Buitenland De strijd in het Verre Oosten LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 8 Juli 1938 Het 3GS(henk van den dag ANTOON BRINKS BREE5TRAAT114c lel. nu WISKUNDE VEREEN ICDE - V/A55CHERIJEN VITTE-SINGEl-13- LEIDEN. BIJEENKOMST „DE NATUURVRIEND". De heer Kienjet over „De gevaren voor het Aquarium". Na eenige gehouden excursies langs sloot en plas. behandelde de heer D. J. Kienjet In de h.h. vergadering der Leidsche Aquarium- en Terrariumvereeniging „De Natuur vriend"; gehouden in Patrimonium, de ge varen voor het aquarium. Allereerst be sprak hij de beruchte Glochidiumlarve, af komstig van de Zwanenmossel lAnodonta cynealde schilder mossel Unio pictorum en de Unio tumidus. De groote Anodonta die zeker 1 a 400.000 en de Unio's die wat minder eieren uitstooten, kunnen het den visschen geducht lastig maken. De eischaal van het uitgestooten ei springt stuk. de lange hechtdraad komt n aar buiten en drijft dan in het water. Deze hebben dan voor verdere ontwikkeling een visch noo- dig. Met den langen vangdraad komen zij in aanraking met de vinnen en komen zoo in de huid van de visch. De Glochidium-la; ve is bezet met fijne weerhaken en beschadigt hiermee direct de opperhuid, waarop ook w-eer de epidemiescellen van de visch begin nen te groeien; binnen 24 uur is de parasiet is een POLSHORLOGE van LEIDSCH JUWELIERSBEDRIJF 4085 (Ingez. Med.) OVERGANGSEXAMENS DER CHR. H. B. S. De uitslag der overgangsexamens der Chr. H. B. S. alhier luidt als volgt: Bevorderd tot de tweede klasse: J. R. Bloot. A. Bogaards, J. A. Brinks. D. Bur ger, W. F. v. Eelen, M. Gort, E. ten Hoo- ven. J. Kalsbeek. F. R. J. Knetsch, W. Kwestroo, J. Langhout, C. Los, A. A. Luyendijk. W. H. Moelker. D. A. Munnlk, JHHHHPN. P. Muusse, P. C. den Ouden. W. F. E. door een nieuwe opperhuid overgroeid. Nu j Siïielik, C. A. Somerwil, C. de Vroedt. M. kunnen de zoetwatervisschen, sterk als zij v Wijhe. J. Parmentier. J. R. v. Beek, J. zijn, wel tegen een stootje doch de larven v- Cittert, A. de Graaf. W. J. de Haan DE ALGEMEENE TOESTAND. De conferentie van Evian. De intergouvermenteele commissie voor het vluchtelingenvraagstuk te Evian heeft haar algemeene beschouwingen voortge zet, Helio Lobo, de vertegenwoordiger van S neD°en ln ?e "anscne concessie te Brazilië verklaarde bereid te zlln Sjanghai. Hun vertegenwoordigers kwamen te werken me t de connrhsste om let Cnkele dagen *eleden W bePaalde ?Iaats telingenvraagstuk op te lossen. Vervolgens verklaarde de heer Defoy Terreur in Sjanghai. In de nota's worden een en twintig Vogens Japansche berichten uit Sjanghai slachtoffers van terroristische gewelddaden zouden de jongste terroristische aanslagen 1 opgesomd, onder wie twaalf ambtenaren zijn beraamd door ongeveer duizend agenten van nieuwe regeering der Chineesche van de Hankauregeering, die hun operatie- republiek, die gedood werden, en negen basis hebben in de Fransche concessie te anderen, die ernstig werden gewond komen in onze aquaria en de kleine tropi sche vischjes gaan hieraan ten gronde. Spr. raadde dan ook aan, secuur te werk te gaan bij het toedienen van levend voer uit de siooten en vooral zulke mosselen uit het aquarium verwijderd te houden. Hierna be handelde spr. de gevreesde Ossekoplarve, verspreid door de Najadan en nog vele slak ken als parasietendragers. Na nog veel lar ven en roof-insecten getoond te hebben be sloot spr. met het bespreken van de vraat- en roofzucht van de Bootsmannetjes, De voorz. de heer W. Zwart dankte spr. voor zijn leerzaam betoog. EINDEXAMEN GEM. H. B. S. VOOR MEISJES. Voor het eindexamen der Gem. H.B.S voor meisjes met 5- en 6-j. cursus, afd. B alhier, slaagden de dames; A. H. van Beest, H. I. Brouwer, E. H. de Bruyn, Katwijk aan Zee; J. Dekker, War mond; H. C. Gunning, A, C. J. M. van Ham- mersveld, B. D. de Jong. E. G. M .Keesom, J. A. C. Koert, Oegstgeest; H. W. Krispijn, Voorschoten; C. H. H. Nagel, C. Nijholt, D. T. F. M. Savelkoul. M. Seret, G. M. Thöenes, Voorburg en M. Vos, Voorburg. Afgewezen: geen. Waar geen plaatsnaam is vermeld, wonen de geslaagden alhier. Doctorandus geeft les in NATUUR- en SCHEIKUNDE. Brieven Bureau van dit Blad no. 4087. (Ingez. Mcd.) ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de Godgeleerd heid, op proefschrift getiteld: „Een beoor deeling van Baxths exegese I Corinthen 15" de heer G J. Streeder, geboren te "sGraven- hage; bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde, op proefschrift, getiteld: ..Het warmtegeleidingsvermogen van kristallen bij lage temperaturen", de heer Th. Bier- mansz. geboren te Almelo; geslaagd voor het candidaatsexamen Nederlandsche taai en letterkunde, mej. E. C. Seheffelaar (Den Haag); voor het candidaatsexamen theolo- tie. de heer C. Spoor (Delft), cum laude. en de heer H. van Niel (Haarlem); voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde, letter K, mej. M. A. van Munster (Den Haag)voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak Plantkunde, mej. S. M. Haspers (Voorburg)voor het can didaatsexamen klassieke taal- en letter kunde, de heeren J. Happé (Den Haag), A. A. C. Sier (Leiden) en mej A. C. L. Ligten- berg (Den Haag)voor het doctoraal exa men rechten. de heeren J P. Honing (Am sterdam M. M. F. Ade Nerée tot Babbe- rich (Voorburg) en J. Rensen (Den Haag); voor het candidaatsexamen rechten, de heeren J. van Wulfften Palthe (Rotter dam), J. J. Roeters van Lennep (Rotter dam) en H. van Zeggeren (Den Haag): voor het doctoraal examen Indisch recht, de heer Nasroen (Leiden)voor het docto raal examen wis- en natuurkunde, hoofd vak scheikunde, de heer P. C. van Keeken (Lelden): voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak Pharmacie, de heer J A Damen (Den Haag): voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde, letter A. de heeren N. Slotboom (Den Haag), H. Zierfuss (Leiden) en W. K. Westmijze (Rotterdam)idem, letter L, de dames M. M. A. Bindels (Wassenaar), H. E. A. Schip per, (Den Haag) en de heer F. W. Lekker- kerker (Den Haag); voor het doctoraal examen geneeskunde, de heeren L R. Vel- lenga (Rotterdam) H. E. V. Coster van Voorhout (Den Haag) en R. Relsberban (Leersum): voor het artsexamen eerste gedeelte, de heeren A H. ten Cate (Lei den), J. P. v. d. Hoeven (Leiden), J G Stoik (Den Haag) .Tan Kian Hong (Lei den), J. P. Poot (Den Haag), J. Wouters (Rotterdam); bevorderd tot arts, de hee ren A. G. Balvers (Rijswijk). A. H. Ferguson (Den Haag): voor het doctoraal examen klassieke letteren, mej. E. C. H. Smits (Lel den); voor het doctoraal examen Indisch recht, de heeren H. van der Kolk (Den Haag). Tjioe Bian Hing (Rotterdam), G. C. Twijsel (Den Haag), A. F. Lamping (id.) en F. R. A. Walraven (Kampen); voor het '•andidaatsexamen Indicsh recht. mei. M. J van Woerden (Overveenl en de heeren Oei Kian Hong (Leiden) en H Th. de Goey (Oegstgeest)); voor het taalkundig candi daatsexamen indologie, de heer J. J. V. Haak (Den Haag); voor het candidaats- evamen theologie, de heere A van Roon (Lelden) (cum laude); voor het candi daatsexamen rechten, mej. Ch. J. L. Ro denburg (Rijswijk). Vanwege de Ned. Spoorwegen zijn bij den overweg aan den Morschweg van den spoorlijn LeidenUtrecht, aan beide zijden groote llchtpalen geplaatst, waardoor de paaltjes, waarop de spoorwegboomen rusten wanneer deze gesloten zijn, van heden af 's avonds zeer helder te zien zijn, hetgeen een belangrijke verbetering is. Herhaaldelijk werden deze paaltjes, niet tegenstaande deze op een bijzondere wijze geschilderd waren en er sterke reflectoren op waren aangebracht 's avonds door auto mobilisten omver gereden. W. F. Hofkes, C. H. Hogewoning, C. de Jong, M. J. de Jong, H. O. Kampschuur, R. Lammens. G. Los. A. C. Los, M. A. Mey- dam, M. den Os, J. A. Somerwil. W. J. Valkenburg. E. M. H. Vonk. I. Mcyering, L. Trompetier. Afgewezen 11. Bevorderd tot de derde klasse: D. v. Barneveld, J. Boot, K. G. Brummel, S. D. J. Dagniaux, D. v. Eek, J. N. de Gruyter, J. H J. Herfkens, M J. Heynes, D. Ingelse, W. F. L. Keuls. L. R. D. Kloprogge, I. C. Kobès. G. v. Konijnenburg, C. Korff, H. W. Meinema. J. F. v. Nes, G. Nugteren, D. Ouwehand. H de Veer. E. Vrolijk, V Stok- huyzen. A. B Roorda, M. M. Trouw. A. Dek ker. H v. Eelen, A. M. v. Fraassen, J, Ge- sinlc. C. N. ten Haven, G. Hemstra, F. L. Idenburg, J. W. Klyn, N. H. v. Oordt, J. Sepers. L. Spaanderman, J. v. d. Stel, A. J de Stoppelaar, M. Teeuwen, K de Veer, C, G. v Vlaanderen, H. L. J. Vogelzang, O. Schumacher. Afgewezen 13. Bevorderd tot de vierde klasse: G. Al- laart. E J. v. Arkel. Ph. Bangert, L. A. Bezemer. J. G. H. Boon, H. Dam, M. v. Dijk. L. P. Harts, D v. Herwaarden, D. J. H Koogerwaard, G. de Jong. H. Kammin- ga J Kloos. H. Mak. E. Osterman, F. N. J, Ouwehand, W. Rietdijk, W. Siddré, P. J. Trouw J. v. d. Veen, C. v. d. Walt, L. v. Santbrink, G. Allaart, H. E. v. Benten, W. Boon. J. C. de Bruyn, J, W, Coenraads- Nederveen, W. Dubbelaar, Th. J. de Graaff, K Haasnoot, G. Hey, H. Hogewoning, E. J. Kelder, W. E. Knip, D. Limburg, J. Maas, D Noorduin, C. Parlevliet, E. M. Peiger, N. H Roelink, A. O. Schilp. J. Tinneveld, A. L. Verhoeff, H. Westerbrink, G. v. Wijhe. Afgewezen 16. Bevorderd tot de vijfde klasse: L. Aai- bersbeig. N. T. Binnendijk, E. S. v. Calcar, J. G. Deelman, P. W. Duyverman, R. Heemsbergen. E. M. Klein, J. Los, J. C. de Neef, C. P, Puister, J. v. Rijn, H. K. H. Starck, J. Veenstra, P. M. de Wilde, G. v. Zoest J; Copper. G. Blok, K. du Chatinier, K C den Dikken, G. Evelein, D. ten Ha ven C v Holten, Th. de Josselin de Jong, T, v. d. Knoop. L. Krau, D. F Timmer mans, M. Zuilhof. Afgewezen 16. DE WERKLOOSHEID. Bü den gemeentelijken dienst voor socialen zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlleden 3. behangers 25. betonvlechters 31. betonwerkers 58. fundee- ringwerkers 1. glazenmakers 1. glaz?nwasschers 11, granietwerkers 8, grondwerkers 78. heiers 2. metselaars 75. opperlieden 84, schilders 54, sloopers 9, straatmakers 9, hulp-straatmakers 14 stucadoors. witters 11. timmerlieden 148. uit voerders 7, voegers 13. ongesch. bouwvakarb. 9 Totaal 651. ,fl Fabrieksarbeiders: lompensorteerders 16, Mee kers 19. vellenblooters 6. steenfabr. arb. 103. Zeepfabr. arb. 5, ongesch. fabr. arb. 45. Totaal 194 kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 53, reizi gers. colp, 43, winkelbedienden 27, etaleurs 3, incasseerders 14. musici 6. onderwijzers 1. over heidspersoneel 8. verplegers 3. Totaal 158. Hotel- café-personeel: Huispersoneel 5. ken ners 47. koks 2. Totaal 54. Houtbewerkers: beddenmakers 3, houtbewer kers 44, kistenmakers 7, kuipers 4, lijstenmakers 3. meubelstoffeerders 13. meubelmakers 26, politoerders 3, ongesch. fabr.arb. 29, Totaal 132. Kleermakers: Kleermakers 79. kappers 5, schoenmakers e.a. 15. Totaal 99. Land- en tuinarb.: Bloemisten 31, landarbei ders 34. tuinlieden 21. warmoeziers 8, ongesch. landarb 6. Totaal 100. Metaalbewerkers: Bankwerkers 84, blikbe- werkers 21. burgersmeden 35, electriciens 52, gasfitters 13. gasmetermakers 2, gereedschap makers 1. instrumentmakers 3, isoieerders 2, kernmakers 1, kettlngsmeden 16, klinkers 10, koperslagers 5, lab bedienden 2, lasschers 11, loodgieters 53. machinisten 13, metaalboorders 6 metaaldraaiers 4. metaalslijpers 4, modelma kers 1 monteurs 23, pianostemmers 5. polijsters 1 ponsers 5, rijwielherstellers 17. rijtuigschilders 2 scheepstimmerl. 3. stokers 23. tegenhouders 11 hulp-verw. monteurs 12. voorslaanders 6, voor- warmers 3. vuurwerkers 8, wagenmakers 3, ijzer- werkers 45. zandspuiters 5, zandvormers 4. zil versmeden 2. ongesch. arbeiders 40. Totaal 557. Sigarenmakers: Sigarenmakers 18, sig.sorteer- ders 1, sig.strlppers 2. Totaal 21. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 2. inge nieurs 1. teekenaars 10, werkmeesters 15. Tot. 28 Textielarbeiders: Hekelaars 6. katoendrukkers 22 kluwers 14. lulkers 16. plaatsnijders e.a. 20. schrobbelaars 1. spinners 63, spoelers 3, staal draaddraaiers 3. sterkers 2, strijkers 12. wevers 104. wolbewerkers 49. ongesch. textlelarb. 7». Totaal 391. Transportarbeiders: Emballeurs 5, chaufeurs 129, exp.knechten 21, koetsiers 11, loopknechten 40. magazijnknechten 61, schippers 75, spoor- en trampers. 18, wakers 6. transportarbeiders 65. losse arbeiders 474, Totaal 905. Typografen: Boekbinders 33. boekdrukkers 13, fotografen 3. hulp-vakarbeiders 4, letterzetters 30. steendrukkers 2. Totaal 85. Voedingsmiddelenarb.: Bakkers 87. ovenisten 3, poeliers 2. slagers 68, suikerwerkers 16, wyn- koopersknechten 10, zuivelbereiders 5, ongesch. fabr.arb. 33 Totaal 225. Vrouwen: Kapsters 5. naaisters 3. winkeljuf frouwen 9. serveersters 2. linnenjuffrouwen 2. kantoorbedienden 9, bedrijfsleidsters 1. teekena- ressen 1. onderwijzeressen 2. ass. en huishoud sters 5. dagmeisjes 5. dienstboden 2. kinderjuf frouwen 2. werksters 62. fabr.arbeidsters 5, A.V.O. 5. Totaal 120. Alg. totaal 3720 8 Juli 1937 4051 9 Juli 1936 4092 Ben. 69 ged. werkloozen. Molenaars 1. (België', dat zijn regeering betreurt in de noodzakelijkheid te verkeeren het vluch telingenvraagstuk nog eens te bestudeeren voor zij internationale verplichtingen op zich kan nemen, welke gevaren mede zou den kunnen brengen voor wat betreft de tpepassingsmogelij kheid Kolonel White, de minister van handel en invoerrechten van Australië verklaar de, dat het voor Australië niet mogelijk is aan niet-Britsche onderdanen voorkeurs rechten te verleenen. Hume Wrong, de vertegenwoordiger van Canada, legde een overeenkomstige ver klaring af. Hij zeide, dat de opnemingsca paciteit van Canada, gezien de werkloos heid. beperkt is. Thomas Lebreton. vertegenwoordiger van Argentinië, verklaarde, dat de emigratie naar Argentinië bij voorkeur gericht zal moeten zijn op den landbouw De heer Beucker Andreae, de leider der Nederlandsche delegatie, constateerde, dai zijn land niet meer kan doen dan het reeds deed. Nederland zal zich vereenigen met alle technische voorstellen. De dichtheid der bevolking, die de Ne- Gclandsche regeering reeds er toe bewo gen heeft, de emigratie van eigen landge- nooten te bevorderen en de zeer ernstige werkloosheid van gemiddeld 400.000 perso nen. hebben de Nederlandsche regeering tot haar groot leedwezen sedert eenigen tijd belet het voortduren van den vluch telingenstroom toe te staan. Tegenwoordig worden nieuwe vluchtelingen slechts in uitzonderingsgevallen in Nederland toege laten. Met het oog op de dichtheid der be volking, zal Nederland voor vluchtelingen voornamelijk doorgangsland moeten zijn. Naar gelang de thans zich in Nederland bevindende 24—25000 vluchtelingen zullen emigreeren. zullen wellicht nieuwe weer voor een tijdelijk verblijf kunnen worden toegelaten, mits hun verhuizing naar de landen van hun definitieve verblijf vol doende verzekerd zal zijn. Myron Taylor werd tot voorzitter be noemd. Berenger tot eere-president. Jean Paul Boncour is gekozen tot secretaris-ge neraal. Er worden dan twee sub-commis sies samengesteld, de eene onder voorzit terschap van luitenant-kolonel White (Australië), zal de belanghebbende organi saties tot steunverleenlng aan uit Duitsch- land en Oostenrijk afkomstige politieke vluchtelingen ontvangen, de andere, onder voorzitterschap van Hanson (Noorwegen) zai vertrouwelijk kennis nemen der uiteen zetting betreffende wetten en methoden, welke door de regeeringen der aan de con ferentie deelnemende landen, worden toe gepast. Sir Meil Malcolm, de hooge com missaris voor vluchtelingen uit Duitsch- land. is ultgenoodlgd deel te nemen aan de werkzaamheden dezer subcommissie. De volgende bijeenkomst zal morgen ochtend worden gehouden. Het executieve comité van het Joodsche wereldcongres heeft de conferentie van Evian een memorandum doen toekomen, waarin gevraagd wordt, dat de conferentie zal protesteeren tegen de Jodenvervolging in Duitschland, dat zij haar werkzaamhe den zal uitstrekken tot den toestand van gevluchte Joden uit Oost-Europa, dat zij de mogelijkheid zal bestudeeren van een Joodsche landbouwkolonisatie en dat de door de conferentie in stellen organismen zich in verbinding stellen met de Duitsche regeering ten einde te bewerkstelligen, dat de uitgewekenen hun bezittingen kunnen medenemen. bijeen, om de gewelddaden voor te bereiden Intusschen namen de gemeentelijke autori teiten geenerlei voorzorgsmaatregelen, om de betreurenswaardige terroristische de monstraties te voorkomen. Voorts wordt aangekondigd, dat de Japansche autoriteiten in verband hier mede een krachtig protest zullen in dienen bij de autoriteiten van de in ternationale concessie en van de Fran sche concessie en in geval van nood een actie zullen ondernemen, om de inter nationale en Fransche nederzettingen te zuiveren, teneinde een herhaling van dergelijke incidenten te voorkomen. Verder wordt gemeld, dat de nieuwe re geering der Chineesche republiek officleele nota's gezonden heeft aan den voorzitter van den gemeenteraad der Internationale concessie en aan den Franschen consul- generaal. waarin zij de aandacht vestigt op het veelvuldig voorkomen van terroris tische bomaanslagen in de internationale nederzetting en In de Fransche nederzet ting, welke aanslagen meestal gericht waren tegen personen, die met de nieuwe regee ring van de Chineesche republiek in relatie stonden. In de nota's spreekt de regeering haar leedwezen erover uit, dat de autoriteiten van de internationale nederzetting en van de Fransche nederzetting in gebreke zijn gebleven, dergelijke incidenten te voorko men of zelfs ook maar een van de aanslag plegers te arresteeren. Zij verzoekt haar daarom, de terroristische organisaties te on derdrukken en ln de toekomst een herha ling van zulke aanslagen te voorkomen. Den geheelen dag heeft de internationale nederzetting onder scherpe militaire bewa king gestaan. Sterke afdeellngen Russische en Schotsche troepen patrouilleeren met pantserwagens en tanks door de straten der stad. Chineesche polltie-agenten doorzoch ten onder leiding van buitenlandsche jooli- tle de huizenblokken naar verdachte per sonen. Duizenden Chineesche voetgangers werden aan de grens van de internationale nederzetting en de Fransche concessie op wapens gefouilleerd. In de Fransche con cessie werden de politieposten verdubbeld. Des middags werden de Japansche posten van den Bund teruggetrokken. Eenige op winding ontstond in de Internationale ne derzetting nog toen na 8 uur des avonds vier ert dertig detectives van de Japansche consulaire politie plotseling op den hoek van de Kiangsi Road en de Edward VII Road verschenen en lederen voorbijganger fouilleerden. De internationale politie en een afdee- ling van het Russische regiment verschenen terstond, doch beperkten zich er toe het op treden der Japanners waar te nemen. Tot incidenten is het niet gekomen. Pciping van stroom verstoken. Een afdeeiing Chineesche guerilla-troe- pen heeft gisterochtend een aanval ge daan op de electrlsche centrale, die Peking van stroom voorziet en ongeveer 20 kilo meter buiten de stad ligt. De leidingen werden vernield, zoodat het geheele ver keer in Peking gedurende verscheidene uren stilstond. De aanvallers, die gewapend waren met geweren en handgranaten, heb ben 20 politie-agenten ontvoerd. Ongeveer op hetzelfde tijdstip werden de ijzerfa brieken bij Loeng Jen met veldgeschut beschoten. DUITSCHLAND. Partijzaken Arrestaties. Men verwacht Zondag te Muenchen een rede van Hitler, doch waarop dit vermoe den berust? De Rijkspartijdag zal van 5—12 Septem ber worden gehouden. Hess heeft Goering verzocht den mi nisters mede te deelen. dat de natlonaal- socialistlsche partij een einde wil maken aan de woorden „werkgevers en werkne mers" en deze wil vervangen door „hoofd der onderneming en gezellen", aangezien de oude benaming te veel riekt naar den klassenstrijd. De correspondent van de „Daily Tele graph and Morningpost" te Kopenhagen meldt aan zijn blad, dat de Duitsche ge heime politie te Flensburg, bij de Deen- sche grens, vijftig personen heeft gear resteerd, o.w. een Deen. De razzia werd midden in den nacht uitgevoerd. De door de gestapo gezochte personen werden gewekt en in nachtge waad naar de gevangenis overgebracht. Zij werden daar volgens den correspon dent, direct veroordeeld, omdat zij geen nationaal-socialist waren en zijn intus schen reeds naar een concentratiekamp gezonden. Op het vonnis ts geen beroep mogelijk. Men verwacht nog meer arrestaties. De Duitsche autoriteiten weigeren in tusschen eenige verklaring te geven no pens hetgeen zich heeft afgespeeld. De staatssecretaris van financiën Rein- hardt heeft op een congres van douane beambten te Limeau in Thüringen gezegd, dat in 1937 aan de Duitsche grenzen 130.286 arrestaties zijn geschied, wat neerkomt op een gemiddelde van 334 per dag. Er vielen 14.823 incidenten met smokkelaars voor, waarbij in 426 gevallen de wapens getrok ken werden. Geslaagd zijn voor het examen Linge rie de dames Cor v. Diemen (Zoeterwoude), Truus Horikx (Leiden). Jo de Jong (Zoeter woude), Dora v. d. Klauw Voorschoten), Ali Rekelhof (Zoeterwoude), Mien v. d. Salm 4062 (ingez. Med.) (Zoeterwoude), Jo Stuart (Leiden). Luus v. d. Voorn (Warmond), Riet Zandvliet (Lei den). Voor het examen costumière: Toos Duindam (Leiden), Gré v. Kempen (Leiden) Anny v. d. Hoeven (Zoeterwoude), Joke Nagel (Leiden), Agnes Niersman (Voorscho ten). Riet v. d. Meer (Zoeterwoude), Jo v. Velzen, To v. Velzen (Zoeterwoude), Jo v. Steijn (Leiden), allen leerlingen der Mode vakschool St. Cunera van de Eerw. Zusters van de Voorzienigheid, Hoogewoerd 57. In de plaats van den heer K. Wees hof te Oegstgeest, die dezer dagen over leden is, is benoemd tot inspecteur van de Assurantiemaatschappij „De Nederlan den van 1845" de heer Jac. Key, vroeger alhier en sinds eenigen tijd inspecteur dezer maatschappij in Zeeland. Gistermorgen te halféén is de 12-jarige E. B„ uit de Hoogerbeetsstraat, die per fiets op de Hoogewoerd een paard en wagen wilde passeeren. met een uit de tegenovergestelde richting komende wielrijder ln botsing ge komen, Hij kwam met zijn rechterhand onder het ltnkerachterwiei van den wagen, zoodat hij op advies van den dokter van den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis werd vervoerd. PALESTINA. Tegen de terreur. De terreur wekt in Engeland groote be zorgdheid. Hoewel de handhaving van de orde meer zaak is van de mobiele politie, zijn er kam pementen ingericht voor een nieuwe bri gade, welke, naar reeds gemeld werd in den herfst naar Palestina zal vertrekken. Er zullen dan drie brigades in Palestina gelegerd zijn. Het Engelsche oorlogsschip ..Emerald" is de haven van Haifa blnnengeloopen, doch dit schip zal worden afgelost door de „Repulse" Naar Havas nog uit Jeruzalem seint, heeft de politie, naar aanleiding van de jongste Incidenten, talrijke arrestaties ver richt onder de leden van de revisionnls- ten-partij, waartoe de extremistische ele menten der zionisten behooren. O.a. wordt de arrestatie gemeld van dr. Washitz, lid van den Joodschen natlonalen raad. Er is bevel gegeven, zoo spoedig moge lijk twee bataljons der Engelsche troepen in Egypte, naar Palestina te doen vertrek ken. Alle belangrijke punten des lands wor den op het oogenbllk door troepen be waakt. In Haifa patrouilleeren troepen met de bajonet op het geweer. Het einde van de petroleumleiding wordt streng bewaakt. In Jaffa duurt de proteststaking voort. Tijdens een botsing, die ontstond in ver band met de arrestatie van een der agi tatoren in Jaffa is een agent van politie neergestoken. In Nazareth heeft een ge wapende bende een kamp van Joodsche arbeiders overvallen en geheel vernield. Voorts is een reiziger, die in een taxi reed, door een schot gedood, terwijl twee an dere reizigers gewond werden. ENGELAND. Rede van Eden 35 millioen gasmaskers. In een rede te Stratford en Avon heeft Eden gisteren gezegd, dat de Engelsche bewapening en de buitenlandsche politiek slechts dienden om den vrede te waarbor gen. Men kon van opinie verschillen omtrent de beste methoden om dat doel te bereiken, en sommigen hadden mis schien een drastischer optreden gewenscht, maar men was nog niet zoo ver dat men kon zeggen wie van belde richtingen gelijk had gekregen. Het kwam er echter niet op aan wie bij de gevolgde methode gelijk of ongelijk had, de hoofdzaak was dat het geheele volk begneep, dat Engeland door zijn bewapening, waardoor het weer een vaster politiek kon voeren, de zaak des vredes in geenen deele in gevaar bracht. Ieder die thans de herbewapening met hart en ziel voorstond, kon toch een overtuigd voorstander van den vrede zijn en verdien de volstrekt niet den naam van oorlogs maker. Eden zeide verder: Uit bepaalde discus sies over den Internationalen toestand schijnt te volgen, dat er voor Engeland slechts twee gedragslijnen mogelijk zijn: hetzij in goede orde terug te trekken, het zij op provoceerende wijze tot den aanval over te gaan. Er is echter nog een derde mogielijikheid, die naar mijn meening de juiste is. nJ. duidelijk te bevestigen, dat onze houding bepaald moet worden door zekere beginselen van Internationale poli tiek, welke wij steeds geëerbiedigd hebben en waarvan wij thans niet kunnen afwij ken. Wat Spanje betreft zeide de oud minister: Het ts geenszins mogelijk een werkelijke vriendschap te grondvesten op de gedachten, dat, hoewel wij zelf niet geïntervenieerd hebben, anderen voortgaan door hun interventie den burgeroorlog op een bepaalde wijze te doen beslissen, een oorlog, die wij en anderen afgesproken hebben te zullen beschouwen als een uit sluitend Spaansche aangelegenheid. In elf opslagplaatsen van het ministerie van binnenlandsche zaken zljh in totaal nu 35 millioen gasmaskers opgeborgen, welke binnenkort ter beschikking zullen worden gesteld van plaatselijke autori teiten. De gasmaskers zullen nooit verder dan 30 KM buiten bereik van gemeenten met 5000 of meer zielen worden opgeslagen. MEXICO. Vrouwen aan mannen gelijk. De Kamer heeft de wet op de grondwets wijziging aangenomen, waarbij aan vrou wen dezelfde politieke rechten als aan mannen toegekend worden. FRANKRIJK. Een protest te Rome. De Fransche zaakgelastigde te Rome heeft bij de Italiaansche regeering gepro testeerd naar aanleiding van het incident aan de Alpengrens, waarbij een Fransche reiziger ernstig gewond werd door Italiaan sche soldaten. In antwoord op de démarche van den Franschen zaakgelastigde verklaarde Oiano, dat hij nog niet in het bezit was van de resultaten van het onderzoek, dat hij heeft doen instellen, zoodra hij van het .grens incident had gehoord. De Italiaansche pers blijft ten aanzien van het gebeurde een absoluut stilzwijgen in acht nemen. POLEN. Afgevaardigde interpelleert over activiteit van Duitsche nazi's. Afgevaardigde Downar heeft de regee ring geïnterpelleerd over de activiteit van Duitsche nationaal-socoalistische organ - satles. Hij vroeg den minister van binnen landsche zaken de ontbinding van zekere clandestene nationaal-social'stlsehe orga nisaties, die. naar hij betoogde na de ge beurtenissen ln Tsjecho-Slowakije en aan gemoedigd door de politieke evolutie In Dantzlg, voortgaan met hun heftige oro- paganda. met name in het We'teliike grensgebied", te willen gelasten Volgens de Poolsche grondwet is de re- geerng, in den Landdag getnt.erge'leeid over eenige zaak. niet gehouden monde ling te antwoorden, zü heeft evenwel een termijn van 45 dagen voor een schriftelijk antwoord. 3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2