BINNENLAND Jtdexs v&ivuJUL! KAREL I LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 29 Juni 1938 LAND- EN TUINBOUW VRAGENRUBRIEK Dr. H. van Manen vraagt ontslag. Al* directeur der Nederlandsche Spoorwegen. Naar wij vernemen heeft dr. H. van Manen, directeur de N.V. Nederland sche Spoorwegen tegen 1 October a.s. eervol ontslag uit zijn functie gevraagd. Dr. van Manen had reeds in 1936 het voornemen om het directoraat neer te leggen, doch in verband met de reor ganisatie der spoorwegen heeft hij dit ontslag opgeschort. Daarna was hij van plan om 1 Januari j.l. te vertrek ken, doch het plotselinge overlijden van ir. E. C. W. van Dijk maakte zijn heengaan wederom bezwaarlijk. Thans is zijn besluit evenwel onherroepelijk. Dr. Hugo van Manen werd od 26 Septem ber 1874 te Winkel geboren. Hij bezocht het gymnasium te Leiden en studeerde rechts wetenschappen aan de rijksuniversiteit aldaar. In 1897 promoveerde hij op een proefschrift, getiteld „hoofdelijke omsla gen in gemeenten der Nederlandsch Her vormde Kerk. Na eenige jaren in de hoofdstad als advocaat en procureur te zijn werkzaam geweest, kwam hij in 1902 in dienst bij de Hollandsche ijzeren spoorweg maatschappij. Sedert 1920 bekleedt hij de functie van directeur der Nederlandsche spoorwegen. De Indische begrooting. Klachten van Tweede-Kamerleden over de verhooging van uitgaven. Verschenen ls het voorloople verslag der Tweede Kamer betreffende ae goedkeu ring van de besluiten van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië tot wij ziging en aanvulling van onderscheidene afdeelingen der begrooting van Neder- landsch-Indlë voor het dienstjaar 1938. Verschelden leden stelden als hun oor deel voorop, dat de onderhavige voorstel len weinig getuigen van den vasten wil der Nederlandsch-Indlsche regeering om de noodige soberheid in de verhooging van uitgaven te betrachten, wanneer er eenige verbetering in den economischen toestand merkbaar is. Hierbij hadden zij onder meer het oog op de hooge uitgaven voor gouvernementsgebouwen. Uit het gegeven overzicht van de te ver wachten eindcijfers toch blijkt, dat be halve de reeds in de oorspronkelijke be grooting voor 1938 verwachte hoogere mid delen ook de bedragen der „verbeterde middelenraming" van f 30.200.000 ten volle zijn gebruikt en dat bovendien nog een tekort verwacht wordt van ruim 6.6 mil- lioen gulden Deze begrootlngsultkomsten geven den Indruk, dat met de lessen uit de crisisjaren weinig rekening wordt ge houden. Vele leden betwijfelden, of de cijferop stelling in de memorie van toelichting op de te verwachten middelen en uitgaven we! een zuiver beeld geeft van den wer- kelijken financieelen toestand. Indien de verbeterde middelenraming gegrond is op gegevens van de eerste maanden van 1938, zal een nadere middelenraming, naar deze leden veronderstelden, wel een aanmerke lijk lager bedrag opleveren en zal het te verwachten tekort dienovereenkomstig stij gen. Voorts was het dezen leden niet duide lijk, wal verstaan moet worden onder te verwachten hoogere „uitgaven voor den leeningsdlenst" tot een bedrag van plm. f. 4 900.000. daar toch de uitgaven voor den leeningsdienst bekend zijn en verrassingen ten aanzien hiervan buitengesloten geacht moeten worden. Tegen den post van f 200.000 voor deel neming aan de in 1939 te New-York te houden tentoonstelling werden van ver schillende zijden bedenkingen geopperd. Zeer vele leden zouden er ernstig be zwaar tegen hebben, indien de reeds vast gestelde vergoeding door Nederland aan Indië van rente en aflossing van het ka pitaal voor legervliegtuigen ad f. 1.326.000 thans werd teruggenomen. Niet alleen hadden deze leden bezwaar tegen het be roep in dit verband op de verbetering van den financieelen toestand van Indië ge daan, maar ook en vooral tegen het feit, dat incidenteel een maatregel wordt voor gesteld, die zakelijk en principieel van groote beteekenls is. Indien de minister dit voorstel handhaaft, zouden zij op deze gronden hun stem daaraan niet kunnen geven. Verscheidene van deze leden wezen er bovendien op, dat dit voorstel niet geheel kan worden afgescheiden van de verdee ling van de vlootkoslen tusschen Neder land en Indië. Inlichtingen werden gevraagd omtrent den stand van de personeelsvoorziening in verband met de legerultbrelding, In het bijzonder voor wat betreft de luchtmacht. Wanneer zal het personeel op sterkte zijn! Kan de minister mededeelen. hoeveel Ne derlandsche reserve-officieren en vaan drigs of kornetten voor Indië zullen wor den aangenomen, alsmede hoe groot het aantal kort-verband-vliegers is en zal worden? Heeft dit laatste instituut een tijdelijk dan wel een permanent karakter? Ook omtrent het tekort aan militie, waarvan in de Volksraadsstukken sprake is, werden nadere inlichtingen gevraagd. Naar aanleiding van de verklaring van den regeeringsgemachtigde in den Volks raad. dat er een plan tot reorganisatie van het leger bestaat, werd gevraagd, hoe veel tijd en hoeveel geld met deze reor ganisatie gemoeid zullen zijn. Kan de mi nister. zoo vroeg men voorts, nadere in lichtingen verschaffen omtrent de strek king van dit plan? Tegen de behandeling van het wetsont werp betreffende het departement van marine had mer. vrijwel algemeen over wegend bezwaar. Daarin ls verwerkt de uitkomst van do te wijzigen verdeeling van de kosten der vloot in de Indische wate ren Over den inhoud van deze nieuwe re geling en over de beginselen, waarvan daarbij wordt uitgegaan. Iaat dc memorie van toelichting óch evenwel niet uit. In tegendeel, de minister kondigt aan, dat deze aangelegenheid meer in den breede besproken zal worden in de memorie van toelichting betreffende het spoedig in te dienen wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk XII voor 1938. De behandeling van het thans aan de orde zijnde wets ontwerp, waarin feitelijk over de verdee ling van de vlootkosten wordt beslist, dient dus, naar men meende, niet aan de be handeling van het aangekondigde ontwerp vooraf te gaan. Men zou daarom den minister in over weging willen geven, de intrekking van dit wetsontwerp te bevorderen. Zou de minis ter hiertoe niet bereid zijn, dan zou men tegen de behandeling van dit wetsont werp voorloopig bezwaar maken. Congres van den centralen bond van transportarbeiders De tweede dag. Het begin van de zitting te Groningen van den tweeden dag van het congres yan den Centralen Bond van Transportarbei ders werd in beslag genomen door zes spre kers. die gistermiddag geen gelegenheid meer hadden gehad, om deel te nemen aan de discussies over het verslag van den secretaris. Hierna was het woord aan den heer R. Laan, secretaris van het hoofdbestuur. Spr. wees op de algemeene tevredenheid en de slechts geringe crltlek betreffende het Jaarverslag en het beleid van het bestuur. Namens het hoofdbestuur bracht spr. dank voor het vertrouwen, dat de bond in deze heeft gesteld. In het kort beantwoordde de heer Laan vervolgens de verschillende sprekers en llohtte verschillende, door hen naar wren gebrachte punten nader toe. waarbij o.m. ter sprake kwam de werktij den van de zandvervoerders bij den we genbouw, welke werktijden, in tegenstelling met die van de andere arbeiders in dit bedrijf niet zijn geregeld. Van het hoofdbestuur spraken achter eenvolgens de heeren: J. van der Meulen, C M. Swiebel. C. G. T. Sormanl en Th Smeding. Enkele onderwerpen op speciaal terrein werden door hen meer in het bij zonder beantwoord. Zoo werden mededee- lingen gedaan en de richtlijnen van het hoofdbestuur nader toegelicht, over de or ganisatie van de melkbezorgers en kran tenbezorgers. Een ernstige klacht kwam ook van deze zijde over de trage afwikke ling van het rijtijdenbesluit. Hierin schuilt een groot gevaar, ter Illustratie waarvan genoemd werd het aan het Winschoterdiep voorgevallen ongeluk met een autobus met schoolkinderen, welke op een stilstaande truck met trailer is Ingereden, waarvan de bestuurder, door vermoeidheid overmand, in slaap was gevallen. De bondsvoorzitter besprak vervolgens enkele interne aangelegenheden en bracht speciaal den heeren Laan en Smeding dank voor het vele werk, dat zij hebben verricht bij de samenstelling van het jaar verslag. Spr. gaf de verzekering, dat het hoofdbestuur op der. ingeslagen weg zal voortgaan, arbeidende met het vertrouwen van den bond als ruggesteun, waarvoor ook hij dank wenschte te brengen. Hierna ging men over tot de behandeling vsn het verslag van den penninbmeester De heer Smeding beantwoordode enkele hierover gestelde vragen en dankte voor de waardeerende woorden, over het verslag geuit. De bespreking van de redactie van het orgaan, nam slechts weinig tijd in beslag. Verschillende naar voren gebrachte wen- schen zullen door de redactie in overwe ging worden genomen. De heer R. Laan werd als redacteur van het orgaan herbe noemd. De aftredende dagelijksche hoofdbe stuursleden, de heeren A. Kievit. R. Laan, J. van der Meulen. Th. Smeding, C. G. T Sormanl en C M. Swlebel werden allen bij acclamatie herkozen. Men was hierna toe aan de verkiezingen van de vacatures voor de aftredende hoofdbestuursleden. Een voorstel van de afdeeling Dordrecht om het hoofdbestuur van 13 oo 15 leden te brengen, werd ver worpen De zitting werd hierna verdaagd tot hedenochtend. Zilveren jubileum Neder landsche Kruideniersbond. Gistermiddag is in het sociëteitsgebouw van de Rotterdamsche Diergaarde een receptie gehouden, die voorafging aan het tweedaagsch congres, dat ter gelegenheid van het 25-Jarlg bestaan van den Neder- landschen Kruideniersbond in Rotterdam gehouden wordt. Tallooze vooraanstaande figuren uit de wereld van de fabrikanten en leveranciers van kruldeniersartikelen, alsmede van vele zustervereenigingen. heb ben den jubileerenden bond geluk ge- wenscht in de rijk met mooie bloemstukken versierde '/.aal Onder de aanwezigen merk ten wij o.a. op de heeren mr. K. P. v, d. Mandele. voorzitter en mr. W F. Lichte- nauer, secretaris van de Rotterdamsche Kamer van Koophandel. A. Bos. voorzitter en Joh. de Jong, secretaris van de Chris telijke Vereenigirvg voor handel en in dustrie in den middenstand; dr. J. D. Jans sen. directeur van de Rijkskeuringsdienst van waren in het district Rotterdam; Ed. G Schilrmann namens den Kon. Nederl. Middenstandsbond; Joh W Leyds. direc teur van de Maggifabrleken te Amsterdam; notaris A Reljer. vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel te Den Haag. D. Voerman, directeur van het Rijksbureau voor het onderzoek van handelswaren en den oud-voorzitter der Kamer van Koop handel, afd. kleinbedrijf, den heer L. A. J. van Doorn. Telegrafische berichten van verhindering en gelukwenschen waren er Ingekomen van talrijke fabrikanten en le veranciers. De zestig fabrikanten, die met den N.KB. in nauw contact staan, boden, bii monde vnn den h^T J. Sowmens eenige rresehenken aan ten gerieve van het. j bondshuLs. I Verder spraken nog de heeren W. Corne- llsse uit Amsterdam van de Vebohico en J. i Zijlstra, voorzitter van de vereenlging van I het grootwinkelbedrijf. Nederl. maatschappij tot bevordering der pharmacie. Prof. van Itallie tot voorzitter benoemd. In het gisteren te Leeuwarden begonnen drledaagsche congres van de Nederlandsche maatschappij ter bevordering der pharma cie, aanvaardde men met instemming het voorstel van het hoofdbestuur om prof. Van Itallie, wegens zijn vele verdiensten voor de maatschappij te benoemen tot eerelid. Na goedkeuring van het jaarverslag werd aan de orde gesteld een ingekomen schrij ven van het departement Amsterdam no pens de verkorting van de titulatuur van apothekers. Besloten werd, dat het hoofd bestuur deze zaak nader met Amsterdam zal regelen Ter zake van de nog loopende prijsvraag nopens de positie van den Nederlandschen apotheker in vergelijking met zijn bulten- landschen collega, deelde de voorzitter mede. dat er slechts één antwoord was binnengekomen en dat de commissie be sloten heeft hieraan geen bekroning te mogen toekennen. Vervolgens kwamen aan de orde de ver slagen van de diverse commissies en over den toestand van de departementen, welke verslagen alle in het weekblad zijn ge publiceerd. Aan het slot van deze vergadering werd gestemd ter vervulling van de vacatures ln verscheidene commissies en ter verkiezing van twee leden voor het hoofdbestuur, wegens periodieke aftreding van dr. J w. Birza en wegens het bedanken door mr. dr. K. Holm. De voorzitter bracht dank aan prof. P. van der Wielen, aftredend lid van de biblio theekcommissie, voor hetgeen hij als be heerder van de bibliotheek sinds 1904 heeft gedaan. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar het stadhuis, waar het door B. en W werd ontvangen. De eerste dag werd besloten met een diner ln de Harmonie. Algem. vergadering Volks bond tegen drankmisbruik. Na gisteravond ten sladhuize door het gemeentebestuur ontvangen te zijn. kwa men de afgevaardigden van den Volks bond tegen drankmisbruik heden te Nijme gen voor de 64ste algemeene vergadering bijeen. In zijn openingsrede toonde de voorzit ter. mr. W. C. Wendelaar. aan de hand van statistische gegevens aan dat niet alleen het alcoholverbrulk ln Nederland nog steeds vermindert, doch tevens, dat het aantal gevallen van openbare dronkensohap en dat. van het aantal onder invloed van sterken drank gepleegde misdrijven blijft afnemen. Spreker wees er op. dat dit in- tusschen voor de drankbestrijders geen reden tot verslapping mocht zijn. Vooral hierom niet, omdat er ten aanzien van de gevolgen van drankmisbruik In de laatste jaren een merkwaardige verschuiving valt waar te nemen. De drankbestrijding ls Indertijd voor een belangrijk deel begon nen met het oog op de schadelijke gevol gen voor den drinker zelf. Tegenwoordig trekken daarnaast in sterke mate de aan dacht de betreurenswaardige gevolgen voor derden. Spreker bedoelde de slachtoffers, van onder invloed van sterken drank verkee- rende bestuurders van snelverkcersmid- delen. Spreker herdacht den eerst ln het afge- loopen Jaar opgetreden nieuwen directeur van het griize huis te Putten, mr. Por tengen, die uit zijn veelbelovend werk was weggerukt en onende na een woord van dank aan de ontvangende afdeeling Nijme gen en nog enkele mededeelingen van huishoudeliiken aard deze algemeene ver- gaderlne mot den wensch. dat zi] er toe zou mogen bijdragen den band tusschen hoofdbestuur en afdeelingen te versterken en de activiteit van allen nog te vct- hoogen. OPLEGGING EN BERGING VAN DEFENSIE-MATERIEEL. Drie modellen en drie melanges in dezelfde prijsklasse. Een prachtserie van 3624 hngez. Med.) INVOERING GEZINSPERSOONS- KAARTENSTELSEL. De minister van blnnenlandsche zaken heelt aan de gemeentebesturen een cir culaire gericht betreffende de Invoering van het gezlnspersoonskaartenstelsel. De minister deelt in deze circulaire mede. dat de regeering besloten heeft met het oog op een mogelijke vereenvoudiging van de a.s. twaalfde algemeene tlenjaarlijksche volkstelling, nog in den loop van dit jaar over te gaan tot algemeene invoering van het gezinspersoonskaartenstelsel. De invoe ring welke od een nader te bepalen tijd stip in 1938 zal aanvangen, zal in alle ge meenten beëindigd moeten zijn vóór 1 Januari 1940, Een ontwerp tot wijziging en aanvulling van het besluit bevolkingsboek houding verkeert in een vergevorderd sta dium van voorbereiding Het ligt ln het voornemen der regeering aan de Staten-Generaal de noodige gelden aan te vragen ter gemoetkoming ln de kosten van algemeene invoering van het g.p.k.-stelsel. Deze tegemoetkoming zal eventueel bestaan ln kostelooze verstrekking van de benoodigde persoonskaarten, c.q vergoeding op den voet van den thans geldenden kostprijs der kaarten aan de gemeenten welke reeds een persoons register voor rekening dier gemeenten heb ben ingevoerd. Voorts is overwogen een tegemoetkoming te verleenen in de kosten van overschrijving en van berging, waarbij eveneens rekening zal worden gehouden met de belangen van de gemeenten welke reeds uitgaven terzake hebben gedaan De minister merkt voorts nog op dat de regeering het noodzakellik acht. dat met betrekking tot het overschrijven en andere' daarvoor In aanmerking komende werk zaamheden zoovee] mogelijk gebruik zal worden gemaakt van gesteunde werklooze hoofdarbeiders d;e daarvoor de noodige geschiktheid blijken te bezitten. Een commissie voor onderzoek benoemd, die op korten termijn verslag moet uitbrengen. De minister van Defensie heeft de wen- schelijkheid overwogen, dat op korten ter mijn een volledig overzicht wordt verkre gen van de wijze waarop, nadat de reorga nisatie der Koninklijke landmacht geheel haar beslag zal hebben gekregen, zoo eco nomisch mogelijk de Intendance-goederen en het intendance- artillerie- en genie- materieel. zoowel hetgeen voor vredes- gebruik als hetgeen voor oorlogsgebruik noodig is, zal kunnen worden opgelegd en geborgen. HIJ heeft bepaald, dat een com missie voor onderzoek magazijnsruimte, noodig voor oplegging en berging materieel de noodige gegevens daartoe zal verzame len en de voorstellen tot het verkrijgen van de noodzakelijke magazijnsruimte zal doen. Deze commissie zal mede in haar be schouwingen betrekken, hetgeen noodig zal zijn voor nieuw op te richten, c.q. uit te breiden militaire verpleglngslnrichtingen en garnizoenswerkplaatsen voor kleer- en schoenmakers In de commissie zijn benoemd: als lid, tevens voorzitter: A. Q. H. Dyx- hoorn, majoor van den generalen staf, hoofd van de lie afdeeling B van het departement van defensie: als leden: J. E. Cocrs, kapitein van den generalen staf. toegevoegd aan den chef van den generalen staf; W. J. A. Vis, kapi tein intendant, toegevoegd aan den com mandant van de ine divisie; A. B. Mulder, kapitein der artillerie, toegevoegd aan den directeur voor het materieel der land macht; C. J. W. Lanen, kapitein der genie, toegevoegd aan den commandant der Ves ting Holland; en als secretaris: mr. H. J. Kruis, kapi tein der artillerie, werkzaam bij de lie af deeling B van het departement van Defensie. J De minister heeft voorts bepaald, dat genoemde commissie haar werkzaamheden zal aanvangen met ingang van 1 Juli en gehouden ls zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk 1 September a.s. haar eindrapport ln te dienen. (Vad.). VEREENIGING VAN NEDERLANDSCHE ARBEIDSBEURZEN. Gisteren begon in Enschede de alge meene vergadering van de vereeniglng van Nederlandsche arbeidsbeurzen. Om 5 uur des middags werden de deel nemers aan deze vergadering officieel door het gemeentebestuur van Enschede in het raadhuis ontvangen. De loco-burgemees ter, de heer W. R. Soetekouw. sprak een welkomstwoord tot de congressisten. Namens het hoofdbestuur bracht de heer W. Drees dank voor deze ontvangst. Daarna begon in het raadhuis een huis houdelijke vergadering. In deze vergadering werd de heer mr. A. Rueb als penningmeester herbenoemd. Ge constateerd werd door den voorzitter dat in het afgeloopen jaar het aantal leden der vereeniglng belangrijk is toegenomen. Het jaarverslag van den secretaris, den heer Anth. Folmer te 'sOravenhage werd goedgekeurd. Langdurig werd gesproken over het rap port commissie voor opleiding en examens, waarmede de vergadering accoord ging Vandaag worden de prae-adviezen be handeld, uitgebracht door de heeren ir. R. A. Verwey. directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling, J. de Kanter. secretaris van den metaalbond. afd. Rotterdam en van de vereeniglng „de Ambachtsschool", drs. S. Buys, ambtenaar bi] het departement van sociale zaken, afd. werkverschaffing en steunverleenlng, en Jos. Veldman, tweede voorzitter van het RK. Werkliedenver bond. Deze praé-advlezen gingen over de vragen: „welk verder onderzoek van om vang. verloop, aard en oorzaken van de werkloosheid is voor hare bestrijding noo dig?", „welk aandeel dienen de arbeids beurzen ln dat onderzoek te hebben?" HET JUBILEUM VAN DE L.V.A. TE SOESTERBERG. Onder groote belangstelling van militaire autoriteiten werd gistermiddag in hotel Huis ten Halve te Soester'oerg door den commandant, ove ste F. A. van Heyst. de hulsvUIÓ-tentoonsteling. eeoreaniseerd door- de onder-officieren der militaire luchtvaart, ter gelegenheid van het zilveren iubllleum der militaire luchtvaart te Soesterberg, officieel geopend. CONGRES VEREENIGING VAN GAS- FABRIKANTEN IN NEDERLAND. Op den eersten dag van het tweedaagsch congres te Apeldoorn van de vereeniglng van gasfabrlkanten. is met groote meerder heid van stemmen besloten den heer P. Hydelaar uit Zeist, voorzitter der vereeni glng. te benoemen tot secretaris-gedele geerde van het hoofdbestuur. Ingevolge dit besluit zal de heer Hydelaar zijn functie ais directeur van de gasfabriek te Zeist, neerleggen. Voorts ging de vergadering accoord met een voorstel, om het examengeld voor fit ters en gastechnlcl van f. 7.50 tot f. 10 te verhoogen. Op voorstel van het hoofdbe stuur is Ir. J. Rutten, directeur van het gasbedrijf te 's Gravenhage. die wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd zijn functie als directeur neerlegt na gedurende meer dan veertig jaar de gasindustrie hier te lande met tal van nieuwe vindingen en verbeteringen verrijkt te hebben het eerelidmaatschap der ver_ eemrbu; aangeboden. Tot voorzitter van het hoofdbestuur der vereenlging is benoemd ir. C. L. Philips uit Nijmegen, terwijl ter vervulling van een vacature in het hoofdbestuur werd gekozen ir. J. Leyh uit Meppel. Voorts werden gekozen tot leden van: ondersteuningsfonds: O. S. Knottnerus uit Rotterdam; redactiecommissie: ir. A. F. Meyer uit Dordrecht: kolencommlssie: ir. G. A. van Klinkenberg uit Lelden: examencommissie: J. H. Schenke uit Voorburg, lr. A. F. Meyer uit Dordrecht en G. Pieterson uit Doetlnchem; propagandacommissie: L. P. J. M Santer uit Den Haag; gastechnische commissie: ir. C. G. Dries, sen uit Maastricht en Th. A. M. F. van Mierlo uit Tilburg; commlsie voor gasvoorzlening op verren afstand: dr. ir. P. G. F. T. Fehmers uit Leiden. VERSPREIDE BERICHTEN. De Rott. Lloyd rapide in aansluiting op het mailschip „Dempo" wordt morgen ochtend te 7 uur 33 in den Haag verwacht. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag. Is het nu tijd voor den zomer snoei van Leibóomen? Hoe wordt deze snoei uitge voerd? J. v- R- te O. Antwoord. Daarvoor is het nu een goede tijd. Deze snoei komt in het kort. hierop neer: Op elke vruchtzetel mag zich maar èèn hout twijg ontwikkelen, de anderen worden wegge broken. De eene blijvende wordt ingekort op Q bladeren. Direct uit den hoofd- of gesteltak voortkomende houttwijgen worden eveneens op 6 bladeren ingekort. Alleen de houttwijgen, welke de verlenging vormen van een hoofdtak worden niet ingenepen, maar ln de juiste rich ting aangebonden. Vraag. is het nu tijd voor zomersnoel heesters? J. V. R. te O. Antw. Daarvoor is het nu eveneens tijd. De vroegbloeiende soorten als Ribes. Deutzia. Weigelia en Jasmijn worden direct na den bloei gesnoeid. Deze snoei bestaat in hoofdzaak uit het wegnemen van de uitgebloeide takken, zoo-* dat de Jonge loten zich beter kunnen ontwikke len. Deze laatste vormen het bloemhout van een volgend seizoen. Vraag. Hoe is de kweek van de volgende groentesoorten, welke in ons land minder vaak voorkomen, n.l. koolrabi, Spaansche cardonzen, brocoli. cichorei, glaskoolrabi en bleekselderie? Mevr. J. N. te O. Antw. Om voldoende op uw vraag te kun nen antwoorden zou te veel plaats in onze ru briek vragen. Wij raden u aan hiervoor een een voudig boekje aan te schaffen, handelend over: ..groententeelt in eigen tuin.-' Hierin vindt u alle bijzonderheden aangaande bedoelde culturen Uitgave van Mij. „Kosmos" te Amsterdam, in eiken boekhandel verkrijgbaar. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". „Weetgraag" te L. Het adres van den heer A. J. Dekker is Roodborststraat 54. J. de L. te L. Daarvoor zult U een dokter moeten raadplegen. 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11