Instant Ine Overeenkomst inzake het terugtrekken van vrijwilligers uit Spanje LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Woensdag i Juli 1938 De strijd in het Verre Oosten i MEDEDEELING „ZOMERZORG" i KUN/T IM LITTEKEN CONCERT- EN STEMMINGSKAPEL „DE RENALDO'S" Als je wakker wordt! Insianline SPORT Zal het tot uitvoering komen ITALIË. Verdragen met Mandsjoekwo en Japan. In de ambassade van Mandsjoekwo te Tokio is door de Italiaansche en Mandsjoe- riische ambassadeurs een verdrag onder teekend. dat in een preliminaire verkla ring „eeuwigdurende vriendschap" vast legt tussehen beide mogendheden en de wederaijdsche benoeming regelt van diplo matieke en consulaire vertegenwoordigin gen Voorts worden in het verdrag regelingen getroffen ten aanzien van de behandeling der wederzijdsche onderdanen met betrek king tot den handel en de scheepvaart, waarbij de clausule der meestbegunstlgde natie zal worden toegepast, Tevens is in het verdrag een verklaring opgenomen, waarbij de belde partijen zich verbinden, samen te werken ter ontwikke ling van het onderling verkeer op den grondslag van evenwicht in den ruilhandel. Dit verdrag is de eerste algemeene over eenkomst. die door Mandsjoekwo gesloten wordt met een buitenlandsohe mogend heid. Japan natuurlijk buiten beschouwing gelaten. Tussehen Italië, Japan en Mandsjoekwo is verder een economische overeenkomst gesloten, welke formeel te Tokio door den minister van buitenlandsche zaken, Oegaki. den gezant van Mandsjoekwo, Yoean Chentoeo en den leider van de Italiaansche delegatie, senator Ettore Conti, is onder teekend. Deze overeenkomst regelt de handelsbe trekkingen tussehen JapanMandsjoekwo eenerzijds en Italië anderzijds, op basis van wederkeerigheld De uitvoer naar Italië zal 150 millioen lire bedragen, waarvan 120 millioen uit Mandsjoekwo en 30 millioen lire uit Japan De uitvoer uit Mandsjoekwo zal voor 100 millioen lire bestaan uit landbouwproduc- ten, voornamelijk sojaboonen. steennoten en voor 20 millioen lire sojaboonenolie. De invoer uit Italië naar Japan en Mandsjoe kwo is vastgesteld op 150 millioen lire, waarvan voor een waarde van 60 millioen lire naar Mandsjoekwo en 90 millioen lire naar Japan. Mandsjoekwo zal voornamelijk uit Italië voor een waarde van 34 millioen lire aan machinerieën, voor 25 millioen lire aan automobielen en voor 1 millioen lire aan gips betrekken Aan een banket zijn hartelijke speeches gewisseld. Mevrouw A. van Wijhe Smeding overleden. Ir, den leeftijd van 47 jaar is, na het ondergaan van een operatie, in het Pio- festantsche Ziekenhuis te 's-Hertogenbosch, overleden de bekende schrijfster A. v. Wijhe —Smeding, letterkundige te Vught. EEN ONTSLAGKWESTIE. Voor het Arnhemsche ambtenarenge recht is de behandeling begonnen van het beroep van ir. R. van der Veen, tegen zijn eervol ontslag als rijkstuinbouwconsulent voor Zuid-Gelderland en als directeur van de rljkstulnbouwwlnterschool te Hees. Gisteren zijn tal van getuigen gehoord. Heden vinden de pleidooien plaats. PALESTINA. Een nieuw politiecorps. Naar het voorbeeld van de beroemde Ca- nadesche bereden politie zal thans in Pa lestina een corps bereden politie worden opgericht, dat voornamelijk in de land bouwdistricten zal patrouilleeren. Het nieuwe corps zal bestaan uit 800 man onder commando van superintendant Laurence Harrington. Reeds is men begonnen met het werven van manschappen onder oud cavaleristen van het Britsche leger. Het initiatief tot het oprichten van dit corps is genomen door den Britsch-Indi- schen politiechef sir Charles Tegart, die zes maanden in Palestina heeft vertoefd als raadsman voor de reorganisatie van de politie. JAPAN. ZEEOFFICIEREN IN VRIJHEID GESTELD HAAGSCHE RECHTBANK. Wijlen mevr. A. van WijheSmeding Wijziging van dienstbetrekking. Alle zeeofficieren, die betrokken waren bij het complot van 15 Mei 1932, dat ein digde met den moord op minister-presi dent Inoekai en die in 1933 veroordeeld waren tot gevangenisstraffen van 13 en 15 iaar, zijn thans op vrije voeten gesteld. Naar gemeld wordt, zullen waarschijn lijk 1.300.000 arbeiders en employé's ver plicht zijn een andere betrekking te zoe ken als gevolg van de algemeene in- dustrieele goederenmobilisatie voor oor logsdoeleinden. waarbij is inbegrepen het verbod voor binnenlandsch verbruik van katoenen stukgoederen en de beperking van het gebruik van huiden en leder. Meer dan de helft van genoemd aantal zal door de bewapeningsindustrie worden opgenomen, welke een tekort ondervindt aan arbeidskrachten, terwijl het ministerie van openbaar welzijn en het ministerie van handel en industrie aanvullende maat regelen zullen treffen ten einde het vinden van een nieuwe betrekking te vergemak kelijken. Hiertoe zullen opleidingsinstituten wor den geopend. Officieel wordt het aantal werkloozen in Japan geschat op slechts 8000. Van het front. Officieel wordt medegedeeld, dat Hoekau door de Japansche troepen is bezet, waar door zij meester zijn over den geheelen be nedenloop' van de Jang Tse over een leng. te van 700 K.M. Zij staan thans op 215 K.M van Hankau. Naar verluidt is een groot Japansch of fensief in hef Zuiden in voorbereiding, waarvoor nieuwe troepen worden verwacht. Het vertrek der Duitschers. Voor het vertrek der Duitsche militaire raadgevers naar Hongkong verklaarde ge neraal Von Falkenhausen. naar het Chi- neesche persbureau meldt: „Ofschoon moeilijke omstandigheden ons vertrek naar Duitschland noodig hebben gemaakt, blilft ons hart altijd bij het land. dat we zooveel iaren gediend hebben. Wij hebben groote waardeering voor de gastvrijheid, die ons bewezen is: de gelukkige dagen, die wii in China hebben doorgebracht, zul len wij nooit vergeten". Von Falkenhausen zeide verder, dat China ongetwijfeld zege vierend uit den strijd te voorschijn zal komen. Japan zal niets winnen, noch bij ocr'og nog bii vrede. De generaal maande het Chineesche volk aan onder de leiding van Tsjang-Kai-Sjek vol te houden: indien ieder zijn plicht doe', staat de eindoverwinning vast. De persoonlijke vertegenwoordiger van Tsjang-Kai-Sjek deed den Duitscher uit geleide. Met Alie Smeding is een schrijfster heengegaan, rondom wie nog al eenig ge rucht is geweest tengevolge van haar zeer naturalistische wijze van schrijven. Men denke b.v. aan De Zondaar uit het jaar 1927. Trouwens het realisme was haar groote kracht, men leze haar noodweer op de Zuiderzee uit haar eerste romans, zich afspelend in haar geboorteplaats. Talent naa zij en dit ontplooide'zich steeds rijker geschakeerd. Alie Smeding werd geboren te Enkhuizen 17 Juli 1890 en voelde zich aangetrokken tot de letteren. Haar eerste werk reeds had zij in tijdschriften gedebuteerd verscheen in 1918, getiteld „Tussehen de golven". Nadien volgden regelmatig an deren, waarvan wij vermelden: Menschen uit een stil stadje (1920); Sterke Webben (1922); Achter het anker (19241Als een bes in een hofje (1927); Het wazige land (1925); Strakke dagen 1192511Duivelsnaaigaren (1926); Het prin sesje van het groene eiland (tooneelspel 1927); De Zondaar (1927); Tyne van Hil- letje (1928); De ontmoetingen van Rieu- wertje Brand (1929); De domineesvrouw van Blankenheim (1930); Grillige Scha duwen <1930); In de witte stilte (1930); Harlekijntje (1931); Onder Kennissen (1931); De naakte Waarheid (1932); De ijzeren greep (1933); Hunkering (1934); Ik verwacht het geluk (1934). Begin van het volgend jaar zal nog een boek van haar hand het licht zien. Zij huwde met ds. M. C. van Wijhe. Ik heb zoo'n gevoel, dat er in de we reld een hoofd is voor iederen hoed. (Life). Mandsjoekwo heet veilig. Naar verluidt is het roode leger in het Verre Oosten aanmerkelijk versterkt en maarschalk Blücher schijnt op het oogen- blik ongeveer 400.000 man onder zijn be velen te hebben, rijkelijk voorzien van moderne strijdmiddelen, waaronder 200 zware bommenwerpers van het laatste type Verder wordt vernomen dat de anti-Ja- pansche propaganda krachtiger wordt. Men beschouwt dat alles in Japansche kringen als een indirecte interventie ten gunste van China, weike ten doel heeft een sterke Japansche troepenmacht aan de grenzen van de sovjet-unie vasc te hou den. zoodat zij niet tegen China kan wor den ingezet. De bevelhebber van het Japansche Kwantoengleger, generaal Eikitoho, heeft onlangs verklaard, dat de verdediging van Mandsjoekwo tegen de „bedreiging uit het Noorden", gereed is. Men is van meening. da; dit beteekent. da' het Kwantoengleger volledig gereed is de verdediging van de lange grens op zich te nemen en dat geen Japansche troepen aan de campagne in China onttrokken behoeven te worden. Het schijnt, dat langs alle kwetsbare punten duurzame versterkingen zijn ge bouwd Een dergelijke Maglnot-linle zou he mogelijk maken de grens te bewaken met noimale garn'zoenen. In mili'aire kringen in Mandsjoekwo acht men een aanval van de sovjet-unie niet waarschijn lijk in verband met den 'oinnenlandschen toestand en men is overtuigd, dat een .eventueelen inval met de bestaande krach- J ;en kan worden afgeslagen. Het gehuurde rijwiel. Op 19 Mei van dit jaar heeft een etaleur geboren te Leiden bij den rijwielhersteller N. J. v. d. Meel alhier een rijwiel gehuurd. Verdachte is er mee naar Den Haag ge togen en heeft het aldaar beleend, 's Mor gens van denzelfden dag, 19 Mei, had hij in Den Haag hetzelfde uitgehaald bij een Haagschen rijwielhersteller en was met dit rijwiel naar Lelden vertrokken en ook deze rijwielhersteller had lang op zijn ver huurde karretje kunnen wachten. Verdachte heeft al eens een voorwaar delijke veroordeeling gekregen, reden voor den officier om thans acht maanden ge vangenisstraf te eischen. Uitspraak 19 Juli. Diefstal van kleedingstukken. De timmerman C. W. K., afkomstig uit Leiden en de Hagenaar E. de B„ hadden het plan opgevat om in te breken bij de chemische wasscherij en ververij Anton den Engelschen te Voorburg. Daartoe wa ren zij over een afrastering geklommen, om alzoo het perceel binnen te komen. Ze hadden eenige pakken kleedingstukken op een carrier geladen en waren naar den Haag getogen. Een politieagent had het vreemd gevonden dat men op Zondag morgen om zes uur met een beladen bak fiets reed en had den bestuurder K aan gehouden. B. die er naast had gereden, kon vluchten. K. wilde den naam van zijn vriend niet noemen en hield dit ook tij dens de zitting vol. Maar het hielp niet veel want de agent had hem herkend en herkende hem thans ter zitting als den- gene die er bij was, maar kon vhichten. De officier achtte het ten laste gelegde Uitspraak publick: BASSISTE zeer goed en een zangeres met buitengewone charme PIANIST tenor, Onze Gasten zeer enthousiast CELLIST humor en stemming als geen ander SLAGWERKER fenomenaal VIOLIST subliem van toon KORTOM EEN ENSEMBLE VOOR IEDEREN SMAAK Stemming - Humor - Zang en Charme GEHEEL DUBBELE BEZETTING 3996 DE DIRECTIE (Ingcz Med.l tegen beiden bewezen en eischte tegen elk een gevangenisstraf voor den tijd van tien maanden. Uitspraak 19 Juli. Diefstal uit auto's. Ee zwerver afkomstig uit Leiden, had er den laatstcn tijd zijn gewoonte van ge maakt om zich ln Den Haag als autobe- waker uit te geven. Liet men de auto onder zijn hoede ach ter dan maakte hij van deze gelegenheid gebruik om allerlei uiteenloopende artike len te ontvreemden, zooals reisdekens, si garetten, parkeer-abonnementen etc. Het ingewonnen rapport naar zijn geest vermogens kwam tot de conclusie dat hij verminderd toerekeningsvatbaar is. Aangezien er nog een voorwaardelijke gevangenisstraf tegen hem loopt was de eisch thans veertien dagen gevangenis straf. Uitspraak 19 Juli. SUBLIMAAT VERKOCHT. Wegens het veroorzaken van dood door schuld heeft de Haagsche drogist A. P. M. indertijd voor de Haagsche rechtbank terechtgestaan. De rechtbank sprak den drogist vrij, van welk vonnis de officier van justitie in beroep ging. Tegen pijnen en je voelt je loom en je hebt hoofdpijn, dan helpt Instantine. toj» Dus onthoudt stilt en voorkomt pijnen! Doosjes a 12 tabletten 70 ct., zakjes a 2 tabletten 15 ct. 3981 (lllgez. Med.) De advocaat-generaal bij het Haagsche Hof eischte 6 maanden gevangenisstraf tegen den man. die sublimaat aan een meisje heeft verkocht. Het meisje heeft met een sublimaat-oplossing den mond gespoeld en is kort daarna overleden. Het Hof heeft den drogist veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van drie jaar en tot een geldboete van f. 100 subs. 25 dagen hechtenis. DUIVENSPORT, LEIDSCHE POSTDUIVENCLUB. Uitslag van St. Etienne, afstand plm. 748 K.M. De duiven zfjn gelost Zaterdag om 5 uur 45 min. Slechts 2 duiven kwamen denzelfden dag thuis. De uitslag is: H. Fasel 1, 7; J. Smits 2, 6; C. Noest 3, 11; R. Pet 4, 5. 12. 13; H. Wal- laart 8. 10; A. Krol 9. De eerste duif Zaterdag 19 uur 33; de laatste 8 uur 's Zondags. Zaterdag a.s. lnkorven voor Delft en Maastricht van 56 uur. Op Maastricht is weer gelegenheid tot concours; ook opengesteld voor niet-leden. WIELRENNEN. „NIEUW-SWIFT". Morgenavond houdt bovengenoemde vereeni- ging een sprintwedstrljd voor de Zomercompe titie. De A- en B-klassers rijden 500 M. match deux en de C-klassers 300 M. Samenkomst 6.45 op de Kaasmarkt. VOETBAL. RIJNSB. BOYS—S.GO. Rijnsburgsche Boys I speelt morgenavond om 7 uur 30 een wedstrijd tegen S.C.O., dat als volgt uitkomt: doel: Onderwater; achter: Van Stralen en Crama; midden: Kerkvliet, Van Haasteren en Schippers; voor: A. Duprie, Siera, Polanen, Siera en Candido. Gemeld wordt dat in de gistermiddag gehouden bijeenkomst der niet-inmen- gingscommissie, welke bijna drie ei) een hall uur heeft geduurd, algemeene overeenstemming werd verkregen op alle punten van het Britsche plan in zake de terugtrekking van vrijwilligers uit Spanje. De vertegenwoordiger van Sovjet-Rusland, Caban, maakte even wel het voorbehoud, dat zijn regeering haar goedkeuring aan het besluit zal moeten geven. De sovjet-vertegenwoordiger drong er voorts op aan, dat de controle ter zee te gelijkertijd met de controle te land zal worden hersteld. Na aanneming van het plan heeft óe niet-inmengingscommissie de Britsche re geering verzocht, het ontwerp onverwijld aan beide Spaansche partijen ter goedkeu ring voor te leggen. Ingevolge dit besluit hebben Groot-Brlttannlë. Frankrijk. Italië en Duitschland ieder 12.500 pond sterling aan het internationale comité .botaaid, teneinde het eerste voorbereidende «erk mogelijk te maken. Het Britsche plan, dat eenstemmig dcor de vertegenwoordigers van zes en twintig staten werd goedgekeurd, zal reeds heden aan de beide partijen in Spanje worden toegezonden. Zoodra bericht ontvangen is dat het plan overhandigd is, zal het als Witboek worden gepubliceerd. Lord Hallfax, die de bijeenkomst van de non - interventiecommissie presid eerde, bracht hulde aan lord Plymouth voor diens geduld, tact en volharding en gaf vervolgens de hoofdlijnen van het Britsche ontwerp aan, daarbij de hoop uitsprekend, dat de gedelegeerden het zouden aanvaar den. De vertegenwoordigers van de ver schillende mogendheden. waaronder Duitschland, Italië, Frankrijk. Polen, Por tugal, Bulgarije, Joego-Slavië, Turkije, Hongarije en Zweden, verklaarden hierop, het ontwerp aan te nemen. De Sovjet-gedelegeerde, Cahan, stelde hierop een nieuwe redactie van de slotpa ragraaf van het plan voor, welke handelt over het instellen van de controle, en na een langdurige discussie werd deze para graaf tenslotte opnieuw geredigeerd in een vorm, dien Cahan, naar hij zeide, kon aan vaarden, behoudens de goedkeuring van zijn regeering. Het punt, waarejmtrent Ca ban zekerheid wilde hebben, was, dal bij het in werking treden van het plan het evenwicht tussehen het toezicht te land en het toezicht ter zee zou worden gehand haafd. Om financieele redenen, aldus meldt Reuter, moet de controle ter zee in étappes worden verwezenlijkt, terwijl de controle te land ten volle in werking zal treden, zoodra het plan ten uitvoer wordt gelegd. De commissie zal opnieuw bijeengeroe pen worden, zoodra de beide Spaansche partijen haar standpunt ten aanzien van het plan, dat over acht en veertig uur Spanje bereiken zal, zullen hebben doen kennen. Persstemmen. De Britsche pers begroet de overeenstem ming met vreugde De „Daily Telegraph" schrijft, dat de Britsche regeering thans de voorstellen van Franco tot neutralisee ren van Almeria zal bestudeeren. Men ge looft dat de Spaansche ambassadeur te Londen, die heden naar zijn post teiog- keert, heeft medegedeeld, dat de regecring van Barcelona zich zal verzetten tegen het voorstel van Burgos. Zij dringt er evenwel cp aan, dat een commissie van onderzoek zal worden gezonden. Verder wordt verno men, dat Mussolini er bij de Britsche re geering op heeft aangedrongen het Britsen Italiaansche verdrag te ratificeeren voor het reces van het Britsche parlement. In parlementskringen wijst men erop, dat in dit geval, voor het parlement op reces gaat, een belangrijk deel van de Italiaan sche vrijwilligers uit Spanje teruggetrok ken moet zijn. Sprekende over de overeenstemming, welke in de niet-inmengingscommissie is bereikt, zegt de „Epoque" gaarne te er kennen, dat een belangrijke stap in ac goede richting is gedaan op den weg van de internationale ontspanning. Men moet evenwel niet gelooven, dat de oorlog in Spanje geen verrassingen meer zal bren gen. Nog hebben alle vrijwilligers Spanje niet verlaten, nog is geen einde gekomen aan de levering van wapenen enzaan beide partijen, nog is geen einde gekomen aan de bombardementen. De toestand moet nauwkeurig worden gevolgd en het blad raadt allen landen aan voorzichtig te zijn Madame Tabouis schrijft in de „Oeuvre" dat het waarschijnlijk is. dat de toepassing van het aangenomen plan voor Kerstmis geen tastbare resultaten zal opleveren. Franco zal tot dan toe moeten wachten voor het verkrijgen van de rechten van oorlogvoerende en Italië zal moeten wach ten op het in werking treden van het Britsch-Italiaansche verdrag. Ook de „Aube" waarschuwt voor het koesteren van te veel hoop en de „Figaro" schrijft dat nu het Britsche plan is aan genomen, men zonder ophouden aan moet dringen op het toepassen hiervan. Te Rome heeft men de overeenkomst met voldoening begroet. Men is van mee ning, dat thans niets meer de practische uitvoering van het Britsche ontwerp ln den weg staat, waardoor de internationale zijde van het Spaansche vraagstuk zal kunnen worden opgelost. Men verwacht, dat de versterking van de controle aan de grenzen en het terugtrekken van een aanzienlijk deel van de vrijwilligers aan beide zijden zal leiden tot het erkennen van de rechten van oorlogvoerenden van Franco, waardoor vele internationale moeilijkheden uit den weg geruimd zullen kunnen worden. Bovendien is men te Rome van oordeel, dat hierdoor de overwinning van Franco zal worden versneld, terwijl bovendien het ln werking treden van het Britsch-Italiaansch verdrag van 16 April zal worden verhaast. De overeenkomst wordt door de Duitsche pers met terughoudendheid begroet. Men wijst vooral op den langen duur van de onderhandelingen en men is van meening, dat nog niet alle moeilijkheden uit den weg zijn geruimd. De „Lokal Anzeiger" bericht, dat Barce lona reeds moeilijkheden voor de toepas sing van het plan heeft geschapen en het „Berliner Tageblatt" gelooft, dat Moskou niet zoo onhandig zal zijn te antwoorden met een botte weigering, doch dat de sov jets wel door zullen gaan met het aan stoken van den Spaanschen brand en met hun pogingen, hem algemeen te maken. Van het front. Radio-Burgos meldt, dat het Galiclsche leger Burriana en de haven van deze plaats heeft bezet. Na den opmarsch te hebben voortgezet, waren de rechtschen in den namiddag tot Nules genaderd, terwijl andere afdeelingen den aanval inzetten op Villavieja, ten Westen van dit dorp gele gen. De opmarsch van Tales naar de zee gaat voort. Valencia en Succa (30 K.M. ten Z. waar van) zijn uit de lucht gebombardeerd. Regeeringskruisers beschadigd De „Messagero" verneemt uit Saragossa, dat de haven van Carthagena op 17 Juni j.l. is gebombardeerd door Italiaansche vlie- gqrs. welke deei uitmaken van het Valken- ëqc^Jfille, dat gestationneerd is op de Ba learen. Hierbij zijn de beide voornaamste eenheden van de regeeringsvloot ernstig beschadigd, n.l. de kruisers ..Miguel de Cer- vantse", die vier maanden in het dok zal moeten blijven en de „Libertad", weike minstens tot einde Juli in het dok moet blijven Ook de torpedojager „AlmIrant* Valdes" werd getroffen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2