BINNENLAND Het jubileum van „Concordia" te Boskoop LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 14 Juii 1938 Darde Blad 24017 Het concours 79ste Jaargang No. Een maMe of gebruinde teint staat altijd charmant LUCHTVAART i De „Karimata" werkt weer. In don loop van den dag is de „Kari- mata" gisteren weer bij het wrak van de „Lutine" aangekomen, waar zij gisteravond om half elf opnieuw in bedrijf is gesteld. Het bleek, dat de baggerkuil nog geheel intact was ge bleven, n.l. 16 M. diep. Nederlandsche Bakkersbond Vergadering te Arnhem. Ter gelegenheid van de Itoba-1938 heeft de Nederlandsche Bakkersbond gisteren in het gebouw Musis Sacrum te Arnhem zijn jaarlijksche algemeene vergadering gehou den. welke om. werd bijgewoond door de heeren C. D. van Nopnen. secretaris van de Ned. bakkerij stichting te Amsterdam, J. K. P. Kraan Jr.. directeur van de meel fabriek der Nederlandsche bakkerij te Rotterdam en A. Boonetra. directeur van het station voor maalderij en bakkerij te Wageningen. In ziln openingswoord wees de bonds voorzitter, de heer F. C. Staehle uit 's Gra- venhage. op den scheroen concurrentie strijd welke te Amsterdam t a v. de brood prijzen is ontbrand, ondanks het feit. dat de regeering onlangs de ondernemers overeenkomst van Amsterdam verbindend verklaarde. zonder evenwel minimum broodprijzen vast te stellen. Prijzen van 10 ct. voor 800 gram witte brood zijn in de hoofdstad schering en Inslag. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten een telegram van aanhankelijkheid aan H. M. de Koningin te zenden Voorts werd een telegram verzonden aan den minister van economische zaken, waarin aangedrongen werd op vaststelling van minimum broodprijzen voor Amster dam. Bij de eehouden bestuursverkiezing werd de voorzitter de heer Staehle. herkozen, evena's de bestuursleden C. Kuipers, Lei den. H G van Mill, Dordrecht, en C. W. Ninteman, Groningen. Na een uiteenzetting van den heer J. F H Reyne. inspecteur der directe belastin gen en accijnzen te 's Gravenhage, over de wijzigingen van de omzetbelasting wet in verband met de bakkersbelangen werd op voorstel van de afdeeling Amsterdam be sloten een request te zenden aan de Eerste Kamer met het verzoek de wijziging dezer ivet niet aan te nemen, subs, meerdere waarborgen te scheppen voor de heffing bij de bron. Grensmoeilijkheden toeristenverkeer. Douanebeambten stellen aan sommige stations onmogelijke eischen. Aanwijzingen gegeven. Naar wij vernemen aldus het „Hbld." ondervindt het toeristenverkeer naar ons land aan een enkel grensstation moei lijkheden als gevolg van de bekende mi- nisterieele circulaire d.d. 27 Juni j.l. in zake het familie-bezoek van vreemdelin gen in Nederland. De moeilijkheden, die de douane hier en daar den buitenlandschen toeristen in den weg leggen, bestaan hierin, dat zij van de buitcnlandsche reizigers een schriftelijk be wijs verlangen, dat zij hier te lande slechts voor toeristische doeleinden komen. Duitsche reizigers ondervinden op dit punt vrijwel geen hinder, omdat zij veelal, als gevolg van de Nederlandsch-Duitsche reisovereenkomst, in het bezit zijn van z.g. Hotelgutscheine, die een onweerleg baar bewijs vormen voor het reisdoel van den eigenaar. Maar toeristen, die geen schriftelijk be wijs van eenig hotel in ons land kunnen overleggen, zien zich, blijkens ingekomen klachten, den weg naar hier versperd. Aan een enkel grensstation heeft de douane geen genoegen genomen met een brief van een hotel, waarin bijv. prijsopgaaf is ver strekt. Deze douane eischt een schriftelijke accoordbevestiging tusschen den toerist en het hotel. Op grond van de hiervoor genoemde mi- nisterieele circulaire verlangen sommige grensambtenaren een door de plaatselijke politie gewaarmerkt bewijs, aan den ho telhouder afgegeven, dat de toerist in diens hotel zijn intrek wenscht te nemen. De Zandvoortsche politie heeft den ho telhouders ter plaatse in verband daar mede reeds formulieren gegeven, die slechts ten behoeve der buitenlandsche reizigers behoeven te worden ingevuld. Toeristen uit landen, die voor ons land een visum noodig hebben, zooals Joegosla- viërs en Polen, kunnen die visa niet dan na tal van moeilijkheden te hebben over wonnen, krijgen. Zelfs de Rijksdienst voor de werkloosheidsverzekering en de arbei dersbemiddeling moet daar aan te pas ko men. Deze dienst moet n.l. een verklaring afgeven, dat de aanvrager de toerist dus niet naar Nederland wenscht te komen om hier te werken, maar slechts voor zijn vacantie. Niet-arische Duitschers tenslotte schij nen, hoewel zij in het bezit zijn van de noodige bescheiden, voortkomende uit de Nederlandsch-Duitsche reisregeling. geen pas te kunnen krijgen, zoodat ook die be zwaarlijk naar ons land kunnen komen. Intusschen vernemen we, dat het depar tement van Justitie ter zake geïnformeerd is en aan de grensambtenaren een aan wijzing zal geven, dat aan vreemdelingen, die op zuiver toeristische gronden naar Nederland wenschen te komen, geen moei lijkheden in den weg mogen worden ge legd. TWEEDE KAMERLID SURING ERNSTIG ZIEK. Naar ..de Tijd" verneemt, is de heer J G. Suring, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van Sobriëtas, door een ernstige hartaandoening getroffen en zijn hem de H.H. Sacramenten der Stervenden toege diend. Bond van Christelijke Oranje- vereenigingen. Gisteren heeft te Hilversum het jaarlijk sche congres van den Bond van Christelijke Oranjevereenigingen plaats gehad. Nadat het gezelschap in het Palace-hotel namens de ontvangende afdeeling door den heer J. A.. S'einz was verwelkomd, was er ten raadhuize een officieele ontvangst van het hoofdbestuur en de afgevaardigden door het college van B. en W. Aanwezig waren o.a. burgemeester J. M. J. K. Lam- booy, wethouder P. Kuyper Dzn de ge meente-secretaris dr. G. G. Pekelharing en het raadslid de heer J. van Dillewijn. Den heer Lambooy was het een aange name taak het gezelschap welkom te hee- ten Spr. zeide een groote bewondering e hebben voor het feit dat de bond op zulk een voortreffelijke wijze de liefde voor en de trouw aan het Oranjehuis weet op te voeren De organisatie kent den juisten weg en de juiste middelen. Het was spr.'s echt- genoote en hemzelf altijd een bijzonder voorrecht een vergadering van de plaatse lijke vereeniging bli te wonen. Uw organisatie, aldus de burgemeester, richt zich in de eerste plaats tot volwas senen. Gedachtig evenwel aan de spreuk: wie de jeugd heeft, heeft de toekomst, wendt zij zich ook en met succes, tot de iongeren Dezen staan door uw toedoen on der goede leiding en behoorlijke tucht. Met den wensch dat de bond een aangenamen congresdag zou mogen hebben en dat zijn arbe'd zou mogen blijven bijdragen tot heil van Koningin en vaderland besloot de heer Lambooy zijn toespraak. De bondsvoorzitter, ds. Is Voorsteegh, Den Haag. dankte het hoofd der gemeente Hilversum voor zijn hartelijk welkomst woord en voor zijn getuigenis van sym pathie met het s'reven van den bond. In de middaguren had in het Palace- hotel de huishoudelijke vergadering plaats. Zij werd geopend met een rede van den bondsvoorzitter. Wijlen president Th. Masaryk van Tsjecho-Slowakije heeft gezegd, dat een volk dan alleen kan voortbestaan indien het voortbouwt aan zijn idealen, indien het die idealen als basis van zijn bestaan neemt. Deze gedach'e moet ook ons. Neder landers, voortdurend bij zijn De historie van ons land en volk moet steeds worden gezien in het licht van God's wet. In vroegere tijden heeft Nederland voor de vrijheid van geweten gestreden Het moet dit blijven doen. Wh zullen ons met alle kracht verze'ten tegen een dictatuur, in welken vorm deze zich moge voordoen. In het streven naar deze groote dingen ligt de schoone taak van de Christelijke Oranje vereenigingen. aldus spreker. Hierna zijn de jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester behan deld en goedgekeurd. De bond telt thans 1C6 aldeelingen. Onder de ingekomen stuk ken was een brief, waaruit bleek dat een nieuwe Rotterdamsche vereenlg ng. Oranje Ge'rouw. is toegetreden In het bondsbestuur zijn herkozen: mr H de Boer. 's Gravenhage: dr. M. Earky Wolf van Geersdijk, Huis ter Heide (U de heer J de Jong, 's Gravenhage In de vacature C. J. van Paasschen, Zutfen, aftredend lid, is gekozen de heer H. L Glinderman, voorzitter van de Christelijke Oranjever- eeniging te Utrecht, benevens voorzitter van de kring Utrecht, benevens voorzit'er van den kring Utrecht; in de vacature P. Spaa jr.. eveneens aftredend, is gekozen ds. D. W Veldkamp, Vrij Evangelisch predi kant te Leeuwarden. De huishoudelijke vergadering is na een kort woord van d; Voorsteegh en het z n- gen van het zesde couplet van het Wilhel mus gesloten. In de avonduren vormde een tuinfeest, waaraan medewerking werd verleend door de Chr Oranje Harmonie en de Mannen- zangvereen'ging Immanuël. het slot van dezen bondsdag. N R Crt. Hel congres van het wit-gele kruis. Ter gelegenheid van het vijftienjarig be slaan van de nationale federatie ..Het Wit- Gc'.e Kruis" heeft aan den vooravond van het congres, dat gisteren in de groote con certzaal in Tivoli te Utrecht wordt gehou den een bijeenkomst plaats gehad voor be stuursleden en wijkverpleegsters uit het gcheele land op het kasteel Nijenrode te Breukeier.. Deze bijeenkomst droeg een feestelijk karakter. Er werd een revue op gevoerd. welke een beeld gaf van het Wit- Gele kruiswerk. De congresdag zelf werd gistermorgen begonnen met het H Mis offer. dat in de parochiekerk van den H. Dominicus aan de Mariaplaats te Utrecht werd opgedragen door rector C. Venings. geestelijk adviseur der federatie. Na het openingswoord van den voorzitter van de nationale federatie, mr. T. J. Verschuur en een uiteenzetting van dr. V. Nolet over de ordeningsgedachte in de gezondheidszorg, sprak mgr. J. de Jong. de aartsbisschop van Utrecht de congressisten toe. Met dank baarheid zoo zeide hij mogen wij te rugzien op het verleden, waarbij het Wit- Gele Kruis zeer veel tot stand heeft ge- biacht voor de katholieke gezondheids zorg UITBREIDING VAN DE ARTILLERIE. Foto Kerkhout Boskoop. Nieuwe gemotoriseerde regimenten. Eenigen tijd geleden is reeds gemeld dat het regiment motorartillerie te Naarden zou worden gesplitst, in dien zin. dat in het a.s. najaar een le regiment motorartillerie te Naarden zal blijven en een 2e regiment zal worden opgericht, hetwelk te Utrecht in garnizoen zal komen, in de plaats van het alsdan naar Harderwijk te verplaatsen le regiment veldartillerie. Bij deze uitbreiding der motorartillerie zal het echter niet blijven, meldt de ,.Nwe. Rott. Ct." In het voorjaar 1939 zal men komen tot oprichting van een 3e en een 4e regiment motorartillerie, welke te Ede en te 's-Hertogenbosch garnizoen zullen hou den. Bij bedoelde regimenten zullen, althans voorloopig, opleidingen komen voor batte rijen 10 veld en voor batterijen 15 houwit ser 1. 17, welke houwitser dus bij da veld artillerie zal verdwijnen om plaats te ma ken voor een nieuwen houwitser van 10.5. Het Chr. Muziekgezelschap „Concordia" te Boskoop viert deze week zijn 35-jarig jubileum. Het corps, gekleed in zijn nieuwe uniformen met burgemeester Verkerk in zijn midden. Zooals reeds gemeld hield „Concord.'a" gis:eren ter gelegenheid van haar jubileum een muziekconcours. De uitslagen van dit muziekfeest luiden: 4e afd. gemengde koren: Chr Gem. pohtiekoor „Sursum Corda" Rotterdam, dir. E. D. Looren de Jong, 2e prijs met 274 punten 2e afd. gem. koren: Halleluja, Reeuwijk, dir. J. J Jager, 2e prijs 289 punten. 4e afd. mannenkoor: .Entre Nous" Fij- naart. dir P Smits Jr.. le prijs met 312 o. Kinderkoor, klasse A: .Sursum Corda Moercapelle. dir. E. D. Looren de Jong, le pr. 317 punten. Kinderkoor, klasse B: ..Klein Hosanna" Boskoop, dir. J. van Beek, le pr. met 325 p. Eere-afd. Meisjeskoor: .Swaen en Hout", Halfweg, dir. Jac, Bleij. le pr. met 321' p. Superieure afd. Dameskoor: „Hosanna" Boskoop, dir. J van Beek. le pr. met 333 p. le afd gemengde koren: .Sursum Corda" Vuren. dir. A W. v. d. Nat. 2e pr 284 p. Afd. Uitmuntendheid gem koor: Ridder- kerk's Zangkoor. Ridderkerk, dir. E. D. Loo ren de Jong. le pr. 353 punten. Afd. Uitmuntendheid Fanfare: ..Harp en Luit" Vuren. dir. L. J. Gerritse. le pr. 352 '5 punt. Afd. Uitmuntendheid Mannenkoor: ,Slik_ kerveers Mannenkoor" Slikkerveer, dir. P Brouwer, le pr 358' punt 2e afd dubbel mannenkwartet: Die Rijnse Sangers". Bodegraven, d'rcctejr C. J. v. Velzen. le pr. 300'cs punt. Eere-afd. gem. koor: „Vlijt en Volhar ding". Bergschenhoek. dir. E. D. Looren de Jong. le pr. 333 punten. 2e afd. Fanfare: „Kunst en Vriendschap" Zoetermeer, dir. A. de Vries, le pr. 339 p. le afd Harmonie: „Excelsior". Ouderkerk a. d. Usel. dir. A. de Vries, 2e pr. 287 o. Superieure-afd. gem koor: „Hosanna", I Boskoop, dir. J. van Beek, le pr. 300 punten. le afd dameskoor: „Bel Canto", Rotter dam, dir. L. van Wingerden, le pr. 365 p. 3e afd Salon-orkest: „Ledagoh" dinxveen, dir. L. van Wingerden, 223 punten. le afd. Mannenkoor: „Ledagoh", dinxveen. dir. L. van Wingerden. 251 puulen. Superieure-afd. Harmonie: „Concordia" Pernis (Rotterdam), dir. A. de Arend, le pr. 303'/s punt. Wad- Se pr. Wad- Se rr. Amilda'-créme, die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat of Bruin. Doos 50 en 25 ct. 4369 (IngïZ. Mcd.) R.K. Werkliedenverbond. CENTRALE BOND VAN P.T.T.-PERSONEEL De voortgezette vergadering te Nijmegen. In de gisteren te Nijmegen voortgezette vergadering van het R.K. Werkliedenver bond werd het concect jaarverslag en een ontwero reglement voor de central? reiskas goedgekeurd Nadat de gewone huishoudelijke zaken viar^n af?Mi.i \v. de -yc»iade"ing be zocht door den minister van just'tie mr. C. Goseling, die door den verbondsvoorzitter werd welkom geheeten Hierbij wees hij er op. dat samenwerking tusschen regeering en arbeidersbeweging in 's lands belang gewenscht is. Intusschen geen samenwerking is mogelijk zonder vertrouwen. Wat ons betreft, dat vertrou wen is onzerzijds in het kab'net aanwezig. Minister Goseling ontvouwde met een enkel woord de motieven waarom hij naar Nijmegen was gekomen. Dat geschiedde uit belangstelling: geen belangstelling in de koele beteekenis van het woord, maar intens hatelijke belangstelling. Het had meer in de lijn gelegen dat d? mhv'sters van sociale zaken of economische zaken aanwezig waren, maar beiden waren verhinderd. Hierna werden inleidingen over het werk, loosheidsvraagstuk gehouden door de hee ren dr. L. Beaufort en prof. P. Lieftinck GROOTSCHE DAMVERSIERING IN DE HOOFDSTAD. Wij vernemen, dat de heer L. Pastoor, lid van de directie der firma Peek en Clop- penburg, te Amsterdam, het initiatief heeft genomen tot vorming van een comité cm een waardige en grootsche versiering van den Dam voor te bereiden voor de a.s. huldiging van H. M. de Koningin ter ge legenheid van Haar regeeringsjubileum. Eenige heeren hebben zich spontaan bereid verklaard om hun medewerking te verleenen aan de verwezenlijking van deze plannen. Het voorloopig comité bestaat uit de heeren: H. J. Tjaarda, bestuurslid der Groote Club (Doctrina et Amicitia), Leo Meyer, directeur-generaal N.V. Mag. de Bijenkorf, D. Goedkoop Dzn., bestuurslid der Industrieele Club. dr. H. Tietje, direc teur ..Nedeximpo": W, N. v. d. Sluys Jr., directeur N.V. Meerkotter en Co.; L. Pas toor en A. Starrenburg, die als penning meester zal fungeeren. Het comité heeft zich de medewerking verzekerd van den heer D. Brouwer, ar chitect B. N. A. te Amsterdam. Reeds zijn plannen in groote lijnen voor gelegd en is architect Brouwer er in ge slaagd met eenvoudige middelen een zeer smaakvolle en aantrekkelijke versiering van het geheele Damterrein te ontwerpen. Het plan wijkt af van de versieringen, tot dusverre in de hoofdstad gezien. Binnenkort zal een inzameling van gel den worden georganiseerd. Te Utrecht vond een vergadering plaats van de technische personeelen, georgani seerd in den Centralen Bond van Neder- landsch Post-, Telegraaf- en Telefoonper soneel (C.B.P.T.T I. De voornemens der bedrijfsleiding, om wijziging te brengen in de personeelsfor matie, ontmoetten scherpe critiek. Evenzoo wekte het voornemen, om den 8-urendag in te voeren gecombineerd met een nieuw stelsel van verrekening der overuren, een algemeen verzet. Zoo blijft de kwestie dei- reistijden van het technisch personeel in vollen omvang bestaan, zoodat nog steeds arbeidsdagen overblijven van meer dan 11 uur. Bij de instrumentmakers en teekenaars worden wel ambtenaren aangewezen voor het vervullen van toezichtfuncties. doch een correspondeerende belooning blijft uit, terwijl elke maatstaf voor bevordering in de hooge rangen van het lage technisch personeel blijft ontbreken. Nog tal van grieven werden in de ver gadering te berde gebracht; o.a betreffen de diensten op feestdagen, draagtijden van kleeding en onvoldoende salarieering. Dr. JOH. G. MEZGER-HERDENKING. In verband met de op 22 Aug. te Dom burg en op 5 en 6 Nov. te Amsterdam te houden herdenkingsfeesten ter nagedach tenis van het belangrijke werk van dr. Joh. G. Mezger. op het gebied van heilgym nastiek en massage verricht, heeft het Ne- jerlandsch genootschan voor heilgym nastiek en massage gistermiddag in een hiertoe te Rotterdam belegde bijeenkomst nadere gegevens verstrekt over de herden king van den honderdsten geboortedag van dr. Mezger. Deze is de ontwerper geweest van den tegenwoordigen stand der mas sage en was in deze materie zijn tijd ver vooruit. Hij is op 22 Aug. 1838 te Amster dam geboren, promoveerde in Leiden on 15 Sept. 1868 en overleed op 3 Maart 1909 te Parijs. Dr. Mezger heeft langen tijd in Amsterdam gewerkt, waarna hem een pro fessoraat aangeboden is Hij heeft dit ech ter geweigerd en in 1888 is hij raar Wies- baden gegaan, om daar tot 1893 te arbei-« den. Daarna is hij naar Parijs vertrokken, maar eiken zomer kwam hij naar Domburg om daar te werken. In Domburg is dan ook in 1911 te zijner nagedachtenis een borstbeeld onthuld. In de gistermiddag gehouden bijeen komst heeft de heer W. P. Nuyten. voor zitter van het genootschap, gewaagd van den grooten eerbied van het genootschap voor "dezen pionier. Dr. J. H. O. Reys, voorzitter van het tot dit doel gevormde eerecomité, heeft hier na een uiteenzetting gegeven van de we tenschappelijke waarden van het werk van dr. Mezger. De vlucht van Hughes. De laatste etappe. De vertegenwoordiger van Hughes te New York heeft medegedeeld, dat Howard Hughes en zijn metgezellen vannacht achttien minuten na mid dernacht te Fairbanks op Alaska zijn aangekomen en te 1.35 uur Greenwich weer zijn vertrokken. Het traject Jakoetsk-Fairbanks, 3330 k.m. werd afgelegd in 12 uur 17 minuten. Het is een van de gevaarlijkste trajecten van den geheelen tocht, geweest, aangezien gevlogen werd boven de wilde steppen van Siberië en de Beringzee. Richard Stoddart de radiotelegrafist van i Hughes, heeft voor de microfoon te Fair banks gezegd, dat de bemanning een wei nig vermoeid was. doch zich tijdens de 1 vlucht in het toestel op zijn gemak bevond. Hij voegde hieraan toe. dat de bewoners van Jakoetsk zeer beminnelijk waren, doch het was moeilijk hen aan het verstand te brengen, dat de vliegers zoo spoedig moge lijk wilden vertrekken. Verder zeide hij, dat mogelijk is dat de vlucht naar New- York onderbroken zal worden, misschien te Edmonton of Winnipeg in Canada of in Saint Paul in Minnesota. Een besluit dien aangaande is nog niet genomen. Zekere moeilijkheden worden ontmoet Men be schikt te Fairbanks slechts over een uit loop van 930 meter, hetgeen niet voldoende j is om het toestel met volle belasting te doen opstijgen Bovendien moet in de duis- ternis gevlogen worden en Hughes wil op het laatste traject ieder onaeval vermijden. De weduwe van Wiley Post. op wiens record Hughes een aanval doet. was juist te Fairbanks, toen hij daar landde. Zoowel in politieke" kringen in Duitsch- land als in de pers wordt het bericht, als zou Hughes bij zijn vlucht over Duitsch- land aan verschillende beperkingen onder worpen zijn geweest, met de meeste kracht tegengesproken. Door een speciale over eenkomst waren juist alle beperkingen vcor Hughes weggevallen, zoodat hij zelfs mocht, vliegen over de terreinen, die anders voor de burgerluchtvaart verboden zijn. Cok is hem niet de verplichting op- celegd. op minstens 3000 meter hoogte te vliegen Reeds bij zijn vlucht van New- York naar Parijs heeft Hug'ies looger dan 3000 meter gevlogen, omdat de weers omstandigheden daar het gunstigste wa ren. Hughes heeft tenslotte zijn bijzon deren dank uitgesproken voor den in Duitschland ondervonden steun. DE POSTVLUCHTEN. De ..Gier" is hedenochtend van het vliegveld Tjililitan vertrokken met medeneming van 284 Kg. post, 2 Kg. pakketpost en 72 Kg. goe- i deren. Er zijn geen passagiers voor de reis I Batavia-Amsterdam. Voor tusschen-trajecten zijn veertien passagiers geboekt.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9