Wsrum EN EXTRA AKKERTJES 12 sicLU^e^P^- 79 ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 24 Juni 1938 Derde Blad No. 24001 De voortgezette behandeling van de kwestie-Oss Procureur-generaal meent dat er groote fouten zijn gemaakt. Leden van de Ossche brigade gehoord. VOóï cfe)/ïafic( LUCHTVAART CORRESPONDENTIE VRAGENRUBRIEK Na de eerste zitting van het Ambtenaren gerecht, verlaat de brigade Oss van de Kon. Maréchaussee het Gerechtsgebouw te 's-Gravenhage. Links: Opperwachtmeester De Gier. Uiteenzetting van de feiten. Gistermiddag Is het getuigenverhoor in de zaak Oss voor het Ambtenarengerecht te Den Haag voortgezet. Het eerst wordt gehoord de wachtmees ter De Gier. Deze getuige zegt op 8 Maart met een anderen wachtmeester bij den officier van Justitie Van den Burg te zijn geweest, om aangifte te doen van verduistering door Boelens en ook te hebben medegedeeld, waarin de verduistering bestond. Hij heeft daarbij niet gesproken van een civielrechterlijke vordering. De grens is volgens getuigen tusschen strafzaken en civiele zaken soms zeer moeilijk te trekken en wanneer het hier een zuiver civiele kwestie zou betreffen, zou hij geen aangifte hebben gedaan. Op perwachtmeester Curfs was toen ziek. Het onderzoek in deze zaak was aan wacht meester Van den Berg overgelaten. Getuige verklaart, dat de gang van za ken het wel eens noodzakelijk kan ma ken om een zeer langdurig verhoor af te nemen en dan de betrokkenen een tijd lang vast te houden. Ook de arbeider De Wolf ls een nacht vastgehouden en in deze zaak had eveneens wachtmeester Van den Berg het onderzoek in handen. Over mishandeling van De Wolf heeft getuige niets gehoord, terwijl evenmin De Wolf bij getuige daarover heeft geklaagd. Des avonds was aan getuige medege deeld. dat De Wolf ontboden was en ver hoord zou worden, doch den volgenden dag heeft getuige daarvan geen rapport ontvangen. President: Is het feit, dat iemand een nacht wordt vastgehouden, niet ernstig genoeg om dat te rapporteeren. Getuige: Het gebeurt niet altijd, omdat het niet zoo bijzonder is. President: Wordt in zoo'n geval een boodschap naar het huis van den betrok kene gezonden? Getuige: In de meeste gevallen geschiedt dat wel. Getuige verklaart voorts met wachtmees ter Van Renes bij den Officier te zijn ge weest om te spreken over de zaak van den bankier Van der Hoven. De Officier wilde toen zoo spoedig mogelijk Van der Hoven laten arresteeren en de admini stratie in beslag nemen, doch Van Renes heeft aangeraden om nog even daarmede te waohten, omdat hij nog meer bewijs zou kunnen krijgen. Opperwachtmeester Curfs. Vervolgens wordt gehoord de opper wachtmeester Curfs. Mr James vraagt aan dezen getuige: „Heeft u aan wachtmeester Van Renes ge adviseerd, om met den officier overleg te plegen in zake de arrestatie van Van dei- Hoven? Getuige: „Ik had het verbaal van Van Renes gelezen, doch de zaak was mij met °eheel duidelijk en omdat ik niet zeker wist of de gronden, waarop de aanhouding zou moeten geschieden, wel geheel juist waren, heb ik Van Renes naar den Officier verwezen Daarna heeft Van Renes een nader on derzoek ingesteld en het resultaat daarvan was dat ook getuige toen van meening was. dat de arrestatie moest geschieden. In overleg met den officier is die arresta tie dan ook geschied. Wat de zaak-Boelens betreft, is getuige van te voren er van op de hoogte gesteld dat deze zou worden aangehouden. Naar het oordeel van getuige was het vasthou den van Boelens gedurende een nacht al leszins gerechtvaardigd en wanneer derge lijke gevallen zich weer zouden voordoen, zou getuige er geen bezwaar tegen hebben, er opnieuw toe over te gaan. President: Ik acht den gang van zaken en het toegepaste middel om den man te laten betalen, zooals hij den volgenden ochtend heeft, gedaan, geenszins voor de hand liggend en absoluut noodzakelijk Wat hèt onderzoek tegen de beide gees telijken betreft, zegt getuige, dat hij hier over bij den Officier is geweest, die tegen hem gezegd heeft, met het onderzoek door te gaan en rapport uit te brengen en zoo noodig over te gaan tot het opmaken van een proces-verbaal. President: Het lijkt me toch niet waar schijnlijk, dat de Officier u zou opdragen een rapport uit te brengen, ook al zouden er geen strafbare feiten zijn. Getuige: Dat gebeurt wel meer. Ik krijg zooveel opdrachten van den Officier om rapporten over bepaalde personen uit te brengen. Hierna werd nog even teruggekomen op de zaak betreffende de werkverschaffing. Getuige verklaart, dat eenlge dagen, na dat hij bij den burgemeester was geweest, de opzichter van Bergen tot hem heeft gezegd: hier gebeuren gekke dingen, maar de burgemeester heeft bevolen: mondje dicht. Deze man is op die mededeeling echter teruggekomen, toen hij door B. en W. werd gehoord. Wachtmeester van Renes. Volgende getuige is wachtmeester Van Renes. Deze is op 12 Maart met De Gier bij den Officier geweest om te spreken over den bankier Van der Hoven. Toen is ook over de geestelij ken gesproken. De Officier van den Burg, heeft daar bij gezegd, dat De Gier maar door moest gaan en alles moest onderzoeken. Hij voegde daaraan toe. dat we ook rekening moesten houden met den geestelijken stand en dat ook wanneer de zaak niet tot een strafrechterlijke vervolging zou leiden, het toch wel goed zou zijn alles ter kennis te brengen van de kerkelijke autoriteiten. Verder heeft getuige met dit onder zoek niet te maken gehad. Wel is hij belast geweest met het onder zoek in de zaak van bankier Van der Ho ven. Ook toen het opsporlngs-onderzoek aan getuige was ontnomen, kwamen nog versohillende menschen bij hem, die aan gifte wilden doen. Getuige heeft toen de klaoht van een juffrouw opgeschreven, door haar laten onderteekenen. en haar daarmede naar de gemeente-politie verwezen. Hierbij heeft getuige gehandeld in het algemeen be lang. Hierna verklaart de wachtmeester-titu lair Van den Berg, dat hij De Wolf in de maréchaussée-karzerne te woord heeft ge staan. Hij was opgeroepen wegens over treding van de vuurwapenwet. Hij beweer de revolver en sigarettenpapier te hebben gevonden en aangezien zulks zeer on waarschijnlijk was, heeft getuige hem in de cel gesloten. In een stal heeft hij niet vertoefd en getuige heeft hem cok niet mishandeld. Den volgenden ochtend is de man weer vrijgelaten. Op een vraag van mr. James, deelt getuige nog mede, dat in de gangen van het parket de rijksklerk Vermeu len hein namens den Officier heeft gezegd, dat het rapport over de twee geestelijken moest worden gesloten en ingeleverd. Dit moest getuige aan wachtmeester De Gier overbrengen. Dit was ongeveer half Maart. President: Dit behoeft nog geenszins te beteekenen, dat het onderzoek werd geslo ten. Wat nog de arrestatie van Van der Hoven betreft, zegt getuige, dat er geen belangstelling bij deze arrestatie was en dat daarna langs buitenwegen naar de ka zerne is gereden. Hierna wordt gehoord wachtmeester Roffel. Deze is tegenwoordig geweest bij de inbeslagneming van de administratie van Van der Hoven op diens kantoor. Van der Hoven zelf was daarbij niet aanwezig. Getuige was niet bij het openen van de kluis, doch hij heeft gehoord, dat er f 3000 In is aangetroffen, terwijl Van der Hoven hacl opgegeven, dat er f7000 moest zijn. Voorts verklaarde getuige, dat Van der Hoven niet mee wilde gaan naar deze inbe slagneming. Wat de aan Van der Hoven gestelde vraag bij zijn invrijheidstelling betreft, zegt getuige, dat het gewoonte is deze vraag te stellen. Getuige Van den Berg zegt nog, dat Van der Hoven hem op den avond van 19 Maart uitdrukkelijk heeft gevraagd hem niet mede te nemen naar zijn kantoor, en dat Van der Hoven daarop het letterslot van de kluis op papier heeft medegegeven. De volgende getuige, de maréchaussee Van Ree verklaart, dat de Officier in zijn tegenwoordigheid aan De Gier opdracht heeft gegeven door te gaan met het ver zamelen van de feiten tegen de beide gees telijken. Met De Gier Ls getuige daarna naar Den Haag geweest om mevr. S. R. te hooren. Dit onderzoek heeft echter geen resul taat opgeleverd, aangezien mevr. R. wilde hebben, dat haar man bij het verhoor te genwoordig was, waarop De Gier zelde geen prijs te stellen. Getuige maréchaussée Van Essen zegt, dat Van der Hoven bij zijn vrijlating heeft gezegd, dat hij zoo goed was be handeld, dat hij daarover een stukje in de krant wilde zetten. Ook bood hij eenige sigaren aan, welke getuige niet, doch de wachtmeester wel heeft aan genomen Bij het vertrek gaf Van der Hoven ieder een hand. Getuige ls voorts bil het openen van de safe geweest en in tegenwoordigheid van den officier van justitie is daarin f. 3000 aangetroffen, benevens een aantal pape rassen. Getuige marechaussee van Kuilenborg zegt. dat van der Hoven op verzoek van wachtmeester Renes den Zondagavond bij getuige in zijn kamer heeft doorgebracht en daar een sigaar heeft gerookt en de krant heeft gelezen Van der Hoven was over de behandeling niet ontevreden Getuige marechaussee de Klerk zegt op een avond, toen hij in de kazerne was, een boodschap te hebben gekregen, dat een collega, die op post stond voor het huis van van der Hoven, assistentie verzocht, omdat er eenige advocaten en notarissen zouden trachten binnen te glippen. Getuige heeft onmiddellijk aan dat ver zoek gevolg gegeven, doch de op post staan de collega wist nergens van en verder was er ook niets bijzonders aan de hand. De procureur-generaal getuigt. Na hervatting der zitting werd als ge- tuige-deskundige gehoord de procureur- generaal bii het Gerechtshof te 's Hertogen, bosch. Baron Speyart van Woerden Deze zette uiteen, dat volgens art. 1 van het Rijkspolitiebesluit de Minister is ver plicht te zorgen, dat in alle deelen van het land voldoende rijkspolitie aanwezig is en dat de samenwerking van die politie met de gemeentepolitie goed is. Spreker heeft als fungeerend directeur van politie de taak in het ressort van het Hof te 's Hertogenbosch te zorgen, dat daaraan de hand wordt gehouden en spre ker ls verplicht rapport aan den minister uit te brengen, wanneer hem mocht blijken, dat de noodige samenwerking niet in acht wordt genomen. Daarbij heeft spreker vol gens art. 14 van genoemd besluit de taak en de bevoegdheid om zich van den gang van zaken op de hoogte te houden of zich persoonliik daarvan op de hoogte te stellen. Vervolgens zette spreker de reden uiteen, welke aanleiding is geweest voor de op dracht aan den Officier van Justeltie om op 16 November 1937 de brigade te Oss haar opsporingsbevoegdheid te ontnemen Inzake gemeentelijke aangelegenheden. Deze opdracht heeft spreker ontleend aan art. 40 Wetboek van Strafvordering nadat hem verschillende zaken ter ken nis waren gekomen, waarbij de mare chaussee optrad zonder dat er aanlei ding was van eenig strafbaar feit. Steeds weer kwam echter de mare chaussee op die zaken terug, omdat zij meende, dat het hier ging om een mindere waardeering van haar arbeid, waarbij kwam haar gedachte, dat het de bedoeling van den burgemeester was, om die zaken in den doofpot te stoppen. Deze gang van zaken heeft groote be langstelling getrokken en aanleiding gege ven tot een uitgebreide perscampagne. Vooral de kwestie bii de werkverschaffing. Een onderzoek, dat spreker in deze zaak, ook op verzoek van den betrokken minister, heeft ingesteld heeft uitgewezen, dat er hier niets onregelmatigs was gebeurd en dat er geen enkel strafbaar feit was gepleegd. Toch ging de marechaussee door met haar onderzoek en toen eenige jongens, die een aantal aardappelen aan familieleden hadden gegeven, voor eenigen tijd waren geschorst, heeft wachtmeester De Gier zich bii die jongens vervoegd en hen nader ondervraagd. Ook werden nog andere ion- gens. in totaal ongeveer 50. gehoord en deze verklaringen moesten strekken tot een aanklacht tegen het beleid van den bur gemeester en de gemeentepolitie, die mis standen bii de werkverschaffing voor de jeugd zouden willen goedpraten. Ook uit een onderzoek, ingesteld door ambtenaren van het departement van sociale zaken, is gebleken, dat er geen enkele aanwijzing was van eenig straf baar feit. Zoo waren er nog meer zaken, en het voortdurend wantrouwen van de mare chaussee tegen het gemeentelijk beleid is voor spreker aanleiding geweest om te beslissen, dat het daarmee uit moest zijn. Toen is de opdracht van 15 No vember gegeven. Nieuwe feiten. Eenigen tijd bleef het daarna rustig, tot dat een nieuwe reeks van feiten zich voordeed. Het eerste was dat van 21 Maart j.l. toen spr. uit de ochtend bladen las van de arrestatie van den bankier, waarbij de marechaussee be trokken was. Spreker acht het personeel van de marechaussee voor het instel len van een onderzoek als noodig is om fraude bii een bankier te constateeren, niet in staat en hii verwacht dat ook niet van hen. Direct heeft spreker zich toen met den Officier in verbinding gesteld, om nadere inlichtingen te vernemen De stukken wa ren er toen niet en de officier was van alles niet op de hoogte doch op den 25sten heeft spreker met den Officier het dossier nagegaan en daaruit is direct gebleken, dat er geen enkele reden was om den ban kier te arresteeren. Uitvoerig ging spreker daarna de in de processen-verbaal opgenomen feiten na, welke meerendeels reeds verjaarde feiten waren. In vele opzichten leden deze pro cessen-verbaal aan ernstige fouten. 13 "AKKERTJES" is tegenwoordig de inhoud van 'n koker van 12 stuivers. Uw voordeel ligt dus voor de hand. Neemt daarom een glazen buis "AKKERTJES" in voorraad, dan heeft U er één extra. Bovendien heeft U ze dan altijd in huis, bij nacht en ontij, als U wordt overvallen door een plotseling opkomende Pijn, Kou, Koorts of Griep I "AKKERTJES", worden machinaal verpakt in den glazen buis, geen menschenhand raakt ze aan, dus uiterst hygiënisch en zindelijk. Ze bederven niet. "AKKERTJES", recept van Apotheker Dumont, bevatten een bijzondere samenstelling van 4 geneeskrachtige stoffen, welke elkanders werking onderling onder- jk steunen en versterken. Ze verdrijven daardoor snel Til Hoofdpijnen, Migraine, Kiespijn, Rheumatischepijn, Spier- g# pijnen, Zenuwpijnen, Lendenpijn, Kou, Griep en Koorts. 1 I Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. Een koker met glazen buis van 13 3366 (Ingez. Med.V Naar sprekers meening heeft hier de gedachte voorgezeten, dat Van der Ho ven wel een groot schurk moest zijn, en dat wanneer men maar eenmaal in zijn papieren zou kunnen grasduinen, er wel iets gevonden zou worden, dat zijn arrestatie rechtvaardigde. Van der Hoven was ook belast met de administratie van een waterschap en men verwachtte natuurlijk, dat ook hier wel onregelmatig zou zijn gehandeld, en in dit verband deelt spreker nog mede. dat hij werd opgebeld door den Commissaris der Koningin, die zijn ernstig misnoegen uitte over het optreden van een wachtmeester op de Provinciale Griffie tegen een der ambtenaren (vanwege de provincie worden de Waterschappen gecontroleerd). De boeken van Van der Hoven waren echter keurig In orde en ook hier ls van geen strafbaar feit gebleken, want bii het gevonden geld behoorde ook nog een be drag van f. 3000 op een spaarbankboekje ten name van het Waterschap. Toen dan ook de rechtbank te beslissen had over de gevangenhouding, heeft spre ker den president opgebeld en hem er op gewezen, dat men met deze zaak voorzichtig moest zijn. Zoo heeft de zaak-Van der Hoven een einde genomen, niettegenstaande het zeer ondeskundig optreden van het personeel der Ossche brigade. Wat de zaak tegen de geestelijken be treft, zegt spreker opgebeld te zijn door den Bisschop van den Bosch, die zeide bezoek te hebben gehad van twee gees telijken, die hem mededeelden, dat er een onderzoek tegen hen werd ingesteld wegens beweerde zedenmisdrijven. On- middelijk heeft spreker toen mr. van den Burg opgebeld, en deze zeide, dat hem bekend was, dat er een onderzoek gaande was. Spr. heeft toen inzage ge- wenscht van de stukken en daarop is de opdracht van den officier gevolgd om een rapport in te dienen. Uit dat rapport bleken slechts verkla ringen, welke in geen enkel verband stonden met het Wetboek van Strafrecht. Spreker heeft zich toen weder afgevraagd, uit wel ken hoofde de marechaussee de bevoegd heid ontleende op eigen gelegenheid hier een onderzoek in te stellen. Dat het echter geenszins de bedoeling is geweest het onderzoek geheel stop te zetten, blijkt ook wel uit de verklaringen van den betrokken wachtmeester, die uit de ont vangen opdracht die beteekenis geenszins heeft afgeleid. Wel heeft wachtmeester De Gier geschre ven aan den officier: „In overleg met U wordt op gronden ontleend aan het alge meen belang, het onderzoek in deze zaak gesloten". Spr. wenscht vast te stellen, dat er na het geven van de opdracht om een rapport in te dienen, geen nader contact is geweest tusschen den Officier en de Gier. Toen spr. dit schrijven dan ook las. heeft hij direct den Officier gevraagd, waarom hij het on derzoek gesloten had, waarop de Officier verklaarde, dat dit niet juist was. aangezien hij zelfs het dossier nog niet kende Ook wist de Officier niet, dat reeds zeven jaar geleden eveneens tegen een der pas toors een vervolging was ingesteld, welke toen op niets is uitgeloopen. De marechaussee heeft in deze zaak een onderzoek ingesteld, waarbij tal van kin deren werden ondervraagd in verband met art. 248 bis. zoodat vele ouders daaraan niet hebben willen medewerken. Over deze wijze van optreden was spr. in hooge mate ont stemd. en hij heeft wachtmeester de Gier bij zich laten komen. Het onderhoud met de Gier toen heeft inderdaad lang geduurd en aan het eind daarvan heeft de Gier de be kende verklaring onderteekend Op verzoek van den president breekt spr. hier zijn rede af. De president verdaagt, hierna de zitting tot hedenmorgen 10 uur Opening luchtverbinding op Australië. Een historische dag op Schiphol. Bestuur Quick Boys: Wij kunnen geen inge zonden stuk opnemen naar aanleiding van publicaties in andere bladen. Het vertrek van het aansluitende vliegtuig „Emoe" op Dinsdag a.s. Het vertrek van het eerste Indië- vliegtuig, dat aansluiting in regelma- tigen lijndienst op Australië zal geven, de „Emoe" (PH-ARE), zal Dinsdag a.s. met eenige feestelijkheid gepaard gaan Uitgenoodigd om dit vertrek op Schip hol bij te wonen zijn de ministers van Wa terstaat, Binnenlandsche Zaken en Kolo niën. de postraad en het hoofdbestuur der P.T.T., de luchtvaartdienst, het nationaal luchtvaart-laboratorium, de besturen van K. L. M. en K N. I. L. M., de burgemees ter van Amsterdam, Nieuwer-Amstel e:i Haarlemmermeer. De talrijke gasten zul len zich na het vertrek van het vliegtuig aan een feestelijk ontbijt in het restaurant van Schiphol vereenigen. DRIE VLIEGTUIGEN VERONGELUKT. Bij Sokol-feest in Tsjecho-SIowakije. Tengevolge van de slechte weersomstan digheden zijn drie vliegtuigen met elkan der in botsing gekomen toen een groep van 50 toesteilen boven het Sokol-stadion te Praag en omgeving demonstraties gaf. De Tsjecho-Slowaaksche sokols hadden het diplomatieke corps uitgenoodigd de oefeningen bij te wonen van de Tsjechische luchtmacht, welke op 7 Juli zou deelne men aan hun jaarcongres. Een der bestuurders maakte een para chutesprong. Hij kwam op het dak van een huis terecht, terwijl zijn toestel op straat te pietter sloeg. Een tweede vliegtuig is in den tuin van een villa neergekomen. De motor geraakte in brand. De vlammen sloegen over en het huis geraakte in brand. Het lijk van den vlieger is op 150 M. van het toestel in den tuin teruggevonden. Een derde vliegtuig heeft de villa oeschadigd. De bestuurder werd dood in den tuin ge vonden. J. O. te O. Een dergelijke opgave ls een nota en geen kwitantie. Op een nota behoeft u geen zegel te plakken. J. W. H. K. te N. De Kamer van Koop handel. Stationsweg. Lelden, zal u volledig kun nen inlichten. v. B. te L. Hoofddorp. Rijnsaterwoude, Alphen, Bodegraven, Gouda. 40 K.M. T. de G. Utrecht, Zeist, Soesterberg, Amersfoort. Voorthuizen. Apeldoorn. 62 K.M. De weg is zeer goed. C. R. te L. - Leiden. Utrecht, Hilversum, Laren. 73 K.M. P. A. v. K. te R. Hebt u eerst getracht de zaak in der minne te schikken met dengene. die de schade toebracht? Mocht dit tot geen resultaat leiden, dan zoudt u zich met een be wijs van onvermogen kunnen wenden toe het Bureau van Consultatie, den Haag. Prinsen gracht 45. (Zitting Maandag. Dinsdag en Woensdag half twee). v. d. V. te V. U wende zich tot de Stich ting Landverhuizing Nederland, Bezuidenhout 97, den Haag. H. de B. te L. U kunt eischen. dat de toe gebrachte schade vergoed wordt. Abonné te L. Als de verkrijging door een zuster f. 1000 of minder bedraagt, is het percen tage der belasting 13. Het percentage stijgt, naarmate het verkregen bedrag hooger is. tot een maximum van 22 bij een bedrag van meer dan 500 duizend gulden. Tijdelijk worden bo vendien opcenten op de belasting geheven. G. R. te L. De maatschappij is gerechtigd de machine terug te vorderen, als u het nog te betalen bedrag niet kunt voldoen en de over eenkomst geen bepalingen bevat, die to^ een andere regeling zouden moeten leiden. Hebt u krachtens de overeenkomst recht op eenige terugbetaling, dan kan met rechterlijke machtiging de zaak behouden worden, totdat het verschuldigde is betaald.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9