BUITENLAND CEIDSCH DAGBLAD j Eerste Blad Woensdag 29 Juni 1938 De strijd in het Verre Oosten YISSCHERIJ-BERICHTEN De strijd in Spanje SPORT VRAGENRUBRIEK KON. GENOOTSCHAP ^MATHESIS SCtENTIARUM ULNITREX" Jaarlijksche algemeene vergadering. Dezer dagen vond in de foyer der Stads gehoorzaal de jaarlijksche algemeene ver gadering plaats van het Kon. Genootschap ..Mathesis Scicntiarum Genitrix". Het was de'193ste jaarlijksche algemeene vergade ring van deze in het jaar 1785 opgerichte vereeniging. Onder de aanwezigen bevon den zich de Inspecteur van hel Nijver heidsonderwijs de heer G. A. Grootc Haar en de gedelegeerden van het Kon. Insti tuut van Ingenieurs, de heeren irs. G. G. van der Hoeven en Y. Ykema. Verscheide ne bestuursleden van bevriende verceni- gingen woonden eveneens de vergadering bij De onder-voorzitter, prof. W. v. d. Woude, Opende de vergadering en hectia de aanwezigen welkom De notulen van de vorige vergadering werden voorgelezen cn goedgekeurd. De commissie belast met het nazien van boeken en bescheiden van den penning meester bracht verslag uit bij monde van den heer C. J. Nieboer. Onder applaus der aanwezigen werd de penningmeester ge dechargeerd van zijn beheer over het af- geloopen kalenderjaar. Als nieuwe be stuursleden Werden hierna gekozen, de heeren dr. C. A. Crommelln en dr. j. van Alphen. terwijl als bestuursleden werden herkozen de heeren lr. P. Hoogenboom cn ir. J. J. G. van Hoek. Hierna sprak de voorzitter de gebruike lijke jaarrede uit, waarin hij de lotgeval len van het genootschap schilderde. Aller eerst herdacht hü de overleden leden den heer W. F. Verhey van Wijk. die meer dan 50 jaar lid van het Genootschap was ge weest en den heer J. Baak. oud-inspecteur van het Lager Onderwijs, die zeer dikwijls van zijn belangstelling had doen blijken. De voorzitter dankte de afgetreden be stuursleden prof. Keesom en den heer J. Heringa voor het vele. dat zij in de afge- loopen jaren voor het Genootschap hadden tol stand gebracht. De spreker wees erop, dat het aantal leerlingen eenigszins was gestegen en dat op 1 Januari 1938 426 leerlingen de school bezochten, waarvan 190 afkomstig uit andere gemeenten dan Leiden. Het feit, dat deze 190 leerlingen uit 40 verschillende gemeenten afkomstig zijn. toont de groote belangstelling, welke In het geheele land voor het onderwijs op Mathesis bestaat. Een vijf en zestigtal leerlingen van M. S. G. bezoekt overdag de Leidsche Instrumentmakersschool. De voorzitter wees er verder op, dat het eindexamen der vijfde klas met goed ge volg werd afgelegd door 51 leerlingen. Voor het eindexamen der Vervolgcursus Bouw kunde slaagden 10 leerlingen, terwijl het eindexamen Electrotechniek door 23 leer lingen met succes werd afgelegd. Het di ploma Beschrijvende Meetkunde en Pers pectief werd door 12 leerlingen verkregen. De voorzitter releveerde de vele lezingen en excursies, die door de Vereeniging van Matheslanen in het afgeloopen jaar waren georganiseerd en die getuigenis aflegden van het opgewekte leven in die vereeniging. Voorts sprak hij zijn dank uit aan de di rectie der Kon. Ned. Grofsmederij voor het ter beschikking stellen van machineonder- deelen en modellen ten dienste van het onderwijs. De voorzitter deelde tenslotte mede, dat de vereeniging thans 8 leden van verdienste, 3 buitengewone leden en 264 gewone leden telt. Hij eindigde zijn rede als volgt: .Aan het eind van mijn rede gekomen wil ik niet nalaten een woord van dank te richten tot directeur en leeraren voor de zorg en de toewijding, waarmede zij dit Jaar weer hun taak volbracht hebben. En thans nog een enkel woord tot degenen, die dit jaar een der einddiploma's verwor ven hebben! Wunneer gij. daarmee gewa pend, de maatschappij betreedt, zult gij bemerken, dat het u een voorsprong geeft op hen, die- geen diploma bezitten, verval dan niet in de fout te meenen, dat zij noodzakelijk uw minderen in kennis moe ten zijn. Onder hen zijn er, die wel met dezelfde gunstige gelegenheid hebben ge had als gij. die de school van M S. G. kondt bezoeken, maar die toch, zij het met meer moeite, zich de noodige kennis en be kwaamheid hebben eigen gemaakt: In dat geval zijn zij geenszins uw minderen, al bezitten zij geen diploma. Zeer waarschijn lijk bezitten zij niet minder dan gij de eigenschappen, waarop het in de ma a t- schappij vooral aankomt: toewijding, plichtsbetrachting, volharding, Karakter. Deze eigenschappen zijn meer dan kennis, want zij overwinnen een tekort daarvan. Onder u zijn er bij wie dit reeds gebleken ls. zij n.l. die onze school alleen hebben kunnen bezoeken onder veel offers van hun kant; vooral van hen verwachten wij veel. Maar ook de anderen hebben recht op een woord van waardeering en aanmoediging. Weest er van verzekerd, dat het bestuur zoowel als de leeraren zich van harte ver heugen over uw slagen en u in uw toe- komstigen werkkring allen voorspoed toe- wenschen. Gedenkt gij van uw kant dan ook later nog eens hen en onze school! De Inspecteur van het Nijverheidsonder wijs, de heer G. A. Groote Haar sprak hier na woorden van waardeering uit. Hij wees op de groote beteekenis van dezen dag voor de leerlingen die met een diploma gewapend de school gaan verlaten en hij wenschte hun toe, dat zij hun beroep als roeping zouden mogen beschouwen en daarin veel bevredllgng zouden mogen vinden. Bij de rondvraag bedankten eenige leer lingen voor het genoten onderwijs. Geslaagd voor het examen Ned. Han delscorrespondentie: A. Boekensteln, J. Die ben en T. v. Remundt, leerlingen van de Mariaschool aan de Haarlemmerstraat. Onze stadgenoot de heer J. C. Dudok slaagde te Delft voor het propaedeutisch examen voor civiel Ingenieur. Geslaagd voor het examen Eng. Han delscorrespondentie M. van Diest en R v d. Top. leerlingen van de Zustersschool Pe likaanstraat 1. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Spaansche kwestie. Graaf Ciano en de Engelsche gezant te Rome lord Perth hebben gisteravond weer een onderhoud gehad Vernomen wordt, dat het onderhoud op verzoek vair den Britschen ambassadeur tot ;tand is gekomen. Volgens over het alge meen welingelichte kringen zou Perth o.m. de aandacht der Italiaansche regeeiing gevestigd hebben od de betreurenswaardige uitwerking in Engeland der bombardemen ten op de Britsche koopvaardijschepen en op de burgerbevolking in Spanje door de rechtsche luchtmacht Perth zou Ciano hebben voorgesteld zijn Invloed uit te oefenen op generaal Franco om daar een einde aan te maken. Voorts zou Perth eenige voorstellen hebben overgebracht aan Ciano betreffende het terugtrekken der Italiaansche „vrijwilligers" in s>ian)e, In het Lagerhuis heeft Chamber lain meegedeeld, dat de regeering ondanks een hernieuwd spoedtelegram aan haar ver tegenwoordiger te Burgos. Sir Robert Hodgson, nog geen antwoord had ontvan- ken op het dringende vertoog over het bombardeeren van Engelsche schepen in Spaansche regeeringsbavens. Wel had Franco een lijst gezonden van 12 Britsche schepen, die verboden oorlogscontrabande zouden hebben geleverd. Bij onderzoek was gebleken dat twee van de bedoc'de schepen niet onder Engelsche vlag voeren en de tien andere volgens de verklaringen van den aanwezigen controleur ran de nlet- inmengingscommissie geen enkel cargo had den vervoerd dat onder het embargo viel. Attlee vroeg of hu de vraag o "r het ant woord van Burgos morgen mocht herhalen, waarop Chamberlain zei: „Ik hoop dat Ik dan nadere inlichtingen zal bezitten". In Frankrijk is men zeer ontevreden. Pertlnax schrijft In de „Orure'dat men op de Qual d'Orsay zeer wel weet, dat de Italiaansche diplomatie poogt door middel van het verdrag van 16 April Ficnkrilk van Engeland te verwijderen en een verdrag van vier tot stand te brengen, d.w.z. een scheiding tot stand brengen iusschen de Westelijke mogendheden en liet Slavische deel van Europa Bovendien zal wanneer de rechtschen ln Spanje winnen ook zii een eenheid vormen tegen Frankiijx en daar om mag Frankrijk de Spaansche repub"ek niet ten onder laten gaan. Incben na der tig of veertig dagen het Britiche plan tot het terugtrekken van de vrijwilligers niet ten uitvoer zal zijn gebraent, moet de Pyreneeën-grens heropend wor-ien. Ook Leon Blum in de „Populaire" is van gelijke meening. Wanneer Frankrijk over tuigd zal zijn, dat geen hoop meer best-iat op het ln werking treden vin een w'.tlv systeem om Spanje te onttrekken aan iedere buitenlandsche inmenging, dan m*et het zijn vrijheid binnen het kader van het internationale recht hernemen. Dat Mussolini een-onderhoud r.eett gehad met maarschalk Badoglio en *eneranl Pariani, onder-minister van orrlog. waar aan nadrukkelijk ruchtbaarheid is gegever. trekt zeer de aandacht. Vooraanstaande diplomaten ln Londen zijn van meening. dat MussOsiiii geneigd is in de komende weken krasser maatregelen te nemen om een einde te ma/ten aan dftn strijd. Het eenige, wat hem zou kunnen weerhouden, is de vrees, dat Chamberlain, al of niet gedwongen, ertoe zou kunrvn besluiten het Brltsch-Italiaan sr he verd-a? te herroepen. Men ziet: er blijft dreig'ng aan alle zijden! DUITSCHLAND. NIEUWE BELASTINGEN. Vertrouwensraden vervangen door vertrouwensmannen. De rijksregeering zal, ter verkrijging van nieuwe Inkomsten, vanaf September a.s. een bedrag van ongeveer 400 millioen M. aan belastingen per jaar, welk bedrag tot dusverre door de gemeenten geïnd werd, voor zich Innen. Het congres der Dultsche gemeenten heeft de aandacht der autoriteiten gericht op de moeilijkhe den, die, vooral voor de plattelandsge meenten, hieruit zouden voortvloeien. De belastingen, welker opbrengst op deze wijze door het rijk overgenomen wordt, vormden 10 pCt. der gemeente-ontvangsten. De vertrouwensraden, die sinds drie Ja ren niet meer gekozen zijn, worden thans ontbloot van een deel hunner bevoegdhe den, welke thans zullen komen aan „ver trouwensmannen", die door de autoritei ten zuller. worden benoemd. Tot dusverre hadden deze vertrouwensmannen slechts tot taak te waken over de toepassing der arbeidscontracten, waarbij zij moesten let ten op eerbiediging der minimumtarieven. Van nu af aan zal iedere arbeidsregeling, loonen, arbeidsduur etc.. onder hun be voegdheid vallen. Het desbetreffende de creet is onderteekend door Goerlng, als commissaris voor het vierjarenplan. Te Weenen zouden 100 S A.-mannen ge arresteerd zijn wegens optreden tegen de Joden. Een Joodsche vrouw, wier winkeltje werd beklad met het woord „Jodin", verwijderde aldus de „Jewish Chronicle" van 24 Juni j.l. de groote roode letters niet van haar venster, doch voegde er de woorden can toe: Wier 2 broers stierven in den wereldoorlog voor Dultschland". Nadat zij weigerde, deze aanvulling te verwijderen, werd zij gearresteerd. LITHAUEN. Ongeregeldheden te Klaipeda. Gemeld wordt, dat te Klaipeda zich onge regeldheden hebben voorgedaan bij de aankomst van het Dultsche sohip „Dan zig". Bij de haven hadden zloh 7000 Duit- schers verzameld, die met het zingen van nationaal-socialistische liederen en het uitroepen van „Heil Hitier" het schip be groetten. Uit protest hiertegen wierp de beman ning van het Lithausche schip „Perkunas" dat in de nabijheid lag gemeerd, de brand slangen op de menigte. Er hadden groote vechtpartijen plaats, waarbij één persoon werd gedood en elf gewond. ENGELAND. De wet op offieieelc geheimen. De rechts-conaervatleve afgevaardigde, Duncan Sandys, een schoonzoon van Win ston Churchill, heeft gisteren in het Lager huis meegedeeld, dat hij bij den attorney- general was ontboden, omdat- hij onlangs zich tot den minister van oorlog. Hore Belisha, had gewend met informaties ter nadere aanvulling van een onderhoiic! dat hij met den minister had gehad over 'net gebrek aan kanonnen en andere verdedi gingsmiddelen tegen vliegtuigen. De attorney-general had hem gevraagd de bron zijner informaties te noemen, van meening al; hij was. dat inbreuk was ge maakt op de-„wet op officiëele geheimen", waaraan hij tevens de waarschuwing toe voegde, dat Sandys tot 2 jaar gevangenis straf zou kunhen veroordeeld worden, als hl] die bron weigerde bekend te maken. Sandys was derhalve van meening. dat de positie der parlementsleden met betrek king tot de „wet op officiëele geheimen" nader moest worden gepreciseerd. Deze kwestie heeft ln parlementaire krin gen veel nervositeit veroorzaakt en het be roep op de „wet op officiëele geheimen" wordt door de parlementsleden als geëigend beschouwd, de vrije uitoefening van hun mandaat te beperken Intusschen heeft het feit. dat Duncan Sandys den slechten toestand der luchtaf- weerbewapenlng had openbaar gemaakt een onaangenamen indruk gemaakt Het heele karakter der zaak brengt mede. dat zij ln het parlement ter sprake zal wor den gebracht. De regeering zal er vanochtend in haar bijeenkomst over beraadslagen. De oppositie zal ln den namiddag interpelleeren. De „wet op officleele geheimen" heeft ten doel. ln tijd van vrede en oorlog daden van spionnage te straffen. Zij maakt straf vervolgingen mogelijk en bedreigt, gevan genisstraffen tot twee Jaar, met of zonder dwangarbeid, tegen de volgende handelin gen, die goed beschouwd wel geen spion nage zijn. doch die deze kunnen verge makkelijken, nJ. weigering om aan de politie of de gerechtelijke autoriteiten informaties te verstrekken betreffende een delict, vallende onder de termen van de „wet op officleele geheimen"; bekendma king door een functlonnarls of een politicus van vertrouwelijke inlichtingen; bekend making dezer inlichtingen aan een ander persoon. Volgens den politieken redacteur van de „Evening Standard" was hetgeen Sandys heeft medegedeeld slechts aan vijf of zes personen bekend. Het betreffende document bevatte zeer geheime bijzonderheden over de vervaar diging van luchtafweergeschut en verdedi gingsplannen, die van het grootste belang zouden zijn voor een eventueelen vijand. De persoon, die Sandys inlichtte, is in tusschen door het ministerie van oorlog geïdentificeerd en zal weldra voor den 'krijgsraad verschijnen. Intusschen heeft het ngtionaal-liberale Lagerhuislid Mabane reeds in het Lager huis den minister van oorlog gevraagd, welke de wijzigingen waren, die hij dacht aan te brengen in de tegenwoordige lucht- afweer-organisatie. Hore Belisha antwoordde, dat in Juni 1938 de totale effectieven der luchtafweer- divisies 43.000 man bedroegen. De regeering ls van plan, dit cijfer te verdubbelen. De territoriale eenheden voor de lucht afweer zullen op vijf dlvfsles worden ge bracht, onder commando van een luite nant-generaal. die verantwoordelijk zal Zijn voor oefening, inspectie en aanwen ding der beschikbaar gestelde credleten. Een officier met den rang van luitenant- generaal zal aan het ministerie van oorlog benoemd worden en zal zich geheel aan den belangrijken luchtafweerdlenst wijden. Deze organisatie, aldus Hore Belisha, heeft ten doel, te bewerken, dat voortdu rende aandacht wordt geschonken aan alle aspecten en alle details -van de luchtafweer en aan dezen tak van verdediging een statuut te verzekeren, overeenkomend met zijn snelle uitbreiding en zijn belangrijk heid. Chamberlain zal morgen in het Lager huis een resolutie indienen tot het instellen van een commissie van onderzoek inzake de aangelegenheid, verband houdende met de „wet op officleele geheimen". RUSLAND. De verkiezingen voor den oppersten Sovjet-raad. De centrale commissie voor de verkie zingen voor den oppersten Sovjet-raad heeft de telling van de verkiezingen van 26 dezer vrijwel geëindigd Alleen de uit slagen van enkele vér verwijderde distric ten is nog niet bekend. Van in totaal 60 368.858 stemgerechtig den hebben 59.936.715 personen op 99.3 o hun stem uitgebraoht. Voor de candidaten van het blok der communisten en partij- loozen stemden 59.542.993 of 99,3 °/o van allen, die hun stem uitbrachten. Hiermede zijn in den oppersten Sovjet-raad 727 af gevaardigden gekozen; 157 afgevaardigden zijn vrouwen. TSJECHO-SLOW AKI JE. Weer een Duitsch vliegtuig. Een Duitsch vliegtuig heeft gisteren boven Tsjeoho-Slowaaksch gebied gevlogen onder verdachte omstandigheden. De lucht politie dwong het toestel te landen te Cheske Budezovltsj in Zuid-Bohemen. Het was een toestel met twee zitplaatsen van het type lesvliegtuig. Het droeg civiele ken- teekenen. De bestuurder was een onder officier van een militaire vliegschool. Hij verklaarde een oefenvlucht te hebben on dernomen en verdwaald te zijn. Dit is nu de tweede maal In den loop van een maand, dat een Duitsch vliegtuig boven Tsjeoho- Slowaaksch gebied vliegt met helder weer. In beide gevallen was het een civiel vlieg tuig met een militairen piloot. Den be stuurder is verlof gegeven naar Dultsch land terug te vliegen. Dc Duitsche adviseurs. Uit Hankau wordt gemeld, dat na het uitstel van het vertrek der Duitsche mili taire adviseurs het gerucht in omloop is, dat de Chineesche regeering hun geen vergunning zflu geven, voor het einde der vijandelijkheden te vertrekken. Berlijn zou Hankau echter gedreigd hebben met een verbreking der diplomatieke betrekkingen, indien dc Chlneesche regecring het ver trek der adviseurs zou verhinderen. De ambassadeur van China tc Berlijn, dr. Sjeng Tien Fong, keert vandaag uit Zwitserland, waar hij zijn vacautie heeft doorgebracht, te Berlijn terug. Over een maand zal hij definitief uit de Duitsche hoofdstad vertrekken. De Duitsche autori tellen zijn reeds in kenni3 gesteld van zijn aftreden. Zijn Opvolger, de Chineeschc on der-minister van buitenlandsche zaken, Sjen Kai. wordt niet direct te Berlijn ver wacht. Deze belangrijke wijziging in de Chineesche diplomatieke vertegenwoordi ging valt samen met de terugroeping van den Duitschen ambassadeur in China. dr. Trautmann. In Chineesche kringen geelt men meer en meer toe, dat het Derde Riik. dat lan gen tijd heeft geprobeerd zijn handels- en politieke belangen in China ln overeenstem ming te brengen met zijn antl-bolsjewis- tische politiek, welke Duitschland met. Ja pan verbindt, thans met zijn sympathie sterk overhelt naar Japan. Ten aanzien van de Duitsche militaire missie in China verklaren Chineesche kringen te Berlijn dat deze Duitsche ad viseurs dcor de Chineesche centrale re geering waren aangeworven od de basis van lndlvldueele overeenkomsten, zoodat een collectieve terugroeping moet wor den uitgelegd als een onvriendelijke daad tegenover China De zoon van Tsjang Kai Sjek, die in Dultschland zijn militaire stu dies voltooit, werd niet teruggeroepen. De overstrooming van de Gele Rivier Volgens een officleele Chineesche mede- deeling uit Hankau heeft de Gele Rivier thans 400 vlerkante mijl overstroomd, waardoor ongeveer twee millioen menschen worden getroffen. Een groep van 289 te Hankau wonende buitenlanders is met den trein naar Hong kong vertrokken. Om den reizigers even- tueele luchtaanvallen te besparen, heeft men. aldus Reuter, de wagons met bui tenlandsche vlaggen overdekt. De reizi gers zijn rijkelijk van proviand voorzien want het is niet uitgesloten, dat de toe stand van den spoorweg van dien aard ls, dat de trein vertraging heeft. Guerilla in Oost-Hopei. Naar het Chineesche persbureau uit Tientsin verneemt, zijn de Chineesche guerillatroepen zeer bedrijvig in Onst- Hopei. Zij hebben de districten Joeatjen, Tsoenhoea, Soehsjen en Mijoen heroverd. De Japansche troepen hebben zware ver liezen geleden. De Chincazen hebben defi nieuwen spoorweg, die Peking met den Koe- peikau-pas verbindt, afgesneden. Katoenbesparing ln Japan. Gedreven door den wensch de Interna tionale betalingsbalans in evenwicht te brengen zal het ministerie van handel en industrie decreten uitvaardigen, welke ter stond van kracht worden en de vervaar diging verbieden van alle katoenen garens en stukgoederen voor binnenlandsch ge bruik, met inbegrip van mengsels van ka toen en stapelvezels, uitgezonderd die, welke voor militair gebruik bestemd zijn of waarvoor speciale vergunningen zijn uit gereikt. Tevens zal een verhooging der prijzen voor alle vezelfabrlkaten worden verboden. Naar verluidt zullen de katoenen garens en stukgoederen, die thans op de markt zijn, aangekocht worden door de Ja pansche federatie van katoenfabrikanten en het gilde van groothandelaren in ka toenen stukgoederen, ten behoeve van een beperkte levering aan arbeiders en boeren. Wederom een politieke moord. Vanochtend vroeg ls te Sjanghai een lid van de door de Japanneezen begunstigde Tatao-regeering Tsjen-deh-ming genaamd, het slachtoffer geworden van een politie ken moord. In de drukke Peklng-straat werd een pistoolschot op hem gelost en toen hij poogde te vluchten, werd een waar snelvuur op hem geopend, waardoor hij dood Ineen stortte. De daders wisten te ontkomen. De aanslag heeft verbazing gewekt, aan gezien de Japansche politie gisteren nog een razzia heeft gehouden in het door de Japanneezen bezette deel der stad, waar bij een honderdtal personen werd gearres teerd. VISCHPRIJZEN. IJmulden. 29 Juni. Tarbot. 7048; Tong. 136— 112; Heilbot, 140 ct. per KG. Griet. f. 28—15: Groote schol, f.26; Middel schol. f. 25—23; Zet- schol. i. 26—17.50; Kleinschol. f. 20—9; Schar, f. 7.505; Tongschar, f. 2827.50; Poontjes, f. 4.401.50; Groote schelvisch. f.23—20; Middel, f. 18—14; Kleinmiddel, f. 13—8.50; Kleine, 8.10— 5; Groote gul f. 15.50—9; KI. gul f. 12.50—4.50; Makreel, f. 4.60—3.30; p. 50 K.G. Kleinmiddel heek. f. 11—9; Kleine heek. f. 8.50—8 p. 50 K.G. Kabeljauw, f. 64—29 p. 125 kg.Vleet, f. 0.92; Leng f. 1.05—0,60; Koolvisch 92—30 ct. p. stuk. Aan den afslag 7 trawlers: IJM 147 f. 1830; IJM 49 f. 3980; IJM 155 f. 1730; IJM 117 f 3740 IJM 189 f. 1860; IJM 38 f. 2670; SCH 61 150 man den f. 2240; kotter E 404 f. 1250 en 3 loggers RO 1 f. 750; KW 153 f. 740; KW 74 f. 1780. De luchtbombardementen. Acht Savoia-vliegtuigen hebben gister middag boven Alicante gevlogen en 100 bommen uitgeworpen boven het kamp van Rabase, dat ln de buurt van de stad is ge legen. Dezelfde toestellen hebben ook de dorpen San Vicente del Raspeig en Villa Franqueza, die op zeven en vijf K.M. ten Noorden van Alicante gelegen zijn, gebom bardeerd. Zij hebben aanzienlijke schade aangericht. Het ls niet bekend of er slacht offers zijn. Van het front blijft weinig te melden. De rechtschen blijven kleine vorderingen maken. De niet-inmenging. De sub-commissie voor de niet-lnmen- ging heeft uitvoerig beraadslaagd over de kwestie der financiering van het plan be treffende terugtrekking der vrijwilligers en ln het bijzonder over de Russische voor stellen. De vergadering kwam niet tot een besluit en verscheidene ambassadeurs ver lieten de vergadering, waar zij hun secre tarissen tot het einde der besprekingen achter lieten Nog wordt gemeld, dat de volgende bij eenkomst is vastgesteld op morgenmiddag. Volgens aanwijzingen uit de omgeving der Sovjet-delegatie zou de sub-commissie het systeem tot verdeeling der uitgaven zooals dat ls voorgesteld door den Russischen ge delegeerde, hebben aanvaard, echter zon der dc opmerkingen te onderschrijven, waarvan deze zyn uiteenzetting had doen gepaard gaan. De Russische vertegenwoordiger heeft voorgesteld 1. De kosten van de organisatie der eva cuatie van vrijwilligers en van de telling der vrijwilligers moeten door elk der vijf groote mogendheden voor een zesde wor den bestreden. Alle overige leden der com missie moeten te zamen het overblijvende zesde deel betalen. 2 De uitgaven, verbonden aan de aan wezigheid van vrijwilligers in de te ont ruimen gebieden, ln afwachting van hun repatrlatle, moeten gedragen worden door de Spaansche regeering en de regeering van Franco in evenredigheid van de aan tallen vrijwilligers, die voor de evacuatie worden ontslagen. 3. De kosten voor vervoer uit Spanje moeten door alle regeeringen worden ge dragen in evenredigheid van de aantallen vrijwilligers van iedere nationaliteit. Indien leden der commissie, met uitzon dering van de vijf groote mogendheden, weigeren eenige uitgave te dragen, is de sovjetregeerlng bereid een vijfde dezer kosten te dragen, doch alleen ingeval alle vrijwilligers binnen de eerstkomende vier maanden worden geëvacueerd. De vertegenwoordigers van Engeland. Frankrijk. Duitschland en Italië hebben verklaard, dat hun regeeringen bereid zijn een vijfde deel te betalen van de alge meene kosten der terugtrekking, die ge raamd wordt op een bedrag tusschen een en anderhalf millioen pond met Inbegrip van het Inrichten van kampen ln Spanje, onderhoud en andere kosten. Deze vier ge noemde regeeringen zijn bereid een kwart te betalen van de benoodigde som, wan neer Rusland de betaling zal hebben ver richt, waartoe het bereid was als bijdrage in de kosten van het internationale me chanisme voor de terugtrekking. De vier regeeringen zijn eveneens bereid een vijf de deel elk te betalen van de som der pre liminaire uitgaven ten bedrage van 50.000 pond en van de voorschotten voor het charteren van transportschepen ln de eer ste stadia der repatrleerlng der vrijwilli gers, Alle vertegenwoordigers ln de sub commissie verklaarden, dat hun regeerin gen bereid zijn tot terugbetaling der uit gaven voor transporten uit Spanje naar hun resp. landen. TENNIS. SUZANNE LENGLEN ERNSTIG ZIEK. De in vroegere Jaren zoo bekende Fransche tennisspeelster Suzanne Lenglen ls ernstig ziek. Haar toestand geeft aanleiding tot groote onge rustheid. Vanmorgen ls bloedtransfusie toegepast. VOETBAL. ZWITSERLAND—NEDERLAND Naar wy vernemen heeft de Zwitser sche voet balbond aan den K.N.V.B. voorgesteld op 7 Mei 1939 een wedstrijd tusschen Zwitserland en Nederland te spelen. Deze ontmoeting zou dan in een nader vast te stellen stad ln Zwitser land worden georganiseerd. Het bestuur van den K.N.V.B. zal ten aanzien van deze invitatie dezer dagen een beslissing LEIDSCHE BOYS NIEUWS. Zondag spelen Leidsche Boys I en L. Boys II yriendj-chappeiyk, respectievelijk tegen H.O.V. I en H.O.V. II uitkomende in de eerste klas en 2de klas R.V.B. op haar terrein aan den Maaldrift. De samenstelling van Leidsche Boys ls: lste elftal: doel: W. Schouten; achter: Hanno en Leuering; midden Meygaarden. de Wete ring en Roelandse; voor: Bavelaar, Ouwerkerk, N.N., Zwart en Nieuwendyk. 2de elftal: doel: N.N.; achter: Gysman en Jongmans. midden Neuteboom. Polanen en Ouwerkerk; voor: Lafeber. Onderwater. Amol- dus, Rysdam en Menyn. De wedstryden beginnen tc 1 uur. Eerst spe len de 2e elftallen. V.V.L.-COMB.H.B.S. W. H. de G. te V. Dergelijke vergunnin gen moeten inderdaad door de verschillende gemeenten waar U wenscht te overnachten worden verstrekt. De kosten worden door elke gemeente afzonderiyk vastgesteld. Gisteravond had te Voorschoten een wedstrUd plaats tusschen een vertegenwoordigend elftal der Oegst. Gymn. en Athl. Ver. H.B.S. en oen combinatie van V.V.L.-spelers uit Voorschor m. Hoewel met 10 man spelend waren de H.B. S.-ers voortdurend in de meerderheid. Reeds met rust stond het 63. terwyi de eindstand van dezen zeer geanimeerden wedstryd 11—5 was. KORFBAL. FIKS-COMBINATIE— H.B.S. Morgen tc half acht speelt een H.B.S.-twaalf tal tegen een Fiks-combinatie op het terrein aan den Hofdyk. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2