BUITENLAND LEID5CH DAGBLAD - Eersfe Ead maandag 11 Juli 1938 WISKUNDE OFFICIEELE KENNISGEVING De strijd in het Verre Oosten De strijd in Spanje VI5SCHERIJ-BERKHTEN HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. W van der Spek, Dorp, wijk D 123, Hazers- woude Manufacturen, meubelen, woning inrichting. Bovengenoemde zaak is met ingang van 1 Juli 1938 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: W. van der Spek en Zoon (B. P.t. Vennooten: W. van der Spek en P. J. van der Spek, Hazers- woude. EXCURSIE VAN MATH ESI ANEX. De Vereeniging van Mathesianen hield onder leiding van den heer van Zwieten de Blom, een excursie naar de Heemaf Electro- motorenfabriek te Hengelo. Aldaar werd bezichtigd het maken van electromotoren en telefoontoestellen. Na afloop verzamel den de deelnemers zich in het filmzaaltje, alwaar de Heemaf film vertoond werd Doctorandus geeft les in NATUUR- «en SCHEIKUNDE. Brieven Bureau van dit Blad no. 4233. (Ingez. Med.) Onze stadgenoot, de heer 'H. A. van Ingen Schenau werd aan de M.T.S. te Haar lem bevorderd van het 2e naar het prac- tische leerjaar in de afd, werktuigbouw kunde. Te Utrecht slaagde voor het tandarts examen onze oud-stadgenoote mej. M. J. H. Zitman. Aan de M.TJS te Haarlem werd onze stadgenoot J. J. Zitman in de afdeeling werktuigbouwkunde bevorderd van het tweede naar het vierde studiejaar. UITLOTING GELDLEENING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat op 15 Juli 1938, des voormiddags 11 uur in een der vertrekken van het Gemeentehuis zal worden overgegaaan tot de uitloting van 234 obligatiën a f.1000.en 8 obligatiën a f. 500.in de 3'/,*geldleening der ge meente Leiden van 1937, groot f. 8.500.000.-. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris Lelden. 11 Juli 1938. 4235 Van het front. Van de fronten is weinig nieuws. De Ja- pansche legerleiding heeft den buitenland- echen consulairen autoriteiten verzocht hun landgenooten te doen vertrekken uit Han- kau Sinyan. Kioekiang, Koeling. Nan- tsjang, Tsjansja, Tsjoesjau, en Yotsjau, aangezien zij voornemens zijn deze plaat sen krachtig te bombardeeren. Men gelooft, dat de Amerikaansche en andere buitenlandsche vlootautoriteiten af wijzend zullen beschikken op het verzoek van het Japansche commando dat wilde, dat zij de oorlogsschepen zouden terug trekken van den Jangtse bij Hankau. Bo vendien zcru den Japanneezen worden me degedeeld. dat zij verantwoordelijk blijven voor het leven der vreemdelingen en hun bezittingen. De Chineesche luchtmacht zou vijf groo- te aanvallen ondernomen hebben op de Ja pansche vliegvelden in Anking en Woehoe en op de Japansche vloot op de Jangtse. Van officieele Chineesche zijde wordt be weerd, dat 50 Japansche vliegtuigen, welke opgesteld stonden op het vliegveld van An king, vernield zijn en dat vijf Japansche oorlogsschepen ernstig werden beschadigd. Van het front. Het legerbericht van Franco's hoofd kwartier vermeldt o.a., dat de rechtsche troepen aan het front van Castellon, na de dubbele verdedigingslinie van den vijand te hebben doorgebroken, verscheidene stel lingen ten Zuiden van Puntal de la Her- mita en Santos de la Piedra hebben bezet. Er werden 437 gevangenen gemaakt. In de uitloopers van de 6ierra Espadan werd het verzet van den vijand gebroken en de op- n.arsch voortgezet. Sagunto en de haven van Valencia zijn uit de lucht gebombar deerd. Het bombardement van Britsche schepen. In Britsche diplomatieke kringen geeft men te kennen, dat de Britsche regeering in haar laatste nota aan generaal Franco heeft verzocht de beteekenis uiteen te zet ten van de zinsnede, die in haar laatste antwoord voorkwam en waarin verklaard werd, dat ,.de aanvallen niet speciaal ge richt waren op de zich in de Spaansche havens bevindende Britsche koopvaardij schepen". Het antwoord, dat Franco op deze laatste nota heeft gegeven, is, naar men in dezelfde kringen verklaart, op het eerste gezicht moeilijk te interpreteeren. Het is ter bestudeering aan de rechtskun digen van het Foreign Office voorgelegd. Pas wanneer men hiermede gereed is, zul len officieele diplomatieke kringen er zich over kunnen uitspreken. Men bevestigt, dat St. Clair O'Malley, die lot de verbreking der diplomatieke betrek kingen tusschen Engeland en Mexico ge zant te Mexico was. tot gezant te Hendaye benoemd zal worden. Deze functie wordt sedert het vertrek van sir Henry Chilton in December 1937 waargenomen door Thompson, den zaakgelastigde bij de Spaansche regeering. DE ALGEMEENE TOESTAND. De conferentie van Evian. Op de conferentie voor de vluchtelingen is een boodschap voorgelezen van presi dent Roosevelt, die de conferentie succes toewenscht bij haar werk. dat van zoo groot belang is voor een deel der in wan hoop verkeerende menschheid De gedelegeerden van Columbia, Ecua dor. Uruguay, Venezuela en Peru verklaar den zich bereid, eenige emigranten in het landbouwbedrijf op te nemen. Sir Neil Malcolm, de hooge commissaris van den Volkenbond voor de emigranten, gaf een uiteenzetting van het sinds 1933 verrichte werk. De particuliere organisa ties hebben een toevluchtsoord kunnen vinden voor 120.000 uitgewekenen van de 150.000 die Dultschland verlaten hebben. Hij wees op het nut der vorming van een permanent orgaan voor de uitgewekenen en den invloed, welken dit op Dultsch land zou kunnen hebben indien het ge steund werd door het prestige der Ver. Sta ten en der Europeesche landen, teneinde het Duitsche rijk tot ruimere opvattingen te bewegen Men wil komen tot een permanent or ganisme voor politieke vluchtelingen. Waar schijnlijk zal de Amerikaan Myron Tay lor daarvan de leiding krijgen. De zetel zal, naar het schijnt, te Londen komen. Kolonel White heeft de vergadering ge presideerd van Ae technische sub-commis sie, welke kenifts heeft genomen van in lichtingen, verstrekt door organisaties, wel ke zich bewegen op het gebied der hulp verleening aan vluchtelingen. In het bijzonder de vertegenwoordigers van het Joodsche wereldcongres hebben sombere beelden gegeven over het lijden van Joden, welke in Dultschland en Oos tenrijk In concentratiekampen zijn opge sloten. waar zij veelal aan ernstige mis handelingen bloot staan. De familieleden dezer geïnterneerde Joden zouden worden gebrandschat. Men zou den in de concen tratiekampen opgesloten Joden brieven dicteeren, waarin zij belangrijke bedragen verzoeken, die hun evenwel nimmer berei ken. In één groep zouden in den loop van één week twaalf sterfgevallen zijn gere gistreerd. Familieleden van overledenen hebben bericht ontvangen, dat men hun de lijk kisten met het stoffelijk overschot zou overdragen tegen betaling van alle kos ten. Volgens ontvangen inlichtingen het zijn nog steeds mededeellngen der verte genwoordigers van het Joodsche wereld congres zou er thans ln den boezem der natlonaal-socialistische partij een strijd gevoerd worden over het lot, dat men den Joden in dat land zou willen voorbehouden. Terwijl tot nu toe de neiging over- heerschte de Joiden door hun een slech te behandeling te doen ondergaan, te dwingen het land te verlaten, zouden in vloedrijke lieden thans een ..eenvoudiger" oplossing bepleiten, daar zij zouden vree- 1 zen, dat een emigratie op groote schaal van Joden uit Dultschland en Oostenrijk niet zou kunnen geschieden zonder dat zij verlof zouden krijgen een deel van hun be zittingen mede te nemen. Een belangrijke groep zou er de voorkeur aan geven Jo den ln werkkampen bijeen te brengen om hun werkkrachten te exploiteeren voor de nationale productie. ITALIË. 15 jaar fascisme. Mussolini heeft een inleiding geschreven tot een werk, waarin beschreven wordt het geen het fascisme ln de vijftien Jaren van zijn bestaan heeft tot stand gebracht. De Duce herinnert er aan, dat het eerste tijd perk van het fascistische bewind geken merkt werd door het leggen van de funda- menteele basis, het tweede tijdperk door de verovering van Libye en de verzoening tus schen kerk en staat, terwijl het derde tijd perk het roemrijke tijdperk genoemd mag worden, aangezien hierin het tweede Ro- meinsche keizerrijk geboren is. Overgaande op den toestand in Spanje, zegt de Duce, dat de burgerstrijd zich thans duidelijk ten gunste van Franco keert, ondanks de Fransch-Russische hulp. Door in Spanje op te treden, hebben de zwarthemden op in ternationaal terrein de bolsjewistische machten ontmoet. Hier is het eerste con flict tusschen twee revoluties, die van de vorige eeuw en de fascistische revolutie. Het fascisme ducht den strijd niet, welke be slissen moet over het lot der continenten. De oorlog in Afrika heeft de richtlijn be paald van de Italiaansche buitenlandsche politiek, welke zich thans grondvest op de as RomeBerlijn en den driehoek Rome— Berlijn—Tokio. Het groote werk van op bouw zoo besluit Mussolini, zal bekroond worden met de oprichting eener kamer van fasces en corporaties, welke de logische op lossing zal vormen van het vraagstuk der nationale vertegenwoordiging en der wet telijke samenwerking tusschen de regeering en de vertegenwoordigers van de nationale politiek en oeconomie. FRANKRIJK. De ontevredenheid onder de ambtenaren. De nationale raad van den bond van ambtenaren heeft ln een buitengewone vergadering een motie aangenomen, waar in het ..niet ontvankelijk verklaren door het parlement van de matige eisohen der ambtenaren" onder de huidige omstan- j digheden. gelaakt wordt. De raad verklaart, dat „niets anders överblijft, dan over te gaan tot maatre gelen, waarvan de arbeiders ln de parti culiere bedrijven reeds met succes gebruik gemaakt hebben". De raad noodigt zijn vakvereenigingen uit. deze maatregelen ernstig voor te bereiden en vertrouwt op het bestuur om hiervan zoo noodig en op i het juiste oogenblik gebruik te maken. I zonder de heropening van de parlements- zitting af te wachten. DUITSCHLAND. KUNSTTENTOONSTELLING TE MttNCHEN GEOrEND. Tegen de Joden. Hitier heeft te Muenchen. dat rijk ver sierd is, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten de .groote Duitsche Kunst tentoonstelling" geopend met een rede, waarin hij o.rn. zeide, dat men niet weten kon of niet, gelijk op economisch terrein, ook op het gebied der cultuurpolitiek in andere landen een herwaardeering der begrippen zal beginnen, waarmede dan gepaard zou gaan een geringere waardee ring voor de producten van een zekere periode, waarin alle wetten van het schoo- ne en fatsoenlijke omgekeerd werden, en waarin bedrog en dwaasheid orgieen heb ben gevierd. Verder zeide Hitier o.m.: misschien is nog nooit in Dultschland in zoo korten tijd een ontzaggelijk cultureel werk be gonnen en deels ook reeds opgelost als in de laatste jaren. Eenige Jaren geleden twij felde men of men een tentoonstelling hou den zou, thans had men moeite alle goede schilderijen en beeldhouwwerken onder te brengen. Spr. eindigde met de woorden: „op deze tentoonstelling bevindt zich geen schilderij, dat een bedenkelijk bezit zou zijn of zelfs later eens misschien als on mogelijk gevoeld zou kunnen worden". Binnen het kader van de tentoonstelling is gistermiddag een groote feestelijke op tocht gehouden onder het motto „twee duizend jaar Duitsche cultuur". Langs den weg waren 75 tribunes opgericht, op een daarvan had Hitier plaats genomen. Ook voor het corps diplomatique waren plaat sen ingeruimd. Hitier heeft den foto-reporter Hein'rich Hoffmann wegens zijn verdlesnten voor de tentoonstelling tot professor benoemd. De rljksregeering heeft een wet uitge- vaardigd. waarbij aan Joden en Joodsche endernemingen met eigen rechtspersoon lijkheid de volgende beroepen verboden worden: bewakingsdiensten, inlichtings diensten over vermogens of persoonlijke aangelegenheden, handel ln gronden, be middeling voor onroerende goederen en hypotheken, beheer van hulzen en terrei nen. huwelijksbemiddeling, uitgezonderd de bemiddeling tusschen Joden, en het bui tenlandsche toeristenverkeer Overtredingen worden met gevangenis gestraft. De beperkingen op het verblijf van Jo den in Duitsche bad- en kuurplaatsen, zijn opnieuw verscherpt door een circulaire van dr Frick, den minister van binnenland- sche zaken, krachtens welke alle zee-, ri vier- en meerstranden alsmgde alle strand en zonnebaden voortaan aan Joden kunnen worden ontzegd bij besluit van den directeur der betrokken inrichting, zonder dat een politieverordening noodig is. Joden, die ln Joodsche tehuizen of pen sions aan zee of in de bergen verblijf hou den, kunnen gedwongen worden, zich bij de politie te melden. Aan Joden kunnen gele kaarten verstrekt worden, waarmede zij op bepaalde urefi gebruik kunnen maken van de badinrich tingen, De rijkscommissaris voor Oostenrijk, gouwleider Bucrckel, heeft dezer dagen aan de hoofden van ondernemingen een omzendbrief doen toekomen, waarin ver zocht wordt over te gaan tot plaatsing van S.A.- en SS.-lieden ln de bedrijven. Het is noodzakelijk om allen arbeid te geven, dat iedere bedrijfsleider op iedere 40 man personeel tenminste één S.A.- of S.S.-man extra aanstelt. De arbeidsbemiddeling voor deze maatregelen, die in 14 dagen moeten zijn voltooid, geschiedt uitsluitend door den kringleider in zijn hoedanigheid van kringbestuurder van. het Duitsche arbeids front. Generaal veldmaatschalk Goering heeft, als gemachtigde voor het vierjarenplan, in samenwerking met den rijksminister van Financiën en den minister voor de Voed selvoorziening, een verordening afgekon digd ter bevordering van het welzijn der plattelandsbevolking Deze verordening is er op gericht, den trek van de plattelands bevolking naar de steden tegen te gaan. Bewoners van het platteland kunnen vol gens de verordening vrijgesteld worden van de aflossing der hun verstrekte huwelijks- leening, wanneer een der echtgenooten, na ontvangst van de leening, tien jaar lang onafgebroken op het land of in het bosch- bedrljf werkzaam is. Verder kan aan de bewoners van het platteland een leening verstrekt worden om zich in te richten; deze beloopt 400 rijksmark, wanneer een der echtelieden en 800 mark, wanneer beide echtgenooten gedurende de vijf jaren voor hun huwelijk onafgebroken in den land bouw werkzaam zijn geweest. ENGELAND. Dc Koning: licht ongesteld. - Cohgres van spoorwegarbeiders. Officieel ls medegedeeld, dat koning George lijdende is aan een lichten aanval van ingewandsgriep, zoodat hij eenige dagen rust zal moeten houden. Speciaal ook met het oog op zijn bezoek aan Frankrijk, dat stellig doorgaat. Het congres van de federatie van spoor wegarbeiders heeft een motie tot fusie van alle organisaties van transportarbeiders in beginsel aangenomen, maar een voorstel van communistische zijde tot vorming van een eenheidsfront met groote meerderheid ver worpen. Voorts is een motie aangenomen waarin de regeering de steun der arbeiders wordt toegezegd in haar buitenlandsche politiek, op voorwaarde dat de regeering een krach tiger houding tegen de agressie der fascis tische staten zal innemen. Zonder dit amen dement kon het bestuur de motie van ver trouwen in de regeering niet aangenomen krijgen. ROEMENIË. De Engelsche reis van den Koning. - Tegen het rechtsche extremisme. Het bezoek van koning Carol van Roeme nië aan Londën, dat eenlgen tijd geleden uitgesteld werd met het oog op den toestand In Roemenië en midden-Europa, zou thans zijn vastgesteld in de tweede helft van Sep tember. De koning zal bij de Britsche koninklijke familie op Buckingham Paleis logeeren. Volgens den diplomatleken redacteur van de „Evening Standard" zal koning Carol waarschijnlijk worden vergezeld van zijn zoon, kroonprins Michael. Calinescu, de Roemeensche minister van onderwijs ad interim heeft krachtige maat regelen genomen tegen ultra-rechtsche agi tatie ln het onderwijscorps. De inspecteurs van onderwijs zijn afgezet, evenals de secre taris-generaal van het departement. De decaan van de rechtsgeleerde faculteit in de hoofdstad is ter beschikking gesteld en zes hoogleeraren van de faculteit zijn voor twee jaar geschorst. JAPAN. Het Anti-Komintsrn-Verdrag. De Japansche regeering heeft besloten, speciale vertegenwoordigers te benoemen te Berlijn en Rome, teneinde in nauwer con tact te staan met de onderteekenaars van het anti-komintern-verdrag en de commu nistische activiteit te controleeren. BELGIË. Honderd jaren Leeuw van Vlaanderen. Aan den vooravond van de herdenking van den Guldensporenslag is het eeuw feest gevierd van Hendrik Conscience's Leeuw van Vlaanderen, het Vlaamsche epos, dat zoo zeer heeft bijgedragen tot de herleving der Vlaamsdhc kunst en let terkunde. Te Antwerpen, de geboortestad van.den grooten schrijver, is een tentoonstelling geopend ln het museum van de Vlaamsche letterkunde Voorts is op de groote markt te Antwer pen de eerste vertooning in de openlucht gegeven van „De Leeuw van Vlaanderen", een tooneelstuk ln vier bedrijven van J. Meire. De regie was in handen van Joris Diels De Nederlandsche tooneelspeler, Ben Royaards vertolkte in dit stuk de rol van „Gewijde van Namen". Gisterochtend js in den Koninklijken Nederlandschen sohouwburg een acade mische zitting gehouden, waar als spre kers optraden de heeren Antoon Coolen, Joris Eekhout, prof. dr. Rob van Roos- broeck. Eugeen de Bock en prof. dr. Au gust Vermeijlen. 's Avonds is de Rubenscantate van Peter Benoit uitgevoerd onder leiding van Hen drik Diels. TSJECHO-SLOWAKIJE. Volmachten gevraagd. Naar de „Lidove Noviny" bericht, heeft de commissie van politieke ministers be sloten, aan het parlement volmachten voor de regeering te vragen. De wet, welke hiertoe zal worden Ingediend, zal een constltutioneele wet zijn. Verder hebben de ministers het vraag stuk van een arbeidsdienst besproken. Het blad gelooft, dat binnenkort een wetsont werp zal worden ingediend tot het Invoe ren daarvan. In de National Zeltung te Essen wordt een oproep gepubliceerd van Henleiri, die daarin de Duitschers uitnoodigt naar de Tsjechoslowaaksche badplaatsen ln Sude: tenduitsch gebied te komen. Het genoemde blad verklaart, dat de badplaatsen der Sudetendultsche streken ernstige schade hebben geleden door de militaire maatregelen der Praagsche re geering en door de „boycott", die door Tsjechoslowaaksche kringen tegen hen gericht zou worden. PALESTINA. De terreur. Was het Zaterdag iets rustiger, gisteren is de terreur weer opgeleefd. Enkele bom aanslagen hadden plaats, waarbij eenige personen werden gewond, waarvan er een paar later zijn overleden. Het aantal bot singen tusschen Joden en Arabieren was weer groot. Tulkarem is door militairen bezet, als gevolg van een moord op een Arabisch In specteur van politie, die in een barbiers- zaak werd doodgeschoten. Bovendien is een verbod uitgevaardigd zich na 22 uur per dag op straat te bevinden. In den afgeloopen nacht zijn talrijke telefoonverbindingen in Noord-Palestina doorgesneden, waardoor het onmogelijk is in contact te treden met Nazareth, Tibe rias en andere centra. Te Haifa is de toestand nog gespannen. Sterke patrouilles trekken door de straten. Haringvisscherijconflict opgelost. Nog deze week zal de geheele vloot zee kiezen. Zaterdagmiddag is dan eindelijk een eind gekomen aan dc staking in het haringvisscherijbedrijf, die twee maan den heeft geduurd. Zooals wij Zaterdag nog hebben kunnen melden, had de rijksbemidde laar, prof. A. C. Josephus Jilta des morgens een nieuw voorstel aan ree- tlers en visschers gedaan. Dit voorstel fa in den loop van den Zaterdagmiddag door beide partijen aanvaard. Een van de voornaamste eischen van de bonden was het aanstellen van los- en laadploegen waardoor de visschers gedu rende den tijd dat hun schip tusschen twee reizen zou binnen liggen, volkomen vrij zouden zijn. Deze eisch ls door de ree- ders niet ingewilligd en tenslotte hebben de visschers hem laten vallen. Besloten is thans dat de visschers tus schen twee reizen minstens 42 uur vrij zullen zijn, terwijl deze vrije tijd hoogstens eenmaal onderbroken zal mogen worden. Na binnenkomst zal de bemanning di rect 6 uur vrij zijn, daarna zal zij haar schip moeten lossen, waarna 36 uur vrij gegeven moet worden. Tusschen 's avonds zeven uur en 's morgens zeven uur mogen er geen schepen door de bemanningen worden gelost. In dien tijd mogen de sche pen echter wel uitvaren. Vooral door den haringhandel is het einde van de staking met vreugde be groet. want niet alleen konden de hande laren bij gebrek aan aanvoer hun orders niet uitvoeren, doch zij moesten boven dien werkloos toezien hoe andere landen en vooral Engeland dikwijls met succes probeerden de afnemers van Hollandsche haring te bewegen, Schotsche maatjes te koopen. De enkele tientallen Katwijksche sche pen, die niettegenstaande het conflict toch waren uitgevaren, waren natuurlijk bij lange na niet ln staat om de markt vol doende van haring te voorzien. Op 1 Juli be'droeg de totaal aanvoer door Neder landsche schepen nog slechts 7800 kant jes, terwijl verleden Jaar op denzelfden datum reeds 60.000 kantjes waren aange voerd. Vanmorgen is men met man en macht begonnen om de schepen klaar te maken, zoodat verwacht mag worden, dat tegen het einde van deze week de geheele vloot ln zee zal zijn. Zooals bekend heeft de minister van Economische Zaken met ingang van Za terdag. jJ. de maatregelen ter voorkoming van overvoering der markt opgeheven. De schepen zullen dus met een volle vleet mogen vlsschen terwijl de uitvaartbeurten Van 15 en 23 Juli as. zijn komen te ver vallen. In reederskringen hoopt men dat hierdoor de achterstand, door het conflict ontstaan, zal kunnen worden ingehaald. VERWACHTE SCHEPEN. Thuisstoomende voor de Dlnsd&gmarkt: IJm. 17. Vangst 1200 manden makreel; 40 m. schelvisch; 120 m braadschelvlsch; 15 m. gul: 30 m radio. Totaal 1405 manden, benevens 60 stuks stijve kabeljauw. HONGARIJE. Tusschentijdsche verkiezing. Generaal Ratz, de minister van lands verdediging, is ln een tusschentijdsche ver kiezing gekozen met 4.467 stemmen tegen 3.357 stemmen voor den natlonaal-soclalls- tlschen candldaat Mesko. Het groote aantal stemmen, dat op den nazi-candidaat is uit gebracht, is temeer van beteekenis, daar de stemming openbaar was. Het toont, dat de natlonaal-soclalisten, ondanks de strenge veroordeeling van majoor Szalassy, in de provincie nog steeds grooten invloed heb ben. VEREEN1GDE STATEN. EEN INCIDENT OP ROOSEVELTs REIS. HARINGVAN8TEN VAN HEDENMORGEN. Volgens radiotelegrafische berichten, uit zee waren de vangsten van onderstaande schepen hedenochtend als volgt: KW 176: 1 kantje: KW. 123: 1 kantje: KW. 57: 2 kantjes: Ball 9 kantjes; KW. 160 2 kantjes: KW 96 1 kantje: KW. 32 1 kantje; KW. 41 25 Kantjes: KW. 3 12 kantjes: KW. 4 20 kantjes; KW. 55 2 kantjes; KW. 54 1 mand; IJM. 268 12 kantjes; IJM. 490 6 kantjes; SCH. 198 2 kantjes. De neutraliteitswet. Toen president Roosevelt door de stad Oklahoma City reed. wilde een 52-jarige man. Woody Hockaday in zijn auto sprin gen. Een politieagent sloeg hem echter neer. Op het politiebureau vertelde Hocka day. dat hij slechts de schoenen van den president had willen poetsen De „New-York Herald Tribune" meldt, dat de menigte Hockaday. toen deze gear resteerd was, wilde lynchen. De politie* moest den man beschermen en de brand weer te hulp roepen, die de menigte ver spreidde. Hockaday is geestelijk gestoord: eenigen tijd geleden heeft hij tijdens een bijeenkomst van het Congres witte veeren laten vallen op den minister van oorlog. Woodring. Volgens een ooggetuige heeft een detective Hockaday overmeesterd, na dat die door het politiecordon was geglipt. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN. 11 Juli. Tarbot 110—95 ct. per kg., tong 200135 ct. p. kg., heilbot 11488 ct. per kg., groote schol f. 20 f. 16 per 50 kg., middelschol f. 1816. zetschol f.18—13. kleinschol f. 14—7. schar f. 7.50—4.60, tongschar f.36—24. poontjes f. 4.50—0.80, groote schelvisch f2116. middel schelvisch f. 1813, kleinmiddel schelvisch f. 15—9.50, kleine schel visch f. 10.006.50, groote gul f. 10.505.50, kleine gul f. 7.503.00, wijting f. 7.504.20, makreel f. 4.10—1.75, groote heek f.49—45 per 125 kg., middel heek f. 4846 per idem. kleinmiddel heek f. 21—13 per 50 kg., pieterman f. 17.008.50, kleine heek f13—10 per 50 kg., kabeljauw f. 50—25 per 125 kg., vleet f. 1.000.25 per stuk, leng f. 1.050.65 per stuk. Aan den afslag 8 trawlers: IJM 71 f.24.30; IJM 117 f.2730; IJM 49 f.2660; IJM 39 f.3530; IJM 4 f.2510; IJM 98 f.3130; IJM 189 f.2440; IJM 196 f. 2770 en 26 loggers: SCH 250 f. 790, IJM 204 f.440. KW 169 f.370. KW 62 f.470. KW 22 f. 460, KW 24 f. 310, KW 42 f470. KW 23 f400 besomming. IJM 201 f.410. KW 89 f.320. KW 166 f.390, KW 60 f. 350. KW 155 f. 460, KW 24 f. 180. KW 59 f.590, KW 28 f.290. KW 35 f.560, KW 105 f.460, KW 132 f.200, KW 46 f.410. KW 104 f.600, KW 91 f.110, KW 178 f.400, KW 138 f, 640, KW 51 f. 570 en KW 39 f1020 besomming. VLAARDINGEN, 11 Juli. Binnen van de haringvisschery IJM. 266 met 374 kantjes van 8 schepen: KW. 31 met 242 kantjes van 8 schepen; KW 9. 300 kantjes van 3 schepen. Binnenkomende KW. 101. Maatjesharing 19—28.10 per kantje. Pittman, de voorzitter van de senaats commissie van buitenlandsche zaken, heeft in een persconferentie herhaald, dat hij een herziening der neutraliteitswet ten aanzien van China noodzakelijk acht. Pitt man gelooft, dat de regeering voorstellen aan het congres zal voorleggen Pittman voegde hier aan toe: Ik ben van meening, dat het oorlogsjaar In het Verre Oosten bij het Amerikaansche pu bliek een ernstig vooroordeel heeft teweeg gebracht jegens de Japansche regeering en den toenemenden wensch China te hel pen Zoolang de neutraliteitswet onveran derd zal zijn, zal Japan voortgaan Ame rikaansche producten te koopen, terwijl de Japansche blokkade het voor China steeds moeilijker zal maken uit de Vereenigde Staten ln te voeren.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2