Nadere regeling voor Tandheelkundigen LE1DSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag.29 Juni 1931 GEMENGD NIEUWS Uitbreiding hunner bevoegdheid Autobus met passagiers door een goederentrein gegrepen Botsing in de Haarlemmermeer. Gistermiddag omstreeks half vier uur had nabij het viaduct over den Kruisweg van den nieuwen Rijksweg en den onbe- waakten overweg van het nog intact ge bleven traject van de Haarlemmermeerlij- lien Aalsmeer-Hoofddorp, een ernstige bot sing plaats tusschen een uit de richting Amsterdam komende autobus met passa giers. bestuurd door den heer B. uit Rot terdam en een goederentrein. Terwijl deze trein uit de richting Aals meer in aantocht was. waren op genoemd kruispunt de roode lichten als een tee- ken dat de spoorweg onveilig was dui delijk zichtbaar. D? chauffeur van een auto stopte tijdig, doch de bestuurder van genoemde vermoedelijk uit Rotterdam af komstige autobus die waarschijnlijk geen acht had geslagen op de onveilige sein lichten of gemeend had dat hij nog wel ongehinderd passeeren kon waagde het om door te rijden, met het gevolg dat de autobus door de locomotief werd gegrepen en op zij geworpen. De schok was zoo he vig. dat de glasscherven 50 a 60 meter verder op en langs de spoorlijn en auto baan waren terechtgekomen, terwijl een spatbord van de bus geheel was afgesla gen en op den grond lag. Een der passa giers, een dame uit Rotterdam, raakte in bewusteloozen toestand en bleek zoodanig door de glasscherven van de gebroken rui ten verwond te zijn, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Na door dr. B. uit Hoofddorp voorloopig verbonden te zijn. werd ze met een an dere auto naar Rotterdam gebracht. De andere passagiers kwamen met den schrik vrij. De machinist van den goederentrein stopte dadelijk om de situatie en letter en nummer van de autobus op te nemen. Inmiddels had men ook de politie uit Hoofddorp met het gebeurde in kennis gesteld, doch toen deze ter plaatse arri veerde, was er van de autobus niets meer te zién dan alleen het afgeslagen spat bord en de glasscherven. De bestuurder heeft waarschijnlijk direct geconstateerd, dat de autobus nog berijd baar was en de reis zoo spoedig mogelijk voortgezet. Personenauto door locaal- trein gegrepen. Eén ernstig gewonde. Gisteren om ruim kwart over drie is een auto, bestuurd door jhr. Suchtelen van der Haere uit Doorn en waarin mede gezeten was mevrouw baronesse Bentinck tot Buckhorst uit Beerze, bij het passeeren van den onbewaakten spoorwegovergang, welke zich op het landgoed van baron Bentinck bevindt, gegrepen door den locaaltreLn, welke om 15.17 uur uit Ommen naar Coevorden was vertrokken. De trein was reeds op vollen gang en kwam twee honderd meter verder tot stilstand. De wagen werd ongeveer vijftien meter mee gesleurd en totaal vernield. De bestuurder kwam, behoudens enkele lichte ontvellin gen. met den schrik vrij. De dame werd evenwel ernstig gewond en brak beide bee- nen. Nadat dokter Wildervanck de Blécourt uit Ommen de eerste hulp had verleend, is zij in ernstigen toestand naar het zieken huis te Zwolle vervoerd. De locomotief derailleerde bij de botsing, waardoor het treinverkeer op deze lijn, welke enkel spoor heeft, eenige uren volkomen was gestremd. Een opruimingsploeg slaagd er tegen vijf uur in de machine weer in de rails te bren gen. De reizigers moesten in den trein blijven, aangezien er geen andere commu nicatie was. De auto schijnt op den overweg, die ge vormd wordt door een gewoon zandpad, te zijn blijven steken door het afslaan van den motor, de macht over het stuur verloren. Gistermiddag omstreeks vijf uur is op den Deventerstraatweg te Apeldoorn ter hoogte van het buiten ..Laag Buurio", een ernstig auto-ongeluk voorgevallen. De bestuurder van een personenauto, de heer B P. uit Apeldoorn, wilde onder het rijden het portier van zijn wagen, dat niet goed sloot, dicht doen. Bij deze po ging raakte de heer P. de macht over het stuur kwijt, waardoor de auto begon te slingeren. Op dat oogenblik kwam juist een met zand geladen vrachtauto voorbij, waarmee de personenauto in botsing kwam. De heer P. werd uit den wagen geslin gerd en bleef zwaar gewond od den weg liggen. Dr Mestrom, geneesheer van de nabij gelegen St. Jozefstichting, verleende de eerste hulp. Per ziekenauto is P in levens gevaarlijken toestand naar het Jullana- ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. de te rotterdam gevonden vrouw geïdentificeerd? Gistermiddag vervoegde zich op het hoofdbureau van politie te Rotterdam een zekere S. wonende aan den Hang aldaar, die mededeelde dat zijn echtgenoote de woning had verlaten en daarin tot op dat oogenblik niet was teruggekeerd De man gaf daarbii een signalement op dat precies overeenstemde met dat van de ongeveer 23-jarige vrouw. die. zooals reeds gemeld, in den nacht van Maandag op Dinsdag in de Prinses Julianalaan slapende was aan getroffen en toen geen inlichtingen om trent haar herkomst kon of wilde geven. Voorloopie is zij no? ter observatie in het ziekenhuis aan den Coolsingel gehouden. Nieuw examen voor de in 1930 niet geslaagden. De minister van Sociale Zaken heeft in gediend een wetsontwerp tot nadere voor zieningen inzake de tandheelkunde. Aan de memorie van toelichting wordt ontleend: De wetgever heeft in 1929 aan al diege nen, die vóór 10 Juni 1913 de volledige tandprothese als beroep toepasten zonder de bevoegdheid tot uitoefening der tand- heelkunst te hebben verkregen, en die niet later bevoegd waren verklaard tot het uit oefenen der prothese, een kans willen geven om alsnog van hun bekwaamheid hiertoe te doen blijken. Te dien einde ls een practisch examen ingesteld en afge nomen. waarbij de beslissing werd gelegd in handen van verschillende examencom missies. samengesteld uit examinatoren, die de examinandi uitsluitend moesten en konden beoordeelen naar hun op het examen gebleken c on i geschiktheid. Tegen de wijze, waarop dit middel om tot het doel te geraken, is toegepast, d.w.z. waarop ls geëxamineerd, zijn naar het oordeel van den minister zeker niet zoodanig bedenkin gen aan te voeren, dat men op dien grond zou kunnen of mogen besluiten tot een ïevisie. Het gekozen middel zelf, meer be paaldelijk de opeet van het examen, schijnt hem evenwe; niet zoo deugdelijk te zijn ge weest als uit een oogpunt van de door den wetgever beoogde doeltreffendheid noodig ware geweest Een en ander leidt tot de conclusie, dat de organisatie van het examen in 1930 niet aan de bedoeling van den wetgever van 1929 recht heeft gedaan en wijst bovendien den weg aan, langs welken redres moge lijk ls. Het wetsontwerp bedoelt dit redres mo gelijk te maken voor degenen, die tot het examen in 1930 zijn toegelaten en daarvoor niet zijn geslaagd, zander onderscheid. Het deelnemen aan een vooronderzoek wordt gesteld als voorwaarde voor het af leggen van het examen, opdat de betrokke nen in de gelegenheid zijn zich daarvoor behoorlijk voor te bereiden. De organisatie van dat vooronderzoek is aldus gedacht, dat in enkele plaatsen des lands eenige malen aan de examinandi gelegenheid wordt gegeven, werkzaam te zijn onder leiding en toezicht van één of meer door den minister aan te wijzen tandartsen, die zich omtrent de practische bekwaamheid dan reeds een voorloopig oordeel kunnen vormen. Daardoor zal het tevens mogelijk worden gemaakt, dat de beslissing niet alleen afhankelijk is van de prestaties op het examen. Dit laatste wordt in het ont werp uitdrukkelijk gestipuleerd als een voorwaarde, welke dient te worden in acht genomen bij de voor het vooronderzoek en het examen vast te stellen regelingen. Hierbij zal bovendien slechts één examen commissie voor alle candidaten mogen worden ingesteld. Het ligt voorts in de be doeling. dat zooveel mogelijk degenen, die het vooronderzoek leiden, eveneens deel nemen aan het afnemen van het examen. De commissie zal dan worden aangevuld met enkele andere leden. Het ligt in het voornemen van den minister te bevorde ren, dat het examen zoo spoedig mogelijk plaats vindt, zoodat de noodzakelijke uit eindelijke afwikkeling van deze quaestie binnenkort haar beslag krijgt. De bevoegdheid. De minister heeft van deze gelegenheid tevens gebruik gemaakt om te trachten nog een andere moeilijkheid, tvetke zich op dit gebied voordoet, tot oplossing te bren gen. Het betreft, hier de bevoegdheid van de tandheelkundigen. Thans wordt voor gesteld aan de tandheelkundigen behalve de bevoegdheid tot het toepassen van de tandprothese, de bevoegdheid te geven tot het doen van extracties in alle gevallen, ook in die, welke niet onder het begrip vol ledige tandprothese, zooals dit door den Hoogen Raad is omschreven, vallen. Het is gewenscht in de thans voorgestel de bepaling, waarin de bevoegdheid van de tandheelkundigen limitatief wordt om schreven, de conserveerende tandheelkun de te vermelden, voor zoover zij bestaat uit plaatselijke behandeling van tanden. De minister heeft echter gemeend aan deze wettelijk verruimde bevoegdheid een beperking te moeten toevoegen. Het komt hem nïat wenschelijk voor, dat op dit ge bied de tandheelkundigen hun praktijk ook uitstrekken tot het nog niet geheel ge vormde gebit. Daarom wordt voorgesteld hun bevoegdheid te limlteeren tot de be handeling van personen van zestien jaar en ouder. Voorts blijft, zooals uit de redactie der bepaling blijkt, de uitoefening der ortho dontie, d.w.z. de behandeling van de ano malieën van den stand der tanden, in haar geheel aan de tandheelkundigen ontzegd. Dit wetsontwerp is tot stand gekomen na een veelzijdig overleg, waarbij den minister is gebleken, dat door de organisaties van de het meest bij deze zaak betrokkenen, te weten de Ned. maatschappij tot bevorde ring der tandheelkunde, de Ned. vereeni- ging van tandheelkundigen en de vereeni- ging van tandtechntci, inet den inhoud van het ontwerp in hoofdzaken wordt inge stemd. Voor zoover dat niet het geval is, zal de totstandkoming ctr voorgestelde rege ling zonder tegenkanting worden aanvaard en zal eventueel hij de uitvoering mede werking worden verleend. Volledigheidshalve zij nog opgemerkt, dat de categorie der tandheelkundigen binnen afzlenbaren tijd niet meer zal be staan. Alsdan zal er geen uitzondering meer zijn op hetgeen voor den minister in beginsel de eenige juiste toestand ls, name. lijk, dat de uitoefening der tandheelkunst het uitsluitend domein is van artsen en tandartsen. Indien dit ontwerp tot wet wordt verhe ven, zal een betrekkelijk kleine groep van personen, die zich niet ten onrechte in hun levensbestaan ernstig gedupeerd gevoelen, in de gelegenheid worden gesteld dit op regelmatige wijze te herkrijgen. Voorts kan dan tevens met kracht strafrechtelijk wor den opgetreden tegen de zeer vele zich noemende taindteclmlci, die ongeoorloofde praktijken bedrijven en die bij de thans bestaande onzekerheid veelal ongestoord hun gang gaan. De volksgezondheid zal dientengevolge zijn gehaat. het buitenland op de leupziger mesSe. Volgens een bericht uit Leipzig zullen aan de Najaars-Messe, die aldaar van 28 Augustus tot 1 September gehouden wordt, behalve de Duitsche exposanten ook ver schillende buitenlandsche inzenders deel nemen. De Economische Voorlichtingsdienst zal, in samenwerking met andere instanties, wederom een overzicht bieden van het Nederlandsche bedrijfsleven Ln zijn ver schillende vertakkingen en van de pro ductie in onze Koloniën. De vorige malen heeft de Nederlandsche afdeeling zeer de aandacht getrokken en hetzelfde mag ook thans worden verwacht. Roemenië organiseert een tentoonstelling van voortbrengselen uit dit land. Uit Tsjecho-Slowaklie komen verschillende in- dividueele deelnemers naar de Leipeiger Messe en bovendien zal een exportfirma een overzicht geven van de lndustrieele artikelen, die geschikt zijn voor de buiten landsche markt. Het havenbestuur van Antwerpen heeft besloten, ook dezen keer mede te doen. Ceylon zal voor het eerst zijn producten in Leipzig ter bezichtiging stellen. Met vele andere staten wordt over de toetreding nog onderhandeld. BU1TENLANDSCH GEMENGD. PRINS GUSTAAF ADOLF LN EEN ZIEKENHUIS OPGENOMEN. Prins Gustaaf Adolf van Zweden is op genomen in het „Medical Centre"-zieken- huis te New-York. De prins zal worden behandeld door dr. Bentley, een specialist, alsmede door zijn lijfarts. HET GIFPROCES TE LUIK. Gisterochtend ls het proces te Luik tegen de weduwe Becker voortgezet met getui genverhoor De verdediging vroeg het hooren van deskundigen, die kortgeleden gehoord zijn in een zaak betreffende digltalisvergiftl- ging in een ander rechtsgebied, en door hun rapporten aanleiding hebben gegeven tot onslag van rechtsvervolging. Zij zou den opheldering kunnen verschaffen over de mogelijkheid, dat de feiten daar gelijk zijn aan die, welke'de weduwe verweten worden. Er zou slechts sprake zijn van een wetenschappelijke demonstratie, waaraan de verdediging echter groote waarde hecht Het hof heeft besloten als getuige te hooren prof. Heger Gilbert, een medicus, die te Brussel als deskundige ln rechtsza ken optreedt, benevens dr. Heymans, pro fessor in de pharmacologic aan de Gent- sche universiteit. Overigens ls het hof niet van meening, dat er aanleiding bestaat de andere door de verdediging genoemde des kundigen op te roepen. Vervolgens werden getuigen gehoord. Er moeten er nog een zestig de revue pas seeren. SOKOLCONGRES. Ter gelegenheid van het Sokolcongres zijn te Praag 7000 Joegoslavische. 14000 Amerikaansche. 1200 Bulgaarsche en 700 Roemeensche sokols aangekomen, alsmede een sterke delegatie cler Weensche sokols. Gistermiddag werd een groote optocht ge houden, die bil na drie uur duurde en waar. TENNIS. NederlandBelgië Ie Noordwijk. Samenstelling van de Nederlandsche ploeg. In de vergadering van de Keuze-com missie werd besloten de volgende ploeg vast te stellen voor den wedstrijd Neder land—België, die op Zaterdag 2 en Zondag 3 Juli te Noordwijk gespeeld zal worden. Heerenenkelspel: 1. Hughan, 2. Van Swol. 3. Karsten, 4. Teschmaoher, 5. Hey- nen, 6. De Brauw, 7. Leljenaar, 8. Reidt. Reserve: Boon. Dame6-enkelspel: 1. mej. Rollin Cou- querque, 2 mevr. Van BerkelBelzer, 3. mej. Kerckhof, 4. mej. Mcchel. Reserve: mevr. Boutmy. Heeren-dubbelspel: 1. Hughan en Van Swol, 2. Karsten en Teschmacher, 3, Hey- nen en Boon, 4. De Brauw en Reidt. Gemengd dubbelspel: 1. mej. Rollin Cou- querque en Karsten. 2. Van Swol en mevr. Boutmy, 3. mej. Kerckhof en Hughan, 4. Teschmacher en mevr. Van BerkelBelzer. Dames-dubbelspel: 1. mej. Rollin Cou- querque en mevr. Boutmy. 2. mevr. Van Berkel—Belzer en mej. Kerckhof. De int. kampioenschappen van Wimbledon. Nederlandsche spelers hebben geen succes. De laatste vier in het damesenkelspel De laatste vier ln het damesenkelspel zijn be kend Drie Amerikaansche speelsters en èèn Deensche. In de halve eindstrijden zullen tegen elkaar uitkomen, Allee Marble en Helen Jacobs, ln de andere helft Hilde Sperling tegen Helen Wills Bijna was Hllde Sperling ook nog uitgeschakeld en waren er vier Amerikaansche dames voor de demifinales overgebleven. aan ongeveer 70.000 jeugdige sokols deel namen. Talrijke Duitsche bladen keeren zich fel tegen het congres van de Sokols. Zoo schrijft de „Berliner Boersen Zei- tung", dat het Sokolcongres aanleiding is geweest tot nieuwe provocaties tegen Duitsehland. De hakenkruisvlae mocht niet eeheschen worden, terwijl de uitroep ..leve het Tsjechische Weenen" zeer uitdagend ls Het blad is van meening. dat dit erop wijst, dat Tsjecho-Slowakije geen ver- dedigende positie inneemt, zooals het wil 'doen gelooven, doch sterk agressief is. Helen Jacobs was. naar men weet. ditmaal niet „geplaatstWel was de Poolsche speelster, mej. Jedzrejowska onder de geplaatste speelsters. De Amerikaansche was echter ongenaakbaar en be haalde een vrij makkelijke overwinning in twee Veel moeite had mevr. Sperling met mevr. Fabian. De cijfers 46. 64. 6—4. spreken in dit opzicht duidelijke taal. De Amerikaansche ver tegenwoordigster leidde in elke set. eenmaal zelfs met 41 in de tweede set, nadat zU de eerste ge wonnen had. In de finalset kwam zij met 2—0 voor te staan, doch opnieuw zag zij dezen voor sprong te niet gaan. Helen Wills had weinig moeite om Kay Stam mers te slaan, terwijl Alice Marble met ruim verschil van de Fransche kampioene Mme Ma- thieu won. Budge en Mako zijn in het heerendubelspel een eind opgeschoten. Eerst sloegen zij Borotra en Brugnon in straight sets en in den kwarteind- strijd kwamen zij tegen onze landgenoot en Van Swol en Hughan uit. De Amerikanen overklasten onze spelers volkomen en in totaal behaalde de Amsterdammers vijf games. In het gemengd dubbelspel noteerden wij een verrassing. Miss Hardwich en Austin werden ge slagen door het Australisch-Franschc paar CoyneBrugnon. Vooral Austin viel sterk tegen en de Engelsche nederlaag is hoofdzakelijk aan hem te wijten Miss Wheeler en Metaxa vormden een betere combinatie dan de Nederlandsch-Zwitschersche dubbel mej. Rollin Couquerque en Fisher. Metaxa bleek over een sterke service te beschikken, ter wijl hij met zijn forehanddrlves menig punt scoorde. Miss Wheeler plaatste keurig en al trachtte onze landgenoote door tactische slagen de kans te doen keeren, na een spannenden strijd in de tweede set verloor de Nederlandsch-Zwit- sersche combinatie met 62, 86. De uitslagen lulden: Damescnkelspel. KwartelndstriJdenMevr. Sperling (Denemar ken) sl. mevr. Fabian (V.S.) 4,-6 64. 64; Helen Jacobs <V.S.) sl. mej. Jedrzejowska (Polen) 6—2, 6—3; Helen Moody Wills (VS.) sl. Kay Stammers (Engeland) 62, 6—1; Alice Marble (V.S.) sloeg mevr. Simone Mathieu (Frankrijk) 6—2, 6—3. Heerendubelspel. Tweede ronde: Hecht en Menzl (Tsjecho-Slo wakije) sl. Collins en Mc Phail (Engel and - Schotland) 97, 61, 63; Cejnar en Malfroy (Tsjecho-SlowakiJe-Nieuw Zeeland) sl. Kura- mitsu en Nakano (Japan) 62. 3—6, 63. Derde ronde: Budge en Mako (V.S.) sl. Boro tra en Brugnon (Frankrijk) 63. 64. 7—5; Henkel en Metaxa (Duitsehland) sl. Filby en Shayes (Engeland) 6—3. 62. 5—7, 6—2; Cejnar en Malfroy (Tsjecho-SlowakijeNieuw Zeeland) sl. Olliff en Tinkler (Engeland) 61. 75, 62; Dalios en Szigeti (Griekenland—Hongarije» sl. Bolelli en Boussus (Frankrijk) 1—6, 10—8. 6—3, 6—1. Kwarteindstrijd: Budge en Mako (V.S.) sloe- gen Hughan en van Swol (Nederland) 6—2, 6—3, 6—0. Damesdubbclspèl. Kwarteindstrijd: Mrs Fabian en Alice Marble (V.S.) sl. de dames Coyne en Wynne (Australië) 4—6, 6—2, 6—2. Gemengd dubelspel. Miss Coyne en Brugnon sl. miss Hardwick en Austin 6—0. 6—3; Mrs Whltmarsh en Wilde sloe- gen mej. Kraus en Goepfert 7—5, 4—6, 6—2; Mej. Wheeler en Metaxa sloegen mej. Rollin Couquerque en Fisher 6—2, 86. Vierde ronde: Helen Moody Wills en Borotra sl. Miss Yorke en Lysaght 6—2, 26, 6—0. WATERPOLO. DE ZIJL I—POELMEER I. Morgenavond te 8 uur wordt voor de compe titie tweede klas K.N.Z.B. In de Zweminrich ting alhier gespeeld de belangrijke wedstrijd De Zijl I—Poelmeer I. Onze stadgenooten komen uit als volgt: doel: Kloot.-: achter: Arbouw, Key, v. Egmond; voor: H. Blansjaar, Arnoldus, Greve. Vooraf wordt gespeeld voor de reserve derde klas competitie K.N.Z.B. de wedstrijd De Zijl n—Zian V. De samenstelling van de Zijl-reserves luidt: doel: Klinkhamer; achter: W. Hasselbach. Lepe laar. Stouten; voor: Sanders, H. Kapaan, de Looff. Te 's-Gravenhage zal dien avond worden ge speeld voor de competitie van den Kring Den Haag de wedstrijd H.G.A. n tegen De Zijl III. L.Z.C. I—G.Z.C. I. Volgens het competltierooster van den K.N. Z.B. was voor gisteravond ln de zweminrichting De Zijl vastgesteld de wedstrijd L.Z.C i— G.Z.C. I L.Z.C. was dan ook met haar volledige ploeg aanwezig, maar G.Z.C. verscheen niet. Later toen het bestuur van L.Z.C. zich met Gouda telefo nisch ln verbinding had gesteld, bleek dat G.Z. C. van meenlng was. dat de ontmoeting tegen L.Z.C. op haar terrein had moeten worden ge speeld, met resultaat, dat zoowel L.Z.C, als G.Z.C. op elkaar hebben gewacht. Gisteravond kon nog niet worden verklaard, hoe dit misverstand is ontstaan. DE GOUWE I—A.Z.C. I. A.Z.C. I (Alphen) won gisteravond den uit wedstrijd tegen De Gou^e te Waddinxveen met 21. Van de thans 4 gespeelde wedstrijden heeft A.Z.C. er drie gewonnen en één gelijk ge speeld. zoodat zij thans nummer één staat in haar afdeeling NEDERLAAGWEDSTRIJDEN TE BOSKOOP. Boskoop speelde haar eersten nederlaagwed strijd tegen G.Z.C. IV (Gouda). Deze ontmoe ting ls door eenige wegblijvers, een nederlaag geworden. Met 41 moest de thuisclub het onderspit delven. G.Z.Q. speelde in de eerste helft met den wind mee en profiteerde daar dankbaar van. Telkens als zij zich vrij wist te spelen werd geschoten en wij zagen voor de rust G.Z.C. een voor sprong nemen van 3—0. Na de pauze waren de bordjes wel wat ver hangen. maar toch wist Boskoop het wind- voordeel niet zoo uit te bulten. Wel kwamen eenige venijnige schoten tegen palen en lat en zagen we tot twee malen toe een goed schot juist naast gaan. Met een hard schot wist G.Z.C. den stand op 04 te brengen; doch Juist voor het einde wist Van Voorst, de eer te redden op het, mo ment, dat de tijdopnemer al reeds met het fluitje aan den mond stond, 14. BILJARTEN. EEN RECORDSERIE VAN BRUYNINKS. In het clublokaal van de biljartvereeniging „De Carambole" (café Veltman te Lelden) werd een partij libre gespeeld tusschen J. Bruyninks, kampioen van Leiden en Omstreken en C. Schouten van de biljartvereeniging „De Carambole". Het resultaat is als volgt: J. Bruyninks: 14. 48. 27. 33. 8, 29 en 243 is 402 ln 7 beurten, gemiddelde 57.42. C. Schouten: 22, 14, 8. 6. 15, 7, 14 is 86 in 7 beurten, gemiddeld 12.28. CRICKET. De tweede toetswedstrijd EngelandAustralië. De tweede toetswedstrijd tusschen En geland en Australië is ln een draw ge ëindigd. Engeland's eerste innigs bedroe gen 494 runs, de tweede innings leverden 242 runs voor 8 wickets op. Australië soorde 422 in de eerste en 204 runs voor 6 wickets in de tweede Innings. In deze tweede innings was Bradman met 102 not out. Bradman heeft het record van Hobbs van 3636 runs in de toetswedstrijden En gelandAustralië verbeterd. VOETBAL. DEN HAAG—INDIE 2—0. Het was na het spel. dat het Indische elftal op den Olympischen dag heeft laten zien. wel te verwachten, dat deze ploeg het gisteren ook tegen een goede Haagsche combinatie zou moeten afleggen. En dat is dan ook gebeurd, zij het met betrekkelijk kleine cijfers, als ge volg van het feit, dat het Haagsche elftal ver beneden zijn krachten speelde. Het was als ge heel een wedstrijd, waarin weinig fraai voetbal te genieten viel. Den Haag won met 20. L.V.B.-SLEUTELS. U.V.S. IIIZuiderkwartier I. Vrijdagavond vindt de demi-finale plaats om de L.V.B.-Sleutels tusschen U.V.S. III en Zui derkwartier I op het terrein aan den Zoeter- woudsche Singel. De wedstrijd vangt om 7 uur aan. L.W.V.—DE VETERAAN 8—4. Bij de rust was de stand reeds 4—1. Eind stand 84. Plantfeber en Peter bh de Veteraan speelden nog een goed partijtje voetbal. Scheidsrechter Teske leidde goed. T.O.N.A. (adsp.)De Zwaluwen (adsp.) 67 Gisteravond speelden de adspiranten van de Zwaluwen tegen Tona aan den Zijlweg. Eerstge noemde wonnen met 76 Rust 52 voor de Zwaluwen. VETERANENWEDSTRIJD TE ALPHEN. De Alphen veteranen hebben het ook ln den returnwedstrijd tegen de Alphia-oudjes moe ten afleggen. Ditmaal werd de wedstrijd ge speeld op het Alphenterrein en werden de be zoekers die helaas door het slechte weer in een niet te groot aantal waren opgekomen boven dien vergast op pittige marschmuzlek van de Muziekvereeniglng Crescendo. Doordat het thulselftal bij den aanvang niet direct compleet kon beginnen wist Alphla spoe dig de leiding te nemen en deze zelfs te ver- grooten tot 0—2. De regen viel intusschen ge stadig neer doch nog vopr de rust wisten beide elftallen nog een maal het net te vinden, zoo dat de rust aanbrak met 1—3. Na de hervatting ging de strijd gelijk op, wat ook in de doelpunten tot uiting kwam. Immers wist zoowel Alphen als Alphla nog twee maal het net te vinden, zoodat tenslotte het einde kwam met een 3—5 overwinning voor de gasten. Scheidsrechter de Wissel leidde naar ieders genoegen. SCHAKEN. Het kampioenschap van Leiden en Omstreken. Om den wi«*elprijs van het Leidsch Dagblad. Gisteravond werd de wedstrijd tusschen Van Veen en Remouchamps voortgezet. Het was de vierde partij, noodig geworden, doordat na 3 par tijen de stand gelijk gebleven was (1#ÏH) Vooraf werd aan de spelers medegedeeld, dat mocht ook deze 4e partij in remise eindigen, voorloopig niet verder gespeeld zal worden, waar schijnlijk pas in September as. Het bestuur van den Bond zal dan hierover nader een beslissing nemen. De opening dezer 4e partij was: I P f 3- P f 6 2 c 4-c 5 volgens Farrank of Réti. Remou champs. die ditmaal met wit speelde, koos verder de Rubinstein variant dezer opening aJ. g 3 en L g 2. Van Veen stond na enkele zetten goed, doch zette waarschijnlijk niet energiek genoeg voort, want het kleine voordeel verdween al spoedig en toen Remouchamps eenigen tijd later een gedurfde zet met zijn paard deed. wat afruil van eenige officieren ten gevolge had. stond hij eensklaps beter. Hij buiten dit voordeel goed uit en Van Veen geraakte in een z.g.n. dwangstelling dit beteekent. dat hij eingenlijk geen goede zet meer tot zijn beschikking had. Nu beging Re mouchamps de fout met winst van een pion ge- ndegen te nemen. Zeer waarschijnlijk had hij op dat moment door andere voortzetting de winst in handen. Van Veen kon nu zijn officieren een betere op stelling geven. Wel is hij den pion achter geble- nev, doch daar beiden nog de koningin en een toren bezitten, is het eindspel zeer moeilijk te winnen; zoodat ook deze 4e partij wel eens in remise kan eindigen. A.s. Vrijdag wordt deze af gebroken partij uitgespeeld. DUIVENSPORT. DE BLAUW KRAS. Wedvlucht vanaf St. Dizier (Frankrijk), Afstand 392 K.M. In concours 70 vogels. Deze werden te half zes met Noorderwind in vrijheid gesteld en bereikten hun hokken als volgt: J. Schreuder 1, 2, 10. 14, 17, 18; J. v. Steen bergen 3, 13, 15; G. Grebel 4, 23; J. Marijt 5, 6, 11; A. v. Weeren 7, 20, 21; P. v. d. Leek 8, 19, 22; H. Moenen 9, 16; P. Neuteboom 12. Eerste duif te 11 uur 47 min 31 sec. Snelheid 1039.50 meter per minuut. Laatste prijswin nende duif te 12 uur 26 min. 52 sec. of 939.14 M, per minuut. Twee aangewezen duiven J. v. Steenbergen. LEIDSCHE POSTDUIVENCLUB. Wedvlucht van Maastricht. De duiven zijn gelost om 7 uur; de afstand is pl.m. 168 K.M. De eerste duif is geklokt om 10 uur 20 en vloog met een gemiddelde snelheid van 845 M. per minuut. De volgorde Is: N. v. Albada 1, 5; H. Schoo 2; A. Krol 3. 4; T. Vlieland 6. Voor nationaal St. Vincent 1040 K.M. zijn totaal 1839 duiven gezet. De lossing vond plaats Vrijdag j.l. om 1 uur. Van de 13 duiven uit Leiden is de eerste geconstateerd Zondag morgen te 6.58 uur van A. Krol, die eveneens om 7.18 uur de tweede duif thuis kreeg. Verder nog A. Hendriks om 12 uur en H. Wallaart om half drie. Het concours zal vermoedelijk om 6 uur beëindigd zijn. DE LUCHTBODE (BOSKOOP) Wedvlucht vanaf St. Dézier, nfstand 385 KM. De duiven werden gelost om halfzes en kwa men op hun hokken terug als volgt: G. Lamorée le, 3e, 4e; A. van Pruissen 2e. Aankomst 1ste duif 11.35 uur; laatste duif 11.50,10 uur. In concours 12 duiven. 2—3 i

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10