEN. 23 Juli van Wabana naar R'dam FLENSBURG, Vlaardingen naar Narvik. 26 Juli uit den N. Waterweg STAD MAASSLUIS. 26 Juli n.m. v. Narvik te R'dam STAD AMSTER DAM. 26 Juli van Lulea naar R'dam. Rott. Llovd DEMPO, uitreis, 26 Juli van Gibraltar INDRAPOERA, 27 Juli van Batavia te R'dam SLAMAT, thuisreis, 27 Juli te Marseille BALOERAN, thuisreis, 27 Juli van Colombo KERTOSONO, thuis reis, pass. 27 Juli v.m. 1 uur Ouessant; wordt 28 Juli v.m. 3 uur te Gravesend verw. TAPANOELI, thuisreis, 26 Juli v.m. 7' uur te Triëst. Diverse Stoomvaartberichten BATAVIER II, 27 Juli van R'dam te Gravesend BUSSUM, 26 Juli van Rosario naar B. Aires WIN- SUM, 26 Juli van St. Vincent naar Bremen SCHIELAND, Hamb. n. Gdynia, pass. 26 Juli Brunsbuttel - SCHOKLAND, 26 Juli van Hamburg op de Tyne ZWARTE ZiEE. Roode Zee en Thames, sleepbooten, naar Rosyth, 25 Juli in de Kirkcaldybaai voor anker OOSTZEE, sleepboot, 25 Juli van Rotterdam te Leixoes IJSELHAVEN. 25 Juli van B. Aires naar R'dam ALGORAB, 26 Juli van Wabana te Emden ALBIREO. 26 Juli van R'dam te Houston ALDEBA- RAN, Kirkenaes naar R'dam, pass. 26 Juli Udsire ALPHARD, 26 Juli van Port Al- berny naar Londen ROTTERDAM, naar Havre, was 26 Juli 1 uur 40 voorm. 1200 mij len W.Z.W. van Valentia - BRITSUM. Bahia naar R'dam, pass. 26 Juni Madeira ALET- TA. 23 Juli van Pladjoe te Singapore AUGUSTINA. 24 Juli van Singapore naar Padjoe PETRONELLA. 24 Juli van Sin gapore naar Soesoe ANASTASIA, 24 Juli van Singapore naar Saigon JUNO. 25 Juli van Singapore naar Api-Api ANGELINA. 22 Juli van Soesoe naar Singapore ALDE- GONDA, 23 Juli van Pladjoe te Tjilatjap JOSEFINA, 23 Juli van Tamsui te Tarakan MARPESSA, 23 Juli van Soerabaya te Balik Pappan APOLLONIA, naar Con- stanza, pass. 24 Juli Istanboul MANVAN- TARA, 25 Juli van Auckland naar Ceram SUNETTA, 22 Juli van B. Aires te Tri nidad CYMBULA, 24 Juli van R'dam te Curacao MARISA 24 Juli van R'dam te Curacao PERNA, 24 Juli van Curacao n. Harburg - MEGARA, 22 Juli van Aruba n. I Hamburg MAMURA, 21 Juli van Haymark Terminal naar Montreal MERULA. 25 1 Juli van Houston te Montreal RAP ANA 25 Juli van Malta te Triëst AMSTERDAM. 27 Juli. Op de beurs te New York heeft zich voor de afwisseling weer eens een inzinking voltrokken. Naar het schijnt, hield dit grootendeels ver band met het feit. dat de uitkomsten van vele maaschappijen lang nog niet in overeenstem ming zijn met de verwachtingen. Een goed voorbeeld hiervan wordt gevormd door de cijfers, welke door de U.S. Steel Corporation zijn gepubliceerd. In het tweede kwartaal van dit jaar werd een bedrijfsverlies geleden van 5.010.000 dollar, terwijl na betaling van het dividend op de preferente aandeelen, waarvoor 6.305.000 dollar benoodigd is, een deficit moest worden aangetoond van 11.315.000 dollar tegen een tekort van 7.597.000 in het eerste kwartaal. Het eerste halfjaar van 1938 is reeds dus een verlies geleden van 18.912.000 dollar. Zooals gemeld, heeft het bestuur er niet tegen opgezien voort te gaan met de uitkeering van het dividend op de preferente-aandeelen en men schrijft dit hieraan toe, dat zij ver wacht. binnenkort aanzienlijke bestellingen te krijgen, waardoor de capaciteit van de fabrie ken zal kunnen worden opgevoerd. Na de jongste prijsverlagingen van staalproducten moeten de staalfabrieken echter behoorlijk van orders voorzien zijn, willen zij gelegenheid heb ben, om goede resultaten te verkrijgen. Men heeft reeds berekend, op welk percentage de staalindustrie gemiddeld moet werken om de inkomsten in overeenstemming te brengen met de bedrijfskosten, doch deze calculaties dragen een problematisch karakter en zullen waar schijnlijk voor iedere maatschappij wel zeer verschillend zijn. De cijfers van de U.S. Steel Corporation, hebben echter duidelijk doen uit komen, dat aan de situatie in het tweede kwar taal van dit jaar nog veel heeft gehaperd, en wanneer acht wordt geslagen op de bedrijfs- uitkomsten van de spoorwegmaatschap- krijgt men hiervan eveneens een goed denk beeld. Onder dergelijke omstandigheden behoeft het niet te verwonderen, dat de animo, om tot aan koop van aandeelen over te gaan in de Ver. Staten nu en dan wat afkoelt. De middagbeurs. Hoewel voor de Amsterdamsche effecten beurs heden slechts matige belangstelling aan den dag werd gelegd, was de stemming toch goed prijshoudend en kon hier en daar zelfs vast worden genoemd. De oorzaak hiervoor moet waarschijnlijk worden gezocht in de hoopvolle aspecten, die de politieke situatie biedt, want op financieel of economisch gebied hadden zich geen gebeurtenissen van ingrij penden aard voorgedaan. Ondanks de reactie in New York waren de Amerikaansche waarden goed gedisponeerd, zoodat men klaarblijkelijk op een herstel in New York rekende. Terwijl gisteren meerendeels beneden de pariteiten werd gehandeld, werden de Amerikaansche shares vandaag boven die pariteiten afgedaan en vooral was dit het geval met Anaconda's en de toonaangevende staalaandeelen. De omzet ten waren overigens klein. De affaire op de locale afdeelingen was van geringen omvang. Wederom werd de aandacht getrokken door de Phllips-aandeelen. die een vaste houding ten toon spreidden en onder beurstijd enkele procenten avanceerden. Uni levers en Akus waren prijshoudend. De handel in rubberfondsen beperkte zich voornamelijk tot Amsterdam-Rubber, die vast gestamd waren en ten opzichte van het vorige slot een avance van een vijftal punten konden boeken. Diverse minder courante aandeelen werden hooger genoteerd. De tabakken trokken nau welijks attentie. De koersen kwamen op on regelmatige wijze tot stand. Scheepvaartpapie ren waren wederom geheel verwaarloosd. In suikeraandeelen ging niet veel om. De stem ming was echter goed prijshoudend. H.V.A.'s trokken een paar punten aan. In de aandeelen Ver. Vorstenlandsche Cultuur Maatschappij ontstond een tamelijk geanimeerde affaire, di verse minder courante soorten werden hooger afgedaan. Naar gemeld heeft de Nivas wederom een flinke afdoening bewerkstelligd en natuurlijk werd hieraan de noodige steun ontleend. In petro'eumfondsen ging weinig om. Koninklijken var 2*1 in doorsnee weinig veranderd. Sh^ll Unions waren prijshoudend. De beleggingsmarkt was stil. Nederlandsche staatspapieren onder gingen geen verandering van beteekenis. Fran- sche fondsen waren veronachtzaamd. WISSELKOERSEN Londen 8.95l/2 (8.95'/2), Berlijn 73.05 (73.10), Parijs 5 03 (5.02 3/4) Brussel 30 77 (30.78) Zwitserland 41 67 (41.66V-) Kopen, ha^en 40.00 (40 00) Stockholm 46 17'2 4617l/s> Oslo 45.00 (45.00), New York 1.8113/16 (1.817/8), Praae 6 29 (6.29). Lire 8 00 (8.00). Prolongatie pet., Part. disc. 1 8 Dag geld 1/4. Registermarkcn 33',2, Crediet Sperr- marken 8l/t. Effectensperrmarken 7 5/8, Reismarken 48'/», Bankpapier 25. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3