BUITENLAND LAATSTE BERICHTEN LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 20 Juli 1938 Impressies rond het bezoek van het Engelsche Koningspaar aan Parijs De strijd in het Verre Oosten De strijd in Spanje Spontaan hartelijk is de ontvangst Binnenland Onze Parijsche correspondent schrijft ons: De Koning komt! We staan boven op het platform van den 65 M. hoogen Are de Triomphe op de Place de l'Etoile en aan de eene zijde overzien we de heele Avenue Foch tot aan het station van het Bois de Boulogne, aan de andere zijde de Avenue des Champ Elysées tot aan de Place de la Concorde, bijna den heelen trlomphalen weg dus, waarlangs het Brit- sche koningspaar Parijs binnen zal rijden. Overweldigend mooi is het uitzicht van dezen hoogen uitkijkpost. Beneden ons ligt d? stad, een onmetelijke huizenzee. waar uit hier en daar de torens opsteken in een lichten nevel, die het zonlicht breekt. In de straten van die stad, op al de boule vards, die stervormig uitmonden op de Pla ce de l'Etoile rumoert het van de men- schen, kleine dwergmenschjes, die dooreen dwarrelen en dan plotseling samenklitten langs de witte balustraden, die overal op enkele meters afstand van den rijweg zijn opgesteld. De Avenue Foch lijkt onder de boomen één groot bioemenbed door de duizenden en tienduizenden schoolkinde ren in hun lichte zomerpakjes en zwaaiend met Engelsche en Fransche vlaggetjes. Er voor in twee donkere kaarsrechte rijen aan weerszijden van den weg de Infante rie. wier sombere kleuren op het plein van de Are de Triomphe overgaan in de helle kleuren van Marokkaansche Spahis. Wonderlijk mooi is dat plein: in het rond tusschen de zware vergulde pylonen, rijk met Fransche en Engelsche vlaggen ver sierd. staan de Marokkanen opgesteld in hun kleurrijke uniformen, roode tuniek en blauwe pofbroek, waarover wijd-uit de witte mantel hangt over het zadel met hoogen rugsteun. Voor den ingang van elke op het plein uitkomenden boulevard zijn stukken geschut opgesteld, zware drei gende vuurmonden in gevechtsstelling, ter- wijl langs de Champs Elysées de witte avtateurspetten afwisselen met de don- kerroode fez' der Senegaleezen. Verderop nog Alpenjagers, wier ski's grappig boven de hoofden uitsteken en nog verder an deren, die wij zelfs met een verrekijker niet kunnen onderscheiden. We weten, om dat we er langs liepen, dat het gemotori seerde troepen zijn, rupsauto's en tanks, stalen gevaarten, waarvan de heele uitge strekte Place de la Concorde vol staat. En als we ons voorover buigen over de steenen balustrade, dan zien we pal on der ons, als een eerewacht om den Triomf boog, waaronder de Onbekende Soldaat rust. de haneveeren waaien op de kepi's der leerlingen van St. Cyr, de toekomstige legeraanvoerders, die omgeven worden door de vaandels der ontbonden regimenten, glorieuze lappen, dikwijls verscheurd en kapot geschoten in de veldslagen van den Grooten Oorlog. Het is ruim half vijf. Plotseling klinkt hoorngeschal en een dof gerommel daar heel in de verde op de Champ Elysées en dat hoorngeschal en dat tromgeroffel wordt overgenomen door elk nieuw mu ziekkorps. Midden over de Avenue komt een ruiterstoet aanrijden: een escadron Republikeinsche Garde in schitterende uniform: blinkend glimmen de koperen helmen ln de nu en dan doorbrekende zon. flikkeren de vergulde oplegsels op de uni formen de donkerblauwe tunieken, 'de witte broeken Zwart, pik-zwart zijn alle paarden der twee eerste pelotons, bruin daarentegen de paarden der twee volgen de en dan wijken die gesloten rijen uiteen ln twee lange files, die de auto van Pre sident en mevr. Lebrun omringen. Twee andere pelotons ruiters sluiten dezen kor ten stoet, die optrekt naar het station bij het Bois de Boulogne. Een eerste gelegen heid voor de duizendkoppige menigte is het om haar geestdrift te uiten en we hoo- ren de kreten opstijgen: „Vive Lebrun!" en we zien in de verte de kinderen met hun vlaggen zwaaien, Langzaam verloopt de tijd. Aan den Eifeltoren wordt reeds de onmetelijke En gelsche vlag van 1500 M2. halverwege op- gehescher., die straks bij het eerste kanon schot wijd-uit van den top zal waaien. Op de daken van alle omringende huizen zien we politie, reserve-officieren en brandweer lieden een laatste onderzoek Instellen, ze lichten dakramen op en gerustgesteld in- stalleeren ze zich dan op de beste plekjes van hun hoogen uitkijkpost. Nu en dan patrouilleert een vliegtuig boven de stad. terwijl een klein luchtschip voortdurend op en neer kruist boven de Avenue Foch en de Champs Elysées en straks den ko ninklijken stoet van het begin tot het einde volgen zal. Gespannen is nu ieders verwachting. Elk oogenblik kan een kanonschot de aan komst van den koninklijken trein aan kondigen Daar. plotseling, een eerste dof gedonder, het eerste der 101 saluutschoten. We weten, dat het Britsche koningspaar bij het verlaten van den trein begroet wordt door den president en mevr. Lebrun en enkele hoogwaardigheidsbekleeders.dat ze dan tusschen de eerewacht van matro zen Koning George heeft immers zijn heele militaire opleiding op de vloot ge noten de trappen opstijgen naar de eerehall, waar het corps diplomatique staat opgesteld en dan naar bulten treden, ont vangen door de snerpende fluitjes der bootsmannen en de schetterende muziek der marine-fusilliers. Op hetzelfde oogenblik zien we vanaf den Are de Triomphe een grijze onbestem de massa zich in de lucht verheffen: het zijn de 5 000 postduiven, die naar Enge land de tijding overbrengen, dat H. M j Koning Georges VI en Koningin Elisabeth hun intrede doen ln Parijs. Tegelijk heffen een paar honderd schoolkinderen het „God safe the King" aan, doch die frêle stem metjes werden totaal overheerscht door het machtige gejuich uit de menigte. Aan de hooge masten tegenover het station zien we de Fransche en Engelsche vlaggen om hoog rijzen en er komt beweging in die massa, die midden op den rijweg is opge steld. In vrij snel tempo komt het nader en dan onderscheiden we eerst een rij motor agenten en achter hen het wonderlijk schouwspel van een Marokkaansche fanta sie in het hartje van Parijs. Het is een es cadron spahis op vurige paardjes, wijde mantels wapperend in den wind, dat zich nog niet goed heeft aangepast aan den lang zamen draf der Republikeinsche Garde, die de Koninklijke auto's omringt. In galop ko„ men ze de Avenu Foch afrijden, bonte we meling van kleuren. Nu en dan steigert een paard hoog op, de sabels bliksemen in het zonlicht, van gesloten rijen ls geen sprake meer, het is een prachtig schouwspel van vrijgevochten kerels, die Parijs binnenstor men. Eigenlijk is het jammer, dat een op een fiets wanhopig voortjakkerende poli- tie-agent hun kapitein komt aanmanen wat langzamer te rijden; bij zulke paar den, bij zoo'n uniform hoort de wijde vrij heid van de woestijn. Dan nadert vooraf gegaan e nomgeven door de bereden Repu blikeinsche Garde de auto met den Koning en President Lebrun, onmiddellijk gevolgd door die van de Koningin en Mevr. Lebrun. In groot admiraalsuniform, een steek met witte pluimen op het hoofd, zit daar de Koning en steeds maar weer brengt hij zijn hand aan den steek en groet en groet naar rechts en naar links. De Koningin is in het wit en nu en dan zien wij haar vriendelijk wulven naar de ontelbare geest driftige menigte. Of die menigte veel van het schouwspel gezien heeft, betwijfelen we, want zoo dicht opeen stond de orde dienst langs de straten, zoo dicht opeen reden ook de dubbele rijen Republikeinsche Garden langs de koninklijke auto's, dat het wel heel moeilijk geweest zal zijn Iets te onderscheiden. Doch dit deed niets at aan het enthousiasme, dat wij met heele vla gen naar boven hoorden waaien, één lange kreet van: „Vive le Rol!" En ln rustigen draf zagen wij toen de stoet de Champs Elysées afrijden, lang zaam vervagend in de verte. Nu en dan waalde nog een brokstuk militaire muziek tot ons over en tenslotte zagen wé nog slechts bewegende stippen, daar ginds heel in de verte. Het was mooi geweest, een wonderlijk mooi schouwspel. Een ontvangst Parijs volkomen waardig. Een goede inzet van de nooit ophoudende feestelijkheden gedurende drie druk-bezette dagen. Parijs heeft zich van zijn beste zijde getoond: hartelijk, gastvrij en spontaan. (Nadruk verboden). Van het front. De Japanners zijn tot den aanval overge gaan ten oosten van Kioekiawg. Volgens Chineesche 'berichten hebben zij in de laat ste 24 uur weinig vorderingen gemaakt, on danks den steun van het geschut van ruim twintig Japansche kanonneerbooten. De zware gevechten worden voortgezet. Ben Japansche poging om manschappen aan land te zettoen op den Noordelijken oever van de Jangtse. te Jangtsjwan. on der dekking van 46 oorlogsschepen, werd af geslagen met behulp van een intensief vuur der op den oever staande Chineesche batte rijen aldus meldt het Chineesche commu niqué. Het Japansch-Russische grensincident. Japansche onderhandelaars hebben Maan dagavond een bezoek gebracht aan het hoofdkwartier van den bevelhebber der Sovjetrussische grenstroepen, teneinde de Japansche eischen te overhandigen. Zij zijn nog niet teruggekeerd en men vreest, dat zij onder een of ander voorwendsel ge vangen worden gehouden. DE RUSSISCHE INVAL IN MANDSJOEKWO DE SJENFENG STREEK DOOR SOVJET TROEPEN BEZET. Bij Hoetin aan de Oostelijke Mantsjoe- kwosche grens is een Japansche gendarme die-patrouille Maandag door Russische troepen beschoten. Ben enderofficier werd gewond. Het Mantsjoekwosche departe ment van buitenlandsche zaken heeft een protest ingediend bij hel Russische consu laat-generaal. Van het front Het rechtsche hoofdkwartier meldt in zijn legerbericht de bezetting van de dor pen Azutan en Navamoraleja in den sec tor Fuente de Arzobispo van het front aan de Taag. Aan het front van Castellon wer den in den westelijken sector o.a. de dor pen Ragido, Pueblo de Arenoso, Campos en San Vicente bezet, terwijl de weg van Ma- tanejos naar Caubies werd afgesneden. Franco staat nog een 17 K.M. van Sa- gunto. KANTONGERECHT ALPHEN a. d. RIJN. Verstekvonnissen. Door het Kantongerecht te Alphen werden heden de volgende verstekvonnissen gewezen wegens overtreding van art. 460 wetb. v. straf recht: A. den B. te Woubrugge f.2 subs. 2 d.; overtr. Jachtwet: A. den B. te Woubrugge f 15 subs. 10 d.; overtr. Motor- en Rijwielwet A. M. te Dordrecht f.40 subs. 20 d.; A. H. S. te Voor schoten f.25 subs. 15 d.; met toew. civ, vorde ring f. 48.55 aan G. den H.; H. B. te den Haag f.20 subs. 10 d.; B. v .d. S. te Overschle f.5 subs. 5 d.; C. S. te Rotterdam id.; C. S. ld.; D. v. d. N. te Haarzuilen id.; M. B. f.3 subs. 3 d.; M. R. te Leimulden id.; J. B. te Wou brugge f.2 subs. 2d.; J. J. S. te Lelden 2 x f.2 subs. 2d.: N. T. te Nieuwkoop f.2 subs. 2 d.; J. B. te Amsterdam id.; J. V. id.; W. J. B. zonder bekende woonplaats id.; J. J. T. de G. te Bodegraven 2 x f2.50 subs. 2 d.; overtreding Binnenaanvaringsreglement H. J. v. Z. f.3 subs. 2d.; P. v. Z. id.; overtr. algemeene politie verordening der gemeente Ter Aar G. J. R. te Ter Aar f.3 subs. 3 d.; id. der gemeente Bos koop C. F. N. aldaar f.3 subs. 3 d.; ld. der ge meente Koudekerk J. T. zonder woonplaats f. 1 subs. 1 d.; overtr. der Motor- en Rijwielveror- dening der gemeente Woubrugge J. G. M. te Lelden f.3 subs. 3 d.; overtr. art. 453 wetb. van strafrecht A. R. te Woubrugge f.3 subs. 3 d P. J. B. zonder woonplaats f.4 subs. 4 d.; over treding Leerplichtwet J. J. R. L. f.4 subs. 4 d.; J. v. S. f.3 subs. 3 d. Waar geen woonplaats ls vermeld wonen veroordeelden te Alühen aan den Rijn. De vcorzijde van het menu van het gisteravond aan de Engelsche gasten aangeboden eere banket. HET OOLPORTAGEVERBOD TE OSS. N.S.B.-leden vrijgesproken. Vier Nijmeeesche N.S.B.'ers hebben voor den kantonrechter te 's-Hertogenbosch te recht gestaan wegens overtreding van de politieverordening te Oss. In verpand met de Ossche affaire waren zij naar Oss ge komen om te colporteeren met exempla ren van „Volk en Vaderland". De Ossche politieverordening verbiedt het zichtbaar dragen van politiek drukwerk. De verbali sant werd gehoord en vervolgens verklaar den de verdachten, die als getuigen a dé charge tegen elkander gehoord werden, dat zij de bladen niet zichtbaar voor zich geopend, doch opgerold onder den arm hadden gedragen. De ambtenaar van het O. M. eischte bij gebrek aan bewijs vrijspraak. Mr. Van Vessem trad als verdediger op. De kantonrechter wees een vrijsprekend vonnis wegens gebrek aan bewijs. DE ALGEMEENE TOESTAND. Aller oog op Parijs gericht. Met ontzaglijk enthousiasme is het Engelsche Koningspaar te Parijs ontvan gen. Frankrijk en Engeland één, en langen tijd is het niet zoo duidelijk gedemon streerd. Maar ln de redevoeringen, gehou den aan het officieele banket, Is duidelijk uitgesproken, dat het eerste streven ls: vrede en nog eens vrede. Dat dus deze hartelijke entente niet gericht ls tegen eenig ander land van goeden wille BIJ het lezen van de Britsche bladen vanochtend krijgt men den Indruk, dat het hart van het Britsche volk op het oogen blik in Parijs leeft. Geheele pagina's zijn gewijd aan de beschrijving van het bezoek, waaruit de trots blijkt over de hartelijke ontvangst te Parijs. De Duitsche pers houdt zich resoluut kalm. De .Berliner Boersenzeitung" schrijft, dat het bezoek bewijst, dat de Fransch- Britsche vriendschap „werkelijk, duurzaam en hecht" Is. De „Voelkische Beobachter" schrijft: „het enthousiasme, waarmede het repu blikeinsche Frankrijk de Britsche souve- reinen ontvangt, is ook een uiting van een gevoel van veiligheid nu de zoo lang ge- wenschte overeenstemming tusschen belde westelijke mogendheden volledig een feit is geworden. Volgens ons ls dit gevoel van veiligheid gesproten uit een nlet-gerecht- vaardigd gevoel van onrust, want Frank rijk wordt door geen buitenlandschen vijand bedreigd. Toch begroeten wij met voldoening dit gevoel, dat op den langen duur Frankrijk ertoe zal brengen niet meer vrienden te zoeken, die vreemd zijn aan zijn natuur. Wii zien ln deze overeenstem ming een natuurlijk verschijnsel tussohen twee landen, die buren zijn en zoo ver zadigd. dat zij niet meer in de verleiding zullen komen tegen anderen op te trekken, wanneer zij dcor verstandige regeenngen worden geleid". Het ls ln dit laatste opzicht treffend, dat juist de Britsche gezant te Berlijn een be zoek aan het Duitsche ministerie van bui tenlandsche zaken bracht Inzake Tsjecho- Slowakije, terwijl lord Halifax Bonnet op de hoogte zal brengen van het resultaat zijner bespreking met Wiedemann, Hitler's adjudant. FRANKRIJK. Oud-secretaris van Trotzki ontvoerd? De te Parijs woonachtige Duitsche vluch teling Rudolph Clement, die secretaris was van Trotzki, toen deze te Barbizon woon de, is sinds 12 Juli verdwenen. Hij was tot dien datum administratief en technisch secretaris van de vierde internationale en woonde onder den naam Roger Bertran In Malsons Alfort. De internationale arbei derspartij zegt dat „sterke vermoedens tot de gedachte leldert. dat hij ls ontvoerd door de GPOe. die reeds verschillende ontvoe ringen van dien aard heeft ondernomen". ENGELAND. De zaak-Sandys. In het Lagerhuis heeft Chamberlain in verband met de in de zaak-Sandys door Attlee Ingediende motie verklaard, dat hij hoopte, dat het huls het amendement op deze motie, ingediend door den leider der liberale oppositie, Sinclair, zou aanvaarden en het verder onderzoek naar de feiten zou opdragen aan een speciale commissie Deze speciale commissie ls meer geschikt voor de voortzetting van het onderzoek, aangezien het niet wenschelijk ls, dat twee commissies hetzelfde onderwerp zouden be handelen. Attlee verklaarde hiermede accoord te gaan, waarna zonder hoofdelijke stemming het amendement van Sinclair aanvaard werd. ROEMENIË. Na den dood van koningin Maria. Prins Nicolaas, de broeder des konlngs, is per vliegtuig aangekomen om tegen woordig te zijn bij de begrafenis van zijn moeder. Hij begaf zich onmiddellijk naar Slnala, waar hij zijn intrek nam ln het ridderhuls, een bijgebouw van het ko ninklijk palels, dat ln den regel den gas ten van den koning tot woning dient. De prins heeft het diner gebruikt bij den koning. De twee broers, die elkaar sedert October, toen prins Nicolaas werd verban nen, niet hadden gezien, hebben den avond' te zamen doorgebracht. Men wijst er op, dat prins Nicolaas bij zijn aankomst werd ontvangen met de eerbewijzen, verschul digd aan een prins van het koninklijk huis. Volgens den wil der overledene zal de rouw-kleur violet zijn. RUSLAND. Badajef voorzitter van den oppersten sovjet. Alexei Badajef is gekozen tot voorzitter van het presidium van den oppersten sov jet. Hij ls ln 1883 geboren als boerenzoon. In zijn jeugd was hij slotenmaker en in 1904 werd hij als lid van de partij der bols- jewlki, waarvan hij een van de meest ac tieve leden werd. In 1902 werd hij te Pe tersburg gekozen in de Doema. In 1914 werd hij door de Tsaristische regeering gearresteerd en veroordeeld tot levenslan ge verbanning naar het gebied Toeroechan in Oost-Slberië. Na de revolutie bekleedde Badajef een aantal vooraanstaande posten en in 1935 werd hij benoemd tot plaatsvervangend volkscommissaris van de levensmiddelen- Industrie. HIJ ls lid van het centraal co mité van de communistische partij. HIJ is drager van de orde van Lenin en van de orde van de roode arbetdsbanier. POLEN. Tsjechisch vliegtuig gedaald. Gistermiddag ls een Tsjechisch bom bardementsvliegtuig nabij Oswienclm, on geveer dertig kilometer van Bielitz, ge daald. Het toestel, dat thuishoort te Sll- iein, was bewapend met een mitrailleur en was verder uitgerust met een draad loos zend- en ontvangtoestel. De beman ning bestond uit een officier en een on derofficier. Beide inzittenden zijn gear resteerd en het vliegtuig is in beslag ge nomen. MEXICO. De onteigening van de petroleumvelden. In een interview met vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers heeft presi dent Cardenas verklaard, dat de houding van de regeering inzake de onteigening van de petroleumvelden niet gewijzigd ls. HIJ voegde hieraan toe, dat indien de demo cratische landen geen Mexlcaansche pe troleum willen koopen. de regeering deze petroleum op Iedere marlet wil verkoopen. Tenslotte zeide Cardenas, dat vermoede lijk over twee maanden de schadeloosstel lingen zullen zijn vastgesteld, welke zullen worden uitbetaald over tien jaar. PALESTINA. De terreur. De atmosfeer blijft onrustig. Er hebben zich ook gisteren weer op verscheidene plaatsen incidenten voorgedaan, waarbij vier personen het leven verloren. „BEHOOVING" VAN DEN KANTOOR- LOOPER TE TILBURG. De beroofde, die zelf ln het complot zat en drie medeplichtigen gearresteerd. Op Maandag 11 Juli werd uit den tasch van den kantoorlooper van de firma Eras, te Tilburg, die aan de Amsterdamsche Bank aldaar 5690 gld. had geïnd en daarna ln de Damstraat bij de firma Maessen nog even een pakje afhaalde en daarbij zijn fiets buiten had laten staan, 3800 gld. gestolen. De beroofde maakte alarm, de politie ging onmiddellijk op zoek naar den dader De wegen rond Tilburg werden afgezet, maar de brutale roover werd niet gevonden. De recherche heeft thans aangehouden den 32-jarlgen J. A., ex-fllmoperateur, vroe ger te Tilburg woonachtig, thans zwervend, die een zwager ls van den beroofden bank- looper. De verdachte had een groot bedrag aan Nederlandsch bankpapier bij zich. Hij zelde echter niets van de berooving af te weten. Zijn alibi wees uit, dat de verdachte Maandagmorgen in Amsterdam was ge weest. Dat bracht de politie naar de hoofd stad. waar zij een paar medeplichtigen op het spoor kwam. namelijk den 40-jarigen chauffeur J J. V. en den 44-Jarigen koop man J H. O. Door Ijverig speuren werd haar nu dui delijk dat de heele ..berooving" gefingeerd was en gisteren kon zij er toe overgaan den ..beroofden" looper te arresteeren, tegelij kertijd met de twee Amsterdamsche mede plichtigen, die in Vaals werden aangehou den, waar zij met een drlztal dames goeden sier maakten van den bult. De iooper, de 30-jarige A. Th. A. van B., viel na een lang durig verhoor door de mand. Ongeveer 1500 gld. van het geroofde geld ls nog op de daders in beslag genomen. Vliegtuig in zee gevallen Volgens ontvangen berlohten zou van morgen vroeg op 52 graden 40 minuten N.B. en 4 graden 20 minuten OL., dat li op ongeveer 25 mijl uit de kust van IJmul- den, een vliegtuig in zee zijn gevallen. Van Llmuiden uit is de reddingboot ..Neeltje Jacoba" uitgevaren om zoo moge lijk en zoo noodig hulp te verleenen. He denmiddag was de reddingboot nog niet terug. Naar ons bij informatie ls gebleken, be treft het wanneer Inderdaad een vlieg tuig in zee ls gevallen ln géén geval een vliegtuig van de KJL.M. Voorloopig staat men nog voor een raad sel. aangezien geen berichten omtrent ver missing van een machine zijn ontvangen Vanochtend tusschen acht uur en half- negen heeft de K.L.M. het van Schiphol vertrekkende gewone lljntoestel van den Texel-dienst, de Douglas DC. 2 „Djalak", opdracht gegeven over de aangegeven plek te vliegen, doch door het heiige weer was het vrijwel onmogelijk lets van de zee oppervlakte waar te nemen, zoodat het vliegtuig onverrichterzake naar Texel Is doorgevlogen. AUTO-ONGELUK TE WASSENAAR. Hedenochtend had op den Rijksstraat weg te Wassenaar nabij Kerkehout een aulo-ongeluk plaats, dat. hoewel het zich ernstig liet aanzien, betrekkelijk goed is afgeloopen. Waarschijnlijk door het bre ken van een koppeling, moest de bestuur der van een personenauto, de heer M. v. C. uit den Haag plotseling zoo hard rem men dat zijn auto over den kop sloeg. De I bestuurder kwam met den schrik vrij, doch zijn echtgenoote. die naast hem zat, kreeg j verschillende snijwonden, Nadat haar door ar. Hubbeling de eerste hulp was verledid kon zij per auto naar den Haag worden vervoerd. De auto werd zeer zwaar be schadigd. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2