Uit de Rijnstreek LEIDSCH DAGBLAD - Tweede BSad Donderdag 21 Juli 1938 VISSCHERIJ-BERICHTEN losse nummers ÏAN ONS BLAD 'IIN/T IN IITTIKENL Waldeck Pyrmontlaan 13; W. J. Kuy- 'db V Olsterwljk, Park Oud Wassenaar ff"; pj-ios' geb Kwast z.b., v. Brussel, Kat- fcuirsrheweg 12; G, W. Marker, d.b.. v. Ubach Kvenvorms Hoflaan 8; W. Pelgrim, d.b,. v. Rot- Erdam Gr' Hoefijzerlaan 79; P. L. Poelhekke, Fh uit Roosendaal en Nispen. Gr. Hoefijzer en 79- W A Remeeus, d.b uit Kats, Schouw tje 37' M K. T. B. Schmitt, buffetjuffr., v. »n Haag Park Oud Wassenaar 1; J. E. V. A. ilnrs en gez. assistent-resident, v. Semarang. Calcarlaan 29; F. F. W. Steinwegs, v. Guben .Old) Korenlaan 13; G. Stocker, d.b., v. Den _Haae 'Pr Hendriklaan 1; A. L. Swarts, juffr. Sd huish., v. Den Haag. Vijverweg 9; W. A. J. r'onckens insp. K.P.M., v. Semarang, Schouw- iec 51' Wed E. M Croockewit, geb. Tutein Nofthetilus en gez.. z.b. v. De Bilt, St. v. 's Gra- sandeweg 37; T. de Vente. melkbezorger, v. „sterdam. Langstraat 36; H. Verhoeven, d.b. a Leiden, Lange Kerkdam 51; H. A. de Vries en gez ingenieur, v. Soerabaya, v. Calcarlaan 14 J V. Wackerlin en gez., koopman, v. Den flaa" Pr Alexander! 1; J. G Wakkie, leeraar, Arnhem. Gr. Hoefijzerlaan 46. H'vertrokken:M. J. P. V. d. Leur, n. Antwerpen; W Th Thomassen n. Den Haag. Vreeswijk straat 177H. F. Schoor, n. Heerenveen, Sta- Bonsplein. Hotel Vermin; C. Vinkhuyzen r.. Zu rich' J Simons, n. Geleen, Timorstraat 45. J. Tiender. n. Den Haag, Bergische Plein 24II; B C de Koster, n. Wormerveer, Marechaussee- azernc; H. C. v. Diggele, n. Den Haag, Bali- Jraat 2; H. S. P. Junge, n. Den Haag, Hoog- [rerflann 12; N. Valentin, n. Zwitserland; E. Ichaaf. n. Duitschland; D. J. Wansink en gez.. Utrecht, Hobbemastraat 8; Th. W. Dongel- 15 n. Schagen. Nes H 30; C. Bakker, n. Lei den koninginnelaan 38; J. M. Abbing,, n. Den [aag. V. Loostraat 55; A. Priebee en gez., n. oekamandi. N.O.I.: M. Friendl. n. Den Haag. Kon. Marlaplein 17: A. A. de Vries en gez, n. Ben Haag. Cornells v. d. Lynstraat 92; H. E. A. Pcchar. n idem: Th. H. F. de Kievit, n. Den aag. Zijdelaan 20; C. M. Dobbe. n. Den Haag, irna v. Hannoverstraat 5fK J. M. Hogewoning. Eb. v. Duin. n. Voorschoten. Leidscheweg 221; A Loomans, n. Den Haag. Ernst Casimlrlaan 1; M. C, Esswein, n. Gmünd (Did.). Burgerlijke Stand. Geboren: Leendert. z. van J. Sluimer en C. ■ouwmans; Waltherus. z. van J. F. Odijk en li A. R. v. Kessel: Adriana Jacoba, d. van J. J Veldhuijzen en N. G. v. Iperen. overleden: Willem Cornells Adriaan Ridder- Jlor 63 Jaar, echtg. v. B. S. Parree; Gerhard Bern HeselhaUs. 65 jaar. echtg. van A. M. Bie der; Anneke v. Haaften. 91 jaar. ongeh.; Gijs- Eertus Willem Lans, 68 jaar. echtg. V. C. A. M. lercnds. [Ondertrouwd: A. A. B. Porthein en J. G. Iregory; G. v. Bameveld en C. E. S. C. A. jlacqul'né; J. J. v. Eden en A. K. Krychowski. Ter animeering van het vergaderingbezoek ■Geruimen tijd reeds loopt de belangstel- Érg voor vergadering terug. Een van de Snaken daarvan Is stellig het uitschrij- ler van twee of meerdere vergaderingen op één avond. Nu is op initiatief van de Itreenlging Bellamy afd. Wassenaar in Den Brooten Ouden Deijl een bijeenkomst be leed van afgevaardigden van de meeste ffiaatselijke vereenigingen waar als punt 4pr bespreking was, te geraken tot een regeling welke het samenvllen van ver- derlngen zooveel mogelijk zal voorko- en Het voorstel had de volle instemming p aanwezigen en besloten werd bij wijze proef voor een jaar een agendabureau te stellen waar de vereenigingen kun- fn informeeren naar de bezetting van de Dnden, waarop zij dan zelf een datum ■>or een eigen vergadering kunnen vast- ^Ilen. rt— Tot agent van politie te Hillegom is benoemd de heer P. J. Holtlng, tijdelijk Igent alhier. Door den heer D, D. uit Den Haag aangifte gedaan dat men drie gespij- viocrkleeden uit een onbewoond per- aan de Iepenlaan had ontvreemd. De heer W. C. Valkenburg alhier de voor het examen handelskennis O. ZEVENHOVEN. .Aan ds. O. J. van Rootselaar, Herv. d te Usselstein, is vergunning verleend T den bouw van een dubbele woning i het Noordsche dorp. DE HARINGVANGSTEN VAN HEDENMORGEN. vangsten van onderstaande schepen ren hedenochtend als volgt: 5ch. 247* 8 kantjes uit halve vleet; Sch. 104: teren 40 kantjes aan boord 14 last; Sch. 97: Hl-Zoomende; Sch. 134: 30 k.: Sch. 135: 50 Sch. 332: 15 k.; Sch. 87: 7 k.; Sch. 16: IJ uit halve vleet: Sch. 342: 25 k.; Sch. 79: Sch. 361: 12 k.; Sch. 261: 10 k.; Sch. 121: IJ-; KW. 8: 5 k.; KW. 3: 8 k. en KW. 5: kantjes. AARLANDERVEEN. In de Geref. Kerk werd gecollec teerd voor het Weeshuis te Middelhamis f. 11.83. I PRAAIRAPPORT Hr. Ms. „NAUTILUS". Ifraabapport van 20 Juli. Tusschen 54' 37" X56 N-B- en O' 1" W.L. 0' 24" O.L.: 4 kantjes; KW. 56 zonder vangst' 16. met 14 k.: KW. 79 zonder vangst; KW. f®" 35 k.: KW. 40 met 36 k.; KW. 134 met syL* ■MQ met 170 k.; MA. 5 zonder vangst: w 15 met 58 kantjes. ALPHEN. Loop der Bevolking. Geboren: Pieter, z. van Willem van den Hoek en Aaltje Bruné. Burgerlijke Stand. Gevestigd: v. Rotterdam, Diergaardesingel 35 b, Wilhelmus J. Yark en echtg., Brederode- straat 13; v. Zwammerdam. B 81, Martlnus P. de Lange. Kortsteekterweg 36; v. Ter Aar, B 64, Johannes H. Heijker, Visserstraat 3; v. Ter Aar, D 185, Johannes Kapteijn. Rldderbuurt 85; v. Leerbroek. Middelkoop 75, Marinus van Elk en gez.. Willemstraat 42e; v. Ter Aar, C 257, Jasper van Wilgen, Steekterweg 268. Vertrokken: n. Coevorden, Frleschestraat 15; Hendrik Hoogendoorn, Steekterweg 162; n. Ede, Selterskampweg 28, Benjamin Mtjs. Zaalberg straat 15; n. Frankrijk, Villeneuve-l'Archeveque, Ermpje Bos, 's Molenaarsbuurt 6; n. Oegstgeest, v. Griethuizenplein 8, Cornelia J. Vermey, Sta tionsstraat 6; n. Amsterdam, Hoofdweg 28, Sophia J. J, Zwaan. Oudsh. weg 92a: n. Ter Aar. C 225, Antonla Boer, v. Boetzelaerstr. 48, Raadsagenda. De agenda van de a.s. Maandagavond 7 uur door den raad onzer gemeente te hou den vergadering, bevat de volgende pun ten: 1. Opening. 2. Notulen, 3, Mededeelin- gen. 4, Ingekomen stukken. 5. Voorstel van B. en W. i.z. conversie leening Holl. Socië teit van Levensverzekeringen. 6. Idem i.z. het verzoek van Ged. St. om medewerking te verleenen voor den aanleg van een ver keersweg over de spoorbaan Alphen-Uit- hoom c.a. 7a. Idem tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen in de Heul- kamp, aan S. Tromp q.q.; b. tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan het Toussaintplein, aan W. v. Beijeren q.q. 8. Idem i.z. toekenning van rentelooze voor schotten en bijdragen aan woningbouw verenigingen. 9, Idem Lz. 'beschikbaarstel ling van een crediet in verband met de feestelijkheden ter herdenking van het 40- jarig regeeringsjubileum van H. M. de Ko ningin. 10 Idem I.z. vaststelling van het uitbreidingsplan met bebouwingsvoorschrif ten en schadevergoedingsverordening. 11. idem iz. wijziging van de gemeentebegro ting, dienst 1938. 12. Idem om het druk ken en leveren van het verhandelde ln de openbare raadsvergadering te gunnen aan den heer A. C. de Haan, alhier. 13. Nota van B. en W, inzake het verkeer in Van Mandersloostraat en Raadhuisstraat. Voor het examen boekhouden, afge nomen door de vereeniging van leeraren slaagden de heeren C. v. Vliet en J. van Zwleten; voor Ned. handelscorrespondentie (Mercurius) P. J. Belt en R. Pasma en voor Duitsohe handelscorrespondentie de heer C. L. Niekerk te Bodegraven, allen daartoe opgeleid door den heer H. Hoekstra alhier. ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Gelenus, z. van G. Pulleman en J. Schoenmaker: Gerda Stanny, d. van T. de Vries en S. Los: Wilhelmus Damlanus, z. van A. M. van der Meer en H. de Jong. Overleden: Jacobus Johannes Reijnders. 65 j. Gehuwd: Petrus Augustinus Bosman, Jm. 29 jaar en Johanna Hendrlca Turk, jd. 23 jaar. Korstiaan v. Beek, jm. 27 Jaar en Johanna Martina van Iterson, jd. 24 jaar; Cornells Kool, jm. 25 jaar en Cornelia Hendrlka van Iter- jd. 24 jaar; Cornells Kool, jm. 25 jaar en Cor nelia Hendrika van Iterson. Jd. 23 jaar: Leo- nardus Martinus van der Meer. jm. oud 24 jaar en Johanna Akerboom. Jd. 22 jaar: Nicolaas Adrianus van Leeuwen, jm. 23 jaar en Jose- phina Remmerswaal. jd. 21 jaar. BOSKOOP. HET ZWEMVERBOD. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Knna Ph. BROBBEL, Stationsweg no. 49 A- H. I. WIJTENBURG, Haarl.straat 2. V. G. J. VERBURG, Heerenstraat no. 2. A. SOMERWIL, Azn., Hoogewoerd 24. M. VAN ZWICHT, Breestraat no. 126. I A. VAN EGMOND, Haven 2/4. VAN LEEUWEN, Janvossensteeg 19. t VOOREN, Haarlemmerstraat no. 128. P- v. SAVOYEN, K. Rapenburg 12 A. BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat no 59 - Oegstgeest. -GOI. LEESBIBLIOTHEEK RIETVELD het Postkantoor Leiderdorp ou aan de Kiosken. IOORDWIJK AAN ZEE: S. DE ROOS Oude Zeeweg 41. Adres aan B. en W. De SD, raadsfractie heeft aan den raad een voorstel doen toekomen, om aan B. en W. te verzoeken het besluit betreffende het zwemmen ln de Gouwe ln te trekken. Voorts geven zij ln overweging het zwem men toe te staan vanaf de Dwars-Nieuw- straat tot de grens van Alphen, en vanaf het Zuiderbad tot aan de grens van Wad- dinxveen. Geslaagd. Bij de door de Vereen, van Leeraren in de Handelswetenschappen afgenomen examens slaagden voor boekhouden de dames C. Rosbergen en W. M. van Ooste- rom en de heeren: S. Koetsier, K. Ravens- berg, H. Koetsier en C. Trimp, die hun op leiding ontvingen resp. van de heeren J. A. G Harmsen en A. G. de Ruyter alhier. Zondagsdienst doktoren. Voor Zondag 24 Juli zal de Zondags dienst worden waargenomen door dr. A. de Kater, telef. 38. Kostcloozc rijwielmerken. Aanvragen voor gratis rijwielbelasting- merken kunnen worden ingediend ten kan tore van den Rijksontvanger op Maandag aanstaande. Onbewaakte overweg is geen speelplaats. Het komt den laatsten tijd herhaaldelijk voor dat kinderen den onbewaakten over weg 'in den Zijdeweg kiezen tot hun speel plaats. Dat dit zeer gevaarlijk is, behoeft geen betoog. In verband hiermede doet de politie een dringend beroep op de ouders hun kin deren van deze gevaarlijke plaats verwij derd te houden. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Loop der Bevolking. Gevestigd: op A '66 Neeltje v. d. Boon van Alphen a d. Rijn: A 102, Simon Dobbelaar van Bereen (NH)' A 25. Lambertus de Lange en ?ez?n van Woubrugge: B 58 Arie BreedUken Mljndert van Zijtveld van Alphen a d. Rijn Vertrokken' Arie L. Zaal naar Alphen a. d. Rnn. Gouw^luÏÏeheweg 23: Magdola Sza ey n. 7rWenvoude Hooge Rijndijk F 138. Gerritje J. naar Zeist Gerolaan 34: Anton A. Remmers naar ticut, witch. t/nHp- Jauren naar Wassenaar WMr Me wiik A de Bruin naar Leiderdorp, Hooftstr. 44. Theodorus H. Lintzen en gezin naar Alphen a d Rijn Willemstr. 30: Brechtje Leekx naar Alphen a.' d. R., Leliestraat 7. LEIDERDORP. ONTHULLING PLAQUETTE VAN Dr. W. P. VAN RHIJN. In de Ned. Herv. Kerk. De ruime consistoriekanWr van de Ned. Herv. Kerk alhier was gisteren bij de ont hulling van de plaquette van dr. v. Rhijn waarvan wij gisteren een foto publi ceerden geheel met ggnoodigden ge vuld. Namens de familie, die de plaquette ami de Kerkvoogdij had aange|ibden, werd het eerst het woord gevoerd dooi een zoon van dr. Van Rhijn, den heer W P. van Rhijn 3r. uit Leiden. Deze deelde mede, dat zijn vader in 1854 de practijk te Leiderdorp overnam en deze tot 1898 heeft uitge oefend. Naast zijn dokterspractijk had het kerkelijk leven zijn warme belangstelling en in 1869 werd hij benoemd tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gem. In 1873 werd hij president kerkvoogd en in deze functie, die hij tot zijn dood in 1900 mocht vervullen, heeft hij zeer veel voor de Ned. Herv. Gem. alhier gedaan, speciaal in den moeilijken tijd van de doleantie. Na deze toespraak werd de plaquette ont huld door het oudste dochtertje van ds. G. J. Streeder. Namens de kerkvoogden sprak de heer M. P. Splinter, wethouder deze gemeente, woorden van dank tot de familie. Ds. Streeder, die hierop het woord voerde namens den kerkeraad, gewaagde van de groote verdiensten van wijlen dr. v. Rhijn voor de Ned. Herv. Gem. te Leiderdorp. De jongeren weten weinig van het vele werk, dat hij gepresteerd heeft, noch wanneer zij er over hooren spreken zijn zij toch onbe wust dankbaar. Spr. sprak ten slotte de hoop uit, dat een machtig en krachtig correctief nog eenmaal in de toekomst zou mogen bewerken, dat alle richtingen zich in de Ned. Herv. Kerk terug mogen vinden. Verschillende sprekers, w.o. burgemees ter Brug en dr. G. A. de Bruyne voerden hierna nog het woord. Burgemeester Brug, als hoofd der ge meente sprekende, bepaalde zich meer bij hetgeen dr. Van Rhijn heeft gedaan voor de lijdende menschheid, daarbij opmer kende, dat het werk van den medicus nog een volgend geslacht ten goede komt. Dr. de Bruyne sprak ln gelijken geest. De heer W. P. van Rhijn Jr. dankte ten slotte de aanwezigen voor hun belangstel ling en hiermede was de eenvoudige plechtigheid van de onthulling ion einde. NIEUWVEEN. Uitstapje. De dames van de Naaikrans „Helpt El kander" maakten gisteren een uitstapje Met een autobus ging men naar Amster dam, en vervolgens riüèt de Alkmaar Packet door de mooie Zaanstreek naar Alkmaar. Nadat deze oude mooie stad bezichtigd was, gingen de dames per tram naar Ber gen, waar een heerlijke wandeling werd gemaakt. Loop der Bevolking. Vertrokken: K. Amberg naar Purmerend B. W. Mars naar Amsterdam. Gevestigd: H. v. Eek van Hoogenveen A. Zappei) van Rotterdam H. Kupcrus van Arnhem M. C, Lcpen van Bergen M. J F. Weüerman, van Bergen C. J. Warnaar van idem. Burgerlijke Stand. Overleden: A. Schippers, 33 J. NIEUWE-WETERING. Oranjefeesten. Op 31 Augustus en 1 September zal ook onze gemeente op feestelijke wijze het 40- jarig regeeringsjubileum herdenken van H. M. de Koningin, Het feest zal worden geopend met een rondgang door het dorp, opgeluisterd door het plaatselijk muziekcorps, waarna ring- rijden per flets en met paard en kar, ook voor dames op het programma staat. Verder zullen er verschillende vermake lijkheden voor kinderen en grooteren zijn op een terrein, welwillend afgestaan door den heer Kroon, Mede door het groote aantal leden dat deze vereeniging heeft bulten Nieuwe Wetering, belooft het een groot feest te worden. Bovendien zal op 6 September voor de kinderen een extra feestdag worden georganiseerd. DE KUNSTENAARS EN DE TENTOON STELLING TE NEW YORK. Vragen van den heer Thijsscn. Het Tweede Kamerlid Thijssen heeft aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van het feit, dat, tengevolge van een conflict tusschen den commissaris-generaal van de Nederlandsche commissie voor de interna tionale tentoonstelling te New York 1939 en de vertegenwoordiging van de Neder landsche kunstenaarsverenigingen, het op de tentoonstelling te stichten Nederland sche paviljoen met zijn inrichting gevaar loopt tot stand te komen zonder de mede werking der Nederlandsche kunstenaars? 2. Is de minister niet van oordeel, dat voor het behoud van den goeden naam van ons land op cultureel gebied deze mede werking onmisbaar is? 3. Acht de minister het niet zijn taak, als hoogste functionaris voor de behartiging der kunsten en wetenschappen, te trachten om in samenwerking met zijn ambtgenoot van economische zaken te komen tot een oplossing van het in de eerste vraag be doelde conflict, zoodat de medewerking der Nederlandsche kunstenaars aan onze na tionale inzending op de tentoonstelling New York 1939 verzekerd zij, evenals zij dat wa? voor de tentoonstellingen Kopenhagen 1922 Pairijs 1925, Antwerpen 1930. Milaan 1933. Brussel 1935 en Parijs 1937? H)k, nk het tUdstip waarin dit verhaal spee*: ln het begin van de crisis. Litterair is het boek van weinig of geen waarde psychologisch heel lief maar opper vlakkig. En al is het Koloniaal Instituut dan geen letterkundig expert, men zou toch mogen verwachten, dat op de aantrekkelijkheid van woord en taal ook een beetje gelet wordt, wil een dergelüke bekroning beantwoorden aan de verwachting, die men er daardoor onwillekeu rig aan stelt. Want morgen sterven wij, roman door Kees Andriesse. Uitgeverij Schuyt, Baarn. Het verhaal begi-it met een auto-ongeluk en het eindigt met vernietiging van ledereendoor een luchtaanval. Daar tusschendoor sterven de personen in dit boek vele moreele dooden. Toch is niet zoozeer het „memento mori" alswel de strekking dat ons geheele leven een aaneengeschakeld sterven is, en het feit, dat een gewelddadige dood ons menschen ieder oogenblik overkomen kan, misschien de die pere beteekenis van dit verhaal. Een boek, dat overigens een dergelijke triestheid en gemis aan vitaliteit vertoont, dat men het ten slotte sluit met een hartgrondig waarom-dit-alles. als wc toch morgen dood gaan! Een mentaliteit van slapheid en een gebrek aan levensfut waar tegen men Kees Andriesse alleen maar zou willen toeroepen. „Mensch, durf te leven!", en niet. alleen de auteur, maar ook Jane, het meis je uit zijn boek, dat zelfs met den vloek van het noodlot dat op haar rust, iets heel anders van haftr leven en haar liefde had kunnen maken. Het boek zit handig In elkaar de stijl is vlot en suggestief en dc auteur treft, zonder in de groote détails te treden, rake uitbeel dingen. C. N. DE WERKLOOSHEID ONDER DE MUSICI. Adres van den Ncderlandschen Toon kunstenaars bond. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Toonkunstenaarsbond, gevestigd te 's-Gravenhage, heeft een adres gericht aan den minister van sociale zaken, waarin er op gewezen wordt, dat de musici in Neder land reeds sedert jaren lijden onder de ernstige gevolgen van veelvuldige en veelal zeer langdurige werkloosheid. Een der oorzaken van die werkloosheid aldus het adres is gelegen in het feit, dat in zeer vele gevallen werkzaamheden, liggend op het arbeidsterrein van musici, worden verricht door personen, die in een ander beroep werkzaam zijn en dus ten op zichte van het muzikaal beroep als dilet tanten moeten worden aangemerkt, welke concurrentie ln den laatsten tijd van zeer ernstigen aard en omvang is geworden. Daar adressant van meening is, dat de bestaande wettelijke bepalingen niet toe reikend zijn ter opheffing van dien mis stand, verzoekt hij den minister de spoe dige totstandkoming te willen bevorderen van een- op dit doel gerichte wetsbepaling. Het adres is vergezeld van een uitvoerige memorie van toelichting. OUDE-WETERING. HET PROGRAMMA VOOR HET REGEERINGSJUBILEUM. Grootsche plannen. Het bestuur van de Oranjevereeniging „Prins Bernhard" heeft een voorloopig programma samengesteld van de feeste lijkheden, welke gevierd zullen worden ter gelegenheid van het 40-jarig Regeerings jubileum van H. M. de Koningin. De feest viering is verdeeld over drie dagen nJ. een voor de volksspelen en een voor de kin deren, terwijl de derde dag aansluit aan het reeds gepubliceerde officieele program ma voor de geheele gemeente Alkemade. De volksspelen zijn vastgesteld op 51 Augustus en zullen aanvangen des namid dags om twee uur. Behalve de hoofdnum mers van vorig jaar, zooals hardroeien en ringsteken voor paren en hindemisloopen voor heeren, zijn ook nog enkele nieuwe nuummers vastgesteld, welke tijdig be kend gemaakt zullen worden We zagen voorts nog vermeld ringrijden voor dames, sprietloopen voor heeren en hardloopen I met kinderwagens voor dc.mes. Des avonds zal er een optocht met versierde voertui gen en een gondelvaart worden gehouden. Voor deze beide nummers wordt groote' deelname verwacht. Voorts ligt het in de bedoeling tot slot een gecostumeerden lichtwedstrijd te houden tusschen twee veteranen-elftallen. Het kinderfeest vindt plaats op Maandag 5 September. Het ligt in de bedoeling een boottocht voor de kin deren te houden en met hen r.aar een speeltuin te t-ekken. Tijden.* de reis zullen de kinderen ruimschoots worden getrac- teerd. Het is voor dit kinderfeest, dat het bestuur een geroep doet op de goed- geefschheid der bevolking en waartoe bin- TERAARDEBESTELLING ATTILIO SALVANESCHI. Op de R.K. begraafplaats St. Barbara te 'sGravenhage is hé dénochtend teraarde- besteld het stoffelijk overschot van den overleden Italiaanschen zanger cav. Attüio Salvaneschi. Op de begraafplaats was de belangstel ling zeer groot. Vele leerlingen van den ontslapen tenor en velen, die hem nog in zijn zangerstijd gekend, hebben, waren op den dooden-akker aanwezig. De Italiaansche legatie was vertegen woordigd door den handels-attaché, den heer Tomasso Notarangeli. terwijl voorts aanwezig waren de Italiaansche consul te Rotterdam dr. V. Chiusano, L. Marchesini, kanselier van de Italiaansche legatie, een delegatie van de af deeling den Haag van de Italiaansche fascistische partij en vele andere belangstellenden. Mgr. Postma heeft de absoute en de be- aarding od de begraafplaats verricht. Nadat de kist ten grave gedaald was. heeft de delegatie van de „Fasclo Italiano" haar kameraad een laatsten groet gebracht. BOEKBESPREKING. Waar het Bamboe ruischt, door Augusta van Slooten. Bandteekening naar ont werp van SJoukje Tiemersma. Uitgave Scheltens en Giltay, Amsterdam. Dit boek is, volgens den kruisband die er om zit, bekroond door de Kon. Ver. Koloniaal In stituut te Amsterdam. Het is jammer dat de uitgevers niet eenige toelichting bij deze be kroning gevoegd hebben. Thans tast men min of meer in het duister omtrent wat zij inhoudt en waarom zij gegeven werd. Aangezien het Koloniaal Instituut geen litteraire instelling is, zullen we aannemen, dat het hier alleen de tendens betreft. Het zou niet anders dan toe te Juichen zijn, wanneer het Instituut het schrijven van goede koloniale lectuur aanmoe digde, maar hieraan dan ook de eischen stelde, die in doorsnee aan een roman gesteld mogen worden. „Het Bamboe ruischt" geeft in menig opzicht het leven op een suikerfabriek in het binnen land van Java uitstekend weer en op een enkele kleinigheid na, zal door niemand die Java kent, hierop veel zijn aan te merken. De klci- nighe' bestaat b.v. ln het „pellen van sinaas appel Iedere Europeaan zal in Indië spre ken van een „djeroek" en de sinaasappel is pas later ingeburgerd, en dan nog wel plaatse MU. Nederland SALABANGKA, thuisreis, 19 Juli v. Oran MARNIX VAN ST. ALDE- GONDE, thuis., 20 Juli v. Colombo MAPIA thuisr., 19 Juli te Belawan. Holland—West-Afrika Lyn MAASKERK, 18 Juli van Port Bouet n. Takoradi AMSTEL- KERK, 19 Juli n.m. van Havre n. Amst.; wordt 20 Juli n.m. te Amst. verw. Kon. Ned. Stoomb. My. AURORA, n. Amst., pass, 20 Juli v.m. 3 u. 5 Lydd HEBE, naar Amst„ pass. 19 Juli n.m... 6 u. Ouessant ORION. 19 Juli v. Thessaloniki naar Izmir ORPHEUS, 19 Juli n.m. 5 u. v. Odense naar Stettin VENUS, 19 Juli v. Livorno n. Civita Vecchia BODEGRAVEN, thuisr.. 19 Juli te Liverpool TRAJANUS, n. Amst., pass. 20 Juli v.m. 8 u. 45 Lydd BREDA, uitr., 18 Juli te Callao BENNEKOM, thuisr., 18 Juli te Callao COSTA RICA. ultr., 18 Juli te Kingston (J.) HELDER, thuisr., 17 Juli Balboa ASTREA. 19 Juli v. W. Indië te New York EUTERPE. 19 Juli v. Amst. to Bordeaux. Holland—O. Azië Lyn MEERKERK, thuisr., 19 Juli te Singapore SEROOSKERK, uit reis, 19 Juli van Shanghae. Rott. Lloyd BALOERAN, 20 Juli v. Batavia n. R'dam INDRAPOERA, thuisreis, 20 Juli te Marseille SITOEBONDO, 19 Juli van Bremen n. R'dam KEDOE, thuisr., 20 Juli van Port. Said. HollandAmerika Lyn LEERDAM, thuisr., 19 Juli te Londen. HollandAustralië Lyn AAGTEKERK, uitr., 19 Juli van Aden MARKEN, thuisr., pass. 19 Juli Las Palmas. RotterdamZ. Amerika Lyn ALPHERAT, 21 Juli v.m. 2 u, van B. Aires te R'dam verw. ALCYONE, 19 Juli v. Hamburg n. R'dam ALWAKI, thuisr., pass. 19 Juli Fernando Noronha. Kon. Pakctv. My. BOISSEVAIN, 19 Juli v. Kohsichang n. Mombassa. Silver—Java—Pacific Lyn SAPAROEA. 18 Juli v. Penang n. Rangoon MANOERAN, 18 Juli v. Calcutta te Iloilo MODJOKER- TO, 19 Juli v. Pacific Kust te Lorenzo Mar ques. My. Oceaan PROMETHEUS. Liverpool naar Java, 19 Juli van Suez. Halcyon Lyn MAASBURG, 20 Juli v. Kir- kenaes te Vlaardingen FLENSBURG, naar R'dam, was 19 Juli 5 u. 55 v.m. 440 mijlen W, van Valentia. Diverse Stoomvaartbcrichlcn BATAVIER V, 20 Juli van R'dam te Gravesend ROSSUM, 17 Juli v. Keret n. R'dam ZIJPENBERG, 19 Juli v. Rio Janeiro n. Bremen SOES- TERBERG, R'dam n. Kuusiluoto, pass. 20 Juli Holtenau SPAR, 18 Juli v. Montevideo n. Liverpool TELA, R'dam n. Santa Fc, pass. 19 Juli Finisterre WILLY, Onega n. Zaandam, pass. 19 Juli n.m. 11 u. Lodingen EXPORT, 19 Juli v, Gravesend n. Delf zijl EIBERGEN. 18 Juli v. Danzig te Sa vannah ALCOR, 19 Juli v. Melilla naar R'dam ALIOTH, 19 Juli v. Galveston n. R'dam ALKAID, Houston n. R'dam, pass. 19 Jull Key West ARUNDO, 19 Juli van R'dam tc New Orleans AMELAND, pass. 19 Juli njn. 9 u. Ouessant; wordt 21 Juli n.m. te R'dam verw. WIERINGEN, 20 Juli 's nachts 12 u. te R'dam verw. ALPHARD. 18 Juli v. Victoria n. Londen BERTA, 19 Jull te Oxford INDUS. 19 Juli v. Kaapstad te Dakar DRIEBERGEN, 19 Juli v. Pepel n. R'dam/Vlaardingen PAULA, 18 Juli v. Pladjoe te Singapore ANGELINA, 18 Juli van Pladjoe te Singapore ANASTASIA, 14 Juli v. Singapore n. Soesoe JUNO, 18 Juli van Singapore n. Soesoe AUTOCLYSUS, 19 Juli v. Singapore n. de Tees ALDEGON- DA, 14 Juli v. Soesoe n. Pladjoe ALETTA, 15 Juli v. Soesoe n.. Pladjoe PETRO- NELLA 17 Juli v. Batavia n. Pladjoe MAR- PESSA, 16 Juli v. Balik Pappan n. Soerabaya JOSEFINA, 16 Juli v. Tamsui n. Tarakan GENOTA, 16 Juli v. Amst. te Curacao CLEA. 17 Juli v. New Orleans n. Rio Janeiro MURENA. 17 Juli v. Rouaan n. St. Kitts v.o. MACUBA. 17 Juli v. Curacao te Triëst HERMES, 15 Juli v. Alexandrië te Con- stanza APOLLONIA, 16 Juli te Constanza MAGDALA, 18 Juli v. Haifa n. Pauillac OMALA, 15 Juli v. Suez n. Abadan GA- DILA, 19 Juli v. Miri te Alexandrië CLEO- DORA, n. Curacao, was 19 Juli 8 u. 5 v.m. 8G mijlen W. van Niton ERINNA, 25 Jull v. Amst. te Curacao verw. MIRALDA, R'dam ru St. Kitts v.o., was 18 Juli LI. 11 u. 30 n.m, 550 mijlen Z.Z.W. v. Valentia MURENA, n. St. Kitts v.o., was 18 Juli 9 u. 25 n.m. 55 mij len Z.Z.W. van Niton PERNA, 21 Juli v. Rouaan te Curacao verw. RAPANA, 21 Jull v. Curacao te Malta verwacht SELENE, Birkenhaed n. St. Kitts v.o., pass. 15 Juli Fayal. nenkort een collecte langs de huizen zal worden gehouden. Een ieder, die eenigszlns op de hoogte is van de belangrijke kosten, die de verzorging van een dergelijke feest viering met zich brengt, zal kunnen be grijpen, dat de jonge Oranijevereeniging niet hi staat is, al deze kosten uit eigen kas te bestrijden. Er wordt dan ook stel lig gerekend op ruime bijdragen. WADDINXVEEN. Onze plaatsgenoot O. K. van Dam, slaagde voor het examen hooldacte. ZOETERMEER. Loop der Bevolking. Gevestigd: G. D. Boon. v. Wagenlngen: W. Riezebos. v. Wasenaar; C. J. Havenaar. v. Voorburg. Vertrokken: J. A Heemclaar, n. Zoeterwoude; M. Domselffcr. n. Rotterdam: H. H. Nleuweta, n. Berkel en Rodenrijs. Naar wij vernemen zal Zaterdag a.s. u wilt dus salarisver.toogingDaar een collecte gehouden worden ten bate van m00gt u me eerst wel eens drie goede re- het Steunfonds van de Vereen, tot bevor- 'jenon voor opgeven". dering der belangen van T.B.C.-patlënten „Een drieling, meneer." in Nederland. (En Raleig Half Tima). I 3—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9