STADSNIEUWS Leidsche Industrie- en Vak tentoonstelling „Leyds Goedt" „Naar Buiten" 79ste Jaargang ZATERDAG 23 JULI 1938 No. 24025 EERSTE NEDERLANDSCHE N.V. HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt PRIJS DER ADVERTENTIES: PRIJS DEZER COURANT Van 30 Augustus tot en met 6 September in de Stadsgehoorzaal Een algemeene campagne ten bate van het Leidsche kwaliteitsproduct. Maandag sluit de inzending IM. NOOMEN J Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD BINNENLAND. BUITENLAND. verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 50 els. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk Jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden ■van'30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zjjni Franco per post f. 2:35 per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 per 3 maanden portokosten, (voor binnenland f. 0.80 per 3 mncL>, Reeds enkele malen hebben wij op deze plaats melding gemaakt van het plan om van 30 Augustus tot en met 6 September as in alle zalen der Stadsgehoorzaal een Leidsche Industrie- en Vaktentoonstelling in te richten. De voorzitter der Tentoonstellingscom missie, de heer D. L. Landman, heeft gis termiddag in een persconferentie dienaan gaande nadere bijzonderheden medege deeld en daarbij allereerst aangetoond, dat een dusdanige tentoonstelling zeer wel past in het kader der feestelijkheden ter ge legenheid van het 40-jarig regeeringsjubi- leum van H. M. de Koningin. Juist is een tijdsgewricht als het tegen woordige met zijn groote werkloosheid e.d. is het van niet te onderschatten belang om te laten zien, wat er op het gebied van industrie en de aanverwante groepen in Leiden leeft en hoe er gewerkt wordt. In dit verband kan met voldoening wor den geconstateerd, dat er voor deze ten toonstelling groote belangstelling bestaat. Dank zij de zeer gewaardeerde mede- TOÜng van de Leidsche Vereeniging van Ir.óustrieelen zal de plaatselijke industrie in al haar geledingen op de a-s. tentoon stelling prachtig vertegenwoordigd zijn. Tijdens de met verschillende Instanties ge voerde besprekingen is der Tentoonstel lingscommissie meer dan haar tot dus verre duidelijk was gebleken, dat de Leidsche industrie zich over een breede lir.ie toelegt op de vervaardiging van kwaliteitsproducten. En niet alleen wordt aandacht besteed aan de kwaliteit van het eindproduct, maar ook de verschillende bewerkingsmethoden staan op een hoog peil van moderne technische ontwikkeling. Dit is op zichzelf geen nieuws. Integendeel, het Leidsche product geniet sedert eeuwen op de wereld markt een uitnemende reputatie, waar bij wij alleen maar willen denken aan de Leidsche laken- en wolindustrie. Deze overwegingen hebben bij de Tentoonstellingscommissie het plan doen rijpen om dc sinds eeuwen be staande traditie bewust te doen her leven. Zij ontleent aan den alouden en nog immer voortlevenden faam der Leidsche producten en de moderne outillage der thans bestaande indus trieën, het recht om de stelling te po neeren, dat, evenals Leiden en haar Universiteit, ook LEIDEN EN KWALI TEITSPRODUCTEN BIJ ELKAAR BE- HOOREN. Deze gedachte is leidend beginsel ge- vees; bij de verdere uitwerking der ten- *o:n.stellingsplannenzij deed als vanzelf roeken naar een vorm om tot uidrukking te brengen wat als „Leitmotiv" onder de organisatoren leefde, hetgeen uiteindelijk leidde tot de vaststelling van een tentoon- str'.lingsembleem, dat men als een rhyth- rt:=che verschijning op de expositie zal aantreffen. Goedt" meent de commissie te moeten beschouwen in de dubbele beteekenis van „Leidsche waar" en „Leidsch kwaliteit". De kroon vertoont vijf parels, waarvan de drie hoofdmomenten zijn „kwaliteit" geflankeerd door „redelijke prijs" en „ser vice". In een met de exposanten gehouden be spreking vond dit embleem een zeer gun stig onthaal. De tentoonstelling zal dan ook den naam dragen van „Leyds Goedt" ten bewijze, dat de Leidsche industrie de goede kwaliteit van haar producten wil handhaven en haar plaats in het economisch leven behouden en ver sterken. Waar vertrouwen in een product en een firma, de zoogenaamde .goodwill" groo- tendeels gebaseerd is op kwaliteit, daar wil deze tentoonstelling de bezoekers overtui gen van de economische beteekenis van het Leidsche kwaliteitswerk en als zoo danig eventueel den inzet vormen voor een gemeenschappelijke goodwill-campagne ten bats van de Leidsche producten in het algemeen. Teneinde, behalve in den algemeenen opbouw, zooveel mogelijk een vaste lijn in de tentoonstelling te brengen, is den expo santen, die de groote Stadsgehoorzaal en de hall geheel vullen, verzooht bij de in richting hunner stand indien eenigszins mogelijk aandacht te besteden aan de uitbeelding van: agrondstoffen en hun herkomst; b. vereenvoudigd bewerkingsschema; c. wijzen op de kwaliteitseigenschappen; d. tentoonstelling van fabrieksmerk, woordmerk, meesterteeken, enz. Het podium der groote Gehoorzaal zal geheel in beslag worden genomen door de Stedelijke Lichtfabrieken, die als schakel tusschen grondstoffen en product in den algemeenen opzet der tentoonstelling een zeer bijzondere plaats innemen en daar van alle onderdeelen en toepassingen der Lichtbedrijven een populaire, aanschouwe lijke voorstelling zullen geven. Bovendien verzorgen de Lichtfabrieken in samenwrking met de erkende gas- en electriciteitsinstallateurs collectieve in zendingen in de kleine Stadszaal en op de ba icons der groote zaal. it embleem, waarvan wij hierboven van ri'^'ding geven, is een combinatie g ee in de Lakenhal aanwezige stads- leenafL- n en bestaat uit een gekroonden v.ri - ,e geheven zwaard het stads- verdedigt. Het onderschrift „Leyds De kwaliteit van een product wordt behalve door de hoedanigheid zijner grondstoffen, voor een zeer belangrijk deel bepaald door de vakbekwaamheid der producenten en het kan dan ook niet anders dan een goede gedachte worden genoemd, dat op deze tentoon stelling van Leidsch kwaliteitswerk eveneens aandacht wordt geschonken aan de vakkennis en de vakopleiding. Eerstgenoemde eigenschap wordt verte genwoordigd door een inzending van te dezer zake samenwerkende vakpatroons organisaties. die in de z.g.n. stemkamers een volledig huis zullen bouwen, waarin toepassingen van de meest voorkomende moderne bouwmaterialen op het gebied van lambrizeeringen, plafonds e.d. Men zal er verder een compleet gemeubileerde hoerenkamer vinden, en toepassing van een open haard, keuken, slaap- en bad kamer. De categorie „vakopleiding" wordt op waardige wijze gerepresenteerd in de receptiekamers onder auspiciën van de vereeniging van dienzelfden naam. Leiden bezit ook op het gebied der vak opleiding een uitstekenden naam. Wij den ken hierbij slechts aan de Instrumentma kers-opleiding, welke over het geheele land bekend is en van overal haar leerlingen betrekt; aan de voortreffelijke Leidsche Ambachtsschool, de uitnemende Meisjes vakscholen aan het Rapenburg en het Galgewater en aan de drukbezochte school van het Kon. Genootschap ..Mathesis Scient.iaruro Genitrix". Al deze instanties werken eendrachtelijk mede aan de inrichting van één groote ge- i combineerde stand, waarvan ook de Cen trale Werkplaats voor jeugdige werkloozen een deel zal verzorgen. De tentoonstelling wil laten zien wat er In Leiden leeft en werkt. Zou dat beeld volledig kunnen zijn, wan neer daarbij inzendingen ontbraken van een zoodanig actieven dienst als die van i Gemeentewerken? Immers neen! Gemeen- tewerken zal voornamelijk aan de hand van foto- en teekenmateriaal laten zien, wat er in de laatste decennia in en om Leiden is veranderd, wat momenteel in uitvoering is en wat te gebeuren staat. De Ver. „Oud-Leiden" komt eveneens met foto's; de Ver. „Veilig Verkeer" zal grootere verkeersveiligheid propageeren en voorts worden nog onderhandelingen ge voerd met andere gemeentediensten en diverse verdere instanties, die in het al gemeen kader passen. Van deze laatste moet zeer zeker ver meld worden de Kamer van Koophandel voor Rijnland, die steeds voor de belangen der Leidsche industrie op de bres staat en als schakel tusschen de overheid en de bedrijven optreedt. De Leidsche Duinwatermij. als semi- overheiósbedrijf komt in een aparte stand in de groote zaal uit. De gemeentediensten e.d. zullen een plaats krijgen in de gangen, waardoor deze tevens een gezelliger aan zien zullen krijgen en waar een speciale verlichting wordt aangebracht. Er is voor de bezoekers een bepaald circulatiesysteem ontworpen, volgens het welk de rondwandeling eindigt in den foyer. Deze is n.l. bestemd voor het houden van demonstraties, lezingen en de vertooning van bedrijfsfilms. Het ligt in de bedoeling gedurende de tentoonstelling bevoegde sprekers uit te noodigen, lezingen te hou den over specifiek Leidsche onderwerpen, welke verband houden met den algemeenen opzet dezer expositie, zooals bijv. de Leid sche industrie voorheen en thans; de economische beteekenis van het Leidsche kwaliteitsproduct; Leiden en omgevmg als plaats van vestiging voor nijverheid en als woonstad en studiecentrum, e.d. Vanzelfsprekend zal ook aan het attrac- tioneele gedeelte aandacht worden besteed, oa. in den vorm van muzikale opluistering, de beschikbaarstelling van geschenken voor iedere(n) zooveelste (n) bezoeker- (-ster) enz. De toegangsprijs is zoo laag mogelijk gesteld, n.l. één kwartje, waarbij de mogelijkheid wordt overwogen van één of meer populaire dagen, collectief school bezoek in de morgenuren, e.d. Het voorloopig propaganda-schema om vat verder de bostenlooze huis-aan-'huis- verspreiding van een programma-'boekje, dit laatste in samenwerking met de Ju bileumcommissie; het plaatsen van borden bij de voornaamste toegangswegen dei- stad, enz., enz. Wij zullen in de weinige weken, welke ons nog scheiden van de officieele opening, volop gelegenheid hebben, daarop uitvoerig terug te komen. Uit het bovenstaande moge slechts blijken, dat er intensief wordt gewerkt aan de voorbereiding cener tentoon stelling, welke voor onze stad een evenement belooft te worden en die door haar algemeene strekking, n.l. propaganda voor het Leidsche kwali teitsproduct, niet anders dan de geheele Leidsche gemeenschap ten goede kan komen. Moge dit begrepen worden door allen, die straks door hun bezoek het welslagen der actie kunnen bevor deren Dc datum voor inzending: van onze tweede prijsvraag in de bekende en reeds zeer populair geworden reeks „Naar Buiten" sluit aan staanden Maandag, des mid dags te 5 uur. Deze laatste herinnering moge voor velen nog een opwekking zijn om alsnog den door ons uitge- zochten tocht te maken. Af gezien van het feit dat zij kans hebben op een prijs van f.25 (of op een der 12 andere prijzen) zullen zij er zichzelf zonder twijfel vee' genoegen mee verschaffen. Wie één maal heeft deelgenomen ontbreekt den volgenden keer niet. De juiste oplossing zal op 30 Juli worden vermeld tegelijk met de laatste route beschrijving. Een goede fundering is de grond slag van elk groot bouwwerk. Ook Uw leven is een bouwwerk, dat een hechte grondslag nodig heeft. Een Levensverzekering IS een goede fundering. BIJKANTOOR LEIDEN, BREESTRAAT 10a Telef. 302 - Na 6 uur 2479. 4838 (Ingez. Med.) DE JUBILEUMFEESTEN. Wedstrijd voor gecostumeerde wielrijders (sters). De Jubileumcommissie deelt ons eenige bijzonderheden mede aangaande den wed strijd voor gecostumeerde wielrijder(sters) met daaraan verbonden optocht door de stad, welke ter inleiding van de feestelijk heden op Zaterdag 3 September a.s. des morgens om 9 uur zal worden gehouden. De deelneming staat open voor alle jongens en meisjes boven de 14 jaar. Voor de mooiste en meest origlneele costuums worden aardige prijzen beschikbaar ge steld. Na aflooo van den feestelijken rond gang met muziek door de stad, ontvangen alle deelnemers een gereserveerde plaats bij de „Ronde van Leiden" den te houden wielerwedstrijd.- SCHOOLREIS O. L. S. SCHUTTERSVELD. Begunstigd door prachtig zomerweer maakten de leerlingen van alle klassen der school gisteren een schoolreis naar Den Haag. In opgewekte stemming werd onder ge leide van het personeel der school en den voorzitter der O.C. de tocht ondernomen met de N.H.Z. tram. Gezamenlijk werd een bezoek gebracht aan den Dierentuin, het Aquarium en den Speeltuin Verschillende bezienswaardigheden wer den vervolgens door de hoogste drie leer jaren bezocht o.a. het Panorama Mesdag en de Tirolerkaaner der Ned, Reisvereenl ging. Om halfdrie waren alle klassen weer verzameld in „de Bataaf" gelegen in de Scheveningsche Boschjes. Heerlijk is er genoten van versnaperin gen en vermakelijkheden. Een poppenkast voorstelling aldaar viel zeer in den smaak. Te kwart voor vijf werd de terugtocht aanvaard; in de beste stemming kwam het gezelschap te kwart voor zes te Leiden aan. Een woord van dank aan allen, die er toe medewerkten om dit rëlsje zoo prach tig te doen slagen, is hier zeker op zijn plaats. LEIDSCH VACANTIEKINDERFEEST. De driedaagsche reizen, welke de leer lingen van vijf scholen onder auspiciën van het Leidsch Vacantiekinderfeest naar Nun- speet hebben ondernomen, hebben een bui tengewoon geslaagd verloop gehad. School hoofden, geleiders en kinderen waren allen uitbundig in hun lof Thans volgt as. Maandag nog de één- daagsche tocht van 250 andere leerlingen uit de 6de klassen der openbare lagere scho len, die per autobus een bezoek zullen bren gen aan Amsterdam en het Gooi. Het ver trek is vastgesteld op 's morgens halfacht van de Kaasmarkt, aankomst 's avonds 8 uur aan den Lage Morschweg, vanwaar met muziek voorop getrokken wordt naar de Papengracht, waar de stoet wordt ont bonden. N. C. H. V. I Gisteravond hield de Ned. Chr. Handeis- reizigersvereeniging afd. Leiden een gezel lige zomervergadering in café-rest. „Royal". Te ruim 8 uur opende de voorzitter, de heer de Graaf, op gebruikelijke wijze de vergadering en heette allen hartelijk wel kom, in het bijzonder de dames, die spe ciaal voor dezen avond waren uitgenoodigd. De notulen werden gelezen en onveran derd vastgesteld. Vervolgens werd door de heer Rekers ver slag uitgebracht over het afgeloopen sei zoen, dat zeer gunstig te noemen was, voor al wat de ledenwinst betrof. Daarna hield de heer Dijken een cause rie over de excursie naar de Leever Zeep fabrieken te Vlaardingen. De heer Schroder heeft met zijn reper toire niet weinig ertoe bijgedragen om de feestvreugde te verhoogen, terwijl de heer Bonte de muzikale noten verzorgde. Te 12 uur werd deze geslaagde propa- ganda-avond met dankzegging besloten. ORGELAVOND FEIKE ASMA. As. Maandagavond om 8 u. 15 zal de heer Feike Asma wederom een uur orgelspel geven in de Hooglandsche Kerk. Uitgevoerd zullen worden orgelwerken van: De Vries, Rewner, Reger, Rheinberger. Handel, Guilmant, Best en Jan Zwart. De toegang is wederom geheel vrij. De heer D. Plu alhier is geslaagd voor het examen hoofdakte. Dc „Sumatra" na 13 jaar in Nieiiwedicp terug (Binnenland, 3e Blad). Te Amsterdam is, 64 jaar oud, overleden dr. L. Heycrmans, oud-direoteur van den gemeentel. Geneesk. Dienst aldaar (Binnenland, 3e Blad). Algemeene vergadering der Centrale Werk- gevers-Risicobank (Binnenland, 3e BI.). Bartali zal waarschijnlijk de Ronde van Frankrijk winnen. (Sport, 4e Blad). Het Engelsche koningspaar weer thuis (4e Blad). Japan wil een vreedzame oplossing voor het conflict met Rusland. (Ie Blad). Onze Romeinsche correspondent over het Hongaarsche bezoek aan Rome. (3e Bi.) Poolsch vliegtuig verongelukt. 14 slacht offers. (Luchtvaart, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL FAG. 1 VAN HET VIERDE BLAD. Ten onzent mag bij aanvanke lijke opklaring morgen overdag weer toenemende bewolking wor den verwacht; daarbij nemen de onweerskansen vooral in het Zui den en Oosten toe. De wind zal waarschijnlijk via het Noorden naar het Westen of Zuid-Westen draaien. In het Zuiden is eenige daling van temperatuur te wachten. MILITARIA. Van 1 tot en met 6 Augustus komen bij het 6e Regiment veldartillerie onder de wapenen de reserve 1ste luitenant G. van Sprang, de res. 2e luitenants F. W. v. d. Broek d'Obrenan. A. Kruithof. D. C. Lan- gedijk, A. L. J. E. M. Moonen en J. Weijl, allen behoorende bii 6 R.V.A. en de reserve 2de luitenants L. W. v Loo en mr. M, B. V. d. Werk van het 2de Regiment veldartillerie, voor het volgen van een gecomprimeerden cursus. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving. E, Pinto, Regentesselaan 42. Oegstgeest, veehandelaar. Eigenaar: E. Pinto, Oegst geest, Wijzigingen. Woning-Bureau „Eigen Haard", Boon straat 11 Oegstgeest. Bovengenoemde zaak is met ingang van 1 Januari 1938 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: „De Vereenlgde Nederlandsche Makelaarsbureaux „Eigen Haard". (BP.). Vennooten: J. C. J. Witmans, Oegstgeest en J. N Lancel, Leiden. Soort van bedrijf; makelaarsbedrijf, handel en expl. in onr. en roerend goed. bezorgen van assuran ties enz Land-Exploitatie-Maatschappij „Noord- wijkerhout", Hoofdstraat 92. Sassenheim. Nieuwe Directeur; P. M. Philippo, Sassen heim. Geslaagd is voor het examen Neder landsche Handelscorrespondentie afgeno. men door de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen, de heer A. Bave. laar. alhier, leerling van de Middelbare Handelsavondschool .Kennis is Macht".

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1