STADSNIEUWS De sprookjesoptocht van „Groenoord" BUITENLAND DONDERDAG 14 JULI 1938 No. 24017 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79sie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Buurtvereen. ..Groenoord". Japan ziet af van de Olympische spelen Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht Het Prinselijk paar bezoekt Koning Leopold LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags on Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 <cts. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden t. 2 33 per week f. 0.1® Franco per post f. 2:35 per 3 maanden f- portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> Foto Van Vliet. De zeven dwergjes, dóe gistermiddag In den sprookjesoptocht der SpeeltutavereenighHr .Groenoorti" Sneeuwwitje vergezelden, toonden niet de minste vrees voor de camera, welke onze fotograaf od hen richtte. De officieele opening van den speeltuin. Door den burgemeester. De belangstelling welke de buurtvereeni- (jing „Groenoord" gistermiddag neett mo gen ondervinden bij de opening harer speeltuin en den daaraan voorafgeganen optocht is wel bijzonder groot geweest. Tij dens het voorbijtrekken van den stoet stonden de kijkers overal langs de straten geschaard en de algemeene indruk was, dat de organisatoren het er goed hadden afgebracht. Vanzelfspreken was het geen optocht zooals bij de 3 October-feesten, maar dat was ook de opzet niet. De be doeling was alleen, om middels dezen op tocht de aandacht op de vereeniging te vestigen en te laten zien. wat zij ten bate van de jeugd uit die buurt op eigen initia tief en zonder steun van overheidswege heeft weten te bereiken. En daarin is het bestuur alleszins geslaagd. Toen de sprookjesstoet te even drie uur op het door de zon overgoten speelterrein aankwam, hadden zich daar reeds vele genoodigen en belangstellende ouders en anderen verzameld. Om. waren aanwezig de burgemeester, mr, A. v. d. Sande Bakhuyzen en de ge meente-secretaris. mr. dr. C. E. van Strijen, verschillende raadsleden, afgevaardigden van vereenigingen. hoofden va.n takken van gemeentedienst enz. Nadat de kinderen en hun begeleiders zich in een kring op het veld hadden ge schaard, nam de heer J. van Houten het woord om namens het bestuur en leden in de eerste plaats de genoodigden welkom te heeten en hun te danken voor de belang stelling in het werk der vereeniging. Voor al het feit. dat de burgemeester zich bereid verklaarde den speeltuin officieel te wil len openen, vervulde allen met trots en dankbaarheid, omdat men daarin de be kroning zag van maandenlange,n harden en zorg vollen arbeid. Spr. wees er vervolgens op, dat het voor iemand, di? de vroegere gesteldheid van dit stukje terrein niet gekend heeft, niet mogelijk is om met de juiste maat te waar- deeren wat hier door enkele werklooze leden belangeloos is tot stand gebracht. De technische ambtenaren van Gemeente werken zouden hierover genoeg kunnen vertellen. Spr. memoreert dan wat de leden van Hout. v. d. Steen Klop. Chaudron en an deren in het begin onder leiding van den h:-r Kraan met bescheiden middelen en Pcover materiaal hebben tot stand ge bracht. Het bestuur had aanvankelijk voor een kinderspeeltuin in deze oude volkrijke buurt, welke voor kinderen weinig speel- accomodatie biedt, steun gevraagd van de gemeente. Uit verschillend oogpunt is een veiiige kinderspeelplaats in iedere wijk een veer urgente eisch van dezen tijd. waarmae bij nieuwen aanleg door de stedebouw kundigen rekening wordt gehouden. Na de teleurstellende afwijzende houding van het college va.n B. en W„ besloot het bestuur na rijp beraad om op eigen initiatief en voor eigen rekening een speeltuin met eenvoudige speelaccomodatie in te richten. Men meent hierin op behoorlijke manier te zijn geslaagd en al is de buurt nies groot in gezinnental, in kindertal wel, doch de helft der leden is helaas werkloos. Daarom meende het bestuur het nuttig om door een uitzonderlijk feest tn den vorm van een optocht in breeden kring de aandacht van de burgers op haar werk te vestigen, in de hoop vele buiten de buurt wonenden te interesseeren voor het hier begonnen werk en op die manier eenigen steun uit die kringen te krijgen. Hierna riep spr. den steun en de mede werking in van leden en ouders, om het begonnen werk verder voort te zetten en hij dankte al degenen, die aan de voor bereidingen van den optocht hun mede werking hadden verleend. Spr. verzocht vervolgens den burge meester den speeltuin officieel te willen openen door het hijschen van de vereeni- gingsvlag. De burgemeester gaf hieraan gaarne ge volg. doch zeide vooraf de uitnoodiging hiervoor ten zeerste te waardeeren, temeer wijl de gemeente voor deze erkenning al heel weinig grond had gegeven door het verzoek om financieelen steun af te wijzen. Doch het is met dezen speeltuin een bij zonder geval. Toen n.l. Zuiderkwartier een speeltuin oprichtte, gaf de gemeente gaarne haar steun, omdat het college meende, dat na deze vereeniging ook West, Oost en Noord zouden volgen en de ge meente er dan af zou zijn. Nu kwam echter Groenoord eveneens met een verzoek om steun en terecht vreesde het college, dat hierna nog meerdere dergelijke vereenigin gen met een gelijk verzoek zou komen, het geen met het oog op de gemeente-finan- ciën wel zeer bezwaarlijk zou zijn. Zoo zat er dus niets anders op dan het verzoek, hoe ongaarne ook. af te wijzen. Niettemin heeft de gemeente zeer wel open oog en oor voor hetgeen hier gebeurt. De vereeniging heeft daarop zelf de han den uit de mouwen gestoken en dit initia tief is zeer lofwaardig geweest. Het doet spr. ook genoegen, dat dit initiatief van voorzitter en bestuur is gesteund en dat het succes heeft gehad. Daarom hoopt spr., I dat dit werk rijkelijk beloond zal worden. En met den wensch, dat deze speeltuin een sieraad voor de vereeniging moge zijn, be gaf de burgemeester zich hierna naar den vlaggestok en heesch de vereenigingsvlag. waarbij door de aanwezigen spontaan het Wilhelmus werd gezongen. De officieele inwijding was hiermede ge schied en de rest van den middag was aan vermaak gewijd. Er werden enkele aardige dansje door de kinderen uitgevoerd, er werd gezongen, de j kinderen werden onthaald en zoo kwam maar al te spoedig het einde van dezen prachtlgen en welgeslaagden middag. Des avonds werden de buurtbewoners nog vergast op vuurwerk, aangeboden door de firma Kat. Naar het agentschap „Do mei" meldt, heeft de Japan- sche minister van eeredien sten Kido het voornemen van de regeering bekend ge maakt. dat de voor 1940 in Tokio voorgenomen Olympi sche Spelen aldaar niet zul len plaats hebben. Volgens een ander bericht zal het officieele besluit der Japansche regeering om af te zien van de organisatie der Olympische Spelen in Japan voor het jaar 1940 morgen na goedkeuring door den ministerraad worden gepubliceerd. Hoogstwaarschijnlijk zul len de spelen nu in 1940 in Heïsingfors (Finland) wor den gehouden en de Olym pische Winter-spelen in Noorwegen. (Men zie voor nadere bij zonderheden Pag. O van het Derde Blad INSTALLATIE VAN DEN NIEUWEN ARMENRAAD. Bestuur aangewezen. In de receptiekamer van de Stads gehoorzaal heeft gisteren de burgemeester den Armenraad, waarvan eens in de vier jaar de leden opnieuw door de aangesloten instellingen worden aangewezen, geïnstal leerd. In zijn openingswoord herinnerde de Burgemeester aan de feestelijke vergade ring, ruim een maand geleden ter gelegen heid van het vijfentwintigjarig bestaan van het instituut gehouden; hij heette de aanwezigen hartelijk welkom en sprak zijn waardeering uit voor de medewerking aan den arbeid van den Armenraad, waarvan ieder, die zich op het gebied van het arm wezen beweegt, weet. dat hij veelomvat tend en van groote beteekenis is. Het bestuur werd samengesteld als volgt; wethouder J. J. van Stralen en dr. S. Roze- mond, beide aangewezen door de Gemeen telijke Commissie voor Maatschapt>elijk Hulpbetoon, mevr. dr. G. StiasnyWijn- hoff. mevr. J. H. Wichers RollandetTouw en de heeren B. van Kleef. F. H. Gründe- mann en F. H. So bels. vertegenwoordigers onderscheidenlijk van de Doopsgezinde Diaconie, de vereeniging Armenzorg, de Ned. Herv. Diaconie, het R.K. Par. Arm bestuur en de. Leidsche Maatschappij van Weldadigheid. Tot plaatsvervangend bestuurslid werden aangewezen mej. F. W. C. Riohaagen en de heer H. P. Veldhuijzen. arts, en gekozen mevr. W. J. MenkhorstSwart, mevr. C. Smitsde Wit, en de heeren W. C. de la Court Jr.. J. J. Groen en N. Italië, verte genwoordigers van de Gem. Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon, de Ver. voor Schoolkindervoeding en -kleeding, de Margarita van Cortonastichting. de Evang. Luthersche Diaconie, de vereeniging Stille Armoede en het Ned. Israelietisch Arm bestuur. Prof. dr J. N. Brinkhuizen van den Brink werd tot voorzitter herkozen. De Burgemeester installeerde het nieuwe bestuur, sprak den wensch uit. dat de Armenraad onder de beproefde leiding van den voorzitter goed werk zal mogen ver richten en droeg de leiding der vergade ring aan prof. Bakhuizen van den Brink over. Nadat de Burgemeester de vergadering verlaten had. werd de rekening over 1937 vastgesteld en de begrooting voor het jaar 1939. RECLAMEPLAAT JUBILEUMFEESTEN. De firma P. J. Mulder en Zoon alhier zendt ons een bij haar gedrukte reclame plaat voor de a.s. Leidsche feesten in ver band met het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. De plaat trekt onmiddellijk de aandacht door de frischheid van opzet en uitvoering. Zij stelt voor een vroolijk uitwaaiende oranjevaan op een blauw-witten achter grond. In het vaantje staat met gulden cijfers het getal 40. terwijl erboven een gekroonde W is geplaatst. De tekst bestaat slechts uit de woorden ..Jubileumfeesten te Leiden" met de data 30 Augustus t/m 3 September. Mej. Agnes Canto, uit Rotterdam is de ontwerpster van deze o.i. geslaagde plaat. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffingen: A. de Winter. Dorpsstraat 11. Noordwij- kerhout. Groentehandel. P. Duivenvoorden. Zeestraat 41, Noord - wijkerhout, Voerman en handel in ko nijnen. Wijziging: Anth. L. Noordhoek, Kerklaan 56, Sas- senheim. Kweeken van en handel in bloem bollen. De zaak is verplaatst naar Quarles van Uffordstraat, Noordwijk. 40-JARIG JUBILEUM. De heer G. Volbeda. BINNENLAND. De „Karimata" werkt weer. (Binnenland, 3e Blad). De Bond van Chr. Oranjevereenigingen vergaderde te Hilversum. (Binnenland, 3e Blad). Vergadering Ned. Bakkersbond te Arnhem. Binnenland, 3e Blad). Vrachtauto door trein gegrepen; één doode. (Gemengd, 2e Blad). Zaterdag a.s. hoopt de heer G. Volbeda. assistent der directe belastingen, invoer- BUITENLAND, rechten en accijnzen, werkzaam bij den diénst der accijnzen aan het Openbaar Dc tentoonstelling in Tokio in 1940 gaat S ohnrniuc alnipr /-tori nocr ro riorrl cr-> lr#r\ Slachthuis alhier, den dag te herdenken dat.hij voor 40 jaar bij de administratie der belastingen werd werkzaam gesteld. N.V. LEIDSCHE DUINWATER MAATSCHAPPIJ. 25-jarig jubileum van den heer P. C. Rijsdam. Heden herdacht de heer P. C. Rijsdam den dag. waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de Leidsche Duinwater Maat schappij, alwaar hij thans als filterwerker te Katwijk aan den Rijn werkzaam is. Vanmorgen is hij met zijn echtgenoote per auto van zün woning afgehaald en in de door het personeel feestelijk versierde directiekamer van den watertoren te Kat wijk door de directie en het personeel ge huldigd. De directeur, ir. P. C. Lindenbergh, fe liciteerde Rijsdam en zijn echtgenoote met dit zilveren jubileum, hun daarbij nog vele jaren van gezondheid toewenschend. Vervolgens overhandigde hij den jubilaris een gouden horloge met inscriptie en een enveloppe met inhoud.' Namens het gezamenlijk personeel van j Katwijk en Leiden, overhandigde de chef- machinist, de heer G. Rückert. onder het uitspreken van eenige toepasselijke woor den enkele fraaie cadeaux. Tenslotte dankte de heer Rijsdam direc tie en personeel mede namens zijn vrouw voor de hartelijke gelukwenschen en de fraaie geschenken en sprak de hoop uit. dat hij nog vele jaren met zijn collega's zou mogen samenwerken. Het verdere van den dag heeft de jubi laris in hulselijken kring doorgebracht. niet door. (Buitenland, le Blad). ncghes nadert het einddoel. (Luchtvaart 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad) Chamberlain over het bombardeeren van Britsche schepen. (Buitenland, le BI.) De strijd der Vlamingen. (4e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor ons land wordt voor morgen vrij warm weer verwacht, met gedeeltelijk bewolkten hemel. Re gen is niet waarschijnlijk. De wind zal zwak tot matig uit Zuidelijke richting waaien. L. L. Affourtit en B. M. Koolhaas, beiden alhier, werden bevorderd naar het 2de studiejaar der M. T. S. te 's-Graven- hage, afd. bouwkunde. Niet M. J. Verhoog, doch M. J. Ver boog is bevorderd van de 3de naar de 4de klasse der Meisjes H. B. S. De Zaterdag alhier gehouden collecte ten bate van het Zonnestraalcomité heeft f. 576.04 opgebracht. De Leidsche Speeltuinver. „Zuider kwartier" organiseert Zaterdagmiddag voor de kinderen van haar leden een groot tuinfeest, dat wordt voorafgegaan door een rondgang met het muziekgezelschap „Werkmans Wilskracht". Men meldt ons van officieele zijde: Prinses Juliana en Prins Bern- hard hebben heden een on officieel bezoek gebracht aan den Koning der Belgen. Zij gebruikten het noenmaal bij Zijne Majesteit op het slot te Laecken. DE ALGEMEENE TOESTAND. De conferentie te Evian. In de inter-gouvernementeele commissie tc Evian is thans zoo goed als algeheele overeenstemming bereikt omtrent de groo te lijnen van de resolutie, die de confe rentie zal besluiten, en welke het plan be helst. op drie Augustus te Londen een comité voor de vluchtelingen bijeen te roepen onder voorzitterschap van lord Winterton en met een Amerikaanschen directeur, dat tot taak zal hebben, met de Duitsche autoriteiten en de immigratielan den te onderhandelen. De ontwerp-resolu- tie. die door Henry Berenger, Miron Tay lor en lord Winterton is opgesteld, gaf slechts op enkele minder belangrijke pun ten aanleiding tot opmerkingen en de de finitieve ontwerp-resolutie zal zonder moeite uitgewerkt kunnen worden in de hedenmiddag te houden besloten bijeen komst van de leiders der delegaties Van te voren zullen de gedelegeerden in een besloten voltallige vergadering bijeenko men voor het goedkeuren van het rapport der technische ondercommissie. Dit rap port behelst een uiteenzetting van de ge- heele wetgeving van alle landen, die in de commissie vertegenwoordigd zijn en zal als grondslag dienen voor de werkzaamheden van de Londensche commissie. Morgen zal de inter-gouvernementeele commissie In een voltallige openbare vergadering bij eenkomen voor het aannemen van de de finitieve ontwerp-resolutie. De Poolsche minister van buiteni. zaken, Beek vertoeft te Riga. De Letlandschc mi nister bood een diner aan, waar hartelijke toespraken zijn gewisseld. BULGARIJE. Nieuwe perswet. De minister van justitie heeft in de Ka mer een wetsontwerp ingediend, dat ten doel heeft een einde te maken aan de censuur, welke was ingesteld na den staats- j greep van 19 Mei 1934. Wel zal een zekere controle uitgeoefend worden in bepaalde I gevallen of wanneer de belangen van het jland worden bedreigd Persdelicten wor den met strenge straffen bedreigd.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1