„De Tyran" Nieuws uit de Filmwereld Tweede route van onze Prijsv LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 8 Juli 1938 Derde Blad No. 24012 Hoe de Duitsche volksauto omloop wordi gebracht m 59 79ste Jaargang Te Fallersleben is een geweldig fabriekscomplex snel in wording Een Spaar- en verzekeringssysteem voor de arbeiders Ook voor ontspanning zorgt Berlijn LAND- EN TUINBOUW Een der drie typen van de Duitsche volks auto, zooals deze door Hitler is goedgekeurd Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons d.d. gisteren: „Ich führe euch herrlichen Zeiten Ent- gegen!" Zoo hoorde men een halve eeuw geleden den jeugdigen keizer Wilhelm II tot zijn volk zeggen en in de eerste jaren van zijn onstuimig bewind zag het er in menig op zicht naar uit. dat deze belofte in vervul ling zou gaan. Maar het noodlot bleek sterker dan 's keizer's goede wil. Vier har de oorlogsjaren deden alle illusies te niet. Sedert dien zijn er alweer twintig moei lijke jaren voorbij en Duitschland is bezig om zijn vroegere plaats onder de volken van ons werelddeel terug te winnen. Door alle deelen van het Derde Rijk dreunt het lied van den arbeid en Hitler is de man. die hierbii aan allen een duidelijk voor beeld geeft. Hij is de Führer. die met fa natieke. doortastendheid tracht waar te maken, wat Duitschland's laatsten keizer klaarblijkelijk niet was toegedacht. Het moet door zijn felste politieke tegenstan ders worden toegegeven: hij is de een voudigste burger, en de hardste werker in het Duitsche Rijk! Ontspanning na inspanning. Maar het harde werken alleen doet het hem niet. Op inspanning moet ontspan- nine volgen. En in den nationaal-socialis- tischen eenheidsmaat is dat reeds lang geen particuliere aangelegenheid meer. Vadertje Staat zorgt in den meest letter lijken zin des woords voor alles. Hij voedt het volk op. Hij zorgt voor arbeid en brood. Hij organiseert de ontspanning en als men dit met de vereischte neutrali teit van dichtbij gadeslaat, dan weet men niet. waar men het meest over verbaasd moet zijn: over de doortastendheid van den staat of over de „Fügsamkeit", de meegaandheid van het volk. i Het hoogtepunt van al deze bemoei- ingen moet voorshands gezocht wor- den in den „volkswagen", een vierrit- tertje voor den kleinen man. een auto, die in kwaliteit voor de beste construc ties niet mag onderdoen en voor den ondenkbaar lagen prijs van 990 mark verkrijgbaar gesteld zal worden. En zulks niet binnen tien jaar tijds, maar hoogstwaarschijnlijk reeds tegen het einde van 1939. Van 1940 af zal dan waarschijnlijk heel het Derde Rijk in het teeken staan van den K.d.F.-wagen en onder de leuze .Kraft durch Freude" rijdt iedere derde Duitscher zijn tietere toekomst tegemoet! i Een fabriek en een stad in wording. Dicht in de buurt van het haast duizend jarige stadje Fallersleben is men sedert een paar weken doende, niet slechts een fabriek voor 30 000 arbeiders, doch te vens een nieuwe stad voor 00 tot 70.000 menschen te bouwen. Op dit enorme grond gebied, eigendom van graaf Von der Schu- lenburg. moeten binnen afzienbaren tijd minstens 500.000 wagens per jaar gefabri ceerd worden. In deze aan natuurschoon rijke omge ving zal een groote autofabriek in duize lingwekkend tempo verrijzen. Een goede maand geleden heeft Hitier hiervoor den eersten steen gelegd en thans zagen wij op onze terugreis van Amsterdam naar Berlijn in de buurt van Hannover in de verte reeds groote barakken voor de ar beiders. terwijl er overal in de omgeving nog druk gerooid werd. Er wordt een eigen haven aangelegd, die in directe verbinding staat met het Mittellandkanaal en zoo doende met alle waterwegen over heel het Rijk. Garages, een ziekenhuis voor het per- Orlgineele foto part t •loeckUed. o e r b r a door maagzuur. Het zuur in Uw maag zou een gat in het vloerkleed kunnen branden. Wanneer Uw spijsver tering U pijn bezorgt, ligt de oorzaak hiervan meestal in een teveel aan zuur ln Uw maag Weet U, diat dit zuur zoo krachtig is, dat het een gat zou kunnen branden in een dik pluche vloer kleed? Dit is bewezen door scheikundigen. Zij druppelden wat zoutzuur (wat dezelfde samenstel ling heeft als maagzuur) op een karpet en dit zuur brandde hierin inderdaad een gat van 15 om. Indien dit reeds het geval is met een vloerkleed, zult U zich kunnen voorstellen, welke uitwerking dit zuur heeft op Uw maag. Bevrijd U zelf van dit zuur door na den maaltijd of steeds wanneer U pijn voelt een Digestif Rennie pastille in Uw mond te laten smelten. Rennie is een pastille, die gemakkelijk in den mond oplost, zich dan met het speeksel vermengt en daardoor een onmiddellijke uitwerking heeft. Zij bevat bestanddeelen, die het zuur absorbeeren en neutraliseeren en andere bestanddeelen die de spijsverte ring krachtig bevorderen en zoodoende voorkomen, dat zich weder overtollig zuur vormt. Digestif Rennie pastilles zijn zeer smakelijk en dan ook bijzonder prettig te nemen. Indien Uw spijsvertering U pijn bezorgt of wanneer Uw maag is aangetast door overtollig zuur koop dan dadelijk een pak Digestif Rennie Pastilles. Digestif Rennie Pastilles zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten f. 0.40 per pakje en f. 1.25 per groot pak. 4063 (Ingez. Med.) soneel. een zwemhal, bestuursgebouwen, werkplaatsen voor reparatie, een groot hotel, oarkeerpleinen, een huizencomplex voor een voorloopig personeel van 20.000 man en nog veel meer is in wording en wanneer de fabriek eenmaal gereed is, dan zullen er woningen voor ongeveer 70.000 menschen beschikbaar zijn. Want van dat oogenblik af heeft men behoefe aan politie, aan detaillisten, aan winkels en kantoren, aan representatieve gebou wen in dienst van den staat en de partij. Het middelpunt der nieuwe stad zal waarschijnlijk een groot plein worden, waar politieke demonstraties kunnen plaats vinden en men kan er thans wel reeds op rekenen, dat het den naam van den Füh rer zal dragen. Waar komen de milloenen vandaan? Waar men de millioenen voor zulk een reuzenonderneming vandaan haalt? Men verzekert ons, dat het Duitsche Arbeids front het enorme kapitaal hiertoe beschik baar heef gesteld, een bewijs, dat deze organisatie, die zich over heel het rijk uit strekt, tegenwoordig over veel kapitaal moet beschikken Wij zijn op taxaties aangewezen, want een bepaald bedrag is door niemand ge noemd. maar vast staat, dat het hierbij om een paar honderd millioen mark gaat. Hoogstwaarschijnlijk zullen ook wel eeni- ge bankondernemingen er bij betrokken worden, want voor hen geldt de leuze al net eender, die voor den arbeider den door slag geeft: „Gemeïnnutz geht vor Eigen- nutz!" Het algemeen belang gaat voor het eigen belang. Natuurlijk zijn er ook in Duitschland menschen. die het bouwen van zulk een Amerikaansche fabrieksstad voor een be zoekt IJ een fijn licht zomercostuum? U vindt die bij KREYMBORG in zeer groote sorteering. 12.50 - 14.75 - 17.50 - 19.75 - 23.- - 26.50 enz. lie en bij KREYMBORG 4078 Clngez. Med.) (LENGTE 22 K M.) Het voetstuk van het standbeeld, waar wij onzen tweeden tocht beginnen een standbeeld te Leiden opgericht ter eere van een in Voorhout geboren, vermaard geneesheer werd vervaardigd door den steenhouwer J. A. J. Steyer. Starten we om ongeveer twee uur in den middag, dan hebben wij de zon in den rug. Onze tweede richtingwijzer, een bordje waarop o.m. „Waterkabels" te lezen staat, stuurt ons den weg in, die over een hoog bruggetje leidt. Bij lantaarn no. 3 veranderen wij onzen koers zoodanig, dat er vier molens achter ons komen te liggen. Een paaltje met het opschrift W 5.55 wijst hoe wij verder moeten gaan en wanneer wij even later een bord met bekendmakingen passeeren, hebben we het bewijs, dat we goede speurders zijn. Als we midden op ons pad een lantaarn treffen, gaan we in de richting van handwijzer 1363 en slaan daar rechts af. De wielrijder moet hier 5 cent offeren. Bij twee K.P.M.-vlaggetjes veranderen we opnieuw van richting. De „Halve Maen" zegt: naar links, en bij B 34 gaan we opnieuw in die richting om dan het ijzeren hek te volgen, totdat een boom met een halven witten band ons het grint op stuurt. We maken een grooten boog naar rechts en als we ons uitgangspunt van daareven op een dertigtal meters na weer hebben bereikt, slaan we een andere richting in. Den verderen weg wijst een gevelsteentje boven ons hoofd, dat herinnert aan den broodbakker W. Ouds hoorn. Telefoonpaal V. S. 29 beduidt: links af. Aan het einde van den Eigen Weg kijken we een maximumsnelheid-bord met den nek aan. We passeeren huis 142 C niet, doch volgen een stijgenden weg en draaien daarna naar links, waar wij weldra een bewaakten overweg overgaan. Is ook een watertje gekruist, dan volgen we een weg. waarlangs ter rechterzijde oude, door den wind gekromde boomen staan. Bij „Deze hoek" slaan we af en we gaan door, totdat een ver weerd uitziend houten bordje te kennen geeft, dat de straat, welker naam het draagt, niet lang is. Daarna wijst een handwijzer ons twee richtingen aan, die we echter geen van beide volgen. Over het water gaan we rechts. Even later „nemen" we noodgedwongen weer een bruggetje en dan is het: links. Bij een uit 1902 dateerende brug doen we precies hetzelfde. Als we rechts Johanna zien gaan wij naar links. Bij handwijzer 3093 luidt de opdracht: van banket naar koek. Nauwelijks zijn we „brood" gepasseerd, of we slaan links af, waarna een pijl ons verder helpt. Even voorbij nummer 27 slaan wij af en nadat we bij hand wijzer 2997 links zijn gegaan, rijden we een poort door, die in 1928 werd ge bouwd. We draaien om paaltje W.A. 8.50 heen en gaan dan met D'Hoogenboom in den rug verder. Onze weg voert ons bij een houtbewerker naar links en Iicht- paal IA is onze volgende helper. Bij een houten hek stappen we af en volgen het schelpenpad, dat ons stadwaarts voert. Nog enkele stappen en dan mogen we bij herten, konijnen, eenden, zwanen enz. uitrusten en droomen van den prijs, dien we stellig zullen winnen. .J wüs van zelfoverschatting houden. Is het mogelijk zoo hoort men fluisterend vra gen dat zoo'n limousine of cabriolet of open car voor 990 mark in den handel ge bracht kan worden en dat men dan tevens met één goede kwaliteit te doen heeft? Als antwoord op deze begrijpelijke vraag herinneren wij aan het feit. dat Hitier per soonlijk in gezelschap van Rosenberg en Dr. Ley naar Fallersleben is gegaan, waar de constructeur Dr. Porsche hem het eer ste model van zoo'n toekomstigen Kraft- durch-Freude-wagen heeft getoond. Een grondig onderzoek en een proefritje heb ben zelfs Adolf Hitler ervan overtuigd dat deze volksauto aan hooge eischen zal be antwoorden. Een groot spaarsysteem. Maar waar haalt een eenvoudige arbei der zoo maar een kleine duizend mark vandaan? Het antwoord op deze tweede vraag is het sensationeele bericht, dat door middel van een nieuw spaar_ en verzeke ringssysteem met de minimale bedragen van 5 mark en 1 mark de aanschaffing van een volksauto mogelijk gemaakt zal worden Belasting wordt er niet op geheven en voor parkeerplaatsen zal in alle volkswij ken der groote steden bijtijds worden ge zorgd. Men hoort voorts beweren, dat het Arbeidsfront van plan is een speciale auto spaarkas in het leven te roepen. Met maan delijksche termijnen van hoogstens 20 mark kan begonnen worden en dit bedrag wordt dan tegelijk met de overige verplichte bij dragen geïncasseerd of van het loon af getrokken Bij wijze van inleiding heeft de regee ring bij monde van Dr. Gobbels een actie ter bevordering van het verkeer onderno men en iedere Duitscher is verplicht om de tien geboden op dit levensterrein uit zijn hoofd te leeren. De kranten staan sedert enkele dagen vol over het vele. waaraan voetgangers, fietsers, eigenaars van een auto of een motorfiets hebben te denken en wie zich aan deze verplichtingen niet houdt, die zal voortaan als een gewone misdadiger op gevoelige wijze met de wet in conflict komen Ernstige waarschuwingen Eiken dag ziet men op de voorpagina der kranten foto's, welke het een of andere verkeersongeluk weergeven: twee tegen elkaar gereden omnibussen, een in het wa ter of over den kop geslagen auto. een fietser met een te groote doos op zijn stuur en overal ziet men den agent, die nu nog vriendelijk en onderwijzend, maar straks met het gevreesde notitieboekje in zijn hand den verkeerszondaar duidelijk maakt, dat ook hier voor den Duitscher de leuze geldt: het algemeen belang gaat boven uw eigen belang! INadruk verboden). STEUN AAN DE BOLLENCULTUUR. Verplichte binnenlandsche korting 24 pet. De door telers en handelaars ln bloembollen in het binnenland op de verkoopnota s te ge- doogen korting is. naar het „Alg. Handb." meldt, vastgesteld op 24 pet. van de prijzen, welke vorig jaar door het bollenvak aan den minister zijn voorgesteld als basisprijzen voor oogst 1938 en die nu tevens zullen gelden als minimumprijzen in het binnenland. Men hoopt op deze wijze door de 24 pet. korting de geldmiddelen van het bloembol- len-surplusfonds voldoende te styven, om het te verwachten teveel van den nieuwen oogst I te kunnen opkoopen tegen de officieele beta- lingsprijzen. Miiiand treedt thans op in „Men with Wings", een luchtvaart-drama, dat even eens in technicolor wordt opgenomen, en wel onder regie van William Wellman. Fred Mac-Murray en Louise Campbell heb ben de andere twee hoofdrollen in deze productie. „DE SPION DER LANCIERS". HANS ALBERS IN „VROUWEN EN SOLDATEN." Hans Aibers blijft vele bewonderaars en zeker nog meer bewonderaarsters trekken! Men herinnert zich hem in tallooze films en thans speelt hij in „Vrouwen en Solda ten"; naar de roman „Ein Mannsbild na mens Prack" van Fritz Reck Malleezewen. Hij speelt Je rol van Ritmeester Michael v. Prack, den beroemden en door den vijand gevreesden Duitschen oorlogsvlieger aan het Turksch-Duitsche front, die in Klein-Aziè een gevaarlijk avontuur beleeft, vlak voor het einde van den oorlog. Een rol, die aan dezen „he-man", die hier samenspeelt met Charlotte Susa, uitstekend is toevertrouwd! CANADA'S BEROEMDE BEREDEN POLITIE OP DE KLEURENFILM. Paramount heeft de filmrechten aan gekocht van het in Amerika zeer populaire boek Royal Canadian Mounted Police" van R. C. Fetherstonhaugh. Adolph Zukor heeft verklaard, dat het in de bedoeling van de maatschappij ligt het boek. dat de meest opzienbarende avonturen van de beroemde Canadeesche bereden politie aan de verge telheid ontrukt, in technicolor te verfil men met Dorothy Lamour, Ray Milland en Akim Tamiroff in de hoofdrollen. De op namen in Canada zullen in den herfst ge maakt worden, wanneer de kleuren van het landschap zich het beste lecnen voor de technicolor-camera's. Dorothy Lamour en Ray Milland hebben kort geleden „Her Jungle Love" beëindigd, en Dorothy speelt thans met Tamiroff en met George Raft. Henry Fonda, John Bar- rymore en anderen in „Spawn of the North", een epos over de zalmvisscherij in Alaska, dat door Henry Hathaway ln scène gezet wordt. Het zijn Dolores del Rio, George San ders, Peter Lorre, Joseph Schildkrant, Vir ginia Field en andere bekenden, die deze week in de film „De spion der Lanciers" (Lancer Spy) spelen. Een verhaal uit het spannende zenuwsloopende leven van een spion, die na moéilijk lijden in den wereld oorlog, naar Engeland terugkeert, waar hij bij zijn gezin een paar gelukkige weken doorbrengt, voordat de dienst hem weer opeischt voor avonturen, waardoor er le vens mee gemoeid zijnHierboven een schène uit deze boeiende film. Michaël Curtiz regisseerde het drama „DeTyran" (Mountain Justice), met George Brent en Josephine Hutchinson ln de hoofdrollen. Een aangrijpend verhaal uit de bergen, dat zeker hier deze week de aandacht zal trekken.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9