Het ambtenarengerecht over de Zaak-Oss LEIDSCK DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 24 Juni 1938 fe. Scherpe critiek op het beleid der marechaussee Buitenland BEURSOVERZICHT Nederlandsche maatschappij voor nijverheid en handel. In de hedenmorgen te Almelo begonnen vergadering der Nederlandsche Maatschap pij voor nijverheid en handel, onder leiding van ir. A. Plate uit Rotterdam, waren o.m. aanwezig namens den minister van econo mische zaken dr. Hirschfeld en de commis saris der Koningin in Overijssel mr. A. E. baron van Voorst tót Voorst. Als bestuursleden traden af de heeren ir. A Plate, H. Smldt van Gelder te Overveen, vlce-voorzittter, Th. Niemeyer te Groningen en Ch. H. J. Redelé te Dordrecht. Herkozen werd ir. A. Plate en in de andere vacatures werden benoemd ir. G. A. Kessler te Velsen, J. G. J. Verheij van Wijk te Lei den en ir. A. H. L. de Bel te Sas van Gent. Op voorstel van het departement Amster dam werd ir. Plate bij acclamatie herbe noemd tot algemeen voorzitter De Jaarstukken werden goedgekeurd, evenals een wijziging der regeling Inzake contributie en afdracht. Daar het departement Haarlem hierop prijs stelde werd besloten de bepaling in de Hedenochtend om 10 uur heeft het amb tenarengerecht de behandeling voortgezet van de klachten van de onderofficieren van de vroegere brigade-06S. Verhoor baron Speyart van Woerden voortgezet. De procureur-generaal btj het Bossche gerechtshof baron Speyart van Woerden, zet zijn gisteren afgebroken uiteenzetting voort. Spr merkt op, dat bij het verhoor, dat hij met den officier heeft afgenomen aan statuten te handhaven, dat om de vijf jaar wachtmeester De Gier, laatstgenoemde zich op het standpunt heeft gesteld, dat, wan' ln Haarlem de algemeene vergadering wordt gehouden. Telegrafische betuigingen van aanhanke lijkheid werden gezonden aan HM. de Ko ningin en aan de Prinselijke familie. De heer Smldt van Gelder, die met enkele onderbrekingen 12 Jaar in het hoofdbestuur zitting had, werd tot lid van verdienste be noemd. Gezien den beschikbaren tijd kon een belangrijk rapport van het departement Den Haag over: de crisiswetgeving, slechts zeer kort besproken worden. In dit rapport wordt geadviseerd diverse crisismaatregelen, welke op zichzelf de handel- en bedrijfs- nijverheid belemmeren, voorloopig te be stendigen, al dan niet gewijzigd, hoewel het gewenscht wordt geacht het bedrijfsleven zooveel mogelijk vrijheid te laten. Voorts werden in het kort behandeld rapporten omtrent bescherming van het bedrijfsleven tegen luchtaanvallen, omtrent organisatie van het bedrijfsleven en fonds vorming door de overheid. TERECHTSTELLING IN DUITSCHLAND neer het betreft gedragingen van geestelij ken, ook al vallen die gedragingen niet. onder de strafwet, 'het dan toch tot de taak der marechaussee behoort, daarnaar een onderzoek in te stellen. Spr. heeft over de wijze, waarop de ma rechaussee in deze zaken is opgetreden, zijn ernstige afkeuring uitgesproken en hij heeft naar aanleiding van het rapport zijn verbazing uitgesproken, dat de meening van De Gier ten aanzien van de taak der marechaussee ten deze werd gedeeld door den inspecteur van het wapen, Spr. heeft in de conferentie de heeren er niet van kunnen overtuigen, dat voor een onderzoek, ook tegen geestelijken, aj- leen strafbare feiten een rol kunnen spé len en zij zijn op het standpunt blijven staan, dat zij om het zoo uit te drukken de geestelijken meenen te mogen be schouwen als het heerlijk jachtrecht van hel wapen der marechaussee. Vervolgens onderwerpt spr. den gang van zaken in de actie tegen de pastoors aan een kritische beschouwing en hij merkt op, dat wachtmeester de Gier op hoogte is ge weest van het feit, dat hier mede sprake was van een poging tot chantage in ver band met een thans in Den Haag wonende dame. Spr wijst er op. dat de wachtmeesters, die deze dame in Den Haag hebben bezocht, Helnrich Menz uit Biberach, die op 22 het aan haar hebben voorgesteld, alsof de Februari ter dood veroordeeld werd, ver dacht van splonnage ten behoeve van een anderen staat en van het leveren van materiaal aan dien staat, is heden te- ïechtgesteld. TWINTIG INBOORLINGEN IN OOST- AFRIKA VERDRONKEN. Drie en twintig opvarenden van het kustvaartuig ..Liberal", dat op weg was naar Tsjal-tsjai (Portugeesch Oost-Afrika) zijn door een groote golf overboord gesla gen. Drie hunner werden gered. BOYCOT VAN DUITSCHE EN JAPANSCHE GOEDEREN. Het Argentljnsche verbond van vakver- eeniglngen heeft een resolutie aangeno men. waarin het volk wordt opgeroepen lot boycot van Dultsche en Japansche goe deren als protest tegen de aanvallen op de burgerbevolking in Spanje en China. ONEENIGHEID IN HET JAPANSCHE KABINET. Tijdens de buitengewone vergadering van het Japansche kabinet, welke gisteren werd gehouden en waarin besloten werd tot de economische maatregelen, welke noodzakelijk zijn door de vijandelijkheden ln China, schijnen ernstige meeningsver- schillen te zijn gerezen. Verscheidene le den van het kabinet zouden van mecning zijn geweest, dat de maatregelen zouden leiden tot werkloosheid en tot een prijs stijging. waaTdoor de openbare orde gevaar zou loopen. De regeering heeft de moge lijkheid bestudeerd de werklieden, die door de maatregelen zonder werk zouden ko men, over te brengen naar de munitiefa brieken, waar tekort aan werkkrachten heerscht. Verder zullen groote openbare werken worden uitgevoerd en zullen offi- cieele prijzen worden vastgesteld voor de eerste levensbehoeften. Bovendien zullen „ongewenschte ideologieën" gecontroleerd worden. BRITSCHE CREDIETEN AAN TURKIJE. Heden is het wetsontwerp inzake de Britsche credieten aan Turkije gepubli ceerd. Hierbij Wordt een overeenkomst tus- schen Engeland en Turkije bevestigd, waarbij de Britsche regeering zich verplicht leeningen te verstrekken aan Turkije tot een bedrag niet hooger dan zes millioen pond sterling teneinde Turkije in staat te stellen in Engeland oorlogsmaterieel te koopen, bestemd voor zijn landsverdediging Jaantje, wil je alsjeblieft de papegaai mee nemen? Ik geloof niet dat dit een geschikt schouwspel voor hem is om bij te wonen." (Passing Show). pastoor zou hebben verklaard, dat hij vroe ger een verhouding met haar heeft gehad ten einde aldus een verklaring van deze vrouw te kunnen krijgen. Zeer verontwaardigd heeft deze dame on middellijk daarna een brief aan den pas toor geschreven, waaruit blijkt, dat de pas toor toch zeer goed weet. dat hij nimmer een verhouding met haar heeft gehad. Voorts moet worden geconstateerd, dat wachtmeester De Gier verklaard heeft, geen prijs te stellen op een verklaring van den echtgenoot van genoemde dame, dat deze voor haar huwelijk nimmer een verhouding heeft gehad. Toch ging men met het onder zoek voort en in arren moede wendde de pastoor zich tot den burgemeester met het verzoek hem tegen een dergelijk onderzoek te beschermen. Neen. heeft toen de burge meester gezegd, tegen die menschen kan ik u niet beschermen, gaat u liever naar den fcisichop. Spr. herinnert voorts aan de ontvangen klachten over het optreden van de mare- chausse bij hun verhoor van tal van kin deren en misdienaars, welke verhooren groo te opschudding hebben teweeg gebracht en ten aanzien waarvan volkomen duidelijk is gebleken, dat er geen enkele reden voor aanwezig was. Vervolgens gaat spr. de zaak van den kruidenier-Boelens na, en constateert, dat de substituut-officier van justitie na ken nismaking van de stukken als zijn oordeel heeft te kennen gegeven, dat het niet aan gaat, dat de marechaussee in zaken als deze optreedt als een boeman, ten einde op deze wijze iemand te dwingen zijn betalings verplichtingen na te komen. Wat de zaak-de Wolf betreft, geeft spr. een heel relaas van allerlei mishandelingen welke deze. volgens zijn verklaring, in de kazerne heeft ondervonden, terwijl daar naast vijf getuigen hebben verklaard, dat hij verwondingen had, welke voor zijn gang naar de kazerne niet aanwezig waren. Mr. Meyes: kan de procureur-generaal verklaren, hoe het mogelijk is. dat men schen, die in een vorige periode zeer goed opsporlgswerk hebben verricht, thans ln hun gedragingen zoo ernstig zijn te kort geschoten? De president prijst eveneens het werk, o.a. van De Gier in verschillende zaken en stelt dezelfde vraag. De procureur-generaal merkt op dat er steeds is gewerkt met groote voortvarend heid en dat er ook goede resultaten zijn bereikt. Bij aandachtige bestudeering kan men echter niet spreken van' „fijn recher chewerk" en bij het uitreiken van onder scheidingen of bij beoordeeling van het werk der marechaussee heeft spr. dan ook nooit als adjectief „bijzonder bekwaam" gebruikt. Ook kan men niet spreken van „des kundig" optreden en de successen zijn dan ook meer een gevolg van hun ijver, voort varendheid en doortastendheid. Bepaalde moeilijkheden zijn er echter niet geweest (beroering ln de zaal). Toen de brigade naar aanleiding daarvan werd onderscheiden, is zij op hol geslagen en heeft zij alle nuchter inzicht verloren. Zij ging op onoordeel kundige wijze allerlei zaken entamee- ttn, daarbij aangezet door de mate- Iooze verheerlijking, ook in de pers. En zulks geschiedde met volkomen ver- waarloozing van de gemeente-politie, die steeds zeer goed werk heeft ver richt en met mrer tact en doorzicht optrad. Zoo moest dan eindelijk komen een noodlottige ontknooping en dat deze gekomen is, vindt spr. jammer (ge lach). Aan de „terreur en domheids macht" moest echter een einde komen en daartoe heeft spr. den minister van justitie geadviseerd. De president vraagt den procureur- generaal. of er ook nog sprake is geweest van straf. De procureur-generaal: dat is een aan gelegenheid, waarover de minister van Jus titie niet heeft te beslissen. Voortgaande komt spr. op de verhouding tusschen hem en de autoriteiten der mare chaussee, ten aanzien waarvan een zekere animositeit wordt voorgesteld. Spr. gaat den gang van zaken in zijn ressort na en deelt mede, dat hij ver schillende malen den divisie-comman dant heeft ontboden en hij kan er wel bij zeggen, dat er telkens h^fde woor den zijn gevallen over het optreden der marechaussee. In een rapport van begin 193? heeft spr. den minister reeds laten weten, dat hij met deze menschen niet kon werken. Talrijke fouten en tekortkomingen kon den worden geconstateerd, doch de divisie commandant trad daartegen niet op en praatte de dingen tegen alle feiten in goed. Alle medewerking werd spr. onthouden, terwijl met voorbijgaan van het gezag van spr. als fungeerend directeur van politie alerlei maatregelen werden genomen, die niet zijn instemming hadden. Voorts doet spr. nog mededeeling van een geval, waarin een wachtmeester zelf moord pleegde, omdat hij verduistering had gepleegd De toenmalige divisie-com mandant heeft toen in een brief zijn ver wondering er over uitgesproken, dat de man, die bijna pensioengerechtigd was, daartoe gekomen was. „Waarom heeft hij mij niet, aldus dat schrijven, om hulp ge vraagd dan zou er wel een oplossing kun nen zijn gevonden door vervroegd pen sioen". Dat is, aldus de procureur-generaal, een voorbeeld, hoe men tegen een strafbaar feit van verduistering optrad. Getuige Boellaert: mag ik naar aanlei ding daarvan eenige opmerkingen maken? President: het lijkt me niet gewenscht om hier over dergelijke kwesties een debat toe te laten. Is u het met het medegedeelde niet eens? Getuige Boellaert: volkomen oneens. President: dan zullen we daarvan aan- teekening doen. Mr Scholten: heeft het personeel van de brigade-Oss niet den indruk kunnen krij gen. dat zii „carte-blanche" van den offi cier had bij het opsporingsonderzoek? De procureur-generaal ontkent dit. De marechaussee wist. dat zij geregeld contact met den officier moest houden Mr. Meyes: heeft u het onderzoek in de zaak van de twee geestelijken stopgezet? De procureur-generaal: ik heb geen last gegeven om het onderzoek te stoppen. Al leen heb ik een rapport willen hebben en toen ik na ontvangst daarvan mijn oordeel over de wijze van het onderzoek heb ken baar gemaakt, is het onderzoek niet verder voortgezet. President tot getuige van den Burg: wat zou u gedaan hebben, wanneer u geweten had dat reeds in 1931 een zaak tegen een der pastoors was geseponeerd. Mr van den Burg: dan zou ik daarover met wachtmeester de Gier gesproken heb ben. Ik wist van die zaak echter niet af. Op een vraag van mr. Meyes zegt de procureur-generaal nog, dat op de con ferentie op het departement van justitie niet gesproken is over de noodige gel den voor overplaatsing en voorts, dat niet is gezegd, dat de regeling daarvoor reeds in orde was. Majoor van Everdingen: bij die conferentie heeft de minister wel ge zegd, dat de machtiging voor overplaat sing er reeds was en dat de reisgelden later wel in orde zouden worden ge maakt. Kolonel van Selm: ik onderschrijf dit volkomen. Burgemeester Ploegmakers aan het woord. Daarna wordt als getuige gehoord de heer Ploegmakers, burgemeester van Gss. Deze verklaart niet aan den procureur- generaal gevraagd te hebben om verschil lende onderzoeken, welke ln zijn gemeente plaats hadden, te stoppen, doch wei om een eind te maken aan het gezagsondermijnend optreden van de marechaussee. Op een vraag van den president over de kwestie der werkverschaffing zegt getuige, dat door hem niet over „kooksel" is ge sproken. maar dat getuige heeft opgemerkt, dat velen der menschen eigen tuinen heb ben. Getuige meent zich te herinneren, dat wachtmeester De Gier toen gezegd heeft, dat kan tot hun ontlasting strekken. Voorts verklaarde getuige met den op zichter Van Bergen te hebben gesproken over de beweerde onregelmatigheden bij de werkverschaffing. Getuige vertrouwt Van Bergen volkomen en deze heeft hem gezegd, dat er niets gebeurd was. Toen heeft ge tuige hem gevraagd, maar niet verder over deze zaak te spreken, om de gemeente niet meer in opspraak te brengen, maar gezegd: „mondje dicht" heeft getuige niet. Wat de zaak Van der Hoven betreft, is er bii de inbeslagneming groote belangstelling geweest. In de zaak van de werkverschaffing heeft getuige gemeend, dat het gemeente bestuur zelf een onderzoek moest instellen, hetgeen dan ook is geschied. Op een vraag van mr. Meyes antwoordt getuige, dat hem door ingezetenen der ge meente is gevraagd een protestvergadering bijeen te roepen tegen het optreden der marechaussee. Dit verzoek is o.m. gedaan door eenige raadsleden. Getuige heeft zich echter tegen een pro test-vergadering verzet. Op een andere vraag zegt getuige, dat hij steeds heeft getracht de verhouding tus schen gemeentepolitie en marechaussee te verbeteren. Voorts verklaart hij nog, dat een der pastoors zich bij hem heeft beklaagd over het onderzoek van de marechaussee. Hij heeft den pastoor echter niet kunnen hel pen, omdat hij de feiten niet kende. Ik heb, aldus de burgemeester, den pastoor medegedeeld, dat hij zich tot zijn eigen (geestelijke! overheid moest wenden, wan neer hij meende onbehoorlijk te zijn be handeld. Ten slotte zegt getuige naar aanleiding van een mededeeling, ais zou hij bij den officier zijn ontboden, die daarbij tot hem gezegd zou hebben, dat getuige een slecht hulp-officier van justitie was. dat een dergelijk onderhoud niet heeft plaats ge had en dat de officier dat nooit heeft ge zegd. Getuige van Everdingen verklaart nog. dat hij persoonlijk van den minister van defensie opdracht heeft gekregen een on derzoek in te stellen naar de beweerde mishandeling van den arbeider De Wolf Getuige heeft De Wolf gehoord en deze meld de mishandeling vol doch zelde. daar van geen aangifte te hebben willen doen. wanneer de gemeentelijke-politie-agent Veldkamp niet bij hem gekomen was Voorts heeft de „mishandelde" na de mis handeling 10 kilometer per fiets afgelegd. Getuige heeft alle leden der brigade er bij gehaald en De Wolf verklaarde toen, dat Van Ree hem had binnengelaten, hoe wel dat in werkelijkheid Van den Berg is geweest. Voorts heeft Van der Hoven, die den bewusten nacht in een andere cel zat. verklaard dat hij dien nacht wel aller lei gerommel met grendels en sloten heeft gehoord, doch geen gesprek of geroep Getuige heeft zelf een proef genomen en kunnen constateeren. dat men ln de cel van Van der Hoven elk gesprek kan hooren, zoodat hij dan zeer zeker ook wel de mishandeling moet hebben gehoord. Mr Meyes vraagt, of De Gier nu een ver klaring kan geven, waarom hij onder zijn rapport in zake de geestelijken heeft gezet: „in overleg met u wordt het onderzoek ge sloten". Wachtmeester De Gier: Ik bad de op dracht ontvangen om mijn rapport in te dienen en meende dat daarmee de zaak was afgeloopcn. Spr. zegt nooit eenige reprimande of opmerking over zijn optreden te heb ben ontvangen, noeh van politioneele noch van justitieele autoriteiten. Hij heeft zijn werk altijd gedaan, zooals hij meende te moeten doen, en wanneer hij iets heeft kunnen bereiken, beeft spr.. zich daarvoor altijd dankbaar ge toond. Geenszins heeft spr. zich over het paard getild gevoeld. Ten slotte protesteerde-spr. met klem tegen de voorstelling, als zou hij in zijn rapporten wel eens onwaarheid hebben geschreven. Wachtmeester van Renes verklaart ver volgens, dat niet alleen de marechaussee vermoedens had tegen Van der Hoven, maar dat ook de gemeente-politie die overtuiging had en de deurwaarder even eens. Voorts zegt spr.. dat hij op 19 Maart met den officier gesproken heeft over de ar restatie en de inbeslagneming van de ad ministratie. Spr. heeft die administratie dan ook in beslag genomen. Over huiszoe king is niet gesproken en voor huiszoeking heeft spr. daarom geen machtiging van den officier gehad De zitting wordt hierna geschorst tot kwart over twee. - AMSTERDAM. 24 Juni. Met een omzet, welke de 2Mt millioen shares nabij komt is Wallstreet weer getreden in een toestand van activiteit, als in langen tijd niet het geval is geweest. De koopers zijn op de markt teruggekeerd en de aanhoudende vraag heeft de koersen binnen enkele dagen tijds omhoog gestuwd en de beurs een aanzien gegeven, dat Hemelsbreed verschilt van dat der vorige week. De lustelooze stemming is geweken en heeft plaats gemaakt voor een vaste tendenz met levendige omzetten, zoodanig dat de ticker ge regeld by het koersverloop ten achter was. Uiteraard dragen dekkingsaankoopen door de contramine er toe bij. om de bestaande hoo- gere neiging te accentueeren, terwijl tevens verschillende andere factoren medehelpen om de koersen omhoog te drijven. De Amerikaan- sche industriecentra brengen weer opgewekte mededeellngen en in het bijzonder de stijging in de activiteit, der Staalindustrie tot 28 7o der capaciteit is een punt van beteekenis. Men vertrouwt ln Amerika meer en meer, dat het zakenleven in dezen zomer niet zoo ongeani meerd zal zijn als oorspronkelijk verwacht was en dat de grondslag voor een behoorlijk herstel in het najaar geleidelijk gelegd wordt. Voorts wordt melding gemaakt van verschil lende prijsstijgingen van grondstoffen, o.a. van staalschroot. terwijl de verkoopen in de tex tielbedrijven. alsmede in de petroleumindustrie en beter voor staan. Al met al is men in Wallstreet op hetoogen- blik optimistischer dan tot dusver dit jaar het geval is geweest en temeer, aangezien ook de aandeelen der spoorwegen gisteren in het her stel hebben gedeeld en op hooger niveau zijn heiand. Wat de Amsterdamsche effectenbeurs betreft, het verloop der laatste dagen heeft aangetoond, dat het herstel van Wallstreet een goeden invloed teweeg brengt, maar dat men er voorshands de voorkeur aan geeft voorzichtig te werk te gaan en niet al te blindelings met New-York mee te loopen. De stemming is hier goed prijshoudend en scherpe koerswinsten doen zich nog slechts sporadisch voor. De middagbeurs. Evenals gisteren was de markt ook vandaag „voorzichtig hooger" gestemd. Algemeen viel een koersverbetering waar te nemen, zoodat het opnieuw belangrijke avance van Wallstreet zijn uitwerking niet miste. Uiteraard ziet men hier met belangstelling naar de verdere ont wikkeling der Amerikaansche beurs uit er vraagt men zich af hoelang deze vaste houding nog zal voortduren. Inmiddels blijft men hier voorzichtig opereeren. hetgeen wel daaruit blijkt, dat de omzetten hoewel ruimer van omvang dan onlangs het geval was. nog niet tot uitgebreidheid komen Toch droeg de beurs een betrekkeliik oügewekt karakter Er was weer eenige vraag aanwezig, waardoor in verschillende fondsen open hoeken ontston den. en daar het aanwezige materiaal beperkt was. kwameh de koersen al weldra op hooger peil. waarbij! de winsten veelal-de 5%. niet over schreden. Zoo waren Koninklijke Olie ca. 3 pet. beter. Ook de Amerikaansche petroleumwaarden. alls Shell Union Water, ontmoetten belangstelling en werden hooger gewaardeerd. 'De constant hoogere rubberprijs werkt er tóe mede. om den RubbeFaandeelen-.een vast aan zien te geven. Zoo kwam Amsterdam Rubber op 208 1/4 en ontstóhd er eêh vri) drukke affaire in de minder courante soorten. Tabaksfondsen waren vast zonder meer. De verbeteringen bedroegen 5 en voor Deli-Ba- tavia 7 Industrieelen hadden een verdeelcf* aanzien en bleven op de algemeene Vaste stemming eenigszins ten achter. Vooral was dit het geval met Philips-waarden. welke zelfs gedrukt lagen en den vorigen koers niet konden handhaven. A.K.U. was hooger. Unilever en Fokker lageh goed prijshoudend. In de Suikerafdeeling was hoofdzakelijk H.V.A. beter op ca. 464. Sóheepvaartpapleren waren kalm en slechts weinig hooger. De Ame rikaansche markt gaf blijk van een algemeen opgewekte tendenz. In navolging van Wall street heerschte er levendigheid in diverse hoe ken. met name ook voor de Spoorwegaandeelen. De beleggingsmarkt had een rustig verloop met meerendeels prijshoudende koersen, alleen de Oude Schuld was een fractie luier. WISSELKOERSEN. Londen 8.95 1/4 (8.951/8); Berlijn 72.755 (72.77); Parijs 5.03 1/4 (5.03l/t); Brussel 30.66 (30.63); Zwitserland 41.44 (41.48»; Kopenhagen 40.(39.971/*); Stockholm 4G.17'/! (46.15); Oslo 45— (45.—); New York 1.80 7/16 (1.80 5/8); Praag 6.28V« (6.28Va); Lire Bankpapier 7.55 (7.50). Prolongatie Va. Part disc. 1/8. Daggeld 1/4, Registermarken 33 3/8, Crediet Sperr- marken 8Va» Effectensperrmarken 7 5/8, Reismarken 48, Bankpapier 24'/?. Tusschen Jiaakjes ziin de koersen van gisteren. LEIDEN. 24 Juni - Veemarkt. Aangevoerd 340 runderen. 371 kalveren. 1449 schapen. 662 varkens. 16 stieren, f. 240280, per KG. schoon gewicht 5862 ct.. matig; 106 kalf- en melk koeien. f.240320. matig; 72 varekoeien, f.150 —200. stroef; 146 vette koeien, f.210300. per KG. schoon gewicht 5074 ct.. z. matig; 43 vette kalveren, f. 50110, per KG. schoon ge wicht 6092 ct., kalm; 328 nuchtere kalveren, f.5—10. matig; 120 vette schapen, f.1826. m.; Zuiglammeren. f.1116. matig; 160 weidescha- pen f.1621. matig; 1169 lammeren, f.7—11. matig; 217 mestvarkens. f.2037; stug; 415 biggen f. 11—15, stug; 7 paarden. 2 veulens. 19 bokken en geiten, f.2—6. stug; 30 zeugen. f.5075. stug. Aan de kaasmarkt werden aangevoerd 85 partijen, waarvan 67 Goudsche. en 18 Leidsche. Prijs Goudsche 1ste soort f. 2324.50. 2de soort f.21—22: Leidsche 1ste soort f.20—25. alles p. 50 K.G. Handel matig. AARLANDERVEEN, 23 Juni. Eierveiling Kipeleren f3.203.70: Eendeieren f.2.803.10 per 100 stuks. Kaas 1825 ct. per pond. BODEGRAVEN, Eierveiling B.P.K.V. -Aan voer 12.554 stuks kipeieren; prijs wit f3.20— 3.60; bruin f. 3.503.80.; eendeieren f. 2.903.10. - BOSKOOP. 23 Juni. Coöp. ver. ..De Bosk, gelling". Rozen per bos: Rosa-Mundi 46—94 ct.: Éllen Poulsen 3448 ct.; Else Poulsen 3044 ct.; Edlth Helen 15—27 ct.; Dorus Rijkers 46 70 ct.; Pechtold 3440 ct.: Duisburg 15 ct.; Briarclif 1823 ct.; Rosalandia 1519 ct.; Wilh. Kordes 15—20 ct.; Polyantharozen 50—70 ct.; Butterfly 1619 ct.; Wendland 2226 ct.; Mac Keiler 12—15 ct.; Paul Grampel 30—40 ct.; Steward 17—20 ct.: Hadley 2032 -ct.; Ingar- Olsson 44 ct.; Mevr. v. Straaaten v. Nes 34 ct.; Vierlanden 2933 ct.; Gloria Mundi 4860 ct.; President Hoover 1215 ct.; Orleans 2530 ct.; Juliana 1824 ct.; Golden Ophelia 1316 ct.; August Noack 1520 ct.; Florex 2029 ct.; Phoebe 23—26 ct.; Claudius Pèrnet 21—31 ct. Diversen per bos: Clematis Durandi 2935 ct.; Pioenen in soorten 1826 -ct.; Lelies 1215 ct.; Campanula 1015 ct. HOOFDDORP. 23 Juni. Rogge f. 7.107.40: Chevalier Gerst f. 7.257.60; Wintergerst f. 7.25 —7.60; Haver f.66.20; Duiveboonen f.911; Paardeboonen f.78; Bruine boonen f.1213: Groene erwten f.911; Vale erwten f.8—9; Gele mosterd f. 1415: Kanariezaad f. 8.50 3.75: Karwijzaad f.2021; Blauwmaanzaad f.31—33. alles per 100 KG. KATWIJK AAN DEN RIJN. 23 Juni. Groen- tenveiling. Per 100 KG.: vroege aardappelen: bonken f. 6.807; groote f.9—10.20; Drielingen f.8.609.20; Kriel f6.407.20. Per 100 stuks: sla f. 0.50—1.90: Bospeen f. 6.25—8.25. LEEUWARDEN. 24 Juni. Nagelkaas 736; Goudakaas 11—13: Edammerkaas 1122. Aan voer 1396. Mijnboter f. 1.30—1.24—1.IA p. KG.; Aanvoer 8 3. 3 6 vaten; commissie 82. - Ver- eeniging van Zuivelmaatschappijen. Edammer kaas 20 plus f. 8.509; 40 plus f.1515.50 Goudsche 20 plus f.850. 40 plus f.1515.50; volvette 40 plus f.2121.50: broodkaas 40 plus f. 14.50—15: Leidsche 20 plus f.81509.50. alles per 100 KG. Stemming goed. LEIDSCHENDAM. 23 Juni. Vrije Veiling - Aangevoerd 8112 kipeieren, prijs.f.3.503.90 p. 100: kippen 2070 ct.; duiven 814 ct.; ko nijnen f. 0.401.65 per stuk. LÉIDSCHENDAM. 23 Juni. Engelsche kom kommers 1ste soort f. 2.503.80, 2de soort f. 2 2.40. 3de soort f.2; gele komkommers 1ste soort f34.50. 2de soort f. 2.303.40, 3e soort f.22.50. stek f.22.40; Kropsla 1ste soort 50 1.20, 2de soort 50; Stoofsla f.2; Peen f.53.50; Bloemkool 1ste soort f. 48.50. 2de soort f. 3 4.50. uitschot f.2—3; Andijvie per 100 f0.50— 1.80; idem per 100 KG. f.2; Spinazie 4 kilo f.10—25: Postelein f. 2^5.80; Doperwten f.5-- 7.50. NIEUWKOOP. 23 Juni. Eierveiling. Aanvoer 5570 kipeieren,, prijs f. 3,-153.80 per 100. NIEUWVEEN. 23 Juni. Aangevoerd 1384 kip eieren. prijs f. 3.504.30 per 100; eendeieren 40 stuks, prijs f. 2.502.80 per 100; snoek 50 cent. ROELOFARENDSVEEN. 23 Juni. Aardbeien 1116 ct. per pond: bloemkool 34 ct. p. stuk; sla 5060 ct. per 100; snijboonen f. 2.302.95, idem stek f. 1.251.75: Prinseboonen f. 4.20: Peulen f. 0.60—1.70; Doppers 70-76; Capucijners 6163; Tuinboonen 5657 ct. per 10 KG. TER-AAR. 23 Juni. Centrale Veiling. Per 10 KG.: Peulen f. 0.60—1 70: Doperwten f.0.60— 0.85: Tuinboonen 4060 ct.; Snijboonen f. 2.40 f. 3.20. VOORHOUT. 23 Juni. Slachtkonijnen f. 1.20 —145: jonge konijnen 15— 55 ct.; Krielen 25 ct.. alles per stuk. WESTLAND. 23 Juni. Bloemkool 2—3 ct.; Meloenen 45—57 ct.. idem 2de soort 26—40 ct. per stuk: tomaten f. 2.803.10. C f. 2.903.10. CC f2.50—2 80. B f. 2.10—2.50 Coöp. Centr. Westl. Snijbloemenveilinp 23 Juni Gloxinia 15—37 ct.: Couleur 16 ct.: Pri mula 915 ct.: Hortensia 1565 ct Begonia 8_il ct.: Lobelia 12 ct.. alles pev not: Jap. Lelie 210 ct.: Better Times f.2: FdltTi'FeVn f. 1.30—1.90: Oueen Marv f. 1.70—2.60. alles oer 10; Gladiolen 19—21 ct Convilles 26 ct per bos. WOUBRUGOE Juni Aanvoer 1200 eieren. Prijs kipeieren L3.704.15; eendeieren f. 3.00 3.20 per 100 stuks. ZOETERMEER. 23 Juni. Eierveiling. Aan voer 12.000 stuks. Prijs kipeieren f. 3.45AM', eendeieren f. 2.552.65 per 100 stuks. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3