LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 26 Juli 1938 /CilEEP/ TJMNCIN BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN LAND- EN TUINBOUW Da «hl ad reclame is niet te vervangen stelling bestond, zoowel van den kant der Noordwijkers als van de badgasten. Ondanks de moeilijkheid van het zand- terrein is er een aantrekkelijke en faire wedstrijd vertoond, waarvan allen hebben kunnen genieten en in het bijzonder wel de Noordwijkers en hun g;asten, want Noordwijk I wist op goede wijze een 83 overwinning op de Katwijkers te behalen. Voor deze attractie is vorig jaar door Graaf v. Limburg Stirum een wisselbeker beschikbaar gesteld en voor de tweede maal in successie verwierf Noordwijk de zen beker, welke na den wedstrijd onder een toepasselijk woord door den Graaf van Limburg Stirum in ..Seinpost" werd uitgereikt, terwijl iedere speler van een onbekenden Noordwijker als blijvend aan denken een prachtig voetbal-insigne ont ving. Namens V.V.V. bracht de heer S. Verloop dank aan Graaf v. Limburg Sti rum voor zijn tegenwoordigheid en voorde bereidwilligheid, den beker te willen uit reiken. Hierna sprak nog de aanvoerder van Quick Boys woorden van dank voor de uit- noodiging en verzekerde dat zij een vol gend jaar weer gaarne naar Noordwijk zullen komen en verzekerde dat dan Noordwijk niet zoo gemakkelijk voorgoed beslag op den wisselbeker zou leggen en zij alles in het werk zullen stellen om deze een jaar naar Katwijk te brengen. De voorzitter van Noordwijk de heer J. Plug, bracht dank aan allen voor den fair gespeelden wedstrijd en hoopte dat nog vele prettige ontmoetingen tusschen beide clubs mogen plaats hebben, waarna men nog geruimen tijd gezellig bijeen bleef. Als inzet der Zomerfeesten, mag V.V.V. bogen op een welgeslaagden avond! De Chr. Mondaccordeonclub heeft een rondgang door het dorp gemaakt. Op verschillende punten werd halt gehouden en eenige muzieknummers ten gehcore gebracht, waarbij een collecte gehouden is ten bate van de kas. De opbrengst dezer collecte bedroeg ruim f. 52. RIJNSBURG. Het dochtertje van den heer J. v. E. geraakte bij de Koestraatbrug in den Vliet. Het mocht den heer S. v. d. Kwaak zij het met eenige moeite gelukken de drenkelinge weer op het droge te brengen. SASSENHEIM. Voor het Mulo-diploma slaagden de leerlingen der ,De Visser-school" J. Dreef en C. v. Zonneveld. Voor de verstrekking van kostelooze rijwielplaatjes hebben zich 381 personen asngemeld, Op den nieuwen Rijksweg nabij het Warmonderviaduct is een auto in den berm gereden. De wagen werd zwaar be schadigd, persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. VOORHOUT. Raadsagendt. De raad der gemeente alhier, hoopt in openbare vergadering bijeen te komen op Donderdag 28 Juli as. des avonds om 8 uur, ter behandeling van de navolgende punten Opening. Notulen. Ingekomen stukken. Voorstel var B. en W. tot vaststelling van een gecombineerde beheersverordening voor de bedrijven. Idem van een regeling betreffende kindertoeslag voor gemeente werklieden. Idem tot onbewoonbaarverkla ring van eenige woningen. Idem tot vast stelling van den pensioensgrondslag van den secretaris-ontvanger. Idem tot aanwij zing van de veldwachter voor deelneming aan den politie-cursus. Rondvraag en slui ting. Onbewoonbaarverklaring van een tiental woningen. Bij controle van den woningtoestand in de gemeente, is gebleken, dat weer een 10-tal woningen. plaatselijk gemerkt Hoofdstraat 26, 28 en 30. alsmede Looster- weg. 9 .11, 13. 15, 17, 19 21. 23 25 en 27 in een minder goeden toestand verkeeren en zeker voor onbewoonbaarverklaring in aanmerking komen. Na een uitgebracht rapport van den gemeente-opzichter, heb ben B en W. hieromtrent nader advies ingewonnen bij den Inspecteur van de Volksgezondheid, welke tot de conclusie kwam, dat alle woningen, behalve die wel ke zijn genummerd Loosterweg 19. 21 en 23 ongeschikt zijn voor bewoning en niet meer door verbetering in bewoonbaren staat zijn te brengen. Overeenkomstig het advies van den In- specteur stellen B. en W. daarom aan den raad vóór de voor bewoning ongeschikt geachte woningen onbewoonbaar te ver- Waren. J Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelis Jacobus, z. van N. Noor- dermeer en J. M. Haver Adrianus Cornelis Petrus, z. van A. C. Diemei en P. A. A. v. d. Meer. VOORSCHOTEN. Burgerwacht. De Voorschotensche Vrijwillige Burger wacht geniet sinds 1 Januari 1921 een sub sidie uit de gemeentekas van f. 150. B. en W. zouden deze subsidie voortaan wel willen geven, maar onder voorwaarde, dat het politiepersoneel der gemeente, zonder verplicht te worden om als lid toe te treden, toch, op overigens gelijke wijze, kosteloos kan deelnemen aan de schiet- oefeningen, welke des zomers worden ge houden op de militaire •schietbanen te Katwijk en des winters m een schietlokaai, ^Indien deze voorwaarde wordt ingewil ligd. kan de burgemeester de veldwachters opdragen regelmatig aan de bewuste schietoefeningen deel te nemen, ten einde daardoor hun schietvaardigheid te onder houden. Jeugdhulde Regeeringsjubileum. Het aantal leden der deputatie van de plaatselijke jeugdverenigingen dat deel zal nemen aan de hulde aan H.M. de Ko ningin op den Dam te Amsterdam in Sep tember a.s is bepaald op drie. waarvan één vrouwelijk lid. terwijl ook de chauf feur op den Dam wordt toegelaten. Voor deze huldiging ontvangt de depu tatie een vlag van den Burgemeester; deze vlag, die na de hulidiging getooid zal zijn met een wimpel, moet weer bij den bur gemeester worden ingeleverd. Waarschijnlijk zal de terugbrenging plaats hebben op Woensdag 7 September 's morgens te elf uur en wordt verwacht dat alle jeugdverenigingen uit deze ge meente daarbij aanwezig zullen zijn. Ook de uitreiking zal met eenige plech tigheid geschieden. Burgerlijke Stand. Geboren: Gijsbertus Johannes Maria, zoon v. G. G. van Bemmelen en G. G. Lamboo; Johan nes Marie, zoon van W. van der Geest en M. G. Lamboo. Gehuwd: J. S. Waal. oud 27 j. en C. Severs, oud 33 j., belde wonende alhier. Ondertrouwd: H. Lemmers, oud 37 j., te Voor hout en G. H. de BruUn. 44 j.. alhier. Loop der Bevolking. J. M. van der Harst. Burgem. Treubstraat 56; mej. M. Y. Tielens. Veurscheweg 3; K. Zweeg- man en gez.. Leidscheweg 469: mej. J. van der Wllk. Noortheystraat 31; J. M. Hoogewonlng van Duijn. Leidscheweg 221; A. G. Vette. Rijn dijk 254. Vertrokken: P. Bosch en gez. van Leidsche weg 523 n. Zoeterwoude, Vlietweg E 22: J. Becker en gez. van Pauwenstraat 1 n. den Haag. Troelstrakade 495: J. P. Goel. van Leidscheweg 191 n. den Haag. Perziklaan S4; mej. A. van Kooii. van Leidscheweg 221 n. Wassenaar. Schoolstraat 26: mej. M. M. Oostveen. v. Haag- weg 2 n. Sassenheim. Hoofdstraat 244; A. H. Putman Cramer, van Leidscheweg 191 n. Rhe- den-Velp, Vijverlaan 6; mej. H. A. Smits, van Leidscheweg 135 n. Wassenaar. Eiklaan 5; P. J. Luijnenburg en gez.. van Schoolstraat 122, n. Den Haag, Nieuwe Haven 246 c. P. Loncg de Jong. van Leidscheweg 191 naar Den Haag Wassenaarscheweg 170 O. Erhardt van Leid scheweg 191 n. Rotterdam. Heemraadsingel 151 W. d'Ancona. van Leidscheweg 191 naar Rheden Velp. Beekstraat 52. Bij den overweg nabij „De Vink" heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een personenauto en een vrachtwagen van de „Novo" te 's-Gravenhage, bestuurd door W. B. te 's-Gravenhage. Er wachtte een file auto's voor despoor- boomen. toen de vrachtauto kwam aan rijden. Doordat de remmen niet in orde waren, hetgeen door een later ingesteld onderzoek is gebleken, werd tegen de luxe auto gereden en dit vervoermiddel be schadigd. Proces verbaal is opgemaakt. Het aantal werkzoekenden, ingeschre ven bij het agentschap der arbeidsbemid deling. bedraagt deze week 74. WARMOND. Motorboot uitgebrand. Toen de schipper van den heer H. v. H. met een zestal dames en heeren met de motorboot een tochtje over de Kagerplas- sen wilde gaan maken, vloog de motor bij het aanslaan in brand. De inzittenden wis ten zich nog tijdig in veiligheid te bren gen, doch de boot brandde geheel uit De kam peervergunningen Nauwelijks is het weer omgeslagen en begint het inderdaad zomer te worden, of de aanvragen om vergunning tot kampee ren komen bij tientallen binnen. Alleen in de maand Juli zijn tot nu toe 150 vergun ningen uitgereikt en dit aantal neemt nog dagelijks toe. Ter gelegenheid van de herdenking van het 40-jarig regeeringsjubileum van H -M. de Koningin, zal aan de kinderen van de lagere scholen alhier een blijvende herinnering worden uitgereikt in den vorm van een keurig bewerkt wandbordje. WASSENAAR. Het uitbreidingsplan der gemeente. Behandeling voor Ged. Staten. Toelichting der bezwaren. In aansluiting op hetgeen gisteren reeds is medegedeeld, betreffende de behandeling der bezwaren tegen het uitbreidingsplan dezer gemeente door Ged. Staten, zij nog vermeld, dat de directeur van den dienst voor stadsontwikkeling en volkshuisvesting deT gemeente 's Gravenhage. ir. P, Bakker Schut vervolgens ter sprake bracht de be stemming der bouwterreinen in verband met de financieele draagkracht der in woners. Volgens de nota van toelichting behoort, gerekend naar het inkomen, 51 °/o van de tegenwoordige bevolking tot de arbeiders, in het uitbreidingsplan slechts 13 van het aantal woningen. Het gemeentebestuur van Wassenaar tracht dit bezwaar te weerleggen door op te merken, dat er geen tekort is aan grond voor arbeiderswoningen, maar een over daad aan grond voor villabouw. Maar blij kens de nota van toelichting is wel degelijk bewust het uitgangspunt geweest „dat bij de uitbreiding relatief op minder arbeiders dient te worden gerekend". Dit uitgangs punt lijkt spr. onjuist. Men projecteert een uitbreidingsplan voor een zekere maximale bevolking op een bepaalde wiize gediffe rentieerd. Bij een bepaald aantal welgestelden be hoort onverbrekelijk een zeker aantal middenstanders en een zeker percentage arbeiders. Dit percentage zou bij industrie vestiging in de gemeente wel kunnen toe nemen, maar voor de verwachting dat het lager zou zijn, bestaat geen enkele aan leiding. Spr. hoopt voor Wassenaar, dat er ook in de toekomst millionnairs, goed-gesitueer- den, renteniertjes en gepensionneerden zullen wonen. Maar dit brengt mede een evenredig aantal winkeliers, garagehouders en andere middenstanders en ook chauf feurs. trampersoneel, tuinlieden, rijwielher stellers, smeden, timmerlieden, brood- en melkbezorgers, enz. Er is geen enkele reden, waarom in de toekomst het aantal welgestelden en zeer welgestelden naar verhouding vele malen grooter zou zijn dan (hans het geval is. Ook wanneer men er van uitgaat, dat Wassenaar in de toekomst het „deftige dorp" bii uitnemendheid zal zijn, ral de arbeidersbevolking relatief niet geringer zijn dan thans. Dezerzijds wordt dan ook de te groote beperking van het aantal arbeiderswonin gen na hetgeen reeds in Rijswijk en Voor burg is geschied, een overwegend bezwaar tegen het plan. Het gemeentebestuur van Den Haag ver zoekt Ged Staten met aandrang op grond van een en ander hun goedkeuring aan dit plan e onthouden Ten slotte maakte spr. van deze gelegen heid gebruik om Ged. Staten te verzoeken een streekplan-commissie in het leven te roepen voor het gebied waarin Den Haag, Wassenaar en Leiden zijn gelegen, opdat de gemeenschappelijke belangen op velerlei gebied behartiging mogen vinden. Namens de families van der Wijck en de Beaufort te Ommen en te Wassenaar be toogde mr. van Löben Seis. dat het uit breidingsplan van 1936 nog rechtsgeldig heid bezit daar het niet is ingetrokken en dat overigens het nieuwe plan, indien het ongewijzigd zou worden goedgekeurd, voor zijn cliënten een schade van f60.000 zou beteekenen. omdat de betreffende ter reinen in plaats van voor bebouwing zou den worden bestemd voor cultuurdoelein den. Spr. bepleitte alsnog toelating van een matige bebouwing. Mr. van Kuyk, optredende voor de ge meente Wassenaar, merkte op, dat het tot den plicht der gemeente behoort, te zorgen voor haar toekomst. Het onderhavige uit breidingsplan berust op dien grondslag hetgeen spr. nader toelichtte en er is hierbij naar sprekers meening geen kwestie van ernstige benadeeiing van particuliere belangen. De heer Dudok, de ontwerper van het uitbreidingsplan, wees erop, dat het behoud van gronden voor recreatieve doeleinden op den voorgrond moet blijven staan. Door alle mogelijke uitvindingen is de werk gelegenheid verminderd en het humane probleem, voor de volgende decennia is: hoe kunnen we gelukkig zijn. zonder hard behoeven te werken. Naar sprekers mec- ning is er geen aanleiding om verder le gaan met bebouwing van landgoederen en toelating van woningen dan in het plan is opgenomen. De heer Huibers gaf ten slotte nog eenige technische toelichtingen tot het plan. Wat het aantal arbeiderswoningen betreft, spr. geeft toe, dat naar verhouding minder ruimte is gereserveerd dan voor villabouw ed, maar toch is wel voorzien in het dubbele van de tegenwoordige toeneming der arbeidersbevolking. De inspecteur voor de volkshuisvesting, de heer Kiers, achtte het uitbreidingsplan ruimschoots voldoende voor de bebouwing in de naaste toekomst. Er is z.i. geen aan leiding om de goedkeuring daaraan 'e onthouden. De beslissing van Ged. Staten volgt later. Geslaagd marschconeert. Gisteravond werd onder gunstige om standigheden het marschconeert gehouden door de buurtvereenlging Deyieroord en omgeving in samenwerking met de muziek- vereenlging ..Excelsior" Aan den stoet namen 142 kinderen der leden deel, versierd met mutsen en gewa pend met vlaggen. Zij werden getracteerd op diverse versnaperingen en met volle muziek werd er gemarcheerd, vanaf de Lus naar Deijleroord. Hier speelde Excelsior rog eenige muzieknummers waarbij veel belangstelling was. Hierop werd de terug tocht aanvaard en de stoet in den tuin van Den Ouden Deijl ontbonden. De heer Fortuyn. voorzitter der buurtvereenlging dankte Excelsior hartelijk voor het buiten gewoon slagen van het concert, alsmede allen, die dezen marschavond mogelijk ge maakt hadden. Gevonden: twee portemonnaies met inhoud, een sleutel, een bril, stofbril, schild pad, zilveren ring met roode steen, cein tuur, damestaschje met inhoud, ceintuur, dameshandschoen, rijzweep, badjas, gouden achterkast van horloge, beiastingmerk. hee renarmbandhorloge, portemonnaie met inhoud, nummerplaat van auto, boodschap, pentasch, gebteid vest., meisjesmantel, hond, gekleurde vulpenhouder, sleutel, een roodbonte poes. ceintuur van kinderjurkje, kousen, stopgaren en wol. blauwe dames- handschoen, een rozenkrans, een bruin met zwart hondje. Te bevragen op het politiebureau van 9 tot 12 uur. ZEVENHOVEN. Dr. J. G. Ubbink, pred. der Ger. Kerk in H.V. en de heer J. van Woudenberg hebben bedankt als bestuursleden der Chr. schoolvereeniglng. Eerstgenoemde als voor zitter en wegens vertrek. NAGEKOMEN. Rott. Lloyd DEMPO. uitreis, 25 Juli van Lissabon SOEKABOEMIuitreis, 26 Juli van Suez INDRAPOERA. thuisreis, pass. 25 Juli Ouessant SLAMAT, thuisreis, pass. 25 Juli Kaap del Armi KERTOSONO. thuis reis, pass. 25 Juli Finisterre SIBAJAK. uit reis. 26 Juli te Singapore. Holland-O.-Azië Lijn SEROOSKERK, uit reis, 22 Juli te Yokohama. Kon. Ned. Stoomb. My. NEREUS, R'dam n. Passuages, pass. 24 Juli Ouessant STELLA, R'dam n. Tanger, pass. 25 Juli Ouessant FLORA. 24 Juli van W.-Indië te New-York. BOSKOOP, uitreis. 23 Juli te Cristobal DEUCALION, 25 Juli van Catania n. Malaga OBERON. 25 Juli van Algiers n. Patras ORION, 25 Juli van Istanboul n. Bourgas TIBERIUS. Middell. Zee n. Amst.. pass. 25 Juli n.m. 3 u. 20 Lydd TRITON, 25 Juli van Tunis n. Alexandrié ORPHEUS. 26 Juli van Stettin te Amst. EUTERPE. 26 Juli van Bordeaux te Amst. BAARN, 26 Juli van Antwerpen te Amst. BODEGRAVEN, 26 Juli van Chili te Amst. THESEUS, 26 Juli van Aarhuus te Amst. Rotterdam-Z. Amerika Lün ALCYONE, uit reis. pass. 24 Juli Ouessant. Kon. Paketvaart Mij. LEMATANG, 25 Juli van Mauritius n. Reunion STAGEN, 24 Juli van Singapore n. Tandjong Priok BOISSE- VAIN, 23 Juli van Kohsichang te Batavia TASMAN, 23 Juli van Soerabaya n. Port Mo resby SWARTENHONDT, 23 Juli van Sai gon "te Auckland. Java-China-Japan Lijn TJISADANE. 25 Juli van Macassar to Shanghae TJISAROEA, 22 Juli van Chlnwangtao n. Dairen TJI- KARANG, 23 Juli van Yokohama n. Padang. Java-New-York Lijn KOTA TJANDI, 24 Juli van Norfolk te New-York TAWALI. 24 Juli van New-York te Singapore TABIAN. Java naar New-York. 25 Juli te Belawan. WELTEVREDEN, New-York n. Java, pass. 26 Juli St. Helena. Mij. Nederland SOEMBA, uitreis, 25 Juli van Sabang. TAJANDOEN, thuisreis. 25 Juli van Genua JOHAN VAN OLDENBARNEVELDT, uitreis, 26 Juli te Port Said MOENA, 26 Juli van Amst. via Antwerpen n. Java - SALABANGKA 25 Juli van Java te Amst. Holland-West-Afrika Lijn JAARSTROOM, uitreis, verm. 24 Juli te Sinoe. REGGESTROOM, 25 Juli van Dakar naar Freetown. Silver-Java-Pacific Lijn MODJOKERTO, 23 Juli van Beira n. Mombassa. GEBOREN: Aart Willem. Z. van A. C. v. Dam en G. Lalleman Johannes Hendrik, Z. van J. P. H. Hemerik en W. J. v. d. Linden Christianus Petrus Johanna. Z. van A. P. v. d. Geest en A. B. M. den Hollander Petronella Cornelia Maria, D. van C. J. de Vroomen en P. M. Schulte Jannetje, D. van P. Blansjaar en E. J T. Zeegers Aletta. D. van A. de Boer en A. Kurpershoek Maria Martha. D. van B. van Maris en F. Szyszweski Jacoba Geer- truida, D. van P. de la Rie en A. H. M. den Dopper Adrianus, Z. van A. v. Dijk en W. Botermans Bastiaan, Z. van B. Dubbelaar en M. v. d. Veen Gerardus Antonius. Z. van M. A. Rulgrok v. d. Werve en M. Schulz Johanna Jacobus. Z. van J, Turenhout en A. C. v. d. Weijden Aart. Z. van W. Spek en N. C. Wassen burg. GEHUWD: J. P. van Hees Jm. en F. Slijver jd. J. den Hoed jm. en S. H. van Schoonderwoerd den Bezemer jd. OVERLEDEN: E. M. A. Couwenberg, D. 33 j. A. Dissevelt, hulsvr. van A. v. Leeuwen 40 j. GEVESTIGD: L. Binnendijk. Sterrewacht 2 H. Brandt en fam., muzikant. Woonwagenkamp G. J. van der Burg, Rapenburg 57 W. B. Ten Cate Brouwer, kantoorbed., Wassenaarscheweg 2 M. Coster, Lorentzkade 52 S. Coster, Lo- rentzkade 52 C. Costerus, uitgever, Rapen burg 78 M. A. Diehl en fam., Contr. C.C.C.- dienst, Stieltjesstr. 23 S. Dolfing, dienstb., Zoeterw. Singel 103 A. Fallaux, verpleegster, Evertsenstraat 10 F. J. Goudswaard, ver pleegster, Roodborststr. 33 J. A. den Haan, chauffeur, Hoogewoerd 119 D. van der Hei den, Warmonderweg 47 G. H. Hendrikse, dienstbode, Cobetstr. 57 W. den Hertog en fam., drogist, L. Rijndijk 46 J. M. van Beek- Van Iterson, Stadhouderslaan 25 C. P. Jagers, schoenmaker, Hooigracht 4 S. de Jong, Fr. v. Mlerisstr. 8 A. E. M. Jongmans, onderwijzeres, H. de Grootstr. 10 H. M. Jonker, dienstbode. Vaartkade 1 S. M. van der Krogt, onderwijzeres, De L. de Kanterstr. 30 A. J. M. Landesbergen, De Sitterlaan 8 L. G. J. NijlandLiefferink. leerl. verpleegster, Rijnsb.weg 10 G. P. T. Lukassen, dienstb.. Cobetstraat 18a H. J. M. van der Male. verpleegster, Fagelstr. 48 P. J. van der Meer. wachtmeester, Groenhazengr. 12 K. van Otten en fam.. meubelmaker. P. J. Blokstr. 20 B. Ouwerkerk, bakker. Nieuwe Rijn 58 K. Pollack en fam., Rijnsb.weg 163 C. van der Pluijm, Duivenbodestr. 2 H. C. Rijkelijk- huizen. onderwijzeres. P. Kerkkoorsteeg 20 J. A. Rijkeiykhuizen. onderwijzeres. P. Kerk- koorst. 20 J. C. StijlaartSingel, Magd. Moonsstr. 56 A. F. Sneep. G. Doustr. 6 Soetjitro binti Prawlroatmodjo baboe, v. d. Waalsstr. 25 T. E. HetjnenSteegers, Ama- liastraat 32 W. Stomps. Rijnsb.weg 91a F. Vermeulen en fam.. De Sitterlaan 98 J. Vervooren en fam., fabr. gem. goederen. Haar- ïemmerstr. 128a R. E. van Voorst van Beest. Leeuwerikstr. 16 A. B. G. Waller Diemont, Warmonderweg 33 L. van der Weijden en fam., landarbeider, Roodborststr. 15 J. W. J. van der Wilk en fam.. behanger-stoffeerder. O. Singel 162 J. Zwagerman. Mariënpoel- straat 9. VERTROKKEN: J. A. Beunen, Oegstgeest, Rijnzichtweg 171 A. I. Bielinski, Bottrop, Did. P. D. Bigot, A'dam. Kr. Mijdrechtstr. 56 II J. J. de Bruijn, Kampen, Oudestr. 216 C. Chaudron. Noord wijk, Boerenb.weg 100 W. C. M. van Egmond, Zoeterwoude, H. Rijndijk F 101 b C. L. Ger- kema. Wassenaar, Barak 2I Kamp Waalsd. M. J. de Groen, Den Haag, Wassenaarscheweg 101 S. Groenendijk. Leiderdorp, Hoofdstraat 104 E Z, M. E. Gruber, Oegstgeest, Regen- tesselaan 27 A. KloosDen Hertog, Leider dorp, ZJJloordkade 9 H, Heij en fam., Naald wijk, KI. Woerdlaan 37 J. B. van der Heijden, Den Haag, Koninginnehof 147 F. de Bruijn- Van der Hoorn. Zoeterwoude. Vrouwenweg 81 T. G. J. Hunck, N. O.-Indië G. J. Jolink, Rheden Velp, Kastanjelaan 1 E. Karole- wicz. Keulen-Lindenthal. Did. H. E. Karsen, Rijswijk, Z.H., Koninginnelaan 6 J. L. Klink, Hilversum, Bisonlaan 8 D. Kloos en fam.. Leiderdorp. Zijloordkade 9 M. E. Kolderman, Katwijk. Voorstr. 41 E. E. N. Krans, Den Haag. Goudenregenstr. 126 L. D. van der Kulk, Dordrecht, Spuiweg 114 J. E. Lens. Oegstgeest. Terweeweg 6 G. M. Loozen en fam., Oegstgeest. Duinzichtstr. 4 H. Maartens, 's-Hertogenbosch, Graafscheweg 14 - A. Mioch, Katwijk, Jan Tooropstr. 4 J. N. Munk, Den Haag. Nicolaistr. 47 C. L. P. M. Nicolaï en fam.. Utrecht, Bellamystr. 13 bis C. M. Oosterveer, Voorschoten. Leidscheweg 523 C. van Osselen. Hazerswoude. Dorpstr. A 134 A. Ouwersloot, Hillegom, v. Vlietstr. 6 L. Plaut en fam.. Leiderdorp, v. d. Valk Bou- manweg 22 J. H. van Romondt, Den Haag, Valeriusstr. 27 J. Rosbergen. Oegstgeest. Nassaulaan 46 A. M. C. Schoonderwoerd. Dordrecht, Singel 25 H. Schouten. Leid- schendam. Achterweg 2 P. J. Smit. Utrecht. W. Barentzstr. 26 J. H. W. Thoolen. Katwijk. Varkevisserstr. 23 A. C. C. P. Vonk. Hilver sum. v. Hengellaan 2 E. G. Bruins—Vonk. Hilversum, v. Hengellaan 2 J. Goester Vreedenberg, Den Haag. Margrietstr. 22 C. J. de Vries, Den Haag. Gr. Hertoginnelaan 41 C. J. Welcker, Schiedam. L. Haven 80 W. Werker. Wassenaar. St. v. 's-Gravenzande- weg 84 J. van der Wilk. Voorschoten. Noord- heiJstr. 31 D. C. W. Wijkmans, Hazerswoude, Dorpsstr. A 134. SAPAROEA, 24 Juli van Pacific Kust te Cal cutta. Mij. Oceaan EURYBATES, 24 Juli van Bata via naar Amsterdam. PHRONTIS, Amst. n. Java, 24 Juli te Swan sea. Rotterdam-Z. Amerika Lijn ALPHERAT. 25 Juli van R'dam n. Hamburg. Kon. Holl. Lloyd EEMLAND, 28 Juli v.m. 2 u. van Z.-Amerika te IJmuiden verwacht. Holland-Afrika Lijn BOSCHFONTEIN, thuis reis, 25 Juli n.m. 7 u. van Marseille n. Tanger. Holland-Britsch-Indië Ltfn HOOGKERK, 25 Juli van R'dam te Calcutta. Halcyon Ljjn - STAD VLAARDINGEN, 23 Juli te Wabana. Diverse Stoom vaart berichten - BATAVIER III, 26 Juli van R'dam te Gravesend HILVER SUM, 25 Juli van B. Aires naar Mar del Plata WOLSUM, 25 Juli van R'dam te B. Aires LOPPERSUM, 25 Juli v. Bremen naar R'dam C AR ELI AR'dam n. Frede- ricia, pass. 24 Juli Brunsbuttel ALDERA- MIN. R'dam naar Kirkenaes, pass. 25 Juli Udslre TELA, R'dam n. Santa Fé, pass. 23 Juli Las Palmas TUVA, Victoria naar Havre, pass. 25 Juli Las Palmas - COLYTTO, 25 Juli van R'dam te Port Talbot AME LAND. R'dam naar Pepel. pass. 26 Juli Fi nisterre AMSTERDAM. 22 Juli v. Hamb. te Constanza BEURSPLEIN. 24 Juli van R'dam te Narvik VEENENBURGH, 25 Juli van R'dam te Midlesbro SEINE, sleepb., 25 Juli van Drontheim naar de Hum- ber, met het s.s. „Sea Valour" op sleeptouw JONGE ANTHONY. Port Talbot naar Las Palmas, pass. 25 Juli Lissabon TRITO, 26 Juli v. Dublin te Belfast KATENDRECHT, LOOSDRECHT. Hamb. n. Richmond, pass. Bordeaux naar Havre, pass. 24 Juli Ouessant LOOSDRECHT. Hamb. naar Richmond, pass. 25 Juli Dungeness DEN HAAG. Bay- town naar R'dam. pass. 25 Juli Bevezier EXPORT. 24 Juli van Delfzijl te Londen WINTERSWIJK. R'dam naar St. John, pass. 25 Juli Lizard. KAMERPLANTEN IN DEN ZOMER. Nu er minder behoefte is aan kamer planten omdat met afgesneden bloemen onze vertrekken kwistig kunnen worden versierd,, mag hierin geen aanleiding bi. staan minder aandacht aan genoemde ge wassen te besteden. En dat te meer niet omdat de meeste kamerplanten nu den bloei voor een volgend seizoen voorberei den. dus zeer zeker recht hebben op onze voortdurende zorg. Hoewel dit niet beslist noodig is, staan deze planten nu graa» buiten, op een voor wind beschut plekje* goed in de zon. Daar worden ze met den pot in den grond gegraven en bij droog weer geregeld gegoten. Tevens geven we als regel éénmaal in de drie weken een weinig bloemenmest, in water opgeiast, of met water verdunde koe- of schapenmest. Vooral wanneer we eenigen tijd met va^ cantie gaan, staan deze planten beter bui ten dan in huis. Wie langer dan vier we ken van huls gaat kan de kamerplanten zetten in een zinken teil met water zóó, dat de potten hier eenige centimeters lri staan. Ook kan op den bodem van de teil turfmolm aangebracht en daarop water gegoten, waarna de planten in de potten op deze natte turfmolm worden geplaatst. Zoo kunnen deze gewassen meerdere we ken vochtig worden gehouden. Hierna noemen we enkele der voornaam ste kamerplanten en deelen in het kort iets mee over de behandeling. Clivia. Kan nu zeer goed buiten staan als boven aangegeven. Deze plant behoeft niet elk Jaar te worden verpot. En vooral: niet telkens een grooteren j>ot nemen. Om de twee jaar verpotten is genoeg. De bo vengrond kan worden vernieuwd door een mengsel van goede tuinaarde en oude mest, welke aarde stevig wordt aangedrukt. Op droge dagen gieten en om de drie we ken in water opgeloste bloemenmest geven We wijzen er nogmaals op dat vóór het toedienen van natuur- of kunstmest eerst de potaarde met water goed nat dient ge maakt, m.a.w. nooit droge grond mest ge ven. De Clivia vraagt vooral flink zon Azalea indlca. Deze bij uitstek mooie winter- en voorjaarsbloeier staat nu ook graag met den pot in de aarde in den tuin. op een zonnige plaats. In dit ver band wijzen we er nog op, dat er meerdere liefhebbers zijn. die hun Azalea's steedsin de kamer houden en deze planten toch elk jaar in bloei krijgen. Wij geven de voorkeur aan bulten plaatsen tot eind September. Oppassen dat er geen kippen bij kunnen komen want die pikken de planten graag kaal. Bij droog weer liefst over de bladeren sproeien, als het kan een paar maal per dag. Ook om de drie weken mesten met opgeloste bloemenmest of met water verdunde koemest. Hortensia. In de meeste gevallen wordt een Hortensia na den bloei flink in gekort en daarna zonder pot in den tuin geplaatst. Dit is de beste manier om weer stevige takken op de plant te krijgen. Dit lukt minder goed wanneer de plant in den pot blijft Deze gewassen blijven dan zon der bedekking den winter buiten staan. Wil men ze een volgend jaar weer in huis ia- ten bloeien, dan dient men ze vroeg in htt voorjaar, bijv. eind Maart, begin April met een flinke kluit in een pot of kuipje te plaatsen en dan kan de plant dadelijk daarna naar binnen gebracht of wel bui ten blijven staan. In het laatste geval zal de bloei wat later intreden en kan het ge was dan in de kamer worden gebracht. In beide gevallen dient er voor gezorgd dat de aarde geregeld vochtig wordt gehouden. Vooral wanneer de bloemknop zichtbaar wordt, doet men goed deze planten ééns per week gedurende een halfuur met den pot in water te zetten: ze kunnen nl zeer veel water hebben. Cyclamen bloeien in de winter- en voor jaarsmaanden en gaan dan tijdelijk in rust. De bladeren sterven geheel af en men doet dan goed de plant in den pot te laten staan op een koele plaats. Vanaf eind Mei kunnen deze gewassen buiten geplaatst met den ]>ot in den grond Nu bij dit regenachtige weer gaan de knollen uitioopen en wordt de bovengrond ver nieuwd (zie boven l en geven we geregeld water. De pot blijft in den grond tot eind September. Dit gewas vraag een zonnige standplaats. Aaronskelk. - Ook deze bloemplant staat bij voorkeur in den zomer buiten en liefst uit den pot. Van de oude planten worden de zijscheuten afgenomen; deze kunnen ieder afzonderlijk bulten gezet, liefst op een vooraf met stalmest voorzien bed. Bij het buiten planten, dat eind Mei ol later kan gedaan worden, doet men goed de groote bladeren af te snijden; de plant maakt buiten nieuw gewas, vooral wan neer bij droog weer geregeld wordt gego ten. Begin October worden de planten in niet te groote potten geplaatst in voed zame aarde en binnen gebracht in een goed gelucht vertrek. De potgrond moet dan geregeld vochtig worden gehouden en gedurende den winter of in het voorjaar komen in den regel de bloemen voor den dag. Deze planten staan het best in een ongestookt maar vorstvrij verrek, goed in het licht. Palmen, welke zoo graag als kamerplant worden gebruikt, doet men goed gedurende den zomer naar haar herstellingsoord te brengen, in dit geval op een zonnig plek je in den tuin. beschut voor wind. De planten komen met den pot in den grond te staan, terwijl de bovenste laag aarde in den pot wordt vernieuwd. Bij droog weer wordt dagelijks gegoten, liefst 's avonds en over de bladeren. Oude, leelijke bladeren worden bü het naar buiten brengen ge heel afgesneden. Ook de palmen zijn zeer dankbaar voor vloeimest, dat in bovenge- noemden vorm kan worden toegediend éénmaal in de drie weken. Meestal zullen deze gewassen gedurende den zomer meer dan een nieuw blad vormen, welke laatste zich stevig ontwikkelen en later goed be stand blijken te zijn tegen de meer of minder droge kameratmosfeer, waaraan ze vanaf begin October weer bloot worden gesteld. Vrager op Tuinbouwgebied aan de Re dactie onder motto: „Tuinbouw". 4—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 8