STADSNIEUWS BUITENLAND 79ste Jaargang WOENSDAG 6 JULI 1938 No. 24010 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Het H.M. de Koningin te Brig Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD J verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> „Eucharistisch Triduum voor zieken". Hedenmorgen aangevangen. Het jaarlijksch Eucharistisch Ziekentriduum ln de Parochiekerk van O.L.Vr. Hemelvaart en St. Joseph, is hedenmorgen weaeroin aangevangen. Reeds vroeg had de omgeving van het kerkgebouw het aspect van vorige jaren herkregen. Tientallen auto's voerden de plm. 300 zieken uit stad en verre omge ving naar het kerkgebouw, waar zusters, geassisteerd door verkenners voor een ver der vervoer naar de plaatsen en ligstoelen zorgdroegen. Met blijde gezichten zagen wij hen daar liggen, wachtend op de groote dingen, welke in de drie komende dagen staan te gebeuren. Deze drie dagen de meesten hun ner weten het van vorige jaren zullen in ruime mate troost, opbeuring en kracht tot berusting schenken. Hier treffen wij zieken, die jaren aan het ziekbed ge kluisterd. nu dankbaar zijn tot God. omdat zij weeT als gast zijn genoodigd in, Zijn huis, op het feest van de zieken! Met blauwe hortensia's, palmen, bloe men en vanen was het kerkgebouw rijk en kunstig versierd. Te halftien werd als opening van het Triduum een plechtige Hoogmis opgedra gen door Pastoor Looyaard uit Oegstgeest daarbij geassisteerd door kapelaan Hof stede, uit de parochie, als diaken en pater de Leeuw, uit. de Leonarduskerk. als sub diaken, terwijl het koor onder leiding van zijn directeur kapelaan E, A. M. Paap. na het Veni Creator" te hebben gezongen, de 2 stemmige mis „te Deum Laudamus" van Perosi uitvoerde. De feestpredikatie werd gehouden door pater Ponsioen uit de Hartebrug-parochle naar aanleiding van den spreuk: „Wfj brengen dank aan den Heer onzen God". Deze spreuk, zoo ving spr. aan. is heerlijk grootsch en mooi. Hier vinden wij Christus, temidden van licht en luister.in Zijn rijk- versierden tempel, zijn wij de gasten van den schepper van het heelal, die hier in Zijn oneindig groote Liefde. Zijn eigen Vleesch en Bloed te eten geeft. Wij behoeven ons niet te beklagen en te zeggen dat wij minder bevoorrecht zijn dan anderen, want juist door onze ziekte is Christus meer het middelpunt van ons leven geworden dan bij anderen. Wij kun nen tot Hem bidden. Hem danken, bij Hem zijn en Hem ontvangen, zooals ook nu, drie dagen lang. Daarom danken wij Hem en hopen en wenschen dat het vertrouwen dat wij in Hem stelden, niet zal worden beschaamd. Waarom zijn wij hier naar toe gekomen: „om beter te worden?" Zoo God het wil! Dit laatste is een voorwaarde, die bij onzen wensch behoort te worden gesteld. Wij hebben den wil van God te ondergaan en wij vragen niet waarom, maar wij weten dat Hij, die alles aan ons overzond, alles op de eerste plaats en in de ergste mate heeft geleden en doorgemaakt. Wonderen naar het lichaam zijn moge lijk. maar naar de ziel zal God velen Uwer in de drie dagen, die komen gaan, bewer ken Maar vertrouw dan ook op Hem en geef U met lichaam en ziel, met lijden en pijn, met nood en smart, geeft U heelemaal en God zal U vreugde schenken, vreugde en kracht tot berusting. Leven en levenslot zijn slechts beitelsla gen in den menschenziel en de hand, die den beitel voert is God. Als wij dat beden ken, dan wordt het lijden een feest en dan danken wij Hem. omdat wij iets hebben mogen lijden vóór Hem wiens leven op aarde niets anders dan lijden geweest is. Onder de H. Mis werd aan alle zieken de H. Communie op de bedden uitgereikt. Te twaalf uur in den middag vond de plechtige handoplegging plaats, verricht door een groot aantal aanwezige priesters, waarbij door koor en geloovigen gedeelte lijk het Rex-Clementissime werd gezongen Hedenmiddag had een plechtig lof met ziekenzegening plaats, waarna het H. Sa crament ter aanbidding wera uitgesteld. De eerste dag van het Eucharistisch- triduum werd besloten met een plechtige processie, waaronder het „Adoro Te" werd gezongen en iedere zieken den zegen met het Allerheiligste ontving. AANBESTEDING. ZILVEREN JUBILEUM VAN DEN HEER J. BIJ. Heden viert de heer J. Bij, stereotypeur bü A W, Sijthoff's Uitgeversmij. N.V.. al hier. zijn 25-jarig jubileum. De jubilaris, vergezeld van zijn echtge- noote. werd vanmorgen ten kantore der Vennootschap door den directeur ontvan gen en op hartelijke wijze gehuldigd. Een mooi bloemstuk en de gebruikelijke grati ficatie bezegelden het gesprokene Nadat de algemeen-procuratiehouder namens het administratief personeel den jubilaris had gecomplimenteerd, sprak de bedrijftschef en releveerde eveneens de vele goede eigenschappen van den heer Bij onder aanbieding van een geschenk na mens procuratiehouders en chefs. Tenslotte lieten zijn collega's zich ook niet onbetuigd en verras'en den jubilaris me;, een practisch cadeau, welker aanbie ding gepaard ging met hartelijke woorden en bloemen en een mooi geteekende oor konde. Voor al deze bewijzen van waardeering en vriendschap betuigde de jubilaris zijn grooten dank DE ALGEMEENE TOESTAND. De Spaansche vrijwilligers. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld „Ho monymie en haar invloed op de taalont wikkeling". de heer A. P. Kieft, geboren te De Rijp (cum laudel; idem tot doctor in de geneeskunde op proefschrift „Over tijd en tijdsvormen", de heer P Th. Hugen- holtz, geboren te Amsterdam (cum laude); idem tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld „Over exostoses van den uitwendieen gehoorgang" de heer P Belgraver. te Ede Geslaagd: voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak Phar- macie. de heer J. Kostense Rotterdam idem. hoofdvak =oh?lkundë. de heer C. M. van Battum 'Lelden) Voor het candidaatsexamen wis- en na tuurkunde, letter A, de heer J. Kistemaker, Kolhorn (gem. Winkel). Voor het doctoraal examen rechten de dames C. W. v. d. Berg 'Haarlem); C. C. Bijloos 'Den Haag) en de heeren L D. G. Krol 'Driebergen); J. A. G. de Vos van Steenwijk (Velp). Voor het propaedeutlsch examen theo logie de heeren A. P. v. d. Kooy (Delft) en W. van Gelder (IJssehnonde). Voor het doctoraal examen wis- en na tuurkunde. hoofdvak Geologie, de heeren W. J. M. v. d. Weijden (Wassenaar) en H. C. Raasveldt 'Den Haag): idem, hoofdvak Mineralogie, de heer J. C. Berkhout (Den Haag): idem .hoofdzak Pharmacie. mej. G. P. C. Bloem 'Den Haag) en de heer P K. C. v d. Meer 'Den Haag); idem. hoofdvak Plantkunde, de heer J. S. Zaneveld 'Sche- veningen). Voor het doctoraal examen rechten mej. L. Tol 'Den Haag en de heeren H. de Smeth (Den Haag; J. N. G. Söhngen 'Den Haag). Voor het doctoraal examen Indisch recht de heeren Aboe Bakar Djaar 'Lei den) en L. Hermans (Oegstgeest). Gis'ermiddag heeft de Garnizoens-Com- i mandant een onderhandsche aanbesteding gehouden voor de levering van aardappe len over het tijdvak van 1 Aug. 1938 t/m 31 Oct. 1938. Er waren 5 inschrijvingsbiljetten inge komen t.w.Gsbr. v cl Berg, Haarlem f 3.37 Joh Strootman Emmen f 49"- R. Hooeland. Hoogev-en f4 GP firma C Wa- gema-er. Leiden f 4 57; w. ten Heeten en Zn Leiden f. 4 48 alles eer 100 k.g. De voorloopige gunning is toezewezen aan de Gebr. v. d. Berg te Haarlem GROOTE VISCHWEDSTRIJD DER L.O.V. Gisteren hield de Leidsche Ontspan- nings-vereeniging haar jaarlijkschen groo ten vischwedstrijd. Om pl.m. 7 uur des morgens werd met de salonboot „Beatrix" naar het Aarkanaal gevaren. Aan boord waren 225 visschers. Tijdens de heenreis regende het er flink op los. Maar bij aankomst aan het Aar kanaal werd Pluvlus den visschers gunstig gezind en klaarde de hemel aardig op! Om ongeveer half elf werd met den wed strijd begonnen. Aan de visschers was te zien, dat zij bijzonder scherp vischten. gezien de zeer fraaie en groote prijzen, die er te winnen waren. Over het algemeen was de vangst niet zoo heel groot: de totale vangst was onge veer 23 pond Er waren dan ook 59 vis schers. die visch aan de schaal brachten. Voor de overige zal het lot moeten beslis sen. daar iedere deelnemer een prijs krijgt. De eerste 12 winnaars waren als volgt: Van Veen. 790 gr. lste pr.. Westcrbaan. 700 gr. 2e pr.. J. Brakshoven, 650 gr. 3e pr., Geuchen. 605 gr. 4e pr., W. Eradus, 600 gr. 5e pr„ J. Louwlier. 490 gr. 6e pr., J. Mieloo, 440 er 7e or.. H. Fuks, 390 gr. 8e pr., T. Eradüs. 360 gr. 9e nr.. A. J. v. As. 310 gr. 10? nr N Maas. 300 "T. lie pr.. H. v. d. Keyden. 270 gr. !2e prijs. Deze vischwedstrijd stond onder de uit stekende leiding van den heer Hendriks, een deskundige op dit gebied. De Leidsche Ontsoannings-vereeniging dankt alle deelnemende visschers voor hun medewerking aan dezen zeer geslaagden ■rtschwedstrljd. Het '"es voor de werklooze visschers weer een prettige ontspanningsdag! HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Hotel „Rijnlust". Steekterweg 120, Alphen a d. Rijn. Nieuwe eigenaar: H. J. Lamo- ree, Alphen a. d. Rijn. AANRIJDING. Hedenmorgen te halfelf is de 68-j. A. S. die de Hooigracht wilde oversteken, gaan de van de Groenesteeg in de richting der apotheek ..Hulp der Menschheid". tegen een auto geloopen. die van den kant der Haarlemmerstraat kwam. Hij sloeg achter over en kreeg een groote wonde aan het hoofd. De E.H D. transporteerde den man naar het St. Elisabcthsgasthuis. Eén jaar conflict in het Verre Oosten. De vluchtelingen-conferentie. Inzake de terugtrekking der vrijwilligers uit Spanje is te Londen overeenstemming bereikt. Dat klinkt heel mooi en ongetwijfeld is het een stap in de goede richting, doch wij zijn het eens met hen, die waarschuwen, dat het Spaansche gevaar daardoor nog niet zal zijn afgewend. Burgos en Barcelona zul len het besluit moeten goedkeuren en of Barcelona dit wel zoo een-twee-drie zal doen? Bij uitvoering zal Franco de rechten van oorlogvoerende verkrijgen, hetgeen een ernstig nadeel is voor Barcelona, tengevolge van de blokkade, die Franco dan zal kunnen uitoefenen. In Italië hoopt men op een spoedige rati ficatie van het accoord met Engeland, doch overhaasten zal Engeland zich zeker niet. Een jaar duurt thans het conflict in het Verre Oosten in Japan is dit feit her dacht met ceremoniën voor de dooden doch het einde is nog lang niet in zicht. Zelfs Japan begint in allen ernst te denken aan een langdurigen oorlog Na een onderhoud met den minister van financiën hebben de voorzitter en de vice- voorzitter van de commissie tot voorberei ding van de internationale tentoonstelling te Tokio in 1940 besloten, dat deze tentoon stelling niet zal doorgaan, aangezien Japan gewikkeld is in vijandelijkheden, waarvan de duur niet kan worden bepaald. Het is duidelijk! En wie garandeert Japan een gunstigen afloop, alle successen te velde ten spijt? Hoe het zich uit de moeilijkheden moet redden door eenige overeenkomst, is niet te zien. Voor de zooveelste maal is weer eens bewe zen, dat men wel een oorlog kan beginnen, doch nooit weet. waarheen deze zal voeren! H. M. de Koningin en Haar gevolg zijn te Brig in het kanton Wallis (Zwitserland) aangekomen. Hare Majesteit heeft Haar intrek genomen in hotel „Poste et Cou- ronne". Men vermoedt, dat Zij voor nemens is enkele dagen in kanton Wallis te blijven. Aan den vooravond der conferentie te Evian inzake de vluchtelingen, wordt in Amerikaansche diplomatieke kringen verno men, dat Mexico en Nicaragua te Washing ton den wensch kenbaar hebben gemaakt, onder enkele technische voorwaarden een aanzienlijk aantal vluchtelingen op te ne men. Mexico zou in het bijzonder zijn poor ten openstellen voor ingenieurs en hand werkslieden. De „Times" schrijft, dat het zeer juist is gezien de conferentie, om een oplossing te zoeken voor het vraagstuk van de Joodsche vluchtelingen, op Fransch gebied te hou den, want geen land heeft na den wereld oorlog méér gastvrijheid betoond voor hen, die vluchtten voor de vervolging van ras, godsdienst of politieke overtuiging. Frank rijk kan op het oogenblik niet meer opne men en de Fransche delegatie kan een er varing van jaren ter beschikking van de conferentie stellen. Er zijn op het oogenblik ongeveer 350.000 Joden, die uit Duitschland zouden willen vertrekken en ongetwijfeld 200.000 uit Oostenrijk. De wijze, waarop de Duitsche autoriteiten optreden tegen de Joden is het Duitsche volk onwaardig en vormt een van de grootste hinderpalen, welke het terugkeeren van be tere betrekkingen tusschen Duitschland en andere mogendheden in den weg staan. Door zoo te handelen, maakt Duitschland zich niet alleen schuldig ten aanzien van de Joden, doch ten aanzien van de geheele menschheid. BINNENLAND. Een nieuwe stap naar coördinatie van het vervoer. (3e Blad). De heffing op benzine verlengd tot 1944 (Binnenland, 3e Blad). De Ronde van Frankrijk; Middelkamp derde en Schulte achtste. (Sport, 2e Blad). De eerste dag van het internationale ten- nistournooi te Noordwijk. (Sport, 2e BI.) De schrijfster Alie van WijheSmeding, 47 jaar oud, overleden. (Kunst, le BI.). BLIKSEM INGESLAGEN. Tijdens het onweer van hedenmorgen is met een hevigen slag de bliksem ingesla gen in een muur der sajetfabriek van de N.V. J. Parmentier en Zn. aan de Lam mermarkt. V*«e gevolgen bleken echter bui tengewoon meegevallen te zijn. Slechts een hoeveelheid steenen was weggeslagen; een punt van het dak vertoonde schroeiplek ken. Bij het alhier door de Ned. Ver. ter bevordering der Schriftkunst gehouden examen voor het Schooldiploma Sier- en Reclameschrift slaagden onze plaatsgenoo- ten: Verona Altena, Annie v. Berge Hene gouwen, Ans Brand. Hildegonda Catin. Ria Devilé, Bertie Fleur, Elizabeth v. d. Geest 'met lofiJohanna Groenendijk (met lof), Ric ter Heegde. Anna Heetvelt, Johanna Hooymans, Ria Jager, Louise Jansen, Hen- ny Kriek, Johanna Langezaal. Betty Noord man. Nel Paddenburg, Clazina Reizevoort, Josina Rijsbergen. Maria v. Schagen (met lof), Suze van Staden 'met lof), Ria v. Teylingent met lof), Fien Theelen, Jannie de Wekker, Janie v. Wieringen. Bep de Wit, Francina Wolffram en Rie Wijrtzer. allen leerlingen van de Maria-school aan de Haarlemmerstraat Gisteren te ongeveer 12 uur is de 48-j. arbeider, A. H., werkzaam aan de de meelfabriek „de Sleutels" v/h. De Kos ter en Co. aan de Looyerstraat van een z.g. „draailadder" gevallen. Hfj klaagde over pijn in de rug en is door de E.H.D. naar het Ac. Ziekenhuis vervoerd. De 31-j. J. J. de W„ werkzaam bij de Ned. Rotogravure-Maatschappij, ge raakte met zijn linkerhand bekneld tus schen de kamraderen van een machine, waardoor zijn vingers ernstig gewond wer den. Hij werd door den E.H.D. verbonden en naar het Ac. Ziekenhuis ter verdere behandeling Overgebracht. Geslaagd aan de Bisschoppelijke Kweekschool te Den Haag voor het examen Handenarbeid onze plaatsgenoot J. F. G. Montanus. DUITSCHLAND. De gelijkschakeling in Oostenrijk. De gelijkschakeling van Oostenrijk ver loopt in een vlot tempo Zoo zijn de 174 Oostenrijksche oudstrijders-vereenigingen ontbonden en de leden ingelijfd bij de na- tionaal-socialistische oudstrijders-vereeni- ging, den Kyffhaeuserbund. Verder is het vermogen van de Tiroolsche schuttersveree- niging Absam. welke herhaaldelijk monar chistische tendenzen heeft getoond, in be slag genomen. 37 vereenigingen van politie personeel en gendarmen zijn ontbonden en de leden zijn ingelijfd bij den Duitschen bond van politiepersoneel. Bovendien zijn talrijke kranten opgeheven of omgevormd tot nationaal-socialistische bladen, o.a. het Linzer Volksblatt en de Arbeitersturm, vroeger katholieke bladen, die thans nationaal-socialistisch zijn De Koelnische Zeitung deelt mede. dat het Volksblatt tot aan den Anschluss een krach tig tegenstander is geweest van het natio- naal-socialisme. Het blad gold als het or gaan van den bisschop van Linz. Bovendien is te Innsbruck een nationaal-socialistisch blad opgericht door samensmelting van twee Duitsch-nationale bladen Na de „zuivering" van de Weensche balie, waar 730 Joodsche advocaten werden ge schrapt. zullen thans ook de middelbare meisjesscholen „arisch" w orden gemaakt en zullen ook nationaal-socialistische eenheids- scholen worden opgericht, welke de confes- sioneeie scholen zullen moeten vervangen. BUITENLAND. Overeenstemming te Londen bereikt inzake het terugnemen der vrijwilligers in Spanje. (Buitenland, le Blad). Een jaar duurt het conflict in het Verre Oosten. (Buitenland, le Blad). De vluchtelingen-conferentie. (Buitenland, le Blad). Verdrag tusschen Italië, Mandsjoekwo en Japan. (Buitenland, le Bladh ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. ENGELAND. De kwestie-Sandys. In het Lagerhuis vroeg Dalton, welke leden van het departement van den minis ter tegenwoordig waren geweest in de ver gadering van den legerraad, die het be sluit had genomen den afgevaardigde Sandys als getuige op te roepen en een militair Hof van onderzoek in te stellen naar het nu befaamde lek? De minister antwoordde, dat het tot nu toe geen gewoonte was dat leden van het Lagerhuis zich bemoeiden met de faits et gestes van een onafhankelijk lichaam als de legerraad, die ten volle verantwoordelijk mocht geacht worden voor haar daden en besluiten Spr was dan ook niet van plan de presentielijst van genoemde bijeenkomst bekend te maken. Dalton zeide, dat hij de vraag zou herhalen bij het algemeen de bat dat zou volgen op het rapport van de commissie ad hoc die- thans haar werk zaamheden begonnen was. Sandys is gisteren gedurende ruim een uur door de commissie uit het Lagerhuis gehoord. Het weer ten onzent wordt hoofdzakelijk beïnvloed door de storing over Ierland, die tot onze omgeving door zal dringen. De wind zal daardoor een ver anderlijk karakter krijgen. Na aanvankelijke opklaring betrekt de lucht later weer, waarbij de kansen op neerslag weer toene men. De temperatuur verandert nog weinig. RUSLAND. Dimitroff gearresteerd? Het Poolsch Telegraafagentschap meldt uit Moskou, dat daar geruchten in omloop zijn, volgens welke de leider van de Ko- mintern, Dimitroff, gearresteerd zou zijn. Bevestiging van deze geruchten is ech ter niet te krijgen. Dimitroff zou gearresteerd zijn. wijl hij I verantwoordelijk wordt gesteld voor de I mislukking van de sovjet-politiek in Spanje. Zou het bericht over de arrestatie van Dimitroff niet worden bevestigd, aldus het Poolsch agentschap verder, dan kan men toch zeker verwachten, dat hij uit het po litieke leven der sovjet-unie zal verdwij nen. daar reeds twee zijner medewerkers, Tanief en Popov, in ongenade zijn geval len en 'nij zelf. ofschoon leider der Ko mintern, niet gekozen werd in den opper sten raad der sovjet-unie, waarvoor hij zich candidaat had gesteld. FRANKRIJK. Incident aan de Italiaansche grens. Gisteren is aan de Fransch-Italiaansche grens een Fransche student door de scho ten van Italiaansche grenswachten ge wond. Officieel wordt meegedeeld, dat het in cident geschiedde in de omgeving van de Col Udine bij Abries. Twee Fransche toe risten waren bij vergissing de grens over gestoken en plotseling opende de Italiaan sche grenswacht zonder waarschuwing het vuur op hen Hoewel de Franschen on middellijk terugkeerden, bleven de Ita lianen schieten in hun richting, waardoor een van beiden in den rug werd getroffen. De Fransche regeering zal haar houding bepalen wanneer het onderzoek geheel ge ëindigd zal zijn. LITHAUEN. Memel-Duitschers veroordeeld. De oorlogscommandant van het Memel- gebied heeft 7 Memel-Duitschers veroor deeld tot dwangarbeid varieerende ran drie tot twaalf maanden en 2 Memel-Duitschers elk tot drie maanden gevangenisstraf, ln verband met de incidenten bij de aankomst van het Duitsche schip „Preussen" in de haven van Memel (Klaisedai op 21 Juni Jl., waarbij het, naar men zich herinneren zal. tot vechtpartijen is gekomen. Zes andere Memel-Duitschers zijn ter beschikking van den krijgsraad gesteld. TS JECHO-SLO W AKI JE. De minderheden-besprekingen. Minister-president Hodza heeft de afge vaardigden der Sudetenduitsche partij, Kundt en Rosche. ontvangen, met wie hij langdurig de minderhedenkwesties bespro ken heeft De premier ontving vervolgens de leden der Britsch conservatieve partij Alexander Roger en Patrick Hannon.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1