Naar Buiten En nu Naar Buiten ZATERDAG 2 JULI 1938 No. 24007 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt. 79sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 99 99 De uitslag van onze eerste prijs vraag En op pad voor nummer tivee De juiste route Nieuwe Eerste Nederlandse N.V. STADSNIEUWS fvoor de tweede route Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week -.f.0.19 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mn<L> Om<t eerste prijsvraag „Naar Buiten" is een groot succes geworden, want niet alleen ontvingen wij 317 oplossingen een aantal, waarmede wij gezien de moeite, die men zich moest geven om de route uit te knobelen, zeer tevre den zijn doch wij hebben ook ons doel het „Naar Buiten" brengen va-h onze lezers bereikt! Het aller voornaamste voor ons is echter, dat, zooals uit talrijke brieven blijkt, onze prijsvraag zeer in den smaak valt. De deelnemers zijn ver rukt over de prachtige route, waar langs wij hen hebben gevoerd, en en dat zinnetje vormt het slot van tientallen inzendingen men ziet met verlangen uit naar de volgende route! „Natuurlijk, zoo schrijft ons een van de oplossers, hopen wij op een prijsje, maar al zouden wij hiermede geen geluk heb ben, tóch zullen wij niet, zooals zoo vaak bij andere prijsvragen het geval was, dat je uren voor niets piekerde, teleurgesteld zijn, maar met spanning de volgende op gave afwachten, want ook zonder een prijs te winnen zullen de tochten, door Uw Blad uitgeschreven, op ons een niet te vergeten indruk maken". Dat is er een van de velen, die ons spontaan vertelt „hoe mooi het was" en die ons als het ware zegt: Een prijs, op zoo aapgename wijze verdiend, Is natuur lijk altijd welkom, doch eigenlijk is mijn „moeite" al ruimschoots beloond door de route zelve! En nu het resultaat. Zooals gezegd ontvingen wij 317 oplos singen, hiervan waren er 216 goed en 81 of bijna 25 procent fout. In de route bevonden zich" blijkens de Inzendingen drie moeilijkheden, n.l. het reclamebord van den heer Peet op het kruispunt Voorstraat-Schoolstraat in Voor schoten, de kronkeling in Rijksdorp-Was- senaar en het telefoonnummer 2915 op een pakhuis aan het Galgewater in Leiden. Natuurlijk zijn er ook op andere punten fouten gemaakt, doch op de drie hier ge noemde zijn de meeste „misstappen" be gaan. Op de 1ste pagina van het 4de Blad van dit nummer hebben we de fouten na der onder de loupe genomen. Hier zullen wij thans eerst de namen van de prijs winnaars vermelden: Eerste prijs f. 25.C. Verkoren, Nieu we Rijn 109, Leiden. Tweede prijs f. 15.M. J. de Graaf, Gebr. Treubstraat 17, Voorschoten. Derde prijs f. 10.N. Seller, Lusthof - laan 35, Leiden. Vierde prijs f. 5.Mevr. Wiersma, Co- betstraat 83, Leiden. Vijfde prijs f. 5.J. Houthoff, Hee- rengracht 71, Leiden. Zesde prijs f. 5.J. Pluimgraaf, Ligus terstraat 15, Katwijk aan Zee. Zevende prijs f. 5.—, G. J. van Beelen. Bronckhorststraat 2a, Leiden. Achtste prijs f. 5.J. van Bemmel, Pr. Hendrikstraat 18, Leiden. Negende prijs f.5.—, W. Gout, Munni- kenstraat 26, Leiden. Tiende prijs f. 5—, K. C. Kuiper, Aal markt 15. Leiden. Elfde prijs f. 5.Mej. L. Aalbersberg, Julianalaan 6, Oegstgeest. Twaalfde prijs f.5.—, J. J. Meerburg, Hyacinthenstraat 19a, Leiden. Dertiende prijs f.5.—, P. Zwetsloot, Stieltjesstraat 8, Leiden. Talrijke inzenders hebben van hun oplos sing bijzonder werk gemaakt. De fraaist verzorgde oplossing ontvingen wij van den heer A. J. P. Fleur, Morschstraat 40, Lei- Start: Standbeeld burge meester Van der Werff; Van der Wcrffpark: Doezastraat; Witte Singel; Jan v. Goyeta- kade; Delftsche Jaagpad; Hofweg; Leidsche Straatweg; Gebr. Treubstraat; Voor straat; Schoolstraat; Wijn gaardenlaan; Oranjekade; Papelaan; Papcweg; Rijks straatweg Lange Kerkdam Joh. de Wittstraat; Van Z. van Nyeveltstraat; Katwijk- scheweg; Wassen. Slag; VleysmanlaanBronckhorst- laan; Van Bergenlaan; Laan van Rhemen van Rhemcns- huizenBronckhorstlaaai Katwijkscheweg; Ruigelaan; OostdorperwegHoogeboom - scheweg; Maaldrift; Rijks straatweg; Hooge Morsch- weg; Morschweg; Morsch straat; Princessekade; Gal gewater; Valkesteeg; Noord einde; Noordeindsplein. EindpuntStandbeeld van Rembrandt. Indien voor een straat, laan of weg een anderen naam werd gebruikt dan hier door ons aangegeven, dan hebben wij dit, wanneer bleek, dat men wel de juiste route had gevolgd, niet als een fout gerekend. Evenmin werd fout gerekend wanneer een naam van een weg, in het verlengde van een anderen b.v. Papelaan-Papeweg was weggelaten. den, die van zijn inzending een waar mees terstukje maakte, zoowel wat het idee als de uitvoering daarvan betreft. Zijn inzen ding hebben wij vanaf hedenmiddag ter bezichtiging in onze Tijdingzaal gehan gen. Verder hebben verschillende deelnemers hun oplossingen geïllustreerd met foto's of teekeningen dan wel vergezeld doen gaan van een kaartje van de afgereden of -geloopen route. Ook de bij een prijsvraag nu eenmaal onmisbare gedichtjes ontbraken niet. De „bijzondere" inzenders, die werkelijk met iets aardigs voor den dag zijn geko men of die bijzonder veel werk aan hun „bijzonderheid" hebben besteed, hebben wij een extra prijs toegekend, bestaande uit een ingelijste of een losse premieplaat van den bekenden teekenaar Piet van der Hem, door ons Blad uitgegeven bij de ge boorte van Prinses Beatrix. Aan de volgende inzenders kenden wij een extra prijs toe: PREMIEPLAAT IN LUST. A. J. P. Fleur, Morschstraat 40 Leiden. L. D. van Eek, Johan de Witstraat 5, Leiden. C. J. Bekooy, Warmonderstraat 14, Lei den. M. de Graaf, Kweekschool v. Voorber. Onderwijs, Rapenburg 131. PREMIEPLAAT. K. H. Groenevcld, de Mey van Streef kerkstraat 9, Leiden. G. Blansjaar, Prinses Wilhelminastr. 23, Leiden. J. Laurier, Billitonstraat 11, Leiden. B. v. Ark, Prins Frederikstraat 3, Lei den. Daan de Graaf, Drie Octoberstraat 62, Leiden. A. v. d. Nadort, Tesselschadcstraat 27a, Leiden. J. de Koning, Molenstraat 9, Leiden. D. W. Kuivenhoven, Douzystraat 28, Leiden. W. Verboog, Haarlemmerweg 37, Lei den. Mej. H. Wiersma, Oude Vest 227, Lei den; C. J. v. S pen gen, Rijn- en Schiekade 95a, Leiden. J. W. Rijsdam, L. de Colignystraat 8a, Leiden. Mevr. A. v. d. Laanv. d. Lelie, Leven daal 170b, Leiden. B. Rijnbende, Doezastraat 37, Leiden. Sjoerd Mazurel, Stadhouderslaan 18, Leiden. J. F. Meyeraan, da Cost ast raat 19, Lei den. Alle prijzen kunnen van af Maandag a.s. op vertoon van een eenvoudig legitimatie bewijs geboortebewijs, spoor- of tram- abonnement enz. aan het Bureau van ons Blad worden afgehaald. Zooals op 4 Juni j.l. werd beloofd, geven wij vandaag de tweede route van onze uit drie stuks bestaande prijsvragenserie „Naar Buiten". Voor hen, «iie niet aan onze eerste prijs vraag hebben deelgenomen, zullen wij nog even uiteenzetten wat de bedoeling is. Door één der leden onzer redactie is een bepaalde route gereden in Leiden's omge ving. Van de wegen, die hij volgde, heeft hij een zoo kort mogelijke beschrijving ge geven, gebruik makende van verschillende vaste punten, zooals gebouwen, bruggen, palen, boomen enz. Het is nu de bedoeling, dat onze lezers er. gewapend met hun beschrijving, opuit- trekken „Naar Buiten" gaan, en trachten te ontdekken welke route onze redacteur volgde. Het resultaat van hun speurtocht een lijstje met de namen van de stra ten, lanen wegen enzdie zij bereden of bewandelden moeten zij voor Maandag 25 Juli 5 uur namiddag onder het motto „Naar Buiten" zenden aan de Redactie van het „Leidsch Dagblad", Noordeindsplein, Leiden. Evenals bij de eerste prijsvraag stel len wij ook nu weer 13 geldprijzen, of in totaal f. 100, voor de goede oplos sers beschikbaar. De eerste prijs bedraagt f.25.de tweede f. 15.de derde f. 10.en de overige 10 prijzen bestaan elk uit f. 5. Bij meerdere goede oplossingen zullen de winnaars door onze Redactie, die als jury zal fungeeren. worden aangewezen. Bij deze aanwijzing zal rekening worden ge houden met de duidelijkheid der oplossing. De namen der prijswinnaars en de juiste oplossing zullen tegelijk met de derde en laatste prijsvraag gepubliceerd worden in ons Blad van Zaterdag 30 Juli a.s. U kant beter nu een KLEINE premie betalen, dan later een GROTE reke ning voor operatiekosten en zieken- huisverpleging. Jaarpremie vanaf f. 6.21 p. persoon BIJKANTOOR LEIDEN, BREESTRAAT 10a IM. NOOMEN Telef. 302 - Na 6 uur 2479. 3792 (Ingez. Med.) DE NIEUWE BIBLIOTHECARIS DER UNIVERSITEITSBIBLIOTHEEK. Dr. T. P. Sevensma. Dr. T. P. Sevensma. oud-directeur der Volkenbondsbibliotheek te Geneve die, zooals wij gisteren meldden, met ingang van 1 October a.s. benoemd is tot biblio thecaris der Leidsche Universiteitsbiblio theek, werd 22 Juli 1879 te Sneek geboren. Hij doorliep het Gymnasium aldaar en stu deerde vervolgens aan het Doopsgezind Seminarium en de Universiteit te Amster dam in de theologie en de staatsweten schappen. Na in laatstgenoemd vak het doctoraal examen te hebben afgelegd, pro moveerde hij in 1908 te Amsterdam tot doctor in de theologie op een proefschrift getiteld ..De ark Gods, het oud-Israëlietisch heiligdom". Als conservator aan de A'damsche Uni versiteitsbibliotheek begon hij het biblio theekwerk. dat hem de kans bood door zijn bijzonder organisatie-talent, belang rijke posten te vervullen. In 1913 werd hij benoemd tot bibliothecaris aan de Han- delshoogeschool te Rotterdam. Van 1915 1927 was hij directeur-bibliothecaris aan de Openbare Leeszaal en Bibliotheek te A'dam en bovendien van 19241928 biblio thecaris der Universiteitsbibliotheek aldaar. Sinds 1928 was hij directeur der Volken bondsbibliotheek te Genève. Gedurende het tijdvak 1917—1921 was hij docent aan de school voor maatschappelijk werk te Am sterdam. Voorts was hij nog redacteur van de encyclopaedic „Zoeklicht". AFSCHEID DR. J. C. SCHALKWIJK. Dr. J. C. Schalkwijk, directeur der Gem. H.BS. alhier, die aan het einde van dezen cursus zijn functie neerlegt, zal Zaterdag 9 Juli as. des middags om 3 uur in de gymnastiekzaal van het schoolgebouw af scheid nemen van de leeraren, leerlingen en oud-leerlingen. 99 (LENGTE 22 K.M.) Het voetstuk van het standbeeld, waar wij onzen tweeden tocht beginnen een standbeeld te Leiden opgericht ter eere van een in Voorhout geboren, vermaard geneesheer werd vervaardigd door den steenhouwer J. A. J. Steyer. Starten we om ongeveer twee uur in den middag, dan hebben wij de zon in den rug. Onze tweede richtingwijzer, een bordje waarop o.m. „Waterkabels" te lezen staat, stuurt ons den weg in, die over een hoog bruggetje leidt. Bij lantaarn no. 3 veranderen wij onzen koers zoodanig, dat er vier molens achter ons komen te liggen. Een paaltje met het opschrift W. 5.55 wijst hoe wij verder moeten gaan en wanneer wij even later een bord met bekendmakingen passeeren. hebben we het bewijs, dat we goede speurders zijn. Als we midden op ons pad een lantaarn treffen, gaan we in de richting van handwijzer 1363 en slaan daar rechts af. De wielrijder moet hier 5 cent offeren. Bij twee K.P.M.-vlaggetjes veranderen we opnieuw van richting. De „Halve Maen" zegt: naar links, en bij B 34 gaan we opnieuw in die richting om dan het ijzeren hek te volgen, totdat een boom met een halven witten band ons het grint op stuurt. We maken een grooten boog naar rechts en als we ons uitgangspunt van daareven op een dertigtal meters na weer hebben bereikt, slaan we een andere richting in. Den verderen weg wijst een gevelsteentje boven ons hoofd, dat herinnert aan den broodbakker W. Ouds hoorn. Telefoonpaal V. S. 29 beduidt: links af. Aan het einde van den Eigen Weg kijken we een maximumsnelheid-bord met den nek aan. We passeeren huis 142 C niet, doch volgen een stijgenden weg en draaien daarna" naar links, waar wij weldra een bewaakten overweg overgaan. Is ook een watertje gekruist, dan volgen we een weg, waarlangs ter rechterzijde oude, door den wind gekromde boomen staan. Bij „Deze hoek" slaan we af en we gaan door, totdat een ver weerd uitziend houten bordje te kennen geeft, dat de straat, welker naam het draagt, niet lang is. Daarna wijst een handwijzer ons twee richtingen aan. die we echter geen van beide volgen. Over het water gaan we rechts. Even later „nemen" we noodgedwongen weer een bruggetje en dan is het: links. Bij een uit 1902 dateerende brug doen we precies hetzelfde. Als we rechts Johanna zien gaan wij naar links. Bij handwijzer 3093 luidt de opdracht: van banket naar koek. Nauwelijks zijn we „brood" gepasseerd, of we slaan links af, waarna een pijl ons verder helpt. Even voorbij nummer 27 slaan wij af en nadat we bij hand wijzer 2997 links zijn gegaan, rijden we een poort door, die in 1928 werd ge bouwd. We draaien om paaltje W.A. 8.50 heen en gaan dan met D'Hoogenboom in den rug verder. Onze weg voert ons bij een houtbewerker naar links en licht- paal IA is onze volgende helper. Bij een houten hek stappen we af en volgen het schelpenpad dat ons stadwaarts voert. Nog enkele stappen en dan mogen we bij herten, konijnen, eenden, zwanen enz. uitrusten en droomen van den prijs, dien we stellig zullen winnen. BINNENLAND. Herdenking van het jubileum der lucht vaartaf dee ling Soesterberg (Binnen land. 4e Blad) Nederland en de Spaansche kwestie. (Bin nenland, 4e Bald). Budge won het enkelspel te Wimbledon; Austin in drie sets geslagen. (Sport, )3e Blad). BUITENLAND. Een Engelsch-Duitsche economische over eenkomst bereikt. (Buitenland, 4e Blad) Franco's antwoord aan Engeland. (Buiten land, 4e Blad). Cedillo's schuilplaats in Mexico ontdekt (Buitenland. 4e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET VIERDE BLAD. Voor morgen wordt voor ons land meest zwakke wind verwacht uit Noordwestelijke richting. Het zal half tot zwaar bewolkt zijn, terwijl de temperatuur ongeveer gelijk aan vandaag zal wezen Er moet nog rekening gehouden worden met enkele kleine regen- of on weersbuitjes. Standbeeld van oud-Leidenaar. Foto van Vliet. In de afdeeling kunstgieterij van de N.V Et..ie Ned. Witmetaalfabri:k v.h. Kunst gieterij Prowaseck aan de Douzastraat al hier is dezer dagen een bronzen standbeeld gereed gekomen, dat bestemd is voor het nieuwe gebouw van den Hooge Raad te 's Gravenhage. Het is ontworpen door prof Wenckebach, is 1.60 M. hoog en stelt voor de zittende figuur van jhr. Johan Melchior Kemper (1776—1824). rechtsgeleerde en staatsman, die o.a. hsog'seraar te Leiden was en wiens stoffelijk overschot in de Pieterskerk alhier werd begraven. Hij werkte o.a. mede aan het herstel van Ne- derland's onafhankelijkheid. Dit beeld is het eerste van een serie van zes, welke alle dezelfde bestemming hebben.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1