BINNENLAND fT ipmaal één. Naar coördinatie van het vervoer 79sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 6 Juli 1938 Derde Blad No. 24010 ORANJE Ook goederenvervoer door spoor- en tramwegen er bij betrokken VRAGENRUBRIEK Geen opheffing evenredige vrachtverdeeling H.M. 'de Koningin te Luzern. H. M. de Koningin heeft met Haar gevolg voor ecnige dagen haar intrek genomen in het Carlton Hotel te Luzern. Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst. Estafette-fakkelloop van Gent naar 's-Gravenhage. Ter gelegenheid van het 40-jarig regee- rlngsjubileum van H. M. de Koningin heeft de vereeniging van Nederlanders te Gent het voornemen een estafette-fakkelloop van Gent naar Den Haag te organiseeren. ten einde ter gelegenheid van het alge meen huldebetoon. HM. een huldigings oorkonde aan te bieden. De fakkel zal plechtig worden ontstoken ln de feestzaal van het consulaat der Nederlanden te Gent. op den avond voorafgaande aan de estafette. Er zal dan tevens aan alle Ne derlanders in de provincie Oost-Vlaande- ren woonachtig, gelegenheid worden ge geven de oorkonde te teekenen. De heffing op benzine. Verlenging geldigheidsduur der wet tot 1944 Ingediend is een wetsontwerp houdende nadere voorzieningen ten aanzien van de heffing van het bijzonder invoerrecht op benzine. Het zal wel geen betoog behoeven, aldus de memorie van toelichting, dat de schatkist, voor zoover thans is te voorzien, in de eerste jaren de op brengst van het bijzonder invoerrecht op benzine van meer dan f. 32.000.000 niet kan missen. Het hierbij aangebo den wetsontwerp strekt dan ook in de eerste plaats om artikel 20 van de wet van 19 December 1931 in dien zin te wijzigen, dat de geldigheidsduur van deze wet voorloopig met vijf jaren en dus tot 1 Januari 1944 wordt verlengd. Van de geleg?nheid is voorts gebruik gemaakt om mede een paar wijzigingen voor te stellen, strekkende om de in arti kel 2 bis der wet vermelde meng-verboden en menggeboden beter te kunnen handha ven. Deze wijzigingen zijn geïnspireerd door overeenkomstige bepalingen in de accij ns wetgeving. Voorts wordt voorgesteld om aan de aan geduide wet den naam van „Benzinewet 1931" te geven. Aanvankelijk lag het in de bedoeling aan dit wetsvoorstel tevens een ontwerp te koppelen voor een heffing op het gebruik van tot voortbeweging van motorrijtuigen gebezigde andere brandstoffen dan benzine en benzol Om de tijdige afdoening van het onderwerpelijk, aan een termijn gebonden wetsvoorstel zooveel mogelijk te bevorde ren, is er echter ten slotte de voorkeur aan gegeven deze beide aangelegenheden ge scheiden te houden. De hooge aardappelprijzen. Aardappelen zijn geen crisis-product In een gisteren door de Rotterdamsche vereeniging van groothandelaren in aard appelen, de Rotterdamsche af deeling van den Nederlandschen bond van aardappel handelaren, de Nederlandsche vereeniging van exporteurs, den bond van kleinhande laren, den Christelijken bond van klein handelaren en den R.K. bond van klein handelaren belegde persconferentie te Rot terdam zijn besproken de oorzaken van den huidigen toestand in den aardappel- I handel, waarbij vertegenwoordigers van bovengenoemde vereenigingen middelen aan de hand hebben gedaan tot opheffing Tan deze crisis. Naast andere oorzaken zoo werd betoogd zijn de crisisbepalingen in den aardappelliandel fnuikend. Aard appelen worden van regeeringszijde nog altijd beschouwd als een crisis product, terwijl men aardappelen, waarvoor thans 9 a 10 cent per K.G. wordt betaald, toch allerminst een cri sisproduct kan noemen. In de eerste plaats zal het teeltverbod, dat tot 1 Augustus a.s. van kracht is, opgeheven dienen te worden. Met nieuwen toevoer en opheffing van het rooiverbod, zul len zoowel consument als binnenland- sche aardappelhandel gebaat zijn. niet het minst de groentenhandel. Aan het einde van de vergadering is aan den minister van economische zaken een telegram gezonden, waarin wordt geadvi seerd tot en verzocht om opheffing van net rooiverbod van eigenheimers op zeer I korten termijn. Voortzetting algemeene vergadering te Haarlem. Ter gelegenheid van de algemeene ver gadering der Nederlandsche maatschappij tot bevordering der geneeskunst hield de sectie voor hygiëne gistermorgen in de ge hoorzaal van het St. Elisabeths gasthuis te Haarlem een bijeenkomst onder leiding van dr. W. B. Smit. waar dr. O. H. Dijk stra uit Haarlem sprak over ..Eenigc gege vens uit de epidemiologie van het carci noom" en dr. F. E. Posthumus Meyes, even eens uit Haarlem, een voordracht hield over „Geestelijke volksgezondheid". Vervol gens vergaderde de sectie voor verloskun de onder leiding van jhr. dr. C. G. J. von Winning. In deze bijeenkomst sprak dr. W. P Plate uit Amsterdam over „Kiem epitheel blastomen van het ovarium". Na een gemeenschappelijk noenmaal werd de algemeene vergadering des mid dags voortgezet, welke aanvankelijk een besloten karakter had. Behandeld werd het rapport van de commissie inzake be studeering van ziekenhuisverpleging en klinische hulp in en buiten de zieken huizen. Na langdurige besprekingen wer den de volgende conclusies van het rap port met algemeene stemmen aangeno men: Bij een opnamefrequentie van 2'/s pCt. zal men voor de honoreering der klinische specialistische hulp moeten rekenen op een bedrag van f. 1 premie per ziel per jaar. Voor elke stijging van Vi procent voor de opnamefrequentie zal dit bedrag verhoogd moeten worden met f. 0.17, zoodat wanneer de opnamefrequentie 4 pCt. bedraagt, per ziel per jaar moet worden betaald f. 1.50. De gezinscontributie zal evenwel voor de ziekenhuisverpleging en specialistische hulp gezamenlijk niet hooger kunnen stij gen dan tot een bedrag van f. 0.25 per week. Er zullen voor de ziekenhuisverplegings- verzekering geen weistandsgrenzen kunnen gelden. De specialist moet den plicht heb ben, een nota naar den welstand van den verzekerde in te dienen, ongeacht een be paald minimumtarief der verzekering. Hoe wel de commissie moet toegeven, dat het meest wenschelijke zou zijn, dat de klini sche hulp gegeven wordt door de zieken fondsen, meent zij, dat met bestaande toe standen rekening moet worden gehouden. De gelden, die voor deze hulp beschik baar zijn. moeten geheel afzonderlijk wor den geadministreerd. Alle ziekenhuizen moeten openstaan voor de patiënten, dus vrije ziekenhuiskeuze. Er zal een goede controle ingesteld moeten worden zoowel op de indicatie tot opname als op den duur der verpleging. Elke te sluiten overeenkomst zal, voor zoover zij de specialisten betreft, alleen gelden voor die specialisten, die ingeschre ven zijn in het specialistenregister der maatschappij. Na de aanneming van deze conclusies dankte de voorzitter de commissie en in het bijzonder haar voorzitter, dr. R. N. M. Eykel. voor den jarenlangen arbeid, aan deze aangelegenheid besteed. Bij de behandeling van het jaarverslag bracht een der afgevaardigden de bestaan de controverse tusschen de specialisten en huisartsen in Friesland ter sprake en ver zocht opnieuw een poging te doen. par tijen tot elkaar te brengen Hij vreesde, dat men zich anders van de maatschappij afwenden en een nieuwe vereeniging stich ten zou. De voorzitter antwoordde, dat alle vre delievende pogingen in deze richting wezen zijn, zoodat er voor de maatschap pij niets meer te doen valt. Het jaarverslag, de financieele versla gen en de begrooting voor 1939 werden hierna goedgekeurd. Besloten werd de negentigste algemeene vergadering in het Noordelijk district €n wel te Groningen, te houden. Bij de rondvraag deelde de voorzitter in antwoord op een vraag over de verhou ding tusschen de maatschappij en de Ne derlandsche vereeniging voor huisartsen m*de. dat de vrede geteekend was. Voorts werd nog gesproken over de personeele belasting op auto's van doktoren. De voor zitter van de vereeniging van artsen- automobilisten had tijdens een audiëntie van den minister van financien de toe zegging gekregen, dat artsen, die soms hun echtgenoote of hun kinderen in de auto meenemen bij het afleggen van vi sites, niet voor het volle tarief zullen wor den aangeslagen. Uit de discussies bleek echter, dat niet alle inspecteurs overeen komstig deze ministerieele mededeeling handelen. Aan het einde der vergadering bracht een der afgevaardigden hulde aan den voorzitter, die voor de laatste maal de al gemeene vergadering der maatschappij had geleid. Dr. L. C. Kersbergen dankte voor deze hulde en verzekerde, dat de maat schappij steeds op zijn hulp en medewer king zou mogen rekenen. Met een officieel diner en een tooneel- en cabaretvoorstelling is de dag besloten. VLEESCH-INVOER UIT DU ITS CH LAND. Het Tweede-Kamerlid Wijnkoop heeft aan den minister van economische zaken de volgende vragen gesteld Is het juist, dat de vleesch-invoer uit Duitschland, die zich oorspronkelijk tot 4 millioen kilogram zou beperken, thans toch verder uitgebreid zal worden, en wel met 6 millioen kilogram? Zoo ja, acht de minister het dan niet met het oog ook op de op het moment op de binnenlandsche markt dalende slachtvee- prijzen raadzaam, dezen Duiuschen in voer van vleesch verder te doen stopzetten? Nederl. Aannemersbond. Algem. vergadering te Amsterdam. De Nederlandsche aannemersbond en patroonsbond voor de bouwbedrijven houdt vandaag en morgen te Amsterdam zijn jaarlijksche algemeene vergadering De plaatsvervangend voorzitter, de heer G. Elfferick te Overschle, opende de bri eenkomst met een rede, waarin hij be toogde. dat het niet mogelijk is ten aan zien van het, bedrijfsleven een optimis- tischen klank te laten hooren. Spr. illu streerde zijn uiteenzet'ineen met enkele cijfers en constateerde voorts, dat het bouwvak nog een belangrijk ongunstiger beeld laat zien dan het bedrijfsleven van Nederland in het algemeen. Het aantal gegadigden naar de vermin derde hoeveelheid werken is in den loop van de jaren sterk gestegen en bedraagt naar sctatting 35.000. Het spreekt in deze omstandigheden wel haast vanzelf, dat het vrijwel niet mogelijk ls loonend werk te krijgen. De concurrentie is zoo fel. dat men veelal als men tegen kostprijs, dus zonder winst, inschrijft, nog niet de laagste is. Onder die 35.000 zijn talloozen. die hun vak niet verstaan, geen behoorlijke be grooting kunnen maken, niet of nauwelijks een teekening kunnen lezen, niet de min ste administratieve kennis hebben, kortom die in de rijen der aannemers met thuis- hooren. Ten einde deze euvelen niet nog erger te doen worden en om langzaam aan tot verbetering te komen, zal er naar ge streefd worden om'aan hen, die in de toekomst werkgever willen worden, nor men aan te leggen, waaraan iedereen moet voldoen In die richting is dan ook ge zocht bü de pogingen, welke zullen worden opgezet, ter saneering. De regeering is gevraagd de vestigings wet-kleinbedrijf van toepassing te verkla ren op het bouwbedrijf Besprekingen met handelsorganisaties hebben tot resultaat gehad, dat in werking is getreden de zoogenaamde B.S.B-rege ling. weike beoogt, dat niet aan „jan en alleman" geleverd wordt. In overleg met de architecten is een ontwerp samengesteld, houdende de in stelling van een register voor het bouw bedrijf om te voorkomen, dat werk wordt opgedragen aan personen, die niet in aan merking komen. Het is met groot leedwezen zoo ver volgde spreker dat wij telkens moeten constateeren, dat de overheid nog niet voldoende doordrongen is van den nood in het bedrijfsleven. Telkens moet worden opgetreden tegen eigen beheer en tegen pogingen om normaal werk in eigen be heer uit te voeren. Het is bijna om moe deloos te worden, zoo weinig medewerking sommige overhel dscolleges betoonen. Ten opzichte van het uitvoeren "an werken in werkverschaffing is eenige verbetering ge komen. doordat deze meer dan voorheen worden aanbesteed. Toch worden nog te veel werken, die tot <)n- bedrijf behocren, uitgevoerd door de NsdErlandsche Heide maatschappij en de Grondmaatschappij. Aan het slot van zijn rede vroeg spr den leden eensgezind te zijn en het gemeen schappelijk belang voorop te stellen, het geen in het voordeel zal zijn van de aan nemers in het algemeen en van den bond. Gedwongen rust van de „Karimata" voorbij. Vrijdag a.s. wordt het baggeren hervat. Naar wij vernemen zal de „Karimata" Vrijdag a.s. weer met baggeren beginnen. Zooais men weet zijn in den nacht van verleden week Woensdag op Donderdag eenige machines onklaar geworden en was bovendien vernieuwing van enkele onder deelen noodzakelijk, alvorens weer met baggeren kon worden begonnen. Daar deze reparaties uiteraard beter en vlugger op Terschelling konden worden verricht, werd de „Karimata" naar de reede van Ter schelling gesleept. O.m. moest een vernieuwing plaats heb ben van de zware, armdikke stalen vorken ter bevestiging van de ankerkettingen. Deze moesten uit Engeland komen en dit heeft wat langer geduurd, dan men ver wacht en gedacht had. Het staat echter nu wel vast, dat het oponthoud nog maar heel kort zal duren en dat Vrijdag a.s. natuurlijk als het weer niet tegenwerkt de „Karimata" weer boven het Lutinewrak zal liggen en het baggeren opnieuw met volle energie zal worden begonnen. Msb. VERSPREIDE BERICHTEN. De crisis-steunbeschikking 1937 II (schoolmelk) is bij beschikking van den minister van economische zaken met 1 jaar verlengd. Morgen zal de minister van Onder wijs, K. en W. geen audiëntie verleenen. Deventer geniet de glorie van haar 40.000ste ingezetene. Het kind is Johanna Helena van Schie. eerste kind uit een 12-jarig huwelijk. De loco-burgemeester overhandigde gis teren den gelukkigen vader een Deventer koek, getooid met de stedelijke kleuren en een spaarbankboekje met een nader te be palen bedrag. N.RCt. S. S. te L. Leiden, Den Haag. Rotterdam. Dordrecht. Moerdijk. Zevenbergen. Oudenbosch, Bergen op Zoom. Krabbendijke. Kniininge, Hansweert. met de boot naar Walsoorden.. Kruisdorp. Paal. Grauw. Zandberg. Nieuw Na men. 165 K.M. De boot Hansweert-Walsoorden vaart 30 minuten. (Ingez. Med.) Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en aanvulling van de zesde, negende en tiende afdeeling van de wet van 29 No vember 1935 tot verlaging van de openbare uitgaven, die een coördinatie van het vervoer van goederen en personen mogelijk maken. Op grond hiervan is bij Kon. Besluit van 12 Januari 1937 voor het personen vervoer een regeling in het leven geroe pen, het R.A.P. (reglement autovervoer personen). Bij het opstellen van de regelingen met betrekking tot het goederenvervoer is ge bleken, dat een aanvulling van de boven vermelde wet noodzakelijk is om die coördinatie met kans van slagen te kun nen verwerkelijken. De ervaring trouwens met het R.A.P. opgedaan, wijst in dezelfde richting, namelijk dat in genoemde wet de machtigingen te beperkt zijn geformu leerd. Wat dit RA.P. betreft, moet krachtens het bepaalde in de tiende afdeeling van de wet, uiterlijk op 15 Februari 1939 (twee jaar na invoering van dit reglement) een zelfstandige wettelijke regeling in werking treden. Deze wettelijke regeling is thans in gevorderden staat van voorbereiding, in verband waarmede het onnoodig voor komt om bij dit wetsontwerp nog in den grondslag van het reglement autovervoer personen wijziging te brengen. Het is ondoenlijk, wegens de in gewikkeldheid van de materie, reeds dadelijk met een in onder- deelen uitgewerkte wet voor het goederenvervoer met motorrijtuigen en schepen te komen, zoodat de mi nister zich verplicht ziet om thans een uitbreiding voor te stellen van de machtigingen, in voornoemde wet neergelegd, welke tot grondslag dienen van de bij algemeenen maat regel van bestuur uit te vaardigen regeling van het vervoer. Met het oog op een doeltreffende coördina tie wordt thans ook machtiging tot afwijking van eenige artikelen van de spoorweg- en de locaalspoor- en tramwegwet voorgesteld. Het komt den minister overbodig voor om, na al hetgeen van regeeringswege in de afgeloopen jaren omtrent de aanvaarde beginselen van de coördinatie van het ver keer Ls medegedeeld, opnieuw omtrent die beginselen in den breede uit te weiden. Hij moge te dezer plaatse volstaan met nog maals uitdrukkelijk te verklaren, dat deze coördinatie tot strekking heeft om alle verkeersmiddelen in ons nationale ver voerswezen zooveel mogelijk hun geeigende plaats te doen innemen, een plaats in overeenstemming met de diensten, welke zij aan de gemeenschap bewijzen en in de toekomst kunnen bewijzen. Het is niet de bedoeling om door de coördinatie een bijzondere bescherming te geven aan eenig bepaald onderdeel van het vervoersapparaat, b.v. de spoorwegen. Gegeven de nog steeds zeer groote betee- kenls, welke de spoorwegen voor het eco- j nomisch leven hier te lande hebben, is elke lichtvaardige afbraak van een onder deel van het ten koste van groote kapita len opgebouwde spoorwegstelsel te veroor- deelen. Staat echter vast. dat de tot dusver óoor zoo een onderdeel verrichte taak beter op andere wijze kan worden vervuld, dan zal het waardeloos geworden zijn van het in dat onderdeel geïnvesteerd kapitaal nimmer een beletsel mogen zijn om tot de meer economische vervoerswijze over te gaan. Met de coördinatie wordt dus geens zins beoogd een verstarring van het ver voersapparaat. een tegenhouden van den technisch-economischen vooruitgang. De coördinatie zal een gezond, economisch vervoersapparaat moeten brengen in het algemeen belang, waarbij tevens de belan gen gediend worden van de groote groep der bevolking, welke in het vervoerswezen arbeid vindt. Vergunningstelsel. Het ligt in de bedoeling, bij de coör dinatieregeling een vergunningstelsel in te voeren, van toepassing zoowel op het regelmatig vervoer op bepaalde trajecten over den weg en te water, als op onregelmatig vervoer langs een der genoemde transportwegen. Daar van het voorschrijven van ver gunningen op zich zelf niet spoedig een gezondmaking van de vervoersverhou- dingen te verwachten is, iigt het in de bedoeling bij de vergunningen, evenals reeds in de tegenwoordige wet is voor zien voorwaarden te stellen omtrent de toe te passen tarieven. Daarbij zal eenerzljds gelet worden op den eisch. dat een economische bedrijfsvoering mogelijk is. anderzijds op het algemeen economisch belang van zoo laag moge lijke vervoerprijzen. Voorts zullen op het gebied van de ta rieven de spoor- en tramwegen op gelijken voet behandeld worden als de andere ver voerbedrijven. Door de in het ontwerp voorgestelde bevoegdheid tot afwijking van de spoorwegwet en van de locaalspoor- en tramwegnet wordt deze gelijkheid van behandeling, in het bijzonder de coördi natie van de vrachtprijzen per spoor en die ln de andere vervoerstakken, wettelijk verzekerd. Het ligt verder in de bedoeling om het z.g eigen vervoer zoowel te water als te land. vrij te laten in dien zin. dat indien daarmede uitsluitend beoogd wordt vervoer in de uitoefening van eigen onder neming een vergunning daarvoor niet ge weigerd zal worden. Het elschen van een vergunning is ech ter noodzakelijk met het oog op de talrijke mengvormen en overgangsvormen tot het beroepsvervoer, waaruit de mogelijkheid van ontduiking der voorschriften ten aan zien van laatstgenoemd vervoer voort vloeit. Met het beoogde stelsel zal tevens een registratie van het eigen vervoer wor den bereikt, hetgeen voor het verkrijgen van inzicht in de verkeerseconomische vraagstukken noodzakelijk is. Binnenvaart. Bij de regeling levert de binnenvaart moeilijke problemen op. Nergens is de verscheidenheid van wegen, waarlangs het vervoer geschiedt, van de bij het vervoer bestaande gebruiken, en van de vervoer middelen zoo groot als op dit terrein. Ten aanzien van een bepaald onderdeel der binnenvaart, de particuliere schipperij, geldt de wet op de evenredige vrachtver deeling, waarvan de intrekking moet ge regeld worden bij een vóór 1 Juli 1938 in te dienen wetsontwerp. Zooals reeds in de memorie van toelichting tot het wijzi gingswetje van 28 April 1938 werd mede gedeeld, stelt de minister zich voor. dat gedurende de eerste jaren van de door voering eener algemeene vervoerscoördi- natie een evenredige vrachtverdeeling voor de particuliere vaart nog blijft be staan. maar dat daarna en wel gelijk tijdig met de vervanging der eerste, bij algemeenen maatregel van bestuur uit te vaardigen regeling door een wet de evenredige vrachtverdeeling. welke trou wens altijd bedoeld is als een tijdelijke maatregel, verdwijnt. Verwacht mag worden, dat na en kele jaren de vervoerscoördinatie haar gunstige werking voor het transport wezen in die mate zal doen gevoelen, dat ook voor de particuliere of wilde binnenvaart betere toestanden zullen zijn ingetreden, waarbij een evenredige vrachtverdeeling overbodig is. Haar thans reeds op te heffen zal tot groote bezwaren aanleiding geven, door de moeilijke verhoudingen bij dit belangrijk vervoersonderdeel met zijn groot aantal kleine ondernemers. Door haar. voorloopig te handhaven wordt het belang van de coördinatieregeling ongetwijfeld gediend. De minister is tot de conclusie gekomen, dat de eenvoudigste oplossing deze is, dat de noodige wettelijke bepalingen ten aan zien van de evenredige vraohtverdeeling worden opgenomen in het hierbij inge diende wetsvoorstel. Daarmede is dus tevens het verdwijnen van de evenredige vrachtverdeeling gelijktijdig met het ver vallen van de regeling in den thans voor gestelden vorm vastgesteld. Te dien einde wordt voorgesteld aan de zesde afdeeling van de wet van 29 Novem ber 1935 na de artikelen, in het algemeen betrekking hebbende op het goederen vervoer te land en te water, nog een spe ciaal artikel toe te voegen, betrekking hebbende op het vervoer te water, dat niet in beurtvaart geschiedt en geen eigen ver voer Ls. Op dit vervoer in de particuliere vaart wordt derhalve het vergunningstelsel en evenredige vrachtverdeeling van toe passing verklaard. Onder de bestaande wet op de even redige vrachtverdeeling is door de arresten van den Hoogen Raad van 17 December 1934 de toestand ontstaan, dat deze vrachtverdeeling niet wordt toegepast op den Rijn en zijn mondingen, daar de Hooge Raad zulks in strijd acht met de Rijnvaartakte. In dezen toestand zal ook bij de thans voorgenomen maatregelen op het gebied van de coördinatie en de even redige vrachtverdeeling' moeten worden berust. Zooals uit de voorafgaande beschouwin gen blijkt, heeft hét ontwerp ten doel om de machtigingen, vervat in de wet van 29 November 1935 met het aoe od een doel treffende regelin" van de coördinatie van het goederenvervoer te verruimen, waarbij ook het goederenvervoer door spoor- en tramwegen en dat in de wilde binnenvaart in het coördinatiestelsel zijn betrokken.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9