Ras-theorie in Italië TRIUMPH en ROOK Bujterüarid 1 CENT VIRGINIA UW SMAAK TRIOMFEERT UW BEURS PROFITEERT! LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 15 Juli 1938 VISSCHERIJ-BERICHTEN De strijd in Spanje Geen anti-semietische maatregelen t REINIGDE-VA55CHERIJEN VITTE-SINGEL-13-LEIDEN. VRAGENRUBRIEK Vandaag heeft de heer P. Koevoets zijn kapperszaak in het Noordeinde 6 weer heropend Zooals men weet werd het huis van den heer Koevoets eenigen tijd geleden bij de gedeeltelijke Instorting van den melksa- lon „Juliana" zoo ernstig beschadigd, dat het op last van de bouwpolitie moest worden ontruimd. De rechterzijmuur moest geheel worden vernieuwd en ook aan het inwendige van het pand moesten verschillende voorzie ningen worden getroffen. Van deze. zij het dan onwelkome gele genheid heeft de heer Koevoets gebruik gemaakt om het interieur van zijn win kel te verfraaien en te modernlseeren. Morgen hoopt de heer H. van Drlel, assistent der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen, werkzaam in den dienst der accijnzen aan het openbaar slachthuis, alhier den dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de Administratie der D. B. Inv. en Accijn zen. Mej. G. C. Filippo alhier ls geslaagd voor het examen nijverheidsonderwijs, akte N. Vin. In de laatste zitting van de „Commis sion Internationale de Cooperation Intel- iectuelle" welke te Genève vergadert, is o. a. in het bestuur, waarvan prof. Gilbert Murray voorzitter is, gekozen prof. J. Hui- zinga, alhier. St.crt. No 135 bevat de statuten be treffende de N.V. Jachtwerf „de Zijl" en Technisch Bureau „Nautica" alhier. Het tekort aan visschere in Duitschland. 380 Hollanders op Duitsche schepen. In het Duitsche tijdschrift „Deutsche Fischerei Wertschaft" lezen wij het volgende: Bij de zeevisscherij is een tekort aan bevaren visschers. waardoor het niet mogelijk is alle schepen volledig te bemannen. In verband hiermede hebben de Duitsche reeders zich tot Holland gewend. In Holland zijn al jaren lang visschers tengevolge van den slechten toestand van het visscherijbedrijf aldaar, werkloos. De Duitsche reeders hebben besloten 380 Holland- sche matrozen naar Duitschland te laten komen. 300 zullen geplaatst worden op de te Wesermünde en Cuxhaven thuisbehoorende schepen, terwijl er 80 op de Hamburgsche sche pen werk zullen vinden. VERWACHTE SCHEPEN. Thuisstoomende voor de Zaterdagmarkt: De „Martenshoek", IJm. 283. De zachte betooverende geur, die verkwikt: met "4711" opgewekt en frisch! VLAARDINGEN, 15 Juli. Maatjes haring f. 1823.60; Volle f. 19.40; Steurharing f. 1919.30. De 90 kantjes steurharing van de trawler Atalante IJm. 19 brachten f. 1070 op. zoodat de totale besomming van den trawler gestegen ls tot f. 3780. Van het front. Om Sarrion is gisteren tengevolge van tegenaanvallen der Barcelona-troepen hard gestreden, doch tenslotte bleven Franco's troepen in het bezit van deze plaats. Valencia en Alicante zijn door vliegtui gen van Franco gebombardeerd, waar door 6 dooden en een 30 gewonden vielen. Daarentegen bombardeerden llnksche vliegtuigen Caceres, waar 3 dooden en 70 gewonden zijn te betreuren. 4425 (Ingez. Med.) In een artikel, getiteld „Fascisme en ra.s vraagstuk ken' meldt de „Giornale d'Italia", dat een groep geleerden, die docenten aan Italiaansche universi teiten zijn. het standpunt van het fas cisme ten aanzien van de rasvraag stukken heeft vastgesteld. In het rapport van deze geleerden wordt gezegd, dat de menschenrassen bestaan als stoffelijk realiteit, dat er groote en kleine rassen zijn De Italiaansche bevolking is in haar groote meerderheid Arisch en haar beschaving ls Arisch. Dit volk bewoont sedert verscheidene duizenden jaren het schiereiland en van de beschaving der prae-arische bevolkingen is vrijwel niets overgebleven. Het Italiaansche volk stamt in hoofd zaak van de elementen dierzelfde rassen, die het voortdurend levende weefsel van Europa vormen en hebben gevormd. Terwijl de samenstelling van het ras van andere volken aanzienlijk gewijzigd ls, zelfs In moderne tijden, is de samenstelling van het Italiaansche volk thans dezelfde als die van duizend jaar geleden: de 44 milUoen Italianen stammen dus in hun groote meerderheid af van families, die minstens sedert duizend jaar in Italië wonen. Deze oude zuiverheid van het bloed is de grootste adel van het Italiaansche volk. Het is dus tijd, dat de Italianen zich openlijk voorstanders van de rassen theorie verklaren. Het rasvraagstuk moet in Italië uit zuiver biologisch oogpunt bezien worden, zonder philo- sophische of godsdienstige bedoelingen. De Italiaansche rasopvatting moet zuiver Italiaansch zijn, haar „op schrift" Noord-Arisch. Dat wil niet zeggen, dat in Italië de theorieën van het Duitsche racisme moeten worden Ingevoerd: zij wil slechts den Italianen het psysieke en vooral het psycholo gische model voorhouden van een menschenra6 van zuiver Europeesch karakter. Het rapport zegt verder, dat de Joden niet tot het Italiaansche ras behooren. De Semieten, die in den loop der eeuwen in Italië zijn gekomen, hebben niets van hun volksaard verloren De herinnering aan de bezetting van Sicilië door de Arabieren bestaat ook nog slechts in enkele namen: het proces van assimilatie is in Italië altijd zeer snel verloopen. De Joden vormen het eenlge deel der bevolking, dat zich nooit in Italië geassimileerd heeft, omdat het bestaat uit elementen van niet-Europee- sche rassen, die verschillen van de ele menten, waaruit het Italiaansche volk is ontstaan. De „Giornale d'Italia" geeft te verstaan, dat bovenstaande verklaring bedoeld is om een nieuwe mentaliteit onder het Ita liaansche volk te wekken. Officieele kringen ontkennen, dat het artikel een tijdperk van anti-semieti sche maatregelen inluidt en verklaren, dat het slechts van wetenschappelijk belang is. Verder wordt aanbevolen, dat de regeei ringen inlichtingen blijven verstrekken aangaande het aantal vluchtelingen, dat zij zouden willen opnemen 3 Aug. komt men te Londen weer bijeen. DE ALGEMEENE TOESTAND. DE CONFERENTIE TE EVIAN. Naar verluidt is Foerster. de leider te Dantzig, reeds weer uit Londen vertrok ken. Hij heeft een zeker aantal Britsche persoonlijkheden een bezoek gebracht Te genover sommigen zou hij aanhechting van Dantzig bij Duitschland bepleit heb ben. In parlementaire kringen krijgt men den indruk, dat Foerster den indruk mee genomen zou hebben, dat voor de Engel- schen de Polen vooral zullen moeten oor- deelen over het lot van Dantzig en dat naar het schijnt de opvattingen van War schau in de laatste maanden geen wijzi gingen van belang hebben ondergaan, Foerster zelf ontkent echter politieke be sprekingen te hebben gevoerd. De ver houding met Polen noemde hij uitstekend. De Finsche minister van buitenlandsche zaken Holsti, bevindt zich op het oogen- blik te Londen. Hij heeft langdurige be sprekingen gevoerd met verscheidene Britsche ministers. In officieele kringen verklaart men, dat deze besprekingen zui ver particulier waren. Voorts wordt de Egyptische premier op bezoek verwacht. (Ingez. Med.) FRANKRIJK. Het feest van 14 Juli. Evenals vorige Jaren heeft het centrale comité van het Volksfront twee optochten georganiseerd, die van de Bastille naar de Place de Ia Nation trokken. In den eersten optocht liepen de vertegenwoordigers der oud-strijders en van anti-fascistische or-1 ganisaties, in den tweeden de vakvereni gingen. De leuzen waren „Voert het pro gramma uit", „Opent de Spaansche grens" en ook „Thorez aan het bewind". Inciden ten deden zich niet voor. Tijdens een groote betooging van het Volksfront heeft de socialist Grumbach. vlce-voorzltter van de Kamercommissie voor buitenlandsche zaken, een rede uitge sproken, waarin hij o.m. den vredeswil van Fisfhkrijk naar voTen bracht en zeide: „Met den minister-président zouden wij niets liever willen dan vertrouwen stellen in de vredelievende bedoelingen, die Hitler In het openbaar zoo vaak gezegd heeft na te stre ven Het oogenblik om Duitschland dank te betuigen voor de medewerking, die het verleend zou hebben aan het vredeswerk, lijkt ons echter tot onzen zeer grooten spijt nog niet gekomen". Grumbach eindigde met den wensch uit te spreken, dat Duitschland zich zou aan sluiten bij een internationale overeen komst, welke een snelle vermindering der bewapeningen mogelijk zou maken, en al dus zijn wil tot samenwerking voor het be houd van den wereldvrede zou bewijzen. DENEMARKEN. Stauning ernstig ziek. Naar gemeld wordt, ls de minister-pre sident, Stauning. ernstig ziek geworden. DUITSCHLAND. Versterking van het Rijnland? De „Daily Express" zegt vernomen te hebben, dat Hitler honderdduizend man van den arbeidsdienst naar het Rijnland zou gezonden hebben, teneinde vóór 15 Augustus de Duitsche versterkingen langs den Rijn te voltooien. Deze maatregel zou zijn samengevallen met het bevel, om de Duitsche luchtmacht te verdubbelen Duitschland zou over zesduizend vlieg tuigen willen beschikken Goerlng zou evenwel met Engeland een pact willen sluiten om de luchtbewapening der beide landen te beperken. Hij zou hierover ge sproken hebben met eenlge vooraanstaan de Engelschen, die thans in Duitschland vertoeven, in de hoop, dat dezen de Brit sche regeringskringen zouden polsen. In officieele kringen verklaart men eoh- ter, van een dergelijk voorstel geen kennis te dragen. 0 Om onbekende redenen zijn drie Tsjechen gearresteerd, n.l. dr. Loezenski, archivaris van de Tsjechische vereeniging „Koniens- ki'", de belangrijkste Tsjechische organi satie, en verder een hotelportier en zijn vrouw. een nieuwen oorlog. De politiek der regee- ring bestaat er ln ieder afdrijven naar een ooi log te stuiten door vreedzame onderhan delingen. Het standpunt der regeering is, dat in den thans bestaanden toestand van spanning tusschen sommige naties de spanning te eerder zal zijn opgeheven, naarmate zij spoediger tot elkander ko men. De verdragen, waaraan Groot-Brit- tannië heeft deelgenomen zijn onveran derlijk goedgekeurd, niet alleen door het Engelsche volk, maar ook door andere naties. Bezoek aan Londen. De conferentie te Evian heeft eenstem mig den tekst der resolutie goedgekeurd, die een resumé van haar arbeid geeft. Ook het rapport en de ontwerp-resolutie der technische ondercommissie over de immigratiewetgeving en -politiek, werden goedgekeurd. In de resolutie wordt geconstateerd, dat op grond van het rapport der ondercom missie op grooter schaal toelating van vluchtelingen kan worden overwogen Te vens wordt vastgesteld, dat zekere landen den wensch te kennen hebben gegeven, plannen tot vestiging van vluchtelingen in overweging te nemen, wanneer plan nen van dien aard door officieele of par ticuliere lichamen naar voren worden ge bracht Erkend wordt, dat de aan Duitsch land en Oostenrijk grenzende landen thans r.iet in staat zijn meer voor de vluchte lingen te doen. doch de hoop wordt uit gesproken, dat deze landen aan de oplos sing van het vraagstuk zullen medewer ken door faciliteiten toe te staan voor de technische en landbouwkundige vorming van vluchtelingen, die daar tijdelijk on derdak zullen vinden. In de resolutie van de conferentie wordt aanbevolen, dat de intergouvernementeele commissie competent is ten aanzien van dt personen, die hun land van oorsprong, Duitschland of Oostenrijk, nog niet heb ben verlaten, maar tot vertrekken gedwon gen zijn wegens hun politieke of gods dienstige overtuiging of hun ras en per sonen, die reeds geëmigreerd zijn, maar zich nog niet blijvend ergens hebben ge vestigd. POLEN. Communisten gearresteerd Medici naar het platteland Duitsche klachten. Te Bialystock zijn 22 leden van de com munistische partij in Wit-Rusland gear resteerd. De rechtbank te Wilna heeft twee vrouwelijke communisten veroordeeld tot gevagenlsstraffen van 10 en 5 jaar. De Senaat heeft gisteren een wetsvoorstel aangenomen, waarbij medische studenten worden verplicht na het beëindigen van hun studie twee jaar practijk op het land te gaan uitoefenen. Men wil hiermede een einde maken aan het groote gebrek van medici op het platte land. De Duitsche senator Wiesner heeft aan den Poolschen minister-president een me morandum gericht, waarin hij betoogt, dat de algemeene situatie der Duitsche bevol king in Polen voortdurend slechter wordt. De "hoop. die de Duitsche bevolking op de Duitsch-Poolsche minderhedenverklaringen gesteld hadden, is niet in vervulling gegaan. Tot in bijzonderheden wordt dan ingegaan op de Poolsche schoolpolitiek, op de bo- dempolitiek en gewezen od de moeilijkhe den. die zich voordoen bij het onderhouden der betrekkingen met het Duitsche moe dervolk. ZUID-AFRIKA. Havenga volgt Fourie op. Havenga, de minister van financiën, is benoemd tot minister van handel en nij verheid, in welke functie hij Fourie op volgt, die niet langer minister kan blijven, omdat hij bij de laatste verkiezJ-co zijn parlementszetel verloren heeft. 4441 (Ingez. Med.) (Ingez. Med.) VEREENIGDE STATEN. Verklaring van Roosevelt Eerste vraag inzake een derden termijn. Alvorens de Amerikaansche vloot in de baai van San Francisco te inspecteeren, heeft president Roosevelt een toespraak gehouden, waarin hij zeide: wli zijn bereid, de leidende naties te ontmoeten en haar aan te moedigen in elk streven, dat zij op touw zouden zetten om te geraken tot definitieve vermindering van de wereld bewapening. Roosevelt besloot met te verklaren, dat de Amerikaansche marine niet slechts een symbool was, doch een machtige factor in de landsverdediging. Naar de „Times" uit Washington meldt, heeft men gisteren voor de eerste maal Roosevelt officieel gevraagd een derde ambtsperiode als president der Vereenigde Staten te willen aanvaarden. In Pueblo, waar de president op zijn tocht dwars door de Vereenigde Staten vertoefde, werd namens 4000 staalarbeiders dit verzoek tot hem verricht. De delegatie, die het verzoek overbracht, verklaarde dat ook na 1940 Roosevelt's vaste hand nog noodig was, niet alleen ten behoeve van de toestanden in de Vereenigde Staten, doch ook ter wille van d ;e in de reheele wereld. Indien president. Roosevelt zich opnieuw beschikbaar stelt zoo verklaarde de dele gatie, zullen de arbeiders hem steunen. Uit de omgeving van den president werd hierop geen commentaar geleverd. ENGELAND. De koning betert Nog eens de zaak- Sandys Rede van Inskip. De vooruitgang ln den gezondheidstoe stand van den koning maakt, volgens het uitgegeven officieele bulletin, goede vorde ringen. Gisteren kon de koning het bed verlaten. (Ingez. Med.) In het Lagerhuis ls opzien gebaard door den conservatieven afgevaardigde Heneage die, gesteund door Churchill, den speaker verzocht, het feit in overweging te nemen, dat inlichtingen in hun handen waren ge komen, welke afwijken van die, op grond waarvan de commissie voor de privileges tot haar besluit was gekomen. Churchill verklaarde, dat hij als lid dier commissie tot de conclusie is gekomen, dat het besluit der commissie genomen is op grond van een misleidende voorstelling van de feiten en dat nieuwe feiten een ander aanzien geven aan de wijze, waarop de in breuk op de privileges ontstaan ls. De speaker verklaarde, dat deze toestand overweging noodig maakte en dat hij Maandag zijn beslissing zou mcdedeelen. De minister voor de Coördinatie der de fensie, sir Thomas Inskip, heeft gister avond een redevoering uitgesproken, waar in hij zeide. dat de openbare meening krachtiger voorstander is geworden van een sterk Engeland en van een politiek van vriendschap met alle naties. Spr. zeide niet te gelooven ln de onvermijdelijkheid van BELGIË. Het nieuwe incident-Grammens. Den heer Grammens ls medegedeeld, dat op 3 Augustus verschillende zijner meubelen in het openbaar verkocht zullen worden, ter voldoening van de schadever goeding aan de gemeente Edingen. Gram mens heeft een brief doen toekomen aan minister-president Spaak, waarin hij zijn standpunt uiteenzet en verklaart niet te zullen dulden, dat zijn meubelen worden weggehaald. De Katholieke Vlaamsche Kamerfractie heeft zich ook met het incident bezig ge houden. Zij was eenparig van meening. dat een verbreking van den wapenstil stand ongehoord moet worden geacht en dat verkoop van Grammens' meubelen niet geduld kan worden. Voorzitter en secre taris van de fractie zullen de aangelegen heid met den minister-president bespre ken. I. v. T. te K. Het fllmbal te Schevenin- gen ls voor het publiek toegankelijk. Entree f. 7.50 per persoon en f. 12.50 voor dame en heer. Men kan natuurlek met de filmspelers en -spreeksters spreken. H. v. H. Rott. Lloyd, Veerhaven 6. R'dam. Mej. P. L. te L. Het inmaken van aard beien. Het is onmogelijk bij het inmaken, de vrucht in ongeschonden staat te bewaren, om dat zij bij het verwarmen door het vele sap. dat zij bevat, uit elkaar valt. Ook behouden de aardbeien haar kleur niet. De smaak echter behouden zij. Men wascht de aardbeien in ruim water door ze heen en weer te bewegen, haalt ze met een zeef uit het water en laat ze op een vergiet uitlekken. Haal de steeltjes en kelkblaadjes er af en bestrooi de vruchten laag voor laag dik met suiker, dat binnen enkele uren geheel is opgelost. Nu de aardbeien één voor één in de flesch brengen en ze voorzichtig aandrukken. Is de flesch vol. dan deze tot den volgenden dag wegzetten; de aardbeien zijn dan gezakt. Ver volgens de flesch weer aanvullen met aard beien. Daarna het sap. dat door de suiker aan de aardbeien is onttrokken, erover uitgieten en de aardbeien 15 minuten bij een temperatuur van 75 gr. C. steriliseeren. Dit mag niet korter dan 15 minuten gebeuren, anders gaan zij gisten. De behandeling der frambozen kan evenzoo gebeuren. (Ingez. Med.) Rotterdam—Z. Amerika Lijn ALCYONE. 14 Juli van R'dam te Hamburg. Holland-Amcrika Lijn STATENDAM. 13 Juli van R'dam te New York EDAM, 13 Juli van Norfolk te Albany NIEUW AM STERDAM, 14 Juli van R'dam n. New York. Holland-Australië Lijn AAGTEKERK, uit reis 14 Juli van Port Said. Holland-Britsch-Indië Lijn STREEFKERK, 14 Juli van Hamburg te Bremen. Holland-Afrika Lijn BOSCHFONTEIN, thuisreis, 13 Juli van Aden. Silver-Java-Pacific Lijn TOSARI, 13 Juli van Bombay n, Pacific Kust BENGALEN, 13 Juli van Caloutta te Portland. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2