STADSNIEUWS R.K. Kerk te Tiel afgebrand 79sfe Jaargang VRIJDAG 8 JULI 1938 No. 24012 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Steun aan textiel-industrie. Onze prijsvraag .„iVaar Buiten Het vuur ontdekt tijdens een plechtigen uitvaartdienst. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D Cis.'' per regel voot advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen Tan ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljtfi per 3 maanden f. 2.33 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f poöokostenj (voor binnenland f.0.80 per 3 Met Rijkssubsidie. In verband met aan de N. V. Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Wollen Dekens v.h. J. C. Zaalberg en Zoon verstrekte be langrijke opdrachten kunnen bij die N.V. een groot aantal werklooze textielarbeiders te werk worden gesteld. De N.V. verzoekt, ten einde niet genood zaakt te zijn jongere werkkrachten aan te nemen, te bevorderen, dat met betrekking tot deze te werkstelling, gelijk ook elders plaats heeft gehad, een regeling wordt ge troffen, volgens welke aan de te werk te stellen arbeiders, voor zoover deze tenge volge van langdurige werkloosheid niet meer beschikken over voldoende vakrou tine. een trainingstoeslag wordt toege kend, totdat zij zich weder voldoende vak bekwaamheid hebben eigen gemaakt. Het behoeft wel geen betoog, dat B. en j V.' aanstonds bereid waren de gevraagde medewerking te verleenen. I Niet alleen hoewel dit uiteraard met het oog op de gemeentefinanciën niet zon- dev beteekenis is vanwege de omstan- U digheid. dat, indien de regeling tot stand kwam, de steunregeling ten aanzien van Ijl een groot aantal werkloozen. althans voor eenigen tijd. buiten werking zou kunnen worden gesteld, doch bovenal met het oog op het belang van die werkloozen zelf. Deze toch zouden gedurende een gerui- men tijd in de gelegenheid komen weder zelfstandig in het onderhoud van zich zelf en van hun gezin te voorzien. B. en W. wendden zich, vermits het tot stand komen van een toeslagregeling mede afhankelijk is van de bewilliging van den Minister van Sociale Zaken, mitsdien ter zake tot dien bewindsman. Deze bleek be reid aan een regeling mede te werken en zegde een Rijksbijdrage toe in de kosten van het verleenen van een trainingstoe slag, mits die toeslag wordt verleend over eenkomstig de in zijn desbetreffend schrij ven vervatte voorschriften. Volgens die voorschriften komt de regeling neer op het i volgende. Voor eiken werkloozen textielarbeider, die in het bedrijf wordt opgenomen, wordt door de gemeente een bedrag van f. 45 '(beschikbaar gesteld, ten einde het door hem verdiende loon, zoolang dit nog niet een bepaald bedrag hetwelk iets lager ligt dan het normale loon heeft be reikt, tot dat bedrag aan te vullen. Be doeld bedrag wordt vastgesteld door de hierna te noemen Commissie. De toeslag mag voor eiken arbeider niet langer dan 3 maanden worden verleend. Het bedrag van f.45.— per arbeider is een gemiddelde. Ret is dus mogelijk om aan den éénen arbeider meer dan f. 45— aan toeslag uit te keeren en aan den ander l! minder. Aangezien, zooals de N.V. nader mon deling mededeelde, een 100 a 150-tal arbeiders te werk kan worden gesteld, zal de regeling aan de gemeente kos ten 100 a 150 x f.45— of f.4500— a f. 6750.In dat bedrag ontvangt de gemeente het gebruikelijke Rijkssub sidie (pl.m. 80zoodat voor rekening van de gemeente blijft pl.m. f. 900.a f. 1350.Hiertegenover staat uiteraard een veel grootere besparing, vermits aan betrokkenen geenerlei steun be hoeft en ook niet mag worden uitge- keerd. Dc uitvoering van de regeling moet inge volge de voorschriften van den Minister worden opgedragen aan een Commissie, bestaande uit een vertegenwoordiger der fabrikanten, den Directeur der Arbeids beurs, een ambtenaar van het Departe ment van Sociale Zaken en een vertegen woordiger van de arbeidersorganisaties. RIJKSMUSEUM VAN NATUURLIJKE HISTORIE. Verslag over de jaren 1936 en 1937. Wij ontvingen het verslag omtrent het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te °ver de joren 1936 en 1937 uitgo- biaJit door den directeur, prof dr H. jBo-ertma. er«aKfSn IE}ei<*en<l overzicht bevat dit o.a. SfïLr p ns over den toestand der ver zamelingen (zoogdieren. vogels, reptielen moii.férvPo ^n' visschen. anthropoda, enz.), alsmede van de aanwinsten „Mr !Tn van het Museum. .Wat het aantal bezoekers betreft; dat iOO^ln ma 'autste jaren Bemiddeld 1UUJ. In 1936 was het 944, in 1937 echter 5)37 personen, als gevolg van de tentoon- trok Potvisschen, die 4621 b-zoekers Het verslag besluit met een uitvoerige lijst der aanwinsten van het Museum. TERAARDEBESTELLING VAN PROF. G. J. IV. KOOLEMANS BEYNEN. Zeer groote belangstelling. Onder zeer groote belangstelling, vooral uit medischen kring, is gistermiddag op Oud Eik en Duinen te Den Haag het stoffelijk overschot van prof. G. J. W. Koolemans Beynen ter aarde besteld. Tot de belangstellenden behoorden: prof. dr. P. C. Flu, secretaris van den Leidschen Academischen Senaat, voorzitter van de Medische faculteit en secretaris van de Ver. voor Tropische Geneeskunde, zeer vele functionarissen van het Nederlandsche Roo- de Kruis, onder wie mr. W. J. baron van Lynden, den eersten ondervoorzitter, die in den stoet medekwam, evenals het hoofdbe stuurslid dr. H K. Offerhaus, luitenant- generaal P. J. van Munnekrede. hoofdcom missaris. de heer A. J. ten Hope. kolonel Lucardie. legercommissaris met luitenant kolonel J. de Waal, mede namens de Ver van Volks- en Schoolbaden, jhr. H. Bee- laerts van Blokland, secretaris, dr. L. Han- nema. directeur van het Roode Kruis Zie kenhuis te Den Haag, dr. Verspyck Mijns- sen, voorzitter "van de Bloedtransfusie-com missie en vertegenwoordigers van de afdeelingen Wassenaar en Leidschendam van het Roode Kruis. Er was een deputatie van de Hoogere Krijgsschool, bestaande uit den kapitein van den generalen staf W. J. K. Baay en den len luitenant F. O. B. Musch. Verder waren er: prof. O. L. G. F. Aberson, prof. Kan, oud-hoogleeraar te Leiden, dr. C. Winkler, oud-voorzitter van den Geneeskundigen Raad van het Departement van Koloniën, gep. generaal-majoor F. J. P. Sachse, dr. H. van der Zijl, namens de Ned. Ver. voor Tropische Geneeskunde en lid van den Ge neeskundigen Raad van het Departement van Koloniën, dr. H. van Dijk, van de stichting bloedtransfusiedienst van het Roode Kruis en het Nederlandsch Medisch Comité, gep. generaal-majoor H. C. Nauta. oud-inspecteur van Geneeskundigen Dienst in Ned.-Indië. prof. M. Boerma, de heer W. van Boven en mevr. Ruys, namens het be stuur van de Ver. Volks- en Schoolbaden, de gep. luit.-generaals H. Bakker en Vorstmann een vertegenwoordiger van den senaat van Unitas Studiosorum Lugduno Batava, jjhr. mr. R. Sandberg van Boelens, oud-secretaris van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis. dr. J. Hankes Drielsma. voorzitter van de afd. 's-Gravenhage van de Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst en dr. van Gangelen. namens het 's-Gravenhaagsch Geneeskundig Gezelschap. Kransen van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis en van den bloedtrans fusiedienst van het Roode Kruis dekten de baar. In de aula, waar de organist gewijde mu ziek ten gehoore bracht, sprak, nadat een broer en een neef van den overledene het woord hadden gevoerd, mr. W. J. baron van Lynden, eerste ondervoorzitter van het Ned. Roode Kruis. De heer van Lynden herinnerde aan den arbeid van prof. Koolemans Beynen in 1912 en 1913 tijdens de Balkanoorlogen en aan de periode (1920'36), gedurende welke prof. Koolemans Beynen lid van het dage lij ksch bestuur van het Roode Kruis was als hoedanig hij dikwijls aan internationale congressen deelnam. Spr. bracht den over ledene dank voor zijn arbeid, toewijding en liefde. Gedurende deze 16 jaren toonde prof. Op de 1ste pagina van het 3de Blad plaat sen wij vandaag .nogmaals de tweede van de serie van drie prijsvragen, die wij voor onze lezers hebben uitgeschreven. Voor hen, die niet aan onze eerste prijs vraag hebben deelgenomen, zullen wij nog even uiteenzetten wat de bedoeling is. Door één der leden onzer redactie is een bepaalde route gereden in Leiden's omge ving. Van de wegen, die hij volgde, heeft hij een zoo kort mogelijke beschrijving ge geven, gebruik makende van verschillende vaste punten, zooals gebouwen, bruggen, palen, boomen enz. Het is nu de bedoeling, dat onze lezers er. gewapend met hun beschrijving, op uit trekken „Naar Buiten" gaan, en trachten te ontdekken welke route onze redacteur volgde. Het resultaat van hun speurtocht een lijstje met de namen van de stra ten, lanen wegen enz., die zij bereden of bewandelden moeten zij voor Maandag 25 Juli 5 uur namiddag onder het motto „Naar Buiten" zenden aan de Redactie van het „Leidsch Dagblad", Noordeindsplein, Leiden. Evenals bij de eerste prijsvraag stel len wij ook nu weer 13 geldprijzen, of in totaal f. 100, voor de goede oplos sers beschikbaar. De eerste prijs bedraagt f. 25.de tweede f. 15.de derde f. 10.en de overige 10 prijzen bestaan elk uit f. 5. Bij meerdere goede oplossingen zullen de winnaars door onze Redactie, die als jury zal fungeeren, worden aangewezen. Bij deze aanwijzing zal rekening worden ge houden met de duidelijkheid der oplossing. De namen der prijswinnaars en de juiste oplossing zullen tegelijk met de derde en laatste prijsvraag gepubliceerd worden in ons Blad van Zaterdag 30 Juli as. Koolemans Beynen zich ook een goed kame raad, die met groote bescheidenheid altijd uitstekende adviezen gaf. Prof. Flu gaf uitdrukking aan het verlies, dat door dit heengaan de Leidsche Univer siteit en in het bijzonder de medische facul teit lijden en sprak ook namens de vereeni- ging voor tropische geneeskunde. Na zijn Indische jaren, waar hij aan de Stofia doceerde en een groote particuliere practijk had, heeft hij meer dan 10 jaar op de hem eigen exacte en degelijke wijze te Leiden onderwijs in de tropische genees kunde gegeven. Gedurende deze 10 jaren verwierf hij zich aller sympathie en veler vriendschap. Prof Flu besloot met de ver zekering, dat de schitterende persoonlijkheid van den overledene bij allen, die hem ge kend hebben, in herinnering zal blijven. Verder voerden het woord dr. van Hun- sel. als vriend, dr. J. Hankes Drielsma. na mens de Ned. Mij. tot Bevordering der Ge neeskunst. dr. Hulshoff, namens de Ver. voor Tropische Geneeskunde, kapitein Baay, namens de Hoogere Krijgsschool, dr. Wink ler. als oud-voorzitter van den genees kundigen raad van het Departement van Koloniën, dr. van Gangelen. namens het 's-Gravenhaagsch Geneeskundig Gezelschap en luitenant-kolonel J. de Waal. vertegen woordigende de Ned. Ver. voor Volks- en Schoolbaden. Aan de groeve heeft een broer allen voor de betoonde deelneming gedankt. PROF. DR. L. KNAPPERT. Gisteren 75 jaar. Gisteren heeft prof. dr. L. Knappert te Oegstgeest, rustend hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden onder vele blij ken van belangstelling zijn 75sten verjaar dag gevierd. Op zeer uitdrukkelijk verlangen van den jarige hebben wij van te voren aan dit feit geen aandacht geschonken. Vanmorgen heeft te Tiel een felle brand gewoed, die, ontstaan in dén toren van dc kerk van den H. Domi- nicus, door den hevigen wind werd aangewakkerd en tot ver In de omge ving waarneembaar was. Vanmorgen om tien uur was het grootste gedeelte van de kerk door het vuur verwoest en moest de brandweer zich in hoofdzaak beperken tot pogin gen om de aangrenzende gebouwen, waarvan enkele reeds vlam hadden gevat, te behouden. De brand werd cenige minuten over achten ontdekt door een kerkbezoeker, die een plechtigen uitvaartdienst had bijgewoond. Toen hij buiten kwam, zag hij dat in den toren brand was ontstaan. Reeds sloegen vlammen naar buiten. De kerkbezoeker spoedde zich weer in het gebouw om de daar aanwezigen te waarschuwen. In groote haast moest het in de kerk aanwezige stoffelijk overre'-ot naar buiten wort'en gebracht, wan* het duurde niet lang of het vuur t eelde zich aan het geheele gebouw, een van de grootste kerken van de Betuwe, mede. Spoedig was de intusschen gealarmeer de brandweer, die over twee motor spuiten beschikt, ter plaatse. Het duurde echter niet lang of het stond wel vast, dat van het kerkge- gebouw niet veel meer te redden was. Reeds begon het vuur over te slaan naar de aangrenzende gehouwen, de pastorie en het gemeentelijk gymna sium. Ook voor het in de directe om geving staande R.-K. ziekenhuis be stond ernstig gevaar, doch dank zij het krachtig optreden van de brandweer is men er in geslaagd het vuur tot de kerk te beperken. Omtrent de oorzaak vernemen wij het volgende: Te ruim acht uur vanmorgen, ter wijl in de kerk een dienst aan den gang was, waren onder den koepel van den toren schilders aan het werk. Zij waren bezig met het afbranden van oude verflagen. Het oude hout, dat hier zit, kwam hierdoor bloot en ge raakte in brand. Tot grooten schrik van de schilders, zagen zij geen kans het vuur te blusschen. Ijlings kwamen zij naar beneden om assistentie te halen. De brand was intusschen ech ter ook reeds van de straat af ont dekt. Toen de schilders beneden kwamen, was echter de geheele koepel reeds aangetast. En toen nog geen tien mi nuten later de brand""r ter plaatse kwam. sloegen de v! -rn"n reeds fel uit den top van den kerktoren. (Men z ie verder Laatste Berichten le Blad). HET EUCHARISTISCH TRIDUÜM VOOR ZIEKEN. De Sluitingsdag. Heden was het de laatste dag van het Eucharistisch Ziekentriduum in de Deke nale Kerk van O.L.Vr. Hemelvaart en St. Joseph. Zoo'n sluitingsdag wordt steeds met grooten luister gevierd. Met jubelend gebeier der klokken werd de dag ingezet en met zorg en liefde werden de zieken voor den laatsten dag weer ter kerke ge bracht. waar de zusters en vele helpers gereed stonden om de zieken hun plaat sen op de helder witte bedden te doen in nemen Gelukkig stralen de oogen der deel nemende zieken en slechts één klacht kan op dezen dag over de lippen: de klacht dat het einde van het Triduum weer daar is. het einde van dagen, die zooveel troost en kracht tot berusting geven. Dezen morgen werd na de zegening der zieken een Plechtige H. Mis opgedragen door pastoor Oudejans van Warmond met assistentie van pater Tesser van de Leo- nardus parochie als diaken en pater Peer- deman van de parochie van OL.Vr. on- bevl. ontvangen. Het zangkoor zong onder leiding van kapelaan E. A. M. Paap de Missa Te Deum Laudamus van Perosi. De predikatie werd gehouden door kape laan Lokman uit Oegstgeest. naar aanlei ding van de woorden „de Meester is daar en roept U". Troostend en sterkend hield hij de zie ken voor hoe het ziek zijn een taak. een roeping kan wezen, Zie, hoe Christus voor de menschen mensch werd om te lijden! Zieken kunnen ook uitverkoren zijn om door hun geduld in het lijden zich zelf te heiligen en anderen tot voorbeeld te zijn Tijdens het vervolg der H. Mis werd aan de zieken de H. Communie uitgereikt, waar na de zegen met het Allerheiligste gege ven werd. Als vorige dagen had *e 12 uur de plech tige handoplegging plaats, waaronder door het zangkoor het ..Verbum Superbum" en „Rex Clementissime" werd gezongen Te kwart voor drieën in den namiddag was het plechtig sluitingslof. BINNENLAND. Installatie van de spellingcommissie. (3e (Blad). Het jaarverslag der Philips Gloeilampen fabriek (2e Blad). Eerste Kamer over herziening van de Omzetbelastingwet. (Binnenland, 3e Blad). Sensatie in het Noordwijksche tennistour- nooi. f Sport, 3e Blad). Schulte won de 3e etappe van de Ronde door Frankrijk. (Sport, 3e Blad). Vele inschrijvingen voor de Kaagweek. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. De terreur in Sjanghai en aanval op Peking's Centrale, (le Blad). Het congres te Evian. (Buitenland, le Blad) Engelsche maatregelen in Palestina. (Bui tenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. EEN NIEUIVE SPEELTUIN. Van de Buurtvereeniging „Groenoord". De Speeltuinen voor kinderen in onze gemeente zijn wederom met één vermeer derd, n.I. met die van de actieve en nog jonge Buurtvereeniging „Groenoord" aan de Haarlemmertrekvaart. Aan een speeltuin bestond in deze stadswijk dringend be hoefte en thans is men zóóver, dat een zoodanige tuin op Woensdag as. in ge bruik genomen kan worden, dank zij den ijver van het bestuur der Buurtvereeniging „Groenoord" en den arbeid van werkloo zen, die hieraan hun beste krachten heb ben gegeven. Het merkwaardige van deze totstandko ming is wel. dat zij geheel zonder over heidssteun geschiedde, zulks in tegenstel ling tot andere speeltuinen, waarvoor een gemeentelijke subsidie werd toegestaan. Wij hebben gistermiddag een kijkje ge nomen, werden welwillend rondgeleid door een der bestuursleden en zijn getroffen door den keurigen, zij het uit den aard der zaak nog eenvoudigen aanleg Eertijds was het grasland, gelegen achter de villa „Groenoord". en gelegen aan de Hanseo- straat, in menig opzicht een ruïne gelijk; thans is het mooi vlak gerold en het zal daar voor de ongeveer 250 kinderen der buurtvereeniging ongetwijfeld prettig spe len zijn in een fraaie omgeving. De speeltuin heeft een oppervlakte van 50 bij 30 M.: er komen of er zijn reeds een drietal wipplanken, 10 a 12 schommels en rekstokken, een ruime zandbak, een slin ger- en korfbalpaal, meerdere banken, zoo dat de gansche inrichting reeds uitstekend aar. het gestelde doel beantwoordt. Met eenvoudige middelen, maar met véél en thousiasme voor een goede zaak, komt de Het weer ten onzent blijft onder invloed van de depressie winderig en buiig, bovendien is er ecnige afkoeling te verwachten. Buurtver. „Groenoord" met dezen dezen tuin mooi voor den dag! Gelijk gezegd ligt het in de bedoeling, den speeltuin feestelijk te openen en wel op Woensdagmiddag te 3 uur. Deze ope ning zal hoogstwaarschijnlijk geschieden door burgemeester mr. Van de Sande Bak- huyzen. Het bestuur organiseert in verband met deze gebeurtenis een kinderoptocht onder den titel „Oude Sprookjes in Beeld", wel ke. getuige de voorbereiding, veel belooft. Wij zagen reeds aardige teekeningen, betreffende dezen optocht, alsmede ver schillende costuums, die gedragen zullen worden en waarmee men een fantasievolle weergave hoopt te geven van sprookjes als: ..Doornroosje", „De Gelaarsde Kat". „Rood kapje". „Asschepoetster". „Sneeuwwitje" „De Reus en Klein Duimpje", „Ezeltje strek je", „Zwaan, kleef aan" enz. De route van den optocht, die te 2 uur van de Stadsgehoorzaal vertrekt, is als volgt: Vrouwesteeg. Haarlemmerstraat. Prinses- sekade. Kort Rapenburg. Breestraat. Hoo- gewoerd. Watersteeg, Hooigracht, Pelikaan straat, Haarlemmerstraat. Mare. Haarlem mertrekvaart Medewerking verleent de Leidsche Poli- tiemuziekvereeniging. Verschillende veree- nigingen en firma's zegden aan de tot standkoming van dezen optocht haar steun toe. Al met al belooft het voor de kinderen der Buurtvereeniging „Groenoord" een prettige middag te worden! HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: A. van Emmerik. 's-Gravendamscheweg 63, Voorhout. Bloembollenkweekerij en -handel. Wijziging handelsnaam in: P. J. van Emmerik. Firma A. N. Turksma, Haarlemmerstraat 171, Leiden. Winkel in wol en har.dwerk- artikelen en heeren mode-artikelen. Nieu we filiaalhoudster: Mej. C. A. Wirtz, Noord- wijk aan Zee. Nieuwe inschrijving: Cement Plastiek, Gerecht 11, Leiden. Wand- en gevelbekleeding. Eigenaar: A. J. Lagas. Alhier zijn aangehouden wegens bede larij en het opgeven van fen v ••'•en naam de 52-jarige mej. A. v. E. uit Woerden en haar 54-jarige zuster, mej. M. v. E., uit Linschoten. Tegen beiden is proces-verbaal opgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1