ELTAX 666 BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 28 Juni 1938 REISPLANNEN? De strijd in het Verre Oosten Verjaardag Prins Bernhard CLUBS SPECIALE TARIEVEN (IN/T EN LITTEKEN, Vroolijke middag voor de Jeugd SPORT Mededeeling „Zomerzorg" RENALDO's KONIJNENSPOKTVER. L.E.O. Jongdierendag. Deze vereeniging hield haar Jongdieren- cag In de zalen van café Wervelman aan de Nieuwe Beestenmarkt. Ingezonden waren 200 nummers, t.w. en kelingen van 814 weken, enkelingen van 14 weken en ouders, nesten en voedsters met jongen. De voornaamste bekroningen waren als volgt: VI. Reuzen 'haaskleurig)J. v. Dijk. B. J. van Senus, H. Koerten, B. Star. A. N. Deij- selbloem en J. Slootweg. VI. Reus (konijngrijs)Th. Belt, H. v. Dig gelen en M. v. d. Berg. VI. Reus (blauw): J. Steenbergen. W. Groe- neboom, M. J. Kouwenberg. VI. Reus (wit): A. v. d. Zalm, B. Star, D. de Mooij. VI. Reus (geel)J. G. Bouw, P. Polanen, J. T. Leeuwen. Lotharingers: A. Bruines. C. v. d. Voort. A. v. Tongeren. Fr. den Hertog. H. Grims- bergen. Chincilli: J. J. Macdaniel, J. Roelfstra. J. C. Boun. Zilverkonijnen: W. Kruin, J. Walet. G. Zuurdeeg. P. van der Meij, Th. Belt. J. Bou- man, W. Hoogenduin, A. Fassegr Bleu: Van Beveren, H. E. Christiaanse. Pupillen: Ph. Koekebakker. Alaska: C. J. v. d. Aar, Mej A. M. Bouw. Havana: D. Bedijn, mevr. Bruines, mej. A. M. Boun en A. Augustinus. Gouwenaars: D. Bedijn. Gele van Bourgondlë: J. in 't Veld. Tan. konijnen: C. C. van der Gugten, J. den Hollander, W. du Clou en A. v. Iperen. Russen brandneuzenM. Klein. Polen: L. P. Smeltink en Henk Rol. Angora: Fam. Jonk. Siamees: W. du Clou en A. v. Iperen. Rex-konljnen: P. v. Tol en H. Peter Het bestuur van L E.O. kan met voldoe ning op deze expositie terugzien. Prof. dr. J. Huizinga alhier zal zijn medewerking verleenen aan den van 1124 JuB te Ziirich te houden vacantie-cursus over Europeesche cultureele problemen. In het programma van het concert, dat „Werkmans Wilskracht" Donderdag a.s. in het Plantsoen zal geven, is een fout ge slopen. Als no. 7 zal ten gehoore worden gebracht: Suite de Baliet Opera comique, Marion; Prelude, b. Rigaudon. c. Badinage, d. Intermezzo, e. Gavotte, f. Rondo. Gistermiddag is een 79-jarige dame uit Voorschoten, mevr. V., in een portiek van de firma Vroom en Dreesman geval len. waardoor zij het rechterheupbeen brak. De E. H. D. vervoerde haar naar het Diaconessenhuis. Een zelfde ongeval overkwam gister avond omstreeks 10 uur de 45-jarige mej. C. J. de J.. wonende in het Lindenhofje iv d. Werfstraat) op de Valkbrug. Ook zij brak een been en werd door den E. H. D. naar het- Sint ElizabethziekenhuLs overge bracht. De levering van varkensvleesch en fijne vleeschwaren ten behoeve van het Academisch Ziekenhuis, alhier en de le vering van rundvet, verschillende worst soorten alsmede rookvleesch ten behoeve van de inrichtingen ..Endegeest" enz., is gedurende het derde kwartaal 1938 opge dragen aan het Vleeschwarenbedrijf Am. H. Bergers, alhier. De Wethouder van Sociale Zaken, de heer J. J. van Stralen, is verhinderd mor gen spreekuur te houden. Reserveert dan tijdig onzen nieuwen uiterst comfortabelen reiswagen 9389 (Ingez. Med.) NIEUW E UITGAVEN. Verschenen bij van Holkema en Warendorf, Amsterdam, in de Echo-serie: Het Wenschkind". door Ina Seidel. Uit het Duitsch door Tony de Ridder. „Waar geen keuze bleef", door Ina Seidel. Uit het Duitsch door Tony de Ridder. „Liefde doet wonderen", door Pamela Wynne. Uit het Engelsch door Chr. Moresco-Brandts. ..Het kleine dier", door Martin Andersen Nex, Uit het Deensch door C. Bienfait. „Rembrandt", door H. S. Ashton. Uit het Engelsch door C. J. Kelk. „Hallvard Gronvold". door Peter Egge. Uit het Noorsch door M. C. Castendijk. Uitgevers-Mij. „Kosmos", Amsterdam: „Zeilen en wedstrijdvaren met kleine zeil- booten". door M. Ruytenschildt. Tjeenk-Willink Uitg.-Mij„ Zwolle, in de Editie Schuurman Jordens: „Wet op de rechterlijke organisatie en het beleid der justitie", bewerkt door mr. P .A. J. Losecaat Vermeer. „De Tijdstroom". Lochem: „Overwinning", een historische avonturen roman. door G. P. Bakker. Hollandia Drukkerij. Baarn. Romans voor oudere meisjes: „Laat Polly het doen" door Amy Wentworth. Uit het Amerikaansch bewerkt door Willy Pé- tillon. ..Peggy ontdekt nieuws", door Emma Bugbee, Bewerkt uit het Amerikaansch door Willy Strijt. „Leerling-Verpleegster", door Helen Dore Boylston. Uit het Amerikaansch bewerkt door Fenna de Meyier. Voor de Jeugd: Van de Uitgevers-Mij P. Noordhoff. N.V. te Groningen ontvingen wij de 31ste druk van „Kun je nog zingen, zing dan mee!". 153 alge meen bekende schoolliederen met piano begeleiding van P. Jonker, door J. Veldkamp en K. de Boer. De herdruk van deze zoo alom bekende zang bundel bevat wederom vele uitbreidingen, ter wijl daartegenover enkele minder gewenschte liederen werden weggelaten. DE ALGEMEENE TOESTAND. Onrust over Spanje. TIJDSCHRIFTEN. R.K. Bouwblad. Het R.K Bouwblad van 23 Juni heeft den volgenden inhoud. Gebrandschilderde ramen van Karei Traut- wein. Het gebouw in de caricatuur; Kentering in het architectuur-inzicht; In memcriam G. Versteeg: J. H. A. Hiaralet; Van de Vereeni ging: Groep Beeldende Kunsten en Allerlei. Economische toenadering Beide Briusche schepen, de ..Arlcn" die te Valencia en de „Farnham" die te Alicante werd getroffen, zijn gezonken Op laatst genoemd schip zijn drie leden der beman ning gedood, twee gewond. Onnoodig te zeggen, dat deze hernieuw de aanval na de vele protesten te Burgos, in Engeland een nerveuze stemming heeft gebracht en nieuwe verbittering gewekt. Ook in Frankrijk is men onaangenaam ge troffen door de jongste aanvallen. De „Matin" schrijft: „de Russische vrien den van de Spaansche marxisten, die mer ken, dat hun zaak verloren is, drijven naar een algemeen conflict en doen de Spaan sche regeering gelooven dat zli in deze afschuwelijke mogelijkheid haar positie zou kunnen herstellen. Frankrijk en Engeland verzetten zich met alle kracht en in vol ledige overeenstemming hiertegen". De „Times" schrijft: „Overal voelt men onrust en verontwaar diging. doch het blad herinnert eraan, dat het winstbejag is. dat zooveel Britsche schepen naar de Spaansche kust trekken. „Het is belachelijk te raeenen. dat iedere buitenlandsche avonturier, die een maat schappij opricht, waarvan het voornaam ste centrum van actie ergens in het ver- eenigd koninkrijk is gelegen, aanspraak kan maken op alle rechten van de Britsche nationaliteit, hierbij inbegrepen ons in moeilijkheden te betrekken met een buiten landsche mogendheid". Het blad maakt evenwel onderscheid voor den wettigen handel, welke Engeland moet beschermen. ,JJe mogelijkheid is hier. dat Franco niet de rechten van oorlogvoerende geniet en derhalve niet wettelijk kan vast stellen. wat moet worden verstaan onder contrabande. De definitie, welke de niet- inmengingscommissie hiervan heeft gege ven. omvat geen auto's en vrachtwagens, noch levensmiddelen en andere producten, welke noodzakelijk zijn voor liet voeren van oorlog". Ln een interview met den correspondent van de „Times" heeft generaal Franco het voorstel gedaan neutrale havens in te stellen, welke toegankelijk zijn voor koop vaardijschepen. Bovendien ontkende Franco, dat opzettelijk de burgerbevolking zou zijn gebombardeerd. Alleen militaire objecten werden onder vuur genomen, doch bii het bombardeeren van havens is 't niet mogelijk geen slachtoffers te maken. Het eenige middel om dit te voorkomen zou zijn de burgerbevolking te evacueeren uit de om geving van militaire objecten. „Maak', zoo zeide Franoo. „de regeering van Barcelona neemt geen enkelen maatregel in dezen zin en wil ze ook niet nemen, aangezien zij voor haar propaganda wreedheden noodig heeft". Verder neemt het blad een ingezonden stuk op van den leider der liberale oppo sitie in het Lagerhuis. Sir Archibald Sin clair. waarin deze vraagt dat „Mussolini voor de keus zal worden gesteld tusschen een politiek van vriendschap tusschen Engeland en Italië en de politiek van het bombardeeren van de Britsche schepen". De waarschuwing van Londen en Parijs schünt echter haar doel niet te hebben gemist. Tenminste thans verluidt, dat Bar celona slechts zou denken op aanvallen op .Burgos. Salamanca en Palma de Majorca. Vooral aan het laatste. Doch van Italiaan- sche zijde is verklaard, dat daar het Itali- aansche lucht-hoofdkwartier is gevestigd en wel in zoodanige scherpte, dat men zich afvraagt of Italië dan toch rechten op Majorca heeft of doet gelden. Dat zou voor Chamberlain een zeer on gelukkig feit zijn, daar het Britsch-Ita- liaansoh accoord Immers uitgaat van de gedesinteresseerdheid van Italië bij Spaansch grondgebied. Er zijn gisteren in het Britsche Lager huis weer versoheidene vragen gesteld over Spaansche aangelegenheden, die gedeelte lijk door Chamberlain en gedeeltelijk door Butler beantwoord zijn. Chamberlain zeide, dat de regeering geen medewerking zou verleenen aan reeders, die hun schepen met luchtafweergeschut zouden wenschen te bewapenen omdat er te veel technische en mogelijk ook politieke moeilijkheden uit zouden voortvloeien. Butler zeide, dat de regeering evenmin van plan was de geheel bij Engelschen in gébruik zijnde Spaansche haven Gandia. ten Zuiden van Valencia, van zulk geschut te voorzien, omdat dit deelneming aan den oorlog zou beteekenen en dus met de nlet- inmengings-politiek in strijd zou wezen. Spr. beschikte ook niet over inlichtingen, dat Italiaansche vliegtuigen direct van Italiaansch gebied naar Barcelona waren gevlogen om daar aan bombardementen deel te nemen. De regeering bleef genegen om haar goede diensten aan te bieden voor bemiddeling in het Spaansche conflict, zoodra zich eenig uitzicht daartoe zou openen en het zou haar zeer verheugen als de Fransch-Italiaansche betrekkingen verbetering zouden vertoonen en de di recte besprekingen tusschen Frankrijk en Italië zouden worden hervat. Sir Henry Page Croft vroeg of de regee ring een onderzoek wilde in stellen naar de gruwelen, die door Spaansche regee- rlngstroepen bedreven werden in steden en dorpen, die zij hadden moeten prijsgeven, maar verscheidene leden der oppositie protesteerden en zeiden dat deze vraag niet in het Lagerhuis thuis hoorde Niettemin zeide B'itler. dat hij den Engelschen ge- zant te Barcelona om inlichtingen nopens de door Sir Henry aangehaalde feiten zou vc-zoeken. Butler heeft verder ontkennend geant woord op de vraag van majoor Fletcher iLabouri of de minister-president berich ten had ontvangen over de meening der SDaansche regeering inzake het voorstel van Franco m-t betrekking tot de aan wijzing van neutral» havens voor Brtische schepen, welke handel drijven op de Spaan sche wateren. „Men zal zich herinneren", zeide Butler, dat het voorste] afkomstig was van Franco en dat noodzakelijk werd geacht het grondig te bestudeeren aleer men zich in deze aangelegenheid tot de Spaansche regeermg zou wenden". De Spaansche regeering heeft een nota overhandigd aan den Britschen zaakge lastigde te Barcelona, -waarin zij het be sluit tot vorming eener commissie tot on derzoek van de luchtbombardementen op open steden toejuicht. Het schijnt dat in de financieele en economische besprekingen tusschen Duitsehland en Engeland een kentering ten goede is gekomen. Ook de Duitsche staatssecretaris Brinkmann heeft zich ietwat optimistisch uitgelaten, al wees hij er op. dat een gedwongen clearing in Engeland een tweesnijdend zwaard zou zijn zonder overwinnaar of overwonnene. Het Engelsche ministerie van buiten landsche zaken deelt voorts mede. dat de Duitsche regeering thans ter kennis van de Britsche regeering heeft gebracht, dat, hoewel Britsche Joden hun in Duitseh land aanwezig bezit moeten aangeven, deze registratie niet verplicht zal zijn in geval het Joodsche bezit zich in handen bevindt van in het buitenland wonende Britsche onderdanen, tenzij men te doen heeft met emigranten, die vroeger Duitschers zijn geweest. Ook aan Amerika is in deze materie een antwoord gegeven, doch bevredigd is Washington niet. DUITSCHLAND. Een besliste tegenspraak. In verband met de aanhoudende ver klaringen over geschillen tusschen het oude Oostenrijk en Duitschers en over be voorrechting van Duitschers merkt de Duitsche pers thans op: 1. Bij alle gouwleiders en plaatsvervan gende gouwleiders in Oostenrijk bevindt zich slechts een enkele plaatsvervangende gouwleider uit het oude rijksgebied. Alle overige gouwleiders en plaatsvervangende gouwleiders zijn Oostenrijkers. 2. Alle staatsorganen in de Gostmark zijn door Oostenrijkers bezet. 3. Tot kringleiders en plaatselijke groepsleiders in Oostenrijk worden slechts Oostenrijkers benoemd (aan deze kringlei ders en plaatselijke groepsleiders zijn slechts voor eenige maanden, waarschijn lijk tot 31 Augusetus, partijgenooten uit het oude rijksgebied voor advies bij de in richting der dienstlichamen toegevoegd i. 4. De leiders der Oostenrijksche S.A, en H.J. bestaan voor 95 pCt. uit Oosten rijkers, bij de Oostenrijksche S.S. voor 98 pCt. 5. Alle gemeente-ambtenaren en -be ambten zijn Oostenrijkers. 6. Evenzoo zijn de toestanden bij de Oostenrijksche Schupo en bij den arbeids dienst. Dat vele vooraanstaande functies door Oostenrijkers worden bezet, die de laatste jaren als politieke Vluchtelingen in het oude rijksgebied hebMn gewoond en daar hun opleiding hebben genoten, ligt voor de hand. 7. Terwijl derhalve van een bevoorrech ting van Duitschers uit het oude rijksge bied bij benoemingen in de Oostmark op geen enkele wijze kan worden gesproken, is het aan den anderen kant een feit, dat zich in tal van leidende functies in het oude rijksgebied, met inbegrip van de rijksministeries, procentueel meer Oosten rijkers bevinden dan het percentage der Oostenrijksche bevolking van de bevolking van groot-Duitschland uitmaakt. 8. Uit de lucht gegrepen zijn voorts de in de buitenlandsche pers opgedoken be richten over z.g Duitsche troepenbewegin gen in „de richting Oostenrijk". De na 13 Maart naar Oostenrijk gedirigeerde troe- penafdeelingen uit het oude rijksgebied zijn weer bijna alle naar hun garnizoenen van oorsprong teruggekeerd, daar de wei nige troepenafdeelingen uit het oude rijks gebied, die thans nog gestationneerd zijn in de Oostmark voldoende zijn om de vroegere bondstroepen volgens de Duitsche methode op te leiden. Van het front. Het terrein van den strijd heeft zich ten gevolge van de overstrooming van de Gele Rivier verplaatst naar het stroomgebied van de Jangtse. De laatste dagen is hier geen verandering in gekomen. De Japan- sche troepen pogen de versperring, welke de Chineezen bij Kloekiang in de Jangtse hebben gelegd, te verwijderen Het innemen van Hankau blijft het hoofddoel van de Japanneezen Neutrale waarnemers ver moeden, dat de Japansche troepen na het Innemen van Kioekiang scherp naar het Zuiden zullen afbuigen in de richting van Nantsjang en van hier naar het Westen in de richting van het spoorwegstation Tsjangsa, 300 K.M. ten Zuiden van Hankau, met het doel den spoorweg HankauKan ton af te snijden. Hiermede brengt men ook in verband de landing van de Japansche troepen op Namoa en op de zuidkust van China. 2000 man zouden n.l. geland zijn 280 K.M. ten N. van Hongkong. De bezetting van het eiland Namoa, op 30 K.M. ten Oosten van Swatau. op 24 Juni j.l. heeft geheel den kusthandel en zeehandel van Swatau afgesneden, aldus waarnemers, die er op wijzen, dat dit tevens beteekent volkomen stopzetting van het verkeer langs de lijn tusschen Namoa, Formosa en de Pescadores.Deze waarnemers zijn verder van oordeel, dat de Japansche vloot, die „een vreedzame blokkade" uitvoert tegen China, haar werk ten zeerste vergemakke lijkt ziet door de bezetting van Namoa, aangezien de patrouilleering thans beperkt zal worden tot het gebied ten zuiden van Namoa en ten noorden van Hainan, waar ook, volgens de meening dezer waarnemers binnen afzienbaren tijd de blokkade effec tief uitgevoerd zal worden. Fransch-Engelsche waarschuwing. In antwoord op in het Britsche Lager huis gestelde vragen, heeft de onderstaats secretaris van buitenlandsche zaken, Butt- ler, medegedeeld, dat de regeeringen van Frankrijk en Groot-Brittannië door tus- schenkomst van haar ambassadeurs te To kio aan de Japansche regeermg hebben duidelijk gemaakt, dat zij een bezetting ENGELAND. Stoffelijk overschot van de moeder der Koningin ter aarde besteld. Het stoffelijk overschot van de gravin van Strathmore, de moeder van koningin Elisabeth, is gisteren op het kerkhof van Glamis Castle in Schotland ter aarde besteld. In de particuliere kapel van het kasteel was eerst een door den bisschop van St. Andrews geleide godsdienstoefe ning gehouden, waarna de rouwdragenden, onder wie zich de Koning bevond, in den stroomenden regen bijna een mijl achter den lijkwagen hebben geloopen naar het kerkhof. Het graf was met rhododendrons afgezet. Tegelijkertijd is in de St.. Martins kerk te Londen een dienst gehouden waarbij leden van de koninklijke familie. Chamberlain en vele leden der regeering, vreemde ge zanten, vertegenwoordigers van de Domi nions en vele notabelen tegenwoordig waren. De aartsbisschop van Canterbury heeft hier de herdenkingsrede gehouden. van Hainan door Japan zouden beschot wen als een aanleiding tot een onge- wenschte complicatie. Mochten zich ongelukkigerwijze zooda nige complicaties voordoen, dan zouden de regeeringen van Groot-Brittannië en Frankrijk elkander ongetwijfeld den steun verleenen als voor dergelijke omstandig heden vereischt zou worden. Dc terugroeping der Duitsche adviseurs uit China. De Duitsche ambassadeur Trautmann is uit Hankau per vliegtuig naar Hongkong vertrokken. Het gerucht doet de ronde.dat hij naar Berlijn zou zijn teruggeroepen. De kwestie der militaire raadslieden zou nog niet geregld zijn. Tsjang Kai Sjek heeft Berlijn er van in kennis gesteld, dat hij zou toestemmen in het vertrek der raadslieden met uitzonde ling van zes hunner, onder wie generaal Falkenhausen. De Duitsche regeering ech ter heeft haar bevel betreffende algemeene terugroeping gehandhaafd. De Chineesche ambassade te Berlijn heeft Donderdag j.l. instructie gekregen, de Wilhelmstrasse ervan in kennis te stel len. dat de Chineesche regeering zich voor behield. gebrnuik te maken van „geschikte middelen" om dit terugroepingsbevel te beantwoorden. Amerikaansch protest te Tokio. De Amerikaansche regeering heeft een protest gericht tot de Japansche regeering wegens een incident, waarbij de vrouw van een Amerikaansch officier geslagen zou zijn door een Japanner. Volgens het rap port van den Amerlkaanschen consul te Tsingtao zou mevr. Thomas Massie door een Japanschen schildwacht in het gelaat zijn geslagen toen zij van het Amerikaan sche oorlogsschip Tulsa aan land ging, omdat zij niet in'het Japansch antwoordde op de haar gestelde vragen. Cholera-epidemie te Hongkong. Doordat een lid der bemanning van het Duitsche sChip „Assuan" bij het zwemmen in de haven besmet is met cholera, is de stad opmerkzaam gemaakt op het gevaar van een epidemie. Vermoedelijk is de ziekte meegebracht door de honderden vluchte lingen uit Swatau. waar zeshonderd geval len in één week werden geconstateerd. Tot nu toe zijn in Hongkong nog sleohts 33 gevallen opgemerkt, doch hiervan 7 ln de laatste 24 uur. WOENSDAGMIDDAG om 2 uur en om 4 uur in de GROOTE STADSZAAL. Toegangsprijs 10 cent. DE CONTACT-COMMISSIE. 359® (Ingez. Med.) PALESTINA. Nieuwe beroering. Terwijl aanslagen over en weer aan de orde van den dag blijven, is thans nieuwe beroering gewekt tengevolge van de ter doodveroordeeling van twee Joden, die zich Schuldig gemaakt hadden aan het lossen van revolverschoten op een Arabische auto bus nabij Roch Pinah. Gisteren hebben op verzoek van het gemeentebestuur en den groot-rabbijn van Tel Aviv alle schouw burgzalen en café's hun deuren gesloten. In alle synagogen werden gebeden verricht. Hetzelfde geschiedde te Jeruzalem. Ook in Warschau hadden zelfs betoogingen plaats. RUSLAND. Visa voor de visscherij. De sovjet-Russische zaakgelastigde te Tokio heeft het departement van buiten landsche zaken medegedeeld, dat vissche- rijvisa zullen worden uitgereikt. Hierdoor lijkt een oud geschil te worden opgelost. ZUID-AMERIKA. Het Chaco-geschil. Omtrent het resultaat van de Chaco- conferentie te Buenos Aires is men zeer pessimistisch gestemd, daar Bolivia dreigt de conferentie te verlaten. Te Lima zijn massabetoogingen tegen Paraguay gehou den, terwijl verder hier en daar gesproken wordt van oorlogsvoorbereidingen en zelfs van het uitbreken van grensconflicten. POLEN. Interpellatie over de minderheden in Duitsehland. Door den geestelijke Lubelski werd in het parlement een interpellatie gehouden over den „tragischen toestand"' der Polen in het Duitsche rijk. Hij schetste de moeilijkheden, welke de Pools-he minderheid in Duitsehland eiken dag ondervindt in de uitoefening harer economische en cultureele rechten en wees er op, dat de hun aangedane behandeling geenszins beantwoordde aan den geest der Poolsch -Duitsche m inderheden -declaratie van 5 November 1937. Hij protesteerde inzonderheid tegen het verbod van het gebruik der Poolsche taal in de Poolsche kerken van het Reich en de gedwongen onteigeningen, waaraan Poolsche boeren onderworpen worden. Tenslotte vroee afgevaardigde Lubelski den minister van buitenlandsche zaken, welke de maatregelen waren, die hij dacht te nemen, teneinde verbetering te breien in het lot der Polen in het Reich. VEREENIGDE STATEN. Zweedsche kroonprins ziek gearriveerd. Aangezien de Zweedsche kroonprins on derweg naar Amerika ziek geworden is ten gevolge van een nieraandoening, en zijn ge- neesheeren hem sterk aangeraden hebben het schip een paar dagen lang niet te ver laten, heeft zijn zoon, prins Bertll namens den kroonprins, Roosevelt het granieten monument aangeboden, dat is opgericht ter herinnering aan het feit, dat het drie honderd jaar geleden is, sinds de Zweden zich voor het eerst vestigden op de oevers van de Delaware. De minister van buiten landsche zaken van Finland, Holsti, bood Roosevelt een medaille aan ter herinnering aan het derde eeuwfeest der vestiging va de eerste Finnen in Amerika, President Roosevelt sprak in een redevoL ring met nadruk over de vriendschappelijk betrekkingen tusschen de Vereenigde Sta ten en Zweden en Finland Staatssecretaris Huil hield een redt waarin hij zeide, dat in een tijd, waarin vooroordeel, haat en gewelddadigheid waar lijk met vernieling der beschaving zelve dreigen, de wereld mannen en naties noo dig heeft, die toegewijd zijn aan de begin selen van verdraagzaamheid, vriendschap en rechtvaardigheid. De Zweedsche kroonprins zal vandaag naar ee/i ziekenhuis te New York gebracht worden, waar hij zal worden onderzocht. De behandelende geneesheer verklaart ech ter dat er geen gevaar ls. CRICKET. De 2e toetswedstrijd EngelandAustralië. De score hedenmiddag bij de lunch luidt: 2e innings Engeland 76 runs voor 5 wickets. Edrich werd voor 10 runs gevangen door Mc. Cabe en bowled door Mc. Cormick. Verity werd voor 11 aan den kant gezet, gebowld door Mc. Cormick. Tenslotte scoorde Hammond slechts 2 runs, daar hij gevangen werd door Waite. VOETBAL. PRINS BERNHARD-VOETBALTOURNOOI. Morgen zal er ter gelegenheid van den ver- Jaardag van Prins Bernhard een voetbaltour- nooi gehouden worden tusschen de Christe lijke Knapen- en Jongeliedenvereeniglngen al hier. De wedstrijden worden gespeeld op het terrein van de Sportvereeniging „Morschkwar- tier" aan de Haagweg en vangen aan om half zeven. De volgende wedstrijden worden gespeeld: 6.30 u. A PhebePniël; 7.00 u. B Rehoboth Samuel; 7.30 u. C NomategKunst en Genot; 8.00 uur D Winnaar BWinnaar C; 8.45 u. E Winnaar A—Winnaar D. SCHAKEN. V.T.-L. I-II WINT VAN LEITHEN II-III MET 7*4—*4. De uitslag van een vriendschappelijken wed strijd. gisteravond alhier gespeeld, was de vol gende J. Krekelaar (Leithen II-III)-B. Kuilenburg V.T.L. I-H) 0-1; W. F. de Ridder-A. ChrispJjn A. Fuchs-H. Dingjan 0-1; H. vd. Leek-N. Wyers 0—1; C. Baart Sr.—H. Kok 0—1; J de WitF. Knaap 01; J. StikkelorumJ. Hen- sing 0—1; H. Klein—F. Prins 0—1. Totaal *4—7*4. DUIVENSPORT. „DE TELEGRAAF" (Aalsmeer). Wedvlucht vanaf St. Dizler (Frankrijk), af stand 403 K.M. De uitslag was: 1, W. Baars: 2, 3. 7. A. Keessen; 4, 6. 9. O. van Hulzen; 5, J. van Looy: 8. 10. M. Dekker. Vllegsnelheid eerste duif 1031.4 M. p. min. tiende duif 952,8 M. p. min. A.S. VRIJDAG 1 JULI komen de Buitengewone stemmingskapel DE DIRECTIE. 3608 (Inges. Med i Had je geen moeite met je Fransch, toen je in Parijs was? Ik niet, maar de Franschen wel. (Das Interessante Blatt). 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2