REGEN- LOEB ELTAX 666 MOOIE MODELLEN LAGE PRIJZEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad De strijd in Spanje De strijd in het Verre Oosten REISPLANNEN? Dinsdag 5 Juli 1938 VISSCHERIJ-BERICHTEN Overeenstemming tusschen Scheveningsche reeders en schippers. Gaan de trawlers hun haring kaken? CLUBS SPECIALE TARIEVEN INl LITTEKEN^ O DAGBLADRECLAME Mantels „Grandiose" Jassen „Santega" ziin 100 WOL 100 WATERDICHT Wij leveren bedragen tot 50.- zonder vooruitbetaling tegen 1.- per week of 4.- per maand. Breestraat 161 Laatste Berichten Binnenland POLEN. Een half-protest. Naar aanleiding van berichten waarin melding wordt gemaakt van een protest, dat door Lipski, den Poolschen ambassa deur te Berlijn, bij de Duitsche rijksre- geering zou zijn ingediend, wordt in ge zaghebbende Poolsche kringen medege deeld, dat inderdaad een der leden van de Poolsche ambassade te Berlijn, echter niet de ambassadeur persoonlijk, in een gesprek met Duitsche officleele persoon lijkheden dezer dagen de aandacht dier autoriteiten gevestigd heeft op de onaan gename houding van zekere Duitsche pers organen en brochures jegens Polen. Een eigenlijk protest was die demarche der Poolsche ambassade evenwel niet. De Poolsche bladen wijden intusschen veel aandacht aan de uitvallen der Duit sche pers tegen Warschau. De „Wieezor Warszawskl" schrijft: ..Men moet wel blind zijn, om niet te zien. hoe den laatsten tijd de houding van Dultschland jegens Polen veranderd is en hoe fel de Hitleriaansche pers den Oostelijken buurstaat aanvalt. Gezien het feit, dat de nazi-regeering de geheele pers in Dultschland controleert kan ieder Duitsch blad in zekeren zin als een officieus orgaan worden beschouwd. Na het beleedigend artikel, dat de „Qstland" publiceerde tegen het Poolsche handwer- kersgllde. waarin o.m. wordt gezegd, dat ten Oosten van Duitschland de landen der barbaren beginnen, komt thans het ..Ber liner Tageblatt" met kwetsend geschrijf over de Polen „die een volk zouden zijn van pauwen en papegaaien", bij welke kwalificatie het blad zich beroept op het getuigenis van den Poolschen dichter Slo- N De Wleczer Warszawski" besluit dan aldus: ..Het Reich doet steeds koerswijzi gingen in zijn politiek door een perscam pagne voorafgaan. Na de jongste rede van Goebbels te Danzig, waar de Duitsche mi nister met veel stelligheid sprak over het zuiver Duitsch karakter van de vrije stad en de voortdurende aanvallen der Duit sche pers op Warschau verwacht de open bare meening in Polen van 's lands regee ring thans een krachtig optreden" TSJECHO-SLOWAKIJE. Het feest der Sokols. De tweede dag van het tiende algemeene congres der Sokols is begonnen met een pelgrimstocht naar het slot te Praag, waar aan werd deelgenomen door de Tsjecho- Slowaaksche. Russische, Zuidslavische en Bulgaarsche Sokols en door gymnasten uit niet-Slavische landen. Zij brachten hier hulde aan den president der republiek. In een toespraak tot den president der repu bliek zeide Boekofski, de president der Sokolsvereeniging in Tsjecho-Slowakije: „door hulde te brengen aan het hoofd van den staat geeft de Sokolbeweging uitdruk king aan haar onwrikbaren trouw aan de republiek en aan haar democratische grondwet". President Benesj, die omringd was van de leden der regeering en talrijke verte genwoordigers uit de diplomatieke wereld, zeide in zijn antwoord om.. „Ons volk en onze staat willen in vrede en vriend schappelijke samenwerking leven met al hun buren, evenals met alle andere naties" door kalm te blijven, waardig, krachtig en waakzaam. Benesj voegde hieraan toe: „wij willen met de verschillende nationaliteiten in onzen staat een toegewijde, vreedzame een redelijke samenwerking tot stand brengen. Wü willen haar toonen onze ach ting voor haar nationale en menschelijke individualiteit. Op dit gebied ook willen wij onze billijkheid en ons humanisme van Sokols en democraten doen gelden. Wij vragen echter hetzelfde van den anderen kant". Vervolgens overhandigde Benesj aan den vertegenwoordiger der Tsjcho-Slowaak sche Sokols een vlag. waarop de op het onmetelijke slotplein vereenigde Sokols een eed van trouw aan de republiek aflegden. Gistermiddag zijn de feesten in het Ma- sarykstadion voortgezet. Een menigte van 150.000 personen was aanwezig bijdeturn- demonstratle. Een honderdtwaalftal vrou welijke gymnasten uit Rijssel werd geest driftig toegejuicht met kreten: „Leve Frankrijk". Terwijl de Fransche turnsters tenslotte afmarcheerden onder de tonen van de Marseillaise riep het publiek: „leve onze bondgenoot, Frankrijk". De Zuid-Slaviërs en Roemenen werden 'begroet met Leve de Kleine Entente. Een Tsjech, die de Duitsche grens pas seerde met vergunning, is daar vastge houden om onbekende redenen. De schepen worden klaargemaakt. Nadat de rijksbemiddelaar vorige week Vrij dag zijn poging om voor het conflict in het haringvisscherijbedrijf een oplossing te vinden, niet met succes bekroond had gezien, hebben de Christelijke schippersvereniging ..Ons aller be lang" en de permanente commissie uit de ree- derlj zich gewend tot den oud-minister van wa terstaat. ir. M. C. E. Bongaerts met het verzoek alsnog een oplossing te vinden voor wat Sche- veningen betreft. In een gisteravond gehouden vergadering is overeenstemming bereikt tusschen de reeders en de schippers op de Zaterdag door de reeders vastgestelde voorwaarden, behou dens dat voor het binnenliggen alsnog Is bepaald, dat het schip tusschen twee reizen 2 maal 24 uur zal binnenliggen. De reederij zal in dien tijd de vleet laten lossen en de vleet met de ledige tonnen laten laden. Direct na binnenkomst - van het schip in de Scheveningsche haven, zal de bemanning minstens twee uur vrij zijn. Door de schippers werd besloten om de schepen voor het uitvaren gereed te maken. Door den heer Bongaerts werd dc wensche- lijkheid betoogd, om, nadat het conflict zal zijn beëindigd en de gemoederen tot rust zijn geko- Franco's antwoord aan Engeland Bij ontstentenis van den premier, die te Leeds vertoefde, waar hij een eere-docto- raat van de universiteit in ontvangst heeft genomen, heeft minister Sir John Simon gisteren in het Britsche Lagerhuis iets meegedeeld over het antwoord van Franco op het Britsche protest tegen het bombar deeren van Engelsche schepen. Daar de besprekingen tusschen Hodgson, den ager.t der Britsche regeering te Burgos, en het Foreign Office nog niet waren geëindigd, kon Simon slechts een samenvatting ge ven. Franco zegt in de eerste plaats dal havens een wettig oorlogsdoel voor bom bardementen zijn omdat het zijn plicht is als opperbevelhebber den ooflog zoo spoe dig mogelijk ten einde te brengen en dit kan niet als de vijand geregeld aanvoer van levensmiddelen en oorlogsvoorraden blijft krijgen. Franco ontkent met nadruk aat ooit speciaal bevel zou zijn gegeven om Britsche schepen aan te vallen, maar van groote hoogte was het voor vliegers in ae practijk onmogelijk gebleken om onder scheidingsteekenen van nationaliteiten te zien. Franco doet dan het voorstel om de haven van Almeria te kiezen als uitsluiten de invoerhaven voor de partij van Barce lona, onder waarborg van de niet-inmen- gingscommissie wat den inhoud van de ladingen betreft. De regeering te Burgos is voorts bereid nieuwe regelen voor den iuchtaanval op te stellen en het antwoord bevat enkele concrete voorstellen, die. naar Sir John zeide, ook door de regeering met de betrokken scheepvaartbelangen zullen besproken worden. De minister verzocht eventueele vragen te willen uitstellen tot de premier weer aanwezig zou zijn. Attlee zeide dat hij daartoe bereid was als minister Butler eenige vragen wilde be antwoorden, die niet onmiddellijk met l.et antwoord verband hielden. Toen vroeg hij waarom de regeering alleen een vertoog lot Burgos had gericht en niet naar Rome. gezien het feit, dat de vliegtuigen, die ae aanvallen op de Engelsche schepen onder namen, bijna uitsluitend van Italiaanschen oorsprong waren en hun basis op Marjorca hadden? Butler zeide. dat de premier reeds duide lijk te kennen had gegeven, dat de Engel sche regeering geen twee hoofden van de opstandige beweging in Spanje kon erken nen en dat zij generaal Franco als het cene en verantwoordelijke hoofd der regeering te Burgos beschouwde. Toen Henderson nog met een soortgelijke vraag in andere be woordingen kwam aandragen, herhaalde Butler slechts zijn antwoord. Van het front. Het communiqué van het rechtsche hoofdkwartier meldt o.m.: aan het front van Teruel zijn wij over een diepte van zes tot zeven kilometer gevorderd. Aan het front van Castellon bereikten wij de rivier Veo. In den sector van Bechie hebben wij verscheidene stellingen bezet o.m. het dorp Artana en den bergtop Puntal. Tegen middernacht hebben rechtsche vliegtuigen de noordelijke voorsteden van Barcelona Badalona en San Adrian be stookt, waarbij 3 dooden en 50 gewonden vielen. Ten aanzien van den strijd in de Ooste lijke provincies heeft generaal Mie ja ver klaard, dat daar hevig wordt gevochten. De vijand heeft veel materieel en veel troe pen verzameld en oefent een sterken druk uit, doch de regeerlngstroepen verdedigen het terrein voet voor voet De vijand rukt langzaam op en de buitenlandsche troe pen lijden groote verliezen Valencia wil het voorbeeld van Madrid volgen. Het is moeilijk te strijden tegen een volk dat niet overwonnen wil worden. Het gezag in het rechtsche Spanje is in handen van bui tenlanders en daarom zal tot het einde worden gestreden. Geen oorlog is gewonnen voor den laatsten veldslag en deze zal ten gunste van de republiek zijn. men. te geraken tot een contact-commissie, zoo als die in het mijnbedrijf bestaat cn dank zfj welker bestaan de sociale vrede aindsdlen onge stoord bewaard is gebleven. Ongeregeldheden. Nader vernemen wy, dat het gisteravond na afloop der vergadering te Schevenlngen tot ta melijk ernstige ongeregeldheden is gekomen. De bezoekers der vergadering werden door de sta kers uitgejouwd en lastig gevallen, zoodat de politie enkele charges moest uitvoeren, waarbij rake klappen werden uitgedeeld. In de schippersvergadering was besloten om vandaag enkele schepen klaar te maken en daarmede morgen uit te varen. De voorzitter van de sehippersvereeniging deelde ons echter hedenmorgen mede. dat men van dit plan had afgezien, omdat men bp het uitvaren nieuwe ernstige ongeregeld heden vreesde. Hedenmorgen was het te Schevenlngen volkomen rustig. Het groote tekort aan pekelharing, als gevolg van de staking in de harlngvisschery is oorzaak dat thans reeds tamelijk ver in het seizoen nog f. 30 voor een kantje haring wordt betaald. Ook wanneer de staking spoedig zou worden opgeheven zal de vraag nog wel langen tijd grooter zijn dan het aanbod. Deze gunstige positie in de haringvisscherij zou wel eens de oorzaak kunnen zijn van een nieu wigheid in de trawlharlngvisscherJj, namelijk dat een deel van de door de trawlers gevangen haring aan boord der schepen gekaakt wordt. Er gaan tenminste geruchten, dat de reeders der haring- trawlers overwegen hun schepen kakers mee te geven. Ongetwijfeld zal de gekaakte trawlharing in kwaliteit bij die van de loggers ten achter staan. maar vooral op de Duitsche markt zou deze haring zeer goed geplaatst kunnen worden. VERWACHTE SCHEPEN. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: „Adelante" IJm. 19: 400 m. groote haring. 300 m. kleine haring, 11 kantjes steurharing. 40 m. diversen. „Walrus", IJm. 24: 5 m. platvisch, 40 m. schel - visch, 180 m. braadschelvisch, 20 m. gul. 10 m. hake, 20 m. wijting, 800 m. makreel. Totaal 1075 manden. „Antje" R.O. 15; 10 m. schelvisch, 35 m. bfjiad- Om Hankau.. Naar van Chineesche militaire zijde ver luidt, is de regeerlng vastbesloten. Hankau met alle middelen te verdedigen. Het gros der Chineesche troepen is In het gebied van Hankau samengetrokken en legt op het oogenblik sterke verdedigingswerken aan. De Japansche vloot stoomt voorts lang zaam de Jangtse op. Zij heeft Chineesche stellingen beschoten, die ongeveer 50 KM. ten Oosten van Koeklang zijn gelegen Ja pansche motorbooten passeerden de rivier versperring bij Matang, die op het oogen blik door de Japanners wordt opgeruimd, om het mogelijk te maken, dat ook grooteie schepen kunnen passeeren. Aan den Zui delijken oever betrekken de Japanners on der bescherming van het scheepsgeschut hun stellingen. Op den Noordelijken oever zouden nabij Tsien Sjan deelen van het Japansche leger teruggedrongen zijn. Duitsche adviseurs verlaten heden China Met betrekking tot het vertrek der Duit sche militaire adviseurs uit Hankau. dat heden zal geschieden, heeft de woordvoer der der Chineesche regeering hun een har telijke hulde gebracht voor de door hen aan China bewezen diensten. Zij zijn in vele gevallen reeds meer dan tien jaren in persoonlijk contact met de Chineesche regeering. Velen hunner heb ben tien jaar in China vertoefd, terwijl niemand hunner korter dan vijf jaren in China werkzaam is geweest. De Chineesche regeering, waardeering hebbende voor de moeilijke positie, waar voor zij geplaatst waren door de Duitsche terugroeping, heeft hun vrijwillig onthe ven van hun contracten, welke nog niet geëindigd waren. Frankrijk en Japan. Het Japansche agentschap Domei publiceert een bericht uit Londen, vol gens hetwelk de Fransche regeering de Britsche ervan in kennis gesteid zou hebben, dat zij de Paraeeisus-eilandcn, een groep riffen ten zuid-oosten van Hainan, heeft laten bezetten. Domei meent te weten, dat de Japansche regeering nog geen officieel rapport in deze aangelegenheid heeft ontvangen en dat men slechts beschikt over de inlichting, dat een zeker getal Annamietische gendar mes aan land is gebracht op een dezer eilanden waar twintig Japanners aan den arbeid waren. Domei zegt verder, dat. waar deze eilan den aan China toebehooren, de Japansche regeering wellicht zou kunnen overgaan tot het richten van een vertoog tot de Fran sche regeering, vooral, als de gendarmes de Japanners bij hun arbeid zouden hin deren. De woordvoerder vgn bet ministerie van buitenlandsche zaken llèeft naar aanlei ding van deze kwestie verklaard, dat de toestand niet ernstig is, doch dat de regee ring met een zekere ongerustheid de ge beurtenissen gadeslaat. Men herinnert ei hier aan, dat een week geleden in het La gerhuis is medegedeeld, dat de Fransche en Britsche ambassadeurs te Tokio de Ja pansche regeering hadden gewezen op het gevaar, dat pen bezetting van het eiland Hainan met zich zou brengen De redactie van Havas teekent hierbij aan: ,In gezaghebbende Fransche kringen merkt men op, dat de Paracelsuseilanden, die sinds het begin der vorige eeuw door het Annamietische rijk bezet zijn, als af hankelijk van dat rijk worden beschouwd. Ter beveiliging van de scheepvaart in deze streken heeft de regeering van Indo-Chlna er twee vuurtorens geplaatst. Kleine afdet- llngen van de Annamietische politie zijn daarheen gezonden, om de vuren en het meteorologisch instituut te beschermen." Reserveert dan tijdig onzen nieuwen uiterst comfortabelen reiswagen 9389 (Ingez, Med.) schelvisch. 60 m. kabeljauw en gul, 10 m. ma kreel. 5 m. wijting, 300 ra. groote schelvisch en tarbot, 20 m.kleine schelvisch, 15 m. varia. Totaal 185 manden en 60 stuks stijve kabeljauw. „Zwarte Zee" IJm. 94: 40 m. platvisch. 20 m. schelvisch, 20 m. braadschelvisch, 110 m. kabel jauw en gul, 30 m. makreel. 20 m. varia. Totaal 240 manden en 450 stuks stijve kabeljauw en 250 stuks stijve halve kabeljauw. „Utrecht" IJm. 73: 40 m. schelvisch, 130 m. braadschelvisch. 20 m. gul, 35 m. radio, 725 m. makreel. Totaal 950 manden. DE HARINGVANG8TEN VAN HEDENMORGEN. Volgens radiografische berichten uit zee waren de vangsten der haringloggers hedenochtend als volgt; IJm. 266 4 kantjes: KW 32.17k.: KW 49 5 k.; KW. 57 6 k.: KW. 151. 6 k.; KW. 110 40 k.; KW. 176, 2 k.; KW. 45, 2 k.; KW. 135, 1 k.; KW. 167, 2 k KW. 15, 1 k.; KW. 31, 2 k.; KW. 160, 2 k.; KW. 122, 8 k. en KW. 19, 30 kantjes. IJMUIDEN, 5 Juli. VISCHPRIJZEN. Tarbot 94—84 ct. per KG.; Tong 200—120 ct per KG.: Heilbot 114 ct. per KG.; Groote schol f. 57j>er 50 KG.; Middelschol f.28—21.50 idem Zetschool f.22—18 idem; Kleinschol f. 15—7 ld.; Bot f. 7.50—7 idem; Schar f. 10—5.50 idem; Poon tjes f.3.402 idem; Groote schelvisch f. 20 id.; Middelschelvisch f.17 idem; Klelnmiddel Schel visch f.1712.50 Idem; Kleine schelvisch f. 11.50 —5.80 idem; Groote gul f. 11.50—7 idem; Kleine Gul f. 6.70—2.70 idem; Wijting f. 6-4.90 idem; Makreel f. 3.80—2.60 idem; Groote hake f.31 per 325 KG.; Middel hake f.36 idem; Kleinmiddel hake f.8 per 50 KG.; Kleine hake f. 7—6 Idem; Kabeljauw f. 54—22 per 125 KG.; Vleet f. 2.20 per stuk; Leng f. 1.40—0.80 per stuk. Aan den afslag 4 trawlers: IJm. 95 met 315 manden; IJm. 31 met 1120 manden, f. 3050; IJm. 384 met 365 manden, f.2070; IJm. 77 met 195 manden f.2430 en 1 logger: KW. 132 met f. 34U COLLECTIE BOENDERMAKER. In de Lakenhal. Men zou deze expositie een apotheose van de kleur kunnen noemen. Het is mo derne kunst, waarbij over het algemeen vóór alles is gelet op de verschijning van de kleur in het licht. Het vormprobleem heeft deze schilders minder aangetrokken dan het coloristische. Dat wil niet zeggen, dat zij den vorm geheel verwaarloosden, doch zij geven door middel van hun kleu ren meer de suggestie van de vormen dan dat zij deze teskenkunstig nauwkeurig be paalden. Het is of ze willen zeggen: de wereld heeft reeds eeuwen lang geteekend en haar aandacht bepaald op nauwkeurig gedetailleerde vormen. Wij kunnen dat des- gewenscht ook, doch wij vinden, dat wij nu eens op andere wijze moeten zeggen, wat ons treft, beweegt en ontroert. Wij „zeggen het met kleur". Natuurlijk mogen we nu ook weer niet te veel generalisleren. De een is radicaler of minder radicaal op het punt van vorm geving dan de ander. Zoo heeft zeer zeker G. W. van Blaaderen bij zijn imposant havengezicht ergens in Bretagne, de vor men cn contouren der ruggelings geziene visschers allerminst verwaarloosd Toch treft ons in de eerste plaats het donkere broeiende rood van hun kleedij, het don ker van de scheepjes en hun masten, het prachtige blauwgroen van de zee en de heuvelcontouren tegen de lucht. En dan dwalen onze oogen naar het suggestieve stilleven van een paar manden met vts- schen op den voorgrond. Wat een prachtige kleur hebben die vischjes. Het stuk is breed geschilderd, doch het is een geheel andere breedheid dan die van A. J. C, Colnot, die de donkerbroeiende verven van zijn palet veelal met het tem permes heeft ui'gestreken, waardoor hij in zijn gloeiende groenen en bruinen allerlei lichtere en wonderlijk gemêleerde tusschen- tinten heeft gekregen, die het geheel doen opgaan in een wonderlijks vibratie. Bij hem heeft het eigenlijke tsekenen zich wel be perkt tot het alleruiterste. Het ls een gloeiende, visionaire weme ling van kleur geworden, dat in de verte doet denken aan Permeke Deze hartstochtelijke schilder met zijn luchten die in hun felle tegenstelling een dreiging Inhouden, heeft geen tijd om aan dachtig zich te wijden aan den vorm. Deze wordt desondanks uit het gamma der kleu ren geheel bewust Groot en forsch zijn de „Houthakkers" van Leo Gestel in houtskool, typen geheel ingesteld op zwaren llchamelijken arbeid. Van v Gestel ls er ook een mooie forsche teekentng „De Verloofden", een zittend paar. waarvan de man zijn arm bescher mend buigt om den schouder van het meisje, dat in schuchterheid tegen hem leunt. Van Germ de Jong is er een drietal schilderijen uit de Pyreneeën Wij denken in de eerste plaats aan de „drie boomen", die het bijzonder goed doen tegen den grijsblauwen rotswand Ook de belde an dere zijn forschgeschilderd en ik denk on willekeurig even aan de groene berghelling waarboven de barsche graniettop omhoog steekt. Een oude stadsgracht met verwaaide boomen, waarlangs een oud pierement voortzeult, werd door Harrie Kuyten ge schilderd. nog al effen van toon. Doch kleuriger en voor ons gevoel een bsetje droog is het gezicht in een circus van C. J Maks. Evenwel, misschien heeft de schilder juist daarom de kleuren een beetje schel en hard .gehouden, om het tijdelijke en lawaaierige van een circus voorstelling te beter te doen spreken. Bn wellicht ls dit een stuk, dat bij sterk kunst licht het gewensïhte effect geeft. Vesl minder fel van kleur en ingetogener is „Gezin" van Otto vam Rees. Men herkent in de sfeer van zijn werk onmiddellijk den fijnbesnaarden religieuzen kunstenaar. Groepeering en uitdrukking van man, vrouw en kind trekken bijzonder de aan dacht. al meenen wij voor ons persoonlijk. Wim Schumacher schilderde een oude dat het werk iets te vroeg is losgelaten, boerderij met hooiberg aan een slootje, een heel typisch plekje uit het oude dorp De Kaag. Het geheel ls wat donker gehouden, doch wordt verlevendigd door den boeg van het scheepje op den voorgrond. Van Jan Sluyters hangen er twee magi straal gedane portretten. Dat van den heer Boendermaker, in blauw en lila opgezet, is het eene. En bij dat van mevr. Boender maker wordt men bijzonder getroffen door het donkerfluweel van den teruggeslagen mantel, het zeldzaam mooie en diepe groen van de japon met de pompadourkraag, het diepe vlamrood van de roos en het Ivoor der camée. Echt Iets voor Jan Sluyters om zijn kleurenpassie aan bot te vieren. Uitnemend getroffen ls de sfeer van het besneeuwde kerkhof van Piet Wiegman Op den achtergrond de grijze kerk en wat kleumerige menschjes op het pad op den voorgrond. Een sterke tegenstelling hier mee vormt weer „Oogst" van Piet v. Wijn- gaierdt, waarbij de zon brandt over het zomerland met den volgetasten hooiwagen en den ouden boer op den voorgrond. Dit is weer alles licht en kleur. Zeer mooi is ook zijn Stilleven met kersentak, groot en brillant gedaan. Men lette maar eens even op de suggestieve verklanking van de Keulsche kruik en den groenen gemberpot. Men moet een meester in de kunst zijn, om met slechts enkele halen van een breed penseel zooiets te maiken. Ook een brillant stilleven van Mathieu Wiegman trekt ten zeerste de aandacht. Er is nog meer als b.v. een gezicht in Fez (Marokko) van Fjlarsky. een goed overwogen stilleven van S. L. Schwarz en meer andere stukken. Doch we meenen het hierbij te moeten laten. Voor de studie van onze moderne schil derkunst is deze tentoonstelling uitermate leerzaam en boeiend. Moge ze tegelijkertijd rijk zijn aan baten voor onze beiaard. De ruggegraai vcm elk goed reclame-plan 3945 (Ingez. Med.) AUTO-ONGEVAL TE WARNS. Oude man gedood. Hedenmorgen ia de 70-jarlge veehouder J. U Bouwsma te Warns, toen hU op den weg liep, door een auto aangegrepen en tegen den grond geslingerd. Het slacht offer was op slag dood. JAARVERGADERING NED. R.K, BOND VAN BOUWPATROONS. Herdenking van het vierde lustrum. Hedenmorgen ls ln de groote zaal van Krasnapolsky te Amsterdam de twintigste jaarvergadering begonnen van den Neder- landschen R.K. Bond van Bouwpatroons. Deze vergadering droeg een feestelijk karak ter omdat zij ten deele tevens gewijd was aan de viering van het vierde lustrum van den bond. In zijn openingsrede kon de voorzitter, de heer H. J. L. Klein Schiphorst, er dan ook op wijzen, dat nog nimmer een zoo groot aantal afdeellngen vertegenwoordigd was. Uitvoerig memoreerde spr. de geschiede nis van den bond en herdacht dc mannen, die aan den opbouw der organisatie hebben meegewerkt, ln het bijzonder den heer W. Fransen Jzn., die 12'/» jaar den bond heeft geleid. Na de openingsrede van den voorzitter werden de verschillende jaarverslagen goedgekeurd en werd de begrooting voor het nieuwe boekjaar vastgesteld. De aftredende bestuursleden H. J. L. Klein Schiphorst, P. de Wit, J, Struycken en J. van Boekhold, werden allen herko zen, terwijl in de plaats van den heer E B. Wirtz. die niet herkiesbaar was, ln het bestuur werd gekozen de heer Jos van Dijk uit Breda. In den namiddag zullen verschillende ex. cursies worden gemaakt terwijl vanavond de deelnemers zullen aanzitten aan een gemeenschappelijken maaltijd. INTERNATIONAAL LANDARBEIDERS- CONGRES TE AMSTERDAM. Hedenmorgen is te Amsterdam begonnen hel achtste congres der Internationale Landarbeiders Federatie, waarbij is aan gesloten de Nederlandsche Bond van ar beiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, welks voorzitter, de heer P. Hlemstra, secretaris der Internationale Fe deratie is. De voorzitter, de heer J. Duncan, (Schot land) heette ln zijn openingswoord in het bijzonder welkom den vertegenwoordiger van het Internationaal Verbond van Vak- vereenigingen, den heer E. Kupers, voor zitter van het N.V.V. De heer P. Hiemstra herdacht vervolgens den gisteren overleden Oostenrij kschen So ciaal Democratischen leider Otto Bauer, wat door het congres staande werd aange hoord. De heer E. Kupers wees op de groote werkloosheid overal in de wereld en op de richtlijnen, die door het I.V.V. waren aan gegeven, zooals niet om crisis te voorko men, dan toch wel om de hevigste gevol gen ervan tegen te gaan. In bijna alle landen vormen de landar beiders een vergeten hoofdstuk ln de so ciale wetgeving. Het I.V.V. voert ook op dit terrein den strijd, want het ziet geen tegenstelling tusschen landbouw- en Indu striearbeiders. Tenslotte besprak hij den internationa len politleken toestand. HIJ sprak zijn be wondering uit over de vastberaden hou ding van Tsjecho-Slowakije en zijn sym pathie met de strijders tegen het fascisme ia het republikeinsche Spanje en met het Chineesche volk in zijn strijd tegen Japan. Nadat nog enkele andere sprekers het woord hadden gevoerd, ging het congres, dat werd bijgewoond door afgevaardigden uit België, Denemarken, Engeland, Frank rijk, Nederland, Noorwegen, Palestina, Schotland, Spanje, Tsjecho-Slowakije, Zwe den en Zwitserland, over tot behandeling van de congres-agenda. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2