in stelt Waar de Vrouw belang Zomertijd Vruchtentijd Het „lastige" moderne kapsel Vierde Blad Ho 24017 LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 14 Juli 1938 79sie jaargang Een serie smakelijke recepten voor het warme jaargetij Goed en goedkoop Enkele eenvoudige wenken om het altijd netjes te hebben Trommeltje Biscuit. Kranige vrouwen De zomer is de tijd van vruchten Hoewel de meeste vruchten rauw gegeten kunnen worden en dan heel gezond en Jekker zijn, kan men er toch ook in de keuken heel smakelijke, aantrekkelijk uit ziende gerechten, meestal toespijzen van maken. Hieronder volgen eenige recepten, die van allerlei vruchten gemaakt kunnen worden. Vruchtenpudding (5 pers.). Benoodigdheden: 4 d.L. witte bessenwijn, 1 d.L water, 50 gr. suiker. 15 gr. gelatine, aardbeien, kersen, frambozen of vruchten uit een blik bijv. mandarijntjes, ananas. Het vocht kan dan gebruikt worden in- plaats van den wijn, maar moet dan naar smaak met citroensap en suiker lekker ge maakt worden. 1/4 L. blik is vqor deze hoe veelheid voldoende. Voor het vulsel: 1/8 L. slagroom, 1 lepel suiker. Bereiding: De vruchten schoonmaken, goed wasschen. (kersen ontpitten) en uit laten lekken op een zeef. Vruchten uit blik eveneens uit laten lekken. De gelatine wee. ken in koud water en in 1 d.L. water op lossen. Dan de suiker toevoegen en de wijn of het vruchtensap, met citroensap ver mengd. er bij schenken. Alles zeven door een dichten doek. Een laagje van dit vocht in een rijstrand gieten en stijf laten wor den. Een gedeelte van de vruchten In de overgebleven gelei doopen en netjes naast elkaar ln den rand leggen, op het vastge- worden laagje gelei. Als deze vruchten vastgeplakt zijn, een cM. gelei er opgieten en dit laagje stijf laten worden, weer in gelei gedoopte vruchten er op leggen enz. zoo doorgaan tot de rand gevuld is. Deze nu goed stijf laten worden. Voor het kee- ren l tel in heet water houden omkeeren op een bord en dit goed afdrogen. De room met de suiker stijfkloppen en gedeeltelijk in den rand en er omheen spuiten. Vruchtenpudding met slagroom (bavarois) 4 personen. den met wat sago en over de aardbeien heen schenken. Vruchten uit blik kunnen meestal zoo gebruikt worden. Tegenwoordig zijn er speciale vormen voor deze taart in den handel, zoodat men geen steunvulsel noodig heeft. Vruchten limonade (plm. l'lt fl.). BenoodighedenL. vruchtensap, 2 d.L. water. 20 a 30 gr. citroenzuur (afhankelijk van den smaak der vruchten) 1 K.G. suiker Bereiding: De vruchten, bijv. aardbeien of frambozen, in een kom doen, deze in een pan kokend water zetten tot het sap er voor het grootste deel uitgetrokken is. De vruchtenmassa op een schoonen doek uit gieten. die in een haren zeef gelegd is. goed uit laten lekken en meten. Op 'h L sap 2 d.L. water 1 K.G. suiker en 20 a 30 gr. citroenzuur nemen. De suiker in het water oplossen, evenals het citroenzuur, het vruchtensap erbij gieten en even door laten koken. Daarna overdoen ln met sodawater schoongemaakte flesschen. Deze kurken en lakken. Vruchtensla. Bijna alle vruchten kunnen hiervoor ge bruikt worden. Aardbeien, frambozen, bra men, moerbeien uitzoeken en voorzichtig wasschen. Pruimen, perziken, abrikozen halveeren, schillen, pitten verwijderen en in stukjes snijden. Kersen en morellen ontpitten, wasschen en sinaasappelen, grape fruit schillen, harde vellen en pitten verwijderen en in stukjes verdeelen. Druiven schillen en ontpitten. Peren en appelen schillen en in dunne partjes snijden. De vruchten met suiker bestrooien, wat citroensap er over druppelen en nu en dan voorzichtig omschudden. In een glazen schptel doen of kleine schaaltjes of glazen er mee vullen. Een mooie vrucht bovenop leggen. Naar verkiezing stijfgeklopte room er bij geven en alles zoo koud mogelijk opdienen. Wenken voor de plattelandshuisvrouw! Nu de mooie tijd van het jaar begint aan te breken, komt de huisvrouw weer voor allerlei zorgen te staan; zij moet den strijd aanbinden tegen vliegen en motten, be dorven eten enz. Er moet van alles inge maakt worden en ook de tuin vraagt zijn zorgen. De vliegen kunnen tot een ware plaag worden voor de huisvrouw. Vooral als er vee in de buurt is. heeft zij er last van. In het voorjaar komen de vliegen te voor schijn en leggen zij hun eieren bij voorkeur in den mest. Als wij er nu zorg voor dragen, dat de mestvaalt 's zomers afgedekt wordt met zand of graszoden, dan stikken de larven, welke zich uit de eieren ontwikkeld hebben, voordat zij tot vlieg uitgegroeid zijn. Verder kunnen wij de vliegen verdrijven door in den zomer de kamers donker te houden en de ramen en deuren tegen elkaar open te zetten, zoodat het flink doortocht. In den stal kunt u de ramen be strijken met kalk. waar blauwsel aan toege voegd is. Over den kinderwagen kan men een oud stuk vitrage leggen, zoodat de kin deren rustig kunnen slapen. De levensmiddelen moeten deze maanden zorgvuldig afgedekt of in den kelder gezet worden, zoodat zij geen lokaas voor de vliegen zijn, want het is geen frisch idee, dat deze beesten dan hier en dan daar opzit ten. Bovendien kunnen zij op deze manier allerlei ziekten overbrengen. Ook de muggen kunnen heel wat last ver oorzaken. Wanneer men de beten bet met azijn, dan zal het jeuken heel vlug over zijn. Een oud middeltje om muggen te verdrijven is 's avonds een tak van notenbladen boven het bed te hangen of wat citroenolie, dat men heel goedkoop bij den drogist kan krij gen. op het hoofdkussen sprenkelen. Nu de rabarber zoo volop uit eigen tuin te krijgen is, kunt u het op allerhande manie ren verwerken, bijv. het als groente geven, er jam van maken of limonade, het bij het brood geven of bij bloempap enz. Doordat rabarber zooveel suiker vraagt zijn de meeste huisvrouwen er wat huiverig voor. doch dit kunt u op verschillende ma nieren ondervangen o.a. door zoodra de rabarber kookt, het kooknat af te gieten en versch water toe te voegen. Ook helpt het al als men door het moes een scheutje volle melk doet, waardoor het zuur gebonden wordt. Anderen binden de rabarber met sago of doen er een handje aardbeien of andere vruchten door, waardoor de smaak wat verzacht wordt. Indien u jam wilt maken rekent men op 3 pond rabarber ongeveer 2 pond suiker. De rabarber wasschen, in kleine stukjes snijden en gaarkoken in weinig water. De massa tot twee derde deel laten inkoken, de suiker toe voegen en tot de juiste dikte (een druppel van de massa mag op een koud bord niet meer uitloopen) laten inkoken. De jam zoo heet mogelijk in de potjes doen en ze af sluiten met een schroefdeksel. De rabarberlimonade valt gewoonlijk erg in den smaak bij iedereen. Op een K.G. ra barber rekent men vier kopjes water, suiker en 20 gr. citroenzuur (dit precies laten af meten door den drogist). Wasch de rabar ber, snijd ze ongeschild in kleine stukjes Zet ze op met kokend water. Zijn de stukjes gaar, de pan van het vuur nemen en ze uit laten lekken op een vergiet, waarop een doek is gelegd, of in een kom of pan, waar op een schoone, van te voren natgemaakte doek is gelegd. Meet het sap en reken per liter sap (4 kommetjes! 1 K.G. suiker. Kook het even op met de suiker en het citroen zuur en doe het zoo heet mogelijk in de schoone flesschen. Voor langere bewaring is het aan te raden de flesschen even te lak ken. Bij gebruik moet men de glaasjes er voor een derde deel mee vullen en aanvullen met water. Wist u, dat rabarber zich ook heel goed Benoodigdheden: 4 ons geurige aardbeien of frambozen, waarvan plm. 10 stuks ach tergehouden worden voor garneering, sap ran Vi citroen. 60 gr. suiker, 10 a 12 gr. gelatine, l eiwit, 1/8 L. slagroom. Bereiding: De vruchten uitzoeken, voor zichtig wasschen, laten uitlekken en door een haren zeef wrijven. De gelatine ln koud water weeken, daarna in een klein beetje kokend water oplossen. De suiker toevoegen en als deze gesmolten is, de wat afgekoelde massa bij de vruchtenpuree schenken. Het gezeefde citroensap toevoegen en alles schenken bij de room, die met het eiwit stijfgeklopt is. Als de massa stijf begint te worden den vorm, die met wat olie inge smeerd en omgekeerd weggezet is, tot het gebruik, vullen. De pudding keeren en gar- neeren met de achtergehouden frambozen of aardbeien en wat slagroom. Open vnichtentaart. Benoodigdheden: Voor een zandtaart vorm van plm. 20 c.M. middellijn: voor het deeg. 100 gr. bloem, 70 gr. boter, 50 gr. basterdsuiker, >/i ei. Voor het steunvulsel: boterhampapier, rauwe rijst of boonen; voor het vulsel: versche, gesuikerde of ge stoofde vruchten, of vruchten uit het blik. Bereiding: De bloem met de boter, wat zout en de basterdsuiker in een kom doen en met 2 mesjes de boter in stukjes snij den. Het ei toevoegen en de massa door kneden tot een goed samenhangenden bal. Dezen uitdrukken ln een ondiepen met boter besmeerden zandtaartvorm, even legen den rand op. Een beboterd stukje boterhampapier iets grooter dan de vorm op het deeg leggen, hierop wat boonen of rijst leggen vooral aan den rand om het terugzakken van het deeg te voorkomen. De taart in een matig warmen oven gaar la'.en worden. Het papier met steunvulsel verwijderen en het gebak nog even bi,i laten kleuren. Als de taart stevig aanvoelt, keeren en kori voor het gebruik vullen met de vruch ten, daar door het sap van de vruchten het deeg spoedig week wordt. Gebruikt men kersen, dan deze ontpitten, even opkoken (3 minuten) en het sap bin den met wat sago. De afgekoelde kersen ln het deegbakje scheppen en de saus er over heen schenken Aardbeien met suiker plm. l uur wegzetten, het uitgeloopen sap bln- Sommige vrouwen en meisjes wekken onze permanente bewondering op om de permanente keurigheid van haar perma nent. En we vragen ons al af: hoe kan dat met dat vreeselijk lastige moderne kapsel? Maar meer dan ons dit afvragen en zuchten doen we gewoonlijk niet. Meestal keeren we. na een paar onhandige pogin-, gen om het lastige moderne kapsel ook in ons haar te doen houden, tot iets eenvou- digers terug. Toch is het heelemaal niet moeilijk, als we er maar een beetje ons best op doen. Laat ik u dus dit keer eens een paar een voudige wenken op dit gebied mogen geven. We nemen aan dat de kapper u ter ge legenheid van een „feestje" of „avondje" heeft uitgedost met het mooie moderne kapsel, met naar binnen gedraaide krul len, dat u hier ziet. Let u dan allereerst goed op, hoe hij doet. En wilt u den vol genden dag er weer precies zóó uitzien, ga dan als volgt tewerk: Direct na het thuiskomen en voor het naar bed gaan moet u nog even de moeite nemen, uw haar duchtig uit te borstelen. Hebt u fijn haar dan geeft u minstens ZONDAG: Blinde vinken. Doperwten. Aardappelen, Frambozen bavarois MAANDAG: Saucijsjes, Bloemkool. Aard. appelen, Havermoutpap. DINSDAG: Bloemkoolsoep, Pannekoeken met aardbeiencompóte. WOENSDAG: Roastbeaf, Stoofsla, Aard appelen, Citroenrijst met vanillesaus. DONDERDAGGroentesoep. Koude roastbeaf. Postelein, Aardappelen. Vruch tensla VRIJDAG: Gebakken visch, Kropsla, Aardappelen. Botersaus, Tapicaschotel. ZATERDAG: Rijst met poulet. Tomaten saus, Trommelkoek. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Tomatensoep, Gekookte aardappelen, Andijvie, Broodschotel met rabarber. 2. Macaronischelpen met kaas, Versche capucijners, Bruine boter. Aardappelen, Vruchten. 3. Eierbroodjes, Pureerand met doperwten en worteltjes, Chocoladepudding. Vanille saus. 4. Selderijsoep. Aardappelen, Bloemkool met tomatensaus. Macaroni met rozijnen. leent om in gekurkte flesschen in te maken? Men maakt op de gewone manier rabarber- moes, doch zonder suiker en bindmiddel. Zoo heet mogelijk in de schoongemaakte fles schen (liefst met wijde opening) doen en af sluiten met van te voren uitgekookte kur ken. Na afkoeling de kurken heelemaal in de flesch drukken en de mond van de fles schen even door gesmolten paraffine of lak wentelen. Ook postelein kan op deze manier goed ingemaakt worden. Melksoep. - Op de warme dagen is het weieens moeilijk iets frisch te bedenken, dat tevens toch voedzaam is. Probeert u eens het volgende recept van eenvoudige melk soep. Vast en zeker zal deze in den smaak vallen bij alle huisgenooten. We hebben noodig: 1 liter melk of ondermelk. 3 lepels maïzena of bloem, 2 lepels suiker, iets kaneel en 1 ei. Het grootste gedeelte van de melk wordt opgezet en aan de kook gebracht: met het achtergehouden gedeelte wordt de bloem of maizena aangemaakt, waarbij bovendien de suiker en de eidooier worden meegeroerd. Nu klopt men het eiwit zeer stijf en als de melk bijna kookt, legt men de vlokken stijfge- slagen eiwit op de heete melk. Het eiwit wordt door de warme melk stijf, daarna neemt men de stijf geworden eiwitvlokken van de melk en voegt nu bij de kokende melk het aangemaakte papje van dooier, suiker, maizena en melk. Onder flink roeren laten wij de melk binden. Voor het opdoen leggen we de eiwitbollen weer op de soep en strooien er wat kaneel overheen. Wij dragen er zorg voor, dat de pap ge heel koud op tafel komt. Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande. honderd streken, bij grof haar niet meer dan vijftig. Het haar wordt echter niet neer maar op geborsteld; uitstekend is het ook, het heelemaal voorover te borstelen. Klaar? Ziezoo, dan gaat u nu uw haar weer precies zoo opmaken als de kapper het heeft gedaan, maar eerst borstelt uer een weinig brillantine op, vooral ook van onderen bij den nek. Daarna kamt u het haar goed uit en bindt een stevig breed lint om het hoofd, zooals u op het plaatje ziet (links). U rolt dan de krullen netjes naar binnen, neemt het lint weg en ver vangt het door een zijden netje, dat pre cies om het hoofd moet sluiten (midden). U moet het juiste netje kiezen, opdat uw haar gedurende den nacht goed blijft zit ten. Geen netje, dat onder de kin of van achteren wordt vastgeknoopt, maar het moet geheel rond zijn en van voren een elastiek hebben. Dat is heel gemakkelijk aan te brengen en uw haar blijft er netjes onder. En waarom zoudt u het niet kiezen in de kleur van uw nachtkleeding? Een extra charme, die niets kost! Wat u nu verder 's morgens moet doen. hangt af van de kwaliteit van uw haar. Hebt u fijn haar, dan is het aan te bevelen, eenvoudig het netje weg te ne men en het kapsel zonder borstelen in orde te brengen. De krullen kunnen heel gemakkelijk worden opgerold als u een z.g. ..rattenstaartje" gebruikt, dat tegen woordig speciaal voor dit doel in den han del is, doch handige vrouwen doen het even vlug met de kam. Ook een dikke krultang, koud gebruikt, is soms een goed hulpmiddel. Vergeet vooral niet want dat is be langrijk! tenslotte het keurige kapsel te bespuiten met een weinig brillantine. Dil is de eenvoudigste methode, die voor fijn haar geldt. Is het uwe echter grof en zwaar, dan is het beter, het haar 's mor gens over te maken. Het dragen van een netje 's nachts, is dan niet strikt noodig, hoewel het toch het werk vergemakkelijkt. U verdeelt nu des morgens uw haar in lokken, die u. met flink brillantine, stuk voor stuk krachtig uitborstelt. Een stevige borstel is aan te raden. Als het kapsel goed zit, wordt een klein beetje brillantine nagespoten (rechts). FELICITAS. I Hij, zij en de logica. Kees zat verdiept in zijn krantje en luistert intusschen naar de radio. Uit de andere kamer klinkt het gezellige geluid van borden en zilver, want Kitty dekt de tafel. Is er voor een man iets genoegelijkers te bedenken dan zoo'n beetje luieren terwijl je vrouw de tafel dekt? Opeens een kreet: „Nee maar, het is wat moois! Dat is wat moois!" Kees begrijpt direct, dat het een gevalletje van niets is; hij kijkt niet eens op. Kitty is een beetje boos en dus roept ze met ver heffing van stem. boven de radio uit: „Hoorde je niet, wat ik zei?" „Wat?" roept Kees en zet de radio af. „Ik zei: hoor je niet, wat ik zei?" „Nee!" roept Kees huichelachtig. „Wat zei je dan?" „Ik zei: nee maar, het is wat moois!" Kees begrijpt dat er geen ontkomen aan is. Het is dus het verstandigste, direct een levendige belangstelling te veinzen, dan is hij er het gauwste af. Hij drijft de diplo matie zelfs zoover, dat hij opstaat en de eetkamer inloopt. „Kijk nu toch eens aan!" roept Kitty en ze laat haar man een biscuit je zien. „Proef eens! Een spons gelijk. En dat in een trommeltje, dat ik vanmorgen gekocht heb! Het is schande Kees proeft het biscuitje. Het is geen spons gelijk, maar het is wel een beetje zacht. „Geef het trommeltje terug" raadt hij. „Vast en zeker" zegt Kitty „ik geef het terug. Maar vind je zooiets geen brutali teit?" Het is haar blijkbaar geen voldoening genoeg, dat ze 't trommeltje zal teruggeven: er moet nog een kleine demonstratie bij. „Je hebt gelijk, het is brutaal" verklaart Kees op niet geheel natuurlijken toon. Kitty wil het trommeltje sluiten, als haar oog valt op een kartonnetje en ze leest: „Indien u klachten hebt over kwaliteit of verpakking van onze verrukkelijke biscuits, gelieve u bij uw reclame het nummer der pakster 20.349 in te sluiten." „Reuze!" zegt Kitty „ik ga onmiddellijk schrijven!" „Doe dat" zegt Kees „schrijf ze een venijnigen brief!" Maar een poosje later bedenkt Kees zich. „Zeg Kit," begint hij, „ik zou toch maarniet schrijven als ik jou was. Over die biscuitjes bedoel ik. Als je dat kaartje insluit, krijgt die pakster een vreeselijk standje, misschien wordt ze wel ontslagend a t is toch te gek, hè? Om zoo'n onnoozel trommeltje biscuit!" „Waarom? Als ze toch van die kaartjesin hun trommeltjes doen, moet het toch er gens voor dienen?" ,,'t Is misschien een arm mensch, die geen ander baantje meer vindt. En wie zegt je, dat ze geen twaalf kinderen heeft!" „Och. Jij ook altijd!" zegt Kitty, „je geeft altijd de anderen gelijk." Maar natuurlijk heeft ze er allang van af gezien over de biscuits te schrijven. Kees is toch een goeierd om aan die arme vrouw te denken! Gelukkig dat hij op het idee kwam. Maar 't blijft vervelend, dat je zachte biscuit moet eten zonder je te kunnen be klagen! Een paar uur later zit Kees een sport blad te lezen, terwijl Kitty al naar bed is. Uit de slaapkamer komt het zachte schijn sel van het bedlampje. En opeens een stem: „Kees! Ik heb aan die menschen van de biscuitjes geschreven!" „Aan wie?" roept Kees en dan herinnert hij zich 't geval en zegt vrij vinnig: „Ik had je toch gezegd het niet te doen? Je gooit een arme vrouw uit haar baantje!" „Welnee! Ik heb er iets op bedacht! Kijk..." Ze verschijnt in een kimono op den drem pel. „Kijk!" zegt ze opeens. „Je begrijpt, dat ik iets moest doen, 't was té erg. Maar ik wou natuurlijk niet de schuld zijn, dat die vrouw op straat gezet werd. En dus...." „Nu?" „O, domme jongen, 't is gewoon ongeloofe- lijk, dat je daar niet opgekomen bent. Ik heb eenvoudig het nummer veranderd!" En ze kijkt haar man stralend aan. Kees doet, wat alle verstandige echtge- nooten in zoo'n geval doen. Hij debatteert niet, maar geeft haar een kus en zegt: „Geef mij dien brief maar, ik post hem morgen wel voor je." Hij weet, dat er tegen de vrouwenlogica geen kruid gewassen is. Ja toch: hij houdt den brief in z'n zak In „Vrouw en Gemeenschap", het maand blad van de Ned. Vereeniging voor Vrou- wenbelangen en gelijk staatsburgerschap, lezen wij enkele frappante staaltjes van vrouwen-intelligentie en -moed. Berthe Emilie Kump. een jonge Duitsche vrouw is door Marconi benoemd als zijn opvolgster. Het leven van deze ...self-made woman" is een wonder van genialiteit en doorzet tingsvermogen. Op haar 15de jaar werd zij dienstbode bij een dokter In haar scliaarschen vrijen tijd studeerde ze. be haalde het doktersdiploma, daarna de in- genieursacte aan de Berlijnsche Hooge- school. De weduwe en dochter van den grooten Poolschen held maarschalk Pilsoedski ge ven een voorbeeld van persoonlijken moed, door in te gaan tegen de helaas ook in Polen heerschende anti-semitische stroo ming. Toen onlangs werd verordend, dat Joodsche studenten aan de Universiteit op aparte banken moesten zitten, nam mej. Pilsoedski daarop plaats. En toen men er haar op wees. dat er voor haar een eereplaats was gereserveerd, antwoordde zij, dat zij het als een eer beschouwde, naast de verdrukten te zitten. Op de Britsche Jaarbeurs van dit jaar trok een waschmachine. een uitvinding van een vrouw uit Sheffield, het meest de aan dacht. De machine was volgens haar aanwijs zingen gemaakt door haar echtgenoot.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13