Voorstellen Leidschen aan den Raad Het landbouw-crisis-beleid LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 5 Juli 1938 KRUSCHEN SALTS KERK- EN SCHOOLNIEUWS De vooruitzichten zijn niet gunstig Er zullen wellicht nieuwe offers gevraagd worden Neem de oorzaak weg. Uw rheumatische pijn verdwijnt voor goed. VRAGENRUBRIEK In een dezer dagen gehouden conferen tie van het college van regeeringscommls- sari&sen met de vertegenwoordigers van de pers is het gevoerde landbouwcrlsisbeleid een onderwerp van ampele bespreking ge weest, nadat te voren op ingezonden vra gen een schriftelijk antwoord was gegeven. Uit het inleidend woord van den voor zitter van het college, mr. dr. A. A. van Rhijn, is wel overduidelijk naar voren ge treden, dat het optimisme, waartoe de pe riode 1936/37 aanleiding mocht geven, thans helaas weer heeft moeten plaats maken voor een, zij het neg aenigszins ge matigd. pessimisme. De hoop, dat de liquidatie der crisis maatregelen krachtig zou kunnen worden voortgezet, is niet in vervulling gegaan, want het jaar 1937/1938 heeft een belang rijke keer gebracht. De opgaande Ujn maakte plaats voor een dalende Ujn en het bleek spoedig noodzakelijk terug te ko men op ingevoerde verminderingen en zelfs over te gaan tot enkele nieuwe maatregelen. De prijsstijgingen werden aanzienlijke prijsdalingen en deze prijsin- zinking droeg een zeer ernstig karakter. Zij haalde een streep door het streven der regeering tot liquidatie van zooveel moge lijk maatregelen. De wereldprijs van tarwe daalde van f. 10.32 tot f. 6.97, die van rogge van f. 9.65 tot f. 5.60, die van suiker van f. 6.50 tot f4.75 en die van vlas van 77 tot 61 cent. Ook in de prijzen van de producten der veehouderij was een wijziging ten ongun ste waar te nemen. De boterprijs daalde van f. 1.13 op ongeveer 80 cent, de prijs der vette varkens van 64 tot 49 cent, en nog steeds is er geen verbetering te zien. Alleen de prijzen van eieren en rundvee hielden zich redelijk goed. Behalve voor akkerbouw en veehouderij hebben de verslechteringen zich helaas ook uitgestrekt tot den tuinbouw, mede door de verslechterde clearingpositie met Duitschland. Kwartaal na kwartaal bleek hier een korting noodig te zijn, doch spr. hoopte, dat we thans de laatste hebben gehad. De gevolgen van de geconstateerde prijsdalingen zijn dan ook niet uitgeble ven. De monopolieheffing op granen werd van f. 1 op f. 1.50 gebracht, evenwel zon der dat de roggeprijs er voldoende door werd gesteund. De zetmeel-heffing werd met f. 1 verhoogd terwijl voorts als voor zorgsmaatregel weder tot inventarisatie van het vlas werd overgegaan. De conclusie uit het voorgaande is dat de vooruitzichten voor den land bouw niet rooskleurig zijn. Uiteraard zal de regcerfng den landbouw niet in den steek laten. Doch ons volk, aldus mr. Van Rhijn, heeft er zich rekenschap van te ge ven, dat in de naaste toekomst wellicht opnieuw offers voor de instandhouding van het Nederlandsche landbouwbe drijf zullen moeten worden gebracht. De regeering heeft zich thans afgevraagd of de organisatie niet voor wijziging vat baar is en zij komt tot de conclusie dat de maatregelen beter door den landbouw zelf ter hand kunnen worden genomen. Spr. wees er in dit verband op, dat er voor de consumptiemelk door de produ centen en de handelaren reeds een zooda nige regeling is getroffen, waaraan welis waar nog eenige bezwaren verbonden zijn, maar welke toch aantoont, dat een bevre digende regeling mogelijk is. Mr. Van Rhijn erkende, dat een moei lijke en lange weg zal moeten worden af gelegd, voordat de overname zal kunnen geschieden, omdat het noodzakelijk is. dat regeering en belanghebbenden het hierbij volkomen eens zijn. Het aantal problemen, dat. moet worden opgelost, is zeer groot. Reeds thans worden tusschen de regee- ringscommissarissen en de landbouworga nisaties periodieke besprekingen over deze zaak gehouden, en hoewel mr. Van Rhijn, vooral met het oog op het groot aantal nog te overwinnen moeilijkheden ter zake nog niets kon voorspellen, zeide hij toch goede hoop te hebben te zullen slagen. Bij de discussie, welke na de toespraak van nrr. Van Rhijn ter persconferentie ge voerd is, heeft laatstgenoemde verklaard dat het onjuist is de rijke boeren van ultkeerlng van steungelden uit te sluiten. Een onderzoek, ingesteld ten aanzien van 20 daarvoor in aanmerking komende boeren in de provincie Groningen, heeft uitgewezen dat dezen zonder steun per jaar f.6000 zouden interen en dan prac- tisch na 10 jaar geheel zouden zijn uit geput. Een ander punt, dat aan de orde kwam, was de thans weer zoo ongunstige clearing met Duitschland. Er werd op gewezen dat de Duitschers in totaal per jaar slechts 850.000 gulden naar ons land mogen me debrengen, terwijl het Nederlandsche volk tal van millioenen een bedrag van 30 mlllloen werd genoemd per jaar in Duitschland uitgeeft, in verband waarmee de vraag werd gesteld, of de regeering in dit opzicht wel voldoende actief is geweest. Mr. Van Rhijn moest toegeven dat de regeering ten aanzien van dit vraagstuk misschien wel wat te lang passief is ge bleven, doch voegde daaraan toe, dat thans met rassche schreden de bestaande ach terstand wordt ingehaald. Gelijk gezegd wil de regeering de land bouwcrisismaatregelen in handen der be langhebbenden leggen. De noodzakelijkheid, aldus luidde het antwoord op een desbe treffende vraag, zal echter bestaan, om aan de overheid een vetorecht te geven. Natuurlijk zal de overheid moeten blijven beschikken over ^en ambtelijk apparaat, b.v. door middel 'an vertrouwensmannen, die op de hoogte blijven van hetgeen er gebeurt, zoodat, wanneer er iets mis mocht gaan, de regeering onmiddellijk kan ingrijpen. I De vraag was gesteld, waarom bij de hooge aardappelprijzen de monopoliehef fing nog is gehandhaafd. Hierop werd ge antwoord, dat de aardappelprijzen de ge- heele maand Juni hoog zijn geweest, waar voor verschillende oorzaken zijn te noe men, o.a. dat de voorraad oude aardappe len gering was, dat de oogst van nieuwe aardappelen vrij laat was en klein, dat door export de markt nog werd opgevoerd, en voorts, dat de Import deze moeilijkheid met kon overbruggen. De geringe voorraad oude aardappelen, was niet door den handel voorzien, anders zou deze vroeger de noodlge hoeveelheden hebben ingeslagen. Onder de oorzaken, die daartoe hebben bijgedragen, kan zeker genoemd worden het feit. dat de oogstverwachting omtrent de nieuwe aardappelen niet in vervulling is gegaan. Het mooie voorjaarsweer be loofde een vroegen oogst, die zich zeer gunstig liet aanzien. Door de bijzonder strenge nachtvorsten in Mei vroor een ge deelte der vroege aardappelen echter af, waardoor zij in hun ontwikkeling zijn blij ven steken, de oogst verlaat werd en het beschot van alle eerst uitgeplante aard appelen die begin Juni worden geoogst, klein is gebleven. Hierdoor bleven de eerste dagelijksche aanvoeren beneden normaal, doch deson danks zouden de prijzen hier vrij spoedig gezakt zijn, indidn niet in België een nog veel grooter gebrek aan aardappelen heerschte dan in ons land. België was tot vorige week Maandag aan onze markt tot prijzen van f. 14 en zelfs hooger en kocht hier in een groote week meer dan 2 millioen kg. aardappelen. Ook naar Engeland (waar een invoer recht van f. 4 per 100 K G. in Juni geldt) vond en vindt nog export plaats. Het is duidelijk, dat onder dergelijke omstandig heden ook de import geen uitkomst kon brengen. Daarbij komt, dat importeurs, die Mal ta-aardappelen in koop hadden, waarvoor zij in ons land een prijs f. 16 konden be dingen, niet hebben geïmporteerd, maar deze aardappelen naar andere landen heb ben verkocht, waar de prijzen nog h waren. Verlaging of afschaffing der heffing zou dus geen beteekenenden Invloed op de prijzen gehad hebben, doch zou alleen tot resultaat hebben gehad, dat de importeurs nog grootere winsten zouden hebben ge- maakt Dat neemt niet weg, dat het laten vallen van de f 3 heffing wel degelijk is over wogen, doch de conclusie was dat een la gere heffing de positie op de aardappel- markt in Nederland niet zou hebben ver anderd. Vervolgens werd er op gewezen, dat er een groeiende ontstemming tegen het land bouwcrisisapparaat valt te constateeren, in verband waarmede de vraag werd gesteld, of de boeren, wanneer de bevoegdheden aan de landbouworganisaties overgaan, hun critiek dan niet op deze organisaties zullen oefenen, waardoor het voortbestaan daarvan In gevaar zou kunnen worden ge bracht. Mr Van Rhijn noemde dit een van de moeilijkheden voor den overgang, en het ligt zeer zeker op den weg der regeering om dien overgang zoodanig te doen zijn. dat er geen gevaar ontstaat voor de orga nisaties, hetgeen spr. zeer zqu betreuren. Aan deze kwestie wordt dan ook alle aandacht gewijd. In verband met de hiervoor vermelde persconferentie zendt men ons nog eenige uitvoerige mededeelingen. waarin betoogd wordt, dat invoer van vleesch uit het bui tenland in het algemeen nationaal niet voordeeliger zal zijn dan uitbreiding van onze nationale vleeschproductie, omdat bij invoer de instandhouding van de veehou derij in gevaar zou komen te verkecren. Er kunnen zich echter gevallen voordoen, waar invoer verdedigbaar is, daar deze niet strijdig is met de ten aanzien van de bin- nenlandsche vleeschpositie genomen maat regelen, met name de rundveeteeltbeper- king. Er is geen reden om aan te nemen, dat de kostenverhooglng van verschillen de producten, die het gevolg is geweest van heffingen of andere regeeringsmaat- regejen. "door het bedrijfsleven niet vol doende op de consumenten kan worcen afgewenteld. Bevestigd wordt dat de regee ring voornemens is de bevoegdheid om handel en industrie te verplichten tot het vormen van oorlogsvoorraden van grond stoffen voor de voeding van mensch en dier te ontleenen aan de landbouw-crlsis- wet 1933. Het ligt in de bedoeling van gra nen voor menschelijke en dierlijke voeding dusdanige voorraden aan te leggen dat weliswaar bij volledige afsluiting geen voortzetting van de voorziening op den voet van vredestijd zal zijn gewaarborgd, maar dat toch de ergste gevolgen eener afsluiting op dit gebied zullen zijn weg genomen. De kosten, welke deze voorraad- vorming met zich medebrengt, moeten en kunnen naar de meening der regeering verhaald worden op de consumenten De verplichte voorraadvorming zal bij het stel sel. dat op het oogenblik in overweging is, tot een.hoogercn prijs voor de Nederland sche producten aanleiding geven. Men moet zich evenwel niet voorstellen, dat deze prijs- verhooglng van groote beteekenis zal zijn. Zoolang de crisis-maatregelen gelden zal bij de nrijsbeoaling van de Nederlandsche veehouderiinrodneten daarmede van over heidswege rekening kunnen worden ge houden. De monopolieheffing op granen blijft wenschelijk, omdat de prijs van de granen op de wereldmarkt weer zeer ernstige tee kenen van inzinking vertoont en het on mogelijk is in Nederland voor de tegen woordig geldende wereldmarktprijzen graan te verbouwen. Inzake de kalverteeltregeling wordt op gemerkt dat bij het doorwerken van deze regeling de stijging van het aantal melk en kalfkoeien zal ophouden. Van den aan vang der teeltregeling af is er op gerekend, dal deze omstreeks 1939 of 1940 invloed op de melkproductie zou gaan uitoefenen, Rheumatliche pijn, ipit, Jicht, etc. worden veroorzaakt door onzuiver bloed. De zes minerale zouten In Kruschen Salts zuiveren Uw bloed door de verschillende afvoer- organen krachtig aan te sporen. Kruschen Salts zal ook U snel en afdoende helpen. STRALENOE GEZONDHEID VOOR I CENT PER OAC 3928 (Ingez. Med.) PREDIKBEURTEN. Leiden Oer. Gem.. Nieuwe Rijn: ds. Stul- venberg van Benthuizen. Nam. 8 uur. Waddinxveen Gebouw Centrum: ds. De Rover van Vlaardingen. Nam. 71'- uur. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Leeuwarden, dr. J. N. Se- venster te Zuidbroek. GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar Meerkerk. P. Rullmann, cand. en hulppred. te Utrecht, die bedankte voor Linschoten. CHR. GEREF. KERK. Tweetal te Harlingen: A. M. Franssen te Bie- zelinge en W. Meynhout te Nieuwendam. Bedankt voor Barendrecht: W. F. Laman te Middelhamls. Beroepen: Te Groningen, M. Holtrop te Hil versum. DOOPSGEZ. SOCIËTEIT. Aangenomen: Naar Berlikum. E. H. de Boer, prop. te Wassenaar. Ds. A. MULDER, t In den ouderdom van 78 jaar is te Zeist overleden ds. A. Mulder, em. predikant van de Geref. Kerk van Abcoude. Arend Mulder werd 3 April 1860 te Dwingelo geboren en ontving zijn oplei ding aan het Instituut Hasselman te Nieu- wendijk en aan de Theol. School te Kam pen. In 1886 candidaat geworden bevestig de zijn broer, wijlen ds. R. Mulder van Haarlem hem 21 Nov. 1886 te Bolnes in zijn eerste gemeente, waaraan ds. Mulder zich verbond sprekende over Mare. 16 20. In 1892 vertrok de overledene naar Schoonrewoerd, welke standplaats hij in 1904 met Strljen verwisselde. In 1914 ver bond hij zich aan de kerk van Abcoude die ds. Mulder gediend heeft tot aan zijn eme ritaat dat hem 1 Juli 1925 om gezond heidsredenen verleend werd. Als emeritus predikant heeft ds. Mulder nog 7 jaar hulpdiensten verleend aan de kleine Geref. Kerk te Asperen. In Zuid-Holland was ds. Mulder dikwijls afgevaardigde naar de Part. Synode en was hij tal van jaren deputaat ad art. 12 K.O., terwijl hij ook zitting had in het bestuur van het Prov. Geref. weeshuis te Middelharnis en in het bestuur van de A.-R. Kiesvereeniging die hij als voorzitter diende. Het stoffelijk overschot zal a.s. Donder dagmiddag om 2 uur op de Nieuwe Alge- meene Begraafplaats te Zeist worden ter- aardebesteld. TTifhroiHïnrr ir»rlnctrïo*orroin van de onbewoonbaarverklaring werd ge- L/llDi'eiuillvj ïnaubirieierreill. vraagd, eindigt de termijn van ontruiming den De gemeente heeft de hand kunnen leggen I5en Juli a.s voor de vijftien overige wonin- op een complex gronden in den Cronesteinschen I f»^n' waarvoor de voorziening wel werd ge- polder, toebehoorende aan verschillende eige naren. Het betreft hier in de eerste plaats de ter reinen, gelegen aan den Kanaalweg tusschen de spoorbaan Leiden—Woerden en de trambaan LeidenVoorschoten Deze perceelen, welke te zamen een opper/lakt; hebben van ruim lö1^ H A., zfjn bij het uitbreidingsplan ,,in hoofd zaak bestemd, deels voor bebouwing en deels voor sport- en speelvelden, doch doe hun Hg ging. onmiddellijk bij het Rijn-Schiekanaal en dcor de bodemgesteldheid zijn zij bijzonder ge schikt voor vestiging van industrieën. Do spoor baan vormt een afscheiding met de zich uit breidende woonwijk in den Rcdenburgerpolder; ook de trambaan \oimt een begrenzing, ter wijl ten Noord-Westen daarvan de Groenten- veiling is gelegen met een gemengde Industrie- en woonwijk. Aangezien de practijk heeft aangetoond, dat de gemeente tot behoud en uitbreiding van de werkgelegenheid de beschikking behoeft over meer industrieterrein, geschikt voor onmiddel lijke exploitatie, dan zij thans bezit, en ge noemde terreinen tegen aannemelijken prijs kunnen worden verkregen, is aankoop daarvan een groot belang voor de gemeente te achten. In de aan de gemeente gedane aanbiedingen is intusschen ook begrepen een aangrenzend terrein ten Noord-Westen van de trambaan en aan den Zoeterwoudsche weg. groot 4.96.30 H.A., hetwelk in het gedetailleerde gedeelte van het uitbreidingsplan ls bestemd voor woningbouw. Niet slechts hierom is het bezit van dezen grond voor de gemeente van belang, doch voor al ook met het oog op de doortrekking t.z.t. van den Lammenschansweg is aankoop ge- wenscht. Hierdoor zal fbch aansluiting worden verkregen op den geprojecteerden provincialen weg langs de trambaan naar Voorschoten en vraagd. doch waarvan de onbewoonbaarverkla ring bij besluit van Ged. Staten d.d. 17 Mei j.l. werd gehandhaafd, loopt die termijn eerst den 17en November af. Blijkens een ingesteld onderzoek is het ge- wenschl ten aanzien van de perceelen Dirks poort Nis. 1, 2 en 5. behoorende tot evenge- noemde groep van twaalf woningen, den ter mijn van ontruiming te verlengen. Ten einde den ontruimingstermijn voor alle woningen voortaan op eenzelfden datum te doen eindigen, verdient het aanbeveling de voortzetting van de bewoning van de onder havige drie woningen slechts toe te staan tot 17 November as. WONINGBOUW. Het bfj raadsbesluiten van 26 Aug. 1935 en van 13 Juli 1936 aan de Vereenlging tot Bevor dering van den Bouw van Werkmanswoningen toegekende bouwvoorschot van f. 224.400, ten behoeve van den bouw van 101 arbeiderswonin gen op een terrein tusschen de Oude Vest en de Van der Werfstraat (plan VD. blijkt niet toereikend te zijn om de stichtingsko^ten daar uit geheel te voldoen. Deze kosten hebben vol gens de eindafrek» ning in totaal bedragen f 244.037,01, waaronder begrepen eer. bedrag van f. 244.04 wegens kosten van toezicht, welke het Rijk pleegt te berekenen. Aangezien laatst genoemd bedrag niet in contanten behoeft te worden uitgekeerd, zal het toegekende voor schot moeten worden verhoogd met f. 19.392,97 en alzoo moeten worden gebracht op f. 243.792.97. De overschrijding van de geraamde stich- tingskosten wordt voornamelijk veroorzaakt door noodzakelijk extra-werken. Tijdens de uit voering van den bouw bleken n.l. in die mate putten, slooten enz. aanwezig te zijn, dat voor moest via dezen weg weer op het Rijkswegennet met rechtstreeksche verbindingen naar Rotterdam extra-fundeeringswerken een uitgaaf en 's Gravenhage, wat voor het centrum en worden gedaan van f. 18.021.47. in het bijzonder voor het zuidelijk deel van de gemeente van veel beteekenis is. Behalve enkele kleine strookjes van het Rijk en de Tramweg-Maatschappij, behooren zij aan vier eigenaren, t.w.: N.V. Holl. Constructie werkplaatsen 5.04.44 H.A.; N.V. „Hou-Vast" 2.12.70 H.A.; N.V. „Cronestein" ten Z.O. van de trambaan 10.43.66 H.A.; Provincie Zuid-Ho* - land 1.09.30 H.A., samen 18.70.10 H.A.; de Staat 'Staatsspoorwegen! 0.07.45 HA.; Tramweg- Maatschappij 0.00.41 H.A., samen 18.77.96 H.A.; N.V. „Cronestein" ten N.W. van de trambaan 4.96.30 H.A. Totaal 23.74.26 H A. De N.V. Holl. Constructie-Werkplaatsen en de N.V. „Hou-Vast" zijn bereid haar eigen dommen aan de gemeente over te doen voor f. 0.90 p. vierk M., dat is dus een bedrag van resp. f. 45.399,60 en f. 19.143. De N.V. „Crone stein" vraagt voor haar geheele bezit, derhalve voor het bouwterrein ten Noord-Westen en voor het industrie-terrein ten Zuid-Oosten van de trambaan een totaalprijs van f. 185.000, waaraan geacht kan worden ten grondslag te liggen een prijs van eveneens f. 0,90 p. vierk. Meter voor het Industrieterrein. Verwacht mag worden, dat ook de overige benoodigde grond, waaronder die van de provincie, voor rede lijken prijs kan worden verkregen. ONDERWIJS-SUBSIDIE. Door de besturen van een zevental bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs zijn aan vragen ingediend om vergoeding van wedden uitgekeerd aan in 1936 aan hunne scholen ver bonden boventallige onderwijzers. Aangezien tegen inwilliging daarvan geen be zwaren bestaan, geven B. en W. In overweging te besluiten, over het Jaar 1936 een subsidie te verleenen ad f. 12.115,97. VERKEERSWEG HEERENGRACHT— ZIJLSINGEL. H. v. d. S. De kosten worden door de resp. gemeenten zelf vastgesteld en zijn dus meestal verschillend. U kunt informeeren ten gemeentehuize. Het over de NederlandschBelgische grens brengen van een fiets kost niets. De vervoerkosten LeidenBrussel kunt U Hoe noodzakelijk het is. dat de gemeente zich meer industrieterrein verschaft, blijkt wel uit het feit, dat zij reeds thans in de gelegen heid is een belangrijk deel van de bedoelde gronden aan den Kanaalweg te verkoopen. De N.V. Leidsche Textielfabrieken Gebrs. v. Wijk en Co.. die haar bedrijf wenscht te concentree- ren en in verband daarmede aanvankelijk I plannen had zich elders te vestigen, acht het I meest Oostelijke terreingedeelte, grenzende derhalve aan de spoorbaan en aan den Ka naalweg, geschikt om daarheen haar geheele bedrijf over te brengen. Aangezien de ven nootschap in dat geval haar tererin aan den Hoogen Rijndijk, groot pl.m. 2 H.A., niet meer noodig heeft, werd in de onderhandelingen de overdracht van dit terrein aan de gemeente betrokken. Deze reeds gedeeltelijk bouwrijp zijnde grond is. evenals de aangrenzende aan de gemeente toebehoorende perceelen. voor woningbouw bestemd, zoodat de gemeente al dus in de gelegnheid is haar bouwgrond ook vragen aan het station der Ned. Spoorwegen. o In België behoeft een Nederlandsch vacantie- in deze omgeving uit te breiden, ganger geen rijwielbelasting te betalen. De besprekingen hebben geleid tot overeen- g v W te L. Van Amsterdam vaart een stemming op deze basis, dat de gemeente aan röriYVArttenr\an rörl'AAnt aan rarrain van ril m boot op Zwolle 'dagelijks behalve 's Zondags"). De boot vertrekt van de de Ruyterkade in Am sterdam. Vertrektijden dagboot 9 uur 15 en nachtboot 21 uur. Kosten eerste klas enkele reis f. 1.50, retour 'een maand geldig) f.2.25; tweede klas resp. f. 1 en f. 1.50. Reisduur onge veer 7 uur. zijn geen wegenkaarten meer noodig. Abonné te L. Leiden. Utrecht. Vianen, Den Bosch. Eindhoven. Weert, Roermond. Sit- tard, Maastricht. 244 K.M. Lelden. Woubrugge. Zevenhoven. Mijdrecht, Loenen, Nlgtevecht. Amsterdam. H. v. V. te V. De boot Rotterdam—Mid delburg vaart eiken dag en vertrekt van üc Rouaankade te Middelburg om 8 uur des mor gens. aangezien de teeltregeling in die jaren ook op de oudere rubrieken van den melkvee stapel invloed begint uit te oefenen. Uit» het bovenstaande volgt, dat zonder teelt- beperking een nog veel grootere melkpro ductie zou hebben plaats gevonden dan thans. Bovendien volgt, dat de doorwer king der teeltren:eling steeds verderen voortgang maakt. Voor opheffing der re geling is derhalve geen aanleiding. Over de kwestie Deterding wordt ver klaard dat er slechts sprake is van een misverstand en dat in September een be spreking zal worden gehouden *om tc trachten tot volledige overeenstemming te komen. Het ligt niet in het voornemen van de regeering maatregelen te nemen, welke in de thans bestaande prijzen- en consump tieverhoudingen tusschen boter en mar garine ingrijpende wijziging zouden bren gen. Het verloop van het verbruik dezer producten geeft daartoe geen aanleiding. De margarineconsumptie blijft zich ongc- 10 Mei 1937 werd o.m. besloten tot aanleg van een verkeersweg c.a. tusschen de Heeren- gracht en den Zijlsingel. Ten vervolge op dit besluit zal nu de bestemming van de door den doorbraak verkregen gronden moeten worden geregeld. Deze regeling kan op eenvoudige wijze plaats hebben door middel van een aan vulling van het uitbreidingsplan. In verband hiermede hebben B. en W. een plan tot herziening doen ontwerpen. Er zijn geen bezwaren ingediend. Zooals zal blijken, is aan den grond, gelegen tusschen de Heerengracht en de Oranjegracht, de bestemming van straat en bouwterrein ge geven. B. en W. en ook de Commissie van Fa bricage. achten geen termen aanwezig om. ge lijk in het adres van J. C. Livingston e.a. wordt gevraagd, op dien grond een plantsoen aan te leggen. De gronden zijn uitnemend geschikt voor den bouw van arbeiders- en andere wo- 'ningen en vergrooting van de woongelegenheid in de binnenstad verdient om verschillende voor de hand liggende redenen aanbeveling. Inwilliging van het verzoek tot aanleg van een plantsoen kan, afgezien van stedebouwkundlge bezwaren, bovendien om financieele redenen niet in overweging worden genomen. Bij den aankoop van de betrokken gronden toch is er van uitgegaan, dat een belangrijk deel van de uitgaven voor den aankoop weer in de ge meentekas zou terugvloeien door verkoop van een gedeelte als bouwterrein. Zou nu aan het verlangen van adressanten worden voldaan en een plantsoen op de door slooping vrijgekomen gronden worden aangelegd, dan zou de ge meente niet alleen een opbrengst wegens ver koop van bouwterrein van pl.m. f. 57.000 der ven. doch verder nog den aanleg van het plantsoen, welke op f. 15.000 f. 20.000 wordt geraamd, moeten bekostigen. De jaarlijksche kosten van onderhoud nog bulten beschou wing latende zou de aanleg van een plantsoen aan de gemeente derhalve f. 72.000 k f. 77.000 kosten. Ten slotte merken B. en W. nog op, dat door het afbreken van de fabrieksgebouwen, den straataanleg en de bebouwing van de onderhavige terreinen met woningen op zichzelf reeds een zeer belangrijke verbetering van het betrokken stadsgedeelte zal worden verkregen, WACHTGELDERS. B\j de behandeling van de gemeentebegroo* ting voor het jaar 1938 werd om praeadvies in handen van B. en W. gesteld het volgende voorstel van de heeren Eikerbout en Van def Voort: „De Raad besluit dat voor personen, die op wachtgeld geplaatst zijn, de tijd waarin zij in een zelfde dienst of bedrijf te werk gesteld worden, niet zal doortellen, doch deze weder zal aanvangen, zoodra die werkzaamheden geëindigd zijn". Dit onderwerp t.w. verlenging van wacht geldtermijnen bij herplaatsing varv wachtgelders werd reeds eerder behandeld en wel in de zittingen van 14 Juni 1937 en 22 November 1937. In laatstgenoemde -vergadering werd dit punt besproken naar aanleiding van een voor stel tot vaststelling o.m. van een afvloeiings regeling voor overtollig personeel. Er was o.a. ook door enkele leden van de Algemeene Werk lieden Commissie aangedrongen op aanvulling van de wachtgeldverordening met een bepaling, dat bij wederindienststelling van wachtgelders op arbeidscontract bij denzelfden tak van dienst binnen zes maanden na het ontslag, de landschen Arbeiders-Sportbond, beide velden wachtgeldtermijnen met den duur van die tegen een Jaarlijksche vergoeding van f. 175, tewerkstelling worden verlengd. Het college had terwijl het derde veld verhuurd is aan de Com- tegen opneming van een dergelijke bepaling missie voor Ontwikkeling en Ontspanning van bezwaar, in hoofdzaak om de volgende twee Werkloozen voor f. 150 per jaar. redenen. In de eerste plaats was gebleken, dat De vereenigingen de Commissie zouden de de wensch tot deze aanvulling was ontsproten velden wederom voor een jaar willen huren. aan <je vrees, dat personeel door fouten in de Hiertegen is geen bezwaar, aangezien deze ter- reorganisatie ten onrechte of op te korten ter reinen voorloopig nog niet bij de Sportstichting myn zouden kunnen worden ontslagen: naar de vennootschap verkoopt een terrein van pl.m. 7.08.20 H.A. tegen den prijs van f. 0.90 p. vierk. Meter, is in totaal f. 63.738, waartegenover de vennootschap aan de gemeente in eigendom overdraagt het terrein aan den Hoogen Rijndijk, groot 2.01.44 H.A., tegen den prijs van f. 2 p. vierk. M. of in totaal voor f. 40.288. De verschillende transacties komen aan de J. v .d. L. te L. Voor Noord-Brabant Commissie van Fabricage en aan B. en W. aannemelijk voor; de terreinen bieden, in ver band met de aankoopprijzen, alleszins behoor lijke exploitatie-mogelijkheden en bepaaldelijk het feit, dat de gemeente bij de totstandkoming van deze overeenkomsten een belangrijke en hoog noodige uitbreiding van industrie-terrein verkrijgt, is in velerlei opzicht ec i zeer belang rijke factor. Uiteraard zal het uitbreidingsplan als gevolg van een en ander t.z.t. moeten wor den gewijzigd; daartoe zal derhalve nog nader een voorstel worden gedaan. Zoodra de onder handelingen met het Rijk, de Provincie en de Tramweg-Maatschappij zijn beëindigd, zal ook de aankoop van de hun toebehoorende per ceelen aanhangig worden gemaakt. Behalve voor de koopsommen, dient thans een crediet. van f. 80.000 te worden toegestaan voor rioleerings- en* bestratingswerken en ter- relnophooging. VERHUUR VAN SPORTVELDEN. Op 15 Augustus a.s. eindigen de verhuringen van de sportvelden in den Stadspolder. Inge volge het raadsbesluit van 23 Augustus» 1937 is het Zuidelijk terrein verhuurd aan de Leid sche Voetbalvereeniging „Sportman het mid delste aan de afdeeling Lelden van den Neder zullen worden Ingebracht. AANKOOP PAKHUIS. De heer G. Hendriks heeft aan de gemeente te koop aangeboden zijn perceel Haverstraat No. 38. welk pakhuisje betrokken is bij het in voorbereiding zijnde saneeringsplan Geere- de meening van B. en W. moest de correctie in een zoodanig geval niel gezocht worden in een overigens zeer moeilijk te redigeeren bepaling tot verlenging van de wachtgeldter- mijnen. maar in herstelling van de bij het ont slag begane fout. De tweede bedenking was. dat een dergelijk voorschrift, algemeen gesteld, in strijd is met - xar gracht—Kraaierstraat. Na eenige onderhande- de beginselen, waarop een wachtgeldregeling veer bewegen op het bij den aanvang oer u n overeenstemming bereikt over een behoort te berusten, daar het een der belang- «*A/vwria>. n/\l1 HOrnVllir V q Tl Mr 1 i viilreto ffVriririelofrar» ar rrrtv. Aa M J iillKCll iü uiticuiowiumiib yj crisis voorzien peil. Het verbruik van bi/ter van 325 in totaal is de laatste jaren practisch constant ge weest, n.l. in 1934 44 8 millioen, in 1935 44.1 millioen, In 1936 43.2 millioen en in 1937 43.5 millioen. Instelling van een meng- gobod zou, gezien de relatief geringe hoe veelheid, welke thans nog wordt gemengd ten deze geen wijziging van beteekenis kunnen brengen. ONBEWOONBAAR VERKLAARDE WONINGEN. Bij besluit van 13 December 1937 werd een 27-tal woningen onbewoonbaar verklaard. Voor de twaalf woningen, ten aanzien waar van Ged. Staten dezer provincie geen voorzle- rijkste grondslagen er van de mogelijkheid van het opdragen van werk aan wachtgelders aantast. In een zeer uitvoerige uiteenzetting geven B. en W. een nadere verklaring van hun af wijzende houding: Anders zou de wachtgeld regeling worden aangetast, en er zou den an deren wachtgelders onrecht worden aangedaan. 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11