Jan Klaassen te Delft CRAVE N A 'JA Den Haag krijgt een nieuw stadhuis 79ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 5 Juli 1938 Derde Blad No. 24009 CRAVEN PLAIN Een welgeslaagd studenten-lustrum openluchtspel LAND- EN TUINBOUW CRAVEN A /CRAVEN PLAIN? Het plan Luthmann aangenomen GEMENGD NIEUWS O Na afloop van den wereldoorlog hebben de Studenten-corpsen bij het vieren van een lustrum vrij geregeld gezocht naar een „artistieke daad" in den vorm van een openluchtspel. Wij zullen de lange reeks Cathrijn tracht tevergeefs haar Jan Klaas sen terug te houden in de poppenkast. daarvan niet opsommen. De laatste jaren is echter weer een kentering merkbaar, het geen wij speciaal in verband willen bren gen met het streven naar grootere eenheid met de burgerij. Daarbij sluit een open lucht-spel zich zeer moeilijk aan. Reden, waarom 't L.S.C. bij zijn laatste lustrum 't openluchtspel geheel ter zijde schoof, al werd compensatie op artistiek gebied ge zocht door „De Vos Reinaerde" op te voe ren in den Leidschen Schouwburg. Het Delftsche Studentencorps is niet zoover wil len gaan en heeft het openluchtspel be houden, maar heeft dit bedoeld als zuiver divertissement, zonder zwaarwiclifigen op zet, doch Hollandsch van geest en stijl. Dientengevolge was de keuze gevallen op de idee van een Jan Klaassen-spel, het zoo bij uitstek Hollandsche milieu, dat in wezen nog zooveel belangstelling geniét en heusch •niet alleen bij de jeugd. De idee is geboren in de feestcommissie en nader uitgewerkt door .de heeren J. En gelman en Paul Storm. Geboren is een Jan Klaassen, eensdeels gehecht aan de tra ditie. anderdeels geënt op moderne ver beeldingsvisie. Een combinatie dus van werkelijkheid en fantasie. Zuiver Hol landsch van toon, dus „boertig" en door spekt met echt-volksche uitdrukkingen, die men wel hoort doch niet schrijft, maar die een situatie zoo rauw en kernachtig typeeren, volgens de geaardheid van ons volk En zonder nu de geroemde combinatie als geheel volkomen geslaagd te kunnen noemen de poppenkast was ons b.v. niet genoeg poppenkast volgens traditie.! toch is een geheel ontstaan, dat dank zij prachtige in- en uitvallen een welgeslaagde ontspanning biedt. Hoe treffend raak zijn eenige beelden geschilderd! Zonder eenigen schroom durven wij dan ook spreken van een succes. Doch aan de uitvoering is ook geen moeite gespaard. Alles is opgezet in grootschen trant en zuiver op het hoogste effect afgestemd. Als plaats voor de opvoering was de keus gevallen op het marktplein voor de bekende kerk, een plek. die zich bij uitstek leent voor openluchtspelen in Hollandschen geest. Milieu en atmosfeer treffen elkaar hier prachtig. Dat er echter ook niet enkele bedenkingen zijn, als b.v. het slot. als de Dood van Potlood hoog tegen den toren het luchtruim inzweeft, gevallen in den strik, hem door Jan Klaassen gespan nen Daar op de markt stond een groots pop penkast met een tooneel van 10 bij 15 M. Daarvoor was een groot open speelterrein waarop de groote tribunes voor de bezoekers dank zij een perfecte licht-installatie een prachtig gezicht hadden. Fraai van lijn en was alles grillig opgetrokken. Het uiterlijke beeld .,deed" het perfect. En daar speelde zich af de geschiedenis van Jan Klaassen. Met hoeveel bezorgd heid zal men gisteren telkens de lucht heb ben bespionneerd, toen de regen neer- gutste in dikke stralen.Doch Pluvius is Delft gunstig gezind geweest. Slechts een enkel buitje viel onder het spel en ver mocht geen oogenblik de aandacht af te leiden. Eerst ma afloop openden zich de hemelsluizen! Delft heeft geboft In het kort ziet men hoe Jan Klaassen de Dood van Potlood, die hem komt halen Y??.r al zijn wandaden, vermurwt hem met zijn toovertrompet de „ware wereld" m te laten gaan. Daar ontwikkelt hij al zijn ondeugden in het plegen der zeven hoofd zonden. waaraan de mensch zich, helaas, ook maar al te zeer schuldig maakt. We zien hem de discipline in het leger onder mijnen, zijn vrouw verkoopen om uit hei, cachot te komen een ietwat gewrongen intermediair tusschen wereld en poppen- sPef\uleeren aan de beurs, zijn g.c- dratJiSii g' a v*rbrassen in ontucht en nkgelag, doch tenslotte, na een ver- geefsche poging om eerlijken arbeid te ver richten, waarbij hij de fabriek aan loo- pende band vernielt, terugkeeren naar zijn poppenkast, beu van de wereld, die nog maller is dan zijn „thuis", doch overigens onveranderd in boosheid en zondigheid. Om de dooie dood niet.zooais de oor spronkelijke tekst luidde of „Jan Klaassen komt naar Huis", verstoorend de bruiloft van zijn verkochte Cathrijn met den waaid uit ..Het Zwaantje", waar hij een nieuws pof-rekening zal openen, na den Dood van Potlood te hebben overwonnen. Trots enkele bezwaren tegen het men gen van „Wahrheit und Dichtung" een fraai spel, dat veel instemming heeft ge vonden op de geheele gevulde tribunes en daarbuiten op daken en in dakvensters. Hoe zal de regisseur, Paul Storm, hebben gezwoegd om dit spel zoo vlot en uiterlijk prachtig verzorgd, naar buiten te doen I treden! Alle lof voor zijn prestaties. Ge- j lukkig is hij geweest in de greep der hoofd- I spelers. De Jan Klaassen-figuur werd voor treffelijk gespeeld van begin tot eind en ook de domine en de diender, die Jan als paranymfen der deugd op zijn wereldsche reis vergezellen, zij het zonder resul taat mogen geprezen. De diender char geerde misschien iets te sterk, doch hij hield in ieder geval zijn opvatting vol. De diverse massa-beelden als beurs, ver blijf van vermaak, de legerscène, de Ham- iet-repetitle der reizende tooneelspelers. zij waren successievelijk waarlijk „Hollandsch" van stijl en raak getypeerd. Daar was een heid van actie met het gesproken woord door loudsprakers overgebracht van den onzichtbaren ..spullebaas" en de muziek van Cor Lemaire, uitgevoerd door twee Delftsche muziekcorpsen, onderstreepte een en ander heel eenvoudig doch ijuist daar door verdienstelijk. De muziek, die Ba- dings gemaakt had, moest, helaas, ver vallen. Deze dilettanten durfden zich onder be zielende leiding geheel te geven in fraaie maskers en gelukkige decors, waarvoor alle eer toekomt aan de ontwerpers en den uitvoerder Karl Brückman. Die durf kwam de uitvoering wel bij uitstek ten goede. Dat bleek ook bij het ballet in de „tent van modern vermaak"! Kortom: het. Delftsch Studentencorps heeft een zeer gelukkige hand gehad bij de keuze van zijn pièce de milieu voor zijn 18e lustrum. Na afloop had de gebruikelijke huldiging plaats, nadat alle deelnemers in vreugde dans het speelterrein hadden betreden. Het gebruikelijke einde van een studen tenfeest, dat natuurlijk even studentikoos met het Io Vivat was Ingezet. Ook in Kaapstad, aan de voet van de historische Tafelberg, zal de winkelier U in smeuig Zuid-Afri- kaansch vragen welke van de twee U kiest: Craven "A" (met kurken mondstuk) of Craven Plain (zonder mondstuk). Maar beide sigaretten zijn gemaakt van dezelfde onge ëvenaarde, gouden Virginia ta bakken! Zóó zacht en toch zóó geurig als U ooit een pure Vir ginia sigaret hebt gerookt! „Regtig dis 'n goeie sigaret!'1 10. stuks, I7 A cent 20 stuks 35 cent 3931 tlngez. Med.) KEURING VAN MERRIEN TE HOOFDDORP. De toegekende premiën. De thans bekend geworden uitslagen van de te Hoofddorp op de keuringsbanen van het gemeentelijk sportterrein gehouden premiekeuring van merriën van 1 tot 6 jaar en van merrieveulens van het type tuigpaarden luiden als volgt: Veulens: Een premie van f. 15 werd toe gekend aan: Creatie, eig. R. W. Winter, Hoofddorp; Coba, eigè J. M. Knoop, Nieuw Vennep; Veulen, eig. J. Parlevliet, Nieuw- Vennep; een premie van f.10 aan: Corona, eig. R. W. Winter; Clivia, eig. P. K. Kis- temaker, Hoofddorp; Veulen, eig. A. C Pruissen Wzn„ Nieuw-Vennep; Veulen, eig. J. Parlevliet, Nieuw-Vennep: Veulen, eig. D. v. Wierlngen, Abbenes; en veulens van D. v. Wierlngen en M. W. v. d. Schans te Bovenkerk. 46-jarige merriën met veulen. Een pre mie ad f.30 aan: Urda, eig. D. van Wie- ringen; een premie ad f.25 aan Wellata, eig. M, W. v. d. Schans; Wehona, eig. W. C. v. Arendonk, Rijk; een premie ad f. 20 aan Vomdijka I, eig. A, Monster, Nieuw- Vennep; Uci, eig. A Buurman, Heemstede; Ukuria. eig. P. K. Kistemaker; Vira, eig. J. Barendregt, Gr. IJpolder; Unica, eig. R. W. Winter; Ucabarta. eig. A. Knibbe Dzn., Badhoevedorp; Vondeling, eig. M. W. v. d. Schans. 1-jarige merriën: Een premie ad f.35 aan Brio, eig. O. de Kok, Nieuw-Vennep; een premie ad f. 30 aan Beliaantje, eig. A. Buurman; Bramora, eig. O. de Kok; een premie ad f. 25 aan Banca. eig. W. C. v. Arendonk; Bestekind, eig. M. W. v. d. Schans; een premie ad f. 20 aan Baria, eig. M Roos, Sloterdijk; een premie ad f. 15 aan Bantje. eig. J. Barendregt; Beatrijs, eig. A. Buurman; Baronel, eig. J. de Zeeuw Nieuw-Vennep. 2-jarige merriën: Een premie ad f.40 aan Augusta, eig. J. M. Knoop: Azalia, eig. J. M. Knoop; Andente. B. Biesheuvel, Spaarndam; een premie ad f.30 aan At lanta, eig P. K. Kistemaker; Adorette. eig A Buurman. Adelda. eig. J. Parlevliet; Azierma, eig. D. v. Wierlngen; Apranel, eig. Gebr, Bruynls, Nieuw-Vennep; een premie ad f. 20 aan Ajowa, eig. J. Staal, Diemen; en eig. J. Barendregt; een pre mie ad f.15 aan: Ajansa, eig. Jac. de Zeeuw; Veltdame. eig. O. de Kok. 3-jarige merriën: Een premie ad f.40 aan: Zorka. eig. W. C. v. Arendonk; een premie ad f. 35 aan Zida. eig. A. Buurman, Zendria, eig. O. de Kok; een premie ad f 25 aan eig. v. Haaster, Hoofddorp; een premie ad f. 20 aan Zita, eig. W. L. Nan- ninga, Vijfhuizen; Zense. eig. J. Colijn, Rijk; Zolita, eig. A. Knibbe Dzn. 46-jarige merriën: Een premie ad f. 30 aar: Wenova, eig. O. de Kok; Wumora, eig. C Bulk, Nieuw-Vennep; Wunder, eig. D. v. Wieringen; Vetemella, eig. M. W. v. d. Schans; een premie ad f. 25 aan Ultra, eig. J. Parlevliet; Vuurtje II. eig. Gebr. Bruy- nis: een premie ad f 20 aan Vheronika, eig. A. Buurman; Vijntje, eig. A. Monster; een premie ad f 15 aan Weetje, eig. B Biesheuvel Azn.; Uiltje, eig. A. Buurman Urmane, eig. A Buurman; Werlinde eig. J. M Knoop en Venera, eig. Gebr. Bruynts. DE STORMSCHHADE IN DE HAARLEMMERMEER. Aanvankelijk scheen het stormachtige weer van de vorige week aan de landbouw gewassen in Haarlemmermeer in het ge- neel geen schade te hebben toegebracht en vooral aan den prachtigen stand van het koren dat een zware proef had te door staan geen afbreuk te hebben gedaan. Volgens ons van betrouwbare zijde ver strekte gegevens is het echter bij onder zoek gebleken, dat op sommige plaatsen de stormschade toch nog wel van eenige be- leekenls is geweest en wel in hoofdzaak waar het geldt de reeds rijp geworden win- tergerst. Van dit gewas zijn groote stuk ken zoodanig uitgewaaid, dat de aren vrij wel geheel van de korrels zijn ontdaan en met het oog daarop de opbrengst over het algemeen wei erg zal tegenvallen. De an dere halmgewassen, vooral de tarwe en de haver, bleken nog bestand te zijn tegen den hevigen wind en zijn prachtig over eind gebleven. Met betrekking tot de karwij met het snijden en op hokken zetten waarvan men druk bezig is werd de vrees gekoesterd dat door het stormachtige weder wel veel van het zoo gauw uitvallende zaad verloren zou gaan Het hieromtrent ingesteld onder zoek heeft tot heden echter gelukkig be vredigende resultaten opgeleverd, zoodat het er nog wel zoo voorstaat, dat 1938 als een goed karwij-jaar zal kunnen worden aangemerkt. De erwten, die uit den aard der zaak zoolang ze nog niet op hokken staan van stormachtig weder weinig of niets te lijden hebben, doen, vooral waar het be treft de vale erwten, in haar prachtigen, veelbelovenden stand sommige verbouwers onwillekeurig terugverlangen naar een teelt van dit gewas op groote schaal. De zeer slechte erwten-opbrengst in 1937 heeft er toe geleid, dat het aantal in Haarlem mermeer met dit gewas beteelde hektaren dit jaar ongeveer 1000 minder bedraagt, De aardappelen doen het best en heb ben nog zoo goed als niet te lijden gehad van de „aardappelziekte". Het is een ver blijdend teeken, dat vele verbouwers tot besproeiing zijn overgegaan, omdat deze ochandeling het gewas in ruime mate ten goede komt. De gisteren overvloedig' gevallen regen was voor de vele landerijen en tuingron den in Haarlemmermeer een ware uit komst. In de gemeenteraadsvergadering van 's-Gravenhage, welke gistermiddag werd gehouden, is de Stadhuisbouw besproken. De heer Van Beresteyn (Lib.) zou liever thans in het geheel geen raadhuis zien gebouwd met het oog op de financiën en omdat de architectuur nog geen vasten vorm heeft gekregen. Het plan-Luthmann acht spr. ongeschikt. Door de overneming van belangrijke de tails uit het prachtige ontwerp-Kropholler is het slechter geworden. De jury was een zijdig en gaf aan niet-leden van den B.N.A. geen kans. Spr. wyst op de reactie, die het plan-Luthmann gewekt heeft. Daar de bouw eeuwen zal staan, zijn continuïteit van raadsbesluiten en werkloosheidsbestrij ding bijzaken. Men prijst het plan-Luth mann als eenvoudig en eerlijk. De eenvoud kan echter wel eens saai worden en op verschillende punten is het plan Luth mann niet architectonisch eerlijk. Boven dien, wie bepaalt, dat de beste architec tuur die is, welke al het inwendige ook de centrale verwarming, zie Haagsch ge meentemuseum uitwendig doet blij ken? Spr. noemt het ontwerp een „kisten- compositie" en somt de talrijke tegenstan ders er van op, in wier gezelschap hij is. De heer Van den Oever (R.-K.) acht het plan te eentonig, ai-moedig en getuigend van gebrek aan geest, en dringt eveneens op verwerping aan. De heer Westerman (Partijloos) vindt het gebouw, waarmee Luthmann de ge meente dreigt te vergiftigen, een jaar beursgebouw. karakterloos, koud en niets zeggend, met te weinig representatief ele ment. De heer Van Asch van Wijck (A.-R,) i zegt, dat bij aanneming van dit ontwerp het stadsbeeld grondig zal worden bedor ven. De heer De Vries (A.-R.) zou het niet zeer behoorlijk vinden Luthmann naar huis te zenden. De Raad heeft geen groote bouwmeesters in zijn midden en zal zich op het deskundiger oordeel van de jury moeten verlaten. De heer Vliegen (S.D.) verdedigt het ontwerp. Het gebouw zal een monumen talen indruk maken en de bouw zal bo vendien bijdragen tot vermindering van de werkloosheid. De heer Eschauzier (Nat.) zal tegen het plan stemmen, waartegen zich de meerderheid der ontwikkelde burgers kant. De heer Joels (V.D.verklaart zich voor stander van het ontwerp, evenals de heer Folmer (C.H.) De heer Dresme (R.-K.i meent, dat het ontwerp niet beantwoordt aan de eischen, die aan een voor eeuwen staand gebouw zijn te stellen. Spr. wenscht, dat ten min ste één architect in de gelegenheid wordt gesteld een nieuw plan in te dienen. De heer Quant (R.-K.) merkt op. dat verwerping zou beteekenen een verwikke ling in perpetuum, (eeuwigheid). De heer Van Kesteren (Nat.) zegt. dat het plan te weinig het stempel draagt van een stadhuis. De heeren Van Bommel (Lib.) en De Visser (Comm.) kunnen zich met het ont werp vereenigen. Na een uitvoerige verdediging van het ontwerp door den burgemeester, waarin deze er op wees, dat de jury, die zeer veelzijdig was samengesteld, eenstemmig haar oordcel heeft gege ven, heeft bij de replieken de heer Van den Oever een motie ingediend welke mede was onderteekend door de heeren Van Kesteren (Nat.), Dresme (R.-K.), Van Beresteyn (Lib.), van Asch van Wijck (A-R.) en Westerman. De motie had de strekking den heer Kropholler te verzoeken zijn plan uit te werken. De motie werd verworpen met 36 tegen 11 stemmen. Het voorstel van B. en W. werd daar na aangenomen met 29 tegen 12 stem men. GEVANGENBEWAARDERS HANDLANGERS VAN GEVANGENEN. Arrestaties te Alkmaar. Wederom is dezer dagen, naar de Tel. uit) Alkmaar verneemt, een ernstig geval van plichtsverzaking van gevangenbewaarders aan het licht gekomen. Het betreft twee beambten uit de strafgevangenis te Alk maar, die aan hun zorgen toevertrouwden gevangenen allerlei „vriendendiensteii" heb ben bewezen, waarvoor hun flinke gelde- liike belooningen in uitzicht werden ge steld. Beide bewaarders zijn de vorige week gearresteerd en onmiddellijk ontslagen. Zij hebben bekend, zich aan verschillende zeer laakbare handelingen te hebben schuldig gemaakt. De twee bewaarders waren reeds ver scheidene jaren in rijksdienst .en hebben herhaaldelijk briefjes van gevangenen bui ten de gevangenis gebracht en voor hen verzonden naar opgegeven adressen. Voorts zouden zij o.a. sigaretten voor gevangenen binnen de celmuren hebben gesmokkeld De belooningen, die de gevangenen den bewaarders in uitzicht stelden voor deze vriendendiensten, waren zeer hoog Voor het oosten van één enkel briefje beloofde één der gedetineerden een gevangenbe waardertien gulden Hij had het geld natuurlijk niet bij zich. doch de af rekening zou later volgen, wanneer de ge- tineerde weer op vrije voeten zou zijn. Dan had hij wel een bron van inkomsten, waar uit hü het geld kon betalen. De ontrouwe bewaarders waren zoo on verstandig op deze aanbiedingen van de gevangenen In te gaan en waagden er hun positie aan. De directeur en de andere leden van het gevangenispersoneel wisten natuurlijk niets van deze geheime vrien dendiensten en het Is ook thans nog niet met zekerheid na te gaan. hoe lang de twee bewaarders zich reeds voor deze handlangersdiensten hebben geleend. HET DRAMA TE ECHTELD. Nog een arrestatie. Nader vernemen wij. dat het verhoor van den verdachte te Echteld. dat gisteren den geheelen dag tot des avonds laat heeft geduurd, ertoe heeft geleid, dat een tweede verdachte is gearresteerd, een orgeldraaier een zekere van Beveneens wonende te Echteld. De man. die vader is van een groot gezin, ontkend hardnekkig mede plichtig te zijn aan het misdrijf. Evenwel kan hij geen alibi geven van zijn doen en laten oo Donderdagmiddag 23 Juni Ook deze man is in het gemeentehuis te Linden opgesloten. vad. ZIJN VROUW MET STRIJKIJZER BEWERKT. Echtelijke twist te Rotterdam. In hun woning aan de Korte Hillestraat te Rotterdam heeft gisteren de echtgenoot van de 48-jarige M. Seegers—Rotier, tij dens een twist, zijn vrouw met een elec- trisch strijkijzer tal van verwondingen toegebracht, die van zoo emstigen aard waren, dat de vrouw in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging moest worden opgenomen. De man is gearres teerd. De verwondingen zijn niet van levens gevaarlijken aard. De inmiddels gewaarschuwde politie heeft den man aangehouden en naar het politiebureau aan het Sandelingenplein overgebracht, waar hij voorloopig is opge sloten. BUITENLANDSCH GEMENGD. NOODLOTTIG WEEKEINDE. In het afgeloopen weekeinde verlengd met den Onafhankelijkheidsdag, zijn in de Ver. Staten 475 menschen op gewelddadige wijze om het leven gekomen. Hiervan zijn 245 omgekomen bij verkeersongelukken, 126 zijn verdronken, 23 werden vermoord en 19 sloegen de hand aan zichzelve. HET LUIKSCHE GIFPROCES. De zitting van gistermiddag was geheel gewijd aan de pleidooien der advocaten van de civiele partij. Al deze advocaten, vijf in getal, voerden overstelpende bewij zen aan tegen de beklaagde. In verband met de groote belangstelling van de zijde van het publiek was de gen darmerie, die de orde handhaafde, extra versterkt. Hedenochtend zullen de advocaten der verdediging hun pleidooien aanvangen. OVERSTROOMINGEN IN JAPAN. Het slechte weer heelt in de Japansche provincie Kanagawa zware schade aange richt. Naar tot dusver bekend werd. zijn 49 personen gedood en 54 zwaar gewond, ter wijl 295 huizen verwoest werden. Ook in de stad Yokohama is de schade aanzien lijk. In West-Japan zijn eveneens groote verwoestingen aangericht. Naar tot dusver gemeld werd. zijn daar acht menschen om het leven gekomen. RACE-AUTO UIT DE BAAN GEVLOGEN. Op de auto-racebaan van.Honokus (V. St.i is een auto uit de baan gevlogen en op de toeschouwers ingereden. Een persoon werd gedood en vijftien werden gewond. DRIE ZUSTERS BIJ EEN BRAND OMGEKOMEN. Nabij Kielce (Polen) zijn bij een brand in een schuur drie zusters om het leven gekomen. De voorzitter deelde mede, dat het eerste geschenk voor het nieuwe raad huis reeds is binnen gekomen. Dr. Hen drik M, Mulder, Harer Majesteits ge zant ter beschikking, heelt medege deeld aan de gemeente te schenken een borstbeeld van H. M. de Koningin af komstig uit de nalatenschap van wijlen Toon Dupuis.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9