Het afscheid van dr. Schalkwijk Vossenjagers op pad Het geschenk van den dag MAANDAG 11 JULI 1938 No. 24014 STADSNIEUWS HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN ANTOON BRINKS BREESTRAAT 114c Tel. 3147 79sfc Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer beslaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis, per regel voot advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets, bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 30 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 6 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque* en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljaf per 3 maanden t. 2.35 per week t.O.lt Franco per post f. 2.35 per 3 maanden 4- portokosten.' (voor binnenland f.0.80 per 3 trmd.1 r PROMOTIES AAN DE UNIVERSITEIT. Het aantal promoties, aan de Universiteit heeft in het afgeloopen academische jaar 89 bedragen, een aantal, dat tot dusverre nimmer bereikt ls. Foto Van Vliet. Ds. M. OTTEVANGER. Zal 4 September zijn intrede doen. Ds. M. Ottevanger die in de vacature van wijlen ds. C. Hartwigsen tot predikant der Herv. gemeente alhier beroepen ls, zal 28 Augustus afscheid nemen van zijn tegen woordige gemeente Kampen, om Zondag 4 September zijn intrede alhier te doen. Dr. J. C. Apeldoorn zal hem vooraf be vestigen. TREINVERTRAGING. Toen gistermiddag de electrische trein, die om 15 u. 40 naar Haarlem vertrekt, in het station alhier binnenkwam, bleek dat tus- schen Den Haag en Leiden de assen van een derde-klasse rijtuig warm waren ge- loopen. Nadat de reizigers In een ander rijtuig varen overgestapt, werd het warmgeloopen rijtuig uit den trein gezet. Door een en an der vertrok de trein met 12 minuten ver traging. CHR. BOND VAN BELASTING AMBTENAREN. De afd. Leiden en Omstr. van den Chr. Bond van belastingambtenaren, vergaderde Zaterdag In het gebouw „Rehoboth". Na opening met gebed en schriftlezing, sprak de voorzitter, de heer P. Mijdam een ope ningswoord, waarin hij welkom heette den heer Klaaijssen uit Dordrecht, als districts bestuurder. Voorts merkte spr. op dat deze vergadering nog stond ln de sfeer van de j.1. gehouden Alg. Verg. te Groningen. Spr. gaf een resumé van hetgeen in het Geor ganiseerd Overleg met de Regeering werd behandeld inzake de reorganisatie in het dienstvak en de verdere plannen die daar mede verwant zijn. waarop een bespreking volgde. De afgevaardigde naar de Algemeene Ver gadering, de heer D. Bos. gaf een uitvoerig verslag van die vergadering en was vol lof, vooral over den geest die daar heerschte, het vertrouwen in de leiding en de hartelijke samenwerking die in de besprekingen tot uiting kwam. Een applaus was de hulde die hem werd gebracht voor dat verslag. Na de pauze was er gelegenheid over dit verslag van gedachten te wisselen, waaraan door velen werd deelgenomen. De districts voorzitter het woord verkrijgende, toonde zich dankbaar met de afdeeling te hebben mogen kennis maken. Spr wekte op. tot vermeerderden trouw aan het beginsel, opdat de naam „Christelijke Bond" tot een sieraad blijve en allen bezield met den zelfden geest voorwaarts gaan. Ook aan de rondvraag werd door ver schillende leden deelgenomen, waarna de districtsvoorzitter in dankgebed voorging en de voorzitter deze geslaagde afd. vergadering kon sluiten. BINNENLAND. De heer Edo Bergsma lid van verdienste van den A.N.W.B. (Binnenland, 2e Blad). Het intern, tennistournooi te Noordwijk; Kukuljevic en mevr. Miller Heine win nen de enkelspelen (Sport, 3e Blad). De Nederlandsche dames verloren met 4057 den athletiekwedstrijd tegen Duitschland (Sport, 3e Blad). Zaterdagmiddag nam dr. Schalkwijk afscheid als directeur van de Gem. H.B.S. aan de Burggravenlaan. Dr. Schalkwijk met zijn echtgenoote (derde en vierde van links) te midden van de talrijke autoriteiten, leeraren en oud-leerlingen. BUITENLAND. De inwijding van de kathedraal te Reims (2e Bladi. De Engelsche koning licht ongesteld (Bui tenland, le Bladi. Nieuwe anti-Joodsche maatregelen in Duitschland (Buitenland, le Blad). Hitier opent te München de groote Duitsche Kunsttentoonstelling (Buitenland, le Blad). Vliegtocht van Hughes om de wereld be gonnen (Luchtvaart, 2e Blad). Hadden Zaterdagmorgen de leerlingen van de gemeentelijke H. B. S. aan de Burg- gravenlaan afscheid genomen van hun di recteur, dr. J. C. Schalkwijk. Zaterdagmid dag hebben de autoriteiten, het leeraren- corps en de oud-leerlingen dat op niet minder hartelijke wijze gedaan. Het groote gezelschap, dat in het gym nastieklokaal der school vereenigd was, werd verwelkomd door dr. ir. P. Persant Snoep, die in het bijzonder wethouder mr. A. F. L. M. Tepe, als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur: den heer H. A. Vriend gemeentelijk inspecteur van het onderwijs; dr. v. d. Ent, inspecteur van het M. O.; den vertegenwoordiger van het Genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix en van de Commissie van Toezicht, begroette. Hierna was het woord aan wethouder Tepe. Het heeft geen zin, aldus spr., om aiie verdiensten van dr. Schalkwijk he denmiddag stuk voor stuk uitvoerig te be spreken; zij zijn genoegzaam bekend. Het is reeds voldoende te wijzen op den lan gen tijd, dien dr. Schalkwijk de school heeft gediend 37 jaar, waarvan 15 jaar als directeur en te herinneren aan zijn uitstekende samenwerking met de leeraren, Foto Van Vliet. zijn vaderlijke genegenheid voor de leer lingen en zijn voortreffelijke administra tieve eigenschappen. Dit alles ls zóó alge meen bekend, dat het overbodig is daar na der op in te gaan. Eén feit. dat wellicht niet aan iedereen bekend is, wil spr. ech ter niet onopgemerkt voorbij laten gaan, n.l. het initiatief van dr. Schalkwijk om zijn school met een economische afdeeling te verrijken. De grootste belooning, zoo vervolgde spr,, die iemand, die met pen sioen gaat. mee kan nemen is wel de over tuiging dat men zich ten volle aan «zijn werk heeft gegeven. Voor spr. staat het vast dat dr. Schalkwijk die overtuiging heeft. Namens het gemeentebestuur, waar bij de heer Vriend zich aansluit, dankte spr. den scheidenden directeur voor het vele, door hem in het belang van de H.B.S. gedaan. Moge het u gegeven zijn in de komende jaren in volle gezondheid in het bijzijn van al degenen die u dierbaar zijn, fe genieten van de rust die gij zoo zeer hebt verdiend. Namens de commissie van toezicht, sprak de voorzitter dier commissie, dr. P. van Es. Spr. dankte dr. Schalkwijk voor de pret tige wijze waarop hij steeds' met de com missie heeft samengewerkt en voor de groote inschikkelijkheid waarmede hij altijd aan de wenschen van de commissie is te gemoet gekomen. Dr. v. d. Ent. inspecteur van het M. O.. die dr. Schalkwijk eerst een jaar geleden heeft leeren kennen, zeide hem in dien korten tijd te hebben leeren waardeeren als iemand, die een hooge opvatting van zijn plicht heeft. Niet alleen in de school doch ook daarbuiten heeft dr. Schalkwijk dat het album dat wij u wilden aanbieden en dat de namen van ruim 200 van uw oud-leerlingen bevat, nog niet gereed is. Namens de oud-leerlingen bood spr. te vens een enveloppe met inhoud aan. Nadat dr. Persant Snoep een overzicht had gegeven van den levensloop van dr. Schalkwijk door ons reeds in ons Blad van Zaterdag gepubliceerd schetste dr J. D. A. Boks, de opvolger van dr. Schalk wijk, de groote liefde en toewijding voor de school van zijn voorganger. Zijn nauwge zette plichtsbetrachting, aldus spr.. zal voor mij steeds een lichtend voorbeeld zijn bij de voortzetting van zijn werk. Namens de hoofden der M. O scholen hier ter stede werd gesproken door dr. D. E. Bosselaar. Ondanks de verschillende doelstelling onzer scholen en de verschil len in levensopvatting, aldus spr.. hebben wij, dank zij uw beminnelijk karakter, steeds op de aangenaamste wijze kunnen samenwerken. Wii zullen daardoor altijd, met groote waardeering terugdenken aan den tijd ,dat gij aan onze vergaderingen deelnam. De heer Vrijdaghs uit Rijswijk vertolkte den dank van de Mathesis-leerlingen. die enkele jaren les van dr. Schalkwijk hebben ontvangen. Nadat tenslotte de heer v. d. Kloes uit Wassenaar, ais oudste oud-leerling van dr. Schalkwijk het woord had gevoerd, betrad dr. Schalkwijk het podium om een dank woord te spreken. Met ontroerde stem deelde spr. mede. dat hij bericht had ontvangen, dat de heer van Vliet, oud-concierge der school, die 8 ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. In onze omgeving zal het weer koel en waarschijnlijk nog regen achtig blijven bij nu en dan krachtigen Westelijken wind. is een POLSHORLOGE van LEIDSCH JUWELIERSBEDRIJF 4232 flngez. Med.) zich zeer verdienstelijk gemaakt en wel jaar geleden om gezondheidsredenen werd speciaal als bestuurslid van de vereeniging van directeuren, die vaak waardevolle ad viezen aan de regeering gaf. Namens de oud-leerlingen hield prof. dr. C. J. v. d. Klaauw een geestig en hartelijk toespraakje, waarin hij verschillende vaste gepensionneerd en die er steeds op had gestaan bij spreker's afscheid tegenwoor dig te mogen zijn, op zijn reis naar Il?ideri plotseling te Rotterdam was overleden. Vervolgens dankte dr. Schalkwijk alle spre kers voor hun waardeerende woorden en uitdrukkingen en bijnamen van dr. Schalk- eindigde met den wensch dat de H. B. S wijk, die, zooals hij vaststelde, in den loop ook in de toekomst zou mogen groeien en der jaren zijn gewijzigd, had verwerkt, bioeien. Jammer genoeg, aldus spr., is de commis- Van de gelegenheid om persoonlijk af- sie van oud-leerlingen veel te laat met scheid van dr. Schalkwijk te nemen werd haar „huiswerk" begonnen met het gevolg, een zeer druk gebruik gemaakt. HET GYMNASIUM. Een groep L.R.V. ers, deelnemende aan de vossejacht der N.V.I.R,, rond de richting- gevoelige ontvanger. Gisteren nam een aantal leden der L.R.V. deel aan de door de N.V.I.R. uitge schreven vossenjacht. Het is een geheel nieuw gebied, waarin de L.R.v. zich thans ging begeven en zonder echter den gang van zaken te veel vooruit te loopen. kunnen wij zeggen dat deze jacht buitengewoon in den smaak is gevallen en in den vervolge aan meerdere jachten zal worden deelgenomen In het rayon den Haag—Katwijk hadden zich vier amateurzenders of te wel „vossen" opgesteld en de bedoeling dezer jacht was nu, om met de richting gevoelige ontvanger, door middel van kruispeilingen en het uit zetten dezer richtingen op de kaart te be palen waar de vos zich bevond. De uitslag van deze jacht hing dan ook niet af van het opsporen van den vos zelve, maar alleen van de juistheid van de in kaart gebrachte peilingen en daar het con- troleeren van deze kaarten vrij veel tijd vraagt zal de uitslag eerst over enkele da gen bekend gemaakt kunnen worden. Overgang. Van de eerste naar de tweede klasse zijn bevorderd U. F. Aldershoff. F. J. Bekkers, P. A. Boon, S. Bouwer, Ann-Kjersti de Buck, A. Don kers, B. ter Haar, G. D. de Jong, A. Kraaye- veld, Th. J. E. v. d. Laan, D. C. Los, Hel. J. v. Nes, Elisabeth v. Oven, Geertr. C. Schel- tema, J. G. Steenbeek. R. W. de Vos van Steenwijk. H. A. Wendt. J. Zitman, P. D. Bakker. F. van Eek. A J. H. van Es, J. I. Ginsberg, Joh. Hauschildt, W. v. d. Hoek, J. P. Hulsbos, Carla H. Jaeggi, J. Kamminga, C. J. v. Kapel. C. D. v. d. Kolk. F. G. Regtdoorzee Greup. E. J. Renaud, J. Samson, W. L. Schuitemaker, H. W, Sie mens. Joh. M. J. Slagter. J. v. Sluys, B. J. IJssel de Schepper. Niet bevorderd: 4. Van de tweede naar de derde klasse: A. B. Ages, C. B. v. d. Berg. C. A. Bos, G. J. Geels. Fenne v. Ham, Marie M. Hyner, A. v. Hoik, J, W. A. Huibregtse. F. H. Jonk man, P. Kasteleyn. Ger. C Koolloos, Marie A. Kramers, A. F. Mulder, P. P. Nieboer. Jannie P. v. Nieuwenhuyze. J. A. Roskam. J. D. Verschoor, P. C. Zandee, Jeannette v. Baak. L. C. Baljé, Hel. M. Th. Barge, J. F. v. Bemmelen, J. Brinkerink, N. P. Duindam, W. Glasbergen, L. Guley, N. M. Hugenholtz, H. J. v. Iterson, R. Lagaay, G. Laman, Tiny Lodder, A. C. Perdeck, J. C. de Regt, P. Sevenster, Wilh. J. Schiltman, Ans v. d. Sluys, H. G. S. Snijder, M. v. d. Stoel. A. M. Vreeburg, P. Zwanenburg. Niet bevorderd 10 Van de derde naar de vierde klasse: Hard. F. Bekkers. Guurtje v. d. Beidt. M. J. Blok, Maria Bos, Marijke Booy. E. Bre- derveld. Tine Cleveringa. W. Colijn, Maria M. v. Eek, W. v. Egmond. M. C. de Graaf. Maria Guljé. Lize ter Heide. Ella v. d. Hey- den, C Hogendoorn, A. G de Kier. Bertha Kloots. Seb. Krantz. A. Landaal. H. W. F. Ligtenberg. H. v. d. Linden. K. v. d. Marei, A. C. J. Reitsma, W. L. Renaud, A. B Sme- lik. R. M. Smits, Joh. Adama. Ans v. Arkel, S. A. C. Begeer, W. Blok, Joh Caro, Henny van Cleeff, Ina C. v. Ek, Meta de Jong, J. W. H. Kalsbeek. A. H. Kriegen Ges. Mak kink, A. J. C. Lach de Bère, A. G. Lucas, D. Moser, F, W. Pijnacker Hordijk, B. G. Roos, Anna Scheltema, Pau' Schröter. Joh. Se ven, W. J. Slagter. P. J. Taconis, W. F. Velt- man, Palli te Wechel, J. P. Westerman. H. de Wit, Geesje de Witte, J. J. Woltjer. Niet bevorderd: 5. Van de vierde naar de vijfde klasse: R. Bakema, Attie Dedert, Cornelia Ph. v. Ek, Anna Eelkema, A G. v. Gilse, A. Has- sefras, D de Hondt, J. W. Janssen, P. de Josselin de Jong, A. W. Kattenbusch (voor waardelijk). K. J. Matze, J. Overduyn, J. M. Polak, Joke Regtdoorzee Greup, G. vanRee- nen. Hansje Schijfsma, J. Sevenster, L. Tummers, Anna J. Voorwinden, F. J. de Vos, A. Vriend. Aleid de Vries. G. P. E. Weijer, Bep van Arkel, W. Bloemendaal, J, C. Bossélaar. A. W. Dekker, A. J. Eykman, Herm. de Groot. J. P. v Ham, A, A. Hart man, Thea Hoekstra. K. G. Idema. J. G. ae Jong, J le Grand. Joh. Lentz. E. J. D. Los, A. H. Mastenbroek, Molly van Outeren, J. W. Perdeck, Ph. Simon Thomas. Agn. Sormanl, A. Verduin. Niet bevorderd: 10. Herexamen 3. Van de vijfde naar de zesde klasse: Hel. Blom, P. C. Brinkerink, Adr. Eykman, W. G. P. v. d. Heyden, F. W. N. Hugenholtz, I Janssen. W. H. de Jong, G. W. de Jong, Nic. Kessler. Lily Kuiper, W. J. Landsman, H. J. Möller, A. Schouten, J. v. Sluys, Hanny Sprey. Louky Stutterheim, C. van Venetië, E. H. J. Akkringa, M. J. v. d. Berg, S. T. Bok, Jud. Bouman, Mies Duyvendak. G. v. Eelen, Const. Eikelenboom. J. ter Haar. N. v. Kam pen. F. Kalsbeek, P S Loeb, D W. R. Los. Gerda Makkink. T. v. d. Meer. Medd. Mul ler, C. O. v. d. Plas. P. Sierat. J. v. d. Wall. Y. de Wilt, E. de Witte. Niet bevorderd: 5. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen Maandag 4 Juni 51, Dinsdag 5 Juni 53, Woensdag 6 Juni 54, Donderdag 7 Juni 53. Vrijdag 8 Juni 51, Zaterdag 9 Juni 53 vol wassen personen. Door de politie is de 18-jarige dienst bode R de J. wonende te Heerlen, die hier onderdak kwam vragen, op transport naar haar woonplaats gesteld.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1