HET ENGELSCHE KONINGSPAAR IN FRANKRIJK VANGE SALTS LEID5CH DAGBLAD, Zaterdag 23 Juli 1938 Derde Blad No. 24025 Het Hongaarsche bezoek aan Rome Ihte Jaargang De schim van Napoleon: Sans rancune, Majesteit! U kunt rustig gaan slapen. Oude veeten zijn vergeten. LUCHTVAART Vliegramp in Roemenië. De brood-voorziening GRIJP DIE RHEUMATIEK VAN TWEE KANTEN AAN DOOR „DUBBELE WERKING" FINANCIEN beslissingen tegemoet. Het is vanzelfsprekend, dat het oog van <je wereld geheel gericht is geweest naar Parijs! Daar vond toch in het bezoek van het Engelsche koningsjaar het bestaan der entente cordiale tusschen Frankrijk en Groot-Brittannië zijn volledige bevesti ging Frankrijk heeft met recht alles op haren en snaren gezet, om het Engelsche staatshoofd te doen zien op welken hoo- gen prijs het de Britsche vriendschap en trouw schat. Zou ooit een Engelsch ko ningspaar zulk een warme ontvangst In de Ville Lumière hebben gevonden als koning George VI en koningin Elisabeth ten deel is gevallen? Daar in Parijs is der wereld getoond, hoe hecht de banden zijn, die beide landen verbinden door dik en door dun. Ieder misverstand is uitgesloten; men heeft te rekenen met een volkomen samengaan der beide Westersche democratieën Men kan wel haast zeggen, dat sinds het einde van den wereldoorlog de verstandhouding niet zoo nauw is geweest als op het hui dige oogenblik het geval is. Voor het vorstelijk bezoek schijnt dit nog eens extra te zijn bevestigd in een brief wisseling tusschen beide premiers, Dala- dier en Chamberlain, waaromtrent overi gens het stilzwijgen wordt bewaard. Toch schijnt veilig te kunnen worden geconsta teerd, dat daarin de volslagen overeen stemming van de te volgen politiek is be lichaamd! De laatste twijfel werd bovendien weg genomen door de meer dan warme, en thousiaste ontvangst van het Britsche ko ningspaar op Franschen bodem. Alle lagen der bevolking, zelfs de communisten in cluis, hebben van hun volledige ingeno menheid getuigenis afgelegd. Veiligheids halve de Fransche regeering heeft niet een herhaling van Marseille, waar koning Alexander van Zuid-Slavië en minister Barthou werden neergeschoten, durven ris- keeren waren zoo uitgebreide maatre gelen getroffen, dat er weinig te zien is geweest voor het publiek, maar dit heeft zich daardoor niet laten terughouden, al Is er wel eens zacht gemopperd! Engeland en Frankrijk volgen dezelfde politiek de wereld zal daarmede reke ning hebben te houden! Geen kunstmatige vriendschap, die van hoogerhand wordt opgelegd, doch een vriendschap, wortelend ln de psyche van beide volken. Trots kleine verschillen in waardeering en beschouwing van den loop der dingen. Tegen volgend voorjaar is president Lebrun naar Engeland genoodigd en hij kan daar in het land der Britten steevast rekenen op een zelfde in-hartelijke ont vangst. In de officieele redevoeringen, die een bijzonder scherp omlijnden vorm hadden, is len overvloede nog eens duidelijk omschre ven, wat het doel is van beider zoo innig I samengaan: het bevorderen van den vrede volgens de algemeene regelen der wetten van beschaving en cultuur Zoo ergens ter wereld gedroomd is van succes bij pogingen om de beide Wester sche democratieën uit elkaar te drijven, tan zal dezulken de oogen thans geopend moeten zijn! 1 In Duitschland wordt dit oprecht begre- I pen. Daar heeft de pers overigens een uit rende houding aangenomen door rond- te innigheid van het Fransch-Britsche vecboad te erkennen. Tegelijkertijd ziet men daar ernstige pogingen om tot verbe- I lering der betrekkingen te komen Hitler's adjudant, kapitein Wiedemann, is te Lon ten geweest en tevens toont Berlijn zich per ontvankelijk voor de hand, door den Lanschen premier uitgestoken. Ware er niet de kwestie van Tsjecho- Elowaklje, die binnen enkele weken in een acuut stadium zal komen, nu de regeering te Praag bijkans gereed is met haar plan nen ten aanzien van de voorstellen in take autonomie aan de volksgroepen der minderheden, zoodat spoedig zal moeten Wijken of er kans op overstenstemming bestaat, dan zou men een groote ontspan ning ln naaste toekomst als niet onmo- ceüjk mogen beschouwen. Tsjecho-Slowa- kije blijft momenteel een struikelblok van niet te schatten omvang. Ook al neemt men aan, dat Hitier zelf het liefst een regeling zonder geweld voorstaat. Er zijn echter in dit vraagstuk geesten opgeroe pen, die niet maar zoo een-twee-drie tot bedaren zijn te brengen Anders staat de zaak in Italië. Daar heeft men al heel weinig notitie van het Britsche bezoek aan Parijs genomen. Het heette in de pers omdat Italië het zelf te druk had met het bezoek van den pre mier en den minister van buitenl. zaken van Hongarije, doch dat is natuurlijk slechts een doekje voor het bloeden. Alsof beide met elkaar zijn te vergelijken Eerder mag men aannemen, dat Italië voelt, hoezeer het samengaan van Lon den en Parijs verre uitgaat boven de as Berlijn-Rome. al doet men goed niet te rekenen op een spoedig uiteenvallen daar van, Als puntje echter eens bij paaltje mocht komen.... Waar nog bijkomt dat bet Hongaarsche bezoek trots alle betui- I gingen van vriendschap geen nieuwe ge zichtspunten heeft opgeleverd. Hongarije denkt er blijkbaar niet aan om zich geheel te binden aan de genoemde as, blijft liever de vlakte, speciaal nu Engeland en frankrijk steeds meer van groote belang- s'eiling in het Oosten van ons werelddeel ge'uigenis gaan afleggen. Vooral op eco nomisch gebied, zie de Engelsche leening aan Turkije en de regeling tusschen frankrijk en Turkije in Klein-Azië, die van frankrijk groote concessies heeft geëischt! Vrede is het doel der Fransch-Engelsche samenwerking, doch niet tot iederen prijs, fat standpunt is opgeborgen; er zijn azen, die niet overschreden mogen wor- I den de eischende mogendheden mogen •iet zich voor gezegd laten gelden! m ^*ieuw oorlogsgevaar dreigt in het Verre °°;ten als gevolg van een RussLsch-Ja- =ch incident aan de grens van Mand- joekwo. dat veel doet denken aan het in- I p dat het gewapend conflict tusschen I -na en Japan deed ontstaan. De Rassen I dtoben daar een heuvel bezet en versterkt. **arop beide landen aanspraak maken. zich zelf niet zoo ernstig, waar de ^enzen daar heel slecht zijn vastgelegd, -ar het directe Japansche optreden heeft dit feit een ernstige wending gegeven, —ht is n.l. een ontruiming met be- -r;2. dat anders gewapend zou worden Mepcn Moskou toont zich evenwel - ••-nris bereid te wijken en nu staat v°°r bel; ngrijke beslissingen. I prestige maakt het moeilijk terug te Koning George slaapt, te Parijs in het bed van Napoleon. Poolsch verkeersvliegtuig met veertien inzittenden verongelukt. Uit Boekarest wordt geseind: Nabij de Poolsch-Roemeensche grens op 80 K.M. af stand van de Roemeensche stad Campu- lung, Is een vliegtuig van de Poolsche Luchtvaart Mij. L.O.T., dat den dienst War- sehau-Boekarest onderhield, verongelukt. De tien passagiers en vier leden der be manning kwamen om het leven. Het toe stel was juist te Cernauzi opgestegen, toen het tegen een berg vloog. PASSAGIER UIT SPORTVLIEGTUIG GEVALLEN. Nabij het niet ver van Warschau gelegen dorp Sasy is de passagier van een sportvlieg tuigje, doordat hij zich zoo ver naar buiten boog. dat hij zijn evenwicht verloor, uit het toestel gevallen, dat zich op een hoogte van duizend meter bevond. De man had geen val scherm en viel te pletter. De bestuurder be merkte de verdwijning van zijn passagier eerst toen hij geland was. komen op geuite bedreigingen ook al worden deze thans reeds gedeeltelijk ge- i cesavoueerd maar aan den anderen 1 kant, kan Japan, nu de oorlog in China nog lang niet. tot een einde is gebracht, i cok strijd met de sovjets riskeeren, wier macht een groote onzekerheid is? Is het I de sovjets er om te doen Japan een oor log te doen uitlokken, den tijd gekomen achtend voor ingrijpen, of willen zij door deze dreiging trachten Japansche troepen vast te houden om zoodoende China te ontlasten? Waar de politiek der sovjets onberekenbaar is, passen hier met recht vraagteekens. De situatie is vol gevaren, I dat staat intusschen vast. Onze Romelnsche correspondent schrijft dato gisteren; Terwijl de ocgen van de wereld in deze dagen op de Fransche hoofdstad waren gericht, waar het Engelsche koningspaar zijn lang verbeid staatsiebezoek kwam af leggen, werd de officieele aandacht in Italië geheel gevangen gehouden door het bezoek van de verantwoordelijke leiders van de Hongaarsche regeering Béla Imredy en De Kanya. De belangstelling van de be volking der hoofdstad was niet overdreven groot, maar hieruit mag men geen andere conclusies trekken dan dat de nakomeln- gen van de oude Quirieten in tegenstelling met de gastvrije en juist bijzonder harte lijke bewoners van het overige Italië niet aan overdadige vriendelijkheid lijden en bovendien in den laatsten tijd eenigszins verwend zijn geraakt ten opzichte van hoog buitenlandsch bezoiek. Voor den doorsnee- Romein is het idee voldoende, dat zijn stad een van de hoofdcentra is van de groote Europeesche politiek. De ensceneering van deze staatsvisite herinnerde sterk aan het bezoek van den Poolschen minister van buitenlandsche zaken, kolonel Beek, eenige maanden geleden, slechts met dit verschil, dat de Poolsche staatsman geen bezoek in het Vaticaan wenschte af te leggen, zoo dat zijn aanwezigheid in de Eeuwige Stad aldaar geheel werd geïgnoreerd, terwijl de Hongaarsche ministers ook door den Paus in diens zomerresidentie te Castel Gandolfo alsmede door den kardinaal-staatssecreta ris Pacelli in de Vaticaansche Stad met groote staatsie werden ontvangen. De wei gerachtigheid van kolonel Beek, bij den Paus op audiëntie te gaan. had overigens geen politieken achtergrond, maar vond haar oorzaak in het niet overeenkomstig de voorschriften van de Katholieke Kerk ge sloten tweede huwelijk van den Poolschen staatsman. Wat Is nu volgens de opvatting van de Romeinsche kringen de beteekenis en het resultaat van het Hongaarsche bezoek? Ten eerste vernamen wij bij deze gelegen heid weer eens van bevoegde zijde dat de befaamde Romeinsche protocollen, die des tijds tusschen den Duce en de leiders van de Oostenrijksche en van de Hongaarsche regeering in de Italiaansche hoofdstad werden gesloten en waarbij door de drie landen een regelmatige wederzijdsche raadpleging ter betere behartiging van de belangen der kleinen door den grooten vriend en andersom werd overeengekomen, nog steeds bestaan; volgens Gayda in het „Giornale d'Italia" van 22 Juli ligt het bezoek van de Hongaarsche staatslieden in de lijn van de nog altijd van kracht zijnde protocollen van Rome. Ten tweede en dit ls het 't meest in het oog vallend resultaat heeft iedereen zich kunnen overtuigen, dat de „Anschluss" in het ge heel geen nadeelige gevolgen heeft gehad voor de aansluiting van de Hongaarsche politiek aan de politiek van den Italiaan- Vange Salts heeft door zijn dubbele wer king rheumatieklijders nieuwe mogelijk heden gegeven ter verdrijving hunner pijnen, Dit nieuwe zout verdrijft niet alleen door een krachtig aansporende werking urine zuur en andere schadelijke stoffen uit het lichaam, het zorgt er door zijn alkalische bestanddeelen en hierop berust de „dub bele werking" tevens voor, dat geen sto ring bij den doorgang der voedselresten door het lichaam zal optreden. Hierdoor wordt het gisten en opnieuw ophoopen van schadelijke stoffen voorkomen. Vange Salts maakt schoon en houdt schoon en zal ook daar de pijnen verdrijven, waar met enkel voudig werkende zouten geen resultaten te bereiken waren. Da prijs is zoo laag ge steld, dat hij voor niemand een beletsel behoeft te zijn: 85 cent, voldoende voor een flinke kuur. Vange Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten. 4853 (Ing-cz. Med.) schen vriend en van diens „as"-genoot. Want de omverwerping van het gehate vredesverdrag van Trianon blijft Hongarije ook in de toekomst slechts van Duitsch land en Italië verwachten. Ook op econo misch gebied zal de nauwe samenwerking tusschen Hongarije en Italië gehandhaafd blijven en zoo mogelijk nog worden uitge breid. Tenslotte en dit zal het meest belangrijke politieke resultaat blijken te zijn schijnt de Italiaansche diplomatie er in geslaagd te zijn, zoowel Hongarije als Yoego-Slavië nader tot elkander te heb ben gebracht, hetgeen vooral bij het hyper gevoelige Hongarije een knap stuk werk mag heeten. Hiermede zou dan een van de voornaamste hinderpalen zijn weggeruimd, die aan een succesvol doorzetten van do Donau- en Balkan-politiek van Duitsch land en Italië in den weg stonden: het Zuid-Slavische koninkrijk zal zich verder openen voor den economischen en politie ken invloed van de „as"-mogendheden er) hierdoor automatisch nog sterker worden losgemaakt van de groep der kleine en tente. Aldus wordt een verdere stap eezet op den doelbewusten weg naar een volledig isolement van Tsjecho - Slowakije. Men heeft in Rome wel reden, om met de balans van het zoojuist afgeloopen bezoek van de Hongaarsche ministers tevreden te zijn. Met den dag van gisteren werd in ge heel Italië een maatregel Ingevoerd, die voor het Italiaansche volk van ingrijpende beteekenis is en overigens ten nauwste ver band houdt met de opzienbarende rede voering, waarmede Mussolini in het begin van deze maand weer eens de wereld in deining heeft gebracht, toen hij vanuit de hoogte van een uiterst moderne dorsch- machine lm felle woorden de vijanden van het fascistische Italië gispte, die op een onvoldoenden graanoogst in het land van den Duce zouden hebben gerekend om dan in ruil voor graanlnvoer het land tot poli tieke concessies te dwingen. Daartegenover stelde Mussolini, dat de Italiaansche oogst van dit jaar buitengewoon was meegeval den, waarbij hij wel iets meer op de hoe danigheid doelde dan op de hoeveelheid. Wij hebben den Duce toen op zijn tocht door de op zijn persoonlijk initiatief met veel succes drooggelegde Pontijnsche akkers kunnen vergezellen en hem gezien, hoe hij met zijn massieve gestalte en zijn onbe kleed ruig bovenlichaam als een Hercules stond temidden van zijn boeren en achter eenvolgens gedurende volle vier uren de goudgele korenschoven in de fel gonzende machines Het verdwijnen en tenslotte per soonlijk de enorme hoeveelheid van 3500 Kg. tarwe bad verwerkt. In zulk een om geving en in deze houding, die zeer zeker geen pose was, maakten zijn woorden wel een diepen indruk. Inmiddels ls dan echter toch gebleken, dat een uitreikende brood- verzorging van de Italiaansche bevolking niet zonder meer gewaarborgd was, wart sedert is een reeks van wetten en ver ordeningen ter „disciplineering" van de broodverzorging verschenen, en zooals ge zegd, sinds gisteren hebben wij de eer.- heidsbloem en het eenheidsbrood, die voor een eenheidsprijs moeten worden verkocht, alles onder de leuze van fascistische kame raadschap. Het nieuwe eenheid,smeel be vat 10°/n maïs en slechts voor zieken en voor buitenlandsche gasten Jn de groote hotels mag een ander soort brood worden gebakken. Ten spijt van deze rantsoenee ring heeft Mussolini echter in zijn boven aangehaalde redevoering toch gelijk ge had, want met behulp van deze maarrege len zal de Italiaansche broodverzoiging ook nu ve:"ig gesteld zijn en men kan respect hebben voor het Italiaansche volk dat ook deze nieuwe ontberingen weer blijmoedig aanvaardt. N.V. PHILIPS' GLOEILAMPENFABRIEKEN. In de gisteren gehouden jaarlijksche alge meene vergadering van aandeelhouders der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken werd de heer mr. Aug. Philips tot commissaris herkomen Het dividend over het boekjaar 1937/1938 werd vast gesteld op 11 pet voor de gewone en 7 pet. voor de preferente aandeelen. In de vergadering van aandeelhouders der N.V. Gem. bezit van Aandeelen werd de heer mr. H. F. van Walser, tot lid van den raad van beheer herkozen. O^k hier werd het dividend bepaald op 11 pet. voor de gewone en 7 pet. voor de preferente aandeelen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9