BUITENLAND LAATSTE BERICHTEN LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 22 Juli 1938 De strijd in Spanje De strijd in het Verre Oosten FRANKRIJK. DUITSCHLAND. TS JECHO-SLOW AKI JE. MEXICO. Stadsnieuws ENGELAND. EGYPTE. V ATIC AAN-ST AD. ZUID-AMERIKA. Het Chaco-verdrag geteekend. Binnenland Tl Buitenland Het Britsche koningspaar vertrokken. VRAGENRUBRIEK BEURSOVERZICHT DE ALGEMEENE TOESTAND. Op den goeden weg Heden eindigde het bezoek van het En- eelsche koningspaar aan Frankrijk. Volle dig is de overeenstemming, zooals ten dui delijkste blijkt uit de uitnoodiging aan pre sident Lebrun, volgend voorjaar naar Lon den te komen, een uitnoodiging, die na tuurlijk gaarne is aanvaard. De Duitschers erkennen volmondig, dat i er eenheid is tusschen belde Westersche democratieën; de Italiaansche pers toont geen belangstelling voor het bezoek. De Te- vere schrijft, dat. terwijl de Britsche koning te Parijs was, de Hongaarsche minister-pre sident een bezoek bracht aan Rome en het blad vraagt zich af, waarom de Italiaan sche pers zou schrijven over zaken, welke Italië niet aangaan, op het oogenblik dat zij zich met eigen gasten bezig moet hou den. Duitschland trekt ook de consequenties uit de erkenning. In het Britsche Lagerhuis heeft de eer ste minister Chamberlain, in antwoord op een desbetreffende vraag een verklaring af gelegd, waarin hij bevestigde, dat de adju dant van Hitler, Wiedemann, een niet-for- meele bespreking heeft gevoerd met den minister van buitenl. zaken, Halifax. Chamberlain voegde hieraan toe, dat Wiedemann bij zijn komst niet was voor bereid op een bespreking van eenigerlei bij zonder aspect van politieke aangelegenhe den, maar dat de gedachtenwisseling hem, dank zij zijn contact met gezaghebbende kringen in Duitschland, in staat had ge steld, de reeds door de Duitsche regeering gegeven verzekeringen te herhalen, be treffende het verlangen naar tot standko- men van een vreedzame regeling van alle openstaande kwesties. Kapitein Wiedemann is intusschen te Berchtesgaden aangekomen, waar hij on middellijk aan Hitier verslag heeft uitge bracht over de besprekingen, die hij te Londen gevoerd heeft. En generaal Vuillemin, de chef van den Ipeneralen staf der Fransche luchtmacht, zal 14 Aug. naar Berlijn komen voor bespre- kingen met Goering ter beantwoording van I het bezoek van generaal Mllch aan Parijs .Mijnstaking in gebied van An zin geëindigd. In het bekken van Anzin, waar een mijn- I .staking was uitgebroken naar aanleiding van tegen een opzichter genomen straf maatregelen, is het werk hervat. De mijn- I directie heeft medegedeeld, dat de straf- I maatregelen voorloopig voor den tijd van I crle maanden zullen worden toegepast en I dat de opzichter daarna weer in dienst zal hmrden genomen. Coebbels en Hess in Oostenrijk. I Minister Goebbels. heeft te Graz voor dc 1 leidende figuren van staat, weermacht en Ipartij een rede gehouden. Hij verklaarde 10 3 Ik heb eenlge weken geleden in de IbulterJandsche pers gelezen, dat in de Inalionaal-soclalistische beweging in Oos- "tenrijk een zeer ernstige crisis was uitge broken. Ik ben thans hierheen gekomen om mij van de waarheid dezer beweringen t- overtuigen. Ik ben voor het eerst in jdsze landstreek en ik moet vaststellen, dat ce ontvangst, die mij hier door het land |en het volk is bereid, zoo hartelijk is, dat nij mij diep treft. Des middags vloog Goebbels naar Linz, kaar hij een krans legde op het graf van Hitlers ouders. Als plaatsvervanger van Hitier zal Ru- po',' Hess Zondag as. te Klagenfurt, in Karmthië, een rede houden ter gelegen heid van de herdenking van den opstand far. Juli 1934, waarbij Dollfuss werd ver moord. Bij de onderdrukking van dien op- f and vielen n.l. vele slachtoffers onder de jutionaal-soclalisten. Het zelfbestuur der nationalisten. De inter-ministerieele commissie heeft haar arbeid laat in den nacht voltooid. De ontwerpen betreffende het zelfbestuur der nationaliteiten, welke zij had te bestudee ren, zijn aan den president der Kamer overhandigd. Vandaag zijn de ontwerpen door de com missie van zes bestudeerd. Intusschen zet Hodza zijn besprekingen met de nationaliteiten voort. De ministerraad zal vandaag bijeenko men, om den datum voor de eerstvolgende parlementszitting te bepalen. De Tsjechoslowaaksche gezant te Parijs, Osoesky, is gisteren door den Franschen minister van buitenlandsche zaken, Bonnet, ontvangen. Bonnet bracht hem op de hoogte van de besprekingen, die gevoerd zijn met Lord Halifax. Bonnet bevestigde, dat het stand punt der Fransche en Engelsche regeerin gen ten opzichte van Tsjechoslowakije, zoo als dit bepaald is op de conferentie te Lon den, zooals dit doeltreffend aan den dag is getreden korten tijd daarna, tegen 21 Mei, en zooals het sinds dat tijdvak is gebleven, nog steeds ongewijzigd is. De beide regee ringen volgen met de grootste aandacht den gang der besprekingen der Tsjechoslowaak sche regeering ten aanzien van het natio naliteitenstatuut met den levendigen wensch, dat de spoedige behandeling en af kondiging daarvan de gewenschte rust in Centraal Europa zal brengen. Krachtige nota van Huil. Cordcll Huil heeft in een krachtige nota aan den ambassadeur van Mexico te Washington voorgesteld dc onteige ning van dc Mexicaansche petroleum- velden, welke Amerikaansch eigendom waren, aan arbitrage te onderwerpen. Hij verklaart, dat er geen sprake van is te weten of Mexico een sociale en econo mische politiek moet volgen, teneinde den levensstandaard van zijn volk te verbeteren doch om te weten of deze politiek van de Mexicaansche regeering kan raken aan het bezit van Amerikaansche burgers zon der schadeloosstelling overeenkomstig het internationale recht. Huil verklaarde verder, dat het bespreken van deze zaak de „warme vriendschap" tus schen beide landen niet mag aantasten. Donderdag 28 Juli a.s. hoopt onze stadgenoot, de heer F. W. de Winter, den dag te herdenken, dat hij 25 jaren onaf gebroken werkzaam is geweest bij de steen fabriek „Ouderzorg" te Leiderdorp. Voor dien was hij reeds 13 jaar in het zelfde bedrijf werkzaam, echter met onderbreking van ongeveer een jaar, zoodat hij thans bij elkaar 38 jaar bij „Ouderzorg" werk zaam is. Prof. J. Huizinga en dr. J. H. Holwer- da. beiden alhier, zijn benoemd tot eere leden van het Lemburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap. Chamberlain voor eenheid in de buitenl. politiek. Chamberlain heeft gisteren met de lei- Ts der oppositiepartijen in het Lagerhuis Jaarlijksche bijeenkomst bijgewoond 'sn de parlementaire vereeniging van het ritsche rijk. In een daarbij gehouden rede besprak namberlain o.m. de Britsche buitenland se politiek. Wat die politiek betreft, al- 'is de premier, mogen er geen verschillen opvatting heerscheh binnen het Brit- e rijk Wij moeten zooveel mogelijk een eidsfront aan de rest der wereld too- want op die wijze zijn wij in staat, oneindig veel grooter invloed uit te 'enen, dan wanneer men van meening zijn, dat wij niet aaneengesloten ston- Llnsdag as zal in het Lagerhuis een de- over de buitenl. politiek plaats vinden. Volmachten gevraagd. De regeering heeft besloten aan het par lement een wetsvoorstel ter goedkeuring voor te leggen, waarbij haar volmachten worden verleend ten aanzien van de fiscale politiek tot den dag der bijeenkomst van de a.s. gewone zitting van het parlement. Ten aanzien van deze kwestie schijnt er meeningsverschil te dreigen tusschen de Kamer en den Senaat. Laatstgenoemd li chaam zou namelijk voortzetting wenschen tot September, teneinde een nieuwe fiscale wet in studie te nemen. Intusschen vertoeft de premier in Lon den, waar hij door Chamberlain is ont vangen. Paus veroordeelt opnieuw de rassenleer ti faus heeft gisteren een toespraak ge- I nt tot 200 jeugdige geestelijken der Ita- ansche katholieke actie, waarbij hij op- zijn veroordeeling van de rassen- l r ultsPrak, zeggende: „Men zou waarlijk r41"n'dat men ket artikel van het Credo: |l, ln ecclesiam heeft vergeten. Ka-, tr/h e.n Unlverseel. en niet rassistiscn, LJistJonalistisch, noch separatistisch, katholiek. Men moet den belangrijk- siidral6 den leest des geloofs overal Fat «r i? maar gezegd moet worden, 'ar wil I?rf°e"«ks bestaat, n.l. die geest '-Mfatismc, van overdreven nationa- k ten i Auist °tndat hij niet christelijk Bir nit ï.e ook ophoudt menschelijk te t ttPiioJ j dlent om voor u in het licht li» "de w?e vo!le ^vaarde van de missie, ferkerJ u toevertrouwt door u mede- ■tn n« f.n.v katholieke actie te noe- "en katholieke actle feltejyk het "en Is o„ ottdat zij het katholieke en.* er geen actle kan zijn zonder Ter gelegenheid van de onderteekening van het Chaco-verdrag, die gisteren heeft plaats gevonden, heeft de president van Argentinië. Ortiz, een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat de beide Ame- rika's een onvernielbaren band vormen op den weg naar het ideaal en dat zij het voorbeeld geven aan de geheele wereld, nu de apostelen van het geweld en het imperialisme de geldigheid van de begin selen van het recht ontkennen en de hoogste beginselen van het menschenrecht beschouwen als een utopie. Tenslotte zeide hij, dat Amerika bereid is alle moeilijkheden, welke een normale ontwikkeling in den weg staan, uit den weg te ruimen en dat het bereid is zijn onafhankelijkheid en souvereiniteit tegen ieder geweld van buiten af te verdedigen, In tegenstelling tot het besluit der neu trale bemiddelende mogendheden heeft de regeering van Bolivia echter besloten, dat de dag van onderteekening van het vredes verdrag geen feestdag zal zijn. Huil sprak er zijn vreugde over uit. dat de regeeringen van Paraguay en Bolivia blijk gegeven hebben van haar verant woordelijkheidszin. Wij hopen, zoo zeide hij voorts, dat deze eclatante overwinning van het beginsel van vrienschappeljjke regeling van internationale geschillen hun, die ln de geheele wereld s'riiden voo'- geordenden vooruitgang, gebaseerd op recht en recht vaardigheid. nieuwen moed en nieuwe kracht zal geven. AANVARING TUSSCHEN NEDERLANDSCH EN NOORSCH MOTORTANKSCHIP. In den afgeloopen nacht heeft nabij het vuurschip Sandettie (ter hoogte van Dover) een aanvaring plaats gehad tus schen het Noorsche motortankschip „Be- lita", gebouwd in 1932, groot 6323 bruto en 3760 registerton, van de reederij Rei- dar Rod te Tonsberg, komende van Port San Luis en bestemd voor Antwerpen, en het nieuwe Nederlandsche motortankschip .Barendrecht", gebouwd in 1938, bruto 9385 en netto 5617 registeton, van Van Ommeren's scheepvaartbedrijf te Rotter dam. De „Barendrecht" maakte zijn eerste reis van Schiedam naar Abadan. Het tankschip „Belita" passeerde Vlls- singen vanochtend omstreeks half zeven en zou schade hebben opgeloopen aan den voorsteven. Het maakte water in de voor- piek. Door trimmen van het schip heeft men het gat, dat door de aanvaring was ontstaan, boven water kunnen krijgen, zoodat de reis naar Antwerpen kon wor den voortgezet. De „Barendrecht" is van morgen met schade aan den voorsteven ln den Nieuwen Waterweg teruggekeerd. BRUTALE DIEFSTAL IN CAFÉ- RESTAURANT „SPLENDID" TE SCHEVENINGEN. Geldkistje met ruim f. 800 buitgemaakt. Vannacht heeft in het café-restaurant „Splendid" op den Badhuisweg te Scheve- ningen een brutale diefstal plaats gehad, waarbij een geldkistje inhoudende f 842, is buitgemaakt. Dit kistje, waarin de ontvangsten van den geheelen dag worden gedeponeerd, neemt de gérant, die boven het restaurant slaapt, eiken avond mee naar zijn kamer. Dit had hij gisternacht eveneens gedaan. Midden ln den nacht werd hij wakker en hoorde het gepiep van zijn kamerdeur. Toen hij opstond om te kijken of er onraad was, bemerkte hij, dSt het bewuste geld kistje was verdwenen. Blijkbaar was een indringer door de geopende deuren van de slaapkamer naar binnen gekomen en op dezelfde wijze verdwenen. Hedenochtend kon men over deze in braak nog weinig meedeelen, daar het politie-onderzoek in vollen gang is. Vast staat evenwel, dat de dief wel zeer goed van de gewoonten van de zaak op de hoogte is geweest, DE ZIEKTE VAN Dr. L. HEIJERMANS. Toestand achteruitgaande. Naar wij vernemen is de toestand van dr. L. Heyermans te Amsterdam, die sedert eenigen tijd in een der ziekenhuizen al daar wordt verpleegd, thans zeer ernstig. De laatste weken is er een plotselinge wij ziging in het ziekteverloop gekomen, se dert welke de toestand van den patiënt sterk achteruitgaande is. MILITAIR TE AMERSFOORT BIJ SPRINGOEFENINGEN VERONGELUKT. In de kazerne van de bereden wapens te Amersfoort is vanmorgen omstreeks elf uur de 23-jarige korporaal van het 1ste regiment huzaren A. S. uit Amsterdam van zijn paard gestort. Het dier viel op den ge vallene, met het gevolg, dat S. de borstkas werd ingedrukt. Kort na het ongeval is hij overleden. Bij Kon. Besluit 4s mr. A. M. Lede- boer, rechter in de arrondissements-recht- bank te Alkmaar, benoemd tot president van die rechtbank. A. B. te L. - Door de Haagsche stadstram worden geen weekkaarten verkocht, wel dag kaarten f0.50. Deze zijn op alle lijnen geldig. Langzaam, blijven Franco's troepen vor deren. Bij de 53 luchtaanvallen die Barcelona sedert het begin van den strijd heeft moe ten ondergaan, zijn 2116 menschen, onder wie 583 vrouwen, om het leven gekomen. Meer dan de helft der slachtoffers waren kinderen. Verder zijn 5830 menschen ge wond en 1253 huizen vernield. Tijdens het bombardement van gister ochtend op het gebied van Viver en Jerica, waaraan door 75 rechtsche vliegtuigen werd deelgenomen, heeft een zware bom 38 nersonen. vrouwen, kinderen en grijs aards, gedccd. Zij behoorden tot een groep vluchtelingen uit de nabij de vuurlinie gelegen plaatsjes, die op weg naar Valencia waren. Chineezen melden successen. Naar het Chineesohe telegraafagent- schap mededeelt, hebben volgens een offi- cieele verklaring de Chineezen op 19 Juli Van het front. Wang Tsjiang, de stad aan de Jang Tse, Vanochtend 10.27 uur verliet het Britsche koningspaar het ministerie van buiten landsche zaken om zich naar het station des Invalides te begeven, vanwaar het naar Villers Bretonneux ging om het monument voor de in den oorlog gevallen Australiërs te onthullen. De koning en koningin wer- den afgehaald door president Lebrun en la€U'' te liggen, zijn echtgenoote. Op het station werden-zij Tabakken we uitgeleide gedaan door talrijke vooraan staande personen. Alvorens te vertrekken spraken de koning en de koningin hun dank uit voor de organisatie van hun ver blijf. Voor het station bleef de krachtig? bewaking gehandhaafd, achter de bewa king juichte de bevolking het koningspaar luide toe De koning was wederom gekleed in jaquette en de koningin in een wit tollet. Bij het afscheid nemen zeide mevrouw Lebrun tot de koningin: „Het spijt mij, dat ik Uwe Majesteit niet kan vergezellen. Ik hoop. dat gij een goede reis zult hebben en ik stel er prijs op te Verklaren, dat gij het hart van geheel Parijs hebt gewonnen". BRITSCHE MINISTER VAN OORLOG NAAR FRANKRIJK. Hore Belisha, de Engelsche minister van oorlog is naar Frankrijk vertrokken, ten einde aanwezig te zijn bij de plechtige in wijding van het monument te Villers Bre tonneux. De minister, die vergezeld zal wor den door burggraaf Gort. den chef van den Britschen generalen staf. en twee des kundigen van het ministerie van oorlog, zal zich vervolgens naar Parijs begeven, waar hij het weekeinde zal doorbrengen. Men neemt aan, dat hij bij deze gelegenheid be sprekingen zal voeren met de leden van den Franschen generalen staf en den Fran schen minister van oorlog. HONDERDEN JONKEN VERNIELD. Volgens een mededeeling van de organi saties van Chineesche visschers te Hong kong zijn sedert 12 September van het vorige jaar, toen de Japanneezen over gingen tot blokkade van de Chineesche kust, 412 jonken verbrand of tot zinken gebracht. Daarbij zijn 8430 mannen, vrou wen en kinderen omgebracht; velen hun ner verdronken of verbrandden levend. De schade wordt geschat op vijf millioen dollar. AANSLAGEN TE SHANGHAI. Ondanks de strenge controle der politie in de Fransche concessie, begint het aan tal aanslagen weer te stijgen. Gisteren is de advocaat Vanchisen, vroeger chef der juridische afdeellng in de regeering-Tatau, in de Internationale nederzetting doodge schoten. Vandaag zijn twee aanslagen ge pleegd: een zekere An-tsoen-pau, die re laties met de nieuwe regeering onderhield, werd neergeschoten. Deze man speelt een belangrijke rol ln de „Vereeniging tot be vordering der Japansch-Chineesche be trekkingen." In verband met de beide aanslagen zijn vier Chineezen gearresteerd Slachtoffers van de aanslagen zijn meestal Chineezen, die na de moorden van 7 Juli de wijk hebben genomen naar het door de Japanners bezette gebied en nu terugge keerd zijn. KLACHT VAN DE SUDETEN- DUITSCHERS. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Praag, dat de Sudeten-Duitsche afgevaar digde Kundt een dringende vraag tot de Tsjecho-Slowaaksche regeering gericht heeft wegens het verspreiden van provo- ceerende en ophitsende liederen door mili tairen en onderwijzend personeel. Kundt beweert dat de Duitsche bevol king ln het grensgebied geprovoceerd wordt door deze smaadliederen, die soms ernstige beleedigingen van het Duitsche staatshoofd inhouden. Hierover wil Kundt de regeering interpelleeren, omdat, naar hij zegt, een opgewonden stemming onder de Duitsche bevolking ontstaat. Hij ver langt, dat maatregelen tegen de versprei ders dezer liederen genomen worden. De middagbeura. In den toestand op de Amsterdamsche effec tenbeurs was heden vrijwel geen verandering gekomen. De markt. Kenmerkte zich wederom door afwezigheid van orders. De affaire bleef van kleine afmetingen. Hoe weinig er omging kon wel hieruit blijken, dat voor tal van fond sen gedurende verscheidene tapes geen notee ring tot stand kwam. HVA's bewogen zich bu opening op ongeveer het peil van de vorige slotkoersen doch gaven nadien vrijwel geen affaire meer te aanschou wen. Van de minder courante soorten was onder dergelijke omstandigheden in. het geheel niets te bemerken. De industrie-af deeling was stil- Alleen werd de noodige belangstelling aan dén dag gelegd voor' de Philips-aandeelen, die verscheidene procenten beneden het vorige slot werden in gezet. doch op het verlaagde peil goede vraag ontrnoetten. Onder beurstyd kon dan ook een koerswinst van verscheiedene punten worden geboekt en het slot kwam ongeveer op het hoogste punt vaii den dag AKU's waren goed prijshoudend. Unilevers kwam,en een fractie aren wederom volkomen ver waarloosd. De, scheepvaartafdeeling lag verlaten. Geen enkel aandeel gaf openlijk de teekenen van aanwezigheid. De petroleumafdeeling was stil. Koninklij ken waren goed prijshoudend. Shell Unions waren niet veel veranderd. De belangstelling voor rubberaandeelen was klein. Amsterdam Rubbers bewogen zich op ongeveer de vórige, koersen.-Incourante soorten 'waren over het algemeen prijshoudend. Van Amerik, fondsen valt niet veel te ver melden, De gekende leidende aandeelen gaven bescheiden omzetten te zien en daarbij werd meerendeels op ongeveer het vorige niveau ge handeld. De Beleggingsmarkt was stil. Van de staats- obligatien uit de Jongere emissie kwamen 3%- oblïgatiën-1937, de zgn. spoorweg-drieën, niet onbelangrijk lager te liggen. Van de Oude Schuld waren integralen iets zwakker, doch de obligatiën daarentegen wat beter. Fransche fondsen waren over het algemeen goed gedisponeerd, zoowel wat de guldens-obli- gatiën als wat de in francs luidende papieren betreft. WISSELKOERSEN. Londen 8.95 1/16 (8.95 1/8); Berlijn 73.07 (73.08); Parijs 5.02 3/4 (5.02 1/2)Brussel 30.76 1/2 (30.771 /2); Zwitserland 41.65 (41.66 12); Kopenhagen 39.97>/t (39.97'/*); Stockholm 46.17'/* (46.17'/*); Oslo 45.— (45.—); N. York 1.82 (1.82 1/8); Praag 6.29 (6.297*) Prolongatie 1/2 pCt, Part. disc. 1/8. Dag geld 1/4. Registermarken 37 5/8. Crediet Sperrmar- ken 8 1/8. Effectensperrmarken 7 3/4. Reis marken 48 1/2. Bankpapier 24 3/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. ONRUST OP NIEUW-GUINEA. Nalbij de Tauririvier aan de Papoeagolf op Britsoh Nieuw-Guinea, hebben zich ern stige ongeregeldheden voorgedaan. De autoriteiten vreezen, dat een Europeesch politie-officier is gedood. Versterking is per vliegtuig naar de plaats des onheils gezonden. tegenover Ma Tang, heroverd en zijn zij thans bezig met de verdrijving der Japan ners uit de omgeving. In het gebied ten Westen van Kai Feng bevinden zioh geen Japansche troepen. In Zuid-Oost Sjansi wordt fel gestreden op een front van 40 kilometer tusschen Hoema, Tsjoewo en Ji Tsjeng. Beide par tijen lijden hier zware verliezen. Aan de andere oorlogsfronten hebben zich geen wijzigingen voorgedaan. Verder wordt vernomen, dat de Japan ners Joean Tsjoe, een strategische stad in het Zuiden van Sjansi, aan den Noorde lijken oever van de Gele Rivier, hebben ontruimd op 18 Juli en thans terugtrekken in Oostelijke richting, achtervolgd door de Chineezen. AMSTERDAM, 22 Juli. Het koersverloop van Wallstreet is weer on berekenbaar geworden. De berichten omtrent het bedrijfsleven zijn over het algemeen nog van een gunstige strekking en door tal var. vooraanstaande bedrijfsleiders worden gunstige beschouwingen op de toekomst geleverd. Ook in Amerikaansche regeerlngskringen wordt omtrent de ontwikkeling van den economischen toestand een optlmlstischen toon aangeslagen. Vooral met het oog op de verkiezingen, welke in het najaar moeten plaats vinden, zou de regeering natuurlijk niet gaarne zien. dat zich een ommekeer voltrok. En vanzelfsprekend stelt Zij alles in het werk. om het gevoels leven op gunstige wijze te beïnvloeden. Op de Amerikaansche effectenbeurzen is men nog steeds gevoelig voor de verschillende hoop volle factoren, waarvan thans gewag kan wor den gemaakt. Maar dit neemt niet weg, dat door het herhaaldelijk naar voren schuiven dezer factoren, de daarvan uitgaande uitwer king langzamerhand begint af te slijten. Ook is er altijd nog de regeeringspolltiek en de nog steeds stijgende staatsschuld, die bij een beoordeeling van de situatie een woordje mee spreken. Telkens wanneer Washington de „New Deal"-theorieën in de praktijk poogt te brengen wordt dit minder gunstig gecommen tarieerd. En de anti-trustactie, die thans weer op touw wordt gezet leidt onwillekeurig tot be schouwingen met betrekking tot de gevolgen, welke daaruit voor het particuliere zakenleven kunnen voortspruiten. En daarmede wordt de animo ten opzichte van de effectenbeurs on willekeurig niet gestimuleerd. MARKT k iTilCIITIN^^J LEIDEN, 22 Juli. Veemarkt. - Aangevoerd totaal 333 runderen, 261 kalveren, 892 schapen, 1168 varkens. - 35 Stieren 210270, 5458, h. stroef; 115 Kalf- en Melkkoeien 230315, h. tam; 105 Varekoeien e.a. 140—210, h. mat; 78 Vette Koeien 180290, 5274, h. iets vlugger; 38 Vette Kalveren 5090, 5482, h. z. m.; 123 Nuchtere Kalveren 712, h, m.; 200 Vette Schapen 19—25, h, m.; Zuiglammeren 1317, h. m.; 200 Weideschapen 1722, h. m.; 487 Lammeren 711, h. m.; 526 Mestvarkens 21 45. h. z. m.; 608 Biggen 13—18, h. z. m.; 7 Paarden; 20 Veulens 80—130, h. s. vl.; 32 Bok ken en geiten '2—7 ,h. m.; 34 Zeugen 60—85, h. z. m. LEIDEN, 22 Juli. Kaasmarkt 67 partijen Goudsche kaas le srt. 22^—24, 2e srt. 21—22; 19 partijen Leidsche kaas le srt. 22—2414, 2e srt. 19—21, handel matig. AARLANDERVEEN, 22 Juli. Kippeneieren f. 2.80—3.30; Eendeneieren f. 2.70—2.90 per 100 stuks; Kaas 23 ct. per pond. BODEGRAVEN. 21 Juli B.P.K.V. Aanvoer 12103 stuks kipeieren, prijs wit f. 3,20—3.60; bruin f. 3,40—3,80; eendeneieren f. 2,90—3.20. WOUBRUGGE, 21 Juli. Aanvoer 1200 eieren. Prijs kipeieren van f. 3.70 tot f.4.00; eendeieren HOOFDDORP, 21 Juli. - Rogge f.7—7.50; Chevalier gerst f. 7.30—7.60; Wintergerst f6.25 6.75; Haver f6.006,25; Duiveboonen f. 9.50 11.50; Gele Mosterd f. 1415; Kanariezaad f. 8.258.75; Karwijzaad f.2021; Blauwmaan- zaad f.30—32. Alles pér 100 KG. KATWIJK AAN DEN RIJN, 21 Juli. Vroege aardappelen: bonken f. 2.40—3; groote f. 3—4.80, drielingen f2.203,20; Eigenheimers, groote f.34.40; idem drielingen f. 2.204,40. Sla f 1.40 2.20 per 100; Bospeen f. 5.408,30 per 100; Kroten f.22.40; Peen per kist 501.00. LEEUWARDEN. 22 Juli. Zuivel. Nagelkaas 933; Edammerkaas 740. Aanvoer 880 K.G. Mijnboter 1.26 per K.G. Vereen van zuivelmaatschappijen. Edammer kaas 20 plus f. 8.50—9, 40 pl. f. 15—15.50; Goud sche kaas 20 plus f. 8—8.50, 40 plus f. 15—15.50; Volvette kaas 40 plus f.. 21—21.50; Broodkaas 40 plus f.1515.50; Leidsche kaas 20 plus f. 8.509.50 per 100 K.G. Stemming goed. LEIDSCHENDAM, 21 Juli Vrije veiling. Aanvoer 8340. Kipeieren f. 3.804.25 per 100 stuks; Kippen, f0.350.85Duiven f. 0.06—0.18; Konijnen f. 0.501.75 per stuk. LEIDSCHENDAM, 21 Juli Blesse Paard. Aanvoer 3845. Kipeieren f. 3.50—4.10; Eend-" eieren f. 3.65—4.— Heneieren f. 3.25—3.55 per 100 stuks. LEIDSCHENDAM, 21 Juli Engelsche kom kommers le soort f. 3.504.50; idem 2e soort 2.2.50; Bloemkool le soort 1214; Idem 2o soort 57;Andijvie per 100 1.1.70; Spinazio 4 kg. 12—20; Postelein 5.—6.60. NAALDWIJK, 21 Juli. - Bond Westland. - Alicante 3944 ct.; Meloenen 1219 ct,; 2de soort 610 ct. per stuk; tomaten f. 1.051.25, B. f. 1.10—1.20, C f. 1.00—1.25, CC 60—85 ct.. per bak. Snijbloemenveiling: Bromelia 90130 ct.; Ge ranium 78 ct.; Azalea 5 ct.; Gloxinia 15—27 ct.; Begonia 37 ct.; Ster van Bethlehem 10 20 ct.; Agratum 45 ct.; Jap. Lelie f.2; Edith Helen f. 1.90—2.50; Rosalinda f. 1.20—1.80; Pech told f. 1.703.40; Better Times f. 2.20—2.90; y§pe,ctrum f. 11.20, licht rose f. 1.30—2.60, ge- mOrigtf f. 1.70—2.60; Salmon f. 1.20—2.70, geel f. 2.20—2.70, wit f. 1.00—1.90; Topsy f 1.30—1.40 per 100. NIEUWKOOP, 21 Juli. Aanvoer 5910 eieren. Prijs f. 2.85—3.355 per 100. NIEUW VEEN, 21 Juli. Kipeieren, aanvoer 3433 stuks, prijs f2.903.60 per 100; eend eieren, aanvoer 54 stuks, prijs f. 2.102.40 p. 100. ROELOFARENDSVEEN. 21 Juli. - Aard beien 10—14 ct. per pond; bloemkool 2—9 ct. per stuk; sla f. 3.10—3.30 per 100; kassnijboonen f. 1.60—2.30; snijboonen volle grond f. 1.80—1.95; aanvoer 10,810 K.G. Prinsesseboonen f. 2.20 2.30, idem zonder draad f. 2.60; tuinboonen 34 ct,; peulen f. 2.45 per 10 KG.; Augurken: grof f. 1.702.10; aanvoer 19.950 K.G.: bommen f. 1.10—1.45; stippel f. 0.70—0.75 per 25 K.G. TER AAR. 21 Juli Tuinboonen f. 0.30 0.34; Snijooonen f. 1.50—2.—; Princesscb. f.2.10 —2.30 per 10 kg.; Augurken fijn f. 1.90: f. bast. f. 1.30: Bast. f 0 90: Grof f. 1.40—2.—Stipp. f.0.60; Komk. f. 0.75 per 25 kg. VOORHOUT, 21 Juli Sla chtkonij enen van 1.0.90—1.20, jonge konijnen tot f.0.50. kinpen tot f. 0.55. ZOETERMEER, 21 Juli - Aanvoer 10.000 stuks. Prijs kipeieren f. 3.45—4.25; eendeieren 1.2.80—3.20; kipeleren f.44.50 per 100.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3