Waar de Vrouw belang in stelt Uitverkoop: Eén rokvier jurken LEID5CH DAGBLAD - Derde Biad Donderdag 21 Juli 1938 Een woord met magische kracht S\^vï DyRoöf Kleedïng voor het strand Handig idee voor uw vacantie Hoffelijkheid uit de oude doos DONKERSTEEG 1 - TEL. 70t Ieder beroep brengt zijn eigen Uo'nt- en schaduwzijden mee, waarvoor weer speciale karaktereigenschappen noodig zijn om die lichte kanten naar waarde te schatten en de donkere gedeelten op waardige wijze door te komen. Nu hebben de meeste men- schcn de, waarschijnlijk aangeboren, maar niettemin onplezierige .gewoonte, om de donkere zijde van den eigen werkkring, benevens den lichten kant van andermans beroep door een vergrootglas te bekijken, maar den tooneclkijkcr om te draalen, als ze dien gericht houden op de tegenoverge stelde kanten. Hetgeen u misschien erg in gewikkeld in de ooren klinkt, zoodat we het, eenvoudiger geformuleerd, ook zóó zouden kunnen zeggen: „Dat, wat Je niet hebt, lijkt meestal mooier en begeerens- waardlger dan Je eigen bezit". Maar nu geloof ik, dat er tenminste één ■werkkring is, die op het oogenblik niet veel bcnijders zal hebben, het beroep van een groep menschen, voor wie we, speciaal in deze weken, vol bewondering mogen zijn, die honderd en één deugden moeten bezitten: diplomatie en overredingskracht, een zekere mate van acteurstalent, psyoho- logischen kijk op menschen, opgewektheid, goeden smaak, eindeloos geduld en uithou dingsvermogen. U hebt het natuurlijk al begrepen, op wie ik hier het oog heb: het ras der winkelbedienden, in het bijzonder do winkeljuffrouw in de modezaken, met wie „de" Nederlandsoho vrouw (als ver zamelnaam) in deze uitverkoopmaand wel zeer nauw in conflict komt. Hebt u wel eens de sfeer van den uit verkoop meegemaakt in een van onze modezaken, zonder zelf belanghebbende te zijn, zoodat u als objectief toesohouwstcr dat gejaagde, nerveuze gedoe eens kalm kon aankijken. Tien tegen één. dat uw eerste bewuste gedachte was: „Ik zou op het oogenblik niet graag in de plaats van de winkeljuffrouw zijn!" Het is wonderlijk, dat een massa vrou wen, hoe modern ze ook overigens mogen zijn, hoezeer ze ook op ander terrein blijk geven mee te kunnen met dezen tijd, waar van „tempo-tempo" het devies schijnt te zijn, spreekwoordelijk conservatief worden, zon gauw ze optreden in de rol van „win kelende dame". Dat zullen ze nu eens rustig en op haar gemak doen; dan wordt plotseling de klok teruggezet en met de intense belangstelling van „de" vrouw uit alle tijden en van alle volken worden stof fen gekeurd, kleuren tegen elkaar afge wogen. model en coupe met scheef ge houden hoofd en half dichtgeknepen criti- sche oogen bekeken. Zelden ziet, men zoo'n uitdrukking van geconcentreerde aandacht op een vrouwengezicht, als wanneer ze een hoedje, oen japon of mantel uitzoekt. De 100 "U vrouwelijke vrouw zal alleen al door het vooruitzicht mooie nieuwe dingen in handen te krijgen en te kunnen passen in de beste der stemmingen zijn, In die vriendelijke stemming ook de winkeljuf frouw betrokken, haar advies vragen, d w.z. gezellig met haar overleggen, zich in alle houdingen en van alle kanten bekijken voor ze definitief tot den aankoop overgaat. Ovcrhcerscbt het intellect, dat heel goed samen kan gaan met echte vrouwelijkheid, maar in bepaalde omstandigheden moet kunnen worden uitgeschakeld, dan is dit bulten twijfel merkbaar bij het passen: met een zekeren afweer, die toch ook weer niet heelemaal echt is. wordt crltiseh naar hel. spiegelbeeld gekeken: „Eigenlijk on zinnig om zooveel tijd te besteden aan je kleeding; als het maar past en je er een beetje behoorlijk mee uitziet. Zou dit nu niet te frivool zijn? is ongeveer de ge- dachtengang. „Nee," fluistert het andere ik, „je ziet er juist gezellig mee uit". En de geroutineerde verkoopster heeft onmid dellijk contact met dit „anderc-lk" en zegt voor de zooveelste maal dien dag, met een intonatie alsof ze een opzienbare ontdekking doet: ,0. maar dit staat u nu echt vlot: u ziet er veel fleuriger en jonger mee uit! Waarom zou u nu al zoo iets sombers gaan dragen?" En meestal is dan het. pleit gewonnen. Daar zijn ook de onaangename klanten (natuurlijk zijn ze zeldzaam, maar ze be staan!). Die beginnen gewoonlijk met een gezicht te toonen van: „Ik zal toch wel niet slagen; wat ik aardig vind is er na tuurlijk al uit of liet past me niet". Nu moet de winkeljuffrouw al haar reserves aan geduld, vriendeUikheld en tact mobl- liseeren. „Juffrouw, ik zoek een aardige Japon, niet te duur, een beetje gekleed, maar toch ook weer niet tè". Dit zijn niet al te vage en vrij, redelijke elschen. en de juffrouw brengt een keurcollcctie te voor schijn. Maar smaken verschillen en in vele gevallen ziet de verkoopster de dame in kwestie op dit moment voor het eerst, zoodat ze moeilijk kan weten, wat deze precies wil hebben. Waarom dan op een toon van het diepste afgrijzen uitgeroepen: „O. Juffrouw, dat alstublieft niet. het is heelemaal mijn kleur niet, en dit. nee. gewoon een bespottelijk model!" Gelooft u. dat ik overdrijf? Integendeel. In de meeste gevallen zucht de juffrouw eens, haalt anderen voorraad en deelt deze klant in bij „de lastigen". niet. omdat ze niet direct keus maakt, maar om de ma nier, waarop ze reageert. De wantrouwende klant die bestaat ook denkt bij elk stuk. dat aangeprezen wordt, dat er zeker iets aan mankeert, en niet zelden uit ze die gedachte nog ook! Een étalagestuk. dat haar bijzonder aan trekt. maar dat volgens de juffrouw een te kleine maat is. wil ze toch wel eens zien („wie weet. misschien wil de juffrouw het wel voor zichzelf houden en zegt ze maar. dat het te klein is"). De beslulteloozen vormen weer een groep op zichzelf, die. zij het op een andere ma nier, niet minder het geduld van de ver koopster op de proef stellen. Ook zijn er nog steeds de bedeesden het is haast niet te gelooven in een tijd, waarin be deesdheid hopeloos oudeiwctsoh Is; zij ztaan er hulpeloos en onwennig bij, voelen zich geïntimideerd door al die drukte om zich heen, door de goed gekleede en ge kapte winkelmeisjes, waarvan zij zich mis schien, wat houding en figuur betreft, een heel klein beetje de mindere voelen. Ook hier kan de goed getrainde verkoopster haar gaven ontplooien: zij voelt de siuta- tlr- aan en weet allereerst ongemerkt de klant op haar gemak te brengen. Nu zult u zeggen: „Ja, er kunnen ver velende klanten zijn, maar alle verkoop sters zijn ook niet zulke voorbeeldige krach ten, als hier wordt voorgesteld." Natuurlijk zijn ze dat niet Weet u één beroep, waarvan alle vertegenwoordigers prima zijn? Er zijn er, die het vak nog loeren moeten, er zijn er, die het nooit lee- rcn. Maar laten we niet vergeten, dat In de zware uitverkoopdagen, vooral in de groot.e zaken, heel wat gevergd wordt van het. bedienend personeel, en dat elk lid van dat personeel tenslotte ook maar een mensch is, al weet ze nog zoo goed, dat in haar vak zelfbeheersching en geduld tot de eerste verelschten behooren. Het is niet voor niets, dat „omgang met menschen" en eenvoudige psychologie op het leerpro gramma staan van de scholen voor ver koopsters. Hoewel de praktijk vaak pas na vele jaren oefening komt. „Maar", zooals eens de chef van een groot modemagazijn me zei. „de meeste menschenkennis doen onze verkoopsters op in den uitverkoootlid. Koopjes-Jagende vrouwen zlln voor ons ware studie-objecten: zit gooien blijkbaar gauwer alle remmen los!" Zou dat waar zijn? Ik ga er eens op letten. CRITICA. Wat zal ik kiezen? Schakel uw gezond verstand in. Het onderwerp „strandkleeding" is on uitputtelijk. Het geeft aanleiding tot veel fantasie, veel charmante invallen, maar ook tot schromelijke fouten tegen de «esthetica. Wilt u aan het strand smaak vol gekleed gaan? Trek dan niet alles maar aan wat een ander goed staat, maar let op uw eigen figuur. De onderstaande tips zul len u zeker helpen. Bent u te mager? Geen nood, dan zijn de lange, rechte strandpantalons juist Iets voor u. Neem het model vooral recht net als een hccren- pantalon en kies voor de stof flanel of toile de sole. Draag bij de pantalon een katoenen blouse van jongensachtig model, bijv. een geruite „kampeerders-blousc" met zakken erop. Is de broek van wollen stof, dan kunt u er ook met succes een vest van hetzelfde bij dragen, liefst met revers. Ver mijd diepe halsuitsnijdingen, die zouden uw magere schouders èn de „zoutvaat jes" niet te vergeten te sterk doen uit komen. Markeer liever uw slanke taille door een breede ceintuur, met puntjes naar boven en naar beneden, op uw strandiurk aan te brengen. Als het een zonncbadjurk is. bega dan niet de fout van een geheel blooten rug, maar laat het lijfje in breede banden ultloopcn. U kunt gerust shorts dragen, doch vooral niet te kort. Als u heel Jong bent. zal een echte meisjesjurk van hcmdmodel en met rokken boven de knie. u bijzonder vlug staan. Bent u te dik? Ook in dit geval behoeft u niet bang te zijn, wél echter is voorzichtigheid geboden. Kies, indien u slanke beenen hebt, in plaats van shorts en strandpantalon. korte lur ken en als uw middel wat te dik is blou- sende lijfjes. Natuurlijk hebt u gogd ge vulde hals en schouders? Dan kunt u ge rust een strandjapon met blooten rug dra gen. Let eron. dat uw jurken de taille niet te veel markeeren maar dat een rechte heuplijn wordt verkregen. Uw badpakken moeten in één stuk zijn. Er zijn dit Jaar beeldige modellen ln den handel, die zich beijveren om het figuur slank te doen schijnen Vermijd alle geometrische figu ren op kleeding en badcostuum: die zou den u noodeloos zwaar doen schijnen. Zijn uw beenen iets te kort? Een schoonheidsgebrek, dat veel voor komt maar u moet er zich niet door van de wijs laten brengen! Draag badpakken, die van onderen een gebogen lijn vertoo- nen. dit doet de beenen langer schijnen. U moet echter geen shorts tot de knieën dragen: dit zou u afschuwelijk staan, evenals de korte rokjes. Als u slank bent zult u er het beste uitzien in een pofbroek- je. gedragen bii een zonnebadlijfje. Draagt u een jurk laat die dan héél kort een eind boven de knie of tamelijk lang zijn, dus even boven den enkel reiken. Hebt u een volmaakt figuur? In dit laatste geval kunt u eigenlijk al les dragen en zult u er steeds aardig uit zien. U kiest dan natuurlijk de shorts tot de knie of een tikje daarboven: het char mante kleedingstuk. dat zoo weinig vrou wen zich kunnen veroorloven. Draag ook de lange pantalon maar vergeet nooit, dat de ware elegance steeds eenvoud insluit. Een mooi figuur is op zichzelf al een groot sieraad, dat door overdaad of excentri citeiten zou worden bedorven! ZONDAG: Kippensoep, Biefstuk, Snij- boonen, Amandelpudding, Frambozensaus. MAANDAG; Schelpen met kippenragoüt, Gehakt, Andijvie. Aardappelen. Vruchten. DINSDAG: Kerrysoep, Rolladb, Slaboo- nen, Aardappelen, Citroenvla. WOENSDAG. Vleeschpannekoeken, Kom kommersla, Rijstebrij met jam. DONDERDAG: Kalfslappen, Postelein, Aardappelen. Maizenapuddlng, Gestoofde versche pruimen. VRIJDAG: Gekookte tong, Peterseliesaus, Worteltjes, Aardappelen, Pannekoeken. ZATERDAG: Runderlappen, Gestoofde tomaten. Rijst. Broodschoteltje. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Eieren met kaassaus, Aardappelpuree, Andijvie, Bessen en frambozen met dunne room. 2. Champignonsoep, Aardappelen, Boter saus, Slaboonen, Rijstebrij met gestoofde kersen, 3 Groentesoep. Sla van komkommer en tomaten. Aardappelen, Rljstcroquetjes, Trommelkoek met stroopsaus. 4. Roereieren met tomaat. Macaroni, Kropsla, Warme broodpudding met fram bozensaus. RECEPTEN. Kippensoep ((al personen). Benoodigdheden: 1 soepkip, 2 L. water, zout foelie, 60 gr. bloem, 60 gr. boter, l a 2 eidooiers Bereiding: De kip van binnen en bulten goed wasschen en opzetten met het water, een stukje foelie en het zout plm. 2 uur zachtjes laten koken. De kip uit de bouil lon nemen, de mooie stukjes wit vlecsch eraf nemen en deze houden voor vulsel in de soep. De rest van de kip tot den volgen den dag bewaren voor de schelpen. De bouillon zeven en met boter en bloem een gebonden soep maken. Is de bouillon erg vet, dan minder boter nemen of liever he' vet er afschepoen. De soep op smaak af maken en bij de eidooiers schenken die in de soepterrine losgeklopt zijn. De mooie stukjes vleesc erin doen. Kippensoep met vermicelli. Men kookt de kip zooals in het eerste recept aangegeven is, gaar. Als de bouillon gezeefd is per L 40 gr. vermicelli er in gaar koken. Plm. 20 minuten. Als vulsel mooie stukjes vleesch in de soep doen. De soep gieten bij de eidooiers, die in de soep terrine losgeklopt zijn. Schelpen met ragout van resten kip. Benoodigdheden (voor 6 schelpen): 2'/« d.L. bouillon, plm. 2'/j ons vleesch van de kip (6 lepels), zout, peper, 20 gr. bloem, 20 gr. boter. 1 eidooier Bereiding: Van boter en bouillon een tamelijk dikke saus maken. Deze bij de geklopte eidooier gieten. De stukjes kip, die zorgvuldig van de beentjes gehaald zijn er door roeren, alles op smaak afmaken met peper, zout en citroensap. De schelpen met boter insmeren en ze niet te vol vullen. Een dun laagje, fijn paneermeel er over strooien een paar kleine klontjes boter er op leg gen, de randjes goed afvegen en de schcl- cen op een bakblik Dim. 10 minu'en In een heeten oven zetten ibovenwarmte). Ze op doen op een schotel bedekt met een gevou wen vingerdoekje om afglijden te voorko men. Een takje peterselie er bij leggen. Kippensoep. Benoodigdheden: 1 soepkip. pond kalfspoulet. 2'/- L. water, 2 eidooiers, 1 d.L. room, plm. 40 gr. crème de riz of maizena, peper, plm. 2 lepels zout, citroensap, wortel, ui. peterselie, thijm, laurierblad, peper korrels. Bereiding: De kip en het poulet was schen en opzetten met water, zout, een stukje ui, een stukje wortel, een takje ge- wasschen peterselie, een mespunt thijm, laurierblad en een paar peperkorrels. De kip zachtjes laten koken plm. 2 uur. Het borstvleesch er afnemen en als vulsel in de soep gebruiken. De rest voor ragout. De bouillon zeven en binden met de aange mengde maizena of crème de riz, 20 gr. per L. bouillon nemen. De soep even goed door laten koken, dan voorzichtig schenken bij de room. die met de eidooier ln de soep terrine geklopt is. De soep op smaak afma ken met peper (aanmengen op de lepel) en wat. citroensap De mooie stukjes vleesch in nette stukjes verdeeld, erin doen. Rijstebrij met jam. Benoodigdheden: 1 L. melk, 100 gr. rijst, 1/4 potje roode jam b.v. kersen of aard beien. Bereiding: De melk aan de kook brengen, de gewasschen rijst erin doen en onder af en toe roeren niet te dunne rijstebrij ko ken il uur). Van het vuur de jam en zoo- noodig nog suiker er doorroeren. De massa af laten koelen en opdoen in een glazen schaaltje. Amandeltjespudding. Benoodigdheden (6 personen): 1 L. melk, 75 gr. suiker, 100 gr. griesmeel, 1 ei, 40 gr. amandelen, citroenschil. Bereiding: De melk met het citroen schilletje laten trekken, suiker, griesmeel en wat zout door elkaar roeren en in de kokende melk strooien. Al roerende de massa door laten koken tot men bij het roe ren den bodem van de pan ziet De gepelde, gemalen amandelen er door roeren, daarna het eidooier toevoegen en het stijfgeklopte wit er luchtig mee vermengen. De massa overdoen in een vorm die met water om gespoeld is en als hij koud is keeren. Vruchtensapsaus er bij geven. Als we met vacantie gaan nemen we niet alleen kleeren mee die er niet op aan komen maar toch ook een paar aardige Jurken voor mee gekleed. Of dit echter avondjaponnen zullen zijn of zoo'n tusschensoortje, dat hangt na tuurlijk geheel af van ons vacantlever- blijf en van het milieu, dat we daar zul len aantreffen. Heel vaak weten we het zelf nog niet zoo precies en daarom is het idee, dat onze teekening laat zien, juist zoo buitengewoon practisch. Eén rok een lange geplisseerde van mousseline, hetzij in een lichte effen tint, hetzij marineblauw of zwart, dient hier als „basis" voor vier verschillende jurken. Op onze teekening ziet u van links nar rechts: i De rok, gecompleteerd door een jasie ïia zwaar linnen in dezelfde tint van den rol of, indien deze zwart is, in een aardig pasteltint (concert). De rok, gedragen me: een' zeer chique blouse in kimonomodé Wanneer de rok bijv. zachtblauw is, zal hierbij een korenblauwe blouse zeer bij zonder staan, vooral wanneer u het gehet nog accentueert door een breede ceintuur ln afstekenden tint, bijv. donkerlilj (diner). De rok, zeer sober aangevuld met een sportblouse van dezelfde stof, zoodat he; geheel als namiddagjaponnetje dienst kan doen (theemiddag). En tenslotte verkrijgt u een ..groot avondtoilet", als u op den rok een gepo seerd lijfje draagt van dezelfde stof. in den hals versierd met bloemen in tees pasteltinten. De breede ceintuur kan a zilverlamé worden gekozen. Balconversatie volgens de regelen der kunst. Het gebeurt soms, dat we in een vrij uur tje ronddwalend op een boekenmarkt, won derlijke lectuur tegenkomen. Zoo viel me onlangs een kostelijk boekje in handen, ge titeld: „De volmaakte wegwijzer voor het gezelschapsleven" met als ondertitel: „Voorschriften voor personen van beiderlei kunne om zich in alle levensomstandig heden beleefd en ingetogen te gedragen". U merkt al direct, dat dit boekje niet nieuw was, neen, het dateerde uit den tijd. toen grootvader grootmoeder het hof maakte of was misschien nog ouder. Ik vond er alles ln, wat de verliefde jongeling en de zedige maagd toen voor den gezel- iigen omgang noodig hadden, n.l. een mas sa vreemd gedraaide zinnen, sierlijke wen dingen en nauwkeurig afgewogen regelen der etiquette, w.o. ook aanwijzingen hoe de minaar zijn das op de behoorlijke wijze kon strikken. Heel interessant is ongetwijfeld de „bal- eonversatle" die hier volgt: Hij„Het zoude zeer streelend voor mij zijn, indien mij de eer ten deel viel aan Uwe schoone hand den dans te mogen ma ken, voor welken men zich juist gereed maakt". Zij (fluistert blozend)„Indien U dit ge noegen geeft, mijnheer, ben ik zoo vrij, Uw vriendelijk aanbod te aanvaarden, doch ik moet U verzoeken, een weinig geduld met mij te hebben, daar ik geenszins een vol leerde danseres ben". Als de dans ten einde is. moet de jonge ling de volgende redevoering houden: „Mijn innigen dank voor de aan mij bewezen eer en voor het groote genoegen, dat uw lief talligheid mij heeft geschonken. Indien Goor mij tijdens het dansen enkele fouten werden begaan, dan werden deze veroor zaakt door mijn al te groote bewondering voor Uwe kunstvaardigheid, die mij alles deed vergeten". Waarop het meisje dan antwoordt: „Voor Uw vleiende woorden ben ik U zeer erken telijk. doch thans eischt mijn gezondheid, dat ik een weinig uitrust en enkele dan sen voorbij laat gaan". ALLE MATEN ALLE KLEURfiil 4722 (Ingvz. Med.) Frambozensapsaus. Benoodigdheden1 pond frambozen. 21/- dX. water, suiger. sago. Bereiding: De frambozen uitzoeken en wasschen en met het water aan de kook brengen. Daarna binden met de aange mengde sago, suiker naar smaak toevoegen en door een haren zeef doorzeven. Als het bil dan ten einde spoedt en I dame zich gereedmaakt om te vertrekken stamelt de smachtende jongeling: i al te snel naar huis en berooft daardo deze zaal van haar schoonsten sier. In dien echter Uw besluit onherroepelijk vast staat. veroorloof mij dan tenminste, de e" te mogen hebben. U mijn arm aan te We den en U naar huis te begeleiden". Natuurlijk moet de schoone eerst poosje aarzelen, dan antwoordt zij schucr- ter: „Indien U met miin eenvoudig g®-' schap genoegen neemt, ben ik zoo vm U door het accepteeren van Uw vriend-:- lijk aanbod te bezwaren". En wanneer de galante ridder voor (i deur afscheid neemt, houdt hij tenslotte c> volgende redevoering: „Nogmaals herhab ik mijn allereerbiedigsten dank voor c; vele bewijzen van Uwe goedheid, die ff vanavond werden geschonken. Thans bit-; mij nog slechts één verzoek en wel dit U mij niet geheel vergeet en U mijn dcre pogingen om U mijn persoon wedero- in de herinnering te brengen, niet tf- kwade zult duiden." De schrijver van den „volmaakten wijzer" voegt hier eenigszins schalks a toe: indien de heer de dame eenigszi; langer kent, mag hij bij deze gelegenne-; wel om een kusje vragen en heeft hij ma- eerst ééne, dan volgen er spoedig meer Niet altijd echter is de schoone y- vriendelijk, zij heeft natuurlijk haar gm letjes. En zoo kan het ook alweer bes- r beuren, dat de heer op zijn invitatie, neem de vrijheid U een biljet voor schouwburgvoorsteüing van hedenavond overhandigen en verzoek U. wel zoo vt delijk te willen zijn. mij te kennen te ven om hoe laat ik de eer mne hebo daarheen te begeleiden". snibbig bij woord krijgt: „Ik houd niet van dem - vermaken en ik moet U dus beleefd - ken voor de moeite, welke U zich te nen behoeve hebt willen getroosten (Heer met blauwe scheen af).

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 14