Stalin's vrees voor aanslagen LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 6 Juli 1938 Van zware naar lichte industrie GEMENGD NIEUWS Als U „Mijnhardtjes" vraagt, dan In Engeland worden, in vervallen steenkool- gebieden, nieuwe fabrieken gesticht, ter ver mindering van de werkloosheid. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Streng bewaakt vertrok de roode Tsaar naar zün buitenverblijf, nadat de streek waar dit ligt van alle onbetrouwbare elementen gezuiverd was. - De geheime zender blijft actief en zelfs G.P.Oc-bcambten blaken betrokken te zijn bij deze illegale propa ganda door den aether. - De Russische jeugd, die het gezins leven en de school mist. vormt rooversbenden, welke in de maand Juni 130 overvallen pleegden. - Rusland heeft China een „onzichtbaren" bommenwerper geleverd, waarmede den Japanners reeds veel schade is berokkend. (Van onzen Russischen correspondent). It€ laat en het vernielingswerk al verricht Ls. Deze bommenwerpers werden o.a. uitge- Op zonden naar de Japansche vliegtuigbasis -o Juni vertrok Stalin naar zijn in Anking. Zij slaagden er in twaalf Ja- pansche vliegtuigen, zomerresidentie buiten Moskou. Verschei dene dagen daarvoor werd de streek waar dit zomerverblijf ligt. geheel doorzocht en van alle onbetrouwbare elementen Gezui verd. Den avond vóór Stalin's vertrek werd het verkeer geheel stopgezet en toen de reis ondernomen werd, stonden militaire bewakingsposten langs de geheele route Voor er. achter den wagen, waarin de 100de Tsaar zat. reden G.P.Oe-motorrij- ders. Gedurende zijn verblijf in de zomer residentie wordt deze bewaakt door de proletariërs-divisie ..Moskou", waarvan de betrouwbaarheid boven allen twijfel ver heven is. Bij het lezen van deze voorzorgsmaat regelen denkt men onwillekeurig aan den Koning van Zweden, die onlangs zijn tachtigsten verjaardag vierde. Gedurende enkele dagen hebben drie .Koningen en een president in Stockholm verblijf gehou den. Zij begaven zich zonder een lijfwacht op straat en woonden alle feestelijkheden bij, zonder dat één soldaat daarvoor tot bij zonderen dienst werd aangewezen. Een democratische regeering heeft toch wel vele voordeelen boven de dictatuur! Stalin's nervositeit is sterk toegenomen nu de mysterieuze radiozender van ..^usland's Bevrijders eiken avond zijn propaganda voortzet. Weliswaar is het gelukt om ver schillende verplaatsbare zenders te ont dekken en tot zwijgen te brengen, maar na eenigen tijd begon het steeds opnieuw. Een maal ontdekte men den zender, na lang zoeken en na vele razzia's, in een eenzame blokhut nabij Minsk. Toen de G.P.Oe-be ambten deze plaats naderden, werden zij door geweervuur teruggedreven. Militairen moesten bij de bestorming helpen, Van de verdedigers werden er twee gedood. Wie schetst echter de groote verbazing van de bestormers, toen zij ontdekten, dat G.P. Oe-leden onder leiding van den GPOoe commissaris. Samuel Rubinstein, den ge heimzinniger! zender bedienden? Direct na deze verrassende ontdekking werden in Minsk 60 G.P.Oe-beambten en vele offi cieren gearresteerd, terwijl de kortegolf- zender in beslag werd genomen. Geduren de eenigen tijd heerschte er weer rust, maar lang duurde deze niet. Volgens be richten uit Warschau is eiken avond om middernacht nabij de Poolseh-Russische grens een geheimzinnige radiozender te hooren, welke voortdurend bedreigingen tegen Stalm uit. Dat zijn de wrange vruchten van het G.P.Oe-systeem Enkele weken geleden is de volkscom missaris voor binnenlandsche zaken, Ni- colai Jeshov. door een toeval ontsnapt aan een poging tot vergiftiging. zijn lijfkok, de Lithausche communist Plakaitis, die zijn meester tien jaar lang trouw bediend had. vergiftigde het voor Jeshov bestem de eten. Toevallig aten anderen dit ech ter. Zij stierven terstond. De leider van den G.P.Oe-contra-spionnagedienst Alex ander Stsjerbakov en de G.P.Oe-commis saris. Seinjon Brotski. worden er van be schuldigd de aanstichters van dezen aan slag te zijn. Behalve dezen werden ook nog honderd andere G.P.Oe-beambten in ar rest genomen. Pogingen tot vergiftiging zijn in de G.P.Oe-organisatie langzamer hand traditioneel te worden. Jagoda. die verleden jaar terecht gesteld is. bracht op deze wijze b.v. zijn chef Minsjinski om het leven. Men mag zich dan ook afvragen hoe lang een systeem bestaan kan, waarin zulke dingen tot een gewoonte zijn gewor- den en waarbij ondergeschikten hun meer deren naar het leven staan. In Rusland heerscht alom een sfeer van misdaad. Daarvan krijgt men een duidelij- ken indruk door de berichten over het op treden van jeugdige rooversbenden. Nog niet zoo lang geleden had in de buurt van Kijev een gevecht plaats tusschen de po litie en een dergelijke bende, dat twaalf uur duurde. De leider der bende was nog geen vijftien Jaar oud. De jonge roovers waren ge wapend met geweren, revolvers en een mitrailleur. Vijf politie-agenten en 11 jon gens werden in dit gevecht gedood. In de afgeloopen maand Juni hebben dergelijke, verwilderde jongensbenden 130 rootovervallen gepleegd. Militaire afdeelin- gen moesten uitgezonden worden om de jeugdige misdadigers te vangen. Meer dan 400 jongens,gewapend met revolver of dolk, werden gearresteerd. Dat de Russi sche jeugd tot het vormen van dergelijke benden is overgegaan, mag toegeschreven worden aan het opheffen van alle sociale Instellingen, waaronder in de eerste plaats het gezinsleven en de scholen, welke in beschaafde landen de jeugd tot nuttige leden der maatschappij opvoeden. In scherpe tegenstelling met deze teeke- r.en van verval in Moskou, is de doelbe wuste activiteit van maarschalk Blücher, die Rusland's macht in Azië steeds ver sterkt. Op 20 Juni jj. gaf de maarschalk een dagorder uit, welke als volgt luidde: „Van het Japansche leger, dat open ste den in China bombardeert, kunnen wij alles verwachten. Mochten Japansche vlie gers de Russische grenzen schenden of Mandsjoerijsche troepen deze overschrij den, dan moeten de Russische grensposten onmiddellijk het vuur openen. Iedere sol daat die te laat schiet zal streng gestraft worden. Wie te vroeg schiet zal niet ge- snaft worden". Duidelijker kan het niet! Ais onmiddellijk resultaat van* de on derhandelingen. welke door den Chinee- schen staatsman Sung Fo in Moskou ge voerd zijn, heeft Rusland aan China 400 vliegtuigen geleverd. Deze vliegtuigen wer den door Russische officieren begeleid. De laatste nemen dan meteen dienst als in structeurs bij het Chineesche leger. Bij deze vliegtuigen bevindt zich ook een nieuw type bommenwerper, dat in de J» pansche berichten „onzichtbaar" gemc-ni'* wordt. Wat met dit „onzichtbaar' be doeld wordt is niet na te gaan, maar wel is gebleken dat deze bommenwerpers pas door den vijand ontdekt worden als het De „Cord" van Prins Bernhard in brand. Vannacht omstreeks half twee is de Auburn Cord van Prins Bernhard op den rijksweg Arnhem—Ede ter hoogte van het Planken Wambuis, vermoedelijk door kort sluiting in de accu, in brand gevlogen en ernstig beschadigd. De grijze twoseater werd bestuurd door een lid van de hofhouding, die met den schrik vrijkwam Dank zit het snelle op treden van de Arnhemsche en Edesche ONWEER TE MOERGESTEL. Bliksem in woonhuis geslagen. Gistermiddag is tijdens een kort, maar hevig onweer, dat boven Moergestel woed de, de bliksem ingeslagen in het groote woonhuis van den wethouder C. J. v. d. Wouw aan de Akkerstraat, langs den weg DIEFSTALLEN BIJ LUNTEREN OPGEHELDERD. 21-jarige dader aangehouden. in volle vlam, doch van alle kanten toege schoten hulp slaagde er in om het grootste deel van den inboedel in veiligheid te brengen. De brandweer uit Tilburg, welke tc hulp was geroepen, was binnen een kwartier na het alarm ter plaatse, maar moest het water halen uit verschillende regenputten van omliggende boerderijen, brandweer kon de"mótor behouden blijven P*1} slaagde zij er in het vuur te beperken Het interieur van de a,uto brandde echter de bovenverdieping van het aangetaste De gemeente- en rijkspolitie te Ede zijn er in geslaagd den dader te arresteeren ■■■■■■■Ivan verschillende in nachten naar Hilvarenbeek. Spoedig stond het huis i in de omgeving van Lunteren gepleegde welke Juist geland waren om benzine in te nemen, te vernie len. Daarop vlogen de „onzichtbare" vlieg tuigen naar de Jangtse, waar zij op drie Japansche oorlogsschepen bommen wier pen. Ook nabij Woehoe hebben dergelijke vliegtuigen den vijand zeer veel schade berokkend. Een andere verrassing is het te velde trekken van een door Russische officieren geïnstrueerd leger van 15000 Doenganen, onder bevel van generaal Madsjoeing. Deze Doenganen leven in Chineesch-Turkestan en zijn een aan de Chineezen verwante volksstam, welke de Islam aanhangt. Mad- - - sjoeing heelt eenige jaren in Moskou door- ,V5.er, gebracht en aan het aldaar gevestigde Oost-Aziatische Instituut een speclalen cursus doorloopen. Met een groep Russi sche instructeurs is Madsjoeing vervolgens naar Turkestan teruggekeerd, waar hij zijn leger organiseerde. Natuurlijk is dit leger met de modernste wapens, vliegtuigen en tanks uitgerust. Het optreden der Doen ganen ls van tweeledige beteekenis: ln de eerste plaats bewijst het, dht maarschalk Blücher zijn Invloed ook tot Chineesch- Turkestan heeft uitgebreid en in de twee de plaats kan het den stoot geven tot een Mohammedaansche beweging, zooals ln de jaren 1861'78, toen de Islam-opstand Azië op zijn grondvesten deed beven. Voorts schijnt maarschalk Blücher van plan te zijn in de laatste dagen van deze maand ergens in Zuid-Mongolië te confe- reeren met den Chineeschen opperbevel hebber Tsjang-Kal-Tsjek. Hoewel hierom trent nog niets naders is medegedeeld, lijdt het geen twijfel of deze conferentie van de beide maarschalken zal tot beslui ten leiden, welke het Chineesch-Japan- sche conflict wel eens een geheel nieuwe wending zouden kunnen geven. Wanneer men deze mogelijkheid voor oogen houdt is het ook duidelijk waarom men in de hoofdstraten van Tokio plakkaten kan zien hangen waarop te lezen staat: „Be reidt u voor op een onvermjjdelijken oor log met Rusland!" Deze plakkaten zijn onderteekend door de leiders van de natio nale en van de imperialistische partij in Japan.... IjiARL TIANDBR. (Nadruk verboden). geheel uit. De bestuurder had den wagen van Duitschlaifd naar Soestdljk moeten overbrengen. Verduistering van halve centen. Ten slotte liep het toch tot f. 500.— op! Een eigenaardig geval van verduistering heeft de Rotterdamsche justitie aanleiding gegeven tot een onderzoek ln de gemeente perceel en een klein achtergebouw. Verze kering dekt de schade. BRAND BIJ BATA TE BEST. Gisteren in den laten middag brak door onbekende ooi-zaak brand uit in een der gebouwen van de N. V. Nederlandsche schoen- en lederfabriek Bata te Best. De brand ontstond in de chemische afdeeling en nam oogenblikkelijk een grooten om vang aan. Het vuur vond daar voedsel in de vele poetsartikelen, welke lagen opge stapeld. De fahrieksbrandweer bestreed het vuur met alle kracht, dooh oordeelde Het burgerlijk armbestuur te Gouderak het noodl' om de hulP van de Eindhoven- heeft sedert 1935 levensmiddelen zooals sche en de phll'!>s' brandweer ln te roepen, boter en vet, aan de werkloozen verstrekt Toen de2e beIde corPsen ter plaatse kwa- waarbij op elk pakje een halve cent winst men' bleek hun assistentie niet meer noo- nerd gemaakt. Deze winst komt toe aan de winkeliers, wanneer deze bij de distributie hun bemiddeling vevrleenen. In Gnuderak heeft het burgerlijk armbestuur die winst aan zich gehou den, welke sinds 1935 opgeloopen is tot circa f. 500.Men wist blijkbaar niet wat met die winst te doen. De leden van het burgerlijk armbestuur hebben het toen gebruikt voor een reisje naar Friesland en naar Duitschland. Het geval is ruchtbaar geworden, door dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land een specificatie van de levensmid delendistributie verzochten. Deze kon niet worden verstrekt, aangezien er geen boek van was gehouden. Na deze mededeellng is door de justitie een onderzoek ter gemeente-secretarie In gesteld, waarbij de onregelmatigheid is gebleken. Het onderzoek wordt nog voortgezet. dig te zijn, zoodat zij onverrichterzake kon den terugkeeren. Men slaagde er in het vuur tot de chemische afdeeling te beper ken. welke geheel is uitgebrand Verzekering dekt de schade diefstallen. Het bleek te zijn de 21-jarige D. K. uit Ede, die onlangs uit een opvoe dingsgesticht ls ontslagen en er sinds dien des nachts met een auto op uittrok om benzinepompen te plunderen en tevens in te breken bij landbouwers. Eenige van diefstal afkomstige voorwerpen werden op hem bevonden De auto, waarin de gestolen benzine zorgvuldig ln een tank was gebor gen, werd ln beslag genomen Ondanks zijn jeugdigen leeftijd Ls do jongen al meermalen wegens verschillende misdrijven veroordeeld. POLITIEMAN AANGEREDEN TE BREDA. Gistermiddag om twee uur begaf de 51- jarige hoofdagent van politie Van der Camp te Breda zich per rijwiel uit de richting Molenstraat naar de Sint Anna- straat, toen uit de Veemarktstraat een taxi dit kruispunt naderde. Ofschoon de taxichauffeur nog krachtig remde, kon h(j door de gladheid van de straat den wagen niet tijdig genoeg tot stilstand brengen, zoodat de politieman werd aangereden. Hij sloeg met het hoofd tegen de keien. Met een schedelbasisbreuk en een kaak- fractuur werd hij ln zeer zorgwekkenden toestand ln het St. Ignatluszlekenhuls opgenomen. ontvangt U hartvormige cachets met den naam Mljnhardt, die allerlei pijnen snel doen verdwijnen. 3970 (Ingez. Med.) (Van onzen Londenschen correspondent). De .speciale gebieden van werkloosheid" worden wel de zwarte bladzijden uit de ge schiedenis van het lndustrieele Brittannië genoemd. Engeland en Schotland zijn al tijd berucht geweest om de armoede, welke in hun rijke steenkool- en ijzergebieden heerschte. Industriegebieden munten ner gens in ons werelddeel uit door schoon heid: maar hier, waar de industrieele re volutie het vroegst begon, zijn de toestan den wel het ergst. In de 19e eeuw groeiden de reusachtige industriesteden van het Noorden: Glasgow, Newcastle, Sheffield en Birmingham. Ziehier de plaatsen, waar vóór den oorlog mlllioenen ponden ver diend werden. Men kon uren lang door gebieden rei zen, waar geen stukje natuurschoon onge schonden was gebleven en waar het land zwart zag van roet. Mijnwerkers- en ar beiderswoningen waren door het geheele land volgens een uniform plan gebouwd. Zij vormden kilometers lange straten, zon der parken, met huizen van één verdie ping. Vreemdelingen bezochten deze ge bieden niet, als zij er geen zaken te doen hadden; millioenen Engelschen uit het Zuiden van het land zijn nooit van hun leven Noordelijker geweest dan Oxford en Cambridge. Zij weten vandaag nog niet hoe het „Noorden" er uitziet, hoe het leeft en werkt. Toch kan men niet zeggen, dat de be volking ongelukkig was. De Engelschen, ook de Engelschen uit de arbeidersbevol king. hadden hun sportclubs en zij ver dienden hun brood. Pas na den oorlog be gon de misère. Na 1870 kwaden weliswaar Duitschland en de Vereenigde Staten met hun producten op de wereldmarkt, en' de Dominions werden onafhankelijk en ont wikkelden een eigen industrie, maar het bestaan van de Britsche zware industrie was niet in gevaar. Na den oorlog, toen industrialisatie overal ter wereld opkwam, tezelijk met het economisch nationalisme, was het met de zware industrie in dit land gedaan. Werkloosheid en fabrieksruines. De „depressed areas" of, zooals men tegenwoordig zegt .special areas" de .spe ciale gebieden van werkloosheid" zijn be rucht geworden Reusachtige fabriekscom plexen vielen in puin, smerige kinderen speelden tusschen de omgevallen retorten. En hoewel de toestand momenteel weer Iets beter is, hetgeen gedeeltelijk te wij ten Ls aan de zware herbewapening, is de Regeering zich wel bewust van het feit, dat de zware industrie over haar bloeitijd perk heen is. De wereld heeft Engeland en Schotland ingehaald. Eén mijnwerker op iedere vier is werkloos. Bij den scheeps bouw is dit één op drie. In het Zuiden van het land was intusschen de lichte industrie ook naar de door de werkloosheid zwaar soort Industriestad, de „Trading Estate", een stad van louter lichte en kleine fa brieken, gedreven door particulieren. Ar beiderswoningen. wegen, sociale centra: hierover beschikte men. Slechts de werk gelegenheid ontbrak.... De eerste „Estate 1 is een jaar of twee geleden geopend te Newcastle, een van de gebieden waar de werkloosheid het ergst is. Langs de oevers van de Tyne ziet men niets anders dan vervallen scheepswerven, instortende fabrieksgebouwen en vermolm de aanlegsteigers! Vroeger werden staal- producten uit dit gebied naar alle deelen der wereld gezonden. De tegenstelling treft: aan den eenen kant van de stad in gestorte bedrijven! Maar aan den anderen kant groeit een nieuwe industrie. In Team Valley staat nu een zestigtal nieuwe fa brieken en fabriekjes, welke reeds werken. Ook in andere deelen van Brittannië is men hard aan het werk, b.v. te Glasgow en in Zuid-Wales, waar particulieren, plaatselijke autoriteiten en de Regeering de handen Ineengeslagen hebben om zoo wel de bevolking te helpen als om de in dustrie tot nieuw leven te brengen. Een witte fabrieksstad. Dezer dagen hebben we in Zuid-Wales, in het ernstig getroffen steenkoolgebied rond Cardiff, een „Estate" in aanleg ge zien. Dit was tc Treforest. De steenkool mijnen van Wales hadden in 1913 een pro ductie van 57 millioen ton. Verleden jaar werd er slechts 38 millioen ton naar bo ven gebracht. In de straten van de mijn- dorpen staan groepen mannen bij elkaar. Als men een paar uur later weer langs komt staan zij er nog steeds, de handen in de zakken: werkloos! Vier en zestig dui zend werkloozen staan in de arbeidsre- registers vermeld. Zij hebben al in twaalf maanden geen werk gehad. En dan komt men in Treforest, waar achttien maanden geleden slechts een kaal veld te zien was. benevens een oude mijn, de Nantgarw- schacht. De reusachtige kabeltrommels waren verroest. En thans? Thans is het er vol leven en beweging! Een dubbele, breede autobaan is in aanleg, overal be vinden zich loodrechte, Amerikaansch aan doende wegkruLsingen. Zestien nieuwe fa brieken, groote en kleine, zijn in bedrijf. Met den bouw van tien andere zijn arbei ders bezig. Architecten in Londen en Car diff ontwerpen er voorts nog achttien, welke besteld zijn. Hier, in het hart van de werkloosheid, komen geheel nieuwe indu strieën op, welke dit gebied nimmer heeft gekend: papier, leerproducten, lichte elec- trlsche apparaten, chemische producten En op den duur zal dit niet weer een van die donkere, deprimeerende plaatsen worden zooals er al zooveel het Britsche landschap ontsieren. Architecten houden toezicht, er is veel open ruimte, er worden cantines gebouwd en sportvelden aange- ge.-olfen 1 -oioden van Schotland. Midden- e Regeering heeft opdracht gegeven En-- "d en Zuid-Wales te brengen. Er v00r QPn poUW Van een vakschool. Deze werd een RegeeringscommissarLs aange- sci1(K1] jsS er thans en levert al regelmatig steld voor de speciale gebieden. Malcolm ieerlingen af. jonge menschen. die voor Stewart werd daartoe benoemd. Deze be- eerst van hun leven gelegenheid krij- gon proefnemingen te doen met een nieuw gen om een beroep uit te oefenen. De school ls een wit gebouw, met reusachtige ramen, welke licht en lucht toelaten, zoo als alle nieuwe gebouwen hier. Over en kele jaren zal er een witte stad verrezen zijn. We spreken even met een jongen leer ling-bankwerker. „Hoe lang bent u nu hier?" „Drie weken, meneer. Ik zal bin nenkort wel werk krijgen". „Een groote fa milie thuis?" De jongen vertelt, dat zijn vader al twee Jaar werkloos ls. Maar zijn oudere broers en zusters hebben het ge bied verlaten, hebben werk gezocht in de nieuwe industrieën, welke rond Londen opkomen. Wij vragen inlichtingen aan een van de „Estate"-managers en vernemen dan dat het ministerie van arbeid de laat ste vier jaar niet minder dan 45000 per sonen heelt verplaatst Men geeft graag hulp aan jongeren, die daarom vragen. De oudere arbeiders willen niet uit hun district weg Wanneer zij werkloos worden, blijven zij in hun dorp of stad rondhangen, staan met de handen in de zakken voor de arbeidsbeurzen en staren voor zich uit Maar voor de jongeren wordt gezorgd. Het is nog lang niet genoeg, wat de ..Estates" doen. Daarvan is men zich wel bewust.. Het is echter nog maar een begin. En ook buiten de eigenlijke „Estates" doet men veel. In Dowlais, bij Merthyr Tydfil, is een oude ijzergieterij totaal gesloopt, een aan stootgevende hoop puin vormend over een dertig ares beslaand terrein. Thans staat er een fabriek voor de fabricage van te lefoontoestellen. En in Cyfarthfa, Llantar- nam, Ynyswen en ai die plaatsen met hun fantastisch klinkende Waleseche namen ge beurt hetzelfde. De Staat draagt bij. De Regeering en de deskundigen gaan van het standpunt uit dat spontane hulp van de particulieren de beste is. Alle be drijven, welke in de „Estates" geopend worden, zijn particulier De Staat draagt echter ook veel bij. In Treforest b.v. moest het terrein voor een gedeelte geëgaliseerd worden. Voorts moest een spoorbaan ter lengte van 7 kilometer naar de hoofdlijnen en moesten wegen aangelegd worden. Ten slotte zorgde de Staat ook voor de leiding teneinde stoom te kunnen leveren, hetgeen voor Engeland Iets nieuws is. Het bestuur van de „Estate" verschaft industrieelen. die zich hier willen vestigen, verschillende voordeelen. De fabriek, in standaarduitvoering, is voor den onderne mer klaar. Moeten er speciale voorzienin gen getroffen worden ln verband met het bedrijf, dan kan men zich tot deskundigen om advies wenden. Het Rijk helpt jonge industrieën aan kapitaal, daarbij gesteund door bekende industrieelen zooals Lord Nuffield, de Mor- rLs-motor-magnaat. Er wordt in Engeland een groot stuk werk verricht. Het is een experiment, dat dc werkloosheid in het hart aantast, en dat het voordeel heeft dat het particuliere bedrijf niet doodgedrukt wordt maar ge stimuleerd wordt. (Nadruk verboden). ERNSTIGE AANRIJDING TE DEN HAAG. Gisterochtend ontstond op den hoek van den Leidschestraatweg en de Laan van Nieuw Oost-Indië te Den Haag een aanrij ding tusschen twee personenauto's en een motorrijwiel. Van de eene auto was de 37- jarige P. A. G. uit de Schuytstraat de be stuurder, van de andere auto de 42-jarige Amsterdammer J. V„ M. J. F. van den Pa rallelweg bereed het motorrijwiel. De oorzaak van het ongeluk lag bij V., die geen voorrang verleende. F. kreeg een hoofdwond en een hersenschudding en ls ln bewusteloozen toestand naar Bronovo gebracht. De 46-jarige Amsterdamsche me], S. B„ die met. V. medereed, liep verwon dingen aan het hoofd op en klaagde over pijn ln de borst. Zij kon op eigen gelegen heid huiswaarts keeren. BUITENLANDSCH GEMENGD. HET LUIKSCHE GIFPROCES. De verdediging aan het woord. De eerste verdediger van de wed. Becker, mr. Chevalier, trachtte vast te stellen, dat de beklaagde Inderdaad dlgltallne heeft moeten gebruiken. Ik denk, zoo zeide hij, dat mevr. Daumens bestaat onder een an dere en werkelijk Identiteit, n.l. de identi teit van een vrouw, die niets aan den dag wil laten treden van haar reizen. Aangezien de verkoop van dlgitaline streng geregle menteerd is in Nederland, kan deze vrouw, die in een schrijven aan den president zich verontschuldigt over het feit, dat „zij zich niet kan ontmaskeren", er een belang in gezien hebben, zich digitaline in België te verschaffen. Mr. Chevalier trachts voorts dwalingen in de deskundigenrapporten aan te toonen. Hij stelt de vraag, of een glftmengster haar gif wel zou hebben gekocht bij winkeliers, die haar kenden en die haar bij het eerste alarm hadden kunnen aangeven bij de oplitie. Mr. Chevalier spreekt als zijn meening uit. dat zijn cliënte medeplichtig is, maar niet de hoofdschuldige is in het geval van de wed. Crulle. Op dit punt van het pleidooi werd de zit ting geschorst. GRAAF REVENTLOW VOOR DEN RECHTER. Gisterochtend is voor de rechtbank ln Bowstreet te Londen het proces tegen graaf Reventlow begonnen. Hastings, de vertegen woordiger van de gravin, deelde mee. dat beide partijen in Juni j.l. gesproken hebben over een schelding. Hij beschreef den graaf als een man met een heftig en onbeheerscht karakter. Hij pocht op zijn goed revolver- schieten en hij zou gezegd hebben, dat hij naar Engeland ging om zijn zoon, die zijn eigendom was, te halen. Niemand zou hem dit verhinderen en Indien zijn vrouw hem in den weg zou staan, dan, zoo zeide hij: „Moge God haar helpen, moge God ons bel den helpen." De getuige William Mitchell deelde mee, dat de graaf heeft gezegd vijf millioen dol lar te eischen. Deze getuige zei ook. dat de graaf gesproken heeft over een heer ln Londen. Op een vraag van Birkett. den vertegen woordiger van den graaf, of hij den graaf had meegedeeld, dat de gravin hem ge machtigd had 250 duizend dollar aan te bie den, wanneer hij toestemde in echtschei ding. zei Mitchell, dat de voorgestelde som 50.000 pond sterling was. De graaf weigerde dit, hij noemde dit aanbod belachelijk en beleedigend. Mitchell zei verder, dat de eenige reden, waarom de gravin echtscheiding verlangde, onvereenigbaarheid van karakter was. Er is niemand anders in het spel. Vervolgens werd het proces verdaagd tot 13 Juli a.s. De waarborgsom bleef gehand haafd. SCHEEPVAART IN MET SUEZ-KANAAL BELEMMERD. Het verkeer ln het Suez-kanaal is ern stig ontwricht, doordat stakers geweigerd hebben, een uitgebrand schip, dat midden in het kanaal aan zijn lot overgelaten is, verder te sleepen. GEBOREN: Maria Catharlna. dr. v. G .Verheul en M. C. Rossen. OVERLEDEN: W. F Wegman zn. 5 J. W. J. Nobels m. 75 j. A. Schuit hsvr. van C. Maarse 50 J. G. de Vreede m. 76 J. BRITSCH SCHIP DOOR CHINEESCHE ZEEROOVERS AANGEVALLEN. Het Britsche schip „Tseangtah" ls op 90 mijl afstand van Sjanghai door zwaar be wapende Chineesche zeeroovers aangeval len. De zeeroovers beroofden het schip van alle wapens en van een lading sigaretten, waarna zij in hun Jonken ontkwamen. DE LAATSTE DER SCOTTSBORO- NEGERS KRIJGT LEVENSLANG. De doodstraf, welke was uitgesproken tegen Clarence Norris, den laatste van de Scoltsboro-negers die nog geen gratie heeft gekregen, Ls thans gewijzigd ln levenslange gevangenisstraf. Van de negen beklaagden, die beschul digd werden ln 1931 blanke vrouwen in een trein te hebben aangevallen, zijn thans vier in vrijheid gesteld, terwij] de vijf ove rigen werden veroordeeld tot langdurige ge vangenlsstraf fen 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10