STADSNIEUWS De strijd in Spanje Buitenland DONDERDAG 21 Ml 1938 No. 24023 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79s?e Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. Vacantiereis van het Prinselijk gezin Dit nummer beslaat uit DRIE bladen verwacht VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 Cts. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bfj vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd sun; per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.13 Franco per post f.2:35 per 3 maanden 4» portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mndj H. O. R. A. De afdeeling Leiden en Omstreken van HOR-A. (Herstellingsoord voor rijksamb tenaren), maakte gisteren een excursie naar de Sunlight-fabrieken te Vlaardln- gen. Na eerst gebruik gemaakt te hebben van een koffiemaaltijd, aangaboden door de directie, werd het gezelschap door de fabriek geleid. Het bezichtigen duurde twee uur. Daarna werd de thee aangeboden en ontving iedere bezoeker een pakket inhoudende verschil lende artikelen, welke in do fabriek worden vervaardigd. Tijdens de thee sprak de directie de deelnemers toe; zij hoopte dat allen had den genoten en dat zij de artikelen zouden gaan gebruiken, waarna de vice-vooraitter de directie dankte voor de ontvangst en de geschenken. Hij deelde mede, dat hij den verschillenden r fdeelingen in ons land deze excursie zou aanbevelen, waarna de directie dankte voor deze toezegging. Na nog een wandeling door Vlaardingen gemaakt te hebben, keerde het gezelschap zeer voldaan huiswaarts. SCHOOL MEDUSASTRAAT B. Schoolreisje. Onder begunstiging van prachtig zomer weer maakten de leerlingen van de le tot de 6e klasse onder leiding van het onder wijzend personeel en de ouder-commissie, een reisje naar Groenendaal. De reis werd gemaakt per N. Z. H. Tram. In Groenendaal werd eerst de speeltuin bezocht, waar de kinderen zich kostelijk vermaakten met de glijbaan, draaimolen, enz. Nadat versnaperingen waren rond gediend. werd naar hartelust in het bosch gespeeld. Lichamelijk vermoeid, doch niet temin uit volle borst zingend, werd de te rugreis aanvaard. Na een wandeling door de stad. arriveerde de stoet omstreeks kwart voor acht aan de school, waar de ouders hun kinderen opwachtten. Het was voor oud en jong een schitte rende dag geweest! TWEEDE ZOMERCONCERT PIETERSKERK. Donderdag 28 Juli as. geeft Leo Mens in dje Pieterskerk het tweede van de serie zomerconcerten 1938. Het programma is geheel gewijd aan de nagedachtenis van Jöh. Seb. Bach (t 28 Juli 1750). De netto opbrengst komt ten bate van het Pieterskerk-orgelfonds. RONDLEIDING MUSEUM „DE LAKENHAL". Men verzoekt ons mede te deelen dat a.s. Zaterdag weder een rondleiding zal wor den gehouden in het museum „De Laken hal". Aan belangstellenden wordt ver zocht te twee uur precies aanwezig te wil len zijn. AANGEHOUDEN. De politie alhier heeft aangehouden den 43-jarigen los werkman H. W„ die wegens een zedendelict nog een maand gevange nisstraf moest ondergaan. Tevens is aangehouden de 47-jarige Z„ eveneens los werkman, die "nog 30 dagen hechtenis te goed heeft. LEIDSCHE PROCESSIE NAAR BRIELLE. Met den trein van 8.03 vertrokken he denmorgen ruim 200 pelgrims onder leiding van kapelaan Hofstede uit de parochie 0 L. Vr. Hemelvaart en St. Jozef naar de bedevaartplaats van de Martelaren van Gorcum te Den Briel. Zij werden vergezeld door een groot aantal bruidjes en de St. Odo-koorknapen o. 1. v. kapelaan Paai# Om 7.48 uur worden de pelgrims heden avond aan het station alhier terug ver wacht. HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrijving. Electro- en technisch Bureau C. J. de Bruyn, Beukenlaan 5, Sassenhelm Eigenaar C. J de Bruyn, Sassenhelm. Wijziging. Commanditaire Vennootschap v/h. Hugo Van Rooijen. Haarlemmerstraat 189. Leiden. Grossierderij en detailhandel in zuivelpro ducten, enz. De commanditaire vennootschap is dd. 28 Febr. 1938 omgezet in een zaak behoo- rende aan een natuurlijk persoon Eig.: H. van Rooyen, Leiden (Huwelijk- sche Voorwaarden i. Wijz. handelsn. in: Hugo van Rooyen. Gisteravond te ongeveer 8 uur is mej. J. A. v d. W„ wonende aan den Morschweg, op den Heerensingel in botsing gekomen met een auto, waardoor zij niet-ernstige wonden aan een been bekwam. Een pas- seerend E.H.B.O.-er verleende bijstand, waarna de juffrouw per auto naar huis werd vervoerd. Bij K.B. van 30 Juni 1938 is benoemd tot gedelegeerde van de Nederlandsche regee ring bii het. 8e internationaal congres voor historische wetenschappen, dat van 28 Augustus tot 4 September a.s. te Zuerich zal worden gehouden, prof. dr. N. J. Krom. hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier. Mej J. Langeveld alhier is geslaagd voor het examen hoofdacte. Hedenmiddag heeft de firma C. Jamin uit Rotterdam in de Heerenstraat alhier een nieuw filiaal geopend. Het pand. dat nog kort geleden als woon huis was ingericht, werd door den aan nemer H. Snip in zeer korten tijd omge bouwd tot een royaal winkelpand met ach tergelegen magazijnen en woonhuis. O.a. werd de ingang tot het bovenhuis geheel verplaatst en verscheidene binnenmuren gesloopt, terwijl de geheele bovenwoning werd ondervangen door een staalconstruc tie. waardoor een ruime winkel tot stand is gekomen In den voorgevel is een teakhouten pui met groot raam aangebracht, waaromheen het muurwerk is bekleed met marmer. De binnenbetimmering is geheel in hout uitgevoerd, terwijl de met glas gesloten winkelbakken een overzichtelijke en toch stofvrije berging van de waren bieden. Voorts dient nog vermeld, dat het schil derwerk werd uitgevoerd door J. A. Verwer alhier en de marmeren gevelbekleeding aan de pui. door de Rotterdamsche Mam- merindustrie. UITLOTING GELDLEENING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat bij de op 15 Juli 1938 gehouden uitloting zijn uit geloot 234 obligatiën ad f. 1000.en 8 obli gation ad f. 500.van de 3V!°/o geldleening van 1937II, groot f. 6.500.000. Deze obligatiën worden 1 September 1938 met de tot dien datum verloopen rente af gelost. en houden met dien dag op rente te dragen. De lijst van de uitgelote nummers ligt ter inzage op de ftnancieele afdeeling van de gemeente-secretarie. J. SPLINTER Gzn„ Loco-Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. Leiden. 20 Juli 1938. 4757 DE ALGEMEENE TOESTAND. Volledige overeenstemming te Parijs. Het Hongaarsclie bezoek aan Rome. Mussolini naar Boedapest Gistermiddag te half één begonnen de besprekingen tusschen Halifax, Daladier en Bonnet. Hierbij waren geen deskundi gen en ook geen tolken aanwezig. Te één uur werd de lunch gebruikt, waarbij ook een aantal andere personen aanwezig was. Na de lunch werden de besprekingen voortgezet tot half vier. Over de besprekingen is het volgende communiqué uitgegeven: Het bezoek van den Koning en de Konin gin van Engeland aan Parijs heeft Lord Halifax, Daladier en Bonnet de gelegenheid gegeven het geheel van den internationa len toestand, evenals de problemen, die in het bijzonder de beide landen interessee ren, te bestudeeren. Tijdens deze gedachtenwisselingen, die geschiedden in den geest van on derling vertrouwen, welke de Fransch- Britsche betrekkingen bezielt, hebben de ministers, eens te meer hun ge- meenschappelijkenwil vastleggende om hun actie tot kalmecring en ver zoening voort te zetten, geconstateerd, dat de volledige overeenstemming hun ner opvattingen, tot stand gekomen tijdens het bezoek van de Fransche ministers aan Londen op 28 en 29 April 1938, vqjledig gehandhaafd was. Men twijfelt er in de Britsche pers niet aan, of dit bezoek zal een bevestiging van de tot nu toe gevolgde gedragslijn van beide landen met zich brengen en ook meent men, dat Halifax verslag heeft uit gebracht van zijn bespreking met kapitein Wiedemann. Ten aanzien van de „Goodwill-bood- schap", welke kapitein Wiedemann namens den Fuehrer is komen brengen, schrijft de „Daily Express" dat het Tsjechische vraag stuk geregeld moet worden, doch zonder bloedvergieten en in ieder geval zonder het vergieten van Britsch bloed. De .Daily Telegraph" schrijft, dat in Engeland deze boodschap met vreugde is ontvangen; de toenadering moet van Duitschland uitgaan. De „Manchester Guardian" is van oor- 7- Gistermiddag omstreeks 1 uur is de 7-jarige Johanna S., wonende in de Zonne- veldstraat, bij het spelen op den Apothe- kersdijk te water geraakt. De 35-jarige los berkman D. Holswilder, uit de Mirakel- steeg, die het ongeval zag gebeuren, sprong geheel gekleed te water en bracht de dren kelinge, die oogenschijnlijk geen letsel had bekomen, op het droge. Onze stadgenoot, de heer L. Elder- norst slaagde voor het examen Boekhou den der Vereen, van Leeraren in de Han delswetenschappen. Het groote hoofdkwartier van Franco meldt in zijn legerbericht. dat in den Wes telijken sector van het front van Teruel o.a. de dorpen Los Calpes, Puente de la Reina, Montanejos, Montan en Gaudiel door de rechtsche troepen zijn bezet. Aan het front van Estremadura zijn de troepen van Franco over een breedte van verschei dene kilometers en een diepte van tien kilometer opgerukt. In den sector van Sierra Mesequera rukten zij tien kilome ter op. Ten Noorden van den weg naar Sagunto hebben de rechtsche troepen de dorpen el Tormo en Torrechiva bezet. De laatste dagen werden 4500 gevange nen gemaakt. De vrijwilligers. Naar vernomen wordt zijn te Rome twee Engelschen aangekomen, de zeeofficier Piece en de civiele ingenieur Cleeland, ten einde in opdracht van de niet-inmengings- commissie gegevens te verzamelen over de Italiaansche vrijwiligers in Spanje. Deze gegevens moeten ertoe dienen, de werk zaamheden verbonden aan de terugtrek king der vrijwilligers te vergemakkelijken. Men meldt ons van officieele zijde Prinses Juliana en Prins Bemhard zijn heden per auto naar het buitenland vertrokken om in Heiligen- dam in één der villa's van den Groothertog v. Mecklen burg voor een vacantiever- blijf van enkele weken aan de Oostzeekust te vertoeven. Prinses Beatrix gaat op deze reis met haar verzorgster, jonkvrouv.e Feith, met haar ouders mede. Dit is dus de eerste groote reis van het Prinsesje. Het jacht „Piet Hein" is reeds in de haven van Wamemünde aangekomen, teneinde bij gunstige weers omstandigheden voor kleine tochtjes lang$ de kust voor de Prinselijke familie ter beschikking te zijn. deel, dat Duitschland poogt het belang van het Tsjechische vraagstuk in Britsche oogen te verkleinen en poogt Engeland te overtuigen, dat een overeenkomst tusschen Engeland en een mogendheid van 70 mil- lioen niet in gevaar mag worden gebracht door een ongelukkige zeven millioen Tsje chen. Te beweren, dat Tsjecho-Slowakije van minder belang zou zijn, omdat het minder inwoners heeft dan Duitschland, zou gelijk staan met te beweren, dat België van minder belang is, omdat het een klein land is. De Paus heeft gistermiddag de Hongaar. sche staatslieden Imredy en Kanya in Darticuliere audiëntie ontvangen en zich óp hartelijke wijze met hen onderhouden. Minister-president Imredy ontving het grootkruis in de Orde van Pius IX. De Hongaarsche minister van buiten- landsche zaken. Kanya. werd door den Paus onderscheiden met het grootkruis van de Orde van den H. Gregorius den Groote. Later ontving de Paus ook mevrouw Imredy en de personen uit het gevolg van de beide Hongaarsche staatslieden, bij welke gelegenheid hij aan mevrouw Im redy het gouden kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" verleende. Minister Ciano heeft gisteravond ter eere van Imredy en Kanya een groot diner aangeboden, waarmede het officieele ver blijf der Hongaarsche ministers te Rome besloten is. Von Kanya keerde hedenoch tend naar Boedapest terug. Imredy en zijn ech/tgenoote zullen vandaag nog incog nito te Rome blijven en eenige dagen rust nemen in de provincie. Een kort communiqué, dat werd gepu bliceerd na de Hongaarsch-Italiaansche besprekingen, heeft geen enkel nieuw punt inzake de betrekkingen tusschen Italië en Hongarije onthuld. Alleen werd bevestigd, dat de grondslag van deze betrekkingen de protocollen van Rome zullen blijven, niettegenstaande de derde onderteekenaar heeft opgehouden te bestaan. nJ. Oosten rijk. Rome en Boedapest zullen dus voort gaan alle vraagstukken, welke beide lan den in het bijzonder aangaan, alsmede de vraagstukken van algemeen belang, te be spreken. Het eerbiedigen van de onafhan kelijkheid en de rechten van beide mo gendheden blijft een grondslag van de gemeenschappelijke politiek. Op economisch gebied zal Italië voort gaan met de politiek van steun aan Hon garije, bestaande uit commercieele voor- EERSTE BLAD BINNENLAND. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der Ziektewet (Binnenland, 3e Blad). De verdeeling der kosten voor de maritieme verdediging van Indië (Binnenland, 3e Blad). De Tweede Kamer over het recht van vereeniging en vergadering (3e Blad). Het concours hippique te Hoofddorp (Sportt 3e Blad). BUITENLAND. Het Engelsche Koningspaar te Parijs (3e en le Blad). De besprekingen der Fransche en Engel sche ministers (Buitenland, le Blad). Het Hongaarsche bezoek 'aan Rome beëin digd. Gaat Mussolini naar Budapest? (Buitenland, le Blad). Het Russisch-Japansche conflict neemt in scherpte toe (Buitenland, le Blad). Weer een vlucht over den Oceaan (Lucht vaart, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor oïis land mag een geleide lijk draaien van den wind via Noord naar Oost worden ver wacht. Evenals gisteren zal de nacht opnieuw nevelig tot be trokken weer brengen, later is eenige opklaring en droog weer te wachten, met een stijging van temperatuur tot boven twintig graden Celsius. deelen en voorkeurtarieven voor het Hon gaarsche goederenvervoer van en naar Italiaansche havens aan de Middelland- sche zee. Mussolini zal waarschijnlijk een te genbezoek aan Boedapest brengen voor het einde van het jaar. Een datum is echter nog niet bepaald. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden On derqetee k e nde week kwartaal No. abonne wonende (straat) wenscht het LEIDSCH DAGBLAD" vanaf Hm.opqezonden te hebben aan onderstaand adres teqen vergoedtnq van benoodiqde portokosten.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1