Het geschenk van den Koning Uit een velletje papier Oplossingen RAADSELS Goede oplossingen ANEKDOTEN Kijk toch eens, wat een leuk cadeautje we gaan maken! Hiermee versieren we de doos voor moeder. Ja, het is zomer, maar de zonneschijn, waarop we allemaal hopen, kan niet altijd maar duren. We hebben al heel wat koude gure regenachtige dagen gehad dit jaar en er zullen er nog wel een paar komen. Maar dat is heelemaal niet erg, als we onzen tijd maar goed besteden en een leuk werkje bedenken, dat we thuis kunnen doen. Zal ik jullie daarbij eens helpen? Goed, dan gaan we aan het knippen. Niet zoomaar een paar poppetjes, maar werkelijk mooie figuren, waarmee we leuke cadeautjes kun nen maken. Een eenvoudige metalen of houten doosje wordt een mooie zakdoeken doos voor Moeder, is dat niet aardig? De teekeningen laten je duidelijk zien, wat ik bedoel. Eerst bedek je de houten of meta len doos met een laagje lakverf (een heel klein busje is natuurlijk voldoende); zoek maar een mooi kleurtje uit. Daarna ga je een prachtig figuur knippen in stevig papier van een kleur, die goed bij die van de doos ast, b.v. geel op lichtblauw, korenblauw pp rood, zwart op geel enz. Op de teekening zie je hoe je doen moet. Je knipt eerst van het papier een zuiver vierkant, iets kleiner dan het deksel van de doos. Nu breng je de vier punten van dit vierkant in het midden samen, zoodat een kleiner vierkant ontstaat. Vouw dit schuin doormidden met de puntjes naar binnen. Je krijgt dan een driehoek, die je weer schuin doormidden vouwt en daarna nog- jeens. Nu knip je uit dit kleine driehoek het figuur, dat je op de teekening ziet. Natuur lijk moet je een scherpe schaar gebruiken. Ais je het papier hebt uitgevouwen, krijg je een prachtig patroon, precies een kanten kleedje. Dit plak je stevig op de doos, die [natuurlijk eerst heelemaal droog moet zijn. Tot slot vernis je de doos heelemaal na met kleurlooze vernis. Wil je het echter nog mooier maken, dan laat je bij een glas- handel een vierkant stuk glas op maat snij den en bovenop het deksel bevestigen. Noodig is dit echter niet bepaald. der raadsels uit het vorige nummer. 1. Berst gedaan en dan bedacht, heeft I menigeen in "t leed gebrach^ 2. Japan. Ja. pan. 3. Een kikker. 4. Geen van beide; 8 x 26 is 208. 6. Ter Apel. Lelden. Sneek. Franeker, Ede, I Zeist. 6 Bij, lang, tijger, wezel. kat. rat. 7. Wormerveer worm, meer. ver. 8 Elzestruik. el, ui. zes. stek. r. Toen omstreeks het jaar 1740 een groote schaarste in Pruisen heerschte, besloot Frederik de Groote zijn onderdanen met krasse maatregelen ter hulp te snellen. In het dorpje Kolberg in Pommeren, dat er al heel treurig aan toe was, verscheen op een goeden dag opeens een afdeeling trommelslagers van het Pruisische leger, die een roffel sloeg en bekend maakte, dat alle burgers zich voor het stadhuis moesten verzamelen om een geschenk van den Koning in ontvangst te nemen. Je begrijpt dat het in een oogenblik op het marktplein zwart van de menschen was. En kijk, daar hield, terwijl allen in ge spannen aandacht toekeken, opeens een wagen voor het stadhuis stil, volgeladen met kleine grauwe knolletjes. De menschen schrokken. Was dit nu het geschenk van den Koning, die doodgewone knollen? sma kelijk eten! Maar nu werd stilte geboden, een ge meenteraadslid trad naar buiten en vertelde de menschen, dat dit een nieuwe, zeer sma kelijke vrucht was. Zij was over de zee uit Amerika aangevoerd en de Koning wenschte dat ze overal zou worden uitgepoot opdat de menschen allen overvloed zouden hebben. De menschen begrepen niet heel veel van de lange en gewichtige uitlegging, maar de knolletjes gingen van hand tot hand. werden beroken en zelfs belikt en dan hoofdschud dend doorgegeven. Een rolde er op straat en werd door een hond besnuffeld. Het dier keerde zich echter minachtend om. Toen ging er een gemompel van afkeu ring door de menigte. Zij mopperde: „wat een hond niet eens lust, moeten wij zeker eten. Nee hoor, dat nooit"! Doch het tegenstribbelen hielp den Kol- bergers niets. De knolletjes werden eerlijk verdeeld en niemand durfde het geschenk te weigeren. Het grootste deel ervan kwam echter op de mesthoop terecht. Het volgend jaar echter had de Koning iets beters verzonnen. Hij zond ditmaal een wagen knolletjes, thans vergezeld van een landbouwer uit Zwaben die verstand van de zaak had. Deze ging van huis tot huis en legde alle menschen uit hoe ze..aard appelen moesten poten en koken. Nog hetzelfde jaar prijkten de kruimige knolletjes op ieders disch en de menschen waren een en al lof voor het geschenk van den Koning! Waren ze het vorige jaar maar een beetje minder eigenwijs geweest. (In de raadsels wordt uitsluitend de nieuwe spelling gebruikt). voor allen om uit te kiezen; de groteren vier; de kleine ren drie goede oplossingen. Ingezonden door Nelly de Neef. Hoe kun je uit deze zin een goed Hol lands spreekwoord lezen? Naa meh ekkert .tsap neohcs ed eéw. II. Ingezonden door Jannie Boom. Ik blijf altijd vier jaar uit. Dan ziet gij me weer verschijnen, Om vier jaar te verdwijnen. Wie ben ik? m. Ingezonden door Rietje Scheer. Ik ben een plaats in Nederland van 9 letters. 5, 6. 7, 8. 9 is niet scheef; 2. 2. 3 is een deel van het hoofd; 3, 2. 2, 1 is een kleur; 4 is dezelfde letter van 1 IV. Ingezonden door Jo Drabbe. Welk beroep oefent deze man uit? stimapernome. Ingezonden door Willie Legeer. Het is een vierkant huisje, Met een koper buisje. Met een draaiend rad. Ra, ra, wat is dat? VI. Ingezonden door Henny van Vliet. Welke stenen kunnen niet tegen de zon? VII. Ingezonden door Leny Hartwijk. Mijn geheel van 7 letters behoort tot de familie van de zangvogels. 2, 3. 7 betekent vlug; op 1, 3, 7. wordt iets gauw warm; 5. 3. 2, 4 is de naam van een planeet; 2. 6, 4 heet de bewoner van een groot land in Europa. VIII. Ingezonden door Nel van Reenen. Vul eens in: s In het midden van boven naar beneden en van links naar rechts s s staat iets, dat makkelijk water opneemt 2e regel: de naam van s grootvader. 4e regel een gewicht. ontvangen van: Laurens v. d. Eyckhoff, Annie Winkel man. Leny Hartwijk, Hanny Faure, Martha Rosin, Abram Fakkel, Emma de Groot, Geertrui de Groot. Loesje Horstman, Mien- tje de Water, Ella Meinema, Nellie Meine- ma. Bram Wiggers, Piet Overduin, Joop Schouten. Annie Schouten. Johan Spijker, Jan Spijker, Toos de Vos. Marie de Vos, Joke de Vos, Willem Kroesemeyer, Catrien- tje Kroesemeyer Mientje van Egmond, Jan Kenbeek. Marie Weeda. Lientje Weeda, Aukje van der Walle. Corrie Dek. Janny Hartevelt. Co Hartevelt. Prijna Hartevelt, Corrie van Weizen, Grietje de Graaf, Mien tje Lepelaar. Nel van der Bijl. Truusje Sluymer, Liesje Moerman, Ankie van Driel, Liesje van Driel. Leuntje Koekebakker, Huibertje van Duin. Annie Schipper Adri- aan van Vliet. Marietje van Vliet, Bernard van Vliet, Friedel Libot. Marietje Hoppen- brouwer. Jettie Heyloo. Anny Bekooy, Willy van Rijn, Jannie de Neef, Mientje de Neef, Nelly de Neef. Jetje de Neef. Rie Smitte- naar, Coba Verlind. Lydia Botermans. Nico Smit, Mien van Rooyen. Fie Verboon. Karei de Groot. Annie van der Vos. Trieneke van Manen. Willy Schoon water, Coby Wijnbeek. Marietje Verboom. Jack de Geus, Suze de Geus. Corrie de Pree. Gerard de Pree A!i Verschoor, Annie Zandvliet. Gerard Zand vliet. Rika de Graaf. Jan Bronsgeest, Alida Stikkelorum. Koosje Stikkeiorum Alida van der Holst. Rietje Pielanen Rietje Brandt. Jannetje van Kampenhout. Truus je van Weizen. Truida Overduin. Mien Ver- straaten, Jannie Boom. Rietje Boom. Jean_ ne de Geus. Henny van Vliet, Flora de Wit", Marietje Prenen. Jannie van Biezen, Ma rietje Laman. Willem Laman Paul Laman, Jo Drabbe. Ingezonden door Leuntje Koekebakker. Chef tegen jongste bediende: „Was hier iemand?" „Ja, Mijnheer" „Wie?" „Ik!" „Sufferd! Of cr iemand gekomen is?" ..Ja, Mijnheer", „Wie?" „U!" Ingezonden door Matthy van Leeuwen. Tacticus. Tante: „Willy, wie vind je nu het helst, je Moeder, je Vader, of mij?" Willy: „Dat zeg ik niet, Tante, want overmorgen ben ik jarig". Ingezonden door Bouwe Broers Meester op schooi vertelde van Jan S.een, dat hij met één penseelstreek een lachend gezicht in een schreiend kon verandeien. Piet: „Nou. dat kan mijn Vader wel zon der penseel!"

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 17