LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 20 Juli 1938 Het Koninklijk bezoek aan Parijs De Koning legt een krans op het graf van den onbekenden soldaat Stadsnieuws Buitenland UN/T IN MTTIKEN VRAGENRUBRIEK LOSSE NUMMERS VAN ONS BLAD MA1KT MlltHTIN^f SPORT BEURSOVERZICHT De legerdag te Amsterdam. De groote legerdag, die vanmiddag in liet Olympisch Stadion te Amsterdam werd gehouden, Is voorafgegaan door een défilé, dat hedenmorgen voor den commandant van het veldleger bij het rijksmuseum door de aan den legerdag deelnemende troepen werd gehouden. Een deel dezer troepen was gisteren te Amsterdam aangekomen o.a. alle muziek corpsen, die gisteravond aan een taptoe hebben deelgenomen terwijl voornamelijk de deelnemende lnfanterieregimenten he denmorgen vroeg zijn gearriveerd. Tegen tien uur hebben alle troepen zich ln de omgeving van het Museumplein opgesteld. Natuurlijk was er veel belangstelling in de eerste plaats voor de pantserwagens van het escadron pantserwagens, die langs het Ijsclubterrein achter het stedelijk mu seum stonden opgesteld. Verder voor het gemotoriseerde geschut en niet minder voor de op het middenterrein van het Museumplein staande huzaren en wielrij ders. De infanteristen, de grenadiers en ja gers uit Den Haag en het vijfde regiment Infanterie uit Amersfoort stonden opge steld op het Ijsclubterrein en tegen half elf werd het commando gegeven voor den afmarsch voor den korten tocht, die de troepen in drie colonnes langs verschil lende routes door een gedeelte van Am sterdam Zuid maakten, om te elf uur ter plaatse van het défilé ln vereenigde for matie langs te trekken. Tot hen, voor wie gedefileerd werd, be hoorden de burgemeester van Amsterdam, de chef van den generalen staf, generaal Reynders, de garnlzoens-commandant van Amsterdam, overste Boswijk, de comman dant der maritieme middelen te Amster dam, kapitein ter zee Jolles, de oud-op perbevelhebber van land- en zeemacht, generaal C. J. Snijders, de militaire atta- ché's van België, Dultschland, Frankrijk, Italië en Polen, de voorzitter der Konink lijke Ned. Vereenlging „Ons Leger", enz. Tegen elf uur arriveerde te paard de commandant van het veldleger luitenant- generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, vergezeld van den commandant der vierde divisie, generaal majoor A. F. van der Bent. Direct daarna begon het défilé, dat ongeveer een half uur duurde. EEN ZWENDELAAR AANGEHOUDEN. In den loop van het vorige jaar en het begin van dit jaar waren op het politie bureau Raampoort te Amsterdam herhaal delijk klachten binnengekomen over een 47-jarlgen inwoner van de hoofdstad, die onder valsche voorspiegelingen van een tweetal personen geld had weten los te krijgen tot een bedrag van tweeduizend gulden. Van een zakenrelatie ln de Hectorstraat had hij het vertrouwen weten te winnen, door zich als eigenaar van verschillende huizen voor te doen. Hij Het dezen man een schijn-contract van een zoogenaamd door hem gekocht huis zien en kreeg hierop dui zend gulden als voorschot uitbetaald, waar van de man nimmer meer iets terug zag. Voor een familie ln de John Franklin- straat speelde hij den rechtskundigen ad viseur. Hij zou voor deze familie in een erfe niszaak een spaarbankboekje, waarop f. 965 was Ingelegd, hebben opgedoken. Hij kon hun dit spaargeld van den erflater echter niet ter hand stellen, want er zou op dit boekje dat in handen was van een vrouw beslag zijn gelegd door „den offi cier van justitie", zooals hij de familie had wijs gemaakt. Men neemt echter aan, dat hij zelf die „officier van justitie" is. Voorts leende hij van een goedgeloovig lid van deze familie op een ander fraai ver haal nog een kleinere som geld. Vannacht heeft de politie den man van zijn bed gelicht en op het bureau Raam poort ingesloten. Ofschoon hij met groote geldsbedragen goochelde, had hij bij zijn aanhouding niet meer dan veertien cent op zak. UIT NED. OOST-INDIK. Verrast door een springvloed Negen kinderen verdronken. BATAVIA, 2» Juli (Aneta-A.N.P.) Nabij het visschersdorpje Tjipatoedjah, lan de zuidkust van Java, in de buurt van Tasikmalaja. zijn zeventien in- heemsche schoolkinderen bij het over steken van een riviertje, door een springvloed verrast. Binnen enkele se conden steeg het water tot 2'/i Meter boven het normale peil. Negen kinde ren zijn verdronken. DE AARDBEVING IN GRIEKENLAND. Bij de aardbeving in Attica is, naar nog gemeld wordt, ook de gevangenis van Oropo geheel verwoest. Vijf politiebeamb ten zijn gedood en vijf ernstig gewond. Vijfhonderd gedetineerden poogden van de gelegenheid gebruik te maken om te vluchten: zij konden echter tegengehouden worden. Men vermoedt, dat ook onder de gevangenen dooden gevallen zijn. Volgens de tot dusverre ontvangen be richten moet de aardbeving in geheel Atlica ongeveer vijftig dooden geëischt hebben. Men verwacht echter, dat dit aan tal nog zal stijgen. EERVOL ONTSLAG VERLEEND. BUITENZORG. 20 Juli. (Aneta/A.N.P.) Met ingang van 30 September is op verzoek eervol ontslagen de heer P. de Booy, hoofd van de opium- en zoutregie. Met ingang van 20 Juli is op verzoek eer vol ontslagen de voorzitter van den krijgs raad te Tjlmahi, mr. H. B. van Thlen. cnder dankbetuiging voor de bewezen diensten. UIT NED. WEST-INDIE, OUD-MINISTER DECKERS TE PARAMARIBO GEARRIVEERD. PARAMARIBO. 19 Juli (Aneta/A.N.P.). - Oud-minister Deckers, die thans een bezoek brengt aan Suriname en Curacao, is heden Per Pan-American vliegtuig alhier gearri veerd. Hij werd begroet door den adjudant van den gouverneur en diverse civiele en geestelijke autoriteiten. De heer Deckers heeft zijn Intrek geno men ln het Gouvernementshuis. Vanochtend te kwart voor tien is koning George uitgereden om zich naar de Are de Triomphe te begeven, teneinde de 1.500.000 Fransche en 800.000 Britsche gesneuvelden uit den wereldoorlog te herdenken. Te vijf minuten voor tien kwam de koning op de Place de l'Etoile aan. Hij was gekleed In de uniform van veldmaarschalk Terwijl de auto's langs reden, brachten de troepen de militaire eerbewijzen, werden de trommen geroerd en schalden de trompetten. Op het plein werd de koning namens de regeering van Frankrijk ontvangen door minister Champetter de Ribes, die de opperofflcie- ren voorstelde, waarna de koning een krans op het monument legde. Hierna teekende hij In het gulden boek en onderhield zich gerulmen tUd met een aantal oud-strij ders. Te kwart over tien keerde de koning naar de Quai d'Orsay terug. De menigte, welke stond opgesteld achter de regimenten Spa hls op het plein en langs den weg, juichte den vorst luide toe. Naar bet stadhuis. Te half elf kwamen president Lebrun en zijn echtgenoote de vorstelijke gasten ha len om per schip naar het stadhuis van Parijs te gaan. In tien auto's begaf het ge zelschap zich naar de aanlegplaats. Boven den steiger was een baldakijn gemaakt, gesteund door twee gouden masten, waar boven een koningskroon. De militaire eer werd bewezen door manschappen van de Atlantische- en Middellandsche Zee-vloot en een bataljon mariniers uit de Lorient. Aan den tegenovergelegen oever van de Seine spoten fonteinen omhoog. Langs belde oevers stonden troepen opgesteld en op de bruggen mariniers Het koninklijk Jacht werd vergezeld door zeven jachten van de marine. Te vijf minu ten voor elf kwam het gezelschap bij het Stadhuis aan. Hier hadden padvinders de eerewacht betrokken en een ontelbare menigte juichte de koninklijke gasten toe. Aan het einde van het lie cité was het meer van Lochness nagebootst. Twee mon sters met een soort hippocampeskoppen spoten hooge waterstralen uit en rondom dartelden Tritonen en Najaden. Tijdens de ontvangst op het stadhuis, die plaats vond ln de versierde Salie des Prevots heeft de koning een toespraak ge houden, waarin hij o.a. zeide: „Mijn groot vader kwam hier in 1903 en hielp den grondslag leggen voor de overeenkomst tusschen Frankrijk en Engeland. Mijn vader kwam hier In April 1914 om deze over eenkomst te bevestigen, welken korten tijd later de vuurproef onderging en vandaag ben ik gekomen en heb ik gemerkt, dat de overeenkomst niets heeft verloren aan kracht en levensvatbaarheid". Vervolgens begaf men zich naar een salon, waar verscheidene officieele perso nen bijeen waren, o.a. Chautemps en Her- rlot. Rector-Magnificus Prof. Flu. Prof. dr. P. C. Flu. Bij K. B. is voor het studiejaar 1938-1939 benoemd tot rector-magnificus der rijks universiteit alhier: dr. P. C. Flu. HERLEVEND STADSSCHOON. Het beeldhouwwerk boven den ingang van het H. Geest-Weeshuis. Men schrijft ons: Onlangs maakten wij melding van het herstel van den 17en eeuwschen gevelsteen ,.Jn het land van beloften" aan de Bees tenmarkt door de Vereenlging „Oud Lei den". Het bleek ons één dezer dagen, dat weder met kunstenaarshand wordt gear beid aan het herstel van een oud beeld houwwerk, n.l. aan de nog veel oudere beeldengroep boven den ingang van het ■poortgebouw van het Heilige Geest- of lArme Wees- en Kinderhuls aan de Hoog- verfd. zooals dit met beeldhouwwerk in üandsche Kerkgracht, Zooals men weet stelt deze groep voor een duif de Hei lige Geest die neerdaalt op een groep hulpelooze knielende en biddende weezen. Het is met deze beeldengroep eigenlijk een droevige geschiedenis. Wat is het ge val? Al het beeldhouwwerk aan en op het poortgebouw was van de oprichting af ge- de openlucht vroeger vrijwel altijd, zoo niet steeds, het geval was. Zou dit bij den bouw van het poortgebouw ln 1607 niet zijn gebeurd, dan zou door invloeden van wind en regen er niet veel meer van het beeldhouwwerk zijn overgebleven. Bij restauratie van het Weeshuis ln 1882 heeft men eefhter, ten einde de schoonheid te willen verhoogen, de verflaag verwijderd met dat gevolg, dat reeds een kwart eeuw daarna klachten werden geuit over het langzaam maar zeker bederf vam het beeld houwwerk. Zoo schreef de heer H. J. Jesse ln het Leidsch Jaarboekje van 1948: ■Nu is het zeer prijzenswaardig dat ook het beeldhouwwerk ln de tympan van de verfkorst is ontdaan, maai- zoolang men op geen andere wijze dit zeldzaam beeldhouw werk conserveert, zal hier het middel er ger dan de kwaal blijken; want langzaam maar zeker wordt de steen door lucht en regen verteerd, zooals nu reeds duidelijk is waar te nemen". Ook dr. A. Beets in zijn in 1912 versche nen prachtig werk over het Weeshuls klaagt over het verval sinds de verflaag ls verwijderd, daarbij de hoop uitsprekende, dat er toch maatregelen worden genomen. Wij zullen maar niet beschrijven hoe thans, nu weer een kwart eeuw na het ver schijnen van het aangehaalde boek ls ver- loopen, het beeldhouwwerk boven den uit gang er uit ziet, maar liever onze vreugde er over uitspreken, dat het College van re genten en regentessen van het Weeshuls het initiatief heeft genomen tot het her stel, hetgeen thans plaats heeft onder lei ding van Monumentenzorg. Het werk be staat hierin, dat de heer H. M. Hagendoorn het beeldhouwwerk met groote zorg bij werkt, waarna de heer Gerhard Jansen de verdere verzorging op zich neemt. Wij spre ken de hoop uit, dat mocht deze verzorging leiden tot het weder aanbrengen van een verflaag, de keuze van kleuren met zorg Sebeurt. Dr. Beets verhaalt ln zijn boek, at op het Leidsche Gemeente-archief ver schillende gegevens berusten betreffende de oude kleuren van het beeldhouwwerk. Een teekenlng van omstreeks 1800 bevat nJ. al lerlei aanwijzingen, b.v. „mijsjes zwarte Jakke, roode mauwen" enz. Nu wij toch schrijven over het herstel van oude kleuren kunnen wij hieraan toe voegen, dat deze maand de dienst der Ge meentewerken goed werk heeft verricht met het in de juiste kleuren aanbrengen van de uit ongeveer 1665 dateerende regentenwa pens op de binnenplaats van het St. Elisa beth Gasthuis aan de Oude Vest. Deze wa pens waren ln den loop der jaren zoodanig van kleur veranderd, dat zij de heraldici wel eens deden huiveren. Het herstel had plaats op verzoek van het bestuur van de Vereenlging „Oud-Leiden", dat ook de ge gevens der kleuren verstrekte. Ten slotte kunnen wij nog mededeelen, dat het herstel van den gevelsteen „In 't land van Beloften" binnenkort navolging zal vinden. De eigenaresse van het pand Oude Singel 86 heeft nJ. naar aanleiding van deze restauratie het voornemen den in dat pand aangebrachten gevelsteen, met een voorstelling van een wolspinnerij uit 1638, door deskundigen te laten herstellen. BEZOEK VAN KEEL-, NEUS- EN OOR-ARTSEN. Aan het Academisch Ziekenhuis. Maandag j.l. heeft een internationaal gezelschap van keel-, neus- en oor-artsen na het congres te Groningen van het „Collegium otorhino-laryngologicum Ami- cltiae Sacrum" (ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van deze vereeniging) een bezoek gebracht aan Amsterdam en Leiden. Te Amsterdam werden door medewer kers van prof. de Kleyn in zijn kliniek voordrachten gehouden; hier ter stede werd de neus-, keel- en oorheelkundige kliniek van het Academisch Ziekenhuis bezocht, waar prof. Van Gilse en dr. Hin- nen wetenschappelijke demonstraties hiel den. Italianen rukken op naar Valencia. In regeeringskringen wordt medegedeeld, dat het Itallaansche troepen zijn, die aan vallen in de richting van Valencia, De as van hun offensief is de groote weg van Teruel naar Sagunto. Zij tellen 40.000 man, wèluitgerust met materieel. Zonder deze Italiaansche troe pen zouden de rechtschen geen meter vooruitgerukt kunnen zijn, verklaart men in regeeringskringen. Verder verklaart men dat groote hoeveelheden Italiaansch oor- logsmaterieel zijn ontscheept te Cadix en de oorlog zou een geheel ander beeld krij gen, wanneer de vrijwilligers zouden wor den teruggetrokken. Het bezetten van de Col Eraguda geeft den troepen van Franco een bevoorrechte positie. Andere Italiaansche afdeelingen pogen de regeeringstroepen ten Zuidwesten van Barracas in den rug te komen. Gisteren is generaal Piazzoni met zijn brigade zwarte pijlen voor Begls opgerukt; toch is de overwinning zwaar geweest. Drie rechtsche vliegtuigen zijn omlaaggescho- ten; een Italiaansch kapitein-vlieger werd gevangen genomen. NIEUWE UITGAVEN. Wie is dat? DE JAPANSCH-RUSSISCHE BETREKKINGEN. De Asahi Sjlmboen bericht, dat de Japansche ambassadeur te Moskou bin nenkort een bezoek zal brengen aan Llt- winof om hem mede te deelen, dat Japan bereid is met de sovjet samen te werken tot vaststellen van den grens tusschen de sovjet-unie en Mandsjoekwo. De voor naamste oorzaak van de talrijke grens incidenten is, dat deze grens niet juist is vastgesteld. SJigemltsoe zal evenwel als conditio slna qua non stellen, dat de toestand wordt hersteld zooals deze was voor den op- marsch van de Russische grenswachten op 11 Juli te Korea en dat de Japansche eischen inzake het vuurgevecht, waarbij een Japansch politieman werd gedood, zullen worden Ingewilligd. Bij de N.V. Martinus Nyhoff's Boekhandel en Uitgevers-Maatschappij te 's-Gravenhage, ls verschenen de vierde, met talrijke gegevens vermeerderde en verbeterde uitgave van ..Wie ls dat". „Wie is dat" bevat een naamlijst van beken de personen op elk gebied in Nederland. Bij eiken naam is een biografische beschrijving geplaatst met opgave van voornaamste werken, adressen en talrijke andere wetenswaardig heden. De biografische mededeellngen berusten zoo mogelijk uitsluitend op gegevens door de be treffende personen zelve verstrekt. In deze vierde uitgave zijn ongeveer 600 nieuwe namen opgenomen. Verschenen bij: W. J. Thieme en Cie, Zutphen: „De Voorhistorische Mensch", door J. H. van Wlerlngen. H. P. Leopold Uitgevers My., Den Haag: „Grondslag en Opbouw", door Herbert Sa muel. Vert, cloor Yge Foppcma. J. B Wolters, Groningen: „Textielwaren". door W. J. C. van Paassen en J. H. Ruygrok. N.V. Boekdrukkerij „Helmond", Helmond: „Lente in Oss", roman door Herman Mat- teesen. Erven J. Bijleveld. Utrecht: „Onrust in het Land van Masaryk", door mr. dr. G. J. van Heuven Goedhart. De bekende hoofdredacteur van het Utrechtsch Nieuwsblad, die Tsjecho-Slowakije ln den laatsten tijd van spanning heeft be zocht en met vele vooraanstaande persoonlijk heden contact heeft gehad, geeft in dit boekje een interessante uiteenzetting over het pro bleem, dat zoo in het midden van 's werelds belangstelling staat. H. F. te L. - Leiden, Utrecht, Zeist, Doorn. 73 K.M. Van S. te L. - Leiden, Utrecht 54 K.M.; Utrecht, Amersfoort 19 KM.; AmersfoortNij- kerk 12 KM.; Nfjkerk, Putten 10 KM. en Put ten, Elspeet 16 KM. N. B. v. d. V. te L. - Ongeveer 595 KM. J. W. de J. te Z. - Zoeterwoude. Utrecht, Amersfoort, Harderwijk, Zwolle, Meppel, Assen. Groningen, Bedum 240 KM. Zoeterwoude, Leiden. Sassenheim, Schiphol, Amsterdam 32 KM. Met de boot aan de De Ruyterkade naar Lemmer. Vertrektijden 9 uur 15. 20 uur en 23 uur (twee laatste niet op Zaterdag en Zondag). Des Zaterdags 14 uur 30. Lemmer, Sneek. Leeuwarden, Groningen 97 K.M. de G. te L. Adressen van vereenigin- gen of clubs, waarmee een jongen van 11 jaar eenige dagen naar buiten kan, zijn ons niet bekend. Mogelijk kan een onzer lezers ons hel pen? - T. J. te L. Met een gewonen hengel is het bijna overal in de openbare vaarwaters ge oorloofd te visschen zonder acte. Gebruikt U ander vischtuig, zooals een zegen of fuik, dan ls een acte en toestemming van den eigenaar c.q. pachter noodzakelijk. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma Ph. BROBBEL, Stationsweg no. 49 Fa. A. H. J. WIJTENBURG, Haarl.straat 2. W. G. J. VERBURG, Heerenstraat no. 2. Fa. A. SOMERWIL, Azn., Hoogewoerd 24. A. M. VAN ZWICHT, Breestraat no. 126. A. VAN EGMOND, Haven 2/4. W. VAN LEEUWEN, Janvossensteeg 19. VERVOOREN, Haarlemmerstraat no. 128. W. P. v. SAVOYEN, K. Rapenburg 12 A. BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat no 59 - Oegstgeest. ALGEM. LEESBIBLIOTHEEK RIETVELD t.o. het Postkantoor Leiderdorp en aan de Kiosken. NOORD WIJK AAN ZEE: S. DE ROOS Oude Zeeweg 41. aan Nederlandsch-Indië. De Vereenigde State® behooren tot de voornaamste afnemers vaa verscheidene Nederlandsch-Indische cultuur voortbrengselen en Indien de vraag door Ame rika stagneert, dan wordt dit bijna onmiddel lijk weerspiegeld door een prijsdaling der be trokken artikelen. De prijsbeweging van di verse cultuurproducten gedurende de laatste twaalf maanden heeft hiervan een goed voor beeld gevormd. De winstmogelijkheid van tal van Nederlandsch-Indische vennootschappen, die voor het bedrijfsleven hier te lande van zoo groot belang is, wordt gedicteerd door de prijsbeweging op de productenmark ten, die weer afhankelijk is van de vraag voor rekening van de Amerikaansche consumenten. En af gescheiden van het groote belang, dat de Ne- derlandsche fondsenbezitters bij Amerikaansche papieren hebben, ligt het dus voor de hand, dat het verloop van Wallstreet, hetwelk een weerspiegeling geeft van de verhoudingen in Amerika, met de grootste aandacht wordt ge volgd en zijn stempel drukt op de stemming te Amsterdam. De middagbeurs. Het vaste verloop van Wallstreet maakte op de effectenbeurs te Amsterdam heden niet veel indruk. Het scheen wel alsof men de hausse-beweging in Wallstreet niet bijzonder vertrouwde. In navolging met New-York be wogen de Amerikaansche fondsen zich bij de opening op een lichtelijk verhoogd peil. Daar van kooplust echter niets te bespeuren viel, legden de koersen onder beurstijd een kleine neiging tot terugloopen aan den dag. Groote fluctuaties werden overigens tijdens de mid daguren niet medegemaakt. Het zakenverkeer op de lokale afdeelingen was van geringen omvang. De stemming was eenlgszins verdeeld. Uit alles bleek, dat men niet goed wist waar men zich aan te houden heeft. Hoewel wederom gewag werd gemaakt van een flinke afdoening door de N.I.V.A.S. trokken de suikeraandeelen hiervan geen profijt. H.V.A.'s hadden zelfs een gedrukt voorkomen en kregen een verlies van eenige procenten te boeken, hetgeen voornamelijk verband hield met de uitvoering van een vrij omvangrijke verkoop order. Rubberaandeelen hadden een onregelmatig verloop. Amsterdam Rubbers waren bij den inzet prijshoudend, doch konden zich niet ge heel handhaven. De incourante soorten gedroe gen zich op onberekenbare wijze. Tabakken waren verwaarloosd. De noteerin gen kwamen eenlgszins onsystematisch tot stand. In industrieelen ging niet veel om. AK.U.'s konden zich handhaven op ongeveer het peil van de vorige slotnoteeringen. De Philipsaandeelen waren aanvankelijk goed prijshoudend, doch liepen naderhand iets ach teruit. Scheepvaartpapieren waren verwaar loosd. De Petroleumafdeeling had een rustig ver loop. Koninklijke waren overigens goed gedis poneerd en kwamen wat hooger te liggen. Van de Amerikaansche Petroleumaandeelen waren Shell Unions prijshoudend. De beleggingsmarkt was stil. De Nederland- sche staatsobligatiën uit de jongere emissie waren meerendeels zoo goed als onveranderd. Van de oude schuld trokken integralen een fractie aan, terwijl daarentegen de 3 pCt.-obli- gatiën een kleine verzwakking vertoonden. Fransche spoorwegobligatiën waren zoo goed als onveranderd. Brazilianen waren vast ge stemd voor de paulo-waarden. Prolongatie pCt. WISSELKOERSEN. Londen 8.95 1/8 (8.95 3/161Berlijn 73.09 (73.05), Parijs 5.02*/2 (5.02), Brussel 30 76 (30.76), Zwitserland 41.651/2 (41.62), Kopenhagen 39.97'/t (39.97Vï>, Stockholm 46 171/- (46.17Vj), Oslo 45 45), New York 1.82 (1.8115/16), Praag 6.29Vï (6.29), Lire 7 90 Prolongatie Part. disc. 1/8; Daggtld 1/4; Registermarken 33 9/16; Crediet Sperr- marken 8 1/8; Effectensperrmarken 7 11/16; Reismarken 48'/»; Bankpapier 24 3/8. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. BOSCHBRANDEN IN CALIFORNIA. De acht nationale bosschen In Noord- Callfornlë worden door branden geteisterd In het binnenland woeden 355 branden en langs de kust 600. BILJARTEN. KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN EN OMSTREKEN. Morgen worden ln het clublokaal van de vereeniging „P. v. Cleef" de barragepar tijen gespeeld voor de eerste plaats in het kampioenschap van Lelden en Omstreken, waarvoor het programma luidt: J. Th. BeukB. de Roo; B. de RooB. Tee- gelaar; B. Teegelaar—B. de Roo. AMSTERDAM. 20 Juli. De beurs te Amsterdam loopt op het oogen- bllk weer bijna geheel aan de lijn van Wall- street. Weliswaar heeft de stijging der laat stc dagen nog niet veel inspiratie gegeven tot het opbouwen van veel nieuwe posities in Amerikaansche fondsen, doch de stemming aan het Damrak is door de koersbeweging in Amerika toch gunstig beïnvloed. Nu dient niet voorbij te worden gezien, dat de ontwikkeling van den algemeenen economischen toestand ln de naaste toekomst voor een groot gedeelte zal afhangen van de wilze. waarop de situatie zich in de Vereenigde Staten zal ontplooien. Wanneer zich ginder een opleving van duurza men aard openbaart, dan eal men daarvan OVI - 9e' hierbij in de eerste plaats worden gedacht vrijwel overal ter wereld den gunstigen weer omslag gevoelen. Wat Nederland betreft, moet AMSTERDAM. 20 Juli. Aanvoer 272 vette kalveren: le kwaliteit 5864, 2e kw. 5258. 3e kw. 40—50. per kilo levend gewicht; 101 var kens: vleeschvarkens, wegende van 90110 kilo 6667. zware varkens 6465 en vette varkens 6263 ct. per kilo slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. BOSKOOP, 19 Juli Rozen per bos. Ellen Poulsen 18—24 ct.; Rosa-Mundi 7690 ct.; Gloria Mundi 4056 ct.; August Noach 15—18 ct.; Pechtold 17—18 ct.; Butterfly 14—18 ct.; Edith Helen 20—30 ct.; Hadley 33—52 ct.; Bri- arclif 25—30 ct.; Rosalandia 17—23; Flore* 29—36 ct.; Steward 43—50 ct.; Else Poulsen 36—40 ct.; Wendland 28—31 ct.; Juliana 26— 42 ct.: Duisburg 1735 ct.; Polyantharozen 30 40 ct. Diversen per bos: Clematis Durandi 1830 ct.: Prins Hendrik 110130 ct.; mevr. le Coultre 130 ct.; Lelie's 16 ct. KATWIJK AAN DEN RIJN. 19 Juli. Vroege aardappelen per 100 K.G.: Bonken f2.603.40; Groote f.3—4.60; Drielingen f. 2.80—3.80; Eigen heimers. groote f3.404.80idem Drielingen f. 3.204.40; Sla f. 1.502.50 per 100; Bospeen f6.508.50 per 100; Bloemkool I f. 1415 per 100; Kroten f. 1.40—1.80 per 100 bos; Peen per kist f. 1.35—1.80. KOUDEKERK. 20 Juli E.V.KH. - Aanvoer kipeieren 2800 st. Boter 30 pond. Kipeieren f. 3.603.90 p. 100 st„ eendeieren f. 2.60—2.80 p. 100 st. boter f. 0.63—0.65 p. p.. kaas f. 0.24—0.29 per pond. LEIDSCHE ND AM, 19 Juli, Engelsche kom kommers le soort f. 3.804.80, 2e soort f. 2.50 f. 3.20, 3e soort f.2. gele komkommers le soort f. 2.002.50, idem 2e soort f. 2. kropsla le soort f. 0.50—2.60, peen f. 7.10—9.50. bloemkool le soort f. 9.20—13.00, 2e soort f. 5.20—7.90, uitschot f. 2.60—3.50. tomaten midd. f4.00—5.60, groote ronde f. 5.00—5.70, 2e soort f. 3.904.90, 3e soort f. 2.30—2.80, bonken f. 3.505.00, andijvie p. 100 f. 0.701.70, spinazie 4 ko. 2138. postelein f. 5.50—7.00, rabarber per 100 bos f. 2.00—3.00. snijboonen 3032. spercieboonen 2333. seldery f. 1.50—1.60. peulen 19—21. tuinboonen 23, dop erwten 1014. meloenen 1239. druiven 2122, aardbeien 10—14, roode en witte bessen 812. NIEUW VENNEP. 18 Juli Aanvoer 12620. Kipeleren 3.70-A.20; 280 Eendeieren 3.50—3.70. TER AAR, 19 Juli Peulen f. 1.45; Doperw ten f. 0.60; Capucijners f. 0.60—0.65: Tuinboo nen f. 0.26—0.33; Snyboonen f. 1.30—1.75: Prin- cesscb. f. 2.052.80; Dubb. Stampr. f. 2.20—2.55 per 10 kg.: Augurken fijn f 190; Bast. f. 0.65: Grof f. 1.15—1.20; Stipp. f. 0.35: Komk. f0.40. Per 25 K.g. ROELOFARENDSVEEN. 19 Juli Aard- i beien 711 ct. per pond; Sla 1.00—2.50 per 100 I st.; Snijboonen-kas 1.251.75; Snljboonen-vol- 1 leg-ond: aanvoer 12770 K.G. 1.50—1.70; Prin- ceboonen 2.50; idem zonder draad 2.90; Dubb. stamboonen 2.30; Blauwe Capucijners 0.80; Tutvl-->or>-n 0.31--0.32 per 10 kg.: Grof aan voer 15825 kg. 1 40—1.70; Bommen 0.85—0.90; Stippel 0.40—0.45: Baster 0.80; Per 25 kg. WOERDEN. 20 Juli. Aanvoer 388 partijen kaas I met rijksmerk le kw. f. 2325, 2e kw. f. 21— f. 22.50; zware tot f.26. Handel matig. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3