Brigade Oss in het ongelijk gesteld Vliegtuigbotsing, bij Gilze-Rijen 79ife Jaargang ZATERDAG li JULI 1938 No. 24019 Nieuwe Eerste Nedertandsche N.Y. HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS Vier personen gedood Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD Onze prijsvraag Naar Buiten LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets." per regel voot advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk Jager tarlel. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden ■van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets.) porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. «t Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijnt per 3 maanden f. 2.35 per week .V...... f. 0.18 Franco - per post f. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f.O.TO per 3 mntLS Afscheid van den heer T. S. Goslinga. Als voorzitter van den Raad van Arbeid. In een buitengewone zitting van den Raad van Arbeid, gehouden Jn .JDen Burcht", heeft gistermiddag de voorzitter van den R. v. A. de heer T. S. Goslinga, die in gelijke functie te Amsterdam werd benoemd, afscheid genomen van allen, die op eenlgerlel wijze gedurende ruim negen tien jaar met hem hebben samengewerkt. De nieuw-benoemde voorzitter, mr. S. Mok te Amsterdam en de familie van den heer Goslinga woonden eveneens deze afscheids- samenkomst bi). De heer Goslinga. die in deze samen komst het eerst het woord voerde, zeide liet zeer op prijs te stellen om in tegen woordigheid van alle leden van het per soneel hier een woord ten afscheid te kun nen spreken. Het is, aldus spr„ nu ruim negentien jaar geleden, dat ik geheel alleen met een paar wetboeken bij mij het gebouw van den Raad binnentrad. Al heel spoedig kwamen de heeren Hoekstra enZeelt en niet lang duurde het voor een groote schare ambtenaren ons volgde en ijverig aan het werk toog. Het was geen kleinig heid waarvoor wij stonden. Krachtens be sluit van de regeering moest de invalidi- teitswet-Talma op 3 December 1919 In werking treden. Er moest heel wat gedaan 'worden voor dit mogelijk was. Alle arbei ders van 14 jaar tot 65 moesten in het bezit van een rentekaart worden gesteld en dit waren er in het gebied van dezen Raad bijna 50.000. Er is toen hard ge werkt. In den loop der jaren is den Raad veel en belangrijk werk opgedragen Behalve de Invaliditeitswet, waarvan het aantal ingeschrevenen inmiddels van bijna 50.000 lol 100.000 opliep, kreeg de Raad behalve de Land- en Tuinbouwongevallenwet en de Ongevallenwet tenslotte ook de Ziektewet ter uitvoering, wel een bewijs, dat door de regeering het werk der Raden gewaar deerd is. Populair, aldus spr., zijn de Raden nooit geweest, maar dat ze niettegenstaande dat toch hun plaats hebben kunnen handha ven en dat deze regeering ze blijkens de voorontwerpen van minister Romme mede wil opdragen de mede-uitvoering van een tweetal zeer belangrijke en ingrijpende wetten, pleit zeker niet tegen hen. Woorden van hartelijken dank richtte de heer Goslinga voorts tot de leden van den Raad en het personeel. Er is veel en goed gearbeid. De goede naam, dien de Het ambtenarengerecht te 's-Gravenhage heeft van morgen de beroepen van de leden der voormalige Ossche marechaussee-brigade, zoowel wat betreft de ontneming der opsporingsbevoegdheid als de overplaatsing, onge grond verklaard. Naar wij vernemen bestaat er ook voor de maréchaussee der voormalige brigade Oss gelegenheid tot hooger beroep bij het Centraal Ambtenaren-gerecht te L'trecht, waarvan mr. dr. E. J. Beumer, het voormalige Tweede Kamerlid, voorzitter is. (Men zie voor de overwegingen van het Ambtenarengerecht pag. 2 van het 2e Blad). Raad van Arbeid te Leiden bij hoogere instanties heeft, is zonder twijfel aan uw ijver en toewijding te danken. Een bijzonder woord van dank richtte spr. tot den Chef de Bureau, den heer W. v. d. Brink en den inspecteur en de agen ten der V.O.V. De geschiedenis van den Raad van Arbeid bewijst, dat door allen zeer veel goed werk is verricht. Nooit zal de heer Goslinga den Raad vergeten en de aangename jaren hier doorgebracht. Moge. aldus spr.. het ons al len tot voldoening strekken, dat wij in ons werk iets hebben mogen doen tot verlich ting van het sociale leed van zoovelen on zer volksgenooten. Mede te mogen werken tot verlichting van zooveler droevig lot en als orgaan der overheid sociale rechtvaar digheid te hebben verspreid. Laten wij ge lukkig zijn. aldus eindigde spr., dat wij dit werk mogen voortzetten, gij hier en ik in de hoofdstad. Door enkele personen werd de heer Goslinga hierop toegesproken. Als eerste spreker voerde wethouder J. J. van Stra len als wnd. voorzitter van den R. v. A. het woord. Spreker, die den heer Gos linga allereerst geluk wenschte met zijn benoeming tot voorzitter van den R. v. A. te Amsterdam, wees er verder op. dat de heer Goslinga tijdens zijn verblijf in Lei den zijn groote en uitnemende gaven naast den R. v. A. ook aan tal van corporaties heeft gegeven. Nadat spr. vervolgens de werkzaamhe den aan den Raad van Arbeid opgedra gen, had gememoreerd, wees hij er op, dat de samenwerking met den heer Gos linga er altijd een is geweest van den aan- genaamsten aard. In de vergaderingen heerschte steeds een prettige geest. Gij hebt. aldus spr.. uw functie als voorzitter op de juiste wijze vervuld en nooit ge bruik gemaakt van uw macht, een beslis sing te forceeren. Als blijven aandenken bood spr. hem r.amens de leden een zilveren aschbak aan. De heer W. v. d. Brink, Chef de Bureau, sprekende namen.-, het gansche personeel, herinnerde als volgende spreker in een geestige toespraak aan de komst van den heer Goslinga in Leiden en zijn werkzaam heden aan den Raad. Zeer waardeerend liet de heer v. d. Brink zich uit over de vele goede capaciteiten van den heer Gos linga. die door zijn regelmatig werken den Raad steeds geleid en voorgegaan heeft. Gij waart, aldus spr., een harde werker, vol toewijding voor uw arbeid en voor de din gen, die aan uw zorgen waren toever trouwd. Wij zien u met leedwezen heen gaan. Hartelijk dankte de heer v. d. Brink ook mevr. Goslinga. die haar sympathie voor den Raad en zijn ambtenaren menigmaal heeft doen blijken. Spr. bood haar namens het geheele personeel een mand bloemen aan. Namens allen wenschte de heer v. d. Brink den heer Goslinga geluk met zijn benoeming die een hooge eer en promo tie inhoudt. Als blijvend aandenken aan den tijd in Leiden doorgebracht bood spr. den heer Goslinga namens allen een gouden hor loge aan. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den heer Vos. namens den Neutralen Ambtenaarsbond en door den heer Kriek namens den R.-K. en den Chr Ambte naarsbond. Beide sprekers dankten den Gistermiddag omstreeks half drie zijn bij het vliegreld Molenheide te Gilze-Rijen (N.-Br.) twee militaire vliegmachines even na den start met elkaar in botsing gekomen. Beide toestellen stortten omlaag en van de vier inzittenden werden er drie op slag gedood. De vierde, die zwaar gewond was, overleed op weg naar het ziekenhuis te Breda. Omgekomen zijn de adspirant-reser ve-officieren leerling-vliegers: W. J. J. van Offeren, geb. te Eist, woonach tig te Bilthoven; J. D. Overbeke, ge boren te Probolinggo, in Itndië, woon achtig te Oosterbeek en E. C. A. Man nesse, geb. te Delden, woonachtig te Heerlen; alsmede de reserve-sergeant leerling-vlieger J. Streur, uit Rotter dam. De vliegers Van Overbeke, Van Offe ren en Mannesse waren sedert October van het vorige jaar bij de Luchtvaart- afdeeliifg gedetacheerd. De eerst genoemde twee behoorden tot de ver keersopleiding van de K. L. M. Zij had den in den zomer van het vorige jaar den twee-jarigen cursus van de rijks opleiding voor verkeersvlieger achter den rug en deden thans op Soester- berg hun jaar dienst als militair vlie ger voor het behalen van het militaire brevet, waarna zij het examen als ver keersvlieger zouden hebben af te leg gen. Na het slagen hiervoor zouden zij in October a.s. als verkeersvlieger bij de K.LJVI. in dienst treden. Huh leeftijd was ongeveer 21 jaar. Evenals Mannesse waren zij thans sergeant- vlieger. Juist aanstaanden Maandag zou het drietal zijn begonnen met het afleggen van het officiersexamen. De 23-jarige Streur was van Mei j.l. te Soesterberg in opleiding en had nog twee dienstjaren voor den boeg. De heer Fuchs, adjunct-chef van den vliegdienst der K.L.M., die Van Over beke en Van Offeren onder zijn disci pelen heeft geteld, kenschetste hen als rustige leerlingen, die in hun instruc tieperiode goede vorderingén hadden gemaakt. Gistermorgen waren negen militaire vlieg tuigen van Soesterberg gestart voor een oefenvlucht. Tot deze vliegtuigen behoor den o.a. de FK 51. No. 8. bemand met Van Offeren en Overbeke, alsmede de FK 51, No. 20, bestuurd door Mannesse met als mede-inzittende den sergeant Streur. De vliegtuigen waren tegen het middag uur op de Molenheide te Gilze Rijen aan gekomen en zouden in den namiddag weer vertrekken. Te ongeveer halfdrie zijn de twee genoemde toestellen opgestegen, waarna zij op geringe hoogte, terwijl er geen andere vliegtuigen in de lucht wa ren, bij een duikvlucht tegen elkaar zijn gebotst. Stukken van de vliegtuigen vlogen naar alle kanten. Een deel van een vleugel kwam op den weg terecht, gelukkig zon der iemand te treffen. Andere onderdee- len vielen in den tuin van een in de na bijheid gelegen café. Ook hier werd nie mand getroffen. Terwijl de FK No. 8 brandend neerstort te op het oude vliegveld Molenheide, wist de bestuurder van het andere toestel, hoe wel het een vleugel verloren had bij de botsing, een directen val te voorkomen. Hij maakte een glijvlucht, scheerde ra kelings over boomen en huizen en kwam een 800 M. verder met een geweldigen slag op den grond terecht. Alleen Streur vertoonde toen nog teekenen van leven. Indrukken van een ooggetuige. Een verslaggever van de „Maasb." had een onderhoud met den heer Tuytelaars. eigenaar van het recht tegenover den in gang van het vliegveld gelegen café „Het Vliegveld", die de catastrofe heeft zien gebeuren. De man was uiteraard nog zeer onder den indruk van het ontzettende schouw spel. „U.kunt begrijpen, zeide hij. ik had vanmiddag al die vliegers nog bij mij ten eten gehad. Het waren allemaal jongelui van om en bij de twintig jaar. Ze waren opgewekt en levenslustig, zooals jongelui van dien leeftijd zijn. Omstreeks half drie, toen ik buiten stond, zag ik de machines opstijgen. Op een gegeven moment zag ik, hoe een van de toestellen met een vleugel een andere machine raakte. Ze vlogen op een hoogte van misschien honderd meter. Wat er toen volgde was verschrikkelijk. Ik zag een steekvlam en een van de beide toestellen stortte brandend omlaag. Het andere kwam met gehavenden vleugel vlak over mUn huis en boorde zich op Ner- hoven een paar honderd meter achter mijn woning in den grond. Het was een ver schrikkelijk gezicht, die vlammen van dat eene vliegtuig en die in de lucht naar alle kanten vliegende stukken hout. Het is eigenlijk een wonder, dat nie mand daardoor is getroffen. Wij zijn hier dat vliegen gewend, maar nog nooit heb ben we in deze buurt een doodelijk onge luk gehad en daarom is de schrik des te grooter. Het was verschrikkelijk, zoo besloot de man. Militair vliegtuig in zee gevlogen. Gistermorgen is ten Westen van den vuurtoren van Schouwen, op ongeveer 50 meter uit de kust een militair vliegtuig van de luchtvaartafdeeling In zee gevlo gen. Het was de Fokker D IT van de jacht- vliegtuigenafdeeling op Schiphol, met als eenlge inzittende den res. luit. vlieger J. van der Kooy, die geen letsel kreeg. Vermoedelijk heeft hij ais gevolg van het heiige weer. de afscheiding tusschen de kust en het water niet gezien. De reddingboot Prinses Juliana uit Haamstede heeft gistermiddag een baken op het geheel onder water liggende vlieg tuig geplaatst. De berging zal heden door een marinevaartuig geschieden. Automobielverzekeringen vlot, coulant en toch een lage premie. BIJKANTOOR LEIDEN, BREESTRAAT 10a IM. NOOMEN Telef. 302 - Na 6 uur 2479. 4549 (Ing-ez. Med.) heer Goslinga voor de behartiging van de belangen der ambtenaren. Hartelijk dankte de heer Goslinga ten slotte voor het gesprokene en de geschen ken. waarna men nog eenigen tijd gezellig bijeen bleef. Heden werd de heer Goslinga geïnstal leerd als voorzitter van den Raad van Arbeid te Amsterdam. BINNENLAND. Een overzicht der rijksmiddelen. (Binnen land, 3e Blad). De eerste dag der Kaagweek. (Sport. 4e Blad). HULDIGING VAN DEN HEER G. VOLBEDA Bij zijn 40-jarig jubileum. Hedenmorgen werd de heer G. Vol'oeaa gehuldigd met zijn 40-jarig ambtsjubileum als assistent der dir. belastingen. Omstreeks 11 uur werd de jubilaris met zijn echtgenoote en kinderen per auto van zijn woning afgehaald. In het gebouw der Inspectie der Invoerrechten en Accijnzen waren verschillende hoofdambtenaren en verder personeel der diverse posten aan wezig. Ock zijn vroegere inspecteur, de heer A. L. Boot en dr. Stuurman, directeur van het Openbaar Slachthuis alhier, weiden ender de aanwezigen opgemerkt. Bij het betreden van het gebouw werd de jubilee- rende ambtenaar ontvangen door den heer van Dijk, inspecteur der invoerrechten en accijnzen en werden aan mevrouw Vcibeda bloemen aangeboden. In een feestelijk versierd dienstlokaal was een groote schare van ambtenaren bij een. Nadat de familie had plaats genomen werd de jubilaris toegesproken door zijn inspecteur, den heer G. A. H. Kluytmanr DezChad groote waardeering voor de wijze waarop Volbeda steeds zijn dienst, dikwijls onder moeilijke omstandigheden, had ver richt. en waarop hij steeds in de thans groote Inspectie Leiden de waarde van het slachtvee had beoordeeld. Dat hij dit feit in goede gezondheid mocht vieren is reden tot grooten dank. vooral waar in 1935 een zware ziekte hem trof. De heer Kluytmans eindigde met den wensch dat de korte tijd die nog bij de administratie der belas tingen wordt doorgebracht in dezelfde op gewektheid mag worden vervuld en bracht dank voor alles wat Volbeda in de aige- ioopen 40 jaar heeft gedaan. Vervolgens sprak de heer A. L. Boot, oud- inspecteur te Leiden. Spr. bracht naar vo ren dat hij Volbeda het langst van alle aanwezigen heeft gekend, hij roemde zijn grooten ijver en kennis op het gebied van waarde-bepaling van slachtvee. Ook de heer Boot dankte den jubilaris voor alles wat hij in zijn ambtsperiode heeft ver richt. De heer Hekstra. Kommies-Verificateur alhier en onmiddellijke chef van Volbeda. sprak woorden van dank en huide. Dat er zooveel ambtenaren van de buitenpos ten aanwezig zijn is een hulde als zooda nig. Ook deze spreker eindigde met de hoop uit te spreken dat Volbeda de rest van zijn ambtelijk leven onder goede omstandighe den mag beëindigen. De heer Van Dijk bood daarna aan den jubilaris namens vele ambtenaren, zoowel le Leiden als daarbuiten, een stoffelijk blijk van waardeering aan. bestaande uit een salonlamp. Hierna nam de jubilaris het woord en dankte allen mede namens zijn familie voor de hartelijke woorden en hulde en voor het mooie cadeau. Hierna werden kof fie en sigaren gepresenteerd en bleef men geruimen tijd gezellig bijeen. BUITENLAND. De Duitsche pers tegen onware berichten. (Buitenland, le Bladl. Engeland plaatst een order van 1000 bom bardementsvliegtuigen. (Buitenland, le Blad). Hughes' triumphale tocht door New-Tork. (Luchtvaart, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET DERDE BLAD. verwacht Voor morgen wordt geen regen van beteekenis meer verwacht. Bij gedeeltelijk bewolkten hemel zal de temperatuur weinig van die van vandaag verschillen. De wind zal uit Westelijke richtingen blij ven waaien en vermoedelijk tot rwak afnemen. De actie voor een school voor Chr. Buit. Lager Onderwijs. De plannen vinden voorloopig geen doorgang. Eenigen tijd geleden maakten wij mel ding van de plannen, welke hier ter stede bestonden om te komen tot oprichting van een school voor Chr. Buitengewoon Lager Onderwijs. Naar wij thans van bestuurszijde verne men kunnen de gemaakte plannen thans geen doorgang vinden. Een en ander vindt zijn oorzaak in het feit, dat momenteel de Hervormde Schoolvereeniging te dezer stede haar medewerking aan de plannen niet wenscht te verleenen. Daar de Minister van Onderwijs voor oprichting van een dergelijke school als eisch stelt, dat er wordt samengewerkt tusschen beide Protestantsohe groepen, zullen de plannen voorloopig moeten blij ven rusten. In het najaar zal het bestuur opnieuw een bespreking tusschen beide groepen openen om te trachten alsnog te komen tot verwezenlijking der plannen. •9? 9? Op de 2de pagina van het 3de Blad plaat sen wij vandaag nogmaals de tweede van de serie van drie prijsvragen, die wij voor onze lezers hebben uitgeschreven. Voor hen, die niet aan onze eerste prijs vraag hebben deelgenomen, zullen wij nog even uiteenzetten wat de bedoeling is. Door één der leden onzer redactie is een bepaalde route gereden in Leiden's omge ving. Van de wegen, die hij volgde, heeft hij een zoo kort mogelijke beschrijving ge geven, gebruik makende van verschillende vaste punten, zooals gebouwen, bruggen, palen, boomen enz. Het is nu de bedoeling, dat onze lezers er, gewapend met hun beschrijving, op uit- trekken „Naar Buiten" gaan. en trachten te ontdekken welke route onze redacteur volgde. Het resultaat van hun speurtocht een lijstje met de namen van de stra ten, lanen wegen enz., die zij bereden of bewandelden moeten zij voor Maandag 25 Juli 5 uur namiddag onder het motto „Naar Buiten" zenden aan ae Redactie van het „Leidsch Dagblad", Noordeindsplein, Leiden. Evenals bij de eerste prijsvraag stel len wij ook nu weer 13 geldprijzen, of in totaal f. 100, voor de goede oplos sers beschikbaar. De eerste prijs bedraagt f.25.de tweede f. 15.—. de derde f. 10.— en de overige 10 prijzen bestaan elk uit f.5. Bij meerdere goede oplossingen zullen de winnaars door onze Redactie, die als jury zal fungeeren, worden aangewezen. Bij deze aanwijzing zal rekening worden ge houden met de duidelijkheid der oplossing. De namen der prijswinnaars en de juiste oplossing zullen tegelijk met de derde en laatste prijsvraag gepubliceerd worden in ons Blad van Zaterdag 30 Juli a-s.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1