De Kaagweek 1938 begonnen LEiDSCH DAGBLAD - Eerste Bïad Vrijdag 15 Juli 1938 De strijd in het Verre Oosten SPORT Jaarverslag Leidsche Voetbalbond. Laatste Berichten Binnenland Een gemoedelijk begin Rondvlucht over Nederland en België. Met zon, doch zonder wind. Buitenland Uit de Omstreken MAiKT BEURSOVERZICHT Frontberichten. Naar het chlneesche persbureau meldt, hebben de Chlneezen od 11 Juli het eiland Namoa, noordoostelijk van de kust van jüvantoeng. dat een maand geleden door de japanners bezet werd, heroverd. Na ge vechten van een dag met verscheidene oorlogsschepen landden de Chlneesche troe pen op het eiland. Alle leden van de zoo genaamde nieuwe regeering zijn terecht gesteld De positie van Swatau ls thans weer veiliger geworden. De Inwoners van Woehan zijn gisteroch tend naar het Chlneesche persbureau meldt uit hun slaap gewekt door een korten luchtaanval van negen Japansche toestel len. die door het afweergeschut gedwongen werden op gxoote hoogte te vliegen. Boven het vliegveld v&h Hankaulieten de vlieg tuigen hun bommen vallen, die echter geen schade aanrichtten Aan weerszijden van het water, dat den Jangtse met het Pojangmeer verbindt, lig gen Chineezen en Japanners tegenover el kaar elkander in evenwicht houdende. De positie der Japanners in den sector-Hoekau is moeilijk. De Chlneesche luchtmacht blijft de Japansche oorlogsschepen op den Jangtse bombardeeren. Tot gisteren zijn 25 schepen tot zinken gebracht en 19 ernstig beschadigd, waaronder lichte kruisers, tor pedojagers, mijnvegers en een vliegtuig schip. Deze schepen worden naar Sjanghai gesleept om hersteld te worden Volgens Domei wordt medegedeeld, dat de Japansche troepen er gisteren in ge slaagd zijn het fort Tsjetsjetsjan den berg der leeuwen" te vernielen. Dit fort ligt op 20 Klit van Kioekiang. Voorts wordt uit Hoekau vernomen, dat de Japansche troepen tusschen Lioetse en Tauping de zestiende en zeven en twintig ste Chlneesche divisies, omstreeks 20.000 man. omsingeld hebben. Deze Chineeschc divisies trachten de verbindingen der Ja panners tusschen Hoekau en Pengtse af te sntiden. In het Japansche leger-commando heb ben weer eenige wijzigingen plaats gehad, zij het van ondergeschikt belang. Een beroep op de Chineesche vrouwen. Mevrouw Tsjang Kal Sjek heeft een be roep gericht tot de vrouwen van China om zich te scharen bij de mannen, ten einde China's oorlog van zelfverdediging tegen Japan en het programma van na- tlonalen wederopbouw tot een dubbel suc ces te maken. Sinds de oorlog begon, aldus de oproep, hebben vele vrouwen haar werkkring verlaten, en zloh verdienstelijk gemaakt aan het front en daarachter. Wij, vrouwen, moeten ons vereenigen en orde lijk optrekken teneinde de kracht der na tie te verhoogen Wij moeten een nieuwe roemvolle bladzijde in onze geschiedenis schrijven, waarin reeds talrijke gevallen staan opgeteekend van vrouwen, die groo- te daden voor het land hebben verricht. Weer een grens-incident. Bij Hoentsjoen zouden Russische troe pen Mandsjoekwo's gebied zijn binnenge trokken, doch later verdreven zijn. Een leening voor China in Engeland? In het Britsohe Lagerhuis heeft sir John Simon in antwoord op een hem gestelde vraag geantwoord, dat, wanneer de Chi neesche regeering de mogelijkheid vond een leening te verkrijgen van Brltsche fi- r.ancieele instellingen, leder verzoek om goedkeuring van den kant der regeering met sympathie in overweging zou worden genomen. De Britsche regeering ls echter niet in staat zelve een leening te verstrek ken of te waarborgen, zonder speciale wetgevende maatregelen, waartoe zij on der de huidige omstandigheden niet de mogelijkheid ziet. VOETBAL. Er zijn thans 2760 leden. Dë Leidsche Voetbalbond zal op 31 October as. 35 jaar hebben bestaan, aan welk feit ln het door den heer W. Caro met zorg samenge stelde jaarverslag natuurlijk eenige aandacht wordt besteed. In liet indertijd bij het zilveren jubilêïïm door den heer Hoogendoorn verzorgde jubileumboek schreef deze: „De L.V.B. telde in zijn eerste levensjaar 56 leden, by zijn koperen feest 496 leden en bij zijn zilveren feest 850 leden". Is het wonder zoo zegt thans de heer Caro dat ik er ook trostch op ben nu te kunnen schrijven over groei en bloei van den L.V.B., juist in het tijdvak, dat ik zoo nauw met onzen bond verbonden was? Niettegenstaande de slechte maatschappelijke toestanden nam het aantal vereenigingen, leden en elftallen in den L.V.B. sterk toe. Hiervoor waren verschillende oorzaken. In de eerste plaats moeten wij hier noemen de instelling van de Zaterdagcompetitie, welke honderden spelers, vooral in de omliggende ge nieenten. tot het georganiseerd voetbal bracht. Uitbreiding van den L.V.B. werd ook verkre gen door het besluit van de K.N.V.B om Alphen a d. Rijn, welke plaats tot het Goudsche district behoorde, bij Leiden in te deelen. Ten slotte mogen wij hierbij ook niet verge ten de groote rol, die de pers en de radio hier bij gespeeld hebben. In het seizoen 1935 namelijk, telde de L.V.B. 2999 leden, terwijl 163 elftallen aan de verschil lende competities deelnamen. Wel een groot verschil met 1928, toen er 28 elftallen in den Bond speelden! Weliswaar zijn de getallen van leden cn elf tallen wat kleiner geworden in den loop van de laatste jaren, doch met een kleine 2800 leden mogen wij toch zeker een Bond genoemd wor den, welke recht van bestaan heeft! Jammer, dat het peil van het voetbalspel SS? £?Wken tred heeft gehouden met deze v1ÏS11®' Het hoogere voetbal, het spel der K.N.v.B -vereenigingen in ons district, geeft niet veel redenen tot vreugde. Alleen U.V.S, maakte een goeden tijd door. Ku?1 geteld heeft de bond op het oogen- Diik 2760 leden. Dat zijn er 24 minder dan ver- eaen jaar, toen wy er 2784 hadden. Van deze reaen zijn er 2389 gewone leden (vorig jaar en 371 adsplranten (vorig Jaar 374). Vanochtend zijn van het vliegveld Ypen- 'curg 6 vliegtuigen opgestegen, welke deel nemen aan de jaarlijksche rondvlucht over Nederland en België. Met de 5 vliegtuigen van de luchtvaartafdeeling. die ondei ka pitein W. van Oemeren van Soesterberg zijn vertrokken, zullen de deelnemers tot Zondagmiddag en route blijven boven een buitengewoon interessant deel van België. Op het vliegveld Ypenburg stonden van ochtend de toestellen in rijen gereed. Het waren meest kleine sportvllegtuigen, doch er waren ook verschillende militaire toe stellen en meer comfortabele grootere mo dellen, waaronder het nieuwe toestel van ir. de Kok. een Koolhoven 57. Met een halve minuut tusschenpoos stegen de deel nemers op. Wij zagen 8 Dultsche toestel len. waaronder dat van Furst U. F. Kinsky, den vroegeren voorzitter van de Duitsche atroclub, tien Engelsche, waaronder een toestel van Henry Deterding Jr.. een van het parlementslid W. Llnsay Everard en ten van het parlementslid Robert Perkins. Voorts waren er 20 Belgische toestellen, w.o. 9 militaire, 6 Fransche en 18 Neder- landsche. In een der Belgische toestellen bevond zich de directeur van den Belgi schen luchtvaartdienst Col. Daumerie. Twee Polen en een Luxemburger stegen voorts up. In het K.L M.-vliegtuig Koetilang, met gezagvoerder Brinkhuis, ging een gezel schap Nederlandsche luchtvaartautoritei ten mee. onder wie generaal C. J. Snij ders, jhr. I L. v. d. Berch van Heemstede en de heer H. Walaardt Sacré. De Poolsche gezant de heer Babinski en ae Belgische gezant baron Herry kwamen op het vliegveld hun landgenooten een ge lukkigen tocht toewenschen. NIEUW SPOORWEGPOSTKANTOOR TE UTRECHT. Morgenochtend wordt het nieuwe spoor wegpostkantoor te Utrecht in tegen woordigheid van autoriteiten van P.T.T, spoorwegen en gemeente officieel ge opend. De verbouwing van het centraal station en de daarmede samenhangende spoorweg- werken bij den Leidschenweg maakten het noodzakelijk het bestaande stationspost- gebouw te sloopen. Men stond dus voor de taak een nieuw gebouw te stichten, waarvoor een vrijlig- gend terrein werd aangewezen vlak tegen de uitloopers der perrons aan de zuidzijde van het centraal-station bij de voormalige tunnel „uit en in" De inrichting van dit nieuwe gebouw, als centraal gelegen stationspostkantoor, heeft een hoofdfunctie te vervullen in het Ne derlandsche expeditie-systeem. Deze expeditie zal hier uiterst gemakke lijk kunnen worden geregeld, ook voor ver zending naar andere plaatsen. De distri butie van de stukken in de plaats zelf zal tevens vanuit dit gebouw plaats vinden. Een sorteermachlne van Nederlandsche vinding .de zg. „transorma" die in dit ge bouw ls geplaatst zal daar een deel van den arbeid, die tot. dusver geheel door ambtenaren wordt verricht, langs mecha- nlschen weg overnemen. Alle gebruikelijke stukken als brieven, briefkaarten, drukwerken, visitekaartjes, omslagen, girobiljetten, cheques, postwis sels, enz. enz. kunnen zoowel op naam als op nummer worden gesorteerd, waarbij de machine direct de oorspronkelijke stukken verwerkt zonder dat vooraf op deze be scheiden eenig merk of teeken behoeft te worden aangebracht Deze „transorma" kan door een aantal ambtenaren tegelijk worden bediend en sorteert de bescheiden zonder voorsortee ring in een 250-tal loketten, die van de namen der bestemmingen en nummers zijn voorzien. Rotterdam was tot dusver de eenige ge meente in ons land, die een dergelijke machine heeft, maar het ligt ln de bedoe ling nog enkele steden van een dergelijk apparaat te voorzien. Deze „transorma" ls ongeveer 25 m lang en beslaat bijna den geheelen lengtewand van een der zalen op de eerste verdieping. De directeur van openbare werken te Haarlem, heeft heden aanbesteed het uit breiden van het raadhuis aldaar en het verbouwen van het bestaande gebouw. Ingekomen waren 63 inschrijvingen. Laagste P. G de Jong, te Oegstgeest, voor f. 172.890. (Van een redacteur). Neerland's grootste zellfestljn is vanmor gen onder gunstige weersomstandigheden begonnen. Ofschoon de hemel van horizon tot horizon bedekt was, brak de zon zich gedurig door het wolkendek heen. zoodat de Kagerplassen met hun prachtige stof feering van ontelbare witte zeiltjes en ge- pavoiseerde iach'en den gebruikelüken vroolijken aanblik van elke Kaagweek op leverden. Het eenige wat er aan ontbrak om dezen inzet tot een volmaakten zeildag te maken was wind. Er stond vanmorgen slechts een heel licht briesje uit het zuidoosten dat nu eens geheel afvlakte en dan weer door het oosten omliep naar het noorden, zoodat er voor de zeilers geen peil op te trekken viel en een manoeuvre, welke het eene oogenblik voordeel beloofde op te leveren, luttele momenten later volkomen doelloos bleek Het gelukselement was dan ook bij de wedstrijden van heden van doorslaggeven de beteekenis Nu deed deze omstandigheid op den eersten dag weinig ter zake, want der traditie getrouw was de inzet gewijd aan de onderlinge wedstrijden, waarbij de strijdfactor niet zod sterk op den voorgrond treedt als de volgende dagen. De Vrijdag is vanouds de gemoedelijke inleiding tot den sportleven kamp der resteerende dagen. By al het oude en vertrouwde, dat wy vandaag ontmoetten, begon de Kaagweek toch met een novum, n.l. een vlaggenpa- rade. Volgens internationaal voorbeeld zal gedurende de Kaagweek voor het eerst 's morgens en 's avonds een vlaggensein gegeven worden voor het hyschen en stri ken van de vlaggen op alle aanwezige jach ten. Dit sein, bestaande uit het loeien van een sirene, klonk vanmorgen om klokke 9 uur voor de eerste maal over de wateren en op hetzelfde oogenblik gingen op alle jachten de vlaggen in top. 's Avonds by zonsondergang geeft hetzelfde sein het oogenblik aan. waarop de vlaggen moeten worden gestreken Een half uur later kondigde een gewel dig getoeter en het gelui van scheepsbel- len de aankomst der Friesche zeilers aan, die door hun teamwedstryd tegen de Hol- landsche regenboogzeilers aan de Kaag week steeds een bijzonder sportief cachet verleenen. Van den starttoren knalden sa luutschoten; kortom het werd voor de Frie sche sportbroeders een glorieuze entrée, die hun opnieuw zal hebben versterkt in de meermalen uitgesproken overtuiging, dat zy op de Kagermeren gaane geziene gas ten zyn. Het programma bestond vandaag uit nationale en onderlinge motorboot- en onderlinge zeilwedstrijden, waarvan bij het verzenden dezer regelen nog slechts enkele uitslagen bekend waren. In den éénmanswedstrijd der regenbo gen. wAarin negen jachten startten, ging onze stadgenoot Teunisserl gedurende een groot deel van de eerste ronde aan den kop, 'doch de veranderlyke wind speelde hem parten en op het derde rak van het Norremeer naar Dieperpoel zag hij zich gepasseerd door Maas, die nota bene op het voorafgaande voor-de-windsche-rak de eenige was, die geen byzeilen voerde, en daardoor aanvankelijk zijn plaats ver speelde aan Zuiderbaan Maas kreeg daar na verscheidene gunstige vleugjes, waar door hy aan den kop kwam Bij het ingaan der tweede ronde had Zuiderbaan de lei ding weer overgenomen, gevolgd door Maas en v. d. Velde, die zich van de ach terhoede had opgewerkt. Op het verdere verloop dezer race ko men wy morgen terug. De regelmatlgheidswedstrijd voor mo torbooten. waarbij een baan driemaal met zoo constant mogelijke snelheid moest worden gevaren, zonder dat iets aan mo tor of schroef mocht worden versteld, werd gewonnen door den nestor der deel nemers, dr. J Blomberg uit Den Haag met zyn motorboot Djemna. Tweede werd H. van Essen uit Voorburg met Rosemay en derde J. Oosthoek met Holliday Ook bil het flesschenspel, waarbü met den steven van het vaartuig flesschen moes ten worden stukgevaren werd dr. Blomberg overwinnaar zü het ook na loting met no 2 H. van Essen; 3. Oosthoek. Een tweede nieuwigheid was de vaar- digheldswedstrljd voor motorbooten, waar- by met onveranderden stand der motor in den kortst mogelyken tyd een bepaalde baan tweemaal achteruitvarende moest worden afgelegd. De heer Van Essen werd hier winnaar; dr. Blomberg tweede. Op de overige resultaten komen wy morgen terug. zal blijven ontwikkelen, acht men het niet uit gesloten. dat het vraagstuk der arbeidersloonen de noodige moeilijkheden te voorschijn zal roepen. De middagbeurs. Op den laatsten beursdag van de week was de ondernemingslust met betrekking tot de ef fectenbeurs weer niet groot en de handel was van bescheiden proporties. De stemming was pryshoudend en van de reactie in New York trok men zich weinig aan. Klaarblijkelijk be stond de opvatting dat Wailgtreet een her stel te zien zal geven tenminste werden de Amerlkaansche fondsen meerendeels boven de pariteit afgedaan. Later op den middag viel voor enkele specialiteiten eenlg aanbod vpor Londensche rekening waar te nemen. Ppblic Utilities lagen vrij lusteloos ln de markt. Van de locale fondsen waren suikeraandeelen wederom goed gedisponeerd. Naar gemeld heeft de Nivas wederom een aanzienlijke af doening bewerkstelligd, zoodat de suikers uit de nieuwe campagne in een vlot tempo van de hand worden gezet. De koersen verschilden over het geheet niet veel bij die van gisteren, waar bij echler in oogenschouw moet worden geno men dat in den loop van deze week ln de sui kerfondsen reeds groote koerswinsten waren gemaakt. De rubberafdeeling was stil. Eenigs- zins verdeeld, doch tenslotte niet veel veran derd. Voor Amsterdam Rubbers kwamen gedu rende eenige tapes geen noteering tot stand, waarmede de affaire goed was geillustreerd. De tabaksafdeeling lag verlaten.. Oude Deli's wer den enkele procenten lager afgedaan, hoewel het jaarverslag geen onaangenamen indruk maakte. Scheepvaartpapieren waren wederom verwaarloosd. Op de industrie-afdeeling werden de Philips- aandeelen wederom lager ingezet, wel trad daar na een kleine verbetering in. doch later op den middag werd opnieuw een benedenwaartsche richting gevolgd. Unilevers en Aku's trokken geringe belangstelling. Petroleumaandeelen had den een kalm voorkomen. Koninklijken waren prijshoudend. Op de beleggingsmarkt was niet veel te doen. Voor de Nederlandsche Staatspa pieren openbaarde zich evenwel een vaste stemming. De spoorwegdrieën werden tot 1011/16 verhandeld. De 3 tot 314 procent obligatiën wa ren op de vorige koersen gevraagd. De Oude Schuld was goed gedisponeerd en de 3 procent obligatiën stegen tot den parikoers. Fransche fondsen en Brazilianen bewogen zich op den achtergrond en vertoonden niet veel byzonders. WISSELKOERSEN. Londen 8.96 3/8 '8.961/8). Berlijn 73.00 173 001. Parijs 5.02 3/4 5.02Vi>Brussel 30.77 '30.77). Zwitserland 41.56 '41-53). Kopen hagen 40.02'/: (40.02'/:), Stockholm 46.22'/: '46 22'/.), Oslo 45.05 '45 05), New York 1.813/4 (1.81 13/16'. Praag 6.29 (6.30). Prolongatie Part. disc. 1/8; Daggeld 1/4; Registermarken 33 5/8; Credlet Sperr- marken 8 7/8; Effectensperrmarken 8; Reismarken 48'/:; Bankpapier 25'/: Tusschen haakjes zyn de koersen vair gisteren. ENGELAND EN PORTUGAL. Volgens de „Daily Herald" zou de Brit sche regeering „met sympathie" de even tualiteit onder oogen zien van een „op nieuw bevestigen" van het Engelsch-Por- tugeesche bondgenootschap, een jiieuwe garantie van de onaantastbaarheid der Portugeesche koloniën en het verleenen van een „aanzienlyken" steun voor de be wapening; en reorganisatie van Portugal. Twee Britsche kruisers, aldus meldt het gedoemde blad, zullen Carmona gaan be groeten by zyn aankomst in West-Afrika en het zou ons niet verwonderen, wan neer de president een bezoek zou gaan brengen aan Londen aan het einde van zyn inspectietocht. Evenmin zou het ver wondering wekken, wanneer men weldra ernstig in ae City zou spreken over een Portugeesche leening voor ontwikkeling der koloniën. EEN POSITIE VOOR GUIDO SCHMIDT? De „Daily Herald" meldt, dat de oud- minister van buitenlandsche zaken van Oostenryk Ouldo Schmidt, door Hitier be noemd is tot directeur van de Hintenber ger patronen-fabriek, de voornaamste munitiefabriek in Oostenrijk, welke vroe ger gecontroleerd werd door Fritz Mandl. wiens inkomsten 40.000 pond sterling per jaar bedroegen. Het blad voegt hieraan toe, dat waarschynlyk het salaris van den nieuwen directeur niet geringer zal zijn, en besluit: „Guido Schmidt, die verant- woordeiyk ls voor de „noodlottige" reis van Schuschnigg naar Berchtesgaden, heeft zyn belooning geïnd." VLIEGTUIG VERMIST. Een vliegtuig met zeven passagiers aan boord wordt in Mexico vermist. Het toe stel was op weg van Dzibalchen in den staat Yucatan naar Chetumal Quintana. Evenals het vorige jaar waren er 34 vereeni gingen aangesloten b(j den L.V.B. Het aantal elftallen bedroeg 136 (verleden jaar 138). Een juniores-competitie kon niet gevormd worden. Er kwamen hiervoor slechts drie in schrijvingen. Het schijnt, dat vele vereenigin gen haar jonge spelers liever over de gewone elftallen verdeelen, dan ze in een apart elftal te zamen te brengen. In den loop van het sei zoen is echter het ontbreken van een juniores - afdeeling door verschillende clubs als een gemis gevoeld, zoodat we vermoeden, drt cr het vol gend seizoen wel weer een afdeellng gevormd zal kunnen worden. Wat de financiën betreft zij vermeld dat de ontvangsten bedroegen f. 3880.42. terwijl er op 30 Juni een voordeelig saldo was van f. 649.22. Te vorderen was nog f. 590.07 en te voldoen f. 110.75. Het reservefonds bedroeg op 30 Juni f. 1548.38. A.Z.C.WETER. BOYS. Gisteravond heeft op het terrein van den Sportbond een ontmoeting plaats gehad tus schen A.Z.C. (Aalsmeer) tegen de Weteringsche Boys. De uitslag was een 32 overwinning voor eerstgenoemd elftal. HIJ WILDE ROOSEVELT DE HAND DRUKKEN. Vannacht kort voor het vertrek van den specialen trein, die Roosevelt van Califor nia naar Cosemitepark zou brengen, werd de aandacht der politie getrokken door de vreemde houding van een zekeren Lacoste. die schreeuwend en gebaren makend, heen en weer liep bij het rijtuig, waarin de pre sident reeds had plaats genomen. Lacoste werd gearresteerd. Hij verklaarde, dat hij den president de hand had willen druk ken. HET GRENSINCIDENT AAN DE MANDSJOERIJSCHE GRENS. Uit Hsinking wordt aan Domei gemeld, dat het Russische detachement, dat de Mandsjoerijsche grens gepasseerd is, Dins dag j.l. op 40 km. ten Zuiden van Hoets- joen in de provincie Tsjientau, de plaats Tsjankoefeng zou hebben bezet, welke een belangrijke strategische positie vormt in die bergachtige streek, en die de distric ten Yoeki en Toemen beheerscht, evenals de haven Rasjoen in Korea. Het zelfde telegram uit Hsinking meldt, dat een veertigtal Russische soldaten op het oogenblik bezig is met het aanleggen van ondergrondsche schuilplaatsen op de Oostelijke helling van den berg Tsjang- koefeng, terwijl een dertigtal andere sol daten zich installeert op de noordhelling van den berg. waar zij verdedigingswer ken aanleggen. De regeering van Mandsjoekwo heeft een krachtig protest doen overhandigen en terugtrekking der troepen geëischt. BOM IN OUDE STAD VAN JERUZALEM GEWORPEN. Veertig dooden, talrijke gewonden. Hedenmiddag om half twee is een bom geworpen, midden in de Davidstraat in de oude stad. Het aantal dooden zou veertig bedragen. Talrijke personen werden voorts gewond. LISSE. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes, z. van H. Grimbergen en Th. Duivenvoorden Alida Henrica Maria d. van G. H. Kroon en van P. M. E. Berkhout. Overleden: Hugo van Biezen, echtgenoot v. D. M. van Halen. 68 j. Geertje Blokhuis 47 J. Ondertrouwd: H. M. A. A. Bos en M. P. Bak ker G. Langbroek en E. van Vliet. Loop der Bevolking. Gevestigd: Mej. E. H. van Oosten van Heem stede. Stationsweg 46; mej. L. S. M. L Dejongh van Dordrecht. Heereweg 223; mej. H. W. van Ruiten, van Sassenheim, Heereweg 353; mej. J. KuipersSchoolenaar, van Adam. Emmastr. 8; mej. J. D. de Haan. van Bergen. Heereweg 304; mej. W. C. FaasDoes. van Haarlem. Kanaal straat 108; C. van der Aart. van Utrecht. Catharijnelaan 8; J. van Harten, van Adam, Emmastraat 8: A. Geschlere, van Haarlemmer- liede c.a. Kanaalstraat 167; N. P. C. Mieloo, van Noordwijk. Narcissenstraat 20: P. J van der Veek en gezin, van Haarlemmermeer, v. d. Veldstraat 28: mej. M. C. van der Zwet. van Haarlem. Stationsweg 122; J. H. van Gessel, van Leiden, Heereweg 447. Vertrokken: Mej. C. Snelderwaard. naar Haarlem; mej. M. de Vries, naar Haarlem; A. van der Spruit naar Winkel; B. A. Streng naar A'dam; P. J. van den Burg. naar Noordwijker- hout: mej. M. va nder Linden, naar Bloemen- daal; P. J. Veenman en gezin naar Haarlem; J. J. A. Koot, naar Hillegom; mej. S. W. Wijn hout, naar Hillegom; mej. G. J. van Steijn. n. Egmond-Binnen; mej. C. J. Duivenvoorden n. Noordwijkerhout. DE VLIEGRAMP IN ITALIË. De torpedojager Astoria" heeft tien lij ken aan land gebracht van passagiers van het verongelukte Italiaansche water vliegtuig. Met oorlogsschepen blijft men zoeken naar de overige tien slachtoffers. AMSTERDAM, 15 Juli. Op het koersverloop vanNew York is den laatsten tijd weer geen peil te trekken. Nu eens valt een stijging en dan weer een reactie waar te nemen, doch een vaste lijn is in de markt niet te ontdekken. De berichten omtrent het Amerikaanschc zakenleven maken een vrij goeden indruk, in zooverre daaruit valt af te leiden, dat de economische verbetering blijft aanhoudeh. De- sommen. welke door de regeering in het zaken leven worden gepompt, blijven niet zonder uit werking en vooral komt dit tot uitdrukking in de grootere omzetten van de warenhuizen en de kettingwinkels. Hieruit toch blijkt, dat de koopkracht van een breede laag van de bevol- king aan het toenemen is. Verschillende tak ken van bedrijf maken gewag van een uitbrei ding der werkzaamheden, doch de activiteit neemt nog niet zulk een vlucht als men had verondersteld, in welk verband slechts behoeft te worden gewezen op de staalfabrieken. De prijsverlaging der diverse staalproducten heeft weliswaar de bedrijvigheid doen toenemen, maar de orders hebben toch niet zoo ruim ge vloeid. als men aanvankelijk had verondersteld De cijfers, betrekking hebbende op de begroo ting worden op uiteenloopende wijze beoordeeld. Eenerzijds wordt erop gewezen dat het gewel dig toenemen van de staatsschuld een funeste uitwerking moet hebben, terwijl anderzijds de stelling wordt verkondigd, dat het inflationisti- sche karakter van de financieele regeerings- politiek tot op zekere hoogte het zakenleven zal stimuleeren. Intusschen weet men op de beurs niet. waaraan men zich te houden heeft en de onberekenbare koersbeweging der laat-ste dagen vormt hiervan een sprekend bewijs. Hoewel men in zakenkringen verwacht, dat de economische toestand zich op gunstige wijze LEIDEN, 15 Juli. Aangevoerd totaal runderer» 298; id. kalveren 142; id. schapen 806; id. var kens 1403. 15 Stieren f. 240280 per stuk. 56 60 ct. per K.G. schoon gewicht) handel stroef; 91 Kalf- en Melkkoeien f. 240320. iets vlugger; 44 Varekoeien e.a. f. 150—210, idem; 106 Vette koeien f. 190—300, 52—72 ct.. mat; 39 Vette kalveren f. 40—100, 60—90 ct.. z. m.; 103 Nuch tere kalveren f. 7—12, stug; 200 Vette schapen f. 19—25. m.; 206 Zeug lammeren f. 1317 m.; 200 Weideschapen f. 1722, m.: 208 Lammeren f. 812, m.: 623 Mestvarkens f. 2246, z. m.; 732 Biggen f. 1419 z. m.; 18 Veulens f. 90 130, tam; 19 Bokken en. geiten f. 26, stug; 48 Zeugen f. 6085, z. m. Kaasmarkt. 15 Juli. Goudsche kaas le soort f. 22%24 per 50 K.G.; 2e soort f. 2122 idem; 81 partijen; Leidsche kaas le soort f. 22241 - 2e soort f. 19—21. 19 partijen. Handel matig. AARL ANDER VEEN. 14 Juli. Kippeneieren f. 3.403.80 per 100 stuks: Eendeieren f. 3,00 3,20 idem; Kaas 2025 ct. per pond. BODEGRAVEN. 14 Juli. Aanvoer 12317 stuks kipeieren, prys wit f. 3.20—3.70; bruin f. 3.50 4; Eendeneieren f. 33.20. BOSKOOP. 14 Juli. Rozen per bos: Pechtold 37—55 ct: Wendland 25—40 ct: Hadley 41—58 ct; Claudius Pernet 2035 ct; Briarclif 3750 ct; Butterfly 2330 ct; Steward 15-20 ct; Duis burg 3040 ct; Jules Bouché 2433 ct; Rosa- landia 2536 ct: Florex 4365 ct; Phoebe 16 31 ct; Vierlanden 3852 ct; Chas P. Kilham 2530 ct; Edith Helen 2536 ct; August Noach 2026 ct; Else Poulsen 4055 ct; Gloria Mundi 3,550 ct; Ellen Poulsen 1728 ct; Paul Gram- pel 3052 ct; Rosa Mundi 3845 ct; Mevr. v. Straaten v. Nes 2136 ct; Ingar Olsson 2132 ct; Queen Mary 25—40 ct; Diversen per bos: Clematis Durandi 1946 ct; idem Prins Hendrik f. 1.10—1.30. KATWIJK a. d. RIJN. 14 Juli. Per 100 KG. Vroege aardappelen: Bonken f. 41.10; Groote f. 45,20; Drielingen f. 2,603.60; Eigenheimers groote f. 44,80; idem Drielingen f. 34; Dop pers f. 9—13; Per 100 st.Sla f. 1,75—2.40: Bos- peen f. 6.207,30; Peen f. 1,65—2,10. LEEUWARDEN. 15 Juli. Zuivel: Nagelkaas 729; Goudakaas 1927; Edammerkaas 10 42; Aanvoer 1963 K.G.. Veilingboter f. 1.25—1,24 1.31. Aanvoer 3/6 vaten. Commissie 37. Vereeniging van Zuivelmaatschappijen: Edam mer kaas 20 plus f. 88% per 100 K.G.; idem 40 plus f. 14%15 idem; Goudsche kaas 20 plus f. 78 idem: idem 40 plus f. 14%—15 idem; Volvette kaas 40 plus 20%21 idem: Broodkaas 40 plus f. 14%15 idem; Leidsche kaas 20 plus f. 8—9 per 100 K.G. LEIDSCHENDAM. 14 Juli. Vrije Veiling. 7400 Kipeieren f. 3.904.15 per 100 stuks; Kippen f. 0.40--1.20; Duiven 818 ct.: Konijnen f. 0.45 1 40 per stuk. LEIDSCHENDAM. 14 Juli. Engelsche kom kommers le soort f. 4.305,10: idem 2e soort f. 2,80—3.40; idem 3e soort f. 22,30; Gel? kom kommers. le soort f. 2,202.60: idem 2e soort f. 2; Kropsla le soort f. 11.90; Peen f. 9,50 10.20; Bloemkool le soort f. 8,1011.20: idem 2e soorc f. 4.205,30; idem uitschot f. 2.50—3; Andijvie per 100 f. 11.80; Spinazie 4 K.G. 21—34 ct; Postelein f. 4,605.10; Snijboonen f. 28—30; Seldery f. 0.70—1.10; Peulen f. 22— 23; Tuinboonen f. 34; Doperwten f. 8—11; Druiven f 23—24. LEIDSCHENDAM. 14 Juli Blesse Paard. Aanvoer 4194. Kipeieren f. 3.704.15; Henei eren f3.303.60: Eendeieren f. 3.50 per 100 stuks. NIEUWKOOP. 14 Juli Aanvoer 5494 eieren Prijs f. 3.3.80 per 100 stuks. NIEUWVEEN. 14 Juli. Kippeneieren: Aan voer 1390 stuks, prijs per 100 st. f. 2.953.70: Eendeieren: Aanvoer 12 stuks, prijs per 100 st. f. 2.35. ROELOFARENDSVEEN. 14 Juli. Aardbeien 10—13 ct. per pond; Peen 4 ct. per bos; Grof f. *1,151.45; Bommen f. 0.95—1.35; Stippel 55 ct. Per 25 K.G.: Snijboonen. kas f. 2.352.80; Snijboonen. vollegrond f. 2.50—2.60: Stek f. 1.25 1.55; Peulen f. 0.601.40; Doppers 63 ct; Witte Capucijners 6070 ct; Blauwe Capuciiners 75 ct; Tuinboonen 91—21 ct. Per 10 K.G. VOORHOUT. 14 Juli. Slachthanen f. 0.80— 1.35; Jonge konijnen 1545 ct: Kippen f. 0.55. Alles per stuk. WOUBRUGGE. 14 Juli Aanvoer 1200 eieren. Prijs kipeieren f. 3.50—3.90: Eendeieren f. 2.85—3.35 per 100 stuks. ZEVENHOVEN. 14 Juli Aanvoer 1647 st. Kipeieren f. 3.20—3.55, per 100 stuks: Eend eieren f. 2.70. ZOETERMEER. 14 Juli. Eierenveiling. Aan voer 10.000 stuks. Prijs der kippeneieren f. 3.50 4.50; Eendeneieren f. 2.75—2.90; Kalkoen eieren f. 4,505 per 100 stuks. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3