Hughes volbrengt zijn wereldvlucht Nieuws uit de Filmwereld LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 15 Juli 1938 Derde Blad No. 24018 In schitterenden recordtijd H.G. v. LUIJKEN, Breeslr. 39 OPRUIMING 79sie Jaargang LUCHTVAART GRAMOFOONPLATEN nieuw 50 cents BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN jaba- ROWKS AigDREAFSK/1 ^-FTAIRBAI EDMONTON V* *"ORTjNORMAN NOORD. POOL KRASI novo: NEWYORK battle habour SKOU ATLANTISCHE OCEAAN par ij O Links: Het vliegtuig, waarmede de tocht is volbracht, rechts: Hughes (met hoed) vliegtuig to Le Bourget. rnet zijn gezellen na het ver] «■Vaten van het De Amerikaansche aviateur Howard Hughes heeft zijn vlucht om de wereld volbracht. Om 19.57 uur (Ned. tijd) is. hij met zijn „New York World Fair" op het New-Yorkschc vliegveld Floyd Bennett geland, nadat hij, ge lijk nog in een deel onzer vorige oplaag vermeld, te Minneapolis, op 1600 K.M. afstand van New-York, een tusschen- landing had gemaakt. Deze tusschenlanding geschiedde geheel onverwacht nadat men zes uur lang niets meer van het toestel had vernomen. Yoor het 23.000 kilometer lange traject heeft Hughes 3 dagen, 19 uur en 14 min 10 sec. noodig gehad en daarmede het record, dat op naam ~*£ond van wijlen Wiley Post en wiens tijd 7 dagen, 18 uur en 49.5 minuten bedroeg, met bijna vier dagen ver beterd, n.l. 95 uren en 33 min. Boven Alberta heeft de „New York World Fair" met een hevig onweder te kampen gehad en daarna is geruimen tijd iedere verbinding met het toestel verbroken ge weest, zoodat men zich ernstig ongerust begon te maken over het lot der vliegers. Na de landing o£> het vliegveld van Min neapolis heeft de tweede piloot van het toestel van Hughes verklaard: ,.We waren aardig moe en onze radio be zorgde ons moeilijkheden. Eerlijk gezegd hadden we onze antenne verloren". Dit verklaart het feit, dat men in zes uur niets van het toestel heeft kunnen vernemen. Na een half uur, welke tijd besteed werd voor het aanvullen van den benzinevoor raad. vertrokken de vliegers om 14 uur 11 Greenwichtijd naar New York. Reeds twee uur voor de aankomst van Hughes stroomde een enorme menigte de gereserveerde ruimten op het vliegveld te New York binnen, welke met hooge ijzeren hekken waren afgezet. Een politie-cordon, dat geholpen werd door een detachement mariniers, omringde het geheele landings terrein. De eenige weg, die het vliegveld met New York verbindt, was letterlijk ver sperd door duizenden auto's. Het vliegtuig van Hughes werd bij zijn aankomst ge ëscorteerd door drie marine-vliegtuigen, die het toestel tegemoet waren gevlogen. Op het oogenblik van de landing brak de menigte uit in een onbeschrijfelijk gejubel, waarin zich het oorverdoovend geluid van autoclaxons en fluitjes mengde. Een reusachtige menigte verwelkomde de vliegers. Het publiek trachtte tot aan het vliegtuig door te dringen, doch werd door de politie teruggedreven. Er viel juist een lichte regen. Een pandemonium "orak los. toen het toestel daalde. Het moet juist zijn geland op de plaats, waar het was opgestegen. Burgemeester Laguardia en Grover Wha ler, president van de wereldtentoonstelling, waren de eersten, die het toestel binnen gingen De politie moest met den gummi stok ruim baan maken. Het laatste traject heeft Hughes op volle snelheid gevlogen, daarbij geholpen door een gunstigen wind. Volgens niet officieele schatting heeft hij tusschen Minneapolis en New York een gemiddelde uursnelheid van 400 kilometer bereikt. De vrouwen van de wereldvliegers had den de grootste moeite om door de menigte te dringen. Het kwam tot de dolste toonee- len. De vliegers bleven na de landing volle rijf minuten ln de machine met het oog op de opdringende menigte. De radio verslaggevers slaagden er niet ln Hughes te interviewen. Zij konden hem niet be reiken. Tenslotte werd Hughes, geëscorteerd door motorpolitie, die letterlijk een weg door de menigte moest banen, in een auto naar een vliegloods gebracht De vliegers, die ongeschoren waren, zagen er zeer vermoeid doch overgelukkig uit. Op de vraag of hij nog eens zoo'n tocht zou willen maken, antwoordde Hughes be slist: „Nooit." Hughes heeft tegenover een medewerker van Havas verklaard, dat het niet zijn be doeling was geweest, een aanval op bet record van Wiley Post te doen. doch slechts een wetenschappelijke proefneming te verrichten. Tijdens zijn reis was hij erin geslaagd een kaart op te stellen van de noordkust van Siberië. Het blijkt, dat de Amerikaansche kaarten van dit gebied fout zijn, bergen, welker hoogte als 2000 meter is aangegeven, hebben b.v. een hoogte van meer dan 3000 meter. Deze fouten hadden noodlottig kunnen worden, vooral als hij des nachts daar had gevlo gen. Hughes verklaarde, dat hij besloten had, de rest van zijn leven te wijden aan de bestudeering der mogelijke ontwikkeling van de luchtvaart. Tenslotte bracht hij nog hulde aan Post, zeggende, dat men nooit zijn prestatie zal kunnen evenaren. Wij hebben nooit het gevoel gehad in gevaar te verkeeren! Op de plek waar Hughes landde, zal een plaquette worden aangebracht, zooals er een is op de plaats, waar Wiley Post zijn vliegtocht beëindigde. Hughes legde voor die plaquette een tuil bloemen neer Heden zal Hughes te New York worden gehuldigd. Het zal een feest zijn. dat den Intocht van Lindbergh nog moet over treffen! Hughes was zeer vermoeid. Nadat Hughes in een taxi aan de groote menigte op het vliegveld was ontsnapt, wandelde hij ongeschoren en met twee truien over zijn schouders, de Park Avenue af, waar de voetgangers hem niet herken den. Hij stapte een hotel binnen en begaf zich terstond naar zijn kamer. Tot iemand die hem wilde opzoeken zeide hij, op zijn lakonieke manier, niet meer dan: ,4k ben vreeselijk moe. wel te rusten". Toch heeft de thans beroemde wereld- vlieger nog eenige mededeelingen van zijn tocht verstrekt, welke hierop neerkwamen het gevaarlijkste deel van de vlucht was het vertrek uit New York, met de zware lading. Wij vlogen op een hoogte van 16.000 voet en langen tijd op 12.000 Verschei dene malen ontstond er ijsafzetting op de vleugels. Het ergste traject was dat van Parijs naar Moskou, toen wij in zeer slecht weer vlogen en ik voortdurend den auto- matischen piloot gebruikte. Wij hebben voedsel in blik gegeten en melk met water gedronken. Koffie hebben wij niet ge- bruikt, ook geen sterken drank De inzit tenden van het toestel hebben zich vrijwel geen oogenblik aan hun taak kunnen ont trekken. Zij sliepen niet. en zongen niet en spraken zelfs nauwelijks met elkaar. Nieuwe vlucht rond de wereld. Langs de luchtlijnen. Hedennacht te half een is de beken de Duitsche vlieger Hans Bertram van het vliegveld Tempelhof bij Berlijn vertrokken met een gewoon toestel van de Lufthansa om een tocht rond de wereld te maken langs de bestaande routen. Het motto van den tocht is: „vlucht rond de wereld op de minuut". Bertram Is hiermede een tocht van meer dan 39.350 K.M. begonnen, welke hij denkt af te leggen in 19 dagen. 22 uur en 35 mi nuten. Tot Bagdad wil hij gebruik maken van de Lufthansa. Van Bagdad naar Bangkok van de Air France, van Bangkok naar Hongkong van de Imperial Airways. Van Hongkong denkt hij met de United Airline en de Pan-American Airways via Manilla. Guam. Wake-Island. Midway- Island. Honoloeloe en San Francisco naar New York te vliegen en van hier via Lissa bon naar Berlijn zal wederom gebruik wor den gemaakt van de Deutsche Lufthansa. De vlieger wordt 3 Augustus aa. te Berlijn terugverwacht. Groote vliegramp. Italiaansch lijnvliegtuig in zee gestort. DE WERELDVLUCHT VAN HUGHES Men ziet op deze kaart, hoe Hughes zijn wereldvlucht dicht om de Pool maakte en zoodoende een heel stuk afsneed! Er bevonden zich twintig personen aan boord. Een Italiaansch lijnvliegtuig met twintig personen aan boord, dat dienst deed tus schen Cagliari (Sardinië) en Rome ver trok gistermorgen om 7 uur 35 met zestien passagiers en een uit vier koppen bestaan de bemanning aan boord van Cagliari en werd sindsdien niet meer gezien. Gisteravond is in volle zee het wrak gevonden van het Italiaansche water vliegtuig. De twintig inzittenden zijn allen om het leven gekomen. Tot nu toe zijn slechts zes lijken aange spoeld. Onder de passagiers bevonden zich twee zusters van den onderstaatssecretaris voor luchtvaart, generaal Valle. Een onderzoek naar de oorzaken van het ongeval is ingesteld. DE POST VLUCHTEN. De ..Emoe" is gisteren van zijn reis naar Indië om 3 uur op Schiphol geland. (Ingez. Med.") ONDERTROUWD M. de Wit j.m. 24 jaar en D. Stravers jd. 23 jaar; A. W. j. Otto j.m. 25 jaar en M. H. R. Sat ter j.d 22 jaar. OVERLEDEN J. Schelfsma m. 60 jaar H. E. Gels. hsvr. van C. A. Melissant 35 jaar. Shirley Temple en Victor McLaglen in de deze week hier ter stede draaiende film „Wee Willie Winkey". NIEUWS UIT DE STUDIO's. Colbert in „Midnight". Claudette Colbert zal de hoofdrol ver vullen in „Midnight", een onderwerp dat bij herhaling als Mariene Dietrich's laat ste film voor Paramount is aangekondigd. Het stuk is een moderne romantische co rned ie, geschreven door Edwin Justus Mayer en Franz Schulz. Arthur Hornblow is productieleider. Mitchell Leisen zal de regie voeren. De opnamen beginnen om streeks 1 Augustus.. Lady Hamilton I Frank Lloyd zal. zoodra hij gereed is met de productie van „Als ik Koning was" een aanvang maken met de verfilming van Jrlet Leven van Lady Hamilton",, waarvoor de scenario-schrijvers momenteel de voor bereidende werkzaamheden zijn aangevan gen. De opnamen zullen in den herfst be ginnen. Fleischer's hoofdfilm. Max Fleischer, schepper van Popeye de zeeman en van Betty Boop. zal voor het seizoen 19391940 een geteekende hoofd film in Technicolor maken, waarvoor een bewerking van „Gulliver's Reizen" geko zen is. De film zal vervaardigd worden in Fleischer's nieuwe studio in Miami. De productie der tallooze teekeningen en het fotografeeren. monteeren en synchronisee- ren hiervan zal achttien maanden duren. Bob Hope Bob Hope. in ons land geïntroduceerd in „Paramount Follies of 1938", heeft in Ame rika een bliksemsnelle carrière gemaakt, er. als gevolg van rijn groote populariteit op de radio en in de film heeft men hem een nieuw contract aangeboden, volgens hetwelk hij als „ster" zal optreden met Shirley Ross in „Thanks for the Memory" Alvorens de opnamen beginnen, zal Bob eerst nog een tournee door Amerika ma ken met Jackie Coogan als partner. Vorstschade in Hollywood. IJzel, een zeldzaam voorkomend ver schijnsel in Hollywood met zijn sub-tro pisch klimaat, veroorzaakte een vertraging van drie dagen in de productie van Parat- mount's avonturendrama uit Alaska „Spawn of the North". De ijzel zette zich vast op een kunstig gebouwde ijsberg, die de last van het echte ijs niet dragen kon, en in een vijver op het studioterrein stortte. ROGERSFAIRBANKS. schijnt dat hun leventje niet altijd zoo rassing in de andere. In de eerste plaal3 „wonderful" is, als de titel van de film is Ingrid Bergmann een zeer jonge en uitdrukt, maar dat komt door de verliefde knappe, chamante actrice en bovendien harten, die elkaar zoo dikwijls verkeerd bleek ze uitermate fotogeniek en zich reeds begrijpen. „Having Wonderful Time" be leefde het vorig jaar een groot succes ais tooneelstuk op Broadway. De film kwam tot stand onder regie van George Stevens, die o.a. de films „Swing Time" en „Dam sel in Distress" op zijn naam heeft. INGRID BERGMANN. „Having Wonderful Time", een blijspel dal zich afspeelt in een zomervacantic- kamp. is een van de nieuwe films met Gin ger Rogers. Hier ziet men haar met Doug las Fairbanks Jr. in twee stemmingen. Het Ben nieuwe belangrijke ster aan bet filmfirmament. Het is de laatste jaren meer en meer gewoonte geworden bij de filmproducers.de z g. .ster-politiek" te volgen. De Amerika nen zijn eere wien eere toekomt! daarmee het eerst begonnen. En daar de juistheid ervan s poe die onomstootelij k vaststond, volgden de Duitschers hun col lega's al heel spoedig. Men vraagt niet of een film „Zeven oorvijgen" heet. maar of Lilian Harvey en Willy Fritsch er in mee spelen. „Verbannen" mag een zeer sugges tieve titel zijn, veel belangrijker is, dat Zarah Leander er de hoofdrol in speelde. Een van de grootste zorgen der filmprodu cers is op het oogenblik dan ook. hun sterren te houden en er nieuwe goede bij te krijgen. Er komt geen film uit, of er speelt wel de een of andere nieuweling ir. mee. Vaak worden ze met veel tam-tam j aangekondigd, als nieuwe Garbo's en Lean- der's. Maar hoevelen weten zich te hand haven? Aanbiedingen genoeg. lederen dag staan ze ln ellen-lange rijen. Mooie en leelijke menschen, de een met meer talent dan de andere, de een met meer geluk dan de andere. Zij die fotogeniek èn talent- vol zijn, zijn niet talrijk. Thans heeft i Zarah Leander een nieuwe ontdekking ge daan. Zarah Leander kwam namelijk en kele maanden geleden van een vacantie- reisje uit haar vaderland Zweden in Dutschland terug met de verrassende mede- deeiing. dat zij een actrice op het toonee'. gezien had, die volgens haar van een fenomenaal talent blijk gegeven had. Zij had met haar het was de jonge ac'rice Ingrid Bergmann gesproken en haar be„ reid gevonden, naar Berlijn voor proef- opnames te komen. Ze kwam. zag en over won. Men viel bij de Ufa van de eene ver- terstond met een verbazingwekkend gemak voor be camara te bewegen. Men besloot haar terstond vast te engageeren. Haar eerste rol zal een groote rol zijn in een groote film onder een grooten regisseur. Zii zal debuteeren in de Ufafilm „Moderne Meisjes" onder regie van prof. Carl Froe- 'ich De Ufa heeft met Ingrid Bergmann ?en nieuwe, zeer belangrijke aanwinst ge kregen. waarvoor zij Ingrid's landgenoote Zarah Leander niet dankbaar genoeg kan zijn.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9