LAATSTE BERICHTEN Vliegongeluk bij Schellingwoude tïïDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 3 Juli 1938 De strijd in Spanje «wsrauMsjsr Stadsnieuws Binnenland I Bij K. B. van 2 Juli is le. met ingang van 1 Augustus bevorderd tot schout-bij-nacht, de kapitein-ter-zee H. Jolles. Buitenland DAGBLADRECLAME D Een doode en een zwaar gewonde BEURSOVERZICHT Gisteravond is een op den Rljnsbur- eerwrg in de richting Oegstgeest rijdende auto bestuurd door den heer B. P uit Wassenaar, bij het uitwijken voor twee wielrijders, die op den rijweg reden, met het linkervoorwiel in aanraking gekomen met een vluchtheuvel. De auto schoot hierdoor naar rechts, botste tegen een boompie en tegen de hekken van de per- ceelen 43 en 41 op, om tenslotte in den tulp van het laatste huls tot staan te komen. De auto werd zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. Niemand werd gewond. Prins Bernhard naar Duitschland. Prins Bernhard is heden per auto naar Rcckenwalde vertrokken voor een ver blijf van enkele dagen in Duitschland van particulieren aard. KIND ERDRONKEN. Vanmorgen is het tweejarig zoontje van de familie van der Made te Capelle aan den LTssel in de Ringvaart van den Prins Alexanderpolder, achter de woning, ver- I dronken. MARINE-MUTATIES. I Voorts ls de vlce-admiraal T. L. Kruijs eervol ontheven van de betrekking van commandant der marine te Willemsoord tevens commandant der stelling van Den Helder en zijn die betrekkingen opgedragen aan den schout-bij-nacht H. Jolles, terwijl met ingang van 1 September aan den vice- adnüraal Kruijs op zijn verzoek ter zake van langdurigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst is verleend, onder dankbetui ging voor de door hem aan den lande be zen langdurige en gewichtige diensten. LIJK OP SPOORRAILS GEVONDEN. Vannacht heeft een voorbijganger, toen hij den onbewaakten overweg bij Diemen passeerde, een lugubere ontdekking ge daan. Langs de spoorrails vond hij daar het levenlooze lichaam van een Jongeman, dat ernstige verwondingen aan het hoofd ver toonde. Een door de gemeente-veldwacht inge steld onderzoek wees uit, dat men hier te doen had met het stoffelijk overschot van een 21-,|arigen jongeman uit de Vrolik- straat te Amsterdam. De jongeman moest door een der treinen die tusschen twaalf en twee uur den over weg zijn gepasseerd, overreden zijn. De oorzaak van dit ongeval wordt nader onderzocht. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Op den onbewaakten overweg aan den Meeleweg, gemeente Nieuw Leusen, is van morgen een leege hooiwagen door den die- seltrein MeppelZwolle gegrepen. De wa gen werd achter het paard weggeslagen. Df voerman, de 65-jarige landbouwer H. Prins, werd een twintigtal meters wegge slingerd en op slag gedood. De diesel werd zwaar beschadigd. DE NEDERLANDSCHE WERKLOOS- HEIDSRAAD. In de gisteren te 's-Gravenhage gehouden vergadering van den Nederlandschen werk- loosheidsraad werd mededeeling gedaan, dat het secretariaat van die instelling voortaan zal worden vervuld door de heeren ir. E. F. E. Bongaerts, secretaris van de rijkscom missie van advies voor de werkloosheids verzekering, secretaris van de rijkscommis sie voor de werkverruiming en A. N. van Mill, adjunct-directeur bij den gemeente lijken dienst voor maatschappelijk hulp betoon te Rotterdam. Onder den naam commissie van bijstand werd een dagelijksch bestuur voor den werk- ioosheidsraad ingesteld, bestaande uit den voorzitter, den heer H. de Bordes, burge- ■jjester van Bussum en 4 leden. »i-j leden werden aangewezen voor een tijdvak van twee jaren de heeren Anth. ®ecr^taris va'i de vereeniging van Nederlandsche arbeidsbeurzen, J. A A liartland, directeur-secretaris van de stich ting landverhuizing Nederland, H. Linde- bestuurder van het Nederlandsch T> v' YakvereeniSinSen en mr. F. W, R. Wittewaal. lid van het bestuur van de R™ vereeniging tegen de werkloos- Ai burgemeester van Deventer vul iwe^ïairis van het daSelijksch bestuur zal het secretariaat van den werkloosheids- raad fungeeren. De kerkbrand te Tiel. Het gebouw geheel verloren. (Vervolg eerste pagina). Het aanvankelijk kleine alarm werd di rect gevolgd door een groot alarm waar mede de geheele Tielsche brandweer werd opgeroepen. Terwijl men nog bezig was verschil lende voorwerpen uit de kerk te halen sloeg het vuur van den toren naar het dak van de kerk over. Dit dak bestond uit stucwerk van gevlochten riet met een houten kap. Het vuur nestelde zich daartusschen zonder dat de brandweer in staat was het onmiddellijk te bestrij den. Dit was temeer moeilijk, daar men slechts over een Magirusladder beschik te die tot de daklijst van de kerk reikte. Het duurde dan ook niet lang of het geheele dak stond in lichter laaie. On danks het krachtige werken van de brandweer, kon men de verwoesting van het kerkgebouw niet verhinderen. Te gen negen uur stortte met donderend geraas de top van den kerktoren naar omlaag. Groot gevaar bleef bestaan doordat het zware kruis, dat op den toren had gestaan aan de daklijst bleef hangen. De brandweer bestreed met de beide be schikbare motorspuiten met zeven stralen het vuur. Brandend riet en vonken vlogen voortdurend over het St. Walburgsbinnen pad. waaraan de kerk is gelegen, naar den overkant, waar in de eerste plaats het ge meentelijk gymnasium, welks achtergevel hierop uitkomt, en een aantal woningen werden bedreigd. De politie gelastte de be dreigde woningen te ontruimen en emmers water gereed te houden om elk begin van brand te onderdrukken. De ongeveer 65 leerlingen van het gemeentelijk gymna sium, die hun lessen onderbroken zagen, hielpen mede bij het verhinderen van uit breiding van den brand, terwijl zij in de eerste plaats de inventaris van de school in veiligheid brachten. Dit gold vooral voor die van het scheikundeleslokaal, direct aan het St. Walburgsbinnenpad ee'egen. waarin zich veel chemicaliën en andere gevaar lijke brandbare stoffen bevonden. Zoowel van het gymnasium als van de woonhui zen vlogen herhaaldelijk daklijst, jalou- zieën en kozijnen in brand. Ook de onmid dellijk aan de kerk grenzende pastorie heeft eenigen tiid groot gevaar geloooen. Tegen half elf was de geheele daklijst van de kerk door het vuur aangetast en viel het. nog aan een zijde op de daklijst hangende kruis, naar omlaag. Even later stortte met donderend geraas het geheele dak der kerk naar beneden. Voordien had men evenwel aan de an dere zijde van de kerk nog angstige oogen blikken doorgemaakta het R.K. St. Andreasgasthuis. dat slechts door een binnenplaats van enkele tiental len meters van den achterkant van het kerkgebouw gescheiden is. De wind was echter den anderen kant uit, zoodat rr.en zich ertoe beperkte veiligheidsmaatregelen voor den achterkant van het ziekenhuis te nemen. Alle patiënten uit de aan deze zijde gelegen zalen, werden overgebracht naar de zalen aan den voorkant, waarbij reke ning werd gehouden met de noodzaak orn ook deze zalen te ontruimen, hiewel het gevaar voor dit gedeelte van het zieken huis niet zeer groot was Geleidelijk was nu het gevaar voor de omliggende en belendende perceelen ge weken en kon men zich beperken tot de nablussching van de kerk, waarvan niet veel meer dan de muren en enkele alleen staande zuilen overeind waren gebleven. De paramenten en de kunstvoorwerpen voor den dien zijn alle in vedigheid ge bracht en slechts twee prachtige gesneden preekstoelen en de fraai bewerkte koperen communiebank, alsmede de kruiswegsta ties, werden een rrooi dzr vlammen. D" St Dominicuskerk bevatte dertienhonderd plaatsen en werd in 1871 ingewijd. UIT NED. OOST-INDIË. ERNSTIG MOTORONGELUK. Een doode en een zwaar gewonde. DJOKJA, 8 Juli (Aneta) Hedennacht ongeveer halfeen Ls nabij het station Gabean een motorrijwiel, waarop de ser geants A. Maas en F. H. Waalwijk, beiden van de kaderschool waren gezeten, op on verklaarbare wijze van den weg afgeraakt, geraakt. De motor reed over den wegberm, door een prikkeldraadafsluiting en kwam op de spoorbaan terecht, waar zij tegen een .seinpaal botste. Beide berijders werden zwaar gewond naar het hospitaal overgebracht, waar sergeant Maas kort na aankomst is over leden. De toestand van sergeant Waalwijk, die een zware hersenschudding heeft bekomen, is ernstig. De retourvlucht naar Australië volbracht. Australische journalisten zijn enthousiast. BATAVIA, 8 Juli (Aneta) Heden middag is het K.N.I.L.M.-vliegtuig P.K.-A.F.M. op het vliegveld Tjililitan geland, waarmede dus de openings- vlucht naar Australië en terug is volbracht. Bij aankomst van de Australische jour nalisten (die zich aan boord van het terug- keerende vliegtuig bevonden) op Indisch grondgebied, heeft een vertegenwoordiger van Aneta hun gevraagd naar hun indruk ken over dezen tocht. Allen lieten zich in zeer enthousiaste bewoordingen over hun bevindingen uit. Hier bevindt zic'n I Zoo verklaarde de vertegenwoordiger van een R.K. jongens- en meisjesschool, het een Sydney's blad o.m.: Het is bijna on- klooster der zusters Dominicanesssen en j mogelijk te gelooven, dat we in zoo korten tijd zooveel mijlen hebben afgelegd Boven dien is de dienst een combinatie van comfort en snelheid. De hoofdredacteur van Aneta. de heer van Bovene die de vlucht meemaakte, voegde aan de indrukken van zijn Austra lische collega's o.m. het volgende toe: Dank zij de overgave van het geheele personeel van de K.N.I.L.M. worden presta ties geleverd welke slechts op peil kunnen worden gehouden indien men zorgt voor zeer snelle aanvulling en opleiding van personeel. Wij hadden een interview met den leider van een der voornaamste luchtvaartmaat schappijen in Sydney, die zeide: „Wij letten op u. Wij zien deze prestaties en zullen weldra te zamen met u vaststellen wak door samenwerking in de lucht kan worden verkregen. Van die komende samenwer king ben ik overtuigd". AVERIKAANSCHE WAPENLEVERANTIES AAN CHINA EN JAPAN. In het eerste jaar van het conflict tus schen China en Japan hebben Amerikaan- sche firma's ter waarde van twaalf en een half millioen dollar aan oorlogstuig aan China geleverd en ter waarde van zeven en een half millioen aan Japan, meest vliegtuigen en motoren. In het laatste half jaar is Japan de grootste afnemer geworden. HET PROCES-BECKER. In het proces tegen de weduwe Becker heeft mr. Remy namens de verdediging gerepliceerd. In een fel pleidooi herhaalde hij alle argumenten van de verdediging en vroeg hij opnieuw vrijspraak. Vervolgens werd de zitting geschorst. Men hoopt, dat vanmiddag de uitspraak zal volgen. DE TERREUR IN PALESTINA. Bij de Jaffapoort te Jeruzalem is heden een aanslag gepleegd op een autobus. Deze. welke vol Arabische boeren zat, is geheel vernield. Onmiddellijk spoedden zich zie kenauto's en vrachtauto's met politie en militairen naar de plaats van den aanslag. Negentien Arabieren werden gewond, vier van hen zijn korten tijd later over leden. oncentreer op het krachtigste reclame-middel Hedenmiddag heeft nabij Schelling woude een vliegongeval plaats gehad. Juist aan het einde van het Buiten IJ is een Nederlandsch Marinevliegtuig door tot nu toe niet bekende oorzaak van geringe hoogte neergestort of hij een mislukte daling op het water over den kop geslagen. Het toestel ligt aan het einde van de Amsterdamsche rio- leeringsbuis in het IJsselmeer. Onmid dellijk is van het vliegkamp Schelling woude een vliegtuig opgestegen en ter assistentie vertrokken. Ook een sloep van de Marine is naar de plaats, waar het toestel is neergekomen, gegaan. Voorts bevindt zich een boot van den dienst op Marken in de nabijheid, ter wijl visschers van het IJsselmeer even eens te hulp snellen. Bij dit ongeval zijn twee gewonden. De sloep van de marine heeft een van hen naar het vliegkamp vervoerd, het ter hulp gesnelde watervliegtuig heeft den tweeden inzittende van het mari ne-vliegtuig, dat verongelukt is, bij de hangar van het vliegkamp afgegeven. Een marinedokter en een arts uit Schellingwoude hebben in de hangar de gewonden behandeld. Het is nog niet bekend hoe de toestand der gewonden is. TSJF-CHO-SLO W A KI JE. Schot in de besprekingen? Minister-president Hodza en de minister r;vb'"^,andsShe zaken s»y hebben de K.mrit o f L Sudetenduitsche partij wie tii ^el6rS ln RJssche ontvangen, met foVLf -i kwesties bespraken betref- verWe,wL/e 2 der gemeenteraads- ,tnu Duitaclle gemeenten. Hodza heelt het plan opgeeeven Zater- naar Slowakije ts gaan. waar hjj zou deelnemen aan'feestelükhe- nH ,-e Praa? Wijven, waar hii ziin r de Sudetenduitsche F rtij zal voortzetten. mf:ïï8Lm:dd^ heeft de convmissle der po- ntieke ministers vergaderd. De bijeenkomst lu|xe- De", een visscher uit Durger- n°int^H™°r^reidlng van da aa- Parle- '''"J, Man neemt aan dat het par- ?°ks 2n Jull Mieen zou kunnen inr. p onderhard-iingen een even gunstig verloor) hebben als tot dusver Nader vernemen wij dat een der beide inzittenden van het verongelukte vlieg tuig om het leven is gekomen, terwijl de tweede ernstig gewond naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam is over gebracht. Het ongeval heeft plaats ge had met het lesv"??tuig L. 10. Het verhaal van een ooggetuige. Korten tijd na het ongeval hebben wij een onderhoud gehad met een oogge- dam, was net van de vischvangst thuis gekomen en stond op den dijk nabij liet Buiten JJ. Kort achter elkaar ste gen twee watervliegtuigen van het vliegkamp Schellingwoude op. „Plotseling op een hoogte van onge veer 60 a 70 meter aldus onze zegs man geraakte een van de twee vlieg tuigen waarschijnlijk in een vrille en viel met den kop naar beneden in het IJsselmeer, net achter het uiteinde van de rioleeringsbuis van Amsterdam. Ik sprong onmiddellijk in mijn boot, zette den motor aan en spoedde mij naar de overzijde van het Buiten IJ, om zoo mogelijk hulp te verleenen. Tegelijk met onze boot arriveerde een vlet van de Marine, terwijl het tweede watervliegtuig, dat ongeveer tegelijk inet het verongelukte was opgestegen, in de nabijheid gedaald was.Op een der drijvers van dit vliegtuig lag een der inzittenden van het verongelukte vlieg tuig. Intusschen was ook een ambu lanceboot van de marine gearriveerd. De gewonde vlieger werd voorzichtig op een baar gelegd en gezamenlijk heb ben wij hem over den dam naar de boot gedragen. Hier werd de eerste ge neeskundige hulp verleend. Van den tweeden inzittende was eerst niets te zien. Het toestel zat met den kop in den modder, terwijl de drijvers ondersteboven op het water lagen. Het was een ruine .gedeeltelijk gebroken, gedeeltelijk ontwricht en gescheurd. Drie kwartier hebben wij gewerkt om den tweeden inzittende van het vlieg tuig te bevrijden. Het slachtoffer zat geheel bekneld tusschen de brokstuk ken van het vliegtuig en toen hij ein delijk was bevrijd, waren de levensgees ten geweken. Het is trouwens waar schijnlijk, dat de man bij het neerstor ten van het vliegtuig op slag gedood werd. Door de ambulanceboot zijn de slacht offers daarop naar de hangar van het vliegkamp Schellingwoude gebracht. De namen der slachtoffers zijn: J. K. C. V. van Huiten, korporaal uit Nieuwe- diep, die om het leven is gekomen, ter wijl de andere inzittende, die gewond is, was de leerling-onderofficier H. F. Hasselo, die van Schellingwoude was opgestegen om naar het vliegveld de Mok te gaan. Het antwoord van Burgos. In het Britsche Lagerhuis heeft minis ter-president Chamberlain, gevraagd naar het van Franco ontvangen antwoord, mede gedeeld te betreuren, dat hij nog niet in staat was een volledige verklaring af te leggen, daar de beraadslagingen over de mededeeling uit Burgos nog niet geëin digd zijn. De Britsche regeering heeft het noodig geoordeeld, aldus de eerste minister, Burgos te vragen naar de juiste beteekenis van haar dementi inzake weloverwogen aanval len op Britsche schepen. De Britsche regee ring heeft herhaaldelijk de meening uitge sproken, dat het weloverwogen bombardee ren en tot zinken brengen van koopvaardij - schepen in de internationale wetgeving nimmer was toegestaan en nog minder de beschieting van scheepsbruggen en dekken uit machinegeweren. Ten aanzien van de voorstellen van Bur gos, de oorlogsvoering zoo humaan moge lijk te maken, zeide Chamberlain, dat de Britsche regeering dergelijke voorstellen met de grootst mogelijke sympathie zal bestudeeren. Hodgson zal in Engeland blijven totdat van Burgos verder antwoord zal zijn ont vangen. De minister-president zegt het huis toe, het op de hoogte te zullen houden van de verdere ontwikkelingen. In een verklaring der Engelsche reeders wordt gezegd: „Indien de daden van zee- i rooverij, bestaande uit het bombardeeren van Britsche schepen in de Spaansche wa teren, voortduren, zal een precedent ge schapen zijn, dat de Britsche regeering zal beletten, onzen handel met het Verre Oos ten, die nog veel belangrijker is, te be schermen". Hoewel zoowel de Britsche als de Italiaan- sche regeering gaarne zouden zien, dat de Engelsch-Italiaansche besprekingen zouden worden afgesloten, is er toch geen wijzi ging in het standpunt, dat in Spanje als voorwaarde daarvoor eerst een regeling moet zijn tot stand gekomen. Tot nu toe hebben de besprekingen tus schen Perth en Ciano te Rome nog niet den weg geopend voor een betere methode om deze voorwaarde te doen vervullen dan de voorwaarde, vervat in de niet-in men gingsovereenkomst inzake de terugtrekking van vrijwilligers. De besprekingen te Rome zyn evenwel niet afgebroken en in de naaste toekomst zal waarschijnlijk een nieuw contact wor den tot stand gebracht. AMSTERDAM. 8 Juli. Hoewel zich heel geleidelijk in het interna tionale economische leven nu en dan teekenen van eenigen vooruitgang voordoen, blijkt wel uit het jongste verloop der voornaamste effecten- markten, dat men in weerwil van hoopgevende factoren constant rekening moet houden met reacties en weerslagen van minder gunstige om standigheden. Het beursverloop van deze week geeft over het algemeen reden tot tevredenheid. Ondanks enkele schommelingen en winstnemin gen zijn de koersen per saldo op een hooger peil gekomen en is de handel van bevredigende afmetingen geweest. Toch was het in hoofdzaak de afdeeling der Amerikaansche waarden, waar naar in het algemeen de belangstelling in de eerste plaats uitging. De reden hiervoor was niet ver te zoeken, want in Amerika is een goit van optimisme ontstaan, welke in zijn onstul- migheid wellicht hier en daar reeds te ver gaat. zoodat van bevoegde zijde reeds waarschuwende stemmen tegen een overdreven opvatting ten aanzien van dit herstel opgaan. Niettemin blijft de ondertoon van Wallstreet gunstig, en be schouwt men de situatie zoodanig, dat men in de opgaande koersbeweging een voorbode ziet van een krachtige verbetering in het bedrijfs leven. Het zijn thans ook de spoorwegaandeelen, welke aan de koersstijging deelnemen en wel ingevolge het feit dat de Oostelijke spoorwegen vergunning verkregen hebben, hun tarieven te verhoogen. waarmede men hoopt de crisis in ae spoorwegbedrijven althans gedeeltelijk uit den weg te ruimen. Inmiddels hebben twee voor aanstaande Nederlandsche industrieën t.w. de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken en de Alg. Kunstzijde Unie haar dividenden bekend ge maakt. Van de eerste werd verwacht dat. het dividend lager zou zijn maar niettemin geeft ae dividend-betaling van 11% tegen het vorige jaar 18% procent wel een duidelijk beeld van ae moeilijkheden, waarvoor de economische crisis dit bedrijf hebben geplaatst. Van de tweede geeft het eenige geruststelling, dat voor het eerst sinds 1928, toen 18% werd uitgekeerd, weer een klein dividend van 2%% wordt betaald. Met beide dividenden had men ter beurze reeds rekening gehouden. De middagbeurs. Winstnemingen drukten heden haar stempel op de markt. Op het verhoogde niveau kwamen heden verkoopen los, en ging het koerspeil omlaag, zoodat de beurs een gedrukt voorkomen had. De verliezen bedroegen gemiddeld 5 en groote wijzigingen deden zich in het verdere verloop nauwelijks voor. De belangstelling gold in de eerste plaats aandeelen Aku. die, nu het dividend van 2% is aangekondigd, een reactie vertoonden op de jongste koersstijging, en op 47% belandden, dus 1% beneden gisteren. Het jaarverslag van Philips was nu juist niet geschikt om 'voor dit fonds een aangename situatie te scheppen. Er ontstond voor de aan deelen een koersverlies van 5 tot 258 en zelfs werd 256 gedaan. De affaire was evenwel beperkt en evenals gisteren viel weer op te merken, dat hei; grootste deel der omzetten op de markt der Amerikaansche Waarden geschiedde, waar op nieuw een vrij levendige stemming heerschte. Ingevolge het verloop van Wallstreet was de koersbeweging in Amerikanen verdeeld. Staal- en Koperfondsen bewogen zich meerendeels op den omrekeningskoers van New-York, doch Spoorwegen, die het leeuwendeel der belang stelling opeischten, kwamen hierboven uit. Van de locale fondsen was Koninklijke Olie 4% lager op 344%. Deze afdeeling had een zeer verlaten aanblik en van dit niveau van 344 pet. week het hoofd fonds gedurende het geheele beursverloop prac- tisch niet af. Fluctuaties waren echter ook in de andere af deelingen beperkt. Amsterdam Rub ber was 5 pet. lager en ook de overige soorten liepen terug. Tabakken konden zich evenmin handhaven, zonder speciaal flauw te zijn. Uni lever was iets luier evenals aandeelen Fokker: Suikerfondsen waren aangeboden en H.V.A.'s bewogen zich tusschen 451 en 455 pet., tegen gisteren 463 pet. Scheepvaarten waren in reactie, vooral voor aandeelen en „lappen" Koninklijke Boot, waar van de gisteren behaalde winst volkomen ver loren ging. In het verdere verloop vielen geen groote wijzigingen te bespeuren en bleef de handel zeer kalm: alleen de diverse Ameri kaansche fondsen bleven belangstelling trek ken. Op de beleggingsmarkt was de affaire van kalmen aard en waren de Nederlandsche staatsfondsen over het algemeen prijshoudend tot iets beter gestemd. WISSELKOERSEN. Londen 8.95 3/4 (8.95 7/8). Berlijn 72.95 (72.97 1/2)Parijs 5.023/4 (5.03 3/4). Brus sel 30.70 (30.75». Zwitserland 41.45 (41.45). Kopenhagen 40.(40.Stockholm 46.20 (46.20). Oslo 45.02 1/2 (45.021/2). N.-York 1.817/16 (1.811/2). Praag 6.29 1/2 (6.30). Lire Bankpapier 8.(7.85). Prolongatie 1/2 pCt. Part. disc. 1/8. Dag geld 1/4. Registermarken 33 1/2. Crediet Spermar ken 8 7/8. Effectensperrmarken 8. Reis marken 48 1/2. Bankpapier 24 3/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. MAIKI GERICHTE» Beschuldigingen tegen Barcelona. De Engelsche conservatieve afgevaardigde sir. Henry Page Croft heeft beweerd, dat in 't. gebied v. Bielsa heele dorpen stelselmatig door brandstichters in de asch zijn gelego. Sir Henry verklaart, dat te Cast-ellon 2000 inwoners buiten hun woning waren gelokt onder het voorwendsel, dat de rectit-sche I troepen waren aangekomen, om daarna toen zij uiting gaven aan hun vreugde over 7~1t, Pri hun bevrijding, door miliciens met mitrail leurs te worden neergemaaid. Sir Henry verklaart, dat deze feiten niet op zichzelf staan. LEIDEN, 6 Juli. Veemarkt. Ter markt aan gevoerd runderen 322, kalveren 228, schapen 548, varkens 1135. 20 stieren, f. 240—270. per KG schoon gewicht 5460 ct., matig; 116 kalf- en melkkoeien, f.240320, tam. vlug: 82 varekoeien f. 150215, tamelijk; 104 vette koeien, f. 190-300, per KG. schoon gewicht 5472. kalm; 32 vette kalveren, f. 40—90, per KG. schoon gewicht 50 82 ct., matig; 196 nuchtere kalveren, f.512, matig; 200 vette schapen, f. 1824. matig; zoog- lammeren f.1216. matig; 69 weideschapen, f.1621. matig; 309 lammeren, f.711. matig. 503 mestvarkens f.2345, temelijk: 585 biggen f. 1418. tamelijk; 2 veulens; 24 bokken en geiten, f.27. stug; 50 zeugen, f. 50-60. tamelijk. Aan de Kaasmarkt werden aangevoerd 94 partijen, waar 71 Goudsch en 23 Leidsche. Prys Goudsche 1ste soort f. 22.5024.50. 2de soort f. 21 —22; Leidsche 1ste soort f. 22—24. 2de soort f. 19 —21; alles per 50 KG. Handel matig. LEEUWARDEN. 8 Juli. Zuivel: Sleutelkaas 13—18; Nagelkaas 21—30; Edammerkaas 13—23; aanvoer 1385 KG. Mijnboter f. 1.25. f. 1.24. f.1.23 per KG. Aanvoer 2 6. 1 12 vaten. Commissie f. 0.78. - Vereeniging van Zuivelmaatschappijen Edammerkaas 20 plus f.88.50. 40 plus f. 14.50 15; Goudsche kaas 20 plus f. 7.508. 40 plus f. 14.50—15: volvette kaas 40 plus f. 20.50—21; broodkaas 40 plus f. 14.50—15: Leidsche kaas 20 plus f.8—9. alles per 100 KG. Stemming kalm. NAALDWIJK, 7 Juli. Bond VVestland. - Ali cante 42 ct,; Golden Champion 57 ct. per KG.; Netmeloenen 12—23 ct.; Tomaten A f. 1.30—1 "0 B f. 1.20—1.30, CC 55—95 ct,. C f. 1.30-1.50 oer tak; aardappelen f. 1.60—2.00; poters f.0.70— 1.60 per bak. Coöp, Centr Snijbloemenveiling. 7 Juli. - Begonia 3—8 ct Agra turn 6—9 ct.; Hanger- 6 ct.: Ster v. Beth '«hem 14—21 ct Geranium MÊÊÊÊB to15 ct." Gloxinia )3 ct.: Salvia 4 f* lobelia 2—3 ct. per pot: Jap Lelie f.2—2.30; Rozen f. 2 -3.20, Spectrum f. 1.40—1.80; Salmon f. 2.20—2.60; licht rose f. 1.502.90. wit f 1.301.70; gemengd f.23.20, geel f. 2.80—2.90 per 100. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3