Installatie van de Spellingscommissie LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Vrijdag 8 Juli 1938 Ivorol-tondpasta (oranje-verpakking met blauwen band) Rede van minister Slotemaker de Bruine FAILLISSEMENTEN VjJIWIC? 1 v lOi Prinses Juliana en Prins Bernhard koesteren het voornemen om in de maand Augustus een reis te maken met de „Piet Hein", welke zich vermoedelijk zal uitstrekken tot de Noorsche wateren op de Oostzee. Het ligt in de bedoeling:, dat Prinses Beatrix het Prinselijk Paar zal vergezellen. Het zal dus de eerste reis worden van onze kleine Prinses. „Tel* Défilé voor Prinses Juliana. Een heerlijke middag voor ouden van dagen uit Huizen. Na Hilversum en Amersfoort hebben thans ook uit de Gooische gemeente Hui- aen de ouden van dagen voor Prinses Juliana gedefileerd Onder geleide van den heer W. H. Roos en de comitéleden, die dit défilé hadden georganiseerd, mevr. H. Bos en mevr. Rebel waren zij daartoe gistermiddag in ongeveer vertig autgo's en te zamen een gezelschap vormende van ongeveer 125 personen, naar Soestdijk gekomen. In de eerste auto waren gezeten de heer en mevrouw C. Bout, resp. 75 en 80 Jaar oud, die H. K. H. Prinses Juliana een bloe menmand aanboden. De Prinses had. om het défilé te kunnen gadeslaan, met haar dochter op den arm. op het bordes plaats genomen. Toen het echtpaar Bout met de comitéleden en den heer Roos de traopen van het bordes besteeg, liep Prinses Juliana hen halverwege tegemoet, waarna de bloemen werden overhandigd, het kleine Prinsesje werd bewonderd en de oudjes Bout tegenover de Prinses plaats namen Terwijl de lange stoet auto's met blijde wuivende inzittenden voorbijtrok, onder hield de Prinses zich op innemende wijze met het echtpaar Bout en de comitéleden en drukte daarbij haar spijt uit, dat haar echtgenoot niet bij dit défilé aanwezig kon zijn. Verscheidenen van de defileerende oudjes waren nog in het oude Huizer costuum gekleed. Ook mevr. Bout. die de bloemen overhandigde, droeg deze kleederdracht. Opgetogen over het kleine Prinsesje en de vriendelijke ontvangst door H. K. H. Prinses Juliana trok men na het défilé weer voldaan huiswaarts. Tal van groote landbouwbedrijven bezichtigd. Prins Bernhard heeft gisteren in gezel schap van den Commissaris der Koningin, mr. J. Linthorst Homan, enkele landbouw bedrijven in de provincie Groningen be zocht. Eerst werd een bezoek gebracht aan Slochteren. waar de landbouwhuishoud- school werd bezichtigd, in welke juist een cursus werd gegeven. De Prins onderhield zich hier geruimen tijd met den voorzitter on den secretaris van den veenkolonialen boerenbond onder wier auspiciën deze school in 1937 tot stand, onderscheidenlijk de heeren J. E. Eerkers en D. A. Piers. Ook de voorzitter van de federatie der land- bouwvereenigingen in Slochteren. dr. J. H. KuiDers. was hierbij aanwezig. Verder ging de tocht via Noordbroek naar Oostwold. waar aan den Prins op het oedrijf van dr. J. Oortwijn Botjes werden voorgesteld de heeren H D. Louwes en ir. A. P Minderhoud. voorzitter en secretaris van de Groningsche Maatschappij van Landbouw. Dr. Oortwijn Botjes lichtte en kele bijzonderheden van het Oldambt toe, waarna eenige proefvelden aardappelen an dezen bekenden deskundige werden be zichtigd. Van hier werd gereden naar Spijk, waar de Prins de boerderij bezocht van den heer J. Post Wiersema. Bij alle bezoeken werden Prins Bernhard diverse beschrijvingen en boekwerken over landbouw en organisatieleven overhandigd Van Soijk ging de tocht over Roodeschool naar Uithuizen, waar een bezoek werd ge bracht aan een landarbeiderswoning. In den borg „Minkema" gebruikte de Prins de lunch. Hierbij waren aanwezig de Commis saris der Koningin en echtgenoote, de bur gemeester van Uithuizen, mr. H. Hovinga en de voorzitter van het museum te Gro ningen. mr. H. de Visser, met den conser vator dr. A. E. van Giffen en de adjunct conservatrice. mej. M. A. de Visser. Om twee uur vertrok de Prins naar Gro ningen en vervolgens naar het zuiden, waar de Commissaris der Koningin bij de Gro- ningsch-Drentsche grens afscheid nam. 4065 De nieuwe chocoladereep uit de edelste VENEZUELA CACAO bereid! Clngez. Med.) Herziening van de Omzet- belastingwet. Vlootschouw op de re ede van Scheveningen. Ter gelegenheid van het regeerings- jnbileum van H.M. de Koningin. Op 3 September. Volgens ..De Standaard" zal in het kader der feestelijkheden ter gelegenheid van het 40-jarige Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin od de reede van Scheveningen een grootsche vlootschouw worden gehou den d00'- de Kon. Marine met medewer king van den Marine-vliegdienst. Aan den Vlootschouw zullen o.a. deelne men de kruiser Sumatra en de nieuwe flottieljeleider Tromn. Het is echter de be doeling. dat deze Vlootschouw zich niet uitsluitend tot onze oorlogsmarme zal be perken. doch dat ook schenen van de han dels- en de visschersvloot zullen deelne men. Daartoe is contact gezocht met de groote reederimn die in beginsel hun me dewerking hebben toegezegd, doch nog moeten overwegen hoeveel en welke mail schepen voor dezen Vlootschouw ter be schikking kunnen worden gesteld. Het programma van dezen marinedag zal voorts een groot défilé op den Schevening- schen Boulevard omvatten. Hieraan zal worden deelgenomen door de adelborsten, mariniers, matrozen, landingsdivisies, leer lingen van opleidingsschepen, leerlingen van de kweekschool voor de zeevaart, de deelnemers van het zeekamp van het N. J. V. en anderen, terwijl de Kon. Marine- kapel eveneens tegenwoordig zal zijn. Het ligt in de bedoeling, zulks in navolging van dt bekende vlootrevue's op de reede van Snit.s Head, van eenige oorlogsschepen vuurwerk af te steken en deze zoo moge lijk te iUuminee-en en met hun zoeklich ten te laten werken. Tevens wordt over wogen op het groote parkeerterrein te Scheveningen een dek van een schip na te bootsen, waarop verschillende machines en instrumenten kunnen woTden gede monstreerd. Eveneens is het niet onmogelijk, dat op de Boulevard afweergeschut en dergelijke zal worden opgesteld ter oriënteering van liet publiek. Het initiatief tot dezen Vlootschouw ls genomen door de Haagsche afdeeling i an het NJ.V. welke zich daartoe in verbin ding had gesteld met de Marine-autoritei ten. Deze bleken onmiddellijk voor dit plan te gevoelen Daar echter de eenige dag, daarop deze Vlootschouw zou kunnen wor den gehouden 3 Sent. is, oordeelde men hei, Juister deze Marine-demonstratie op te nemen in het kader van de feestelijkheden ter gelegenheid van het Regeeringsjubi leum van H M. de Koningin. Contact werd gezocht met het Haagsch Comité voor de luisterrijke viering van dit jubileum, dat eveneens zeer sympathiek tegenover dit plan stond en en sub-commissie benoem de welke de organisatie van dezen Vloot schouw op zich heeft genomen. Bedriegen de voorteekenen ons niet. dan zal deze Marinedag een zeer belangrijke worden, en een grootsch onderdeel vor men van de jubileumfeestelijkheden, De „Karimata" werkt heden nog niet. De Karimata die heden naar het wrak van de Lutine zou varen, zal wanneet het weer gunstig is eerst morgen zijn werk zaamheden hervatten omdat de molen nog niet geheel hersteld is. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER GENEESKUNST. In het besloten gedeelte van de te Haar lem gehouden algemeene vergadering der Nederlandsche Maatschappij tot bevorde ring der Geneeskunst, is in de plaats van den aftredenden voorzitter, dr. L. C. Kers bergen te Haarlem, gekozen dr. C. Feh- mers. geneesheer-directeur van het St. Franciscus Gasthuis te Rotterdam. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Er zijn er thans 2850 in ons land. Het aantal onbewaakte overwegen breidt zich nog steeds uit, zoodat er momenteel 2850 onbewaakte overwegen in Nederland zijn. Alléén tusschen de Heuvelsche Steeg en Ede. een afstand van 9 minuten spo- rens. bevinden zich21 onbewaakte overwegen. Oordeel der Eerste Kamer. Volgens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot herziening van de omzetbelastingwet en wijziging van de algemeene wet van 26 Augustus 1922. verklaarden eenige leden, tegen de omzetbelasting ln het algemeen dit bezwaar te hebben, dat zij huns inziens het zwaarste drukt op dat deel der bevol king. hetwelk dien druk het minste kan lijden. Gaarne zouden zij dan ook vernemen, op grond van welke gegevens de minister van meening is, dat de volkshuishouding in staat zou zijn de voorgestelde verzwa ring van lasten te dragen. Zij duchtten, dat te dezer zake op gevaarlijke wijze wordt geëxperimenteerd, totdat ten slotte zal blijken, dat de grens van de draag kracht der belastingplichtigen is over schreden. De regeering zoeke, dus betoogden zij, verhooging van de belastingopbrengst niet in verzwaring van den belastingdpruk. doch in de bevordering van den opbloei van het bedrijfsleven. Vele leden wederspraken deze crltlek. Zij toch waren van oordeel, dat de regeering terecht heeft voorgesteld de omzetbelas ting te handhaven, omdat goed financieel beleid het prijsgeven van de daaruit vloelende, voor 's Rijks schatkist zoo be langrijke. baten vooralsnog onmogelijk maakt- Bovendien vestigen deze leden de aandacht er op. dat dit wetsontwerp in hoofdzaak beoogt niet een verzwaring van den belastingdruk, doch een technische herziening van de omzetbelasting. Wat dit laatste punt betreft, houdt huns inziens de voorgestelde regeline menige verbete ring in. weshalve zij alleszins toejuiching verdient. Enkele leden spraken de hoop uit, dat de regeering op den duur bii het vervullen van de overheidstaak dusdanige bezuini ging zou weten te bereiken, dat zij de om zetbelasting als bron van inkomsten niet meer zal behoeven Ook zij waren van oor deel, dat deze belasting met name zwaar drukt op een minder draagkrachtig deel der bevolking, al meenden zij, in tegen stelling met de, het eerst aan het woord zijnde, leden, dat het Rijk de bedoelde bron voorloopig niet kan derven. Sommige leden hadden tegen de ont worpen regeling voornamelijk dit bezwaar, dat zij geeneriei verlichting inhoudt van de lasten, drukkende od de groote gezin nen. Zoo blijven, aldus betoogden zij, vleesch en boter aan omzetbelasting on derworpen. Weliswdar heeft de minister aan de Tweede Kamer verklaard, dat te zijner tijd bij een mogelijk voorste] tot verhooging van het heffingspercentage van de omzetbelasting een tegemoet koming aan de groote gezinnen in over weging zou kunnen worden genomen, doch de leden hier aan het woord, had deze. wel uiterst vage, toezegging, zeer weinig be vredigd. Zij zouden het op prijs stellen, van den minister een uiteenzetting te ont vangen, wanneer en op welke wijze hij zich voorstelt, voor zoover zulks onder hem ressorteert, het belang van het groote ge zin op doeltreffende wijze te behartigen. Van den inhoud van deze uiteenzetting zouden zij hun stem ten aanzien van dit wetsontwerp laten afhangen. Weder andere leden betreurden, dat het ontwerp niet een voorstel tot vrijstelling van omzetbelasting voor machines in houdt. Sommige leden wenschten deze gelegen heid te baat te nemen om de regering hulde te brengen voor de tegemoetkomen de wijze, waarop naar hun gevoelen tot dusverre in vele gevallen de omzetbelas tingwet toepassing heeft gevonden. Andere leden verklaarden, deze opmer king niet te deelen, onder Terwijzing o.a. na"r de moeilijkheden, door de wijze van heffing der omzetbelasting aan het poe- liersbedrijf berokkend. NIEUWE HANDELSOVEREENKOMST MET DENEMARKEN. De regeeringspersdienst meldt: Woensdag is de nieuwe handelsovereen komst met Denemarken, waarvan de tekst op 27 Juni j.l. was geparafeerd, te 's-Gra- venhage onderteekend en met terugwer kende kracht vanal 1 Juli 1938 tot 30 Juni 1939 ln werking gesteld. BOND VAN LOODGIETERS- EN FITTERSPATROONS. De Bond van Loodgieters- en Fitterspa- troons hield zijn algemeene vergadering te Hilversum, onder leiding van den heer H. Harmeijer. De deelnemers aan deze vergadering werden op het stadhuis door het gemeen tebestuur officieel ontvangen, waar zij door den burgemeester werden toegespro ken De bondsvoorzitter sprak zijn erken telijkheid uit over deze ontvangst. ■Het jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd, evenals het financieel ver slag. Met overgroote meerderheid van stem men werd besloten de noodlge stappen te doen tot instelling van een bedrijfsraad voor het loodgieters- en flttersbedrijf. Tevens sprak de vergadering zich uit voor opneming in de landelijke collectieve handelsovereenkomst van een leerling-re geling en werd het bestuur opgedragen om het noodige te doen, opdat hierop verbin dendverklaring zal kunnen worden verkre gen. Op den tweeden dag hield de heer R. P. van Royen een voordracht over het on derwerp: ..De inwerking van leidingwater en van den bodem op pijpmateriaal; maat regelen tot opheffing van en ter bescher ming tegen inwerking: de materiaalkeuze op grond van technische en toxicologische (gezondheids) overwegingen". Bereid volgens nieuw recept. Elke poetsing is een ware mondwasschinig. Geeft een frisschen mond en witte tanden. Tube 46 en 25 ct 4066 Regeering wenscht antwoord op vele vragen. Minister Slotemaker de Bruine, heeft heden de ingestelde Spellingcommissie ge ïnstalleerd. Uw taak zoo zeide hü zal van be scheiden omvang wezen. Zij is niet te ver gelijken met hetgeen destijds werd opge dragen aan de staatscommissie-Kuyper, ingesteld bij Koninklijk besluit van 22 Juni 1909. namelijk het instellen van een onderzoek naar de vraag welke de gedrags lijn der regeering behoort te zijn. ten op zichte van de Nederlandsche taal, wan neer inzichten omtrent deze schrijfwijze met elkander in strijd geraken, noch ook met die van de staatscommissie-Kluyver, ingesteld bij Koninklijk besluit van 16 Juni 1916, n.l. om de regeering van advies te dienen bij het werk. dat zij te doen heeft nu de meer algemeen in gebruik zijnde schrijfwijze van de Nederlandsche taal onzekerheden openlaat en afwijkingen daarvan in breeden kring ingang hebben gevonden. Het is geenszins de bedoeling der regee ring voor de derde maal een vergelijkbaar onderzoek te doen instellen. Uw taak is beperkter. Intusschen is zij belangrijk en onmisbaar, gelijk u uit het volgende blij ken moge. Ten eerste heeft de regeering besloten geen wijziging van principieelen aard aan te brengen iri de voorgeschreven examen- spelling, voorzoover deze betrekking heeft op het woordbeeld. Zij is integendeel voor nemens deze schrijfwijze ln de van haar uitgaande stukken over te nemen. Echter staat zij daarbij voor enkele vragen, die te voren beantwoord moeten wezen. Op 1 November 1934 verscheen een nota van den minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen om aan te geven, op welke wijze de regels inzake e. o en sch moeten worden verstaan en toegepast. De vraag rijst, of deze nota met zich brengt de wenschelijkheid van redactiewijziging in de regels 1, 2 en 3 van de Koninklijke beslui ten Inzake e-schrijfwijze der taal. Ten tweede: er is een boekwerk ver schenen, houdende een lijst der aardrijks kundige namen van Nederland, aan welke lijst de regeering zekere erkenning heeft verleend door subsidieering. De vraag rijst, of de bevoegdheid bestaat hetzij bij Ko ninklijk besluit hetzij zelfs bij ministe- rieele beschikking de in deze lijst voor komende schrijfwijze der aardrijkskundige namen over te nemen en voor te schrij ven, hoewel de grondwet en eenige andere wetten een andere schrijfwijze kennen en wellicht voorschrijven. Deze juridische vraagt vergt een antwoord. Ten derde. Indien de vraag beantwoord wordt in dezen zin, dat de schrijfwijze der aardrijkskundige namen, die in deze lijst gevolgd is, kan worden overgenomen en voorgeschreven door de regeering, dan vraagt een taalkundig onderwerp de aan dacht. In deze Hjst namelijk worden e, o en sch anders behandeld dan de zoo straks bedoelde spelling-regels. Eenheid van be leid te dezer zake is intusschen onver mijdelijk. De vraag ls, hoe hier te han delen ware. Ten vierde: Het zal wel moeilijk te Ver dedigen zijn, dat b.v. Nederlandsch-Indië soms geschreven wordt met sch. soms met s gelijk in de straks bedoelde nota van 1 November 1934 wordt verondersteld. Het algemeene vraagstuk is op deze wijze nog •bijzonder moeilijk geworden. Ook hierover is een beslissing onvermijdelijk. Eer de regeering het nieuwe woord beeld overneemt, behoeft zij een antwoord op deze vragen, waarvan ik mij voorstel dat het door u op zeer korten termijn zal kunnen gegeven worden, terwijl niemand de noodzakelijkheid van deze beantwoor ding zal willen ontkennen. Voorts rijst een vraagstuk, dat reeds eer der de aandacht had, namelijk dit: Hoe de bastaardwoorden en de samengestelde woor den moeten worden geschreven. Deze vraag gaat buiten de regels 1 tot 3 van de spel ling-besluiten om. Zij heeft intusschen een zeer belangrijke waarde. Ik verzoek u mij te dezer zake van advies te willen dienen. De arbeid op dit terrein reeds verricht door de commissie dr. Van Haeringen zal u zonder twijfel hier van dienst kunnen wezen. Het spreekt wel van zelf, dat op dit terrein nauw overleg met België on misbaar is. De gecompliceerdheid der pro blemen moge intusschen ook nog hieruit blijken, dat de bepaling van de schrijf wijze der bastaardwoorden niet omgaat buiten algemeene regelen van taal, terwijl de zooeven vermelde .schrijfwijze van de Nederlandsche aardrijkskundige namen waarschijnlijk, in welken zin dan ook. met betrekking tot die regels positie gekozen heeft. Ik ontveins mij niet, dat een advies op dit terrein zich langer zal laten wach ten dan het advies, dat ik zooeven nome- de Het is niet mijn bedoeling, dat met het uitbrengen van het eerste gewacht wordt totdat ook het tweede gereed is. Eindelijk doet zich een vraagstuk van geheel anderen aard voor. De regeering heeft besloten met betrekking tot geslacht en voornaamwoordelijke aanduiding de schrijfwijze van De Vries en Te Winkel te handhaven of te herstellen. Zij deed dit ten eerste, omdat naar haar oordeel ln deze schrijfwijze belangrijke elementen In vloed oefenen, die niet kunnen verwaar loosd worden. Ten tweede omdat, ook in dien te eeniger tijd wijziging zal worden aangebracht, voorshands zekerheid onmis baar is. Ten derde niet het minste, omdat Nederland en België ter zake één lijn moe ten trekken. Ik zinspeel daar echter op de mogelijk heid, dat op den duur zekere wijzigingen vrij algemeen zullen worden aanbevolen. Wel niemand verdedigt, dat ook voor een verre toekomst met de schrijfwijze De Vries en Te Winkel inzake geslacht en voornaamwoord het laatste woord zou zijn gesproken. Maar om te voorkomen, dat hier min of meer willekeurig gehandeld wordt, acht de regeering het noodzakelijk te beschikken over een instantie, die, het geen op dit erf zich voltrekt, met groote belangstelling volgt en te zijner tijd daar omtrent wenken geeft of voorstellen doet. Ook dan. gelijk wei van zelf spreekt, zal een zeer nauw contact onmisbaar zijn met hetgeen in België ter zake geschiedt. In dien ln de toekomst zekere wijziging zou moeten worden overwogen, zou dat zeker niet kunnen geschieden dan alleen ln vol ledige overeenstemming met België. Uit mijn woorden bleek reeds zoo besloot de minister dat uw derde taak zich in een verdere toekomst uitstrekt dan de eerste en de tweede. Ik neem aan, dat tijdens uw arbeid zich meer dan eenmaal onderwerpen zullen opdringen aan uw aandacht, die ik niet noemde. Een advies daaromtrent zal uiteraard aan de regee ring zeer welkom wezen. LEEUWARDER BOTERNOTEERING. De Leeuwarder commissie-noteering voor boter is gisteren vastgesteld op 78 cents (vorige week 81 cents). BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en de steun- uitkeering op boter ls behoudens tus- schentijdsche wijziging, voor de week van 7 tot 14 Juli vastgesteld op 50 cents p. K G. REORGANISATIE BIJ DE NEDERL. SPOORWEGEN. Groote bezuiniging. Naar wij vernemen zal met 3 October a.s. bij de Nederlandsche Spoorwegen een nieu we reorganisatie plaats hebben, waarbijj weer personeel zal afvloeien en belangrijke bezuinigingen ingevoerd worden. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken, zal van Dinsdag 12 Juli t/m Dinsdag 16 Augustus as. niet plaats hebben. Gistermiddag bracht minister Weiter een bezoek aan de bekende Blue Band fabrieken te Rotterdam, teneinde dit hoogst modern en hygiënisch ingericht) bedrijf ln oogenschouw te nemen. Opgeheven wegens gebrek aan actief: G. van Groningen Jzn., Nieuw-Vennep. VOOR ZATERDAG 9 JULI. Hilversum I, 1875 en 415.5 M. VARA-Uit- zending 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 V.PJt.O. 8.00 Gramofoonmuz. -- (Om 8.10 Berichten) 10.00 Morgenwijding 10.20 Uitzending voor Arbeiders in de Continube drijven 12.001.45 Gramofoonmuz. 'Om 12.15 Berichten) 2.00 Causerie „Tien Jaar Natuurvriendenwerk" 2.15 Gramofoonmuz. 3.00 Reportage 3.30 Gramofoonmuz. 4.30 Esperanto-ultzending 4.50 Gramofoon- muziek 5.40 Litteraire causerie 6.00 Orgel spel 6.30 Gramofoonmuz. 7.00 Filmland 7.30 Causerie „Wondergeloof en wonderverha len"' 8.05 Herhaling SOS-Berichten 8.07 Berichten ANP. VARA-Varia 8.20 D» Ramblers, het Esmeralda-Septet en solisten 9.45 VARA-Orkest 10.30 Berichten ANP 10.35 Aocordeonduo 11.00 Gramofoonmuz. 11.4512.00 Orgelspel (Gr.pl.). Hilversum II, 301.5 M. KRO-Uitzending 8.009.15 Gram. muziek (Om 8.15 Berich ten) 10.00 Gramofoonmuz. 11.30 Gods dienstige causerie 12.00 Berichten 12.15 Gramofoonmuziek «Om 1.15 Berichten) 2.00 Voor de rijpere jeugd 2.30 Gramofoon muziek 3.00 Kinderuur 4.00 Berichten, hierna KRO-Orkest 4.45 Gramofoonmuz. 5.00 Vervolg concert 5.30 Esperantonieuws 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes 6.15 Gramo foonmuziek 6.20 Journalistiek weekoverzicht 6.45 Grai\pfoonmuz. 7.00 Berichten 7.15 Causerie „Angst en dwang op godsdienstig gebied" 7.35 Actueele aetherflitsen 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. berichten 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting 8.35 Gramofoonmuz. 8.45 De KRO-Boys en solisten 9.45 Gramofoonmuz. 10.00 KRO- Melodisten m.m.v. solist 10.30 Berichten ANP 10.40 Sportpraatje 10.55—12.00 Gramo foonmuziek. Droitwich 1500 M. 11.20 Het BBC- Northern-orkest m.m.v. solist 12.20 Gramo foonmuz. 12.50 Sportreportage 1.00 Gra mofoonmuz. 1.20 Het. Aston Hippodrome Orkest 1.40 Sportreportage 1.55 Vervolg concert 2.20 Gramofoonmuz. 2.35 Sport reportage 2.50 Gramofoonmuz. 3.05 Cau serie ..People I dislike" 3.20 Het Philharmo- nisch Strijktrio en solist 4.00 Het Victor Olof Sextet 4.35 Gramofoonmuz. 4.50 Sport- reportage's 5.10 Alfredo en zijn orkest 5.50 Sportreportage 6.00 Gramofoonmuz. 6.20 Berichten 6 45 Sportreportage 7.00 BBC-Theaterorkest, en de Gresham Singers 7.50 Solistenconcert 8.20 BBC-Variété-orkesfc en solisten 9.20 Sportreportage 9.40 Uit Honoloeloe: Hawaian-muziek 10.00 Declama tie 10.20 Berichten 10.50 Count Basie en zyn orkest 11.2012.20 Ambrose en zijn orkest. Radio Paris 1648 M. 8.10, 8.58-9.30 en 10.05 Gramofoonmuz. 12.35 Bailly-orkest (Om 1.50 Zang) 3.20 Zang 6.05 Chansons 8.35 Zang 8.50 Radiotooneel 9.30 Variété programma 10.25 Symphonieconcert m.m.v. solist 11.201.20 Ray Ventura en zijn orkest. Keulen 456 M. 6.50 Gramofoonmuz. 7.30 W. Raatzke's orkest 8.50 Schrammelensemble 12.20 Weensch Philharmonisch Orkest en de Weensche Mannenzangvereeniging 1.35 Omroepkleinorkest 2.30 Gramofoonmuz. 4.20 Omroepkleinorkest en solisten 5.20 Jeugdconcert 6.50 Trioconcert 7.30 Amu sementssextet 8.20 Bont programma (gr.opn.) 10.50 Hans Bund's orkest en Erich Schneide- wind's kwintet 2.20—3.20 Omroeporkest en H. J. Fierke's kwaret. Brussel 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gra mofoonmuz. 12.50 en 1.30 Omroepsalonorkest 1.50 Gramofoonmuz. 2.20 Het Antwerpsch Trio 3.20 Gramofoonmuz. 4.40 Pianovoor dracht 5,20 en 6.35 Omroepsalonorkest en soliste 7.05 Trompetsoli 7.20 Zang en gramofoonmuziek 8.20 Ed. LoLseau's orkest 9.00 Radiotooneel 9.20 Vervolg concert 10.30 Gramofoonmuziek 11.20—12.20 Fud Canörix' orkest 484 M.: 12.20 Gramofoon muziek 12.50 en 1.30 Ed. Loiseau's orkest Hierna tot 2.20 Gramofoonmuziek 3.20 Om- roepdansorkest 3.50 Cellovoordracht 4.05 Vervolg dansmuziek 5.35 en 6.00 J. Bouillon s dansorkest en „The Lanigiro Hot Plavers" 6.35 Viool en piano 6.50 Zang 7.05* Vervolg van 6.35 7.35 Gramofoonmuz. 8.20 Ge varieerd programma 10.30—11.20 Omroep- dansorkest. Deutschlandsendcr 1571 M. 7.30 Gevarieerd concert 8.20 Paul von Bekv en Erwin Stein- bacher met hun orkesten en soliste 10.20 Be richten 10.35 Sportreportage's 10.50 Blaas- kwartet 11.05 Berichten 11.20 Omroep kleinorkest, Omroepdansorkest en solisten 12 20—2.20 Nachtconcert (1.15—1.26 Tijd sein). GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Zaterdag 9 Juli. lste Programma: lederen dag van 8—24 uur: Avro. Vara enz. 2de Programma: lederen dag van 8—24 uur: Kro, Ncrv enz. 3de Programma: 8.00 Keulen 9.35 Parijs Radio 11.05 Radio PTT. Nord 12.20 Droit wich 12.50 Brussel VI. 14.20 Keulen 15.35 Brussel Fr. 16.20 Keulen 17.20 Brus sel Fr. 18.20 London Reg. 19.40 Keulen 20.20 Brussel Fr. 21.20 London Reg 22.50 Keulen (Berlijn). 4de Programma: 8.00 Brussel VI. 9.20 di versen 10.35 London Reg. 13.05 Droitwich. Wijzigingen voorbehouden. 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10